Τα αγωνίσματα του βάδην ολοκληρώθηκαν στο Sapporo, υπό αρκετή ζέστη και υγρασία (η αποφυγή δυσκολότερων συνθηκών μάλιστα οδήγησε στη μεταφορά των αγωνισμάτων σε δρόμο εκεί, στα βόρεια του νησιού).

Μετά τα 20χλμ βάδην ανδρών εχθές, ακολούθησαν πολύ νωρίς την 8η ημέρα των αγώνων τα 50χλμ ενώ νωρίς το απόγευμα τα 20χλμ γυναικών.

-> Αποτελέσματα

Η Αντιγόνη Ντρισμπιώτη ανεβαίνοντας συνεχώς στην κατάταξη προς το τέλος κατέλαβε με 1:31:24 την 8η θέση – έτσι η Ελλάδα είχε συνολικά 5 αθλητές στην 8άδα στη διοργάνωση.

Η Κυριακή Φιλτισάκου ήταν 29η με 1:36.41 ενώ η Πένυ Τσινοπούλου ήταν 53η -τελευταία όσων τερμάτισαν- με 1:47.19.

Την ημέρα των 30ων της γενεθλίων Ιταλίδα Antonella Palmisano, αγωνιζόμενη όπως πάντα με ένα χειροποίητο λουλούδι στα μαλλιά, ήταν η νικήτρια σε 1:29.12 (ήταν 4η στο Rio με σχεδόν αντίστοιχη επίδοση) με την Κολομβιανη Arenas και την Κινέζα Hong Liu που ήταν η χρυσή στο Rio να ακολουθούν.

Η Ιταλία έτσι κυριάρχησε στο αγώνισμα καθώς στα 20χλμ ανδρών χθες είχε κερδίσει ο Ιταλός Massimo Stano σε 1:21.05 αφήνοντας στις επόμενες θέσεις τους Ikeda και Yamanishi από τη διοργανώτρια χώρα.

Στα 50χλμ βάδην, στην 3η του συμμετοχή σε Ολυμπιακούς Αγώνες, ο Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ τερμάτισε σε 4:12.49 στην 36η θέση,ενώ μια θέση μπροστά ήταν ο 52χρονος Ισπανός Jesús Ángel Garcia, αγωνιζόμενος για 8η φορά σε Ολυμπιακούς Αγώνες!

Για τον Παπαμιχαήλ ήταν ο τέταρτος αγώνας του φέτος στην απόσταση – κι επιπλέον είχε κάνει και το 35άρι στο πανελλήνιο πρωτάθλημα.

Ο Πολωνός Dawid Tomala ήταν ο νικητής στο τελευταίο 50αρι (καθώς θα γίνεται πια 35αρι) σε 3.50.08 κι ακολούθησαν ο Γερμανός Hilbert κι ο Καναδός Dunfee. Στην 14η θέση ήταν ο προηγούμενος νικητής Toth, αρκετά πίσω έμειναν οι κορυφαίοι Ιάπωνες, εγκατέλειψε ο Diniz.