Ο 29χρονος Κενυάτης Geoffrey Mutai έτρεξε τον 115ο Μαραθώνιο της Βοστώνης σε 2:03’02” (μέσος όρος κάτω απο 2’55″/χλμ!!!), χρόνο καλύτερο κατα 57″ απο το παγκόσμιο ρεκορ του Haile Gebrselassie, ενώ και ο 2ος -Κενυάτης- Moses Mosop ήταν μόλις 4″ πίσω του Mutai, όμως δεν αναγνωρίζεται απο την IAAF ως νέο παγκόσμιο ρεκορ. [Για την αναγνώριση πρέπει η απόσταση σημείου εκκίνησης και τερματισμου σε ευθεία να μην ξεπερνάει το το μισό της διαδρομής, και η κατηφορική κλίση μεταξύ εκκίνησης τερματισμού συνολικά το 1:1000 – 1μ/χλμ]
Ο αγώνας διεξηχθη σε καλές συνθήκες με θερμοκρασία σχετικά ψυχρή, και με κατά διαστήματα αρκετό ευνοικό άνεμο.
Το ατομικο ρεκορ του νικητή ήταν 2:04’55 (2ος στο Ροττερνταμ το 2010) και ήταν ενας εκ των 7 αθλητών που είχαν τρέξει κάτω απο 2:05′.