European Championships

Ακολουθούν τα αποτελέσματα των τελικών ανά διοργάνωση, από το 1982.

Men

100m     7 September Wind: -0.8

1 Frank Emmelmann GDR 10.21
2 Pierfrancesco Pavoni ITA 10.25
3 Marian Woronin POL 10.28
4 Cameron Sharp GBR 10.28
5 Nikolay Sidorov URS 10.32
6 Olaf Prenzler GDR 10.35
7 Bernard Petitbois FRA 10.50
8 Kosmas Stratos GRE 12.56

200m     9 September Wind: -0.6

1 Olaf Prenzler GDR 20.46
2 Cameron Sharp GBR 20.47
3 Frank Emmelmann GDR 20.60
4 Erwin Skamrahl FRG 20.60
5 István Nagy HUN 20.62
6 Patrick Barré FRA 20.75
7 Vladimir Muravyov URS 20.76
8 Sergey Sokolov URS 20.81

400m     9 September

1 Hartmut Weber FRG 44.72
2 Andreas Knebel GDR 45.29
3 Viktor Markin URS 45.30
4 Phil Brown GBR 45.45
5 Aleksandr Troschilo URS 45.67
6 Pavel Konovalov URS 45.84
7 Zeljko Knapic YUG 46.20
8 Thomas Giessing FRG 48.70

800m     8 September

1 Hans-Peter Ferner FRG 1:46.33
2 Sebastian Coe GBR 1:46.68
3 Jorma Härkönen FIN 1:46.90
4 Garry Cook GBR 1:46.94
5 Rob Druppers NED 1:47.06
6 Detlef Wagenknecht GDR 1:47.06
7 Olaf Beyer GDR 1:47.36
8 Willi Wülbeck FRG 1:48.90

1500m     11 September

1 Steve Cram GBR 3:36.49
2 Nikolay Kirov URS 3:36.99
3 José Manuel Abascal ESP 3:37.04
4 Robert Nemeth AUT 3:37.81
5 Vitaliy Tishchenko URS 3:38.15
6 Uwe Becker FRG 3:38.17
7 Pierre Délèze SUI 3:39.64
8 Ray Flynn IRL 3:40.44
9 Dragan Zdravkovic YUG 3:42.44
10 Vinko Pokrajcic YUG 3:44.00
11 Andreas Busse GDR 3:44.50
x Graham Williamson GBR DNS

5000m 11 September

1 Thomas Wessinghage FRG 13:28.90
2 Werner Schildhauer GDR 13:30.03
3 Dave Moorcroft GBR 13:30.42
4 Evgeni Ignatov BUL 13:30.95
5 Dietmar Millonig AUT 13:31.03
6 Valeriy Abramov URS 13:31.26
7 Tim Hutchings GBR 13:31.83
8 Martti Vainio FIN 13:33.69
9 Hansjörg Kunze GDR 13:35.71
10 Markus Ryffel SUI 13:36.11
11 Dmitriy Dmitriyev URS 13:37.91
12 Mike McLeod GBR 13:38.99
13 Christoph Herle FRG 13:45.54
14 Mats Erixon SWE 13:52.39
x Alberto Cova ITA DQ

10,000m     6 September

1 Alberto Cova ITA 27:41.03
2 Werner Schildhauer GDR 27:41.21
3 Martti Vainio FIN 27:42.51
4 Carlos Lopes POR 27:47.95
5 Julian Goater GBR 28:10.98
6 Salvatore Antibo ITA 28:21.07
7 Steve Jones GBR 28:22.94
8 Charlie Spedding GBR 28:25.91
9 Thierry Watrice FRA 28:39.44
10 Alex Hagelsteens BEL 28:40.90
11 Hans Segerfeldt SWE 28:42.83
12 Mats Erixon SWE 28:45.82
13 Keld Johnsen DEN 29:08.32
14 Antonio Prieto ESP 29:09.29
15 Toomas Turb URS 29:15.75
16 Roy Andersen NOR 29:32.01
17 John Woods IRL 29:39.88
18 Marios Kassianidis GRE 29:45.09

Marathon     12 September

1 Gerard Nijboer NED 2:15:16
2 Armand Parmentier BEL 2:15:51
3 Karel Lismont BEL 2:16:04
4 Pertti Tiainen FIN 2:16:27
5 Jukka Toivola FIN 2:17:31
6 Waldemar Cierpinski GDR 2:17:50
7 Ryszard Marczak POL 2:17:53
8 Gianpaolo Messina ITA 2:18:20
9 Øyvind Dahl NOR 2:19:49
10 Kjell-Erik Ståhl SWE 2:20:36
11 Dick Hooper IRL 2:20:51
12 Dave Cannon GBR 2:21:33
13 Giovanni Poli ITA 2:22:27
14 Dominique Chauvelier FRA 2:22:40
15 Janos Szekeres HUN 2:22:41
16 Leonid Moseyev URS 2:24:00
17 Mehmet Terzi TUR 2:24:06
18 Richard Umberg SUI 2:24:54
19 Delfim Moreira POR 2:26:08
20 Mihaíl Koúsis GRE 2:26:22
21 Bernard Bobes FRA 2:26:37
22 Ralf Salzmann FRG 2:27:24
23 Freddy Van der Vennet BEL 2:27:44
24 Vadim Sidorov URS 2:31:29
25 Theofanis Tsimingatos GRE 2:35:41
x Ryszard Kopijasz POL DNF
x Tommy Persson SWE DNF
x Allan Zachariasen DEN DNF
x Svend Erik Kristensen DEN DNF
x Kyriakos Lazaridis GRE DNF
x Cor Vriend NED DNF
x Santiago de la Parte ESP DNF
x Niilo Kemppe FIN DNF
x Steve Kenyon GBR DNF
x Vladimir Kotov URS DNF

3000m Steeplechase     10 September

1 Patriz Ilg FRG 8:18.52
2 Bogusław Maminski POL 8:19.22
3 Domingo Ramón ESP 8:20.48
4 Hagen Melzer GDR 8:21.33
5 Wolfgang Konrad AUT 8:21.95
6 Ilkka Äyräväinen FIN 8:24.19
7 Mariano Scartezzini ITA 8:24.68
8 Tommy Ekblom FIN 8:27.15
9 Colin Reitz GBR 8:28.87
10 Graeme Fell GBR 8:34.30
11 Juan José Torres ESP 8:37.84
12 Rainer Schwarz FRG 8:41.67

110m Hurdles     11 September Wind: -0.9

1 Thomas Munkelt GDR 13.41
2 Andrey Prokofyev URS 13.46
3 Arto Bryggare FIN 13.60
4 Wilbert Greaves GBR 13.67
5 Aleksandr Puchkov URS 13.79
6 Romuald Giegiel POL 13.82
7 Karl-Werner Dönges FRG 13.83
8 Holger Pohland GDR 13.89

400m Hurdles     8 September

1 Harald Schmid FRG 47.48
2 Aleksandr Yatsevich URS 48.60
3 Uwe Ackermann GDR 48.64
4 Vasiliy Arkhipenko URS 48.68
5 Ryszard Szparak POL 49.41
6 Aleksandr Kharlov URS 49.56
7 Sven Nylander SWE 49.64
8 Toma Tomov BUL 50.10

High Jump     11 September

1 Dietmar Mögenburg FRG 2.30
2 Janusz Trzepizur POL 2.27
3 Gerd Nagel FRG 2.24
4 Andre Schneider-Laub FRG 2.24
5 Valeriy Sereda URS 2.21
6 Vladimir Granyenkov URS 2.21
7 Roland Dalhäuser SUI 2.21
8 Franck Bonnet FRA 2.18
9 Thomas Eriksson SWE 2.18
10 Patrik Sjöberg SWE 2.15
10 Josef Hrabal TCH 2.15
x Jacek Wszola POL DNS

Pole Vault     9 September

1 Aleksandr Krupskiy URS 5.60
2 Vladimir Polyakov URS 5.60
3 Atanas Tarev BUL 5.60
4 Miro Zalar SWE 5.55
5 Aleksandr Chernyayev URS 5.50
5 Thierry Vigneron FRA 5.50
7 Günther Lohre FRG 5.50
7 František Jansa TCH 5.50
9 Felix Böhni SUI 5.45
10 Zbigniew Radzikowski POL 5.45
11 Jürgen Winkler FRG 5.35
12 Pierre Quinon FRA 5.35
12 Tadeusz Slusarski POL 5.35
x Timo Kuusisto FIN NH

Long Jump     9 September

1 Lutz Dombrowski GDR 8.41w 2.9 8.30/0.8
2 Antonio Corgos ESP 8.19 0.4
3 Jan Leitner TCH 8.08 1.7
4 Zdenek Mazur TCH 8.08 -0.1
5 Nenad Stekic YUG 7.93 -0.5
6 Giovanni Evangelisti ITA 7.89 0.7
7 Atanas Chochev BUL 7.89w 2.4
8 Atanas Atanasov BUL 7.82 -0.2
9 Rolf Bernhard SUI 7.75 -0.4
10 Dimítrios Delifotis GRE 7.75 0.6
11 László Szálma HUN 7.74 -1.1
12 Ivan Tuparov BUL 7.73 1.1
13 Sergey Rodin URS 7.70 0.3
14 Jörg Klocke FRG 7.56 -0.5

Triple Jump     10 September

1 Keith Connor GBR 17.29 -0.1
2 Vasiliy Grishchenkov URS 17.15 0.2
3 Béla Bakosi HUN 17.04 0.2
4 Gennadiy Valyukevich URS 16.95 -0.3
5 Aleksandr Beskrovniy URS 16.82 -1.2
6 Bedros Bedrosian ROU 16.46 0.3
7 Markku Rokala FIN 16.32 -1.9
8 Roberto Mazzucato ITA 16.13 -0.2
9 Dario Badinelli ITA 16.05 -0.6
10 János Hegedis YUG 16.03 -0.3
11 Johan Brink SWE 15.95 -0.5
12 John Herbert GBR 15.92 -0.7
x Dimítrios Mihas GRE DNS

Shot Put     9 September

1 Udo Beyer GDR 21.50
2 Janis Bojars URS 20.81
3 Remigius Machura TCH 20.59
4 Vladimir Milic YUG 20.52
5 Mathias Schmidt GDR 20.51
6 Peter Block GDR 20.49
7 Vladimir Kiselyov URS 20.40
8 Sergey Gavryushin URS 20.15
9 Reijo Ståhlberg FIN 19.49
10 Alessandro Andrei ITA 19.28
11 Edward Sarul POL 19.19
12 Nikolay Khristov BUL 19.04
13 Luigi De Santis ITA 18.88

Discus Throw     11 September

1 Imrich Bugár TCH 66.64
2 Igor Duginyets URS 65.60
3 Wolfgang Warnemünde GDR 64.20
4 Armin Lemme GDR 63.94
5 Georgiy Kolnootchenko URS 62.82
6 Géjza Valent TCH 61.98
7 Ion Zamfirache ROU 61.66
8 Iosif Nagy ROU 60.56
9 Dmitriy Kovtsun URS 58.44
10 Alwin Wagner FRG 58.10
11 Werner Hartmann FRG 57.68
12 Knut Hjeltnes NOR 56.02

Hammer Throw     10 September

1 Yuriy Sedykh URS 81.66
2 Igor Nikulin URS 79.44
3 Sergey Litvinov URS 78.66
4 Ireneusz Golda POL 76.58
5 Harri Huhtala FIN 76.12
6 Detlef Gerstenberg GDR 75.32
7 Roland Steuk GDR 74.76
8 Klaus Ploghaus FRG 74.52
9 Jörg Schaefer FRG 74.08
10 Mariusz Tomaszewski POL 73.74
11 Gianpaolo Urlando ITA 73.72
12 Juha Tiainen FIN 72.12

Javelin Throw (Old Model)     7 September

1 Uwe Hohn GDR 91.34
2 Heino Puuste URS 89.56
3 Detlef Michel GDR 89.32
4 Dainis Kula URS 87.84
5 Arto Härkönen FIN 86.76
6 Aleksandr Makarov URS 86.08
7 Antero Toivonen FIN 84.34
8 Agostino Ghesini ITA 81.10
9 Reidar Lorentzen NOR 80.40
10 Per Erling Olsen NOR 79.18
11 Kenth Eldebrink SWE 76.76
12 Dave Ottley GBR 75.06
13 Klaus Tafelmeier FRG 70.40

Decathlon     8 September

1 Daley Thompson GBR 8774 WR
10.51 7.80 15.44 2.03 47.11 45.48 5.00 63.56 4:23.71
2 Jürgen Hingsen FRG 8530
11.01 7.58 15.52 2.15 48.10 14.61 44.74 4.80 60.42 4:22.22
3 Siegfried Stark GDR 8472
11.30 7.31 15.71 2.03 48.76 48.64 5.00 67.38 4:23.52
4 Steffen Grummt GDR 8214
11.10 7.16 15.95 1.91 49.16 49.08 4.60 65.32 4:27.05
5 Georg Werthner AUT 8165
11.16 7.33 14.11 2.03 48.73 39.82 4.50 70.66 4:14.89
6 Grigoriy Degtyarov URS 8134
11.07 7.22 14.94 2.00 49.84 49.38 4.60 57.12 4:23.15
7 Valeriy Kachanov URS 8073
11.11 7.44 14.00 2.03 48.64 45.46 4.20 57.30 4:18.98
8 Christian Gugler SUI 8046
11.44 7.05 12.99 2.03 49.91 44.82 4.80 68.24 4:21.95
9 Guido Kratschmer FRG 7972
11.02 7.26 14.77 1.91 49.03 43.84 4.30 61.54 4:24.24
10 Atanas Andonov BUL 7878
11.34 6.69 15.15 2.06 51.09 48.20 4.60 62.08 4:40.72
11 Michele Rüfenacht SUI 7797
10.73 6.94 13.43 1.97 48.38 45.20 4.00 56.66 4:31.03
12 Martin Machura TCH 7731
10.97 7.14 15.39 2.06 49.78 46.72 4.50 59.78 5:05.06
13 Colin Boreham GBR 7700
11.23 7.11 13.71 2.06 48.90 38.80 4.00 57.96 4:25.16
14 Harri Sundell FIN 7687
11.12 7.38 14.25 2.00 49.30 42.90 4.20 57.62 4:49.95
16 Adam Baginski POL 7603
11.38 6.69 13.81 2.00 50.49 45.00 4.50 58.58 4:35.00
17 Conny Silfver SWE 7478
11.35 6.70 13.77 1.91 50.09 42.12 4.40 55.92 4:29.56
18 Trond Skramstad NOR 7457
11.20 6.80 13.11 1.94 49.27 35.06 4.30 59.68 4:30.16
19 Gudmund Olsen NOR 7450
11.64 6.68 14.96 1.91 52.28 45.72 4.30 63.56 4:35.59
20 Siegfried Wentz FRG 7446
11.17 7.17 15.81 2.03 48.15 45.86 NH 63.64 4:35.38
x Konstantin Akhapkin URS DNF
11.11 7.54 14.46 1.97 49.41 48.88
x Zezko Mitrakiev BUL DNF
11.32 6.99 13.26 1.97 50.80 39.26
x Stefan Niklaus SUI DNF
10.77 7.25 15.03 2.00 47.66
x Dariusz Ludwig POL DNF
11.22 7.55 13.99 2.06 50.61
x Torsten Voss GDR DNF
10.80 7.04 12.83 2.00 48.07
x Robert De Wit NED DNF
11.40 6.46 13.23 2.00 48.72
x Johannes Lahti FIN DNF
11.26 6.94 13.88

20km Race Walk     7 September

1 José Marín ESP 1:23:43
2 Jozef Pribilinec TCH 1:25:55
3 Pavol Blazek TCH 1:26:13
4 Gérard Lelièvre FRA 1:26:30
5 Alessandro Pezzatini ITA 1:26:39
6 Carlo Mattioli ITA 1:26:56
7 Nikolay Matveyev URS 1:27:57
8 Reima Salonen FIN 1:28:04
9 Roland Wieser GDR 1:29:11
10 Pyotr Pochenchuk URS 1:30:13
11 Steven Barry GBR 1:31:00
12 Martial Fesselier FRA 1:32:23
13 Ian McCombie GBR 1:32:36
14 José Pinto POR 1:34:19
15 Lennart Mether SWE 1:35:09 
16 Jan Staaf SWE 1:37:37
17 Franz-Josef Weber FRG 1:39:38
18 Leif Christensen DEN 1:45:45
x Bo Gustafsson SWE DQ
x Maurizio Damilano ITA DQ
x Aristidis Karagiorgos GRE DQ

50km Race Walk     10 September

1 Reima Salonen FIN 3:55:29
2 José Marín ESP 3:59:18
3 Bo Gustafsson SWE 4:01:21
4 Hartwig Gauder GDR 4:04:51
5 Boguslaw Duda POL 4:07:20
6 Jorge Llopart ESP 4:08:28
7 Valeriy Suntsov URS 4:12:51
8 Stig-Olaf Elofsson SWE 4:22:44
9 Christos Karagiorgos GRE 4:33:31
10 Sergey Yung URS 4:35:02
11 Karl Degener FRG 4:35:54
x Alessandro Bellucci ITA DQ
x Bengt Simonsen SWE DQ
x Viktor Dorovskikh URS DNF
x Pavol Blazek TCH DNF
x Erling Andersen NOR DNF
x Dietmar Meisch GDR DNF
x Aristidis Karagiorgos GRE DNF
x Lars Ove Moen NOR DNF
x Maurizio Damilano ITA DNF
x Leif Christensen DEN DNF
x Manuel Alcalde ESP DNF
x Paolo Grecucci ITA DNF
x Bogdan Bulakowski POL DNF

4 x 100m     11 September

1 URS 38.60
Sergey Sokolov UKR, Aleksandr Aksinin RUS, Andrey Prokofyev RUS, Nikolay Sidorov RUS
2 GDR 38.71
Detlef Kübeck GER, Olaf Prenzler GER, Thomas Munkelt GER, Frank Emmelmann GER
3 FRG 38.71
Christian Zirkelbach GER, Christian Haas GER, Peter Klein GER, Erwin Skamrahl GER
4 ITA 38.96
Pierfrancesco Pavoni, Giovanni Bongiorni, Luciano Caravani, Carlo Simionato
5 POL 39.00
Arkadiusz Janiak, Zenon Licznerski, Krzysztof Zwolinski, Marian Woronin
6 HUN 39.01
István Tatár, István Nagy, László Babály, Attila Kovács
7 FRA 39.22
Antoine Richard, Patrick Barré, Bernard Petitbois, Hermann Lomba
8 BUL 39.39
Ivaylo Karanyotov, Nikolay Markov, Petar Petrov, Ivan Tuparov

4 x 400m     11 September

1 FRG 3:00.51
Erwin Skamrahl GER, Harald Schmid GER, Thomas Giessing GER, Hartmut Weber GER
2 GBR 3:00.68
David Jenkins, Garry Cook, Todd Bennett, Phil Brown
3 URS 3:00.80
Aleksandr Troschilo BLR, Pavel Roshchin UKR, Pavel Konovalov RUS, Viktor Markin RUS
4 POL 3:02.77
Ryszard Wichrowski, Ryszard Szparak, Andrzej Stepien, Ryszard Podlas
5 TCH 3:02.82
Miroslav Zahorak, Frantisek Brecka CZE, Dušan Malovec SVK, Stanislav Sajdok CZE
6 ITA 3:03.21
Pietro Mennea, Gianni Tozzi, Roberto Ribaud, Mauro Zuliani
7 FRA 3:04.73
Paul Bourdin, Aldo Canti, Didier Dubois, Pascal Barré
8 SWE 3:06.91
Sven Nylander, Eric Josjö, Per-Ola Olsson, Staffan Blomstrand

Women

100m     7 September Wind: -0.5

1 Marlies Göhr GDR 11.01
2 Bärbel Wöckel GDR 11.20
3 Rose-Aimée Bacoul FRA 11.29
4 Anelia Nuneva BUL 11.30
5 Gesine Walther GDR 11.38
6 Laurence Bily FRA 11.47
7 Nadezhda Georgieva BUL 11.68
8 Wendy Hoyte GBR 12.35

200m     9 September Wind: 0.9

1 Bärbel Wöckel GDR 22.04
2 Kathy Smallwood GBR 22.13
3 Sabine Günther GDR 22.51
4 Gesine Walther GDR 22.60
5 Bev Callender GBR 22.91
6 Anelia Nuneva BUL 22.93
7 Liliane Gaschet FRA 22.97
8 Marie-Christine Ballo FRA 23.08

400m     8 September

1 Marita Koch GDR 48.16 WR
2 Jarmila Kratochvílová TCH 48.85
3 Tatána Kocembová TCH 50.55
4 Sabine Busch GDR 50.57
5 Irina Baskakova URS 50.58
6 Dagmar Rübsam GDR 50.76
7 Gaby Bussmann FRG 50.93
8 Judit Forgács HUN 52.49

800m     8 September

1 Olga Mineyeva URS 1:55.41
2 Lyudmila Veselkova URS 1:55.96
3 Margrit Klinger FRG 1:57.22
4 Jolanta Januchta POL 1:57.92
5 Hildegard Körmer GDR 1:58.19
6 Doina Melinte ROU 1:59.65
7 Nikolina Shtereva BUL 2:01.77
8 Wanda Stefanska POL 2:03.05

1500m     11 September

1 Olga Dvirna URS 3:57.80
2 Zamira Zaytseva URS 3:58.82
3 Gabriella Dorio ITA 3:59.02
4 Maricica Puica ROU 3:59.31
5 Ulrike Bruns GDR 4:00.78
6 Tamara Sorokina URS 4:01.22
7 Vesela Yatsinska BUL 4:06.08
8 Elly van Hulst NED 4:07.76
9 Doina Melinte ROU 4:08.49
10 Aurora Cunha POR 4:12.51
11 Birgit Friedmann FRG 4:14.66
12 Stavroula Konstantinidou GRE 4:28.95
13 Katharina Sävestrand SWE 4:49.28

3000m     9 September

1 Svetlana Ulmasova URS 8:30.28
2 Maricica Puica ROU 8:33.33
3 Yelena Sipatova URS 8:34.06
4 Tetyana Pozdnyakova URS 8:38.98
5 Birgit Friedmann FRG 8:43.65
6 Margherita Gargano ITA 8:48.73
7 Brigitte Kraus FRG 8:51.60
8 Ingrid Kristiansen NOR 8:51.79
9 Agnese Possamai ITA 8:54.52
10 Aurora Cunha POR 8:55.24
11 Cornelia Bürki SUI 8:55.67
12 Rosa Mota POR 9:04.82
13 Monica Joyce IRL 9:08.45
14 Birgit Bringslid SWE 9:09.85 
15 Breda Pergar YUG 9:11.79
16 Mercedes Calleja ESP 9:12.32
17 Dorthe Rasmussen DEN 9:14.35
18 Eva Ernström SWE 9:15.12
19 Louise McGrillen IRL 9:20.60
20 Deborah Peel GBR 9:24.41
x Jeanette Nordgren SWE DQ

Marathon     12 September

1 Rosa Mota POR 2:36:04
2 Laura Fogli ITA 2:36:29
3 Ingrid Kristiansen NOR 2:36:39
4 Alba Milana ITA 2:38:55
5 Carla Beurskens NED 2:39:23
6 Karolina Szabó HUN 2:41:51
7 Midde Hamrin SWE 2:42:15
8 Zoya Ivanova URS 2:42:44
9 Kath Binns GBR 2:44:10
10 Rita Marchisio ITA 2:44:25
11 Monika Lövenich FRG 2:45:11
12 Charlotte Teske FRG 2:45:18
13 Heidi Hutterer FRG 2:46:33
14 Tuija Toivonen FIN 2:48:52
15 Sinikka Kiippa FIN 2:48:55
16 Henriette Fina AUT 2:49:58
17 Christine Seeman FRA 2:51:59
18 Carey May IRL 2:52:07
19 Vreni Forster SUI 2:52:50
20 Nadezhda Gumerova URS 2:53:01
21 Carol Gould GBR 2:58:49
22 Georgia Papanastasiou GRE 3:18:40
23 Kyriaki Kouvara GRE 3:28:53
x Iciar Martinez ESP DNF
x Annick Lebreton FRA DNF
x Magda Ilands BEL DNF
x Yelena Tsukhlo URS DNF

100m Hurdles     9 September Wind: 0.4

1 Lucyna Langer POL 12.45
2 Yordanka Donkova BUL 12.54
3 Kerstin Knabe GDR 12.54
4 Bettine Gärtz GDR 12.55
5 Mariya Merchuk URS 12.85
6 Vera Komisova URS 12.92
7 Tatyana Anisimova URS 13.06
8 Ginka Zagorcheva BUL 13.14

400m Hurdles     10 September

1 Ann-Louise Skoglund SWE 54.58
2 Petra Pfaff GDR 54.90
3 Chantal Réga FRA 54.94
4 Anna Ambraziene URS 55.09
5 Yelena Filipishina URS 55.09
6 Birgit Uibel GDR 55.70
7 Yekaterina Fesenko URS 55.86
8 Genowefa Blaszak POL 56.89

High Jump     8 September

1 Ulrike Meyfarth FRG 2.02 WR
2 Tamara Bykova URS 1.97
3 Sara Simeoni ITA 1.97
4 Gaby Meier SUI 1.94
5 Jutta Kirst GDR 1.94
6 Andrea Bienias GDR 1.91
6 Lyudmila Zhecheva BUL 1.91
8 Katalin Sterk HUN 1.91
9 Emese Béla HUN 1.88
10 Maryse Ewanje-Epée FRA 1.88
11 Barbara Simmonds GBR 1.88
12 Susanne Lorentzon SWE 1.88

Long Jump     7 September

1 Valy Ionescu ROU 6.79 -0.3
2 Anisoara Stanciu ROU 6.73 0.2
3 Yelena Ivanova URS 6.73 1.1
4 Heike Daute GDR 6.71 0.4
5 Anna Włodarczyk POL 6.69 1.1
6 Sabine Everts FRG 6.67 0.3
7 Christine Schima GDR 6.64 0.4
8 Karin Antretter FRG 6.55 0.8
9 Zsusza Vanyek HUN 6.52 -0.2
10 Brigitte Wujak GDR 6.47 -1.0
11 Jarmila Strejcková TCH 6.43 -0.2
12 Irena Dukhnovich URS 6.33 0.2

Shot Put     6 September

1 Ilona Slupianek GDR 21.59
2 Helena Fibingerová TCH 20.94
3 Nunu Abashidze URS 20.82
4 Elena Stoyanova BUL 20.35
5 Verzhiniya Veselinova BUL 20.23
6 Helma Knorscheidt GDR 20.21
7 Liane Schmuhl GDR 20.09
8 Mihaela Loghin ROU 18.91
9 Zdenka Šilhavá TCH 18.46
10 Soultana Saroudi GRE 17.39
11 Gunnel Hettman SWE 13.24

Discus Throw     8 September

1 Tsvetanka Khristova BUL 68.34
2 Mariya Petkova BUL 67.94
3 Galina Yermakova URS 67.82
4 Gisela Beyer GDR 66.78
5 Silvia Madetzky GDR 66.64
6 Galina Murashova URS 65.30
7 Florenta Craciunescu ROU 64.00
8 Irina Meszynski GDR 63.78
9 Svetla Bozhkova BUL 60.78
10 Ingra Manecke FRG 60.46
11 Ulla Lundholm FIN 58.90
12 Ria Stalman NED 58.48
13 Zdenka Šilhavá TCH 56.16
14 Isabelle Accambray FRA 53.06
15 Patricia Walsh IRL 52.78
16 Gunnel Hettman SWE 44.00

Javelin Throw (Old Model)     9 September

1 Anna Verouli GRE 70.02
2 Antje Kempe GDR 67.94
3 Sofia Sakorafa GRE 67.04
4 Tiina Lillak FIN 66.26
5 Ute Richter GDR 65.88
6 Eva Helmschmidt FRG 65.82
7 Petra Felke GDR 65.56
8 Fatima Whitbread GBR 65.10
9 Ingrid Thyssen FRG 61.28
10 Maria Janak HUN 61.20
11 Elena Burgárová TCH 59.28
12 Tuula Laaksalo FIN 58.52

Heptathlon     10 September

1 Ramona Neubert GDR 6664
13.61 1.83 15.02 23.40 6.63 42.48 2:11.06
2 Sabine Möbius GDR 6629
12.89 1.83 13.51 23.71 6.68 41.40 2:11.55
3 Sabine Everts FRG 6445
13.46 1.89 11.81 23.76 6.66 36.46 2:08.71
4 Anke Vater GDR 6371
13.81 1.83 15.26 24.17 6.31 34.86 2:08.09
5 Natalya Shubenkova URS 6323
13.37 1.80 13.23 24.31 6.03 43.80 2:08.76
6 Valentina Dimitrova BUL 6313
14.27 1.80 15.20 25.11 6.29 43.28 2:09.41
7 Judy Livermore GBR 6259
13.48 1.89 14.00 24.76 6.02 37.08 2:11.49
8 Mila Kolyadina URS 6057
13.94 1.74 16.04 24.97 6.08 44.22 2:27.56
9 Tineke Hidding NED 5932
14.00 1.77 13.04 24.63 6.04 37.20 2:15.45
10 Corina Tifrea ROU 5919
13.99 1.74 12.27 24.89 6.22 39.82 2:16.03
11 Kristine Tånnander SWE 5900
13.94/-0.9 1.77 12.58 25.09/-0.9 5.95/-0.3 40.04 2:15.09
12 Zsusza Vanyek HUN 5905
14.27 1.77 12.61 25.09 6.48 33.84 2:15.14
13 Małgorzata Nowak POL 5851
14.02 1.68 14.55 24.98 5.95 39.34 2:19.09
14 Florence Picaut FRA 5805
13.74 1.80 13.05 25.88 5.81 39.80 2:20.39
15 Annette Tånnander SWE 5732
14.16/-1.0 1.80 11.97 26.75/-0.7 5.92 45.62 2:21.33
16 Corinne Schneider SUI 5623
14.52 1.77 12.45 26.20 5.69 43.34 2:20.41
17 Anne Kyllönen FIN 5486
14.44 1.77 11.69 25.78 5.76 31.24 2:14.97

4 x 100m     11 September

1 GDR 42.19
Gesine Walther GER, Bärbel Wöckel GER, Sabine Rieger GER, Marlies Göhr GER
2 GBR 42.66
Wendy Hoyte, Kathy Cook, Bev Callender, Shirley Thomas
3 FRA 42.69
Laurence Bily, Marie-Christine Cazier, Rose-Aimée Bacoul, Liliane Gaschet
4 BUL 43.10
Anelia Nuneva, Nadezhda Georgieva, Yordanka Donkova, Sofka Popova
5 URS 43.39
Tatyana Anisimova RUS, Irina Olkhovnikova, Yelena Kelchevskaya BLR, Lyudmila Kondratyeva RUS
6 ITA 43.99
Daniela Ferrian, Carla Mercurio, Marisa Masullo, Erika Rossi
TCH DNF
Stepanka Sokolová CZE, Radoslava Soborova, Tatána Slaninová CZE, Jarmila Kratochvílová CZE

