Παγκόσμιο ρεκόρ, ρεκόρ αγώνων κορυφαίες επιδόσεις στον κόσμο… Ολα τα είχε η 2η αγωνιστική ημέρα στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κλειστού στίβου!

Πριν δύο χρόνια, όταν οι άλλοι αθλητές των συνθέτων αγωνιζόταν στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στη Ντόχα εκείνος βελτίωνε το παγκόσμιο ρεκόρ σε μίτινγκ στο Ταλίν. Το Σάββατο, ο Αστον Ιτον είπε να το ξανακάνει εκεί… που πρέπει! Ο Αμερικανός κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο κορυφαίο γεγονός της σεζόν στο έπταθλο και παράλληλα βελτίωσε το δικό του παγκόσμιο ρεκόρ. Με 2’32″77 στα 1000μ ο Ashton Eaton προσθεσε 955β, εφτασε τους 6.645 βαθμούς (6.79, 8,16 μ., 14,56 μ., 2,03 μ., 7.68, 5,20 μ., 2.32.77), άφησε στην ιστορία το ρεκορ που είχε με 6.568β. Δεύτερος με 6.071 βαθμούς ο Ουκρανός Ολεξέι Κασιάνοβ (6.071) και τρίτος ο Ρώσος Λουκιανένκο (5.969). «Αισθανόμουν καλά. Ηξερα πως μπορώ να βελτιώσω το παγκόσμιο ρεκόρ. Σε όλα τα αγωνίσματα πήγα πολύ καλά. Είναι ένα καλό ξεκίνημα για τη σεζόν», είπε ο Ιτον.

Η Σάλι Πίρσον δείχνει να μην μπορεί να κόψει με τίποτα την φόρα που έχει πάρει από το καλοκαίρι. Χθες η παγκόσμια πρωταθλήτρια από την Αυστραλία έκανε δύο συνεχόμενα τα μετάλλια της στη συγκεκριμένη διοργάνωση και μετά το Νταεγού κρέμασε και στην Κωνσταντινούπολη το χρυσό μετάλλιο στο λαιμό της. Μάλιστα ήταν μια κούρσα τόσο στα μέτρα της που δεν ζορίστηκε ιδιαίτερα για να τερματίσει σε 7.73 και να σημειώσει την κορυφαία επίδοση φέτος στον κόσμο. Στη δεύτερη θέση ήταν η Βρετανίδα Τίφανι Πόρτερ με 7.94 και την ακολούθησε η Αλίνα Ταλάι από τη Λευκορωσία με 7.97.

Αυτός βέβαια που δείχνει να είναι στην καλύτερη κατάσταση της ζωής του είναι ο Τζάστιν Γκάτλιν. Ο Αμερικανός είχε δείξει από τις προηγούμενες κούρσες του ότι είναι το φαβορί για το χρυσό μετάλλιο, απλά στον τελικό το επιβεβαίωσε. Τερμάτισε σε 6.46 βελτιώνοντας το ατομικό του ρεκόρ και δείχνοντας ότι το καλοκαίρι που έρχεται είναι έτοιμος για μεγάλα πράγματα! Και το καλύτερο όλων για τον ίδιο και τη χώρα του; Αυτός ήταν ο πρώτος παγκόσμιος τίτλος για τις ΗΠΑ μετά από το 2007! Τότε δηλαδή που είχε κατακτήσει ο Τάισον Γκέι το χρυσό μετάλλιο στα 100 μέτρα στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα της Οσάκα! Εκτότε οι Αμερικανοί σπρίντερ δεν έχουν πάρει την πρώτη θέση σε βάθρο μεγάλης διοργάνωσης σε 60 μ. ή 100 μέτρα!
Στη δεύτερη θέση ήταν ο Τζαμαϊκανός Νέστα Κάρτερ με 6.54 και το χάλκινο μετάλλιο πήρε ο Βρετανός Ντουέιν Τσέιμπερς με 6.60, ενώ εκτός βάθρου έμεινε ο Κίμμονς. Το αξιοπερίεργο πάντως ήταν ότι τόσο στον τελικό των 60 μ. όσο και σε αυτό των 60 μ. με εμπόδια οι εκκινήσεις έγιναν χωρίς κάποιο πρόβλημα…

Η τρέλα χρόνια δεν κοιτά, όπως, και η αγωνιστική ανάταση και αυτό το απέδειξε περίτρανα η Γιαμίλε Αλντάμα. Η Βρετανίδα (πλέον), στα 40 της χρόνια όχι μόνο δεν είπε “όχι” στη δεύτερη ευκαιρία, αλλά την άρπαξε από τα μαλλιά. Κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο τριπλούν έχοντας καλύτερο άλμα στα 14,82 μ., επίδοση που είναι η κορυφαία στον κόσμο και νέο ρεκόρ διοργάνωσης και έβαλε τις βάσεις για μια σπουδαία εμφάνιση στο Λονδίνο. Η Ολγα Ριπάκοβα (Καζακστάν) ακολούθησε με 14,63 μ. και μόλις δύο έγκυρες προσπάθειες (η άλλη ήταν 14,45 μ. και το πάτημα της πάνω από 40 πόντους πίσω). Η Κουβανή Γκέι ήταν τρίτη με 14,29 μέτρα που άφησε 1 εκατοστό πίσω της κι εκτός βάθρου τη συμπατριώτισσά της Γιαργκέλις Σαβίνιε η οποία ήταν μακριά απο τον καλό της εαυτό.
«Κάλλιο αργά παρά ποτέ! Ηταν ο πρώτος μου τίτλος στη διοργάνωση, 12 χρόνια από το ασημένιο μετάλλιο που κατέκτησα στη Σεβίλλη. Είμαι χαρούμενη με την επίδοση, είχα μια ενόχληση στο τρίτο άλμα και δεν ήθελα να ρισκάρω», είπε με το τέλος του αγώνα η Αλντάμα.

