Οι νικητές και οι θέσεις των έλλήνων:

ΠΡΩΤΗ ΗΜΕΡΑ

ΑΝΔΡΩΝ
400μ. εμπόδια: Σωτήρης Ιακωβάκης 50.15.
Τριπλούν: Αλίν Ανγκελ (Ρουμανία) 16.45, 3ος Κώστας Ζαλακίτης 16.14.
Δισκοβολία: Σέργιου Ούρσου (Ρουμανία) 62.14, 4ος Στέφανος Κώνστας 56.23.
400μ.: Δημήτρης Γράβαλος 46.85. 2η σειρά εκτός συναγωνισμού: 1ος Γιώργος Ντούπης 46.95, 3ος Γιώργος Οικονομίδης 48.07.
5.000μ.: Μάριους Ιονέσκου (Ρουμανία) 14:46.48, 3ος Αντώνης Παπαντώνης 14:47.37.
100μ.: Φλορίν Σούτσιου (Ρουμανία) 10.43, 2ος Αρης Γκαβέλας 10.47. 2η σειρά εκτός συναγωνισμού: 4ος Βαγγέλης Χαλαστάρας 10.84.
1.500μ.: Κριστιάν Βοροβέντσι (Ρουμανία) 3:49.38, 4ος Παναγιώτης Οικονόμου 3:51.04. Εκτός συναγωνισμού 6ος Βασίλης Παπαιωάννου 3:53.59.
Σφυροβολία: Εριλντιρίμ Φατίχ (Τουρκία) 72.92, 4ος Σταμάτης Παπαντωνίου 68.12. Εκτός συναγωνισμού 2ος Γιάννης Μπαρλής 70.80
4Χ100μ.: Ελλάδα 39.86.

ΓΥΝΑΙΚΩΝ
400μ. εμπόδια: Χριρτίνα Χαντζή 55.94. Εκτός συναγωνισμού 6η Στέλλα Δήμογλου 59.87.
Επί κοντώ: Σλάβιτσα Σεμενιούκ (Σερβία) 4.20. Η Αφροδίτη Σκαφίδα τραυματίστηκε στην προνθέρμανση. Εκτός συναγωνισμού 2η Ερικα Πρεζεράκου 4.10.
5.000: Ντεγκφά Μπέκελε (Τουρκία) 16:47.08, 4η Μάγδα Γαζέα 17:57.34.
Σφυροβολία: Μιχαέλα Μελίντε (Ρουμανία) 67.85, 2η Στέλλα Παπαδοπούλου 67.48.
400μ.: Τεοντόρα Κολάροβα (Βουλγαρία) 52.50, 2η Δήμητρα Ντόβα 53.20. 2η σειρά εκτός συναγωνισμού: 2η Κατερίνα Σύρου 54.61, 4η Γεωργία Κουμνάκη 56.19.
100μ.: Τεζάν Ναϊμοβα (Βουλγαρία) 11.07, 4η Αναστασία Ανδριοπούλου 12.06. 2η σειρά εκτος συναγωνισμού: Λεμονιά Πολυχρονιάδου 12.02.
Δισκοβολία: Nτραγκάνα Τομάσεβιτς (Σερβία) 56.74, 3η Δωροθέα Καλπακίδου 55.37.
Μήκος: Αλίνα Μιλιτάρου (Ρουμανία) 6.66, 3η Γιαννούλα Καφετζή 6.39, 3η (εκτός συναγωνισμού) Στέλλα Πιλάτου 6.45.
Υψος: Αντρέα Ιπαν (Ρουμανία) 1.89, 2η Μαρούλα Παπαγεωργίου 1.86. 1η εκτός συναγωνισμού Πέρσα Χατζηνάκου 1.92 (χαμηλό όριο για Οσάκα).