4 x 400m     11 September

1 GDR 3:19.05 WR
Kirsten Emmelmann GER, Sabine Busch GER, Dagmar Neubauer GER, Marita Koch GER
2 TCH 3:22.17
Vera Tylová, Milena Strnadová CZE, Tatána Slaninová CZE, Jarmila Kratochvílová CZE
3 URS 3:22.79
Yelena Korban, Irina Olkhovnikova, Olga Mineyeva RUS, Irina Baskakova RUS
4 FRG 3:25.71
Ute Thimm GER, Heike Schulte-Mattler GER, Christiane Brinkmann GER, Gaby Bussmann GER
5 GBR 3:25.82
Kathy Cook, Linsey MacDonald, Gladys Taylor, Joslyn Hoyte-Smith
6 ROU 3:29.26
Ibolya Korodi, Cristina Matei, Elena Tarita, Daniela Matei
7 POL 3:29.32
Elzbieta Kapusta, Grazyna Oliszewska, Jolanta Januchta, Genowefa Blaszak
8 SWE 3:35.83
Charlotte Holmström, Ann-Louise Skoglund, Eva-Maria Eriksson, Susanna Bergman

Men

100m     27 August Wind: -0.1

1 Linford Christie GBR 10.15
2 Steffen Bringmann GDR 10.20
3 Bruno Marie-Rose FRA 10.21
4 Thomas Schröder GDR 10.24
5 Allan Wells GBR 10.25
6 Mike McFarlane GBR 10.29
7 Attila Kovács HUN 10.31
8 Antoine Richard FRA 10.34
9 Viktor Bryzgin URS 10.38

200m     29 August Wind: 0.0

1 Vladimir Krylov URS 20.52
2 Jürgen Evers FRG 20.75
3 Andrey Fedoriv URS 20.84
4 Thomas Schröder GDR 20.89
5 Allan Wells GBR 20.89
6 Aleksandr Yevgenyev URS 20.91
7 Olaf Prenzler GDR 21.00
8 Frank Emmelmann GDR 21.03

400m     29 August

1 Roger Black GBR 44.59
2 Thomas Schönlebe GDR 44.63
3 Mathias Schersing GDR 44.85
4 Derek Redmond GBR 45.25
5 Ralf Lübke FRG 45.35
6 António Sánchez ESP 45.41
7 Aldo Canti FRA 45.93
8 Erwin Skamrahl FRG 46.38

800m     28 August

1 Sebastian Coe GBR 1:44.50
2 Tom McKean GBR 1:44.61
3 Steve Cram GBR 1:44.88
4 Rob Druppers NED 1:45.53
5 Ryszard Ostrowski POL 1:45.54
6 Peter Braun FRG 1:45.83
7 Philippe Collard FRA 1:45.96
8 Viktor Kalinkin URS 1:47.36

1500m     31 August

1 Steve Cram GBR 3:41.09
2 Sebastian Coe GBR 3:41.67
3 Han Kulker NED 3:42.11
4 José Luís González ESP 3:42.54
5 John Gladwin GBR 3:42.57
6 Marcus O’Sullivan IRL 3:42.60
7 Johnny Kroon SWE 3:42.61
8 Frank O’Mara IRL 3:42.90
9 José Luis Carreira ESP 3:44.09
10 Peter Wirz SUI 3:44.09
11 Igor Lotaryov URS 3:44.80
12 Niels Kim Hjorth DEN 3:45.06

5000m     31 August

1 Jack Buckner GBR 13:10.15
2 Stefano Mei ITA 13:11.57
3 Tim Hutchings GBR 13:12.88
4 Evgeni Ignatov BUL 13:13.15
5 António Leitão POR 13:17.67
6 Martti Vainio FIN 13:22.67
7 Pierre Délèze SUI 13:28.80
8 Alberto Cova ITA 13:35.86
9 Ivan Uvizl TCH 13:37.26
10 Salvatore Antibo ITA 13:38.25
11 Uwe Mönkemeyer FRG 13:40.52
12 Fernando Couto POR 13:42.39
13 Vincent Rousseau BEL 13:51.69
x Steve Ovett GBR DNF
x Markus Ryffel SUI DNF

10,000m     26 August

1 Stefano Mei ITA 27:56.79
2 Alberto Cova ITA 27:57.93
3 Salvatore Antibo ITA 28:00.25
4 Mats Erixon SWE 28:01.50
5 Domingos Castro POR 28:01.62
6 John Treacy IRL 28:04.10
7 Martti Vainio FIN 28:08.72
8 Jean-Louis Prianon FRA 28:12.29
9 Gerhard Hartmann AUT 28:16.25
10 Steve Harris GBR 28:16.79
11 Dionísio Castro POR 28:17.46
12 Steve Binns GBR 28:17.90
13 Ivan Uvizl TCH 28:20.86
14 Carl Thackery GBR 28:33.63
15 Christoph Herle FRG 28:44.10
16 Lubomír Tesácek TCH 28:48.61
17 Lars-Erik Nilsson SWE 28:59.41
18 Santiago Llorente ESP 29:00.42
19 Mehmet Yürdadön TUR 29:23.35
20 Geir Kvernmo NOR 29:34.17
21 Ezequiel Canário POR 32:10.46
x Cor Lambregts NED DNF
x Paul Arpin FRA DNF
x Hansjörg Kunze GDR DNF

Marathon     30 August

1 Gelindo Bordin ITA 2:10:54
2 Orlando Pizzolato ITA 2:10:57
3 Herbert Steffny FRG 2:11:30
4 Ralf Salzmann FRG 2:11:41
5 Hugh Jones GBR 2:11:49
6 Gerard Nijboer NED 2:12:46
7 Jacques Lefrand FRA 2:12:53
8 Antóni Niemczak POL 2:13:04
9 Kjell-Erik Ståhl SWE 2:13:14
10 Dirk Vanderherten BEL 2:13:29
11 Alexandre Gonzalez FRA 2:13:36
12 Viktor Sawicki POL 2:15:16
13 Pier Giovanni Poli ITA 2:15:25
14 Tomislav Askovic YUG 2:15:27
15 Jerzy Skarzynski POL 2:16:40
16 Dick Hooper IRL 2:17:45
17 Jörg Peter GDR 2:18:05
18 Pär Wallin SWE 2:19:28
19 Peter Lyrenmann SUI 2:19:49
20 Steve Jones GBR 2:22:12
21 István Kerékjártó HUN 2:22:46
x Allister Hutton GBR DNF
x Freddy Van der Vennet BEL DNF
x Henrik Sandström FIN DNF
x Santiago de la Parte ESP DNF
x Svend Erik Kristensen DEN DNF
x Michael Heilmann GDR DNF
x Jouni Kortelainen FIN DNF

3000m Steeplechase     29 August

1 Hagen Melzer GDR 8:16.65
2 Francesco Panetta ITA 8:16.85
3 Patriz Ilg FRG 8:16.92
4 Colin Reitz GBR 8:18.12
5 William Van Dijck BEL 8:20.19
6 Joseph Mahmoud FRA 8:20.25
7 Rainer Schwarz FRG 8:20.90
8 Roger Hackney GBR 8:20.97
9 José Regalo POR 8:21.41
10 Tommy Ekblom FIN 8:28.32
11 Pascal Debacker FRA 8:34.95
12 Henryk Jankowski POL 8:36.55
13 Gábor Markó HUN 8:38.78
x Nikolay Matyushenko URS DNF
x Bogusław Maminski POL DNF

110m Hurdles     30 August Wind: 2.0

1 Stéphane Caristan FRA 13.20
2 Arto Bryggare FIN 13.42
3 Carles Sala ESP 13.50
4 Nigel Walker GBR 13.52
5 Andreas Oschkenat GDR 13.55
6 Jon Ridgeon GBR 13.70
7 Liviu Giurgian ROU 13.71
8 György Bakos HUN 13.84

400m Hurdles     28 August

1 Harald Schmid FRG 48.65
2 Aleksandr Vasilyev URS 48.76
3 Sven Nylander SWE 49.38
4 Toma Tomov BUL 49.62
5 Tagir Zemskov URS 50.02
6 José Alonso ESP 50.30
7 Rik Tommelein BEL 50.45
8 Athanásios Kaloyiánnis GRE 51.83

High Jump     31 August

1 Igor Paklin URS 2.34
2 Sergey Malchenko URS 2.31
3 Carlo Thränhardt FRG 2.31
4 Dietmar Mögenburg FRG 2.28
5 Krzysztof Krawczyk POL 2.28
6 Patrik Sjöberg SWE 2.25
7 Gerd Wessig GDR 2.25
7 Cristian Popescu ROU 2.25
9 Ján Zvara TCH 2.21
9 Geoff Parsons GBR 2.21
11 Bernhard Bensch FRG 2.17
11 Valeriy Sereda URS 2.17
11 Georgi Dakov BUL 2.17
14 Sorin Matei ROU 2.12

Pole Vault     29 August

1 Sergey Bubka URS 5.85
2 Vasiliy Bubka URS 5.75
3 Philippe Collet FRA 5.75
4 Atanas Tarev BUL 5.70
5 Kimmo Kuusela FIN 5.55
6 Zdeněk Lubenský TCH 5.55
7 Stanimir Penchev BUL 5.55
8 Serge Ferreira FRA 5.35
9 František Jansa TCH 5.35
9 Nikolay Nikolov BUL 5.35
11 Christiaan Leeuwenburgh NED 5.25
12 Asko Peltoniemi FIN 5.25
x Thierry Vigneron FRA NH

Long Jump     29 August

1 Robert Emmiyan URS 8.41 0.0
2 Sergey Layevskiy URS 8.01 0.0
3 Giovanni Evangelisti ITA 7.92 0.2
4 Emiel Mellaard NED 7.91
5 Stanisław Jaskulka POL 7.85 0.0
6 Norbert Brige FRA 7.72 -0.3
7 Ivo Krsek TCH 7.69 0.0
8 Zdenek Hanácek TCH 7.59 0.0
9 Claude Morinière FRA 7.51 0.1
10 Dietmar Haaf FRG 7.48 -1.1
11 Andrzej Klimaszewski POL 7.39 -0.1
12 Fabrizio Secchi ITA 7.35 -0.7

Triple Jump     30 August

1 Khristo Markov BUL 17.66 1.9
2 Maris Bruziks URS 17.33 1.1
3 Oleg Protsenko URS 17.28w 2.6
4 Georgi Pomashki BUL 16.99 0.3
5 Dirk Gamlin GDR 16.89 -1.3
6 Nikolay Musiyenko URS 16.86 0.4
7 Volker Mai GDR 16.74 0.0
8 Didier Falise BEL 16.74 1.1
9 Serge Hélan FRA 16.64 -0.3
10 Michael Makin GBR 16.63 -1.3
11 Arne Holm SWE 16.37 0.8
12 Béla Bakosi HUN 16.09 -1.4

Shot Put     28 August

1 Werner Günthör SUI 22.22
2 Ulf Timmermann GDR 21.84
3 Udo Beyer GDR 20.74
4 Alessandro Andrei ITA 20.73
5 Lars Arvid Nilsen NOR 20.52
6 Karsten Stolz FRG 19.89
7 Vladimir Milic YUG 19.85
8 Udo Gelhausen FRG 19.76
9 Helmut Krieger POL 18.53
10 Georg Andersen NOR 18.45
x Jan Sagedal NOR NM
x Sergey Smirnov URS DNS

Discus Throw     31 August

1 Romas Ubartas URS 67.08
2 Georgiy Kolnootchenko URS 67.02
3 Vaclovas Kidykas URS 66.32
4 Knut Hjeltnes NOR 65.60
5 Géjza Valent TCH 65.00
6 Erik de Bruin NED 64.52
7 Jürgen Schult GDR 64.38
8 Imrich Bugár TCH 63.56
9 Alwin Wagner FRG 62.76
10 Stefan Fernholm SWE 62.24
11 Rolf Danneberg FRG 61.60
12 Alois Hannecker FRG 59.48

Hammer Throw     30 August

1 Yuriy Sedykh URS 86.74 WR
2 Sergey Litvinov URS 85.74
3 Igor Nikulin URS 82.00
4 Günther Rodehau GDR 79.84
5 Jörg Schaefer FRG 79.68
6 Ralf Haber GDR 78.74
7 Matthias Moder GDR 78.70
8 Christoph Sahner FRG 77.12
9 Klaus Ploghaus FRG 75.36
10 Harri Huhtala FIN 74.94
11 Johann Lindner AUT 74.32
12 Tore Gustafsson SWE 69.94

Javelin Throw     27 August

1 Klaus Tafelmeier FRG 84.76
2 Detlef Michel GDR 81.90
3 Viktor Yevsyukov URS 81.80
4 Jyrki Blom FIN 80.48
5 Heino Puuste URS 80.34
6 Wolfram Gambke FRG 79.88
7 Sejad Krdžalic YUG 79.50
8 Mick Hill GBR 77.34
9 Marek Kaleta URS 77.16
10 Dave Ottley GBR 77.16
11 Gerald Weiss GDR 76.24
12 Stanislaw Górak POL 74.20

Decathlon     28 August

1 Daley Thompson GBR 8811
10.26 7.72 15.73 2.00 47.02 43.38 5.10 62.78 4:26.16
2 Jürgen Hingsen FRG 8730
10.87 7.89 16.46 2.12 48.79 14.52 48.42 4.60 64.38 4:21.61
3 Siegfried Wentz FRG 8676
10.83 7.60 15.45 2.12 47.57 45.66 4.90 65.34 4:35.00
4 Torsten Voss GDR 8450
10.53 7.85 14.93 2.09 48.03 43.64 5.10 57.76 4:47.15
5 Aleksandr Apaychev URS 8199
11.14 7.25 15.57 1.88 49.45 45.82 4.80 64.84 4:28.66
6 Uwe Freimuth GDR 8197
11.02 7.25 15.28 1.97 48.35 45.94 4.90 60.36 4:34.54
7 Christian Plaziat FRA 8196
10.84 7.36 14.73 2.15 50.03 45.40 4.70 57.10 4:35.20
8 Alain Blondel FRA 8185
10.74 7.42 13.27 2.00 47.79 39.22 4.90 55.18 4:18.97
9 Robert De Wit NED 7962
11.07 7.05 14.04 2.00 49.35 43.34 4.80 54.74 4:26.09
10 Sten Ekberg SWE 7930
11.07w/+2.1 7.05/+1.2 13.55 2.06 49.46 15.12/-0.2 43.98 4.50 57.86 4:19.96
11 Eugene Gilkes GBR 7888
10.64 7.00 14.92 1.94 47.60 43.50 4.40 48.42 4:18.91
12 Mikael Olander SWE 7888
11.29w/+2.1 6.78w/+2.6 15.62 1.97 50.85 16.16/-0.2 46.30 4.60 72.50 4:33.46
13 Beat Gähwiler SUI 7862
11.14 7.06 14.15 1.94 49.21 40.36 4.60 63.68 4:22.19
14 Lars Warming DEN 7776
10.82 7.03 13.52 1.94 47.76 40.48 4.60 44.00 4:19.49
15 Patrick Vetterli SUI 7609
11.23 6.77 14.27 2.03 49.79 45.40 4.40 57.06 4:53.62
16 Petri Keskitalo FIN 7452
10.67 7.57 14.03 1.97 51.47 33.62 4.60 53.92 5:20.66
17 Carlos O’Connell IRL 7312
11.04 7.21 11.53 1.85 49.29 34.72 4.30 51.96 4:19.56
x William Motti FRA DNF
11.26 7.00 13.96 1.70 DNF 38.50
x Jürgen Mandl AUT DNF
10.95 7.09 14.27 1.94 50.67 39.16
x Staffan Blomstrand SWE DNF
11.05 6.78 14.10 1.97 48.95 43.64 4.50 61.70
x Grigoriy Degtyarov URS DNF
10.99 7.26 14.72 2.00 50.04 44.48
x Valter Külvet URS DNF
11.48 6.71
x Guido Kratschmer FRG DNF
10.62 7.50

20km Race Walk     27 August

1 Jozef Pribilinec TCH 1:21:15
2 Maurizio Damilano ITA 1:21:17
3 Miguel Ángel Prieto ESP 1:21:36
4 Viktor Mostovik URS 1:21:52
5 Walter Arena ITA 1:22:42
6 Pavol Blazek TCH 1:23:26
7 Aleksey Pershin URS 1:24:11
8 Aleksandr Boyarshinov URS 1:24:16
9 Jan Staaf SWE 1:24:25
10 Martial Fesselier FRA 1:26:20
11 Carlo Mattioli ITA 1:26:52
12 Jan Klos POL 1:27:53
13 Stefan Johansson SWE 1:28:03
14 José Urbano POR 1:30:07
15 Sándor Urbanik HUN 1:31:40
16 Martin Toporek AUT 1:36:14
x Ralf Kowalsky GDR DQ
x Axel Noack GDR DQ
x José Marín ESP DQ
x Roman Mrázek TCH DQ
x Wolfgang Wiedemann FRG DQ
x Reima Salonen FIN DQ

50km Race Walk     31 August

1 Hartwig Gauder GDR 3:40:55
2 Vyacheslav Ivanenko URS 3:41:54
3 Valeriy Suntsov URS 3:42:38
4 Sergey Protsyshin URS 3:45:51
5 Reima Salonen FIN 3:46:14
6 Dietmar Meisch GDR 3:48:01
7 Bo Gustafsson SWE 3:50:13
8 Pavol Szikora TCH 3:51:35
9 Jorge Llopart ESP 3:52:12
10 Erling Andersen NOR 3:53:42
11 Sandro Bellucci ITA 3:54:10
12 Grzegorz Ledzion POL 3:54:16
13 Raffaello Ducceschi ITA 3:56:42
14 Alain Lemercier FRA 3:59:11
15 Martial Fesselier FRA 3:59:44

4 x 100m     31 August

1 URS 38.29
Aleksandr Yevgenyev RUS, Nikolay Yushmanov RUS, Vladimir Muravyov KAZ, Viktor Bryzgin UKR
2 GDR 38.64
Thomas Schröder GER, Steffen Bringmann GER, Olaf Prenzler GER, Frank Emmelmann GER
3 GBR 38.71
Elliott Bunney, Daley Thompson, Mike McFarlane, Linford Christie
4 FRA 38.81
Thierry François, Gilles Quénéhervé, Antoine Richard, Bruno Marie-Rose
5 ITA 38.86
Antonio Ullo, Carlo Simionato, Pierfrancesco Pavoni, Stefano Tilli
6 HUN 39.15
László Karaffa, István Nagy, István Tatár, Attila Kovács
7 BUL 39.33
Nikolay Markov, Anri Grigorov, Krasimir Bozhinovski, Valentin Atanasov
8 POR 39.74
Arnaldo Abrantes, Pedro Curvelo, Luís Cunha, Pedro Agostinho

4 x 400m     31 August

1 GBR 2:59.84
Derek Redmond, Kriss Akabusi, Brian Whittle, Roger Black
2 FRG 3:00.17
Klaus Just GER, Edgar Itt GER, Harald Schmid GER, Ralf Lübke GER
3 URS 3:00.47
Vladimir Prosin RUS, Vladimir Krylov RUS, Arkadiy Kornilov RUS, Aleksandr Kurochkin KAZ
4 ITA 3:01.37
Giovanni Bongiorni, Mauro Zuliani, Vito Petrella, Roberto Ribaud
5 ESP 3:04.12
Juan José Prado, António Sánchez, José Alonso, Ángel Heras
6 GDR 3:04.87
Frank Möller GER, Carlo Niestädt GER, Thomas Schönlebe GER, Mathias Schersing GER
7 YUG 3:05.27
Slobodan Brankovic SRB, Slobodan Popovic SRB, Predrag Melnjak SLO, Zeljko Knapic CRO
8 FRA 3:10.17
Yann Quentrec, Philippe Gonigam, Jean-Jacques Boussemart, Aldo Canti

Women

100m     27 August Wind: 0.8

1 Marlies Göhr GDR 10.91
2 Anelia Nuneva BUL 11.04
3 Nelli Fiere NED 11.08
4 Silke Gladisch GDR 11.09
5 Ingrid Auerswald GDR 11.11
6 Olga Zolotaryova URS 11.23
7 Paula Dunn GBR 11.25
8 Heide-Elke Gaugel FRG 11.26

200m     29 August Wind: -0.8

1 Heike Drechsler GDR 21.71 =WR
2 Marie-Christine Ballo FRA 22.32
3 Silke Gladisch GDR 22.49
4 Marina Molokova URS 22.71
5 Ewa Kasprzyk POL 22.73
6 Natalya Bochina URS 22.87
7 Sabine Günther GDR 22.98
8 Marina Zhirova URS 23.18

400m     28 August

1 Marita Koch GDR 48.22
2 Olga Vladykina URS 49.67
3 Petra Müller GDR 49.88
4 Kirsten Emmelmann GDR 50.43
5 Ute Thimm FRG 51.15
6 Tatána Kocembová TCH 51.50
7 Fabienne Ficher FRA 51.91
8 Karin Lix FRG 52.89

800m     28 August

1 Nadezhda Olizarenko URS 1:57.15
2 Sigrun Wodars GDR 1:57.42
3 Lyubov Gurina URS 1:57.73
4 Gaby Bussmann FRG 1:58.57
5 Milena Matejkovicová TCH 1:58.89
6 Mitica Constantin ROU 1:59.22
7 Lyubov Kiryukhina URS 1:59.67
8 Christine Wachtel GDR 2:00.02

1500m     31 August

1 Ravilya Kotovich URS 4:01.19
2 Tatyana Samolenko URS 4:02.36
3 Doina Melinte ROU 4:02.44
4 Ivana Kubesová TCH 4:03.09
5 Maricica Puica ROU 4:03.90
6 Svetlana Kitova URS 4:04.74
7 Kirsty Wade GBR 4:04.99
8 Cornelia Bürki SUI 4:05.31
9 Zola Budd GBR 4:05.32
10 Nikolina Shtereva BUL 4:06.31
11 Elly van Hulst NED 4:06.72
12 Heike Oehme GDR 4:08.61

3000m     28 August

1 Olga Bondarenko URS 8:33.99
2 Maricica Puica ROU 8:35.92
3 Yvonne Murray GBR 8:37.15
4 Zola Budd GBR 8:38.20
5 Tatyana Samolenko URS 8:40.35
6 Yelena Zhupiyeva URS 8:40.74
7 Cornelia Bürki SUI 8:44.44
8 Annette Sergent FRA 8:47.52
9 Elly van Hulst NED 8:49.22
10 Vera Michallek FRG 8:57.28
11 Iris Biba FRG 9:00.20
12 Liz Lynch GBR 9:02.42
13 Martine Fays FRA 9:04.67
14 Christin Sørum NOR 9:11.80
x Midde Hamrin SWE DNF

10,000m     30 August

1 Ingrid Kristiansen NOR 30:23.25
2 Olga Bondarenko URS 30:57.21
3 Ulrike Bruns GDR 31:19.76
4 Aurora Cunha POR 31:39.35
5 Svetlana Guskova URS 31:42.43
6 Yelena Zhupiyeva URS 31:42.99
7 Liz Lynch GBR 31:49.46
8 Karolina Szabó HUN 31:55.93
9 Angela Tooby GBR 31:56.59
10 Maria Curatolo ITA 32:04.34
11 Erika Vereb HUN 32:15.56
12 Danièle Kaber LUX 32:16.97
13 Gabriele Veith GDR 32:17.22
14 Midde Hamrin SWE 32:18.40
15 Christine Loiseau FRA 32:25.99
16 Liève Slegers BEL 32:26.90
17 Ludmila Melicherová TCH 32:47.24
18 Dorthe Rasmussen DEN 32:53.04
19 Evy Palm SWE 33:00.96
20 Kerstin Preßler FRG 33:03.63
21 Grete Kirkeberg NOR 33:06.87
22 Magda Ilands BEL 33:10.62
23 Martine Oppliger SUI 33:19.88
24 Mercedes Calleja ESP 33:20.68
25 Eva Ernström SWE 33:26.94
26 Maria Conceição Ferreira POR 33:38.23
27 Aino Slej DEN 34:29.82
x Ria Van Landeghem BEL DNF

Marathon     26 August

1 Rosa Mota POR 2:28:38
2 Laura Fogli ITA 2:32:52
3 Yekaterina Khramenkova URS 2:34:18
4 Sinikka Keskitalo FIN 2:34:31
5 Jocelyn Villeton FRA 2:35:17
6 Bente Moe NOR 2:35:34
7 Carla Beurskens NED 2:39:05
8 Paola Moro ITA 2:39:19
9 Maria Lelut FRA 2:40:20
10 Agnes Pardaens BEL 2:40:33
11 Mercedes Calleja ESP 2:40:46
12 Genoveva Eichenmann SUI 2:41:54
13 Rita Marchisio ITA 2:42:06
14 Jeanette Nordgren SWE 2:42:39
15 Luzia Sahli SUI 2:42:54
16 Solweig Harryson SWE 2:43:16
17 Irina Bogachova URS 2:43:30
18 Sylviane Geffray FRA 2:43:34
19 Sirkku Kumpulainen FIN 2:45:26
20 Agnes Sipka HUN 2:45:36
21 Grazyna Mierzejewska POL 2:45:36
22 Helen Comsa SUI 2:50:13
23 Linda Delvaux LUX 2:52:07
x Véronique Marot GBR DNF
x Rita Borralho POR DNF
x Maria Luisa Irizar ESP DNF
x Gabriela Gorzynska POL DNF
x Heidi Hutterer FRG DNF
x Kersti Jacobsen DEN DNF
x Katrin Dörre GDR DNF
x Nadezhda Gumerova URS DNF

100m Hurdles     29 August Wind: -0.7

1 Yordanka Donkova BUL 12.38
2 Cornelia Oschkenat GDR 12.55
3 Ginka Zagorcheva BUL 12.70
4 Heike Theele GDR 12.82
4 Kerstin Knabe GDR 12.82
6 Laurence Elloy FRA 12.93
7 Natalya Grigoryeva URS 12.96
8 Mihaela Pogacian ROU 13.17

400m Hurdles     30 August

1 Marina Stepanova URS 53.32 WR
2 Sabine Busch GDR 53.60
3 Cornelia Feuerbach GDR 54.13
4 Ann-Louise Skoglund SWE 54.15
5 Genowefa Blaszak POL 54.74
6 Ellen Fiedler GDR 54.90
7 Cristina Matei ROU 55.23
8 Margareta Khromova URS 55.56

High Jump     28 August

1 Stefka Kostadinova BUL 2.00
2 Svetlana Isaeva BUL 1.93
3 Olga Turchak URS 1.93
4 Andrea Bienias GDR 1.90
4 Susanne Helm GDR 1.90
6 Heike Redetzky FRG 1.90
7 Danuta Bulkowska POL 1.90
8 Diana Davies GBR 1.87
9 Olga Juha HUN 1.83
9 Larisa Kositsyna URS 1.83
11 Sigrid Kirchmann AUT 1.79
x Elżbieta Trylinska POL NH

Long Jump     27 August

1 Heike Drechsler GDR 7.27 0.3
2 Galina Chistyakova URS 7.09 0.0
3 Helga Radtke GDR 6.89 0.0
4 Valy Ionescu ROU 6.81 0.5
5 Ljudmila Ninova BUL 6.65 0.0
6 Silvia Khristova BUL 6.61 -0.3
7 Yelena Belevskaya URS 6.58 1.2
8 Nadine Fourcade FRA 6.52 0.5
9 Monika Hirsch FRG 6.52 0.0
10 Sofia Bozhanova BUL 6.42 1.5
11 Agata Jaroszek POL 6.37 0.0
12 Lene S. Demsitz DEN 6.29 0.0

Shot Put     26 August

1 Heidi Krieger GDR 21.10
2 Ines Müller GDR 20.81
3 Natalya Akhrimenko URS 20.68
4 Claudia Losch FRG 20.54
5 Heike Hartwig GDR 20.14
6 Nunu Abashidze URS 19.99
7 Iris Plotzitzka FRG 19.26
8 Mihaela Loghin ROU 19.15
9 Natalya Lisovskaya URS 18.95
10 Helena Fibingerová TCH 18.48
11 Stephanie Storp FRG 18.45
12 Svetla Mitkova BUL 18.35
13 Sona Vašícková TCH 17.89
14 Judy Oakes GBR 17.85
15 Asta Hovi FIN 17.82
16 Ursula Stäheli SUI 17.08
17 Myrtle Augee GBR 16.37

Discus Throw     28 August

1 Diana Sachse GDR 71.36
2 Tsvetanka Khristova BUL 69.52
3 Martina Hellmann GDR 68.26
4 Irina Meszynski GDR 65.20
5 Svetla Mitkova BUL 63.98
6 Galina Yermakova URS 63.20
7 Daniela Costian ROU 61.42
8 Renata Katewicz POL 58.36
9 Claudia Losch FRG 56.54
10 Stephanie Storp FRG 56.46
11 Mette Bergmann NOR 53.58
12 Venissa Head GBR 52.04
13 Snezana Golubic YUG 48.80
14 Ursula Weber AUT 45.58

Javelin Throw (Old Model)     29 August

1 Fatima Whitbread GBR 76.32
2 Petra Felke GDR 72.52
3 Beate Peters FRG 68.04
4 Tiina Lillak FIN 66.66
5 Genowefa Olejarz POL 63.34
6 Natalya Yermolovich URS 62.84
7 Ingrid Thyssen FRG 62.42
8 Irina Kostyuchenkova URS 61.40
9 Trine Solberg NOR 59.52
10 Anna Verouli GRE 57.06
11 Manuela Alizadeh FRG 56.20
12 Dénise Thiemard SUI 55.32

(Qualif.: Fatima Whitbread GBR 77.44 WR)

Heptathlon     30 August

1 Anke Behmer GDR 6717
13.25 1.77 14.50 23.46 6.79 40.24 2:03.96
2 Natalya Shubenkova URS 6645
13.33 1.80 13.68 23.92 6.54 44.98 2:04.40
3 Judy Simpson GBR 6623
13.05 1.92 14.73 25.09 6.56 40.92 2:11.70
4 Birgit Dressel FRG 6487
13.56 1.92 14.12 24.68 6.28 45.70 2:15.78
5 Marianna Maslennikova URS 6396
13.43 1.86 13.35 24.50 6.46 38.22 2:09.58
6 Małgorzata Nowak POL 6352
13.39 1.80 16.39 24.52 6.12 41.90 2:19.36
7 Valda Ruskite URS 6331
13.51 1.77 14.58 25.64 6.36 46.46 2:12.76
8 Chantal Beaugeant FRA 6221
13.72 1.83 12.29 24.89 6.12 46.26 2:12.06
9 Kim Hagger GBR 6173
13.38 1.83 12.23 24.61 6.70 36.60 2:20.55
10 Emilia Dimitrova BUL 6105
13.88 1.71 13.29 23.42 6.01 39.38 2:10.93
11 Tineke Hidding NED 5966
13.78 1.68 13.62 24.25 6.23 35.54 2:14.73
12 Nadine Debois FRA 5956
13.97 1.74 12.61 24.59 6.43 29.76 2:08.52
13 Liliane Menissier FRA 5699
13.98 1.80 11.80 25.31 5.90 37.44 2:22.04
14 Joanne Mulliner GBR 5564
14.33 1.74 13.21 24.91 6.11 27.40 2:23.01
x Yvonne Hasler LIE DNF
14.73 1.59 10.40 25.39 5.49
x Rita Heggli SUI DNF
13.34 1.68 10.30 25.12 NM 39.14
x Corinne Schneider SUI DNF
14.13 1.80 11.56
x Birgit Clarius FRG DNF
16.47 1.77 14.41
x Eva Karblom SWE DNF
14.40 1.68

