Πανευρωπαϊκά πρωταθλήματα [EAA]

Το 1926 ο πρόεδρος της Ουγγρικής ομοσπονδίας στίβου Dr. Szilard Stankovic είχε την ιδέα της διοργάνωσης του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Αθλητισμού, και εν συνεχεία υπέβαλε πρόταση στην IAAF για τη διεξαγωγή Πανευρωπαϊκών Αγώνων. Αρχικά δεν έγινε δεκτή αλλά το 1932 και την περίοδο των Ο.Α. στο Los Angeles κατέθεσε οργανωμένη πρόταση στο συνέδριο της IAAF (με τους Βρετανούς να συνεχίζουν να φέρουν αντιρρήσεις).
Το ίδιο έτος και με πρώτο της μέλημα τις διενέργειες για τη διοργάνωση, ιδρύθηκε και η Ευρωπαϊκή Ομοσπονδία (που στην τωρινή δομή είναι από το 1969).

Στις 24/9/1933 στη σύσκεψη του συμβουλίου της IAAF στο Βερολίνο έγινε δεκτή η πρόταση αλλά και η υποψηφιότητα της Ιταλίας για ανάληψη της πρώτης διοργάνωσης το 1934. Σχεδόν 10 ημέρες πριν τη διοργάνωση που διήρκεσε μόλις 3 ημέρες (7-9/9) αποφασίστηκε η 4ετης τέλεσή τους, ενδιάμεσα των Ολυμπιακών Αγώνων.

Μετά από συνέδριο στο Βερολίνο το 1933, τα Ευρωπαϊκά πρωταθλήματα Α/Γ ξεκίνησαν δοκιμαστικά και με μεγάλη επιτυχία το 1934 στην Ιταλία. Γίνονταν σε 4ετή βάση (με μια εξαίρεση των δύο διοργανώσεων 1969-1971) τις μη Ολυμπιακές χρονιές.
Από το 2012 γίνεται και τις Ολυμπιακές χρονιές, με πιο συνεπτυγμένο πρόγραμμα. Το 2020 ματαιώθηκε λόγω πανδημίας.

Έχει φιλοξενηθεί 2 φορές στην Ελλάδα, το 1969 στο Στ.Καραισκάκης και το 1982 στο νεόδμητο ΟΑΚΑ.

Τα υπόλοιπα Ευρωπαικά πρωταθλήματα

Από το 1966 γίνεται διοργάνωση κλειστού, αρχικά ανά έτος και μετά το 1990 ανά 2 χρόνια (αντί του 2004 έγινε το 2005 και πλέον τα μονά έτη). Το 1985 φιλοξενήθηκε στο νεόδμητο ΣΕΦ.
Από το 1970 γίνεται η διοργάνωση Εφήβων/Νεανίδων (Κ20) όπου το επόμενο έγινε το 1973 και μετά ανά διετία, με τη διοργάνωση του 1975 στο Στ.Καραισκάκη και του 1991 στο Καυτανζόγλειο.
Από το 1994 διεξάγεται, σε ετήσια βάση, σε ανώμαλο δρόμο.
Από το 1997 γίνεται για κλειστή κατηγορία Νέων 20-22 ετών (Κ23) ανά 2 χρόνια, ενώ είχαν προηγηθεί 2 σχετικές διοργανώσεις κυπέλλου σε 2 κατηγορίες, το 1992 (όπου αγωνίστηκαν και βάσει ημ/νιας γέννησης) και 1994.
Aπό το 2016 ξεκίνησε διοργάνωση και για την κατηγορία των Παίδων/Κορασίδων (Κ18) και μάλιστα με πολύ καλή ελληνική παρουσία. (Κοντινή σε αυτή διοργάνωση ήταν αρχικά -από το 1991- οι Ολυμπιακές Ημέρες Νεότητας)

