Τελικοί

3. Κατερίνα Στεφανίδη, επί κοντώ – 4,85μ. (Q 4,60μ.)
10. Μίλτος Τεντόγλου, μήκος – 7,79μ./-0,2 (q 8,00μ./-0,1)
13. Νικόλ Κυριακοπούλου, επί κοντώ – 4,50μ. (Q 4,60μ.)

5. Απόστολος Παρέλλης, δισκοβολία – 66,32μ. NR (q 64,50μ.)
8. Μίλαν Τραίκοβιτς, 110μ. εμπ. – 13.87 /+0,6 (Q 13.29 /+0,6 & Q 13.37 /+0,2)

Δρόμοι

14. Αγγελική Μακρή, 50χλμ βάδην – 4:54.09
17. Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ, 50χλμ βάδην – 4:22.39
22. Αντιγόνη Ντρισμπιώτη, 20χλμ βάδην – 1:38.56
29. Γκλόρια Πριβιλέτζιο, Μαραθώνιος – 2:58.43

x. Νταγκμάρα Χάντζλικ, Μαραθώνιος – DNF

Ημιτελικοί

14. Κώστας Δουβαλίδης, 110μ. εμπ. – 13.54 /+0,6 (Q 13.43 /+0,4)

Προκριματικοί

13. Μιχάλης Αναστασάκης, σφυροβολία – 75,07μ.
13. Κώστας Φιλιππίδης, επί κοντώ – 5,70μ.
15. Εμμανουήλ Καραλής, επί κοντώ – 5,60μ.
15. Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου, δισκοβολία – 59,91μ.
17. Σταματία Σκαρβέλη, σφυροβολία – 69,65μ.
23. Χρήστος Φραντζεσκάκης, σφυροβολία – 72,96μ.
34. Ραφαέλα Σπανουδάκη, 200μ. – 23.48 /-0,1
36. Ειρήνη Βασιλείου, 400μ. – 52.31

25. Ελένη Αρτυματά, 400μ. – 51.90
30. Νεκταρία Παναγή, μήκος – 6,21μ./+0,2

Men

*100m
1 Christian COLEMAN USA 9.76 /0.128
2 Justin GATLIN USA 9.89 /0.148
3 Andre DE GRASSE CAN 9.90 /0.140

*200m
1 Noah LYLES USA 19.83 /0.168
2 Andre DE GRASSE CAN 19.95 /0.168
3 Alex QUINONEZ ECU 19.98 /0.189

*400m
1 Steven GARDINER BAH 43.48 NR
2 Anthony José ZAMBRANO COL 44.15 AR
3 Fred KERLEY USA 44.17

*800m
1 Donavan BRAZIER USA 1:42.34 NR CR
2 Amel TUKA BIH 1:43.47
3 Ferguson Cheruiyot ROTICH KEN 1:43.82

*1500m
1 Timothy CHERUIYOT KEN 3:29.26
2 Taoufik MAKHLOUFI ALG 3:31.38
3 Marcin LEWANDOWSKI POL 3:31.46 NR

*5000m
1 Muktar EDRIS ETH 12:58.85
2 Selemon BAREGA ETH 12:59.70
3 Mohammed AHMED CAN 13:01.11

*10.000m
1 Joshua CHEPTEGEI UGA 26:48.36
2 Yomif KEJELCHA ETH 26:49.34
3 Rhonex KIPRUTO KEN 26:50.32

*110m h.
1 Grant HOLLOWAY USA 13.10 /0.158
2 Sergey SHUBENKOV (RUS) ANA 13.15 /0.150
3 Pascal MARTINOT-LAGARDE FRA 13.18 /0.161
5 Orlando ORTEGA ESP 13.30 /0.130 (also bronze after appeal)

*400m h.
1 Karsten WARHOLM NOR 47.42
2 Rai BENJAMIN USA 47.66
3 Abderrahman SAMBA QAT 48.03

*3000m st.
1 Conseslus KIPRUTO KEN 8:01.35
2 Lamecha GIRMA ETH 8:01.36 NR
3 Soufiane EL BAKKALI MAR 8:03.76

*HJ
1 Mutaz Essa BARSHIM QAT 2.37
2 Mikhail AKIMENKO ANA 2.35 PB
3 Ilya IVANYUK ANA 2.35 PB