10km Race Walk     26 August

1 Mari Cruz Díaz ESP 46:09:00
2 Anne Jansson SWE 46:14:00
3 Siw Ibañez SWE 46:19:00
4 Yelena Rodionova RUS 46:28:00
5 Maria Reyes Sobrino ESP 46:35:00
6 Lidia Levandovskaya URS 46:36:00
7 Aleksandra Grigoryeva URS 47:16:00
8 Monica Gunnarsson SWE 47:24:00
9 Dagmar Grimmenstein GDR 47:37:00
10 Mirva Hämäläinen FIN 47:50:00
11 Kjersti Tysse NOR 48:28:00
12 Suzanne Griesbach FRA 48:32:00
13 Dana Vavřačová TCH 48:46:00
14 Lisa Langford GBR 49:21:00
15 Beverley Allen GBR 49:50:00
16 Sirkka Oikarinen FIN 50:23:00
17 Gunhild Kristiansen DEN 50:50:00
18 Mária Rosza HUN 51:05:00
19 Synnøve Olsen NOR 51:18:00
20 Christine Tømmernes NOR 51:19:00
21 Renate Warz FRG 51:41:00
x Helen Elleker GBR DQ
x Karin Jensen DEN DQ
x Ildikó Ilyés HUN DQ

4 x 100m     31 August

1 GDR 41.84
Silke Möller GER, Sabine Rieger GER, Ingrid Lange GER, Marlies Göhr GER
2 BUL 42.68
Ginka Zagorcheva, Anelia Nuneva, Nadezhda Georgieva, Yordanka Donkova
3 URS 42.74
Antonina Nastoburko, Natalya Bochina RUS, Marina Zhirova RUS, Olga Zolotaryova RUS
4 FRA 43.11
Françoise Leroux, Marie-Christine Cazier, Laurence Bily, Muriel Leroy
5 GBR 43.44
Paula Thomas, Kathy Cook, Joan Baptiste, Wendy Hoyte
6 POL 43.54
Joanna Smolarek, Urszula Majkut, Jolanta Janota, Ewa Kasprzyk
7 NED 44.38
Nelli Cooman, Martha Grossenbacher SUI, Marjan Olyslager, Els Vader
x FRG DQ
Resi März GER, Anke Köninger GER, Heide-Elke Gaugel GER, Ute Thimm GER

4 x 400m     31 August

1 GDR 3:16.87
Kirsten Emmelmann GER, Sabine Busch GER, Petra Schersing GER, Marita Koch GER
2 FRG 3:22.80
Gisela Kinzel GER, Ute Thimm GER, Heide-Elke Gaugel GER, Gaby Bussmann GER
3 POL 3:24.65
Ewa Kasprzyk, Marzena Wojdecka, Elzbieta Kapusta, Genowefa Blaszak
4 BUL 3:26.26
Yuliana Marinova, Pepa Pavlova, Yordanka Stoyanova, Rositsa Stamenova
5 ITA 3:32.30
Marisa Masullo, Cosetta Campana, Giuseppina Cirulli, Erika Rossi
6 ESP 3:32.51
Esther Lahoz, Montserrat Pujol, Cristina Pérez, Blanca Lacambra
x URS DQ
Vineta Ikauniece LAT, Olga V. Nazarova RUS, Marina Stepanova RUS, Olga Bryzgina UKR

Men

100m     28 August Wind: 2.2

1 Linford Christie GBR 10.00w
2 Daniel Sangouma FRA 10.04w
3 John Regis GBR 10.07w
4 Bruno Marie-Rose FRA 10.10w
5 Max Morinière FRA 10.15w
6 Darren Braithwaite GBR 10.27w
7 Vladimir Krylov URS 10.30w
8 Steffen Görmer GDR 10.42w

200m     30 August Wind: 0.0

1 John Regis GBR 20.11
2 Jean-Charles Trouabal FRA 20.31
3 Linford Christie GBR 20.33
4 Stefano Tilli ITA 20.66
5 Nikolay Antonov BUL 20.68
6 Oleg Fatun URS 20.77
7 Patrick Stevens BEL 20.80
8 Sandro Floris ITA 20.84

400m     30 August

1 Roger Black GBR 45.08
2 Thomas Schönlebe GDR 45.13
3 Jens Carlowitz GDR 45.27
4 Gaietà Cornet ESP 45.30
5 Norbert Dobeleit FRG 45.42
6 Slobodan Brankovic YUG 45.49
7 Nenad Djurovic YUG 46.19
8 Tomasz Jedrusik POL 46.25

800m     29 August

1 Tom McKean GBR 1:44.76
2 David Sharpe GBR 1:45.59
3 Piotr Piekarski POL 1:45.76
4 Andrey Sudnik URS 1:45.81
5 Slobodan Popovic YUG 1:45.90
6 Tonino Viali ITA 1:46.04
7 Giuseppe D’Urso ITA 1:47.29
8 Matthew Yates GBR 1:48.42

1500m     1 September

1 Jens-Peter Herold GDR 3:38.25
2 Gennaro Di Napoli ITA 3:38.60
3 Mário Silva POR 3:38.73
4 Peter Elliott GBR 3:39.07
5 Steve Cram GBR 3:39.08
6 José Luís González ESP 3:39.15
7 Han Kulker NED 3:39.85
8 Markus Hacksteiner SUI 3:40.44
9 Neil Horsfield GBR 3:40.59
10 Marc Corstjens BEL 3:41.31
11 Fermín Cacho ESP 3:42.21
12 Mogens Guldberg DEN 3:42.76
13 Robin van Helden NED 3:46.13

5000m     1 September

1 Salvatore Antibo ITA 13:22.00
2 Gary Staines GBR 13:22.45
3 Slawomir Majusiak POL 13:22.92
4 Dionísio Castro POR 13:23.99
5 Jonny Danielson SWE 13:24.16
6 Risto Ulmala FIN 13:25.08
7 Stefano Mei ITA 13:27.13
8 Harri Hänninen FIN 13:28.22
9 Cyrille Laventure FRA 13:28.25
10 Carlos Monteiro POR 13:30.19
11 Abel Antón ESP 13:31.27
12 Ian Hamer GBR 13:32.61
13 Eamonn Martin GBR 13:34.62
14 Arnold Mächler SUI 13:45.01
x Marcus O’Sullivan IRL DNF

10,000m     27 August

1 Salvatore Antibo ITA 27:41.27
2 Are Nakkim NOR 28:04.04
3 Stefano Mei ITA 28:04.46
4 Antonio Prieto ESP 28:05.35
5 Richard Nerurkar GBR 28:07.81
6 José Manuel Albentosa ESP 28:11.00
7 Ezequiel Canário POR 28:11.95
8 Martin ten Kate NED 28:12.53
9 Zoltán Káldy HUN 28:13.71
10 Alejandro Gómez ESP 28:16.06
11 Dietmar Millonig AUT 28:16.95
12 John Halvorsen NOR 28:17.40
13 Jean-Louis Prianon FRA 28:21.71
14 António Pinto POR 28:26.68
15 Spirídon Andriópoulos GRE 28:28.95
16 Giuseppe Miccoli ITA 28:29.57
17 Paul Arpin FRA 28:38.67
18 Colin Moore GBR 28:59.90
19 Harri Hänninen FIN 29:07.53
20 Raf Wijns BEL 29:09.74
21 Aleksandr Burtsev URS 29:16.26
22 Carsten Eich GDR 30:21.03
x Evgeni Ignatov BUL DNF
x Thierry Pantel FRA DNF
x Slawomir Majusiak POL DNF

Marathon     1 September

1 Gelindo Bordin ITA 2:14:02
2 Pier Giovanni Poli ITA 2:14:55
3 Dominique Chauvelier FRA 2:15:20
4 Salvatore Bettiol ITA 2:17:45
5 José Esteban Montiel ESP 2:17:51
6 Geoff Wightman GBR 2:18:01
7 Karel David TCH 2:18:05
8 Manuel Matias POR 2:18:52
9 Konrad Dobler FRG 2:19:36
10 Juan Francisco Romera ESP 2:19:58
11 Csaba Szűcs HUN 2:20:48
12 Mirko Vindis YUG 2:21:05
13 Rustam Shagiyev URS 2:21:49
14 Martin ten Kate NED 2:21:55
15 Roy Dooney IRL 2:22:58
16 Willy Van Huylenboeck BEL 2:24:23
17 Savo Alempic YUG 2:25:50
18 Rainer Wachenbrunner FRG 2:26:10
19 John Fitzgerald IRL 2:28:11
20 Ravil Kashapov URS 2:28:49
21 Helmut Schmuck AUT 2:30:28
22 Eddy Hellebuyck BEL 2:32:23
23 Dick Hooper IRL 2:32:36
x Peter Dall DEN DNF
x John Vermeule NED DNF
x Spirídon Andriópoulos GRE DNF
x Justin Gloden LUX DNF
x Hrístos Papahristos GRE DNF
x Pascal Zilliox FRA DNF
x Gerard Nijboer NED DNF
x Tibor Baier HUN DNF
x Juvenal Ribeiro POR DNF
x Yakov Tolstikov URS DN F
x Jan Huruk POL DNF
x Joaquim Pinheiro POR DNF
x Vicente Antón ESP DNF
x Roland Wille LIE DNF

3000m Steeplechase     30 August
1 Francesco Panetta ITA 8:12.66
2 Mark Rowland GBR 8:13.27
3 Alessandro Lambruschini ITA 8:15.82
4 Angelo Carosi ITA 8:17.48
5 William Van Dijck BEL 8:21.71
6 Tom Hanlon GBR 8:21.73
7 Hagen Melzer GDR 8:22.48
8 Bruno Le Stum FRA 8:23.39
9 Antonio Peula ESP 8:24.47
10 Benito Nogales ESP 8:26.11
11 José Carlos Pereira POR 8:27.04
x Joseph Mahmoud FRA DNF

110m Hurdles     30 August Wind: 2.0

1 Colin Jackson GBR 13.18
2 Tony Jarrett GBR 13.21
3 Dietmar Koszewski FRG 13.50
4 Tomász Nagórka POL 13.55
5 Vladimir Shishkin URS 13.55
6 Philippe Tourret FRA 13.61
7 Sergey Usov URS 13.65
x Igors Kazanov URS DNF

400m Hurdles     29 August

1 Kriss Akabusi GBR 47.92
2 Sven Nylander SWE 48.43
3 Niklas Wallenlind SWE 48.52
4 Vadim Zadoinov URS 48.61
5 Stéphane Diagana FRA 48.92
6 Carsten Köhrbrück FRG 48.95
7 José Alonso ESP 49.77
8 Edgar Itt FRG 49.83

High Jump     31 August

1 Dragutin Topić YUG 2.34
2 Aleksey Yemelin URS 2.34
3 Georgi Dakov BUL 2.34
4 Serhiy Dymchenko URS 2.31
4 Dalton Grant GBR 2.31
4 Dietmar Mögenburg FRG 2.31
7 Ralf Sonn FRG 2.28
8 Arturo Ortiz ESP 2.28
8 Luca Toso ITA 2.28
10 Juha Isolehto FIN 2.24
11 Artur Partyka POL 2.24
12 Daniele Pagani ITA 2.24

Pole Vault     30 August

1 Rodion Gataullin RUS 5.85
2 Grigoriy Yegorov URS 5.75
3 Hermann Fehringer AUT 5.75
4 Philippe Collet FRA 5.70
5 Javier García ESP 5.70
6 Sergey Bubka URS 5.70
7 Ferenc Salbert FRA 5.60
8 Petri Peltoniemi FIN 5.40
9 Galen Nikov BUL 5.40
10 István Bagyula HUN 5.20
x Jani Lehtonen FIN NH
x Thierry Vigneron FRA NH

Long Jump     30 August

1 Dietmar Haaf FRG 8.25 0.0
2 Ángel Hernández ESP 8.15 0.0
3 Borut Bilac YUG 8.09 0.0
4 Frans Maas NED 8.00 0.0
5 Vladimir Ratushkov URS 7.99 0.0
6 Jarmo Kärnä FIN 7.95 0.0
7 Giovanni Evangelisti ITA 7.93 0.0
8 Bogdan Tudor ROU 7.86 0.0
9 Siniša Ergotić YUG 7.83 0.0
10 Konstadínos Koukodímos GRE 7.79 -0.4
11 Mark Forsythe GBR 7.79 0.0
12 Christian Thomas FRG 7.74 0.0

Triple Jump     31 August

1 Leonid Voloshin URS 17.74 0.8
2 Khristo Markov BUL 17.43 1.1
3 Igor Lapshin URS 17.34 0.0
4 Jörg Frieß GDR 17.01 0.0
5 Volker Mai GDR 16.88 -0.2
6 Andrzej Grabarczyk POL 16.82 1.5
7 Georges Sainte-Rose FRA 16.81 1.3
8 Oleg Protsenko URS 16.80 1.3
9 John Herbert GBR 16.73 -1.0
10 Marios Hadjiandreou CYP 16.63 1.5
11 Eugeniusz Bedeniczuk POL 16.60 1.3
12 Ralf Jaros FRG 16.24 1.6

Shot Put     29 August
1 Ulf Timmermann GDR 21.31
2 Oliver-Sven Buder GDR 21.01
3 Georg Andersen NOR 20.71
4 Sergey Smirnov URS 20.45
5 Udo Beyer GDR 20.21
6 Lars Arvid Nilsen NOR 20.13
7 Sergey Nikolayev URS 19.97
8 Karsten Stolz FRG 19.95
9 Kálmán Konya FRG 19.71
10 Klaus Bodenmüller AUT 19.62
11 Pétur Gudmundsson ISL 19.46
12 Dragan Perić YUG 18.67
x Vyacheslav Lykho URS DQ

Discus Throw     1 September

1 Jürgen Schult GDR 64.58
2 Erik de Bruin NED 64.46
3 Wolfgang Schmidt GDR 64.10
4 Vasiliy Kaptyukh URS 63.72
5 Romas Ubartas URS 63.70
6 Rolf Danneberg FRG 63.08
7 Imrich Bugár TCH 62.36
8 Attila Horváth HUN 62.08
9 Géjza Valent TCH 60.30
10 Alois Hannecker FRG 60.04
11 Stefan Fernholm SWE 59.18
12 Vésteinn Hafsteinsson ISL 57.36

Hammer Throw     31 August

1 Igor Astapkovich URS 84.14
2 Tibor Gécsek HUN 80.14
3 Igor Nikulin URS 80.02
4 Günther Rodehau GDR 77.90
5 Plamen Minev BUL 77.12
6 Ivan Tanev BUL 76.28
7 Enrico Sgrulletti ITA 75.82
8 Heinz Weis FRG 75.48
9 Juha Tiainen FIN 73.70
10 Johann Lindner AUT 73.68
11 Paul Head GBR 72.68
12 Claus Dethloff FRG 72.36

Javelin Throw     28 August

1 Steve Backley GBR 87.30
2 Viktor Zaytsev URS 83.30
3 Patrik Bodén SWE 82.66
4 Mick Hill GBR 82.38
5 Seppo Räty FIN 82.18
6 Vladimir Ovchinnikov URS 81.78
7 Pascal Lefèvre FRA 79.98
8 Kimmo Kinnunen FIN 79.00
9 Einar Vilhjálmsson ISL 78.14
10 Raymond Hecht GDR 77.72
11 Klaus Tafelmeier FRG 77.26
12 Johan van Lieshout NED 75.52

Decathlon     29 August

1 Christian Plaziat FRA 8574
10.72/-0.6 7.77/+1.1 14.19 2.10 47.10 13.98/+0.7 44.36 5.00 54.72 4:27.83
2 Dezsõ Szabó HUN 8436
11.06/-0.2 7.49/+1.1 13.65 1.98 47.17 14.67/0.0 40.78 5.30 61.94 4:11.07
3 Christian Schenk GDR 8433
11.26/+0.2 7.55/+1.3 15.59 2.22 49.03 15.24/0.0 47.34 4.40 61.62 4:13.77
4 Robert Změlík TCH 8249
10.86/-0.6 7.90/+0.3 12.60 2.01 48.25 14.12/+0.7 39.00 4.90 59.28 4:27.76
5 Alain Blondel FRA 8216
11.06/-0.2 7.39/+0.9 13.05 1.95 48.04 14.27/0.0 43.86 4.90 56.24 4:09.90
6 Antonio Peñalver ESP 8214
11.24/0.0 7.55/0.0 16.01 2.01 50.27 14.63/0.0 47.84 4.70 57.48 4:28.86
7 Beat Gähwiler SUI 8146
11.29/+0.2 7.42/+0.9 13.41 1.98 49.21 14.65/0.0 44.30 4.70 62.94 4:12.88
8 Andrei Nazarov URS 8072
11.04/-0.6 7.43/+1.2 13.07 2.13 48.09 14.56/+0.7 41.82 4.60 56.56 4:33.88
9 Henrik Dagård SWE 8052
10.93/0.0 7.44/0.0 12.39 1.98 46.95 14.63/0.0 39.72 4.70 63.54 4:34.45
10 Frank Müller FRG 7973
11.00/-0.6 7.32/+1.2 13.92 1.98 47.98 14.64/0.0 41.46 4.40 59.78 4:29.29
11 Michael Kohnle FRG 7829
10.89/-0.2 7.24/+0.3 14.41 1.98 49.63 14.80/+0.7 42.18 4.70 61.74 5:04.05
12 Siegfried Wentz FRG 7810
11.28/-0.6 7.09/+1.0 14.89 1.98 48.78 14.48/+0.7 43.20 4.40 56.20 4:39.81
13 Sasa Karan YUG 7774
11.29/+0.2 7.07/+1.1 13.53 1.92 49.13 14.90/0.0 44.70 4.40 56.10 4:17.60
14 Gernot Kellermayr AUT 7666
10.99/-0.6 7.32/+1.3 12.96 1.86 48.92 14.87/0.0 40.64 4.40 58.86 4:35.61
15 Goran Kabic YUG 7584
11.56/+0.2 6.94/+0.5 13.85 1.89 51.86 14.87/0.0 43.66 4.30 65.12 4:26.38
16 Eugene Gilkes GBR 7555
11.19/-0.2 6.80/+0.7 13.84 1.83 48.91 15.31/0.0 46.30 4.20 53.20 4:19.42
17 Michael Arnold AUT 7515
11.20/-0.6 7.23/+0.6 13.39 1.98 49.63 14.81/+0.7 37.74 4.00 59.46 4:39.77
18 Álvaro Burrell ESP 7443
11.09/0.0 6.68/-1.1 13.36 1.95 48.06 14.93/0.0 42.36 4.10 47.08 4:29.55
19 Kaj Ekman FIN 7415
11.20/-0.2 6.52/+0.8 12.37 1.95 49.10 14.86/0.0 40.84 4.00 56.80 4:22.36
20 Alex Kruger GBR 7359
11.49/0.0 6.85/+0.7 13.48 2.07 50.35 15.39/0.0 40.30 4.30 52.74 4:43.77
x Mikhail Medved URS DNF
11.14/0.0 7.39/+1.2 15.61 2.01 49.42 14.42/+0.7 48.58 NH
x Sándór Munkácsi HUN DNF
11.17/0.0 6.83/+1.4 12.13 1.95 49.40 14.69/+0.7 39.34 NH
x Alper Kasapoglu TUR DNF
11.38/+0.2 7.08/+0.4 12.31 1.89 49.81 15.09/0.0 38.90 NH
x Sten Ekberg SWE DNF
11.29/+0.2 6.85/+0.6 13.40 1.86
x René Schmidheiny SUI DNF
11.88/+0.2 6.75/+0.7 14.84 1.83
x Robert De Wit NED DNF
11.14/0.0 7.17/+1.0 13.42 NH
x Aleksey Lyakh URS DNF
11.57/-0.2 NM 15.12
x Thomas Halamoda GDR DNF
11.12/-0.2 NM
x Petri Keskitalo FIN DNF
11.27/-0.6

20km Race Walk     28 August

1 Pavol Blazek TCH 1:22:05
2 Daniel Plaza ESP 1:22:22
3 Thierry Toutain FRA 1:23:22
4 Robert Korzeniowski POL 1:23:47
5 Valentí Massana ESP 1:23:53
6 Walter Arena ITA 1:24:16
7 Bernd Gummelt GDR 1:24:33
8 Giovanni De Benedictis ITA 1:24:51
9 Robert Ihly FRG 1:25:31
10 Jan Zahoncik TCH 1:26:47
11 Frants Kostyukevich URS 1:27:12
12 Sergio Spagnulo ITA 1:27:52
13 Miguel Ángel Prieto ESP 1:28:32
14 Kari Ahonen FIN 1:28:57
15 Sándor Urbanik HUN 1:29:19

50km Race Walk     31 August

1 Andrey Perlov URS 3:54:36
2 Bernd Gummelt GDR 3:56:33
3 Hartwig Gauder GDR 4:00:48
4 Basilio Labrador ESP 4:02:05
5 José Marín ESP 4:02:53
6 Valentin Kononen FIN 4:03:07
7 Giovanni Perricelli ITA 4:03:36
8 Sandro Bellucci ITA 4:03:46
9 Ronald Weigel GDR 4:04:36
10 Martial Fesselier FRA 4:05:18
11 Les Morton GBR 4:05:28
12 René Piller FRA 4:05:39

4 x 100m     31 August

1 FRA 37.79 WR
Max Morinière, Daniel Sangouma, Jean-Charles Trouabal, Bruno Marie-Rose
2 GBR 37.98
Darren Braithwaite, John Regis, Marcus Adam, Linford Christie
3 ITA 38.39
Mario Longo, Ezio Madonia, Sandro Floris, Stefano Tilli
4 RUS 38.46
Innokentiy Zharov, Vladimir Krylov, Oleg Fatun, Aleksandr Sokolov
5 HUN 39.05
György Bakos, László Karaffa, Pál Rezák, Attila Kovács
6 ESP 39.10
Florencio Gascón, Enrique Talavera, José Javier Arques, Luis Rodríguez
7 POR 39.33
Fernando Damásio, Pedro Curvelo, Pedro Agostinho, Luís Barroso

4 x 400m     1 September

1 GBR 2:58.22
Paul Sanders, Kriss Akabusi, John Regis, Roger Black
2 FRG 3:00.64
Klaus Just GER, Edgar Itt GER, Carsten Köhrbrück GER, Norbert Dobeleit GER
3 GDR 3:01.51
Rico Lieder GER, Karsten Just GER, Thomas Schönlebe GER, Jens Carlowitz GER
4 ITA 3:01.78
Andrea Montanari, Vito Petrella, Roberto Ribaud, Andrea Nuti
5 YUG 3:02.46
Nenad Djurovic, Slobodan Popovic SRB, Ismail Macev MKD, Slobodan Brankovic SRB
6 ESP 3:02.74
António Sánchez, Gaietà Cornet, Moisés Fernández, José Luis Palacios
7 FRA 3:03.33
Christoph Zapata, Stéphane Diagana, Patrick Barré, Olivier Noirot
8 URS 3:04.17
Dmitriy Golovastov RUS, Aleksey Bazarov RUS, Vadim Zadoinov MDA, Aivar Ojastu EST

Women

100m     28 August Wind: 1.8

1 Katrin Krabbe GDR 10.89
2 Silke Möller GDR 11.10
3 Kerstin Behrendt GDR 11.17
4 Nadezhda Roshchupkina URS 11.26
5 Odiah Sidibé FRA 11.40
6 Irina Sergeyeva URS 11.40
7 Ulrike Sarvari FRG 11.41
8 Stephanie Douglas GBR 11.46

200m     30 August Wind: 0.3

1 Katrin Krabbe GDR 21.95
2 Heike Drechsler GDR 22.19
3 Galina Malchugina URS 22.23
4 Sandra Myers ESP 22.38
5 Silke Knoll FRG 22.40
6 Yelena Bykova URS 22.49
7 Sabine Günther GDR 22.51
8 Andrea Thomas FRG 23.01

400m     29 August

1 Grit Breuer GDR 49.50
2 Petra Schersing GDR 50.51
3 Marie-José Pérec FRA 50.84
4 Annette Hesselbarth GDR 51.14
5 Linda Keough GBR 51.22
6 Lyudmila Dzhigalova URS 51.31
7 Marina Shmonina URS 51.67
8 Viviane Dorsile FRA 52.11

800m     29 August

1 Sigrun Wodars GDR 1:55.87
2 Christine Wachtel GDR 1:56.11
3 Liliya Nurutdinova URS 1:57.39
4 Ellen van Langen NED 1:57.57
5 Ella Kovacs ROU 1:58.33
6 Tudorita Chidu ROU 1:59.09
7 Lyubov Gurina URS 1:59.59
8 Diane Edwards GBR 2:02.62

1500m     1 September

1 Snezana Pajkic YUG 4:08.12
2 Ellen Kießling GDR 4:08.67
3 Sandra Gasser SUI 4:08.89
4 Lyudmila Rogachova URS 4:10.06
5 Elena Fidatov ROU 4:10.87
6 Doina Melinte ROU 4:10.91
7 Yvonne Mai GDR 4:10.99
8 Jana Kuceriková TCH 4:11.67
9 Natalya Artyomova URS 4:12.16
10 Christina Cahill GBR 4:14.48
11 Teena Colebrook GBR 4:15.22
12 Violeta Beclea ROU 4:16.45

3000m     29 August

1 Yvonne Murray GBR 8:43.06
2 Yelena Romanova URS 8:43.68
3 Roberta Brunet ITA 8:46.19
4 Lyubov Kremlyova URS 8:46.94
5 Margareta Keszeg ROU 8:48.04
6 Päivi Tikkanen FIN 8:50.26
7 Zita Ágoston HUN 8:51.07
8 Sonia McGeorge GBR 8:51.33
9 Gitte Karlshøj DEN 8:51.44
10 Alison Wyeth GBR 8:52.26
11 Sonia O’Sullivan IRL 8:52.65
12 Martine Fays FRA 8:56.36
13 Roisin Smyth IRL 9:00.87
x Elly van Hulst NED DNF
x Marie-Pierre Duros FRA DNF

10,000m     31 August

1 Yelena Romanova URS 31:46.83
2 Kathrin Ullrich GDR 31:47.70
3 Annette Sergent-Palluy FRA 31:51.68
4 Midde Hamrin SWE 31:58.25
5 Nadia Dandolo ITA 32:02.37
6 Nadezhda Galyamova URS 32:03.07
7 Wanda Panfil POL 32:06.01
8 Jill Hunter GBR 32:10.15
9 Aurora Cunha POR 32:15.83
10 Liève Slegers BEL 32:29.46
11 Kerstin Preßler FRG 32:42.96
12 Julie Holland GBR 32:47.78
13 Viorica Niga ROU 32:55.18
14 Marjan Freriks NED 33:04.95
15 Angela Pain-Hulley GBR 33:06.09
16 Birgit Jerschabek GDR 33:08.11
17 Isabella Moretti SUI 33:22.66
18 Andri Avraam CYP 33:22.81
19 Silva Rozic-Vivod YUG 33:27.04
20 Rosario Murcia FRA 33:44.44
21 Carlien Harms NED 34:01.25
22 Martha Ernstsdóttir ISL 34:17.27
x Fernanda Ribeiro POR DNF
x Zita Ágoston HUN DNF
x Päivi Tikkanen FIN DNF
x Yelena Tolstoguzova URS DNF
x Galina Goranova BUL DNF

Marathon     27 August

1 Rosa Mota POR 2:31:27
2 Valentina Yegorova URS 2:31:32
3 Maria Lelut-Rebelo FRA 2:35:51
4 Emma Scaunich ITA 2:37:19
5 Judit Földingné HUN 2:37:46
6 Françoise Bonnet FRA 2:37:55
7 Sissel Grottenberg NOR 2:39:04
8 Sylviane Geffray FRA 2:39:21
9 Ritva Lemettinen FIN 2:39:42
10 Manuela Machado POR 2:39:49
11 Sally Eastall GBR 2:41:37
12 Christine Kennedy IRL 2:41:38
13 Dímitra Papaspírou GRE 2:41:47
14 Jolanda Homminga NED 2:43:04
15 Nicola McCracken GBR 2:46:36
16 Marina Prat ESP 2:47:41
17 Nelly Aerts BEL 2:49:10
18 Elisabeth Bullen IRL 2:53:45
19 Suzana Ciric YUG 2:54:05
20 Susan Tooby GBR 2:55:22
21 Rumyana Panovska BUL 2:56:46
x Maria Conceição Ferreira POR DNF
x Alena Peterková TCH DNF
x Yekaterina Khramenkova URS DNF
x Lyubov Klochko URS DNF
x Tijana Krsek YUG DNF
x Jelena Jovicic YUG DNF

100m Hurdles     30 August Wind: -0.9

1 Monique Tourret FRA 12.79
2 Gloria Siebert GDR 12.91
3 Lidiya Yurkova URS 12.92
4 Cornelia Oschkenat GDR 12.94
5 Ludmila Narozhilenko URS 12.97
6 Ginka Zagorcheva BUL 13.02
7 Kristin Patzwahl GDR 13.25
x Gabriele Roth GER DNF

400m Hurdles     31 August

1 Tatyana Ledovskaya URS 53.62
2 Anita Protti SUI 54.36
3 Monica Westén SWE 54.75
4 Gudrun Abt FRG 54.97
5 Margareta Ponomaryova URS 55.22
6 Sally Gunnell GBR 55.45
7 Cristina Pérez ESP 56.09
x Petra Krug GDR DNS

High Jump     31 August

1 Heike Henkel FRG 1.99
2 Biljana Petrović YUG 1.96
3 Yelena Yelesina URS 1.96
4 Sigrid Kirchmann AUT 1.89
5 Heike Balck GDR 1.89
5 Judit Kovács HUN 1.89
7 Valentīna Gotovska URS 1.89
8 Hanne Haugland NOR 1.89
9 Svetlana Leseva BUL 1.89
10 Olga Turchak URS 1.85
11 Jana Brenkusová TCH 1.85
12 Andrea Arens FRG 1.80

Long Jump     28 August

1 Heike Drechsler GDR 7.30 0.6
2 Marieta Ilcu ROU 7.02 0.5
3 Helga Radtke GDR 6.94 0.5
4 Larisa Berezhnaya URS 6.93 1.7
5 Iolanda Chen URS 6.90 0.8
6 Inessa Kravets URS 6.85 1.3
7 Fiona May GBR 6.77 1.3
8 Ringa Ropo-Junnila FIN 6.76 0.6
9 Valentina Uccheddu ITA 6.58 -0.4
10 Tamara Malesev YUG 6.50 0.1
11 Renata Nielsen DEN 6.35 -1.5
12 Sandrine Hennart BEL 6.27 0.0

Shot Put     27 August

1 Astrid Kumbernuß GDR 20.38
2 Natalya Lisovskaya URS 20.06
3 Kathrin Neimke GDR 19.96
4 Claudia Losch FRG 19.92
5 Iris Plotzitzka FRG 19.51
6 Heike Hartwig GDR 18.90
7 Stephanie Storp FRG 18.88
8 Marina Antonyuk URS 18.82
9 Myrtle Augee GBR 17.77
10 Agnese Maffeis ITA 16.58
11 Margarita Ramos ESP 16.23
12 Sevgi Sen TUR 14.45
13 Teresa Machado POR 14.34