Δείτε ανασκόπηση των πρωταθλημάτων Α/Γ
-> ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΕΥΡΩΠΑΙΚΩΝ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΩΝ ΑΝΟΙΚΤΟΥ ΣΤΙΒΟΥ (Α/Γ)

Διοργανώσεις ECh - μετάλλια Ελλάδος/Κύπρου

(-> νικητές Ευρωπαικών)

01) 1934 , Turin/ITA
-> 3ος Χρ.Μαντικας (400μ. εμπ. – 54″9χ)

02) 1938 , Paris/FRA (A) & Wien/AUT (Γ)

03) 1946 , Oslo/NOR

04) 1950 , Brussels/BEL

05) 1954 , Bern/SUI

06) 1958 , Stockholm/SWE

07) 1962 , Beograd/YUG(SRB)

08) 1966 , Budapest/HUN
-> 2ος Χρ.Παπανικολάου (επικοντώ – 5,05μ.)

09) 1969 , Athens(Piraeus)/GRE

10) 1971 , Helsinki/FIN
-> 3ος Β.Παπαγεωργόπουλος (100μ – 10″6)

11) 1974 , Rome/ITA

12) 1978 , Prague/CZE

13) 1982 , Athens/GRE
-> 1η Άννα Βερούλη (ακόντιο – 70,02μ.)
-> 3η Σ.Σακοράφα (ακόντιο – 67,04μ.)

14) 1986 , Stuttgart/GER

15) 1990 , Split/YUG(CRO)

16) 1994 , Helsinki/FIN
-> 3ος Κ.Κουκοδήμος (μήκος – 8,01μ.)

17) 1998 , Budapest/HUN
-> 1η Όλγα Βασδέκη (τριπλούν – 14,55μ.)
-> 3η K.Θάνου (100μ – 10”87)
-> 3ος Χ.Παπαδιάς (100μ – 10″17)

18) 2002 , Muenchen/GER
-> 1ος Κώστας Κεντέρης (200μ – 19″85)
-> 1η Κατερίνα Θάνου (100μ – 11″10)
-> 1η Μιρέλα Μανιανι (ακόντιο – 67,47μ.)
-> 1η Κατερίνα Βόγγολη (δίσκος – 64,31μ.)
-> 3η Αν.Κελεσίδου (δίσκος – 63,92μ.)
-> 3ος Αλ.Παπαδημητρίου (σφύρα – 80,21μ.)

19) 2006 , Goeteborg/SWE
-> 1ος Περικλής Ιακωβάκης (400μ. εμπ. – 48″46)
-> 2η Φ.Χαλκιά (400μ. εμπ. – 54″02)
-> 2η Χρ.Δεβετζή (τριπλούν – 15,05μ.)

20) 2010 , Barcelona/ESP

21) 2012 , Helsinki/FIN
-> 3η Ν.Κυριακοπούλου (επικοντώ – 4,60μ.)

22) 2014 , Zuerich/SUI
-> 2ος Λ.Τσάτουμας (μήκος – 8,15μ.)
-> 2η Κ.Στεφανίδη (επικοντώ – 4,60μ.)

23) 2016 , Amsterdam/NED
-> 1η Κατερίνα Στεφανίδη (επικοντώ – 4,81μ.)
-> 3η Π.Παπαχρήστου (τριπλούν – 14,47μ.)

24) 2018 , Berlin/GER
-> 1ος Μίλτος Τεντόγλου (μήκος – 8,25μ.)
-> 1η Βούλα Παπαχρήστου (τριπλούν – 14,60μ.)
-> 1η Κατερίνα Στεφανίδη (επί κοντώ – 4,85μ.)
-> 2η Ν.Κυριακοπούλου (επί κοντώ – 4,80μ.)
-> 2η Μ.Μπελιμπασάκη (400μ. – 50″45)
-> 3ος Δ.Τσιάμης (τριπλούν 16,78μ.)