Ολες τις προηγούμενες ημέρες στην Κωνσταντινούπολη θεωρούνταν σχεδόν σίγουρο ότι θα γίνει παγκόσμιο ρεκόρ στο ύψος των γυναικών. Οχι… γενικώς, αλλά από την Αννα Τσιτσέροβα! Τα προγνωστικά όμως είναι για να καταρρίπτονται και τελικά η Ρωσίδα άλτρια του ύψους που ήταν κορυφαία φέτος στον κόσμο πήρε τη δεύτερη θέση με καλύτερη προσπάθεια στα 1,95 μ. και τρία αποτυχημένα άλματα στα 1,98 μέτρα. Το χρυσό μετάλλιο πήγε στην Αμερικανίδα Σόντι Λόου (1,98 μ.) που μετά πήγε αλλά απέτυχε στα 2,01 μέτρα. Στην συνέχεια είχαμε αρκετό κόσμο αφού το δεύτερο σκαλί του βαθρου, πέρα από την Τσιτσέροβα, θα μοιραστούν και οι Αντονιέτα ντι Μαρτίνο (Ιταλία) και Εμπα Γιούγκμαρκ (Σουηδία) επίσης με 1,95 μέτρα, καθώς όλες τους δεν είχαν χάσει κάποια προσπάθεια πριν.

Εκπληξη όμως είχαμε και στα 400 μέτρα των ανδρών. Ο παγκόσμιος πρωταθλητής του Νταεγού Κιράνι Τζέιμς, τρέχοντας από τον εσωτερικό διάδρομο, πήρε τελικά την έκτη και τελευταία θέση. Νικητής της κούρσας ήταν ο Νέρι Μπρενς (Κόστα Ρίκα) που χρειάστηκε να βελτιώσει το ρεκόρ αγώνων (45.11) για να πάρει το χρυσό και ακολούθησαν 2 αθλητές απο τις Μπαχάμες, οι Ντιμίτριους Πίντερ (45.34) και Κρις Μπράουν (45.90) που ήταν και ο κάτοχος του τίτλου.

Η Σάνια Ρίτσαρντς από την άλλη δεν είχε κανένα πρόβλημα! Σε όποια κούρσα έτρεξε στην Κωνσταντινούπολη ήταν πρώτη. Δεν θα το έκανε στον τελικό; Η Αμερικανίδα τερμάτισε σε 50.79 και άφησε αρκετά πίσω της όπως θα διαπιστώσετε και από το χρόνο τη Ρωσίδα Αλεξάντρα Φεντόρινα με 51.76. Το χάλκινο μετάλλιο πήρε η επίσης Αμερικανίδα Νατάσα Χάστινγκ με 51.82.

Ο,τι δεν είχαν καταφέρει σε 13 διοργανώσεις, το πέτυχαν σε ένα απόγευμα. Η Τουρκία κατέκτησε τα πρώτα της μετάλλια στη διοργάνωση, χάρη στους αθλητές των 1.500 μέτρων. Η αρχη έγινε με την Αλπτεκιν η οποία ήταν τρίτη με 4.08.74. Νικήτρια της κούρσας ηταν η Γκενζεμπέ Ντιμπάμπα (Αιθιοπία) με 4.05.78 και 2 δευτερόλεπτα πίσω της ήταν η Σελσουλι (Μαροκο). Από το αντίστοιχο αγώνισμα των ανδρών, ήρθε το δεύτερο μετάλλιο, με τον Ιλάμ Τανούι -και πλέον Οζμπίλεν (3.45.35) να τερματίζει δεύτερος ελάχιστα πίσω από τον Μαροκινό Αμπνταλάατι Ιγκιντέρ (3.45.21).

Τα τελευταία χρόνια εναλλάσσονται στην κορυφή του βάθρου. Αυτή τη φορά ήταν σειρά της Βαλερί Ανταμς να στεφθεί παγκόσμια πρωταθλήτρια σε κλειστό στίβο (γιατί στον ανοιχτό είναι… μόνιμα). Η Νεοζηλανδή, έστειλε τη σφαίρα αρχικά στα 20,48 και μετά στα 20,54 μ. στην έκτη της προσπάθεια, βελτίωσε το ρεκόρ Ωκεανίας και άφησε δεύτερη την Ναντέζντα Οσταπτσουκ (Λευκορωσία) με 20,42 μέτρα.

Για τα αγωνισματα του μήκους και του επικονώ όπου είχαμε ελληνικό ενδιαφέρον, δείτε: http://www.stivoz.gr/?p=9746

Προηγούμενο άρθροΚων/πολη, Β’ απ.: 6ος ο Τσάτουμας, 7ος ο Φιλιππίδης, απαράδεκτη η ΕΤ