Discus Throw     29 August

1 Ilke Wyludda GDR 68.46
2 Olga Burova URS 66.72
3 Martina Hellmann GDR 66.66
4 Gabriele Reinsch GDR 66.08
5 Iryna Yatchenko URS 65.16
6 Ellina Zvereva URS 63.88
7 Ursula Kreutel FRG 63.28
8 Dagmar Galler FRG 62.08
9 Agnese Maffeis ITA 58.36
10 Tsvetanka Khristova BUL 56.30
11 Marie-Paule Geldhof BEL 54.90
x Mette Bergmann NOR NM

Javelin Throw (Old Model)     30 August

1 Päivi Alafrantti FIN 67.68
2 Karen Forkel GDR 67.56
3 Petra Felke GDR 66.56
4 Silke Renk GDR 64.76
5 Katalin Hartai HUN 63.52
6 Ingrid Thyssen FRG 61.84
7 Antoaneta Selenska BUL 61.24
8 Anna Verouli GRE 59.32
9 Tiina Lillak FIN 58.80
10 Brigitte Graune FRG 58.54
11 Tessa Sanderson GBR 57.56
12 Heli Rantanen FIN 53.98
x Natalya Shikolenko URS NM
x Felicia Tilea ROU DQ

Heptathlon     31 August

1 Sabine Braun FRG 6688
13.55/-0.2 1.91 14.46 24.61/+0.9 6.38/+1.0 53.06 2:15.20
2 Heike Tischler GDR 6572
14.08/-0.9 1.82 13.73 24.29/+0.9 6.22/-0.7 53.24 2:05.50
3 Peggy Beer GDR 6531
13.27/-0.2 1.82 13.46 23.99/+0.4 6.38/+0.9 42.10 2:05.79
4 Irina Belova URS 6521
13.66/-0.8 1.85 12.77 23.73/+0.9 6.41/+0.4 40.82 2:02.75
5 Christiane Scharf FRG 6390
13.53/-0.2 1.85 12.89 24.71/+0.4 6.31/+1.1 44.60 2:09.86
6 Remigija Nazarovienė URS 6380
13.48/-0.2 1.82 13.72 24.32/+0.9 6.05/+0.5 46.40 2:11.41
7 Birgit Clarius FRG 6359
14.08/-0.9 1.79 14.58 24.72/+0.4 6.05/+0.4 48.96 2:09.32
8 Petra Vaideanu ROU 6264
13.90/-0.8 1.79 14.52 24.90/+0.4 6.11/+0.2 45.06 2:12.22
9 Birgit Gautzsch GDR 6255
13.44 1.76 13.85 23.72/+0.9 6.03/+0.5 42.36 2:14.22
10 Rita Ináncsi HUN 6076
14.46 1.79 14.22 25.45/+0.4 6.06/+0.5 48.06 2:18.06
11 Anne Brit Skjæveland NOR 5853
13.81 1.82 11.50 24.81/+0.4 5.87/+0.1 36.30 2:13.99
12 Joanne Mulliner GBR 5849
14.18 1.76 13.19 24.99/+0.4 6.01/+0.6 35.74 2:14.39
13 Manuela Marxer LIE 5837
14.04 1.76 12.07 24.63/+0.4 5.85/0.0 40.72 2:17.02
14 Marina Damcevska YUG 5460
14.39 1.64 11.04 25.61/+0.4 5.80/0.0 5.80/0.0 40.84 2:18.00
15 Nathalie Teppe FRA 5456
14.12 1.73 11.79 26.30/+0.4 5.36/+1.1 48.30 2:29.49
16 Clova Court GBR 5068
13.83 NH 12.87 23.81/+0.9 5.56/+0.1 51.52 2:26.27
x Liliana Nastase ROU DNF
13.46 1.73 12.32 24.49/+0.9 6.44/+1.2 39.20
x Satu Ruotsalainen FIN DNF
13.94 1.76 12.38 24.49/+0.4 NM 41.84
x Ingrid Didden BEL DNF
14.23 1.73 13.27
x Jennifer Kelly GBR DNF
x Ragne Kytölä FIN DNF

10km Race Walk     29 August

1 Annarita Sidoti ITA 44:00:00
2 Olga Kardopoltseva URS 44:06:00
3 Ileana Salvador ITA 44:38:00
4 Tamara Kovalenko URS 45:03:00
5 Sari Essayah FIN 45:10:00
6 Beate Anders GDR 45:18:00
7 Maria Reyes Sobrino ESP 45:42:00
8 Monica Gunnarsson SWE 45:48:00
9 Mária Urbanik-Rosza HUN 45:54:00
10 Lisa Kehler GBR 46:33:00
11 Emilia Cano ESP 46:43:00
12 Pier Carola Pagani ITA 46:55:00
13 Ildikó Ilyés HUN 47:17:00
14 Teresa Palacios ESP 47:30:00
15 Betty Sworowski GBR 47:37:00
16 Anikó Szebenszky HUN 47:46:00
17 Madelein Svensson SWE 48:19:00
18 Nathalie Marchand FRA 48:28:00
19 Andrea Brückmann FRG 48:37:00
20 Julie Drake GBR 49:26:00
21 Isilda Gonçalves POR 50:49:00
22 Victoria Oprea ROU 51:38:00
23 Mirva Hämäläinen FIN 55:52:00
x Nadezhda Ryashkina URS DQ

4 x 100m     1 September

1 GDR 41.68
Silke Möller GER, Katrin Krabbe GER, Kerstin Behrendt GER, Sabine Rieger GER
2 FRG 43.02
Ulrike Sarvari GER, Andrea Thomas GER, Silke Knoll GER
3 GBR 43.32
Stephanie Douglas, Bev Kinch, Simmone Jacobs, Paula Thomas
4 FRA 43.43
Cécile Peyre, Magali Simioneck, Odile Singa, Odiah Sidibé
5 ITA 43.71
Annarita Balzani, Maria Ruggeri, Daniela Ferrian, Rossella Tarolo
6 ESP 44.86
Yolanda Díaz, Cristina Castro, Carmen García, Sandra Myers
x URS DNF
Yelena Mizera RUS, Galina Malchugina RUS, Natalya Kovtun RUS, Nadezhda Roshchupkina RUS
x FIN DQ
Sari Raumala, Sisko Hanhijoki, Sanna Kyllönen, Marja Salmela

4 x 400m     1 September

1 GDR 3:21.02
Manuela Derr GER, Annette Hesselbarth GER, Petra Schersing GER, Grit Breuer GER
2 URS 3:23.34
elena Vinogradova RUS, Lyudmila Dzhigalova UKR, Yelena Ruzina RUS, Tatyana Ledovskaya BLR
3 GBR 3:24.78
Sally Gunnell, Jennifer Stoute, Patricia Beckford, Linda Staines
4 FRG 3:25.12
Karin Janke GER, Andrea Thomas GER, Helga Arendt GER, Silke Knoll GER
5 FRA 3:25.16
Fabienne Ficher, Viviane Dorsile, Evelyne Elien, Marie-José Pérec
6 SUI 3:29.94
Regula Anliker-Aebi, Martha Grossenbacher, Regula Zürcher, Anita Protti
7 HUN 3:32.30
Edit Molnár, Erzsébet Szabó, Noémi Bátori, Judit Forgács
8 FIN 3:32.84
Anna Suurnäkki, Tuija Helander, Satu Jääskeläinen, Sonja Finell

Men

100m     8 August Wind: -0.5

1 Linford Christie GBR 10.14
2 Geir Moen NOR 10.30
3 Alex Porkhomovskiy RUS 10.31
4 Oleg Kramarenko UKR 10.38
5 Daniel Cojocaru ROU 10.39
6 Marc Blume GER 10.40
7 Aléxandros Terzián GRE 10.42
8 Jason John GBR 10.46

200m     11 August Wind: -0.1

1 Geir Moen NOR 20.30
2 Vladislav Dologodin UKR 20.47
3 Patrick Stevens BEL 20.68
4 Sergey Osovich UKR 20.70
5 Jean-Charles Trouabal FRA 20.70
6 Andrey Fedoriv RUS 20.78
7 Yeóryios Panayiotópoulos GRE 20.92
8 David Dollé SUI 21.10

400m     11 August

1 Du’aine Thorne-Ladejo GBR 45.09
2 Roger Black GBR 45.20
3 Matthias Rusterholz SUI 45.96
4 Dmitriy Golovastov RUS 46.01
5 Anton Ivanov BUL 46.20
6 Mikhail Vdovin RUS 46.23
7 Štefan Balošák SVK 46.64
8 Dmitriy Kosov RUS 46.69

800m     14 August

1 Andrea Benvenuti ITA 1:46.12
2 Vebjørn Rodal NOR 1:46.53
3 Tomás De Teresa ESP 1:46.57
4 Nico Motchebon GER 1:46.65
5 Giuseppe D’Urso ITA 1:46.90
6 Craig Winrow GBR 1:47.09
7 José Manuel Cerezo ESP 1:47.58
8 Atle Douglas NOR 1:47.90

1500m     9 August

1 Fermín Cacho ESP 3:35.27
2 Isaac Viciosa ESP 3:36.01
3 Branko Zorko CRO 3:36.88
4 Eric Dubus FRA 3:37.44
5 Andrey Bulkovskiy UKR 3:37.81
6 Manuel Pancorbo ESP 3:38.16
7 Rüdiger Stenzel GER 3:38.36
8 Kader Chékhémani FRA 3:38.42
9 Gennaro Di Napoli ITA 3:39.96
10 Niall Bruton IRL 3:41.22
11 Gary Lough GBR 3:43.09
12 David Strang GBR 3:50.27

5000m     14 August

1 Dieter Baumann GER 13:36.93
2 Rob Denmark GBR 13:37.50
3 Abel Antón ESP 13:38.04
4 Abdellah Béhar FRA 13:38.36
5 John Nuttall GBR 13:38.65
6 José Carlos Adán ESP 13:39.16
7 Risto Ulmala FIN 13:40.84
8 Anacleto Jiménez ESP 13:41.60
9 Domingos Castro POR 13:42.09
10 Stéphane Franke GER 13:45.67
11 Paolo Donati ITA 13:47.34
12 Vener Kashayev RUS 13:53.66
13 Frank O’Mara IRL 13:58.75
14 José Ramos POR 14:04.33
15 Mohamed Ezzher FRA 14:14.73

10,000m     7 August

1 Abel Antón ESP 28:06.03
2 Vincent Rousseau BEL 28:06.63
3 Stéphane Franke GER 28:07.95
4 Róbert Štefko SVK 28:08.02
5 Paulo Guerra POR 28:10.18
6 João Junqueira POR 28:10.55
7 Jan Pešava CZE 28:10.73
8 Carlos de la Torre ESP 28:10.77
9 Mohamed Ezzher FRA 28:12.54
10 Stephan Freigang GER 28:15.98
11 Vincenzo Modica ITA 28:17.24
12 Zoltán Káldy HUN 28:22.00
13 António Martins FRA 28:23.87
14 Hristo Stefanov BUL 28:24.47
15 Gary Staines GBR 28:25.60
16 Antonio Serrano ESP 28:31.75
17 Domingos Castro POR 28:33.89
18 Cormac Finnerty IRL 28:47.62
19 Risto Ulmala FIN 28:39.26
20 Stefano Baldini ITA 28:41.82
21 Noel Berkeley IRL 28:47.62
22 Justin Hobbs GBR 29:28.08
23 Slawomir Kapinski POL 29:59.93
x Francesco Panetta ITA DNF

Marathon     14 August

1 Martín Fiz ESP 2:10:31
2 Diego García ESP 2:10:46
3 Alberto Juzdado ESP 2:11:18
4 Richard Nerurkar GBR 2:11:56
5 Luigi Di Lello ITA 2:12:41
6 António Rodrigues POR 2:12:43
7 Manuel Matias POR 2:12:48
8 Harri Hänninen FIN 2:13:21
9 António Pinto POR 2:13:24
10 Dominique Chauvelier FRA 2:13:30
11 Noureddine Sobhi FRA 2:13:43
12 Oleg Strizhakov RUS 2:14:23
13 Jan Huruk POL 2:14:27
14 Konrad Dobler GER 2:14:28
15 Kurt Stenzel GER 2:14:34
16 Borislav Devic SRB 2:14:41
17 Grzegorz Gajdus POL 2:14:55
18 Bruno Le Stum FRA 2:14:57
19 Rainer Wachenbrunner GER 2:15:11
20 Yakov Tolstikov RUS 2:15:32
21 Jean-Luc Assemat FRA 2:15:36
22 Dov Kremer ISR 2:15:45
23 Joaquim Silva POR 2:16:04
24 Terje Næss NOR 2:16:10
25 Raffaello Alliegro ITA 2:16:16
26 Vladimir Bukhanov UKR 2:16:34
27 Peter Whitehead GBR 2:16:40
28 Martin ten Kate NED 2:16:48
29 Lars Andervang SWE 2:16:59
30 Walter Durbano ITA 2:17:09
31 William Foster GBR 2:17:12
32 Antoni Peña ESP 2:17:19
33 Eduard Tukhbatullin RUS 2:17:26
34 Wieslaw Perszke POL 2:17:35
35 Carsten Eich GER 2:17:54
36 Bruno Léger FRA 2:18:33
37 Spirídon Andriópoulos GRE 2:19:01
38 Jacek Kasprzyk POL 2:19:39
39 Jean-Baptiste Protais FRA 2:19:47
40 Walter af Donner SWE 2:19:55

3000m Steeplechase     12 August

1 Alessandro Lambruschini ITA 8:22.40
2 Angelo Carosi ITA 8:23.53
3 William Van Dijck BEL 8:24.86
4 Mark Rowland GBR 8:26.00
5 Vladimir Pronin RUS 8:26.33
6 Martin Strege GER 8:26.36
7 Jim Svenøy NOR 8:28.12
8 Francesco Panetta ITA 8:28.25
9 Kim Bauermeister GER 8:32.58
10 Tom Hanlon GBR 8:36.06
11 Justin Chaston GBR 8:36.83
12 Markus Hacksteiner SUI 8:46.60

110m Hurdles     12 August Wind: 1.1

1 Colin Jackson GBR 13.08
2 Florian Schwarthoff GER 13.16
3 Tony Jarrett GBR 13.23
4 Claude Edorh GER 13.41
5 Mike Fenner GER 13.53
6 Antti Haapakoski FIN 13.54
7 Dan Philibert FRA 13.54
8 Gheorghe Boroi ROU 13.61

400m Hurdles     10 August

1 Oleg Tverdokhleb UKR 48.06
2 Sven Nylander SWE 48.22
3 Stéphane Diagana FRA 48.23
4 Pedro Rodrigues POR 48.77
5 Edgar Itt GER 49.11
6 Peter Crampton GBR 49.45
7 Vadim Zadoinov MDA 49.50
8 Gary Cadogan GBR 49.53

High Jump     9 August

1 Steinar Hoen NOR 2.35
2 Artur Partyka POL 2.33
2 Steve Smith GBR 2.33
4 Håkon Särnblom NOR 2.31
5 Jaroslaw Kotewicz POL 2.31
5 Dragutin Topić SRB 2.31
7 Leonid Pumalaynen RUS 2.28
8 Lábros Papakóstas GRE 2.28
9 Dalton Grant GBR 2.25
9 Jean-Charles Gicquel FRA 2.25
11 Stevan Zoric YUG 2.25
12 Ralf Sonn GER 2.25
13 Wolfgang Kreißig GER 2.20
14 Oleg Zhukovskiy BLR 2.15
15 Dimítrios Kokótis GRE 2.15
Qualification 7 August

Pole Vault     12 August

1 Rodion Gataullin RUS 6.00
2 Igor Trandenkov RUS 5.90
3 Jean Galfione FRA 5.85
4 Philippe Collet FRA 5.80
5 Denis Petushinskiy RUS 5.80
6 Andrei Tivontschik GER 5.70
7 Danny Krasnov ISR 5.70
8 Valeri Bukrejev EST 5.70
8 Gianni Iapichino ITA 5.70
10 István Bagyula HUN 5.60
10 Gérald Baudouin FRA 5.60
12 Petri Peltoniemi FIN 5.60
13 Peter Widén SWE 5.40

Long Jump     10 August

1 Ivaylo Mladenov BUL 8.09 -0.5
2 Milan Gombala CZE 8.04 1.4
3 Konstadínos Koukodímos GRE 8.01 0.2
4 Bogdan Tudor ROU 7.99 1.7
5 Dmitriy Bagryanov RUS 7.96 -0.2
6 Stanislav Tarasenko RUS 7.93 -0.1
7 Vitaliy Kirilenko UKR 7.92 -0.6
8 Erik Nijs BEL 7.89 -1.2
9 Mattias Sunneborn SWE 7.85 0.8
10 Aleksandr Glavatskiy BLR 7.82 0.8
11 Milko Campus ITA 7.76 1.0
12 Georg Ackermann GER 7.70 -0.8

Triple Jump     13 August

1 Denis Kapustin RUS 17.62 0.4
2 Serge Hélan FRA 17.55 0.9
3 Maris Bruziks LAT 17.20 0.7
4 Vasiliy Sokov RUS 16.97 1.5
5 Gennadiy Markov RUS 16.89 0.6
6 Jonathan Edwards GBR 16.85 0.5
7 Georges Sainte-Rose FRA 16.59 1.3
8 Audrius Raizgys LTU 16.59 0.8
9 Julian Golley GBR 16.35 0.6
10 Milán Mikuláš CZE 16.29 0.4
11 Zsolt Czingler HUN 16.21 0.7
12 Heikki Herva FIN 16.08 0.5

Shot Put     13 August

1 Aleksandr Klimenko UKR 20.78
2 Aleksandr Bagach UKR 20.34
3 Roman Virastyuk UKR 19.59
4 Mika Halvari FIN 19.52
5 Markus Koistinen FIN 19.51
6 Dragan Perić SRB 19.40
7 Pétur Gudmundsson ISL 19.34
8 Paolo Dal Soglio ITA 19.15
9 Thorsten Herbrand GER 19.10
10 Saulius Kleiza LTU 18.80
11 Corrado Fantini ITA 18.30
12 Roar Hoff NOR 18.15

Discus Throw     14 August

1 Vladimir Dubrovshchik BLR 64.78
2 Dmitriy Shevchenko RUS 64.56
3 Jürgen Schult GER 64.18
4 Nick Sweeney IRL 63.76
5 Attila Horváth HUN 63.60
6 Vladimir Zinchenko UKR 63.60
7 Svein Inge Valvik NOR 62.02
8 Costel Grasu ROU 61.40
9 Sergey Lyakhov RUS 60.80
10 Andreas Seelig GER 59.26
11 Sergey Lukashok ISR 57.60
x Lars Riedel GER DNS

Hammer Throw     11 August

1 Vasiliy Sidorenko RUS 81.10
2 Igor Astapkovich BLR 80.40
3 Heinz Weis GER 78.48
4 Igor Nikulin RUS 78.38
5 Tibor Gécsek HUN 77.62
6 Oleksandr Krykun UKR 76.08
7 Christophe Épalle FRA 75.22
8 Vadim Kolesnik UKR 75.22
9 Vitaliy Alisevich BLR 74.44
10 Karsten Kobs GER 74.40
11 Andriy Skvaruk UKR 74.22
12 Balázs Kiss HUN 73.08

Javelin Throw     8 August

1 Steve Backley GBR 85.20
2 Seppo Räty FIN 82.90
3 Jan Železný CZE 82.58
4 Patrik Bodén SWE 81.34
5 Raymond Hecht GER 81.18
6 Mick Hill GBR 80.66
7 Terry McHugh IRL 80.46
8 Vladimir Sasimovich BLR 78.88
9 Andrey Moruyev RUS 78.66
10 Dag Wennlund SWE 78.52
11 Boris Henry GER 76.88
12 Donald-Aik Sild EST 75.38

Decathlon     13 August

1 Alain Blondel FRA 8453
11.12/+0.6 7.50w/+3.2 13.78 1.99 48.91 14.18/+0.9 45.08 5.40 60.64 4:20.48
2 Henrik Dagård SWE 8362
10.69/+1.0 7.45/+0.9 14.93 1.93 46.71 14.15/+0.9 44.36 4.80 62.52 4:40.49
3 Lev Lobodin UKR 8201
10.86/+1.0 7.30/+1.9 15.34 1.99 48.78 14.31/+0.9 45.50 5.00 50.14 4:31.80
4 Christian Plaziat FRA 8127w
11.05/+0.6 7.66W/+4.8 14.30 1.96 49.08 14.18/+0.9 42.80 4.80 56.70 4:33.72
5 Stefan Schmid GER 8109
10.87/+1.0 7.43/+1.8 13.49 1.96 48.99 14.72/+0.9 41.34 4.70 64.88 4:26.51
6 Sándór Munkácsi HUN 8071
11.14/+1.7 7.65/+2.0 13.02 1.93 48.38 14.24/+1.2 42.00 4.70 56.94 4:20.27
7 Tomáš Dvořák CZE 8065
10.93/+1.0 7.69/+1.9 14.55 2.02 48.94 14.25/+0.9 42.84 4.00 59.54 4:29.69
8 Dezsõ Szabó HUN 7995
11.02/+0.6 7.39/+0.5 12.87 1.93 48.63 14.68/+0.9 40.38 5.20 50.06 4:17.23
9 Vitaliy Kolpakov UKR 7987
11.25/+0.6 7.33/-0.8 15.00 2.05 49.14 14.79/+0.9 47.14 4.60 54.26 4:42.48
10 Erki Nool EST 7953
10.73/+1.0 7.83/+1.5 13.21 1.96 48.20 15.27/+0.9 36.44 5.20 52.78 4:43.91
11 Andrei Nazarov EST 7894
10.99/+1.7 7.22/+1.4 13.14 2.02 49.65 14.31/+1.2 43.54 4.80 54.02 4:42.10
12 Francisco Benet ESP 7836
11.36/+1.7 7.07/+0.7 12.78 1.87 49.34 14.40/+1.4 43.80 4.80 63.28 4:31.34
13 Dirk-Achim Pajonk GER 7746
10.93/+0.6 7.23w/+3.2 14.01 1.96 49.72 15.08/+0.9 41.28 4.40 52.28 4:22.68
14 Philipp Huber SUI 7725w
11.23/+1.7 7.08W/+4.8 14.01 1.87 48.20 15.07/+1.4 40.74 4.70 50.66 4:17.46
15 Mikko Valle FIN 7670
11.09/+1.7 7.04/+0.2 11.82 1.90 49.67 15.21/+1.4 40.82 5.00 67.80 4:53.75
16 Mirko Spada SUI 7669
11.44/+1.7 6.98/+1.0 14.87 1.90 49.86 14.49/+1.2 44.02 4.50 54.68 4:36.81
17 Jarkko Finni FIN 7623
10.99/+1.7 7.20/+0.1 13.52 1.96 51.44 15.38/+1.4 40.04 4.70 60.46 4:44.83
18 Marcel Dost NED 7547
11.15/+1.7 7.26/+1.0 12.90 1.87 49.79 14.93/+1.4 41.26 4.70 51.82 4:38.60
19 Alper Kasapoglu TUR 7529
10.96/+1.7 7.35/+1.3 12.82 1.90 49.67 14.80/+1.4 39.22 4.50 49.76 4:37.96
20 Indrek Kaseorg EST 7272
11.41/+1.7 7.38/+1.7 13.25 2.05 48.66 14.35/+1.2 40.64 NH 62.36 4:20.79
21 Rojs Piziks LAT 7118
11.75/+1.7 6.69/+1.6 13.46 2.02 53.62 15.78/+1.4
x Rolf Schläfli SUI DNF
11.09/+1.7 6.77/-0.2 13.41 1.99 47.71 15.52/+1.2 40.42
x Eduard Hämäläinen BLR DNF
10.77/+1.0 7.54/+2.0 15.70 2.08 47.28 DNF/+0.9
x William Motti FRA DNF
11.54/+1.0 7.32/+1.8 15.65 2.11
x Thorsten Dauth GER DNF
10.83/+1.0 7.30w/+2.8 14.71 1.96
x Antonio Peñalver ESP DNF
11.21/+0.6 7.35w/+2.8 15.82 1.93
x Jón Arnar Magnússon ISL DNF
10.83/+1.7 NM 14.12
x Álvaro Burrell ESP DNF
10.98/+1.7 NM

20km Race Walk     7 August

1 Mikhail Shchennikov RUS 1:18:45
2 Yevgeniy Misyulya BLR 1:19:22
3 Valentí Massana ESP 1:20:33
4 Giovanni De Benedictis ITA 1:20:39
5 Mikhail Orlov RUS 1:21:01
6 Giovanni Perricelli ITA 1:21:51
7 Igor Kollár SVK 1:22:23
8 Sándor Urbanik HUN 1:22:49
9 Hubert Sonnek CZE 1:23:11
10 Michele Didoni ITA 1:23:21
11 Fernando Vázquez ESP 1:23:22
12 Jean-Claude Corre FRA 1:23:42
13 Róbert Valíček SVK 1:24:13
,,,

50km Race Walk     13 August

1 Valeriy Spitsyn RUS 3:41:07
2 Thierry Toutain FRA 3:43:52
3 Giovanni Perricelli ITA 3:43:55
4 Jesús Ángel García ESP 3:45:25
5 Robert Korzeniowski POL 3:45:57
6 German Skurygin RUS 3:46:30
7 Valentin Kononen FIN 3:47:14
8 Andrey Plotnikov RUS 3:47:43
9 Pavol Blazek SVK 3:49:44
10 Axel Noack GER 3:50:32
11 Zóltan Czukor HUN 3:51:52
12 Andrés Marín ESP 3:52:14
13 Alain Lemercier FRA 3:54:44
14 Arturo Di Mezza ITA 3:56:00
15 Peter Tichý SVK 3:56:00
16 Miloš Holuša CZE 3:56:55
17 Basilio Labrador ESP 3:58:58

4 x 100m     13 August

1 FRA 38.57
Hermann Lomba, Daniel Sangouma, Jean-Charles Trouabal, Eric Perrot
2 UKR 38.98
Sergey Osovic, Dmitriy Vanyaikin, Oleg Kramarenko, Vladislav Dologodin
3 ITA 38.99
Ezio Madonia, Domenico Nettis, Giorgio Marras, Sandro Floris
4 SWE 39.05
Peter Karlsson, Matias Ghansah, Lars Hedner, Torbjörn Eriksson
5 GRE 39.25
Aléxandros Yenovélis, Yeóryios Panayiotópoulos, Aléxios Alexópoulos, Aléxandros Terzián
6 GER 39.36
Holger Blume, Steffen Görmer, Michael Huke, Marc Blume
7 FIN 39.80
Lasse Juusela, Tero Ridanpää, Ari Pakarinen, Pertti Purola
x RUS DQ
Andrey Fedoriv, Alex Porkhomovski, Oleg Fatun, Andrey Grigoryev

4 x 400m     14 August

1 GBR 2:59.13
David McKenzie, Brian Whittle, Roger Black, Du’aine Thorne-Ladejo
2 FRA 3:01.11
Pierre-Marie Hilaire, Jean-Louis Rapnouil, Jacques Farraudière, Stéphane Diagana
3 RUS 3:03.10
Mikhail Vdovin, Dmitriy Kosov, Dmitriy Bey, Dmitriy Golovastov
4 ITA 3:03.46
Marco Vaccari, Fabio Grossi, Ashraf Saber, Alessandro Aimar
5 GER 3:04.15
Daniel Bittner, Kai Karsten, Lutz Becker, Edgar Itt
6 POL 3:04.22
Piotr Rysiukiewicz, Robert Maćkowiak, Piotr Kotlarski, Tomasz Czubak
7 FIN 3:04.55
Ari Pinomäki, Ilkka Yli-Tuomi, Kari Louramo, Vesa-Pekka Pihlavisto

Women

100m     8 August Wind: 0.6

1 Irina Privalova RUS 11.02
2 Zhanna Tarnopolskaya UKR 11.10
3 Melanie Paschke GER 11.28
4 Anelia Nuneva BUL 11.40
5 Nelli Fiere NED 11.40
6 Petya Pendareva BUL 11.41
7 Sanna Hernesniemi FIN 11.43
8 Marina Trandenkova RUS 11.52

200m     11 August Wind: 0.2

1 Irina Privalova RUS 22.32
2 Zhanna Tarnopolskaya UKR 22.77
3 Galina Malchugina RUS 22.90
4 Silke Knoll GER 22.99
5 Maya Azarashvili GEO 23.01
6 Sanna Hernesniemi FIN 23.24
7 Lucrécia Jardim POR 23.28
8 Zlatka Georgieva BUL 23.46

400m     11 August

1 Marie-José Pérec FRA 50.33
2 Svetlana Goncharenko RUS 51.24
3 Phylis Smith GBR 51.30
4 Yelena Andreyeva RUS 51.65
5 Anja Rücker GER 51.85
6 Melanie Neef GBR 52.10
7 Daniela Spasova BUL 52.25
8 Francine Landre FRA 52.57

800m     10 August

1 Lyubov Gurina RUS 1:58.55
2 Natallia Dukhnova BLR 1:58.55
3 Lyudmila Rogachova RUS 1:58.69
4 Małgorzata Rydz POL 1:59.12
5 Ann Griffiths GBR 1:59.81
6 Carla Sacramento POR 2:00.01
7 Patricia Djaté FRA 2:00.34
8 Anna Brzezińska POL 2:00.41
9 Irina Samorokova RUS 2:11.50

1500m     14 August

1 Lyudmila Rogachova RUS 4:18.93
2 Kelly Holmes GBR 4:19.30
3 Yekaterina Podkopayeva RUS 4:19.37
4 Lyubov Kremlyova RUS 4:19.77
5 Małgorzata Rydz POL 4:19.80
6 Carla Sacramento POR 4:20.62
7 Ellen Kießling GER 4:20.79
8 Mayte Zúñiga ESP 4:20.83
9 Anna Brzezińska POL 4:20.89
10 Maria Akraka SWE 4:21.83
11 Blandine Bitzner FRA 4:22.64
12 Geraldine Nolan IRL 4:23.59

3000m     10 August

1 Sonia O’Sullivan IRL 8:31.84
2 Yvonne Murray GBR 8:36.48
3 Gabriela Szabo ROU 8:40.08
4 Olga Churbanova RUS 8:40.48
5 Lyudmila Borisova RUS 8:41.71
6 Alison Wyeth GBR 8:45.76
7 Farida Fatès FRA 8:46.04
8 Nadia Dandolo ITA 8:49.42
9 Cristina Misaros ROU 8:49.69
10 Roberta Brunet ITA 8:50.76
11 Sonia McGeorge GBR 8:51.55
12 Anita Philpott IRL 8:54.79
13 Brynhild Synstnes NOR 8:59.17
14 Päivi Tikkanen FIN 9:06.93
15 Grete Koens NED 9:14.35

10,000m     13 August

1 Fernanda Ribeiro POR 31:08.75
2 Maria Conceição Ferreira POR 31:32.82
3 Daria Nauer SUI 31:35.96
4 Kathrin Weßel GER 31:38.75
5 Cristina Misaros ROU 31:41.03
6 Maria Guida ITA 31:42.14
7 Fernanda Marques POR 31:53.12
8 Klara Kashapova RUS 31:55.99
9 Claudia Lokar GER 32:08.74
10 Marleen Renders BEL 32:11.18
11 Nicole Lévéque FRA 32:12.07
12 Gitte Karlshøj DEN 32:26.25
13 Iulia Negura ROU 32:29.07
14 Claudia Metzner GER 32:38.11
15 Tatyana Pentukova RUS 32:40.72
16 Milka Mihaylova BUL 32:55.73
17 Serap Aktas TUR 32:59.76
18 Carmen Fuentes ESP 33:05.55
19 Martha Ernstsdóttir ISL 33:24.78
20 Päivi Tikkanen FIN 34:22.45
x Catherina McKiernan IRL DNF