χχ) 2020 , Paris/FRA [ματαιώθηκε]

25) 2022 , Muenchen/GER
-> 1ος Μίλτος Τεντόγλου (μήκος – 8,52μ.)
-> 1η Ελίνα Τζένγκο (ακόντιο – 65,81μ.)
-> 1η Αντιγόνη Ντρισμπιώτη (20χλμ βάδην – 1:29:03)
-> 1η Αντιγόνη Ντρισμπιώτη (35χλμ βάδην – 2:47:00)
-> 2η Κ.Στεφανίδη (επί κοντώ – 4,75μ.)

26) 2024 , Rome/ITA

27) 2026 , Birmingham/GBR

European Games:

e1) 1966 Dortmund/GER
e2) 1967 Prague/CZE
e3) 1968 Madrid/ESP
e4) 1969 Beograd/YUG(SRB)

European Championships:

01) 1970 Vienna/AUT

02) 1971 Sofia/BUL

03) 1972 Grenoble/FRA
-> 2ος Σπ.Ζαχαρόπουλος (1500μ – 3’46″08)
-> 3ος Β.Παπαγεωργόπουλος (50μ – 5″82)

04) 1973 Rotterdam/NED
-> 3ος Β.Παπαδημητρίου (ύψος – 2,17μ.)

05) 1974 Goeteborg/SWE

06) 1975 Katowice/POL

07) 1976 Monaco/MON
-> 2ος Β.Παπαγεωργόπουλος (60μ – 6″67)

08) 1977 SanSebastian/ESP

09) 1978 Milano/ITA

10) 1979 Vienna/AUT

11) 1980 Sindelfingen/GER

12) 1981 Grenoble/FRA

13) 1982 Milano/ITA

14) 1983 Budapest/HUN

15) 1984 Goeteborg/SWE

16) 1985 Athens (Piraeus)/GRE

17) 1986 Madrid/ESP

18) 1987 Lievin/FRA

19) 1988 Budapest/HUN

20) 1989 DenHaag/NED

21) 1990 Glasgow/GBR

22) 1992 Genova/ITA

3) 1994 Paris/FRA
-> 2ος Κ.Κουκοδήμος (μήκος – 8,09μ.)
-> 2ος Αλ.Τερζιάν (60μ – 6″51)
-> 3ος Γ.Παναγιωτόπουλος (200μ – 20″99,
με Ε.Παπαδόπουλο & Ι.Ναυπλιώτη στον τελικό!)

24) 1996 Stockholm/SWE
-> 1η Κατερίνα Θάνου (60μ – 7″15)
-> 2ος Αλ.Αλεξόπουλος (200μ – 21″05)
-> 2η Ν.Μπακογιάννη (ύψος – 1,96μ.)
-> 3η Ό.Βασδέκη (τριπλούν – 14,30μ.)
-> 3ος Σπ.Βασδέκης (μήκος – 8,03μ.)
-> 3ος Π.Παπούλιας (3000μ – 7’50″80)

25) 1998 Valencia/ESP
-> 1ος Άγγελος Παυλακάκης (60μ – 6″55)
-> 3η Κ.Κόφφα (200μ – 22″86)
C> 2ος Αν.Μαρκουλίδης CYP (200μ – 20″65)

26) 2000 Gent/BEL
-> 1η Κατερίνα Θάνου (60μ – 7ʼʼ05)
-> 2ος Γ.Θεοδωρίδης (60μ – 6ʼʼ51)
-> 3ος Ά.Παυλακάκης (60μ – 6ʼʼ54)

27) 2002 Vienna/AUT
-> 1η Νίκη Ξανθου (μήκος – 6,74μ.)
-> 3η Γ.Κοκλώνη (60μ – 7″22)

28) 2005 Madrid/ESP
-> 2η Στ.Πιλάτου (μήκος – 6,64μ.)
-> 2η Γ.Κοκλώνη (60μ – 7″18)
-> 3η Μ.Καρασταμάτη (60μ – 7″25)

29) 2007 Birmingham/GBR
-> 2ος Λ.Τσάτουμας (μήκος – 8,02μ.)