*LJ
1 Tajay GAYLE JAM 8.69/+0.5 NR
2 Jeff HENDERSON USA 8.39/-0.1 m/s
3 Juan Miguel ECHEVARRIA CUB 8.34/+0.1

*TJ
1 Christian TAYLOR USA 17.92/+0.9
2 Will CLAYE USA 17.74/+0.9
3 Hugues Fabrice ZANGO BUR 17.66/+0,5 AR

*PV
1 Sam KENDRICKS USA 5.97
2 Armand DUPLANTIS SWE 5.97
3 Piotr LISEK POL 5.87

*SP
1 Joe KOVACS USA 22.91 CR
2 Ryan CROUSER USA 22.90
3 Tomas WALSH NZL 22.90 AR

*DT
1 Daniel STΑHL SWE 67.59
2 Fedrick DACRES JAM 66.94
3 Lukas WEISSHAIDINGER AUT 66.82

*HT
1 Paweł FAJDEK POL 80.50
2 Quentin BIGOT FRA 78.19
3 Bence HALASZ HUN 78.18
4 Wojciech NOWICKI POL 77.69 (also bronze after appeal)

*JT
1 Anderson PETERS GRN 86.89
2 Magnus KIRT EST 86.21
3 Johannes VETTER GER 85.37

*Marathon
1 Lelisa DESISA ETH 2:10:40
2 Mosinet GEREMEW ETH 2:10:44
3 Amos KIPRUTO KEN 2:10:51

*20km RW
1 Toshikazu YAMANISHI JPN 1:26:34
2 Vasiliy MIZINOV ANA 1:26:49
3 Perseus KARLSTRÖM SWE 1:27:00

*50km RW
1 Yusuke SUZUKI JPN 4:04:20
2 Joao VIEIRA POR 4:04:59
3 Evan DUNFEE CAN 4:05:02

*Decathlon
1 Niklas KAUL GER 8691
2 Maicel UIBO EST 8604
3 Damian WARNER CAN 8529

*4x100m
USA 37.10 AR
(Coleman; Gatlin; Rodgers; Lyles)
2 GBR 37.36 AR
(Gemili; Hughes; Kilty; Mitchell-Blake)
3 JPN 37.43 AR
(Tada; Shiraishi; Kiryi; Sani-Brown)

*4x400m
1 USA 2:56.69
(Kerley; Cherry; London; Benjamin)
2 JAM 2:57.90
(Bloomfield; Allen; Thomas; Gaye)
3 BEL 2:58.78
(Sacoor; vanderBemden; D.Borlee; K.Borlee)

Women

*100m
1 Shelly-Ann FRASER-PRYCE JAM 10.71 /0.134
2 Dina ASHER-SMITH GBR 10.83 /0.129 NR
3 Marie-Josée TA LOU CIV 10.90 /0.171

*200m
1 Dina ASHER-SMITH GBR 21.88 /0.138 NR
2 Brittany BROWN USA 22.22 /0.228
3 Mujinga KAMBUNDJI SUI 22.51 /0.150

*400m
1 Salwa Eid NASER BRN 48.14 AR
2 Shaunae MILLER-UIBO BAH 48.37 AR
3 Shericka JACKSON JAM 49.47

*800m
1 Halimah NAKAAYI UGA 1:58.04 NR
2 Raevyn ROGERS USA 1:58.18
3 Ajee WILSON USA 1:58.84

*1500m
1 Sifan HASSAN NED 3:51.95 ER CR
2 Faith KIPYEGON KEN 3:54.22 NR
3 Gudaf TSEGAY ETH 3:54.38

*5000m
1 Hellen OBIRI KEN 14:26.72 CR
2 Margaret Chelimo KIPKEMBOI KEN 14:27.49
3 Konstanze KLOSTERHALFEN GER 14:28.43

*10.000m
1 Sifan HASSAN NED 30:17.62
2 Letesenbet GIDEY ETH 30:21.23
3 Agnes Jebet TIROP KEN 30:25.20

*400m h.
1 Dalilah MUHAMMAD USA 52.16 WR
2 Sydney MCLAUGHLIN USA 52.23
3 Rushell CLAYTON JAM 53.74