Marathon     7 August

1 Manuela Machado POR 2:29:54
2 Maria Curatolo ITA 2:30:33
3 Adriana Barbu ROU 2:30:55
4 Ornella Ferrara ITA 2:31:57
5 Anuta Catuna ROU 2:32:51
6 Ritva Lemettinen FIN 2:33:05
7 Kirsi Rauta FIN 2:33:32
8 Rosanna Munerotto ITA 2:34:32
9 Anna Villani ITA 2:34:46
10 Lidia Slavuteanu ROU 2:36:14
11 Danielle Sanderson GBR 2:36:29
12 Firiya Sultanova RUS 2:36:50
13 Judit Földing-Nagy HUN 2:37:22
14 Ana Isabel Alonso ESP 2:37:22
15 Marie-Hélène Ohier FRA 2:37:38
16 Maryse Le Gallo FRA 2:38:26
17 Elisabeth Krieg-Müller SUI 2:38:27

100m Hurdles     9 August Wind: -1.7

1 Svetla Dimitrova BUL 12.72
2 Yuliya Graudyn RUS 12.93
3 Yordanka Donkova BUL 12.93
4 Brigita Bukovec SLO 13.01
5 Tatyana Reshetnikova RUS 13.06
6 Julie Baumann SUI 13.10
7 Jackie Agyepong GBR 13.17
8 Anne Piquereau FRA 13.25

400m Hurdles     10 August

1 Sally Gunnell GBR 53.33
2 Silvia Rieger GER 54.68
3 Anna Knoroz RUS 54.68
4 Heike Meißner GER 54.79
5 Tatyana Kurochkina BLR 55.18
6 Tetyana Tereshchuk UKR 55.53
7 Olga M. Nazarova RUS 55.98
8 Gowry Retchakan GBR 56.05

High Jump     14 August

1 Britta Bilac SLO 2.00
2 Yelena Rodina RUS 1.96
3 Nelė Žilinskienė LTU 1.93
4 Inga Babakova UKR 1.93
5 Hanne Haugland NOR 1.93
6 Heike Balck GER 1.93
7 Svetlana Leseva BUL 1.90
7 Yelena Topchina RUS 1.90
9 Tatyana Shevchik BLR 1.90
10 Sigrid Kirchmann AUT 1.90
11 Heike Henkel GER 1.85
11 Zuzana Kováciková CZE 1.85

Long Jump     12 August

1 Heike Drechsler GER 7.14 0.7
2 Inessa Kravets UKR 6.99 -0.3
3 Fiona May ITA 6.90 -0.7
4 Renata Nielsen DEN 6.82 1.2
5 Ljudmila Ninova AUT 6.80 0.8
6 Agata Karczmarek POL 6.67 0.7
7 Irina Mushailova RUS 6.62 0.3
8 Iva Prandzheva BUL 6.56 1.1
9 Yinka Idowu GBR 6.46 1.5
10 Níki Xánthou GRE 6.44 -0.1
11 Olga Rublyova RUS 6.41 2.0
12 Yelena Khlopotnova KAZ 6.24 -0.1

Triple Jump     8 August

1 Anna Biryukova RUS 14.89 1.1
2 Inna Lasovskaya RUS 14.85w 3.1
3 Inessa Kravets UKR 14.67w 2.1
4 Iolanda Chen RUS 14.48w 2.2
5 Rodica Petrescu ROU 14.42 0.8
6 Šárka Kašpárková CZE 13.98 1.6
7 Ramona Molzan GER 13.82 1.6
8 Helga Radtke GER 13.77 0.7
9 Concepción Paredes ESP 13.68 -0.2
10 Michelle Griffith GBR 13.60 0.9
11 Rachel Kirby GBR 13.45 0.7
x Sofia Bozhanova BUL DQ

Shot Put     7 August

1 Vita Pavlysh UKR 19.61
2 Astrid Kumbernuß GER 19.49
3 Svetla Mitkova BUL 19.49
4 Stephanie Storp GER 19.39
5 Larisa Peleshenko RUS 19.01
6 Kathrin Neimke GER 18.94
7 Valentina Fedjuschina UKR 18.91
8 Anna Romanova RUS 18.40
9 Krystyna Danilczyk POL 17.50
10 Danguolé Urbikiené LTU 17.37
11 Marika Tuliniemi FIN 16.71
12 Natasha Erjavec SLO 16.34

Discus Throw     10 August

1 Ilke Wyludda GER 68.72
2 Ellina Zvereva BLR 64.46
3 Mette Bergmann NOR 64.34
4 Nicoleta Grasu ROU 63.64
5 Olga Chernyavskaya RUS 62.54
6 Jana Lauren GER 60.44
7 Marie-Paule Geldhof BEL 59.48
8 Lyudmila Filimonova BLR 59.46
9 Franka Dietzsch GER 59.18
10 Olga Nikishina UKR 58.36
11 Natalya Sadova RUS 58.08
12 Zdenka Šilhavá CZE 55.04

Javelin Throw (Old Model)     12 August

1 Trine Hattestad NOR 68.00
2 Karen Forkel GER 66.10
3 Felicia Tilea ROU 64.34
4 Silke Gast GER 62.90
5 Rita Ramanauskaitė LTU 61.54
6 Tanja Damaske GER 61.32
7 Kinga Zsigmond HUN 59.74
8 Antoaneta Selenska BUL 57.76
9 Nathalie Teppe FRA 57.52
10 Taina Uppa FIN 57.20
11 Claudia Isăilă ROU 56.92
12 Jette Ø Jeppesen DEN 56.06

Heptathlon     9 August

1 Sabine Braun GER 6419
13.33/+0.9 1.84 14.02 24.60/+0.7 6.32/+1.2 48.54 2:20.66
2 Rita Ináncsi HUN 6404
13.80/+1.9 1.87 14.14 25.05/+0.7 6.48/+1.9 46.48 2:17.92
3 Urszula Włodarczyk POL 6322
13.26/+0.9 1.81 13.35 24.25/+0.7 6.41w/+3.9 42.12 2:18.00
4 Larisa Turchinskaya RUS 6311
13.62/+1.9 1.78 15.42 24.70/-0.2 6.37/+0.8 44.44 2:21.53
5 Svetlana Moskalets RUS 6308
13.37/+0.9 1.84 12.96 23.77/+0.2 6.44/+1.4 37.94 2:16.88
6 Peggy Beer GER 6275
13.48/+0.9 1.81 13.27 24.79/-0.2 6.07/-0.7 49.18 2:16.95
7 Remigija Nazarovienė LTU 6262
13.42/+0.2 1.75 14.11 24.58/+0.8 6.14/+1.0 46.64 2:16.66
8 Tina Rättyä FIN 6241
13.78/+0.2 1.72 13.58 24.55/+0.8 6.08/-0.3 48.60 2:11.01
9 Nathalie Teppe FRA 6171
13.82/+1.9 1.78 13.32 26.10/-0.2 6.09/+1.7 55.64 2:19.49
10 Irina Tyukhai RUS 6109
13.63 1.72 14.12 25.06/+0.7 6.28/+1.5 45.32 2:21.07
11 Marcela Podracká SVK 6046
14.56/+1.9 1.81 13.58 25.33/+0.2 5.76/-0.3 50.68 2:15.85
12 Manuela Marxer LIE 6045
13.45/+0.2 1.69 13.15 24.40/+0.8 6.13/+0.9 39.28 2:12.93
13 Larissa Teteryuk UKR 5872
14.64/+1.9 1.69 13.24 25.02/-0.2 6.17/+2.0 44.84 2:18.08
14 Sharon Jaklofsky NED 5852
13.55/+0.2 1.66 13.57 25.51/+0.2 6.31/+1.1 37.22 2:19.01
15 Helle Aro FIN 5822
14.11/+1.9 1.69 12.99 25.54/+0.2 5.88/+0.3 44.76 2:15.89
16 Giuliana Spada ITA 5777
13.65/+0.2 1.69 11.98 25.28/+0.8 5.97/+0.4 42.76 2:19.78
17 Karin Periginelli ITA 5728
14.22/+1.9 1.60 11.51 24.74/+0.2 6.03/+0.5 43.86 2:14.23
18 Odile Lesage FRA 5703
13.81/+0.2 1.75 12.83 26.34/+0.2 5.75w/+2.6 39.90 2:17.38
19 Marie Collonvillé FRA 5697
14.76/+1.9 1.81 11.36 25.58/+0.8 5.64/+1.1 44.62 2:15.78
20 Tiia Hautala FIN 5630
14.39/+1.9 1.72 13.56 25.73/+0.2 5.77/+1.3 40.92 2:23.55
21 Tatsiana Alisevich BLR 4867
14.70/+1.9 1.54 13.36 24.32/+0.8 5.57/+0.7 51.94 DNF
x Anzhela Atroshchenko BLR DNF
14.10/+1.9 1.72 13.05 24.40/+0.7 6.35w/+2.2 NM
x Maria Kamrowska POL DNF
13.41/+0.9 1.66 14.55 24.34/-0.2 NM
x Irina Matyusheva UKR DNF
13.95/+0.9 1.78 13.28 25.62/-0.2 NM
x Beatrice Mau GER DNF
DNF

10km Race Walk     9 August

1 Sari Essayah FIN 42:37:00
2 Annarita Sidoti ITA 42:43:00
3 Yelena Nikolayeva RUS 42:43:00
4 Yelena Arshintseva RUS 43:23:00
5 Larisa Khmelnitskaya RUS 43:25:00
6 Natalya Misyulya BLR 43:39:00
7 Elisabetta Perrone ITA 43:47:00
8 Susana Feitor POR 43:47:00
9 Beate Gummelt GER 44:09:00
10 Tatyana Ragozina UKR 44:15:00
11 Ileana Salvador ITA 44:51:00

4 x 100m     13 August

1 GER 42.90
Melanie Paschke, Bettina Zipp, Silke Knoll, Silke Lichtenhagen
2 RUS 42.96
Natalya Anisimova, Galina Malchugina, Marina Trandenkova, Irina Privalova
3 BUL 43.00
Desislava Dimitrova, Anelia Nuneva, Svetla Pishtikova, Petya Pendareva
4 UKR 43.61
Antonina Slyusar, Viktoriya Fomenko, Irina Slyusar, Zhanna Block
5 GBR 43.63
Stephanie Douglas, Katharine Merry, Simmone Jacobs, Paula Thomas
6 NED 43.81
Claudia Elissen, Jacqueline Poelman, Karin de Lange, Monique Bogaards
7 FIN 43.96
Anu Pirttimaa, Tarja Leveelahti, Sanna Kyllönen, Marja Salmela
8 ITA 44.46
Carla Tuzzi, Laura Ardissone, Annarita Balzani, Giada Gallina
x AUT DNF
Dagmar Hölbl, Sabine Tröger, Doris Auer, Karin Mayr-Krifka

4 x 400m     14 August

1 FRA 3:22.34
Francine Landre, Viviane Dorsile, Evelyne Elien, Marie-José Pérec
2 RUS 3:24.06
Natalya Khrushchelyova, Yelena Andreyeva, Tatyana Zakharova, Svetlana Goncharenko
3 GER 3:24.10
Karin Janke, Uta Rohländer-Fromm, Heike Meißner, Anja Rücker
4 GBR 3:24.14
Melanie Neef, Linda Staines, Phylis Smith, Sally Gunnell
5 CZE 3:27.95
Nadezda Kostovalová, Hana Benešová, Erika Suchovská, Ludmila Formanová
6 SUI 3:28.78
Regula Anliker-Aebi, Kathrin Lüthi, Martha Grossenbacher, Anita Protti
7 POL 3:29.75
Barbara Grzywocz, Monika Warnicka, Sylwia Pachut, Elzbieta Kilinska
8 FIN 3:32.97
Aila Haikkonen, Heidi Suomi, Satu Jääskeläinen, Sonja Finell

Men

100m     19 August Wind: 0.3

1 Darren Campbell GBR 10.04
2 Dwain Chambers GBR 10.10
3 Harálabos Papadiás GRE 10.17
4 Stefano Tilli ITA 10.20
5 Marlon Devonish GBR 10.24
6 Alex Porkhomovskiy RUS 10.29
7 Marcin Krzywański POL 10.29
8 Marcin Nowak POL 10.36

200m     21 August Wind: -1.0

1 Doug Walker GBR 20.53
2 Doug Turner GBR 20.64
3 Julian Golding GBR 20.72
4 Geir Moen NOR 20.78
5 Rodrigue Nordin FRA 20.83
6 Christophe Cheval FRA 20.91
7 Prodromos Katsantonis CYP 21.24
x Troy Douglas NED DQ

400m     21 August

1 Iwan Thomas GBR 44.52
2 Robert Maćkowiak POL 45.04
3 Mark Richardson GBR 45.14
4 Tomasz Czubak POL 45.43
5 Piotr Haczek POL 45.46
6 Ashraf Saber ITA 45.67
7 David Canal ESP 45.93
x Solomon Wariso GBR DQ
Semifinals 20 August

800m     23 August

1 Nils Schumann GER 1:44.89
2 André Bucher SUI 1:45.04
3 Lukáš Vydra CZE 1:45.23
4 James McIlroy IRL 1:45.46
5 Balázs Korányi HUN 1:45.78
6 Wojciech Kałdowski POL 1:46.60
7 Andrea Longo ITA 1:46.66
8 Wilson Kipketer DEN 1:50.13

1500m     20 August

1 Reyes Estévez ESP 3:41.31
2 Rui Silva POR 3:41.84
3 Fermín Cacho ESP 3:42.13
4 Anthony Whiteman GBR 3:42.27
5 John Mayock GBR 3:42.58
6 Matthew Yates GBR 3:42.63
7 Rüdiger Stenzel GER 3:42.75
8 Kader Chékhémani FRA 3:42.92
9 Vyacheslav Shabunin RUS 3:42.98
10 Branko Zorko CRO 3:43.95
11 Andrés Manuel Díaz ESP 3:46.99
12 Niall Bruton IRL 3:47.48

5000m     22 August

1 Isaac Viciosa ESP 13:37.46
2 Manuel Pancorbo ESP 13:38.03
3 Mark Carroll IRL 13:38.15
4 Mustapha Essaïd FRA 13:39.85
5 Abdellah Béhar FRA 13:40.26
6 Samuli Vasala FIN 13:40.68
7 Driss El Himer FRA 13:41.36
8 Miroslav Vanko SVK 13:41.92
9 Karl Keska GBR 13:42.58
10 Alberto García ESP 13:45.58
11 Simone Zanon ITA 13:46.88
12 Kent Claesson SWE 13:49.55
13 Dieter Baumann GER 13:50.91
14 Metin Sazak TUR 13:51.70
15 Serhiy Lebid UKR 13:55.52
16 Eduardo Henriques POR 13:59.50
17 Rod Finch GBR 14:09.87
18 Hristos Papapetrou CYP 14:36.39

10,000m     18 August

1 António Pinto POR 27:48.62
2 Dieter Baumann GER 27:56.75
3 Stéphane Franke GER 27:59.90
4 Jon Brown GBR 28:02.33
5 Bruno Toledo ESP 28:15.17
6 Enrique Molina ESP 28:19.54
7 Rachid Berradi ITA 28:22.31
8 Kamiel Maase NED 28:26.37
9 Carsten Jørgensen DEN 28:31.44
10 Róbert Štefko SVK 28:31.59
11 Keith Cullen GBR 28:34.34
12 Simone Zanon ITA 28:43.23
13 Metin Sazak TUR 28:48.66
14 Paulo Guerra POR 28:52.66
15 Mickaël Thomas FRA 29:01.96
16 Zoltán Káldy HUN 29:09.63
17 Stéphane Schweickhardt SUI 29:18.42
18 Claes Nyberg SWE 29:28.88
19 Viktor Röthlin SUI 29:37.53
x Julio Rey ESP DNF
x Jan Pešava CZE DNF

Marathon     22 August

1 Stefano Baldini ITA 2:12:01
2 Danilo Goffi ITA 2:12:11
3 Vincenzo Modica ITA 2:12:53
4 José Ramón Rey ESP 2:13:17
5 Alejandro Gómez ESP 2:13:23
6 Antoni Peña ESP 2:13:53
7 Giovanni Ruggiero ITA 2:13:59
8 Richard Nerurkar GBR 2:14:02
9 João Lopes POR 2:14:19
10 António Salvador POR 2:14:28
11 Hakim Bagy FRA 2:14:48
12 Antonio Serrano ESP 2:14:58
13 Mukhamet Nazipov RUS 2:15:12
14 Harri Hänninen FIN 2:15:13
15 Paulo Catarino POR 2:15:27
16 Henrique Crisóstomo POR 2:15:38
17 Bjarne Thysell SWE 2:15:43
18 Oleg Strizhakov RUS 2:15:51
19 Michael Fietz GER 2:15:53
20 Ottaviano Andriani ITA 2:16:28
21 Nikólaos Polías GRE 2:16:36
22 Pascal Blanchard FRA 2:16:38
23 Jean-Pierre Monciaux FRA 2:17:11
24 Stephan Freigang GER 2:17:24
25 Anders Szalkai SWE 2:17:40
26 Joaquim Silva POR 2:17:55
27 Gergely Rezessy HUN 2:17:58
28 Dave Buzza GBR 2:19:28
29 Pavel Loskutov EST 2:19:38
30 Mark Hudspith GBR 2:19:58

3000m Steeplechase     23 August

1 Damian Kallabis GER 8:13.10
2 Alessandro Lambruschini ITA 8:16.70
3 Jim Svenøy NOR 8:18.97
4 Luís Miguel Martín ESP 8:20.54
5 Luciano Di Pardo ITA 8:20.96
6 Ramiro Morán ESP 8:24.06
7 Eliseo Martín ESP 8:26.60
8 Rafał Wójcik POL 8:27.74
9 Marc Ostendarp GER 8:31.72
10 Bouabdellah Tahri FRA 8:41.45
11 André Green GER 9:03.17
x Angelo Carosi ITA DNF

110m Hurdles     22 August Wind: 1.5

1 Colin Jackson GBR 13.02
2 Falk Balzer GER 13.12
3 Robin Korving NED 13.20
4 Florian Schwarthoff GER 13.23
5 Artur Kohutek POL 13.29
6 Tony Jarrett GBR 13.32
7 Mike Fenner GER 13.38
8 Jonathan Nsenga BEL 13.54

400m Hurdles     20 August

1 Paweł Januszewski POL 48.17
2 Ruslan Mashchenko RUS 48.25
3 Fabrizio Mori ITA 48.71
4 Carlos Silva POR 49.02
5 Vadim Zadoinov MDA 49.10
6 Laurent Ottoz ITA 49.15
7 Jiří Mužík CZE 50.51
8 Vladislav Shiryayev RUS 50.94

High Jump     21 August

1 Artur Partyka POL 2.34
2 Dalton Grant GBR 2.34
3 Sergey Klyugin RUS 2.32
4 Martin Buß GER 2.32
5 Dimítrios Kokótis GRE 2.30
6 Steinar Hoen NOR 2.30
7 Stefan Holm SWE 2.27
8 Staffan Strand SWE 2.27
9 Dragutin Topić SRB 2.24
10 Brendan Reilly GBR 2.24
11 Christian Rhoden GER 2.24
12 Tomáš Janků CZE 2.24

Pole Vault     22 August

1 Maksim Tarasov RUS 5.81
2 Tim Lobinger GER 5.81
3 Jean Galfione FRA 5.76
4 Danny Ecker GER 5.76
5 Khalid Lachheb FRA 5.60
6 Andrei Tivontschik GER 5.50
7 Pavel Burlachenko RUS 5.50
8 Heikki Vääräniemi FIN 5.50
9 Jure Rovan SLO 5.50
10 Laurens Looije NED 5.40
11 Christian Tamminga NED 5.40
x Patrik Kristiansson SWE NH

Long Jump     19 August

1 Kirill Sosunov RUS 8.28 2.0
2 Bogdan Ţăruş ROU 8.21 1.6
3 Petar Dachev BUL 8.06 0.7
4 Simone Bianchi ITA 8.02 0.7
5 Mattias Sunneborn SWE 8.01 1.1
6 Gregor Cankar SLO 8.00 1.5
7 Paolo Camossi ITA 7.98 1.7
8 Yago Lamela ESP 7.93 0.7
9 Emmanuel Bangué FRA 7.79 1.0
10 Konstadínos Koukodímos GRE 7.77 0.7
11 Kofi Amoah Prah GER 7.76 1.8
12 Kader Klouchi FRA 7.61 -0.1

Triple Jump     23 August

1 Jonathan Edwards GBR 17.99 0.5
2 Denis Kapustin RUS 17.45 1.4
3 Rostislav Dimitrov BUL 17.26w 2.1
4 Aleksandr Glavatskiy BLR 17.22 1.5
5 Vasiliy Sokov RUS 17.16w 2.4
6 Charles Michael Friedek GER 17.04 -0.3
7 Zsolt Czingler HUN 17.03 0.5
8 Rogel Nachum ISR 16.99 0.8
9 Johan Meriluoto FIN 16.84 1.3
10 Zoran Djurdjevic YUG 16.83w 2.7
11 Hrvoje Verzi YUG 16.67 0.2
12 Ketill Hanstveit NOR 16.58 0.1

Shot Put     18 August

1 Aleksandr Bagach UKR 21.17
2 Oliver-Sven Buder GER 20.98
3 Yuriy Bilonoh UKR 20.92
4 Dragan Perić SRB 20.65
5 Paolo Dal Soglio ITA 20.50
6 Mika Halvari FIN 20.33
7 Manuel Martínez ESP 20.02
8 Michael Mertens GER 19.67
9 Arsi Harju FIN 19.54
10 Gheorghe Guşet ROU 18.87
11 Fernando Alves POR 18.84
12 Timo Aaltonen FIN 18.59

Discus Throw     23 August

1 Lars Riedel GER 67.07
2 Jürgen Schult GER 66.69
3 Virgilijus Alekna LTU 66.46
4 Róbert Fazekas HUN 65.13
5 Diego Fortuna ITA 64.26
6 Vladimir Dubrovshchik BLR 63.96
7 Andreas Seelig GER 63.15
8 Robert Weir GBR 61.92
9 Romas Ubartas LTU 61.66
10 Libor Malina CZE 60.58
11 Vaclovas Kidykas LTU 60.21
12 Leonid Cherevko BLR 59.13

Hammer Throw     19 August

1 Tibor Gécsek HUN 82.87
2 Balázs Kiss HUN 81.26
3 Karsten Kobs GER 80.13
4 Heinz Weis GER 80.04
5 Szymon Ziółkowski POL 78.16
6 Hrístos Polihroníou GRE 77.97
7 Igor Astapkovich BLR 77.81
8 Adrián Annus HUN 77.29
9 Ilya Konovalov RUS 76.11
10 Vladyslav Piskunov UKR 75.10
11 Oleksandr Krykun UKR 74.34
12 Christophe Épalle FRA 74.00

Javelin Throw     23 August

1 Steve Backley GBR 89.72
2 Mick Hill GBR 86.92
3 Raymond Hecht GER 86.63
4 Sergey Makarov RUS 86.45
5 Juha Laukkanen FIN 84.78
6 Mark Roberson GBR 84.15
7 Peter Blank GER 83.66
8 Matti Närhi FIN 82.59
9 Aki Parviainen FIN 82.30
10 Gregor Högler AUT 81.75
11 Dariusz Trafas POL 79.77
12 Patrik Bodén SWE 79.73

Decathlon     20 August

1 Erki Nool EST 8667
10.58/+1.2 7.80/+0.6 14.40 1.97 46.67 14.68/+0.8 40.79 5.40 70.65 4:38.00
2 Eduard Hämäläinen FIN 8587
10.87/+1.2 7.44/-0.4 16.04 2.06 46.95 13.96/+0.9 47.85 5.00 55.34 4:33.98
3 Lev Lobodin RUS 8571
10.66w/+2.2 7.42/-0.2 15.67 2.03 48.65 13.97/+0.9 46.55 5.20 56.55 4:30.27
4 Jón Arnar Magnússon ISL 8552
10.60/+1.2 7.39/+0.2 16.03 1.97 46.49 14.12/+0.9 39.34 5.10 63.99 4:32.23
5 Tomáš Dvořák CZE 8506
10.77/+1.2 7.61/+1.3 15.87 1.97 48.11 14.07/+0.9 46.38 4.70 65.12 4:34.62
6 Roman Šebrle CZE 8477
10.73w/+2.2 7.60/+1.2 14.90 2.09 48.28 14.27/+0.9 42.57 4.90 62.82 4:35.21
7 Dezsõ Szabó HUN 8392
10.85/+1.6 7.58/+1.6 13.72 2.03 48.13 14.39/+0.8 42.80 5.00 59.62 4:20.42
8 Mike Maczey GER 8174
11.16/+1.7 7.29/+1.2 13.77 2.06 49.82 14.41/0.0 42.46 4.90 63.27 4:26.82
9 Klaus Isekenmeier GER 8140
11.03/+1.7 7.42/+1.4 15.22 1.79 48.29 14.50/+0.8 51.28 4.60 61.65 4:37.95
10 Zsolt Kürtösi HUN 8140
11.19/+1.6 7.26/-1.1 14.90 2.03 49.07 14.39/0.0 46.38 4.70 58.05 4:33.14
11 Jack Rosendaal NED 8135
11.19/+1.7 7.02/+1.3 14.05 2.06 50.43 14.53/+0.8 42.70 4.90 63.89 4:20.39
12 Philipp Huber SUI 8081
10.94/+1.6 7.12/-0.5 14.42 1.85 47.87 14.74/0.0 44.66 4.90 58.57 4:23.27
13 Oleksandr Yurkov UKR 8030
10.90w/+2.2 7.47/+0.8 14.53 2.03 49.55 15.09/0.0 47.56 4.90 51.88 4:46.88
14 Stefan Schmid GER 8011
10.92/+1.2 7.26/+1.4 14.73 1.91 48.45 14.79/+0.9 41.09 4.60 68.22 4:43.21
15 Henrik Dagård SWE 7930
10.81w/+2.2 6.88/-0.2 14.36 1.94 47.97 14.75/0.0 42.07 4.80 63.64 4:52.58
16 Attila Zsivoczky HUN 7876
11.27/+1.7 6.56/+0.6 14.17 2.18 49.62 15.59/0.0 42.22 4.50 62.90 4:23.54
17 Rolf Schläfli SUI 7778
11.10/+1.6 6.94/+0.4 14.96 1.94 48.11 14.95/0.0 35.49 4.40 64.85 4:32.44
18 Wilfrid Boulineau FRA 7672
11.04/+1.6 7.20/+0.7 13.07 2.03 49.55 15.04/+0.8 41.33 4.40 57.85 4:45.49
19 Gaëtan Blouin FRA 7549
11.21w/+2.2 7.04/-0.1 11.46 2.06 49.77 15.01/0.0 39.54 4.80 53.43 4:42.94
20 Jaime Peñas ESP 7236
11.18w/+2.2 7.05/+0.7 15.31 2.06 50.41 15.12/+0.8 45.17 4.60 59.48 DNF
x Francisco Benet ESP DNF
11.17 7.12 13.54 1.91 48.62
x Pródromos Korkízoglou GRE DNF
10.77 7.03 13.54 1.97
x Sebastian Chmara POL DNF
11.19 7.65 15.48 2.09 47.76
x Georgios Andréou CYP DNF
10.93 6.80 13.03 1.94
x Sébastien Levicq FRA DNF
11.21 6.86 14.77 1.94
x Antonio Peñalver ESP DNF
11.18 7.02 16.18 NH

20km Race Walk     18 August

1 Ilya Markov RUS 1:21:10
2 Aigars Fadejevs LAT 1:21:25
3 Francisco Javier Fernández ESP 1:21:39
4 Andreas Erm GER 1:21:53
5 Sándor Urbanik HUN 1:22:12
6 Ivan Trotski BLR 1:22:46
7 Denis Langlois FRA 1:23:02
8 Yevgeniy Shmalyuk RUS 1:32:32
9 Valentí Massana ESP 1:23:46
10 Giovanni De Benedictis ITA 1:25:06
11 Michele Didoni ITA 1:25:54
12 Alessandro Gandellini ITA 1:25:57
13 José Urbano POR 1:26:04
14 Claus Jørgensen DEN 1:26:28
15 Igor Kollár SVK 1:26:43
16 Anthony Gillet FRA 1:27:07
17 Róbert Valíček SVK 1:27:25
18 Gyula Dudás HUN 1:27:51
19 Feodosii Ciumacenco MDA 1:27:56
20 João Vieira POR 1:29:38

50km Race Walk     21 August

1 Robert Korzeniowski POL 3:43:51
2 Valentin Kononen FIN 3:44:29
3 Andrey Plotnikov RUS 3:45:53
4 Mikel Odriozola ESP 3:47:24
5 Tomasz Lipiec POL 3:48:05
6 Santiago Pérez ESP 3:48:17
7 Arturo Di Mezza ITA 3:48:49
8 Denis Trautmann GER 3:49:46
9 René Piller FRA 3:51:03
10 Sylvain Caudron FRA 3:54:43
11 Robert Ihly GER 3:55:31
12 Peter Tichý SVK 3:55:37
13 Štefan Malík SVK 3:57:35
14 Spirídon Kastánis GRE 3:58:28
15 Antero Lindman FIN 3:58:45
16 Nikolay Matyukhin RUS 3:59:23
17 José Magalhães POR 3:59:46

4 x 100m     23 August

1 GBR 38.52
Allyn Condon, Darren Campbell, Doug Walker, Julian Golding
2 FRA 38.87
Thierry Lubin, Frédéric Krantz, Christophe Cheval, Needy Guims
3 POL 38.98
Marcin Krzywański, Marcin Nowak, Piotr Balcerzak, Ryszard Pilarczyk
4 GRE 39.07
Aléxandros Yenovélis, Aléxios Alexópoulos, Yeóryios Panayiotópoulos, Harálabos Papadiás
5 GER 39.09
Patrick Schneider, Jerome Crews, Manuel Milde, Marc Blume
6 SWE 39.32
Patrik Lövgren, Matias Ghansah, Torbjörn Eriksson, Peter Karlsson
7 NED 39.79
Martijn Ungerer, Patrick Snoek, Patrick van Balkom, Dennis Tilburg
8 ITA 39.85
Francesco Scuderi, Andrea Colombo, Alessandro Attene, Sandro Floris

4 x 400m     23 August

1 GBR 2:58.68
Mark Hylton 45.4, Jamie Baulch 44.6, Iwan Thomas 44.27, Mark Richardson 44.39
2 POL 2:58.88
Piotr Rysiukiewicz, Tomasz Czubak, Piotr Haczek, Robert Maćkowiak
3 ESP 3:02.47
António Andrés, Juan Vicente Trull, Alberto Martínez, David Canal
4 ITA 3:02.48
Walter Pirovano, Marco Vaccari, Andrea Nuti, Ashraf Saber
5 SUI 3:02.91
Laurent Clerc, Kevin Widmer, Alain Rohr, Matthias Rusterholz
6 GER 3:03.19
Stefan Letzelter, Klaus Ehrnsprenger, Thomas Goller, Jens Dautzenberg
7 CZE 3:04.37
Jan Poděbradský, Jan Štefja, Karel Bláha, Jiří Mužík
x FRA DQ
Pierre-Marie Hilaire, Marc Foucan, Fred Mango, Stéphane Diagana