ΔΕΥΤΕΡΗ ΗΜΕΡΑ

ΑΝΔΡΕΣ
110μ. εμπ.(άνεμος -0,8μ./δευτερόλεπτο): Γιάννης Λαζαρίδης 14.15.
Υψος: Ντραγκούτιν Τόπιτς (Σερβία) 2.21, 2ος Νίκος Γκιόσης 2μ.18.
Ακοντισμός: Λεβέντε Μπάρτα (Ρουμανία) 74.21, 2ος Γιώργος Ηλτσιος 74.05. Εκτός συναγωνισμού 3ος Λευτέρης Καρασμανάκης 72.38.
3.000μ. στιπλ: Mπας Οσμάν (Τουρκία) 9:05.67, 5ος Θεόδωρος Αναγνώστου 9:24.39.
3.000μ.: Κοσμίν Σουτέου (Ρουμανία) 8:20.65, 3ος Μιχάλης Γελασάκης 8:23.03.
Επί κοντώ: Σπας Μπουχάλοφ (Βουλγαρία) 5.50. Ο Μάριος Ευαγγέλου απέτυχε τρεις φορές στο αρχικό ύψος (4.80).
800μ.: Ιονούτ Ζαϊζάν (Ρουμανία) 1:48.67, 2ος Ευθύμης Παπαδόπουλος 1:50.90.
Μήκος: Nικολάι Ατανάσοφ (Βουλγαρία) 8.16, 2ος Δημήτρης Διαμαντάρας 7.76. Εκτός συναγωνισμού 2ος Τάσος Μακρυνικόλας 7μ.80.
4Χ400μ.: Ελλάδα (Οικονομίδης-Ντούπης-Ιακωβάκης-Γράβαλος) 3:09.07.
Σφαιροβολία: Χάμζα Αλιτς (Βοσνία/Ερζεγοβίνη) 19.96, 5ος Ανδρέας Αναστασόπουλος 18.35.

ΓΥΝΑΙΚΕΣ
100μ. εμπ. (άνεμος -1,7μ./δευτερόλεπτο): Γκιλάζε (Ρουμανία) 13.43, 3η Ολυμπία Πετσούδη 13.87.
Τριπλούν: Γκίτα Ντόντοβα (Βουλγαρία) 13.80, 2η Δήμητρα Μάρκου 13.49.
Σφαιροβολία: Ανκα Ελτνε (Ρουμανία) 16.47, 2η Ειρήνη Τερζόγλου 16.44.
3.000μ. στιπλ: Ειρήνη Κοκκιναρίου 9:52.78.
3.000μ.: Ντέγκφα Mπέκελε (Τουρκία) 8:55.51, 3η Πόπη Αστροπεκάκη 9:27.75.
800μ.: Τεοντόρα Κολάροβα (Βουλγαρία) 2:02.18, 2η Ελένη Φιλάνδρα 2:04.51
Ακοντισμός: Ρουμιάνα Καραπέτροβα (Βουλγαρία) 57.62, 3η Σάββα Λίκα 53.80.
4Χ400μ.: Βουλγαρία 3:35,73, Ελλάδα (Σύρου-Δήμογλου-Κουμνάκη-Ντόβα) 3:37.11.
200μ.: Tεζάν Ναϊμοβα (Βουλγαρία) 22.70, 2η Χαρούλα Μπουντά 23.78.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ
Ανδρες: Ρουμανία 158, Ελλάδα 141, Βουλγαρία 120, Τουρκία 119, Σερβία 102, Βοσνία/Ερζεγοβίνη 77, Μαυροβούνιο 35, ΠΓΔΜ 34.5.
Γυναίκες: Βουλγαρία 152, Ελλάδα 139, Τουρκία 121.5, Ρουμανία 121, Σερβία 119.5, Μολδαβία 76, Μαυροβούνιο 48, Βοσνία/Ερζεγοβίνη 32, ΠΓΔΜ 29.

Προηγούμενο άρθροΠαγκύπριοι 2007 Παίδων-Κορασίδων
Επόμενο άρθροΠανελληνιο πρωταθλημα εφηβων-νεανιδων 2007 (ΟΑΚΑ)