*3000m st.
1 Beatrice CHEPKOECH KEN 8:57.84 CR
2 Emma COBURN USA 9:02.35 PB
3 Gesa Felicitas KRAUSE GER 9:03.30 NR

*HJ
1 Mariya LASITSKENE (RUS) ANA 2.04
2 Yaroslava MAHUCHIKH UKR 2.04 WU20R
3 Vashti CUNNINGHAM USA 2.00 PB

*PV
1 Anzhelika SIDOROVA (RUS) ANA 4.95
2 Sandi MORRIS USA 4.90
3 Katerina STEFANIDI GRE 4.85

*LJ
1 Malaika MIHAMBO GER 7.30/-0.8
2 Maryna BEKH-ROMANCHUK UKR 6.92/+0.3
3 Ese BRUME NGR 6.91/+0.2

*TJ
1 Yulimar ROJAS VEN 15.37/-0.6
2 Shanieka RICKETTS JAM 14.92/+0.2
3 Caterine IBARGUEN COL 14.73/+0.5

*SP
1 Lijiao GONG CHN 19.55
2 Danniel THOMAS-DODD JAM 19.47
3 Christina SCHWANITZ GER 19.17

*DT
1 Yaime PEREZ CUB 69.17
2 Denia CABALLERO CUB 68.44
3 Sandra PERKOVIC CRO 66.72

*HT
1 DeAnna PRICE USA 77.54
2 Joanna FIODOROW POL 76.35
3 Zheng WANG CHN 74.76

*JT
1 Kelsey-Lee BARBER AUS 66.56
2 Shiying LIU CHN 65.88
3 Huihui LYU CHN 65.49

*Marathon
1 Ruth CHEPNGETICH KEN 2:32:43
2 Rose CHELIMO BRN 2:33:46
3 Helalia JOHANNES NAM 2:34:15

*20km RW
1 Hong LIU CHN 1:32:53
2 Shenjie QIEYANG CHN 1:33:10
3 Liujing YANG CHN 1:33:17

*50km RW
1 Rui LIANG CHN 4:23:26
2 Maocuo LI CHN 4:26:40
3 Eleonora Anna GIORGI ITA 4:29:13

*Heptathlon
1 Katarina JOHNSON-THOMPSON GBR 6981 NR
2 Nafissatou THIAM BEL 6677
3 Verena PREINER AUT 6560

*4x100m
JAM 41.44
(Whyte; Fraser-Pryce; Smith; Jackson)
2 GBR 41.85
(Philip; Asher-Smith; Nelson; Neita)
3 USA 42.10
(Briant; Daniels; Akinosun; Parker)

*4χ400m
USA 3:18.92
(Francis; McLaughlin; Muhammad; Jonathas)
2 POL 3:21.89 NR
(Baumgart-Witan; Wyciszkiewicz; Holub-Kowalik; Swiety)
3 JAM 3:22.37
(LeRoy; James; McPherson; Jackson)

Mixed

*4x400m
USA 3:09.34 WR
(Wilbert LONDON, Allyson FELIX, Courtney OKOLO, Michael CHERRY)
2 JAM 3:11.78
(Nathon ALLEN, Roneisha MCGREGOR, Tiffany JAMES, Javon FRANCIS)
3 BRN 3:11.82 AR
(Musa ISAH, Aminat JAMAL, Eid NASER, Abbas Abubakar ABBAS)

United States – 14 11 4 = 29
2 Kenya – 5 2 4 = 11
3 Jamaica – 3 5 4 = 12
4 Pr Of China – 3 3 3 = 9
5 Ethiopia – 2 5 1 = 8
* Authorised Neutral Athletes – 2 3 1 = 6
6 Great Britain & N.I. – 2 3 0 = 5
7 Germany – 2 0 4 = 6
8 Japan – 2 0 1 = 3
9 Netherlands – 2 0 0 = 2
9 Uganda – 2 0 0 = 2

31 Greece – 0 0 1 = 1

Προηγούμενο άρθροDoha: Μεγάλα ρεκόρ στις 4χ100μ.
Επόμενο άρθροDoha: Έλαμψαν Ali και Mihambo – Χρυσά για Ουγκάντα στο 10αρι και Γρενάδα στο ακόντιο

ΑΦΗΣΤΕ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

εισάγετε το σχόλιό σας!
παρακαλώ εισάγετε το όνομά σας εδώ