Women

100m     19 August Wind: 2.0

1 Christine Arron FRA 10.73
2 Irina Privalova RUS 10.83
3 Ekateríni Thánou GRE 10.87
4 Zhanna Pintusevich UKR 10.92
5 Melanie Paschke GER 11.07
6 Petya Pendareva BUL 11.12
7 Anzhela Kravchenko UKR 11.16
8 Frédérique Bangué FRA 11.27

200m     21 August Wind: -0.2

1 Irina Privalova RUS 22.62
2 Zhanna Pintusevich UKR 22.74
3 Melanie Paschke GER 22.78
4 Natalya Voronova RUS 22.80
5 Nora Ivanova BUL 23.02
6 Sabrina Mulrain GER 23.04
7 Gabi Rockmeier GER 23.08
8 Erika Suchovská CZE 23.18

400m     21 August

1 Grit Breuer GER 49.93
2 Helena Fuchsová CZE 50.21
3 Olga Kotlyarova RUS 50.38
4 Uta Rohländer GER 50.48
5 Allison Curbishley GBR 51.05
6 Donna Fraser GBR 51.54
7 Olena Rurak UKR 51.92
8 Patrizia Spuri ITA 51.94

800m     20 August

1 Yelena Afanasyeva RUS 1:58.50
2 Malin Ewerlöf SWE 1:59.61
3 Stephanie Graf AUT 2:00.11
4 Violeta Szekely ROU 2:00.56
5 Tsvetelina Kirilova BUL 2:00.66
6 Heike Meißner GER 2:01.36
7 Natallia Dukhnova BLR 2:02.14
x Larisa Mikhaylova RUS DNF

1500m     23 August

1 Svetlana Masterkova RUS 4:11.91
2 Carla Sacramento POR 4:12.62
3 Anita Weyermann SUI 4:13.06
4 Anna Jakubczak POL 4:13.33
5 Violeta Szekely ROU 4:14.66
6 Lidia Chojecka POL 4:15.00
7 Andrea Šuldesová CZE 4:15.04
8 Mayte Zúñiga ESP 4:15.10
9 Sinéad Delahunty IRL 4:15.38
10 Elena Buhaianu ROU 4:15.48
11 Olga Komyagina RUS 4:15.73
12 Judit Varga HUN 4:18.25

5000m     23 August

1 Sonia O’Sullivan IRL 15:06.50
2 Gabriela Szabo ROU 15:08.31
3 Marta Domínguez ESP 15:10.54
4 Olivera Jevtić YUG 15:16.61
5 Annemari Sandell FIN 15:20.78
6 Blandine Bitzner FRA 15:38.61
7 Valerie Vaughan IRL 15:39.99
8 Teresa Recio ESP 15:40.54
9 Kristina da Fonseca-Wollheim GER 15:42.07
10 Anikó Javos HUN 15:53.18
11 Olga Yegorova RUS 15:54.82
12 Dorte Vibjerg DEN 15:57.56
13 Estíbaliz Urrutia ESP 16:02.81
14 Una English IRL 16:03.64
15 Dorota Gruca POL 16:05.68
16 Jeļena Celnova LAT 16:21.75
17 Ebru Kavaklioglu RUS 16:26.41
x Helena Javornik SLO DNF
x Éva Dóczi HUN DNF
x Joalsiae Llado FRA DNF
x Svetlana Baygulova RUS DNF

10,000m     19 August

1 Sonia O’Sullivan IRL 31:29.33
2 Fernanda Ribeiro POR 31:32.42
3 Lidia Simon ROU 31:32.64
4 Olivera Jevtić YUG 31:34.26
5 Paula Radcliffe GBR 31:36.51
6 Julia Vaquero ESP 31:46.47
7 Annemari Sandell FIN 32:22.50
8 Irina Mikitenko GER 32:30.67
9 María Luisa Larraga ESP 32:37.10
10 Lyudmila Biktasheva RUS 32:37.64
11 Maria Guida ITA 32:39.16
12 Anikó Kálovics HUN 33:09.87
13 Hilde Hovdenak NOR 33:11.88
14 Helena Javornik SLO 33:16.40
x Alla Zhilyayeva RUS DNF
x Lidiya Vasilevskaya RUS DNF
x María Abel ESP DNF

Marathon     22 August

1 Manuela Machado POR 2:27:10
2 Madina Biktagirova RUS 2:28:01
3 Maura Viceconte ITA 2:28:31
4 Franca Fiacconi ITA 2:28:59
5 Marleen Renders BEL 2:29:43
6 Rocío Rios ESP 2:29:53
7 Lyubov Morgunova RUS 2:30:07
8 Yelena Razdrogina RUS 2:30:09
9 Lyudmila Petrova RUS 2:30:26
10 Claudia Dreher GER 2:31:10
11 Renata Paradowska POL 2:32:18
12 Sonja Oberem GER 2:32:36
13 Maria Polizou GRE 2:33:40
14 Judit Földing-Nagy HUN 2:34:00
15 Sylvia Renz GER 2:34:05
16 Christine Mallo FRA 2:34:19
17 Constantina Dita ROU 2:34:35
18 Irina Timofeyeva RUS 2:34:44
19 Gigliola Borghini ITA 2:35:25
20 Maria Luisa Muñoz ESP 2:35:53
21 Natalya Galushko BLR 2:36:26
22 Nicole Lévéque FRA 2:36:52
23 Aura Buia ROU 2:36:55
24 Francesca Zanusso ITA 2:37:19
25 Manuela Veith GER 2:37:32
26 Adriana Barbu ROU 2:37:58
27 Alena Mazouka BLR 2:38:01
28 Alena Vinitskaya BLR 2:38:08
29 Halina Karnatsevich BLR 2:38:50
30 Paola Vignati ITA 2:38:56
31 Josette Colomb-Janin FRA 2:39:20
32 Spyridoula Soúma GRE 2:39:51

100m Hurdles     23 August Wind: 1.5

1 Svetla Dimitrova BUL 12.56
2 Brigita Bukovec SLO 12.65
3 Irina Korotya RUS 12.85
4 Nicole Ramalalanirina FRA 12.87
5 Patricia Girard FRA 12.89
6 Heike Blaßneck GER 13.02
7 Julie Baumann SUI 13.15
8 Linda Ferga FRA 13.22

400m Hurdles     23 August

1 Ionela Tîrlea ROU 53.37
2 Tetyana Tereshchuk UKR 54.07
3 Silvia Rieger GER 54.45
4 Gudrún Arnardóttir ISL 54.59
5 Ester Goossens NED 54.62
6 Ulrike Urbansky GER 55.38
7 Anna Knoroz RUS 55.47
8 Susan Smith IRL 55.61

High Jump     23 August

1 Monica Iagăr ROU 1.97
2 Donata Jancewicz POL 1.95
3 Alina Astafei GER 1.95
4 Sigrid Kirchmann AUT 1.92
5 Venelina Veneva BUL 1.92
6 Yelena Gulyayeva RUS 1.92
7 Viktoriya Styopina UKR 1.92
8 Pia Zinck DEN 1.89
9 Níki Bakoyiánni GRE 1.89
10 Viktoriya Fyodorova RUS 1.85
11 Zuzana Kováciková CZE 1.85
12 Yuliya Lyakhova RUS 1.85

Pole Vault     21 August

1 Anzhela Balahonova UKR 4.31
2 Nicole Rieger GER 4.31
3 Yvonne Buschbaum GER 4.31
4 Gabriela Mihalcea ROU 4.15
4 Monique de Wilt NED 4.15
4 Anastasija Reiberger GER 4.15
7 Monika Pyrek POL 4.15
8 Zsuzsanna Szabó HUN 4.15
9 Vala Flosadóttir ISL 4.15
10 Mari Mar Sánchez ESP 4.05
11 Eszter Szemerédi HUN 3.95
11 Pavla Hamáčková CZE 3.95
13 Francesca Dolcini ITA 3.95
x Svetlana Abramova RUS DNS
x Dana Cervantes ESP DQ

Long Jump     22 August

1 Heike Drechsler GER 7.16 1.0
2 Fiona May ITA 7.11 0.8
3 Lyudmila Galkina RUS 7.06w 3.1
4 Tünde Vaszi HUN 6.82w 2.9
5 Erica Johansson SWE 6.75w 2.1
6 Zita Ajkler HUN 6.64 1.8
7 Linda Ferga FRA 6.64 0.7
8 Susen Tiedtke GER 6.62 1.1
9 Nadine Caster FRA 6.55w 3.4
10 Johanna Halkoaho FIN 6.54 1.6
11 Sarah Gautreau FRA 6.29 1.4
x Magdalena Hristova BUL NM

Triple Jump     20 August

1 Olga Vasdéki GRE 14.55 -0.1
2 Šárka Kašpárková CZE 14.53 -1.0
3 Tereza Marinova BUL 14.50 -1.6
4 Rodica Mateescu ROU 14.46 -0.6
5 Tatyana Lebedeva RUS 14.25 -0.7
6 Olena Hovorova UKR 14.24 -0.6
7 Natallia Safronava BLR 14.01 -0.2
8 Yelena Donkina RUS 13.92 -1.1
9 Paraskevi Tsiamíta GRE 13.90 -0.5
10 Yelena Lebedenko RUS 13.82 -0.3
11 Adelina Gavrilă ROU 13.28 -1.5
x Iva Prandzheva BUL NM

Shot Put     20 August

1 Vita Pavlysh UKR 21.69
2 Irina Korzhanenko RUS 19.71
3 Yanina Korolchik BLR 19.23
4 Svetlana Krivelyova RUS 19.08
5 Katarzyna Żakowicz POL 18.77
6 Nadine Kleinert GER 18.48
7 Corrie de Bruin NED 18.28
8 Tatyana Khorkhulyova BLR 18.17
9 Stephanie Storp GER 18.16
10 Lieja Koeman NED 17.99
11 Krystyna Zabawska POL 17.69
12 Karoliina Lundahl FIN 17.33

Discus Throw     21 August

1 Franka Dietzsch GER 67.49
2 Natalya Sadova RUS 66.94
3 Nicoleta Grasu ROU 65.94
4 Ellina Zvereva BLR 65.92
5 Ekateríni Vóggoli GRE 63.56
6 Ilke Wyludda GER 63.46
7 Anastasía Kelesídou GRE 62.95
8 Iryna Yatchenko BLR 61.20
9 Teresa Machado POR 60.90
10 Anja Gündler GER 60.78
11 Olena Antonova UKR 60.26
12 Stilianí Tsikoúna GRE 57.07

Hammer Throw     22 August

1 Mihaela Melinte ROU 71.17
2 Olga Kuzenkova RUS 69.28
3 Kirsten Münchow GER 65.61
4 Simone Mathes GER 64.05
5 Katalin Divós HUN 63.74
6 Lyudmila Gubkina BLR 63.03
7 Kamila Skolimowska POL 62.68
8 Alla Davydova RUS 62.36
9 Sviatlana Sudak BLR 60.14
10 Manuela Priemer GER 59.47
11 Lorraine Shaw GBR 58.19
12 Lyn Sprules GBR 57.68

Javelin Throw (Old Model)     19 August

1 Tanja Damaske GER 69.10
2 Tatyana Shikolenko RUS 66.92
3 Mikaela Ingberg FIN 64.92
4 Trine Hattestad NOR 63.16
5 Heli Rantanen FIN 62.34
6 Steffi Nerius GER 62.08
7 Claudia Coslovich ITA 60.73
8 Nikolett Szabó HUN 60.56
9 Miréla Manjani GRE 58.65
10 Felicia Tilea ROU 58.30
11 Ewa Rybak POL 56.65
12 Rita Ramanauskaitė LTU 55.53

Heptathlon     23 August

1 Denise Lewis GBR 6559
13.59/-0.7 1.83 15.27 24.75/-0.5 6.59/+1.4 50.16 2:20.38
2 Urszula Włodarczyk POL 6460
13.42/-0.7 1.80 14.48 24.33/+0.1 6.28/+0.6 45.29 2:11.75
3 Natallia Sazanovich BLR 6410
13.40/-0.7 1.80 14.24 23.62/-0.5 6.50/0.0 43.96 2:22.51
4 Remigija Nazarovienė LTU 6394
13.46/-0.7 1.80 14.25 24.32/-0.5 6.25/-1.0 45.23 2:14.21
5 Irina Belova RUS 6375
13.59/-1.7 1.80 12.81 24.16/-0.5 6.24/-0.6 44.37 2:07.30
6 Sabine Braun GER 6259
13.52/-0.7 1.80 14.11 24.69/-0.5 6.20/+1.3 47.35 2:21.96
7 Karin Specht GER 6239
13.67/-0.7 1.86 13.11 24.60/-0.5 6.31/-0.8 41.44 2:17.43
8 Marie Collonvillé FRA 6218
13.83/-1.7 1.83 12.19 24.86/-1.5 6.13/+0.5 47.28 2:12.53
9 Natalya Roshchupkina RUS 6122
14.11/-1.7 1.80 13.29 23.82/-0.5 5.89/+0.7 43.65 2:15.72
10 Gertrud Bacher ITA 6088
14.08/-1.7 1.77 12.97 24.56/+0.1 5.93/+1.0 43.20 2:09.65
11 Tiia Hautala FIN 5851
14.10/-0.4 1.74 12.97 25.62/-1.5 5.95/-1.4 43.41 2:17.24
12 Katerina Nekolná CZE 5778
14.08/-0.4 1.68 12.46 24.97/+0.1 5.92/+0.6 41.59 2:16.20
13 Enikõ Kiss HUN 5762
14.16/-0.4 1.83 11.39 25.17/+0.1 6.05/+0.5 38.34 2:21.86
14 Imma Clopés ESP 5645
14.31/-0.4 1.71 12.88 25.65/-1.5 5.82/+0.4 42.45 2:22.75
15 Sophie Marrot FRA 5616
13.71/-0.7 1.68 11.56 24.90/+0.1 5.83/+1.5 38.21 2:21.23
x Elzbieta Raczka POL DNF
14.58/-0.4 1.74 12.01 26.07/-1.5 5.83/+1.5 42.26
x Nathalie Teppe FRA DNF
14.61/-1.7 NH
x Maria Kamrowska-Nowak POL DNF
14.08/-0.4 1.68 15.05 25.65/-1.5
x Diana Koritskaya RUS DNF
13.79/-1.7 1.68 12.96 24.43/+0.1

10km Race Walk     20 August

1 Annarita Sidoti ITA 42:49:00
2 Erica Alfridi ITA 42:54:00
3 Susana Feitor POR 42:55:00
4 Mária Urbanik-Rosza HUN 42:59:00
5 María Vasco ESP 43:02:00
6 Katarzyna Radtke POL 43:09:00
7 Nadezhda Ryashkina RUS 43:37:00
8 Olga Kardopoltseva BLR 43:38:00
9 Kjersti Tysse NOR 43:49:00
10 Natalya Misyulya BLR 43:55:00
11 Elisabetta Perrone ITA 44:04:00
12 Claudia Iovan ROU 44:10:00
13 Tatyana Ragozina UKR 44:17:00
14 Ildikó Ilyés HUN 44:52:00

4 x 100m     22 August

1 FRA 42.59
Katia Benth, Frédérique Bangué, Sylviane Félix, Christine Arron
2 GER 42.68
Melanie Paschke, Gabi Rockmeier, Birgit Rockmeier, Andrea Philipp
3 RUS 42.73
Oksana Ekk, Galina Malchugina, Natalya Voronova, Irina Privalova
4 UKR 43.58
Irina Pukha, Tetyana Bonenko, Anzhelika Shevchuk, Anzhela Kravchenko
5 GRE 44.01
Maria Tsoni, Katerína Kóffa, Panayióta Koutroúli, Ekateríni Thánou
6 FIN 44.10
Heidi Hannula, Sanna Kyllönen, Johanna Manninen, Heli Koivula-Kruger
7 ITA 44.46
Elena Apollonio, Manuela Grillo, Maria Ruggeri, Manuela Levorato
8 BLR 44.76
Tatyana Barashko, Margarita Molchan, Natallia Salahub, Natallia Safronnikava

4 x 400m     23 August

1 GER 3:23.03
Anke Feller, Uta Rohländer-Fromm, Silvia Rieger, Grit Breuer
2 RUS 3:23.56
Natalya Khrushchelyova, Svetlana Goncharenko, Yekaterina Bakhvalova, Olga Kotlyarova
3 GBR 3:25.66
Donna Fraser, Vicki Kennedy, Katharine Merry, Allison Curbishley
4 ROU 3:27.24
Otilia Ruicu, Alina Râpanu, Mariana Florea, Ionela Tîrlea
5 CZE 3:37.54
Jitka Burianová, Ludmila Formanová, Hana Benešová, Helena Fuchsová
6 FRA 3:27.61
Francine Landre, Anita Mormand, Marie-Françoise Opheltes, Viviane Dorsile
7 ITA 3:29.31
Patrizia Spuri, Francesca Carbone, Fabiola Piroddi, Virna De Angeli
8 HUN 3:31.83
Annamária Bori, Barbara Petráhn, Orsolya Dóczi, Judit Szekeres

Men

100m     7 August Wind: -0.3

x Dwain Chambers GBR DQ 32.2.a 9.96
1 Francis Obikwelu POR 10.06
2 Darren Campbell GBR 10.15
3 Roland Németh HUN 10.27
4 Markus Pöyhönen FIN 10.31
5 Aimé-Issa Nthépé FRA 10.32
6 Aristotélis Gavélas GRE 10.36
x Yeóryios Theodorídis GRE DQ

200m     9 August Wind: -0.5

1 Konstadínos Kedéris GRE 19.85
2 Francis Obikwelu POR 20.21
3 Marlon Devonish GBR 20.24
4 Christian Malcolm GBR 20.30
5 Marcin Jędrusiński POL 20.31
6 Marco Torrieri ITA 20.68
7 Troy Douglas NED 20.73
x Marcin Urbaś POL DNF

400m     8 August

1 Ingo Schultz GER 45.14
2 David Canal ESP 45.24
3 Daniel Caines GBR 45.28
4 Marek Plawgo POL 45.40
5 Zsolt Szeglet HUN 45.74
6 Cédric Van Branteghem BEL 45.95
7 Karel Bláha CZE 46.21
x Tim Benjamin GBR DNS

800m     11 August

1 Wilson Kipketer DEN 1:47.25
2 André Bucher SUI 1:47.43
3 Nils Schumann GER 1:47.60
4 Paweł Czapiewski POL 1:47.92
5 Arnoud Okken NED 1:48.39
6 Bram Som NED 1:48.56
7 René Herms GER 1:48.86
8 Nicolas Aïssat FRA 1:49.16

1500m     8 August

1 Mehdi Baala FRA 3:45.25
2 Reyes Estévez ESP 3:45.25
3 Rui Silva POR 3:45.43
4 Fouad Chouki FRA 3:45.46
5 Juan Carlos Higuero ESP 3:45.81
6 Michael East GBR 3:46.30
7 Christian Obrist ITA 3:46.57
8 Marko Koers NED 3:46.68
9 Anthony Whiteman GBR 3:47.10
10 Lorenzo Perrone ITA 3:47.43
11 José Antonio Redolat ESP 3:48.28
12 John Mayock GBR 3:48.41

5000m     11 August

1 Alberto García ESP 13:38.18
2 Ismaïl Sghyr FRA 13:39.81
3 Serhiy Lebid UKR 13:40.00
4 Roberto García ESP 13:40.85
5 Kamiel Maase NED 13:41.42
6 Mark Carroll IRL 13:42.87
7 Balázs Csillag HUN 13:49.03
8 Salvatore Vincenti ITA 13:50.53
9 Sam Haughian GBR 13:50.75
10 Michele Gamba ITA 13:53.28
11 Jesús España ESP 13:55.80
12 Christian Belz SUI 13:56.69
13 Tom Compernolle BEL 13:57.46
14 Marius Bakken NOR 13:57.89
15 Erik Sjöqvist SWE 13:57.96
16 Rachid Chékhémani FRA 13:59.75
17 Mikhail Yeginov RUS 14:05.45
18 Gennaro Di Napoli ITA 14:08.19
19 Michael May GER 14:12.01
20 Dalibor Balgač CRO 14:14.55
21 Joakim Johansson SWE 14:22.98
x El Hassan Lahssini FRA DNF

10,000m     7 August

1 José Manuel Martínez ESP 27:47.65
2 Dieter Baumann GER 27:47.87
3 José Rios ESP 27:48.29
4 Stefano Baldini ITA 27:50.98
5 Karl Keska GBR 28:01.72
6 El Hassan Lahssini FRA 28:05.13
7 Marco Mazza ITA 28:05.94
8 Dmitriy Maksimov RUS 28:19.20
9 Kamiel Maase NED 28:21.85
10 Rachid Berradi ITA 28:24.31
11 Dennis Jensen DEN 28:24.55
12 Ignacio Cáceres ESP 28:25.84
13 Alexander Lubina GER 28:43.90
14 Claes Nyberg SWE 29:03.92
15 Mario Kröckert GER 29:08.86
16 Seamus Power IRL 29:43.65
x Abdellah Béhar FRA DNF

3000m Steeplechase     10 August

1 Antonio Dávid Jiménez ESP 8:24.34
2 Simon Vroemen NED 8:24.45
3 Luís Miguel Martín ESP 8:24.72
4 Bouabdellah Tahri FRA 8:26.86
5 Eliseo Martín ESP 8:28.63
6 Vadym Slobodenyuk UKR 8:30.16
7 Martin Pröll AUT 8:33.24
8 Rafał Wójcik POL 8:35.41
9 Vincent Le Dauphin FRA 8:40.39
10 Roman Usov RUS 8:42.62
11 Luciano Di Pardo ITA 8:46.13
12 Günther Weidlinger AUT 9:00.82

110m Hurdles     10 August Wind: 0.4

1 Colin Jackson GBR 13.11
2 Staņislav Olijar LAT 13.22
3 Artur Kohutek POL 13.32
4 Florian Schwarthoff GER 13.37
5 Mike Fenner GER 13.39
6 Denis Favaro ITA 13.59
7 Robert Kronberg SWE 13.63
8 Zhivko Videnov BUL 13.67

400m Hurdles     9 August

1 Stéphane Diagana FRA 47.58
2 Jiří Mužík CZE 48.43
3 Paweł Januszewski POL 48.46
4 Fabrizio Mori ITA 49.05
5 Periklís Iakovákis GRE 49.07
6 Štěpán Tesařík CZE 49.41
7 Ruslan Mashchenko RUS 50.02
x Chris Rawlinson GBR DNF

High Jump     8 August

1 Yaroslav Rybakov RUS 2.31
2 Stefan Holm SWE 2.29
3 Staffan Strand SWE 2.27
4 Alessandro Talotti ITA 2.27
5 Tomáš Janků CZE 2.25
6 Svatoslav Ton CZE 2.25
7 Martin Buß GER 2.25
8 Jan Janků CZE 2.22
9 Oskari Frösén FIN 2.18
9 Grégory Gabella FRA 2.18
9 Andrea Bettinelli ITA 2.18
12 Pavel Fomenko RUS 2.18
13 Wilbert Pennings NED 2.18
13 Aleksander Waleriańczyk POL 2.18
x Grzegorz Sposób POL DNS

Pole Vault     10 August

1 Alex Averbukh ISR 5.85
2 Lars Börgeling GER 5.80
3 Tim Lobinger GER 5.80
4 Patrik Kristiansson SWE 5.80
5 Štěpán Janáček CZE 5.75
6 Adam Ptáček CZE 5.70
6 Denys Yurchenko UKR 5.70
8 Vasiliy Gorshkov RUS 5.70
9 Oscar Janson SWE 5.60
10 Giuseppe Gibilisco ITA 5.60
11 Piotr Buciarski DEN 5.50
12 Pavel Gerasimov RUS 5.40

Long Jump     11 August

1 Oleksiy Lukashevych UKR 8.08 -0.2
2 Siniša Ergotić CRO 8.00 0.7
3 Yago Lamela ESP 7.99w 2.2
4 Roman Shchurenko UKR 7.96 1.1
5 Danila Burkenya RUS 7.90 1.2
6 Chris Tomlinson GBR 7.78 0.4
7 Salim Sdiri FRA 7.78 -1.1
8 Vladimir Malyavin RUS 7.73 1.2
9 Raúl Fernández ESP 7.69 -0.7
10 Yann Domenech FRA 7.68 0.7
11 Andreas Pohle GER 7.65 0.5
12 Thomas Mellin-Olsen NOR 7.57 0.4

Triple Jump     8 August

1 Christian Olsson SWE 17.53 0.0
2 Charles Michael Friedek GER 17.33 -0.1
3 Jonathan Edwards GBR 17.32 0.2
4 Fabrizio Donato ITA 17.15 0.2
5 Phillips Idowu GBR 16.92 -1.0
6 Aleksandr Glavatskiy BLR 16.86 0.0
7 Julien Kapek FRA 16.66 -0.4
8 Konstadínos Zalaggítis GRE 16.62 -0.2
9 Rostislav Dimitrov BUL 16.57 -0.6
10 Mykola Savolaynen UKR 16.55 0.2
11 Aleksey Musikhin RUS 16.47 0.7
x Tosin Oke GBR NM

Shot Put     6 August

1 Yuriy Bilonoh UKR 21.37
2 Joachim Olsen DEN 21.16
3 Ralf Bartels GER 20.58
4 Arsi Harju FIN 20.47
5 Manuel Martínez ESP 20.45
6 Ville Tiisanoja FIN 20.20
7 Gheorghe Guşet ROU 20.05
8 Rutger Smith NED 19.73
9 Roman Virastyuk UKR 19.52
10 Milan Haborák SVK 19.40
11 Jimmy Nordin SWE 19.12
x Petr Stehlík CZE NM

Discus Throw     11 August

1 Róbert Fazekas HUN 68.83
2 Virgilijus Alekna LTU 66.62
3 Michael Möllenbeck GER 66.37
4 Mario Pestano ESP 64.69
5 Aleksander Tammert EST 64.55
6 Dmitriy Shevchenko RUS 63.97
7 Zoltán Kővágó HUN 63.63
8 Leonid Cherevko BLR 61.72
9 Timo Tompuri FIN 61.17
10 Jo Van Daele BEL 61.07
11 Ionel Oprea ROU 60.62
12 Gerd Kanter EST 55.14

Hammer Throw     7 August

1 Adrián Annus HUN 81.17
2 Vladyslav Piskunov UKR 80.39
3 Aléxandros Papadimitríou GRE 80.21
4 Balázs Kiss HUN 80.17
5 Andriy Skvaruk UKR 80.15
6 Tibor Gécsek HUN 79.25
7 Libor Charfreitag SVK 79.20
8 Olli-Pekka Karjalainen FIN 78.57
9 Ivan Tikhon BLR 77.86
10 Miloslav Konopka SVK 77.33
11 Aleksey Zagorniy RUS 77.01
12 Nicolas Figère FRA 76.49

Javelin Throw     9 August

1 Steve Backley GBR 88.54
2 Sergey Makarov RUS 88.05
3 Boris Henry GER 85.33
4 Ēriks Rags LAT 84.07
5 Raymond Hecht GER 83.95
6 Aleksandr Ivanov RUS 82.66
7 Dariusz Trafas POL 80.37
8 Aki Parviainen FIN 78.92
9 Harri Haatainen FIN 78.27
10 Mick Hill GBR 76.12
x Ari Pakarinen FIN NM
x Jan Železný CZE NM
x Qualification 7 August

Decathlon     8 August

1 Roman Šebrle CZE 8800
10.83/+1.3 7.92/+0.8 15.41 2.12 48.48 14.04/0.0 46.88 5.10 68.51 4:42.94
2 Erki Nool EST 8438
10.75/+1.3 7.49/+0.6 14.76 2.00 47.26 14.63/0.0 45.05 5.30 59.52 4:41.95
3 Lev Lobodin RUS 8390
10.88/+1.3 7.17/+1.4 16.12 2.03 49.50 14.25/0.0 48.93 5.20 56.34 4:40.80
4 Jón Arnar Magnússon ISL 8238
10.96/+1.3 7.48/-0.9 16.14 2.00 48.80 14.61/0.0 45.12 4.90 63.96 4:59.95
5 Jaakko Ojaniemi FIN 8192
10.58/+1.3 7.56/+1.2 15.37 1.97 49.31 14.75/0.0 44.29 4.40 66.63 4:44.94
6 Mike Maczey GER 8158
11.17/+0.4 7.43w/+2.3 14.35 2.06 51.04 14.54/0.0 43.84 5.10 63.75 4:43.75
7 Laurent Hernu FRA 8051
11.22/+0.4 7.32/-0.9 13.18 2.00 49.32 14.35/0.0 45.84 4.90 58.56 4:35.25
8 Aleksandr Pogorelov RUS 8016
11.15/+0.8 7.63w/+2.6 14.76 2.09 51.28 14.37/0.0 42.03 4.90 58.03 4:56.15
9 William Frullani ITA 7863
10.59/+1.3 7.27/+1.1 13.81 2.12 48.81 14.37/0.0 40.47 4.40 50.79 4:53.57
10 Paolo Casarsa ITA 7807
11.27/+0.4 7.01/+1.3 15.13 1.91 51.37 14.50/0.0 42.72 4.80 66.16 4:52.35
11 Zsolt Kürtösi HUN 7806
11.07/+0.4 6.93/+1.1 15.08 1.97 50.23 14.62/0.0 46.25 4.60 58.32 4:53.58
12 Klaus Ambrosch AUT 7773
11.09/+0.8 6.69/+1.4 13.77 1.91 49.73 14.74/0.0 42.11 4.70 67.67 4:42.51
13 Marzio Viti ITA 7632
11.45/+0.4 7.37/+0.7 14.37 1.94 52.49 15.29/0.0 46.56 4.90 53.38 4:48.10
14 Jukka Väkeväinen FIN 7605
11.12/+0.8 7.16/+1.3 13.16 1.97 48.75 15.22/0.0 38.29 4.70 50.02 4:31.93
15 Rolf Schläfli SUI 7543
11.38/+0.8 6.76/0.0 14.31 1.91 50.13 15.18/0.0 44.12 4.50 63.56 4:53.05
16 Sebastian Knabe GER 7036
11.06/+0.8 7.44/+0.1 14.15 2.00 48.65 14.37/0.0 42.97 NH 52.50 4:57.80
17 Eugène Martineau NED DNF
11.32/+0.4 6.71/-0.4 12.67 1.91 50.34
x Krzysztof Andrzejak POL DNF
11.20/+0.8 7.05/+0.7 14.14 2.03 49.74 15.41/0.0 NM
x Oleksandr Yurkov UKR DNF
11.19/+1.3 7.53/+1.2 14.64 1.97 52.23 15.00/0.0 45.31
x Tomáš Dvořák CZE DNF
10.96/+1.3 7.39/+0.9 15.52 1.94 49.97 14.34/0.0 44.38 NH

20km Race Walk     6 August

1 Francisco Javier Fernández ESP 1:18:37
2 Vladimir Andreyev RUS 1:19:56
3 Juan Manuel Molina ESP 1:20:36
4 Viktor Burayev RUS 1:20:36
5 Ivan Trotski BLR 1:20:52
6 Yevgeniy Misyulya BLR 1:20:56
7 Alessandro Gandellini ITA 1:21:03
8 Robert Heffernan IRL 1:21:10
9 Lorenzo Civallero ITA 1:21:21
10 Andrey Stadnichuk RUS 1:21:29
11 André Höhne GER 1:21:38
12 João Vieira POR 1:21:55