30) 2009 Torino/ITA
C> 2ος Κ.Ιωάννου CYP (ύψος – 2,29μ.)

31) 2011 Paris/FRA

32) 2013 Goeteborg/SWE

33) 2015 Prague/CZE
-> 2η Κ.Στεφανίδη (επι κοντώ – 4,75μ.)
-> 2ος Α.Μάστορας (ύψος – 2,31μ.)

34) 2017 Belgrade/SRB
-> 1η Κατερίνα Στεφανίδη (επί κοντώ – 4,85μ.)
-> 2ος Κ.Φιλιππίδης (επί κοντώ – 5,85μ.)
-> 3η Π.Παπαχρήστου (τριπλούν – 14,24μ.)

35) 2019 Glasgow/GBR
-> 1ος Μίλτος Τεντόγλου (μήκος – 8,38μ.)
-> 2η Π.Παπαχρήστου (τριπλούν – 14,50μ.)
-> 2ος Κ.Μπανιώτης (ύψος – 2,26μ.)
-> 3η Ν.Κυριακοπούλου (επί κοντώ – 4,65μ.)
C> 1ος Μίλαν Τραίκοβιτς CYP (60μ. εμπ. – 7″60)

36) 2021 Torun/POL
-> 1ος Μίλτος Τεντόγλου (μήκος – 8,35μ.)

37) 2023 Istanbul/TUR
-> 1ος Μίλτος Τεντόγλου (μήκος – 8,30μ.)
-> 2ος Εμ.Καραλής (επί κοντώ – 5,80μ.)
-> 2ος Ν.Ανδρικόπουλος (τριπλούν – 16,58μ.)

European U23 Cup (unof. champ.)

c1) 1992 Gateshead/GBR (div.Ι) & Villeneuve-d’Ascq/FRA (div.ΙΙ) 
(από την Ελλάδα μετείχαν και αθλητές-τριες κάτω των 23 ετών βάσει ημερομηνίας γέννησης)

c2) 1994 Ostrava/CZE (div.Ι) & Lillehammer/NOR (div.ΙΙ)

European U23 Championships

01) 1997 Turku/FIN
-> 1ος Άγγελος Παυλακάκης (100μ – 10″18)

02) 1999 Goeteborg/SWE
-> 1ος Χριστόφορος Χοίδης (100μ – 10″19)
-> 3ος Π.Ιακωβάκης (400μ εμπ. – 49″97)

03) 2001 Amsterdam/NED
-> 2ος Π.Ιακωβάκης (400μ εμπ. – 49″63)

04) 2003 Bydgoszcz/POL
-> 1η Γεωργία Κοκλώνη (100μ – 11″33)
-> 1ος Λούης Τσάτουμας (μήκος – 8,24μ.)
-> 1ος Ιωάννης Κανελλόπουλος (10.000μ – 29’00″78)
-> 1η Αθανασία Τσουμελέκα (10χλμ βάδην – 1:33’55)
-> 3η Β.Δεληνικόλα (7αθλο – 5863β)

05) 2005 Erfurt/GER
-> 1η Μαρία Καρασταμάτη (100μ – 11″03)
-> 2ος Μ.Αλοζίδης (400μ. εμπ. – 50″04)
-> 3η Αθ.Πέρρα (τριπλούν – 13,94μ.)

06) 2007 Debrecen/HUN
-> 1ος Κώστας Δουβαλίδης (110μ. εμπ. – 13″49 NR)
-> 2η Αντ.Στεργίου (ύψος – 1,92μ.)
C> 3ος Απ.Παρελλης CYP (δίσκος – 58,16μ.)

07) 2009 Kaunas/LTU
-> 1η Παρασκευή Παπαχρήστου (τριπλούν – 14,34μ.)
-> 3ος Δ.Πατσουκάκης (επί κοντώ – 5,55μ.)
-> 3ος Σπ.Λεμπεσης (ακόντιο – 79,37μ.)