50km Race Walk     8 August

1 Robert Korzeniowski POL 3:36:39 WR
2 Aleksey Voyevodin RUS 3:40:16
3 Jesús Ángel García ESP 3:44:33
4 German Skurygin RUS 3:48:58
5 Trond Nymark NOR 3:50:16
6 Denis Langlois FRA 3:50:47
7 Aleksandar Raković YUG 3:51:47
8 Francesco Galdenzi ITA 3:52:17
9 Modris Liepiņš LAT 3:52:36
10 Grzegorz Sudoł POL 3:54:35
11 Peter Korčok SVK 3:55:34
12 Santiago Pérez ESP 3:55:50
13 Fredrik Svensson SWE 3:56:32
14 Spirídon Kastánis GRE 4:00:31

4 x 100m     11 August

x GBR DQ 32.2.a 38.19
Christian Malcolm, Darren Campbell, Marlon Devonish, Dwain Chambers
1 UKR 38.53
Kostyantyn Vasyukov, Konstantin Rurak, Anatoliy Dovgal, Oleksandr Kaydash
2 POL 38.71
Ryszard Pilarczyk, Łukasz Chyła, Marcin Nowak, Marcin Urbaś
3 GER 38.88
Ronny Ostwald, Marc Blume, Alexander Kosenkow, Christian Schacht
4 FRA 38.97
David Patros, Aimé-Issa Nthépé, Jérôme Éyana, Ronald Pognon
5 ESP 39.07
Cecilio Maestra, Ángel David Rodríguez, Orkatz Beitia, Carlos Berlanga
6 RUS 39.12
Aleksandr Smirnov, Sergey Blinov, Aleksandr Ryabov, Sergey Bychkov
x ITA DNF
Francesco Scuderi, Alessandro Cavallaro, Maurizio Checcucci, Marco Torrieri

4 x 400m     11 August

1 GBR 3:01.25
Jared Deacon, Matthew Elias, Jamie Baulch, Daniel Caines
2 RUS 3:01.34
Oleg Mishukov, Andrey Semyonov, Ruslan Mashchenko, Yuriy Borzakovskiy
3 FRA 3:02.76
Leslie Djhone, Ahmed Douhou, Naman Keïta, Ibrahima Wade
4 CZE 3:03.82
Štěpán Tesařík, Radek Zachoval, Jiří Mužík, Karel Bláha
5 IRL 3:04.13
Rob Daly, Paul McKee, Antoine Burke, David McCarthy
6 GRE 3:04.26
Stilianós Dimótsios, Anastásios Goúsis, Yeóryios Ikonomídis, Periklís Iakovákis
7 GER 3:08.56
Ingo Schultz, Jens Dautzenberg, Lars Figura, Bastian Swillims
x POL DQ
Marcin Marciniszyn, Marek Plawgo, Piotr Rysiukiewicz, Robert Maćkowiak

Women

100m     7 August Wind: -0.7

1 Ekateríni Thánou GRE 11.10
2 Kim Gevaert BEL 11.22
3 Manuela Levorato ITA 11.23
4 Glory Alozie ESP 11.32
5 Melanie Paschke GER 11.37
6 Abi Oyepitan GBR 11.41
7 Odiah Sidibé FRA 11.57
8 Alenka Bikar SLO 11.63

200m     9 August Wind: -0.3

1 Muriel Hurtis FRA 22.43
2 Kim Gevaert BEL 22.53
3 Manuela Levorato ITA 22.75
4 Sylviane Félix FRA 22.89
5 Gabi Rockmeier GER 23.00
6 Karin Mayr AUT 23.06
7 Jacqueline Poelman NED 23.31
8 Alenka Bikar SLO 23.37

400m     8 August

1 Olesya Zykina RUS 50.45
2 Grit Breuer GER 50.70
3 Lee McConnell GBR 51.02
4 Grażyna Prokopek POL 51.53
5 Anastasiya Kapachinskaya RUS 51.69
6 Antonina Yefremova UKR 52.02
7 Sviatlana Usovich BLR 52.10
8 Birgit Rockmeier GER 52.91

800m     8 August

1 Jolanda Čeplak SLO 1:57.65
2 Mayte Martínez ESP 1:58.86
3 Kelly Holmes GBR 1:59.83
4 Ludmila Formanová CZE 2:00.23
5 Claudia Gesell GER 2:00.51
6 Nédia Semedo POR 2:00.54
7 Ivonne Teichmann GER 2:00.87
8 Natallia Dziadkova BLR 2:04.24

1500m     11 August

1 Süreyya Ayhan TUR 3:58.79
2 Gabriela Szabo ROU 3:58.81
3 Tatyana Tomashova RUS 4:01.28
4 Judit Varga HUN 4:02.37
5 Daniela Yordanova BUL 4:03.03
6 Natalia Rodríguez ESP 4:06.15
7 Alesia Turava BLR 4:06.64
8 Nuria Fernández ESP 4:07.11
9 Lidia Chojecka POL 4:10.56
10 Iryna Lishchynska UKR 4:11.70
11 Iris María Fuentes-Pila ESP 4:13.02
12 Carla Sacramento POR 4:17.01

5000m     10 August

1 Marta Domínguez ESP 15:14.76
2 Sonia O’Sullivan IRL 15:14.85
3 Yelena Zadorozhnaya RUS 15:15.22
4 Olga Yegorova RUS 15:16.65
5 Jo Pavey GBR 15:18.70
6 Mihaela Botezan ROU 15:19.12
7 Elvan Abeylegesse TUR 15:24.41
8 Gunhild Haugen NOR 15:30.19
9 Sonja Stolić YUG 15:33.42
10 Melanie Schulz GER 15:46.64
11 Gloria Marconi ITA 15:47.63
12 Inês Monteiro POR 15:55.79
13 Silvia Weissteiner ITA 15:58.92
14 Helena Javornik SLO 16:06.32
15 Una English IRL 16:19.36
16 Krisztina Papp HUN 16:20.23
17 Liliya Volkova RUS 16:21.21
18 Hayley Yelling GBR 16:26.41
19 Maria McCambridge IRL 17:00.15
x Hrisostomía Iakóvou GRE DNS
x María Protópappa GRE DNF
x Marina Bastos POR DNF
x Olivera Jevtić YUG DNS

10,000m     6 August

1 Paula Radcliffe GBR 30:01.09
2 Sonia O’Sullivan IRL 30:47.59
3 Lyudmila Biktasheva RUS 31:04.00
4 Mihaela Botezan ROU 31:13.96
5 Jeļena Prokopčuka LAT 31:17.72
6 Olivera Jevtić YUG 31:47.82
7 Constantina Dita ROU 31:53.61
8 Gunhild Haugen NOR 31:57.02
9 Sonja Stolić YUG 32:00.55
10 Sabrina Mockenhaupt GER 32:08.52
11 Galina Aleksandrova RUS 32:11.52
12 Maura Viceconte ITA 32:12.66
13 Hrisostomía Iakóvou GRE 32:18.62
14 Anikó Kálovics HUN 32:22.61
15 Alena Samokhvalova RUS 32:30.33
16 Luminita Talpoş ROU 32:30.48
17 Marie Davenport IRL 32:35.11
18 Fatima Yvelain FRA 32:40.40
19 Ana Dias POR 32:41.56
20 Liz Yelling GBR 32:44.44
21 Bente Landøy NOR 32:47.47
22 Inga Juodeškienė LTU 32:58.56
23 Mónica Rosa POR 32:59.22
24 Gloria Marconi ITA 33:01.11
25 María Luisa Larraga ESP 33:14.05
26 Anne Keenan-Buckley IRL 33:19.94
27 Nili Abramski ISR 34:51.15
x Fernanda Ribeiro POR DNF
x Nataliya Berkut UKR DNF

Marathon     10 August

1 Maria Guida ITA 2:26:05
2 Luminita Zaituc GER 2:26:58
3 Sonja Oberem GER 2:28:45
4 Jane Salumäe EST 2:33:46
5 Rosaria Console ITA 2:35:23
6 Nadezhda Wijenberg NED 2:36:06
7 Marie Söderström-Lundberg SWE 2:36:13
8 Ulrike Maisch GER 2:36:41
9 Annemette Jensen DEN 2:37:27
10 Judit Földing-Nagy HUN 2:37:33
11 Anna Pichrtová CZE 2:37:39
12 Giovanna Volpato ITA 2:38:15

100m Hurdles     9 August Wind: -0.7

1 Glory Alozie ESP 12.73
2 Olena Krasovska UKR 12.88
3 Yana Kasova BUL 12.91
4 Patricia Girard FRA 13.03
5 Diane Allahgreen GBR 13.05
5 Haydy Aron FRA 13.05
7 Susanna Kallur SWE 13.09
8 Svetla Dimitrova BUL 13.75

400m Hurdles     8 August

1 Ionela Tîrlea ROU 54.95
2 Heike Meißner GER 55.89
3 Anna Olichwierczuk POL 56.18
4 Monika Niederstätter ITA 56.34
5 Yekaterina Bakhvalova RUS 56.39
6 Małgorzata Pskit POL 56.78
7 Tasha Danvers GBR 56.93
8 Sinead Dudgeon GBR 59.39

High Jump     11 August

1 Kajsa Bergqvist SWE 1.98
2 Marina Kuptsova RUS 1.92
3 Olga Kaliturina RUS 1.89
4 Oana Pantelimon ROU 1.89
5 Blanka Vlašić CRO 1.89
5 Anna Ksok POL 1.89
7 Kathryn Holinski GER 1.89
7 Susan Jones GBR 1.89
9 Iryna Myhalchenko UKR 1.89
10 Viktoriya Seryogina RUS 1.85
11 Ruth Beitia ESP 1.85
12 Dóra Győrffy HUN 1.80

Pole Vault     9 August

1 Svetlana Feofanova RUS 4.60
2 Yelena Isinbayeva RUS 4.55
3 Yvonne Buschbaum GER 4.50
4 Yelena Belyakova RUS 4.50
5 Annika Becker GER 4.50
6 Monique de Wilt NED 4.40
7 Krisztina Molnár HUN 4.30
7 Anna Rogowska POL 4.30
9 Kirsten Belin SWE 4.30
10 Naroa Agirre ESP 4.30
11 Vanessa Boslak FRA 4.20
11 Thórey Edda Elísdóttir ISL 4.20

Long Jump     7 August

1 Tatyana Kotova RUS 6.85 0.5
2 Jade Johnson GBR 6.73 1.1
3 Tünde Vaszi HUN 6.73 1.7
4 Concepción Montaner ESP 6.67 0.6
5 Heike Drechsler GER 6.64 -0.1
6 Stilianí Pilátou GRE 6.58 -0.1
7 Olga Rublyova RUS 6.58 0.6
8 Sofia Schulte GER 6.43 1.5
9 Liliana Zagacka POL 6.24 0.9
10 Naide Gomes POR 6.23 -1.1
11 Antoniya Yordanova BUL 6.21 -0.9
12 Valentīna Gotovska LAT 5.93 0.5

Triple Jump     10 August

1 Ashia Hansen GBR 15.00w 3.1
2 Heli Koivula FIN 14.83w 2.2
3 Yelena Oleynikova RUS 14.54 0.8
4 Mihaela Gîndilă ROU 14.43 1.7
5 Cristina Nicolau ROU 14.39 0.4
6 Magdelin Martinez ITA 14.27w 3.1
7 Hrisopiyí Devetzí GRE 14.15 1.5
8 Anna Pyatykh RUS 14.08 1.5
9 Olga Bolshova MDA 14.03 -0.7
10 Barbara Lah ITA 14.02 1.1
11 Carlota Castrejana ESP 13.82 1.1
12 Irina Vasilyeva RUS 13.55 0.9

Shot Put     10 August

1 Irina Korzhanenko RUS 20.64
2 Vita Pavlysh UKR 20.02
3 Svetlana Krivelyova RUS 19.56
4 Astrid Kumbernuß GER 19.22
5 Nadzeya Ostapchuk BLR 19.07
6 Nadine Kleinert GER 18.68
7 Krystyna Zabawska POL 18.63
8 Assunta Legnante ITA 18.23
9 Nadine Beckel GER 18.18
10 Lieja Tunks NED 17.54
11 Elena Hila ROU 17.41
12 Kalliópi Ouzoúni GRE 17.38
13 Valentina Fedjuschina AUT 17.11
14 Cristiana Checchi ITA 15.81
15 Sevda Kalkan TUR 14.63

Discus Throw     7 August

1 Ekateríni Vóggoli GRE 64.31
2 Natalya Sadova RUS 64.12
3 Anastasía Kelesídou GRE 63.92
4 Věra Pospíšilová CZE 62.31
5 Marzena Wysocka POL 62.20
6 Aretí Abatzí GRE 61.49
7 Teresa Machado POR 60.41
8 Vladimíra Racková CZE 59.28
9 Joanna Wiśniewska POL 58.92
10 Shelley Newman GBR 57.38
11 Jana Tucholke GER 56.53
12 Mélina Robert-Michon FRA 54.92

Hammer Throw     9 August

1 Olga Kuzenkova RUS 72.94
2 Kamila Skolimowska POL 72.46
3 Manuela Montebrun FRA 72.04
4 Florence Ezeh FRA 68.03
5 Sini Pöyry FIN 67.47
6 Ester Balassini ITA 67.27
7 Alexándra Papayeoryíou GRE 66.49
8 Clarissa Claretti ITA 66.25
9 Alla Davydova RUS 65.92
10 Susanne Keil GER 65.20
11 Andrea Bunjes GER 64.92
12 Evdokía Tsámoglou GRE 64.19

Javelin Throw     8 August

1 Miréla Manjani GRE 67.47
2 Steffi Nerius GER 64.09
3 Mikaela Ingberg FIN 63.50
4 Tatyana Shikolenko RUS 63.24
5 Aggelikí Tsiolakoúdi GRE 63.14
6 Elisabetta Marin ITA 60.12
7 Taina Kolkkala FIN 59.81
8 Nikolett Szabó HUN 59.28
9 Felicia Moldovan ROU 58.88
10 Paula Huhtaniemi FIN 56.24
11 Inga Kožarenoka LAT 55.28
12 Kelly Morgan GBR 53.89

Heptathlon     10 August

1 Carolina Klüft SWE 6542
13.33/-0.3 1.89 13.16 23.71/-0.3 6.36/+1.1 47.61 2:17.99
2 Sabine Braun GER 6434
13.58/-0.3 1.80 14.56 24.69/-0.1 6.50/+1.9 51.23 2:23.24
3 Natallia Sazanovich BLR 6341
13.64/-0.3 1.80 15.86 24.42/-0.3 6.33/+0.1 47.13 2:28.25
4 Austra Skujytė LTU 6275
14.08/+0.9 1.80 16.72 25.01/-0.1 6.14/0.0 46.72 2:23.38
5 Svetlana Sokolova RUS 6150
14.05/-0.3 1.80 14.25 24.73/-0.3 6.11/+0.1 45.30 2:19.78
6 Kathleen Gutjahr GER 6106
13.52/-0.3 1.77 12.93 24.78/-0.1 6.13/+0.3 44.41 2:18.35
7 Michaela Hejnová CZE 6032
13.59/-0.3 1.68 12.47 24.91/-0.4 5.98/-0.2 49.60 2:15.67
8 Līga Kļaviņa LAT 5996
13.95/+0.9 1.86 13.98 24.83/-0.2 6.39/+1.7 40.28 2:36.18
9 Sonja Kesselschläger GER 5973
13.48/-0.3 1.83 13.63 24.72/-0.3 5.91/+0.4 40.32 2:27.34
10 Magdalena Szczepańska POL 5966
14.05/+0.9 1.77 12.74 25.11/-0.2 5.94/-0.1 44.36 2:15.55
11 Tiia Hautala FIN 5960
14.06/-1.2 1.77 13.23 25.39/-0.4 6.25/+1.2 42.66 2:21.03
12 Larissa Netšeporuk EST 5953
14.06/+0.9 1.74 13.07 25.47/-0.2 6.06/+1.5 48.73 2:21.77
13 Lyudmyla Kovalyova UKR 5865
14.21/-1.5 1.80 11.62 25.61/-0.1 6.32/+1.8 45.40 2:25.53
14 Karin Ruckstuhl NED 5858
14.09/-1.2 1.74 12.36 25.21/-0.1 6.31/+1.4 41.16 2:21.77
15 Svetlana Gnezdilov ISR 5830
13.60/-1.5 1.65 12.20 24.56/-0.3 6.13/+0.3 36.30 2:13.68
16 Aryiró Stratáki GRE 5759
14.14/-1.2 1.74 12.34 25.25/-0.4 6.08/+1.3 40.44 2:21.79
17 María Peinado ESP 5552
14.06/-1.5 1.62 12.43 24.75/-0.3 5.97/+1.0 35.39 2:21.47
18 Naide Gomes POR 5142
13.89/-1.5 1.77 13.54 24.96/-0.2 6.35/+2.0 36.24 DNF
19 Lauretta Derhemi ALB 5119
15.18/+0.9 1.71 10.44 26.40/-0.2 5.70/+0.8 37.44 2:26.62
20 Gertrud Bacher-Schöf ITA 5093
14.23/-1.2 1.68 13.46 25.13/-0.1 NM 44.48 2:12.35
21 Salla Käppi FIN 4894
13.91/-1.5 1.71 11.85 25.33/-0.4 5.55/+0.2 47.54 DNF
22 Simone Oberer SUI 4890
14.06/-1.2 1.77 12.13 25.21/-0.2 5.99w/+2.1 36.22 DNF
x Anzhela Atroshchenko TUR DNF
13.94/+0.9 1.71 12.80 24.85/-0.4 NM
x Julie Hollman GBR DNF
14.33/-1.2 1.71 12.25
x Iryna Butar BLR DNF
14.19/-1.5 1.74 12.19 25.31/-0.4 4.73/+1.4
x Remigija Nazarovienė LTU DNF
13.73/-1.5 1.68

20km Race Walk     7 August

1 Olimpiada Ivanova RUS 1:26:42
2 Yelena Nikolayeva RUS 1:28:20
3 Erica Alfridi ITA 1:28:33
4 Gillian O’Sullivan IRL 1:28:46
5 Claudia Ştef ROU 1:29:57
6 Elisabetta Perrone ITA 1:30:25
7 Kristina Saltanovič LTU 1:30:44
8 Annarita Sidoti ITA 1:31:19
9 Athanasía Tsoumeléka GRE 1:31:25
10 Eva Pérez ESP 1:31:38
11 Athiná Papayiánni GRE 1:31:45

4 x 100m     11 August

1 FRA 42.46
Delphine Combe, Muriel Hurtis, Sylviane Félix, Odiah Sidibé
2 GER 42.54
Melanie Paschke, Gabi Rockmeier, Sina Schielke, Marion Wagner
3 RUS 43.11
Natalya Ignatova, Yuliya Tabakova, Irina Khabarova, Larisa Kruglova
4 BEL 43.22
Katleen de Caluwé, Nancy Callaerts, Elodie Ouédraogo, Kim Gevaert
5 UKR 43.38
Iryna Kozhemyakina, Anzhela Kravchenko, Olena Sinyavina, Tetyana Tkalich
6 ITA 43.46
Daniela Graglia, Vincenza Calì, Manuela Grillo, Manuela Levorato
7 POL 43.96
Beata Makaruk, Daria Korczyńska, Agnieszka Rysiukiewicz, Dorota Jędrusińska
8 BLR 44.34
Yulia Nestsiarenka, Natallia Avramenka, Alena Danilyuk-Neumiarzhytskaya, Natallia Safronnikava

4 x 400m     11 August

1 GER 3:25.10
Florence Ekpo-Umoh, Birgit Rockmeier, Claudia Marx, Grit Breuer
2 RUS 3:25.59
Natalya Antyukh, Natalya Nazarova, Anastasiya Kapachinskaya, Olesya Zykina
3 POL 3:26.15
Zuzanna Radecka-Pakaszewska, Grażyna Prokopek-Janáček, Małgorzata Pskit, Anna Jesień
4 GBR 3:26.65
Helen Karagounis, Helen Frost, Melanie Purkiss, Lee McConnell
5 FRA 3:31.71
Solen Désert-Mariller, Peggy Lopez, Sylvanie Morandais, Marie-Louise Bévis
6 BLR 3:32.46
Yekaterina Stankevich, Iryna Khliustava, Anna Kozak, Sviatlana Usovich
7 SWE 3:32.65
Beatrice Dahlgren, Lena Aruhn, Ellinor Stuhrmann, Nadja Petersen
8 GRE 3:37.38
Dímitra Dóva, Haríklia Boudá, María Papadopoúlou, Hrísa Goudenoúdi

Men

100m     8 August Wind: 1.3

1 Francis Obikwelu POR 9.99
2 Andrey Yepishin RUS 10.10
3 Matic Osovnikar SLO 10.14
4 Ronald Pognon FRA 10.16
5 Mark Lewis-Francis GBR 10.16
6 Dariusz Kuć POL 10.21
7 Dwain Chambers GBR 10.24
8 Ronny Ostwald GER 10.38

200m     10 August Wind: 1.6

1 Francis Obikwelu POR 20.01
3 Marlon Devonish GBR 20.54
4 Kristof Beyens BEL 20.57
5 Ivan Teplykh RUS 20.76
6 Eddy De Lépine FRA 20.77
7 David Alerte FRA 20.93
8 Anastásios Goúsis GRE 20.94

400m     9 August

1 Marc Raquil FRA 45.02
2 Vladislav Frolov RUS 45.09
3 Leslie Djhone FRA 45.40
4 Daniel Dąbrowski POL 45.56
5 Andrea Barberi ITA 45.70
6 Tim Benjamin GBR 45.89
7 Rafał Wieruszewski POL 45.97
8 Dimítrios Régas GRE 46.23

800m     13 August

1 Bram Som NED 1:46.56
2 David Fiegen LUX 1:46.59
3 Sam Ellis GBR 1:46.64
4 Dmitrijs Miļkevičs LAT 1:46.70
5 Miguel Quesada ESP 1:46.91
6 Florent Lacasse FRA 1:46.95
7 Andrea Longo ITA 1:47.11
8 Michael Rimmer GBR 1:47.66

1500m     9 August

1 Mehdi Baala FRA 3:39.02
2 Ivan Heshko UKR 3:39.50
3 Juan Carlos Higuero ESP 3:39.62
4 Arturo Casado ESP 3:40.86
5 Sergio Gallardo ESP 3:41.24
6 Andy Baddeley GBR 3:42.31
7 Christian Obrist ITA 3:42.59
8 Liam Reale IRL 3:42.65
9 Rizak Dirshe SWE 3:42.87
10 Mirosław Formela POL 3:43.16
11 Mykola Labovskyy UKR 3:43.47
12 Michal Šneberger CZE 3:45.99

5000m     13 August

1 Jesús España ESP 13:44.70
2 Mo Farah GBR 13:44.79
3 Juan Carlos Higuero ESP 13:46.48
4 Halil Akkaş TUR 13:46.53
5 Khalid Zoubaa FRA 13:55.09
6 Henrik Skoog SWE 13:56.34
7 Pablo Villalobos ESP 13:58.25
8 Gert-Jan Liefers NED 13:58.70
9 Eduard Bordukov RUS 14:00.30
10 Tom Compernolle BEL 14:03.37
11 Monder Rizki BEL 14:04.96
12 Nick McCormick GBR 14:06.18
13 Tom Van Hooste BEL 14:15.32
x Alistair Cragg IRL DNF
x Marius Bakken NOR DNF

10,000m     8 August

1 Jan Fitschen GER 28:10.94
2 José Manuel Martínez ESP 28:12.06
3 Juan Carlos de la Ossa ESP 28:13.73
4 Christian Belz SUI 28:16.93
5 Serhiy Lebid UKR 28:19.14
6 Dmitriy Maksimov RUS 28:20.43
7 André Pollmächer GER 28:22.56
8 Driss El Himer FRA 28:30.09
9 Ricardo Serrano ESP 28:38.40
10 Daniele Meucci ITA 28:48.30
11 Martin Fagan IRL 28:54.04
12 José Ramos POR 28:55.45
13 Mokhtar Benhari FRA 28:56.07
14 Slavko Petrović CRO 28:56.66
15 Willem van Hoof BEL 28:57.11
16 Jesse Stroobants BEL 28:59.91
17 Monder Rizki BEL 29:13.62
18 Michał Kaczmarek POL 30:14.37

3000m Steeplechase     11 August

1 Jukka Keskisalo FIN 8:24.89
2 José Luis Blanco ESP 8:26.22
3 Bouabdellah Tahri FRA 8:27.15
4 Mustafa Mohamed SWE 8:27.79
5 Antonio Dávid Jiménez ESP 8:28.78
6 Radosław Popławski POL 8:29.33
7 Günther Weidlinger AUT 8:29.54
8 César Pérez ESP 8:30.40
9 Martin Pröll AUT 8:35.69
10 Pavel Potapovich RUS 8:38.19
11 Itai Maggidi ISR 8:52.69

110m Hurdles     12 August Wind: -1.0

1 Staņislav Olijar LAT 13.24
2 Thomas Blaschek GER 13.46
3 Andy Turner GBR 13.52
4 Igor Peremota RUS 13.55
5 Robert Kronberg SWE 13.57
6 Jens Werrmann GER 13.73
7 Dániel Kiss HUN 13.77
8 Serhiy Demydyuk UKR 13.96

400m Hurdles     10 August

1 Periklís Iakovákis GRE 48.46
2 Marek Plawgo POL 48.71
3 Rhys Williams GBR 49.12
4 Naman Keïta FRA 49.13
5 Sébastien Maillard FRA 49.54
6 Gianni Carabelli ITA 49.60
7 Minás Alozídis GRE 49.61
8 Aleksandr Derevyagin RUS 50.31

High Jump     9 August

1 Andrey Silnov RUS 2.36
2 Tomáš Janků CZE 2.34
3 Stefan Holm SWE 2.34
4 Linus Thörnblad SWE 2.34
5 Yaroslav Rybakov RUS 2.30
6 Nicola Ciotti ITA 2.27
6 Niki Palli ISR 2.27
6 Svatoslav Ton CZE 2.27
9 Oskari Frösén FIN 2.27
10 Giulio Ciotti ITA 2.27
11 Andrea Bettinelli ITA 2.24
12 Ivan Ukhov RUS 2.20
12 Wilbert Pennings NED 2.20

Pole Vault     13 August

1 Alex Averbukh ISR 5.70
2 Tim Lobinger GER 5.65
2 Romain Mesnil FRA 5.65
4 Matti Mononen FIN 5.65
5 Przemysław Czerwiński POL 5.65
6 Oleksandr Korchmid UKR 5.60
7 Giuseppe Gibilisco ITA 5.50
8 Maksym Mazuryk UKR 5.50
8 Laurens Looije NED 5.50
10 Sergey Kucheryanu RUS 5.50
10 Vincent Favretto FRA 5.50
10 Gustaf Hultgren SWE 5.50
13 Ilian Efremov BUL 5.40
13 Richard Spiegelburg GER 5.40
15 Damiel Dossévi FRA 5.40
15 Christian Tamminga NED 5.40
17 Igor Alekseev BLR 5.40
x Spas Buhalov BUL NH
x Alhaji Jeng SWE NH
x Lars Börgeling GER NH

Long Jump     8 August

1 Andrew Howe ITA 8.20 0.9
2 Greg Rutherford GBR 8.13 1.0
3 Oleksiy Lukashevych UKR 8.12 1.5
4 Viktor Kuznetsov UKR 7.96 1.2
5 Kafétien Gomis FRA 7.93w 2.3
6 Nelson Évora POR 7.91 1.7
7 Ruslan Gataullin RUS 7.91 1.4
8 Loúis Tsátoumas GRE 7.84 0.6
9 Chris Tomlinson GBR 7.74 -0.1
10 Salim Sdiri FRA 7.69 -0.9
11 Nathan Morgan GBR 7.65 0.5
12 Astérios Noúsios GRE 7.34 -0.8

Triple Jump     12 August

1 Christian Olsson SWE 17.67 -0.7
2 Nathan Douglas GBR 17.21 -0.4
3 Marian Oprea ROU 17.18 0.0
4 Nelson Évora POR 17.07 0.4
5 Phillips Idowu GBR 17.02 0.3
6 Danila Burkenya RUS 16.98 0.6
7 Viktor Yastrebov UKR 16.94 0.7
8 Mykola Savolaynen UKR 16.84 0.2
9 Alexander Martínez SUI 16.80 0.8
10 Aleksandr Sergeyev RUS 16.65 0.2
11 Aleksandr Petrenko RUS 16.60 -0.6
12 Yevhen Semenenko UKR 16.39 0.1

Shot Put     7 August

1 Ralf Bartels GER 21.13
x Andrei Mikhnevich BLR DQ 32.2.a 21.11
2 Joachim Olsen DEN 21.09
3 Rutger Smith NED 20.90
4 Pavel Sofyin RUS 20.55
x Yuriy Bilonoh UKR DQ 32.2.a 20.32
5 Andy Dittmar GER 19.95
6 Tomasz Majewski POL 19.85
7 Manuel Martínez ESP 19.68
8 Pavel Lyzhyn BLR 19.51
x Ville Tiisanoja FIN DQ 32.2.a 19.48
9 Anton Lyuboslavskiy RUS 19.44

Discus Throw     12 August

1 Virgilijus Alekna LTU 68.67
2 Gerd Kanter EST 68.03
3 Aleksander Tammert EST 66.14
4 Mario Pestano ESP 64.84
5 Michael Möllenbeck GER 64.82
6 Piotr Małachowski POL 64.57
7 Rutger Smith NED 64.46
8 Lars Riedel GER 64.11
9 Sergiu Ursu ROU 62.48
10 Andrzej Krawczyk POL 61.56
x Roland Varga HUN DQ 32.2.a 60.52
11 Gábor Máté HUN 57.35

Hammer Throw     12 August

x Ivan Tikhon BLR 81.11 DQ 32.2.a
1 Olli-Pekka Karjalainen FIN 80.84
2 Vadim Devyatovski BLR 80.76
3 Markus Esser GER 79.19
4 Szymon Ziółkowski POL 78.97
5 Krisztián Pars HUN 78.34
6 Primož Kozmus SLO 78.18
7 Karsten Kobs GER 77.93
8 Nicola Vizzoni ITA 76.55
9 Andras Haklits CRO 74.83
10 Marco Lingua ITA 73.73
x Andrei Varantsou BLR DQ 32.2.a NM

Javelin Throw     9 August

1 Andreas Thorkildsen NOR 88.78
2 Tero Pitkämäki FIN 86.44
3 Jan Železný CZE 85.92
4 Vadims Vasiļevskis LAT 83.21
5 Ainārs Kovals LAT 81.65
6 Peter Esenwein GER 81.11
7 Stefan Müller SUI 80.87
8 Aleksandr Ivanov RUS 80.09
9 Ēriks Rags LAT 79.51
10 Magnus Arvidsson SWE 78.53
11 Nick Nieland GBR 76.92
12 Stefan Wenk GER 75.71