08) 2011 Ostrava/CZE
-> 1ος Λυκούργος Τσάκωνας (200μ – 20″56)
-> 1η Παρασκευή Παπαχρήστου (τριπλούν – 14,40μ.)
-> 2η Κ.Στεφανίδη (επί κοντώ – 4,45μ.)

09) 2013 Tampere/FIN
-> 3η Αν.Καρακατσάνη (10.000μ – 33’57″74)
-> 3ος Αντ.Μάστορας (ύψος – 2,26μ.)

10) 2015 Tallinn/EST

11) 2017 Bydgoszcz/POL
-> 2ος Ι.Κυριαζής (ακόντιο – 81,04μ.)

12) 2019 Gavle/SWE
-> 1ος Μιλτιάδης Τεντόγλου (μήκος – 8,32μ.)
-> 2ος Εμ.Καραλής (επί κοντώ – 5,60μ.)

13) 2021 Tallinn/EST [αρχικά ήταν Bergen/NOR]
-> 2ος Χρ.Φραντζεσκάκης (σφύρα – 75,23μ.)
-> 2ος Εμ.Καραλής (επί κοντώ – 5,65μ)
-> 2η Σπ.Καρύδη (τριπλούν – 13,95μ.)
-> 3ος Οδ.Μουζενίδης (σφαίρα – 19,41μ.)

14) 2023 Espoo/FIN
-> 1η Ελίνα Τζένγκο (ακόντιο – 60,73μ.)
-> 2η Π.Δόση (ύψος – 1,89μ.)
-> 3η Π.Εμμανουηλίδου (200μ. – 23″41)
-> 3η Γ.Δεσπολλάρη (800μ. – 2’04″14)

01) 1970 Paris/FRA

02) 1973 Duisburg/GER

03) 1975 Athens/GRE
-> 2ος Γ.Κονναρή (800μ. – 1.49.9χ)
-> 2ος Κ.Σακαλής (2000μ. στ. – 5.37.2χ)

04) 1977 Donetsk/USR(UKR)

05) 1979 Bydgoszcz/POL
-> 1ος Γιώργος Βαμβακάς (400μ. εμπ. – 50″67)

06) 1981 Utrecht/NED

07) 1983 Schwechat/AUT

08) 1985 Cottbus/GER

09) 1987 Birmingham/GBR

10) 1989 Varazdin/CRO
-> 2ος Σ.Σαριτζόγλου (σφύρα – 67,68μ.)

11) 1991 Thessaloniki/GRE
C> 1ος Γιώργος Λουκαίδης CYP (3000μ. στ. – 8.49″24)

12) 1993 SanSebastian/ESP
-> 1ος Δημήτρης Πολυμέρου (ακόντιο – 72,80μ.)
C> 2ος Η.Λουκά CYP (σφαίρα – 18,48μ.)

13) 1995 Nyiregyhaza/HUN
-> 3ος Α.Παυλακάκης (100μ – 10″47)
-> 3η Α.Τσιολακούδη (ακόντιο – 54,76μ.)

14) 1997 Ljubljana/SLO
-> 2οι 4χ400 [Ευ.Μουστακίδης, Γ.Οικονομίδης, Ι.Λέσσης, Π.Ιακωβάκης] 3’08″29
-> 2ος Π.Ιακωβάκης (400μ – 46″68)

15) 1999 Riga/LAT
-> 3ος Γ.Ντούπης (400μ – 47″03)

16) 2001 Grosseto/ITA
-> 1ος Λούης Τσάτουμας (μήκος – 7,98μ.+)
-> 2η Αθ.Πέρρα (τριπλούν – 13,73μ.+)
-> 2η Αθ.Τσουμελέκα (10χλμ βάδην – 46’29″20)
-> 3ος Στ.Κουρουπάκης (επί κοντώ – 5,35μ.)
-> 3ος Χρ.Μερούσης (3000μ στ. – 8’51″87)

17) 2003 Tampere/FIN
-> 1ος Δημήτρης Γράβαλος (400μ – 46″54)

18) 2005 Kaunas/LTU
-> 1ος Ιωάννης Σμαλιός (ακόντιο – 77,25μ.)
-> 2η Μ.Ζέρβα (ακόντιο – 56,47μ.)
-> 2ος Κ.Δουβαλίδης (110μ. εμπ. – 13″99)
-> 2ος Κ.Φιλιππίδης (επί κοντώ – 5,45μ.)
-> 3ος Δ.Ρέγας (400μ – 46″79)
-> 3ος Μ.Μερτζανίδης (μήκος – 7,63μ.)
C> 3η Ε.Αρτυματά CYP (100μ. – 11″74)

19) 2007 Hengelo/NED

20) 2009 NoviSad/SRB

21) 2011 Tallinn/EST

22) 2013 Rieti/ITA

23) 2015 Eskilstuna/SWE

24) 2017 Grosseto/ITA
-> 1ος Μίλτος Τεντόγλου (μήκος – 8,07μ.)
-> 3ος Οδ. Μουζενίδης (σφαίρα – 20,67μ.)

25) 2019 Boras/SWE
-> 1η Σπυριδούλα Καρύδη (τριπλούν – 14,00μ.)
-> 2ος Χρ.Φραντζεσκάκης (σφύρα – 84,22μ.)
-> 3ος Δ.Τσίτσος (ακόντιο – 77,79μ.)
-> 3ος Α.Πανταζής (τριπλούν – 16,08μ.)

26) 2021 Tallinn/EST
-> 1η Ελίνα Τζένγκο (ακόντιο – 61,18μ.)

27) 2023 Jerusalem/ISR [αρχικά ήταν Cluj-Napoca/ROU]
-> 3ος Δ.Αντωνάτος (σφαίρα – 19,31μ.)
-> 3η Β.Καλλιμογιάννη (3000μ. στ. – 10.08.44)
C> 1η Βαλεντίνα Σάββα CYP (σφύρα – 64,49μ.)
C> 2ος Ι.Κεσίδης CYP (σφύρα – 77,73μ.)

01) 2016 Tbilisi/GEO
-> 1ος Οδυσσέας Μουζενίδης (σφαίρα – 21,51μ.)
-> 1ος Εμμανουήλ Καραλής (επί κοντώ – 5,45μ.)
-> 1ος Παναγιώτης Μαντζουρογιάννης (μήκος – 7,60μ.)
-> 2ος Α.Μέρλος (ύψος – 2,16μ.)
-> 3η Δ.Μαλταμπέ (ύψος – 1,75μ.)
C> 1ος Γιώργος Κονιαράκης CYP (δίσκος – 62,16μ.)

02) 2018 Gyor/HUN
->2ος Γ.Καλογεράκης (ακόντιο – 77,45μ.)
->3η Στ.Κοσμίδου (σφύρα – 65,98μ.)
->3η Σπ.Καρύδη (μήκος 6,23μ.)

χχ) 2020 Rieti/ITA – αναβλ. για 2021, μετά ματαιώθηκε

03) 2022 Jerusalem/ISR
-> 1η Ηλιάνα Τριανταφύλλου (επί κοντώ – 4,05μ.)
-> 3ος Γ.Παπαναστασίου (σφύρα – 77,37μ.)
C> 1ος Ιωσήφ Κεσίδης CYP (σφύρα – 78,92μ.)
C> 1η Βαλεντίνα Σάββα CYP (σφύρα – 70,28μ.)
C> 2ος Μ.Χριστοφή CYP (ύψος – 2,13μ.)

C> 3η Αιμ.Κολοκοτρώνη CYP (σφύρα – 65,35μ.)

04) 2024 BanskaBystrica/SVK

05) 2026 Rieti/ITA