Decathlon     11 August

1 Roman Šebrle CZE 8526
10.98/-0.5 7.72/+1.0 15.53 2.09 49.11 14.27/-0.1 45.47 5.00 66.90 4:46.91
2 Attila Zsivoczky HUN 8356
11.17/-0.5 7.06/+1.8 15.74 2.09 50.06 14.66/-0.3 46.87 4.90 66.79 4:28.52
3 Aleksey Drozdov RUS 8350
11.05/-0.8 7.26/+0.3 16.61 2.03 50.27 14.74/-0.8 48.06 5.00 61.22 4:32.93
4 Aleksandr Pogorelov RUS 8245
11.00/-0.5 7.54/+0.9 14.84 2.09 50.84 14.44/-0.1 47.39 5.10 61.38 4:59.61
5 Pascal Behrenbruch GER 8209
10.90/-0.5 6.92/+1.0 16.15 2.00 48.48 14.25/-0.1 45.19 4.60 66.47 4:46.23
6 Aliaksandr Parkhomenka BLR 8136
11.33/-0.8 7.13/+0.9 15.93 2.00 50.33 14.58/+0.1 43.99 4.70 66.02 4:27.99
7 Stefan Drews GER 8105
10.91/-0.8 7.51/+1.0 13.99 1.94 48.46 14.20/-0.1 41.09 5.30 48.93 4:35.38
8 Romain Barras FRA 8093
11.22/-0.8 7.19/+0.6 14.36 1.94 49.26 14.29/-0.1 41.64 4.90 63.17 4:25.66
9 Kristjan Rahnu EST 8083
10.84/-0.8 7.40/+0.6 15.26 2.00 49.67 14.48/-0.1 43.46 4.80 59.20 4:50.80
10 Aleksey Sysoyev RUS 8068
10.93/-0.5 6.83/+0.7 16.08 2.09 48.89 15.24/-0.8 50.67 4.50 50.68 4:29.94
11 Eugène Martineau NED 8035
11.09/-0.5 7.00/+0.2 13.48 2.06 49.66 14.92/+0.1 41.74 4.80 64.48 4:24.59
12 Tomáš Dvořák CZE 7997
11.25/-0.8 7.26/+1.2 15.85 1.97 51.20 14.61/-0.3 42.91 4.80 64.16 4:42.29
13 François Gourmet BEL 7921
10.75/-0.8 7.01/+0.4 13.62 1.94 48.05 15.18/-0.8 39.37 4.90 58.30 4:28.44
14 Josef Karas CZE 7669
11.00/-0.5 7.19/+1.1 13.80 2.00 50.21 15.42/+0.1 44.32 4.50 49.54 4:32.02
15 Rudy Bourguignon FRA 7617
11.24/-0.8 7.18/+1.3 13.68 1.85 51.35 15.55/+0.1 43.16 5.10 59.09 4:46.24
16 Nadir El Fassi FRA 7604
11.07/-0.5 7.22/+0.8 13.58 1.97 50.53 15.10/-0.8 38.41 4.20 56.69 4:22.58
17 Madis Kallas EST 7503
11.21/-0.5 7.22/+0.9 14.62 2.00 51.70 14.72/-0.3 42.09 4.70 51.32 5:10.98
18 Óscar González ESP 7491
11.34/-0.8 7.16/+0.2 13.14 2.00 50.19 15.45/-0.8 40.50 4.60 48.99 4:31.82
19 Lassi Raunio FIN 7462
11.00/-0.5 7.05/+1.2 13.69 1.91 50.32 14.64/-0.3 45.02 4.20 56.45 5:06.34
20 Nicklas Wiberg SWE 6929
x Dennis Leyckes GER DNF
x William Frullani ITA DNF
x Darius Draudvila LTU DNF
x Agustín Félix ESP DNF
x Jaakko Ojaniemi FIN DNF
x Hans Olav Uldal NOR DNF
x Mikk Pahapill EST DNF

20km Race Walk     8 August

1 Francisco Javier Fernández ESP 1:19:09
2 Valeriy Borchin RUS 1:20:00
3 João Vieira POR 1:20:09
4 Viktor Burayev RUS 1:20:12
5 Sergey Bakulin RUS 1:20:50
6 Matej Tóth SVK 1:21:39
7 Erik Tysse NOR 1:22:13
8 Giorgio Rubino ITA 1:22:34
9 Siarhei Charnou BLR 1:23:03
10 Denis Langlois FRA 1:24:06
11 André Höhne GER 1:24:35
12 Predrag Filipović SRB 1:25:16
13 Benjamín Sánchez ESP 1:25:58
14 Andriy Yurin UKR 1:26:20
15 Silviu Casandra ROU 1:26:36
16 Recep Çelik TUR 1:27:18
17 Ivano Brugnetti ITA 1:27:42
x Juan Manuel Molina ESP DQ
x Andrei Talashka BLR DQ

50km Race Walk     10 August

1 Yohann Diniz FRA 3:41:39
2 Jesús Ángel García ESP 3:42:48
3 Yuriy Andronov RUS 3:43:26
4 Trond Nymark NOR 3:44:17
5 Mikel Odriozola ESP 3:46:34
6 Roman Magdziarczyk POL 3:47:37
7 Marco De Luca ITA 3:48:08
8 Peter Korčok SVK 3:51:16
9 Vladimir Kanaykin RUS 3:51:51
10 Grzegorz Sudoł POL 3:53:33
11 Diego Cafagna ITA 3:55:22
12 Fredrik Svensson SWE 3:56:15
13 Ingus Janevičs LAT 3:56:32
14 Jarkko Kinnunen FIN 3:56:54
15 David Boulanger FRA 3:57:08
16 Andrei Stsepanchuk BLR 3:57:27

4 x 100m     13 August

1 GBR 38.91
Dwain Chambers, Darren Campbell, Marlon Devonish, Mark Lewis-Francis
2 POL 39.05
Przemysław Rogowski, Łukasz Chyła, Marcin Jędrusiński, Dariusz Kuć
3 FRA 39.07
Oudere Kankarafou, Ronald Pognon, Fabrice Calligny, David Alerte
4 RUS 39.29
Maksim Mokrousov, Mikhail Yegorychev, Roman Smirnov, Aleksandr Smirnov
5 GER 39.38
Alexander Kosenkow, Marius Broening, Sebastian Ernst, Ronny Ostwald
6 ITA 39.42
Luca Verdecchia, Stefano Anceschi, Massimiliano Donati, Francesco Scuderi
7 UKR 39.54
Roman Bublyk, Kostyantyn Vasyukov, Anatoliy Dovgal, Dmitriy Barskiy
8 NED 39.64
Timothy Beck, Caimin Douglas, Guus Hoogmoed, Patrick van Luijk

4 x 400m     13 August

1 FRA 3:01.10
Leslie Djhone, Idrissa M’Barke, Naman Keïta, Marc Raquil
2 GBR 3:01.63
Robert Tobin, Rhys Williams, Graham Hedman, Tim Benjamin
3 POL 3:01.73
Daniel Dąbrowski, Piotr Kędzia, Piotr Rysiukiewicz, Rafał Wieruszewski
4 GER 3:02.83
Kamghe Gaba, Florian Seitz, Ruwen Faller, Bastian Swillims
5 UKR 3:04.33
Oleksiy Rachkovskyy, Andriy Tverdostup, Vitaliy Dubonosov, Yevheniy Zyukov
6 ROU 3:04.53
Vasile Boboş, Florin Suciu, Catalin Campeanu, Ioan Vieru
7 RUS 3:04.73
Konstantin Svechkar, Yevgeniy Lebedev, Aleksandr Larin, Vladislav Frolov
8 ESP 3:04.98
David Melo, David Testa, Salvador Rodríguez, Santiago Ezquerro
9 IRL 3:05.57
Paul McKee, Brian Doyle, David Gillick, David McCarthy

Women

100m     9 August Wind: 1.8

1 Kim Gevaert BEL 11.06
2 Yekaterina Grigoryeva RUS 11.22
3 Irina Khabarova RUS 11.22
4 Joice Maduaka GBR 11.24
5 Yuliya Gushchina RUS 11.31
6 Yulia Nestsiarenka BLR 11.34
7 Sylviane Félix FRA 11.40
8 Daria Onyśko POL 11.43

200m     11 August Wind: -0.8

1 Kim Gevaert BEL 22.68
2 Yuliya Gushchina RUS 22.93
3 Natalya Rusakova RUS 23.09
4 Monika Bejnar POL 23.28
5 Sylviane Félix FRA 23.45
6 Yekaterina Kondratyeva RUS 23.58
7 Yelena Chebanu UKR 23.63
8 Angela Moroşanu ROU 23.66

400m     10 August

1 Vania Stambolova BUL 49.85
2 Tatyana Veshkurova RUS 50.15
3 Olga Zaytseva RUS 50.28
4 Mariyana Dimitrova BUL 50.64
5 Ilona Usovich BLR 50.69
6 Nicola Sanders GBR 50.87
7 Svetlana Pospelova RUS 50.90
8 Joanne Cuddihy IRL 51.46

800m     10 August

1 Olga Kotlyarova RUS 1:57.38
2 Svetlana Klyuka RUS 1:57.48
3 Rebecca Lyne GBR 1:58.45
4 Tetyana Petlyuk UKR 1:58.65
5 Brigita Langerholc SLO 1:59.30
6 Teodora Kolarova BUL 2:00.00
7 Mayte Martínez ESP 2:00.10
8 Svetlana Cherkasova RUS 2:03.43

1500m     13 August

1 Tatyana Tomashova RUS 3:56.91
2 Yuliya Chizhenko RUS 3:57.61
3 Daniela Yordanova BUL 3:59.37
4 Yelena Soboleva RUS 4:00.36
5 Lidia Chojecka POL 4:01.43
6 Corina Dumbrăvean ROU 4:02.24
7 Nataliya Tobias UKR 4:02.71
8 Iryna Lishchynska UKR 4:04.98
9 Hind Dehiba FRA 4:05.46
10 Tetyana Holovchenko UKR 4:05.53
11 Helen Clitheroe GBR 4:09.73
12 Maria Martins FRA 4:13.62

5000m     12 Augus

1 Marta Domínguez ESP 14:56.18
2 Liliya Shobukhova RUS 14:56.57
3 Elvan Abeylegesse TUR 14:59.29
4 Jo Pavey GBR 15:01.41
5 Volha Krautsova BLR 15:06.47
6 Sabrina Mockenhaupt GER 15:11.38
7 Susanne Wigene NOR 15:11.79
8 Krisztina Papp HUN 15:16.85
9 María Protópappa GRE 15:22.13
10 Regina Rakhimkulova RUS 15:22.50
11 Nathalie De Vos BEL 15:22.68
12 Mary Cullen IRL 15:25.80
13 Nastassia Staravoitava BLR 15:55.74
x Marie Davenport IRL DNF
x Bouchra Ghézielle FRA DNF

10,000m     7 August

1 Inga Abitova RUS 30:31.42
2 Susanne Wigene NOR 30:32.36
3 Lidiya Grigoryeva RUS 30:32.72
4 Galina Bogomolova RUS 30:35.90
5 Lornah Kiplagat NED 30:37.26
6 Jeļena Prokopčuka LAT 30:38.78
7 Marta Domínguez ESP 30:51.69
8 Sabrina Mockenhaupt GER 31:40.28
9 Irina Mikitenko GER 31:44.82
10 Nathalie De Vos BEL 31:45.94
11 Constantina Dita ROU 31:49.47
12 Kathy Butler GBR 32:01.04
13 Mara Yamauchi GBR 32:07.90
14 Silvia Weissteiner ITA 32:09.26
15 Hayley Yelling GBR 32:12.50
16 Christelle Daunay FRA 32:15.54
17 Mirja Jenni SUI 32:37.66
18 Renate Rungger ITA 32:38.17
19 Selma Borst NED 32:41.12
20 Grażyna Syrek POL 32:53.33
21 María Elena Moreno ESP 32:55.10
22 Marie Davenport IRL 33:05.48
23 Zahia Dahmani FRA 34:47.46
x Fatiha Baouf BEL DNF
x Yesenia Centeno ESP DNF
x Susanne Pumper AUT DNF
x Anja Smolders BEL DNF
x Elvan Abeylegesse TUR DNF

Marathon     12 August

1 Ulrike Maisch GER 2:30:01
2 Olivera Jevtić SRB 2:30:27
3 Irina Permitina RUS 2:30:53
4 Živilė Balčiūnaitė LTU 2:31:01
5 Bruna Genovese ITA 2:31:15
6 Alevtina Biktimirova RUS 2:31:23
7 Deborah Toniolo ITA 2:31:31
8 Giovanna Volpato ITA 2:32:04
9 Anna Incerti ITA 2:32:53
10 Anália Rosa POR 2:32:56
11 Claudia Dreher GER 2:33:53
12 Nailya Yulamanova RUS 2:35:26
13 Kirsten Marathon Otterbu NOR 2:35:59
14 Susanne Hahn GER 2:36:17
15 Anna Rahm SWE 2:36:48
16 Tracey Morris GBR 2:37:34
17 Alina Gherasim ROU 2:37:57
18 Maija Oravamäki FIN 2:39:17
19 Annemette Aagaard DEN 2:39:29
20 Lena Gavelin SWE 2:39:36
21 Marcella Mancini ITA 2:40:47
22 Nili Abramski ISR 2:41:23
23 Albina Ivanova RUS 2:42:02
24 Natalya Volgina RUS 2:42:23
25 Carmen Oliveras FRA 2:43:25
26 Magdaliní Gazéa GRE 2:46:08
27 María José Pueyo ESP 2:47:27
28 Fatima Yvelain FRA 2:48:09
x Fátima Silva POR DNF
x Luminita Zaituc GER DNF
x Lisa Blommé SWE DNF
x Ana Dias POR DNF
x Rosaria Console ITA DNF

3000m Steeplechase     12 August

1 Alesia Turava BLR 9:26.05
2 Tatyana Petrova RUS 9:28.05
3 Wioletta Janowska POL 9:31.62
4 Lyubov Ivanova RUS 9:33.53
5 Veerle Dejaeghere BEL 9:35.78
6 Yelena Sidorchenkova RUS 9:38.05
7 Ida Nilsson SWE 9:39.24
8 Zulema Fuentes-Pila ESP 9:40.36
9 Katarzyna Kowalska POL 9:42.89
10 Cristina Casandra ROU 9:42.94
11 Élodie Olivarès FRA 9:52.69
12 Miranda Boonstra NED 10:20.01

100m Hurdles     11 August Wind: 0.5

1 Susanna Kallur SWE 12.59
2 Derval O’Rourke IRL 12.72
2 Kirsten Bolm GER 12.72
4 Glory Alozie ESP 12.86
5 Aurelia Trywiańska POL 12.90
6 Aleksandra Antonova RUS 12.93
7 Jenny Kallur SWE 12.94
8 Adrianna Lamalle FRA 12.99

400m Hurdles     9 August

1 Yevgeniya Isakova RUS 53.93
2 Faní Halkiá GRE 54.02
3 Tetyana Tereshchuk-Antipova UKR 54.55
4 Claudia Marx GER 54.99
5 Natalya Ivanova RUS 55.04
6 Anna Jesień POL 55.16
7 Tasha Danvers-Smith GBR 55.56
8 Anastasiya Rabchenyuk UKR 55.74

High Jump     11 August

1 Tia Hellebaut BEL 2.03
2 Venelina Veneva BUL 2.03
3 Kajsa Bergqvist SWE 2.01
4 Blanka Vlašić CRO 2.01
5 Yelena Slesarenko RUS 1.99
6 Iryna Myhalchenko UKR 1.95
7 Yekaterina Savchenko RUS 1.95
7 Anna Chicherova RUS 1.95
9 Ruth Beitia ESP 1.92
10 Antonietta Di Martino ITA 1.92
11 Emma Green SWE 1.92
12 Elena Meuti ITA 1.88
13 Deirdre Ryan IRL 1.84

Pole Vault     12 August

1 Yelena Isinbayeva RUS 4.80
2 Monika Pyrek POL 4.65
3 Tatyana Polnova RUS 4.65
4 Svetlana Feofanova RUS 4.50
5 Martina Strutz GER 4.50
6 Silke Spiegelburg GER 4.50
7 Naroa Agirre ESP 4.45
8 Róża Kasprzak POL 4.40
9 Anastasija Reiberger GER 4.35
10 Pavla Hamáčková CZE 4.35
11 Krisztina Molnár HUN 4.30
x Joanna Piwowarska POL NH

Long Jump     13 August

1 Lyudmila Kolchanova RUS 6.93 1.3
2 Naide Gomes POR 6.84w 3.0
3 Oksana Udmurtova RUS 6.69w 2.4
4 Viktoriya Rybalko UKR 6.62 0.3
5 Adina Anton ROU 6.54 0.8
6 Carolina Klüft SWE 6.54 1.8
7 Niurka Montalvo ESP 6.50 0.1
8 Natalya Lebusova RUS 6.49 0.7
9 Tünde Vaszi HUN 6.49 0.6
10 Hrisopiyí Devetzí GRE 6.41 0.6
11 Małgorzata Trybańska POL 6.40 1.0
12 Jana Velďáková SVK 6.29 -0.8

Triple Jump     9 August

1 Tatyana Lebedeva RUS 15.15 1.4
2 Hrisopiyí Devetzí GRE 15.05 0.9
3 Anna Pyatykh RUS 15.02 0.9
4 Olha Saladukha UKR 14.38 1.4
5 Olesya Bufalova RUS 14.23 -0.8
6 Tereza Marinova BUL 14.20 1.3
7 Adelina Gavrilă ROU 14.19 0.7
8 Natallia Safronava BLR 14.13 0.5
9 Teresa Nzola Meso Ba FRA 13.76 0.4
10 Camilla Johansson SWE 13.74 1.3
11 Carlota Castrejana ESP 13.74 1.6
12 Małgorzata Trybańska POL 13.61 0.0

Shot Put     12 August

1 Natallia Mikhnevich BLR 19.43
x Nadzeya Ostapchuk BLR DQ 32.2.a 19.42
2 Petra Lammert GER 19.17
3 Olga Ryabinkina RUS 19.02
4 Assunta Legnante ITA 18.83
5 Nadine Kleinert GER 18.47
6 Irina Khudoroshkina RUS 18.44
7 Chiara Rosa ITA 18.23
8 Krystyna Zabawska POL 17.99
9 Oksana Gaus RUS 17.59
10 Cristiana Checchi ITA 17.42
11 Magdalena Sobieszek POL 16.17

Discus Throw     10 August

1 Darya Pishchalnikova RUS 65.55
2 Franka Dietzsch GER 64.35
3 Nicoleta Grasu ROU 63.58
4 Kateryna Karsak UKR 62.45
5 Wioletta Potępa POL 61.78
6 Ellina Zvereva BLR 61.72
7 Věra Cechlová CZE 60.71
8 Dragana Tomašević SRB 60.20
9 Nataliya Semenova UKR 59.99
x Iryna Yatchenko BLR DQ 32.2.a 59.65
10 Anna Söderberg SWE 59.60
11 Joanna Wiśniewska POL 59.41

Hammer Throw     8 August

1 Tatyana Lysenko RUS 76.67
2 Gulfiya Khanafeyeva RUS 74.50
3 Kamila Skolimowska POL 72.58
4 Maryia Smaliachkova BLR 71.87
5 Betty Heidler GER 70.89
6 Kathrin Klaas GER 70.59
7 Clarissa Claretti ITA 69.78
8 Iryna Sekachyova UKR 69.08
9 Alexándra Papayeoryíou GRE 67.95
10 Nataliya Zolotuhina UKR 65.30
11 Amélie Perrin FRA 62.36
x Volha Tsander BLR NM

Javelin Throw     13 August

1 Steffi Nerius GER 65.82
2 Barbora Špotáková CZE 65.64
3 Mercedes Chilla ESP 61.98
4 Christina Obergföll GER 61.89
5 Christina Scherwin DEN 61.81
6 Rumyana Karapetrova BUL 61.78
7 Barbara Madejczyk POL 59.92
8 Annika Suthe GER 58.25
9 Zahra Bani ITA 57.91
10 Mikaela Ingberg FIN 56.70
11 Paula Tarvainen FIN 55.59
12 Goldie Sayers GBR 54.70

Heptathlon     8 August

1 Carolina Klüft SWE 6740
13.35/+1.0 1.89 14.56 23.86/+0.2 6.65w/+2.2 46.94 2:14.95
2 Karin Ruckstuhl NED 6423
13.17/+1.0 1.83 13.25 24.22/+0.2 6.51w/+2.1 39.54 2:11.97
3 Lilli Schwarzkopf GER 6420
13.65/+0.7 1.80 14.05 24.99/+0.8 6.18/+0.3 51.36 2:11.85
4 Jennifer Oeser GER 6376
13.65/+0.7 1.86 13.57 25.10/-0.6 6.28/+0.7 48.52 2:15.66
5 Lyudmyla Blonska UKR 6357
13.71/+1.0 1.80 13.72 24.61/+0.2 6.27/+0.6 48.32 2:14.55
6 Nataliya Dobrynska UKR 6356
13.66/+0.7 1.86 14.22 24.96/-0.6 6.35/+1.2 43.35 2:15.57
7 Kelly Sotherton GBR 6290
13.22/+1.0 1.77 14.27 23.57/+0.2 6.51/+1.6 30.05 2:11.98
8 Jessica Ennis GBR 6287
13.33/+1.0 1.86 12.72 23.56/+0.2 6.19/+0.5 36.65 2:13.45
9 Aryiró Stratáki GRE 6145
13.68/+1.0 1.77 13.28 24.85/+0.8 6.21/+1.5 43.65 2:15.86
10 Olga Levenkova RUS 6118
13.65/+0.7 1.77 13.63 24.78/+0.8 6.13w/+2.1 39.22 2:12.30
11 Yuliya Ignatkina RUS 6072
13.95/+1.0 1.80 13.38 24.95/+0.8 6.19/+1.4 42.59 2:18.80
12 Simone Oberer SUI 6047
13.64/+1.0 1.80 12.09 25.19/+0.9 6.22/+1.0 40.38 2:13.81
13 Natalya Roshchupkina RUS 5995
14.43/+1.1 1.80 13.04 24.86/+0.8 5.84/+0.5 43.05 2:11.58
14 Esēnija Volžankina LAT 5979
13.58/+1.1 1.68 11.62 24.07/+0.2 6.30/+1.2 41.72 2:17.58
15 Niina Kelo FIN 5956
13.90/+1.1 1.65 14.20 25.65/+0.9 5.99/+1.0 49.43 2:18.92
16 Hanna Melnychenko UKR 5942
13.69/+0.7 1.77 12.45 24.49/+0.8 6.00/-0.3 39.13 2:17.93
17 Louise Hazel GBR 5894
13.44/+1.0 1.71 11.62 24.12/+0.2 6.05/+1.1 38.60 2:17.45
18 Maija Kovalainen FIN 5874
13.93/+1.0 1.74 14.51 25.51/+0.9 6.25/+1.0 42.19 2:31.17
19 Salla Käppi FIN 5849
13.57/+0.7 1.74 13.55 25.56/+0.9 6.01/+1.7 42.89 2:27.09
20 Vasilikí Delinikóla GRE 5799
13.61/+1.0 1.74 13.21 25.05/-0.6 5.66/+0.3 43.83 2:25.42
21 Antoinette Nana Djimou FRA 5765
13.82/+1.0 1.65 12.65 24.67/-0.6 5.76/+0.3 42.82 2:18.30
22 Sylvie Dufour SUI 5727
14.16/+1.0 1.74 12.94 25.63/+0.9 5.51w/+2.9 42.17 2:14.30
23 Viktorija Žemaitytė LTU 5694
14.59/+1.1 1.80 13.12 25.44/-0.6 5.56/-0.7 43.45 2:22.76
24 Elisa Trevisan ITA 5693
13.92/+0.7 1.68 12.97 25.05/+0.8 6.00/+0.3 39.38 2:24.69
25 Kaie Kand EST 5613
14.17/+1.1 1.74 12.37 25.70/-0.6 5.67/-1.5 34.65 2:12.30
26 Svetlana Gnezdilov ISR 5431
14.18/+1.1 1.59 11.68 25.49/+0.9 5.76/+0.3 35.86 2:14.00
x Karolina Tymińska POL DNF
x Marie Collonvillé FRA DNF
x Eunice Barber FRA DNF
x Denisa Ščerbová CZE DNF
x María Peinado ESP DNF

20km Race Walk     9 August

1 Ryta Turava BLR 1:27:08
2 Olga Kaniskina RUS 1:28:35
3 Elisa Rigaudo ITA 1:28:37
4 Kjersti Tysse Plätzer NOR 1:28:45
5 Claudia Ştef ROU 1:29:27
6 Sabine Zimmer GER 1:29:56
7 Sylwia Korzeniowska POL 1:30:31
8 Vera Santos POR 1:30:41
9 Jolanta Dukure LAT 1:31:02
10 Melanie Seeger GER 1:31:29
11 Ana Maria Groza ROU 1:31:35
12 Inês Henriques POR 1:31:58
13 Zuzana Malíková SVK 1:32:14
14 Susana Feitor POR 1:32:19
15 María Vasco ESP 1:32:50
16 Gisella Orsini ITA 1:33:10
17 Galina Kolpakova RUS 1:33:39
18 Rossella Giordano ITA 1:33:56
19 María José Poves ESP 1:35:03
20 Beatriz Pascual ESP 1:36:03
21 Sonata Milušauskaitė LTU 1:36:20
22 Monica Svensson SWE 1:38:25
x Elena Ginko BLR DQ
x Kristina Saltanovič LTU DNF

4 x 100m     13 August

1 RUS 42.71
Yuliya Gushchina, Natalya Rusakova, Irina Khabarova, Yekaterina Grigoryeva
2 GBR 43.51
Anyika Onuora, Emma Ania, Emily Freeman, Joice Maduaka
3 BLR 43.61
Yulia Nestsiarenka, Natallia Safronnikava, Alena Danilyuk-Neumiarzhytskaya, Aksana Drahun
4 UKR 43.97
Yelena Chebanu AZE, Halyna Tonkovyd, Iryna Shtanhyeyeva, Iryna Shepetyuk
5 SWE 44.16
Susanna Kallur, Carolina Klüft, Jenny Kallur, Emma Green
x BEL DNF
Hanna Mariën, Frauke Penen, Olivia Borlée, Kim Gevaert
x FRA DNF
Véronique Mang, Fabienne Beret-Martinel, Adrianna Lamalle, Muriel Hurtis
x GER DNF
Katja Tengel, Marion Wagner, Cathleen Tschirch, Verena Sailer

4 x 400m     13 August

1 RUS 3:25.12
Svetlana Pospelova, Natalya Ivanova, Olga Zaytseva, Tatyana Veshkurova
2 BLR 3:27.69
Yulianna Yushchanka, Sviatlana Usovich, Anna Kozak, Ilona Usovich
3 POL 3:27.77
Monika Bejnar, Grażyna Prokopek-Janáček, Ewelina Sętowska-Dryk, Anna Jesień
4 GBR 3:28.17
Lee McConnell, Emma Duck, Marilyn Okoro, Nicola Sanders
5 GER 3:28.18
Korinna Fink, Claudia Hoffmann, Anja Pollmächer, Claudia Marx
6 UKR 3:30.95
Kseniya Karandyuk, Oksana Ilyushkina, Oksana Shcherbak, Nataliya Pyhyda
7 FRA 3:32.38
Phara Anacharsis, Thélia Sigère, Anita Mormand, Solen Désert-Mariller
8 BUL 3:33.75
Monika Gachevska, Mariyana Dimitrova, Teodora Kolarova, Nedyalka Nedkova

Men

100m     28 July Wind: -1.0

1 Christophe Lemaitre FRA 10.11
2 Mark Lewis-Francis GBR 10.18
3 Martial Mbandjock FRA 10.18
4 Francis Obikwelu POR 10.18
5 Dwain Chambers GBR 10.18
6 Jaysuma Saidy Ndure NOR 10.31
7 Emanuele Di Gregorio ITA 10.34
x Simone Collio ITA DNF

200m     30 July Wind: -0.8

1 Christophe Lemaitre FRA 20.37
2 Christian Malcolm GBR 20.38
3 Martial Mbandjock FRA 20.42
4 Marlon Devonish GBR 20.62
5 Jaysuma Saidy Ndure NOR 20.63
6 Paul Hession IRL 20.71
7 Likoúrgos-Stéfanos Tsákonas GRE 20.90
8 David Alerte FRA 1:27.24

400m     30 July

1 Kevin Borlée BEL 45.08
2 Michael Bingham GBR 45.23
3 Martyn Rooney GBR 45.23
4 Vladimir Krasnov RUS 45.24
5 David Gillick IRL 45.28
6 Leslie Djhone FRA 45.30
7 Jonathan Borlée BEL 45.35
8 Kacper Kozłowski POL 46.07

800m     31 July

1 Marcin Lewandowski POL 1:47.07
2 Michael Rimmer GBR 1:47.17
3 Adam Kszczot POL 1:47.22
4 Arnoud Okken NED 1:47.31
5 Jakub Holuša CZE 1:47.45
6 Kevin López ESP 1:47.82
7 Luis Alberto Marco ESP 1:48.42
8 Hamid Oualich FRA 1:49.77

1500m     30 July

1 Arturo Casado ESP 3:42.74
2 Carsten Schlangen GER 3:43.52
3 Manuel Olmedo ESP 3:43.54
4 Reyes Estévez ESP 3:43.67
5 Yoann Kowal FRA 3:43.71
6 Andy Baddeley GBR 3:43.87
7 Christian Obrist ITA 3:43.91
8 Mateusz Demczyszak POL 3:44.42
9 Colin McCourt GBR 3:44.78
10 Tom Lancashire GBR 3:44.92
11 Andreas Vojta AUT 3:45.68
12 Goran Nava SRB 3:45.77

5000m     31 July

1 Mo Farah GBR 13:31.18
2 Jesús España ESP 13:33.12
3 Hayle Ibrahimov AZE 13:34.15
4 Serhiy Lebid UKR 13:38.69
5 Noureddine Smaïl FRA 13:38.70
6 Daniele Meucci ITA 13:40.17
7 Alemayehu Bezabeh ESP 13:43.23
8 Chris Thompson GBR 13:44.42
9 Mert Girmalegese TUR 13:45.25
10 Stefano La Rosa ITA 13:46.58
11 Aleksandr Orlov RUS 13:58.69
12 Arne Gabius GER 13:59.11
13 Kemal Koyuncu TUR 14:17.32
x Alistair Cragg IRL DNF
x Sergio Sánchez ESP DNF

10,000m     27 July

1 Mo Farah GBR 28:24.99
2 Chris Thompson GBR 28:27.33
3 Daniele Meucci ITA 28:27.33
4 Ayad Lamdassem ESP 28:34.89
5 Carles Castillejo ESP 28:49.69
6 Christian Belz SUI 28:54.01
7 Andrea Lalli ITA 29:05.20
8 Youssef El Kalai POR 29:07.61
9 Christian Glatting GER 29:09.84
10 Abdellatif Meftah FRA 29:14.74
11 Marcin Chabowski POL 29:15.65
12 Jan Fitschen GER 29:16.59
13 Jussi Utriainen FIN 29:16.87
14 Sondre Nordstad Moen NOR 29:19.63
15 Filmon Ghirmai GER 29:28.31
16 Stsiapan Rahautsou BLR 29:40.19
17 Matti Räsänen FIN 29:45.95
18 Pavel Shapovalov RUS 29:50.02
19 José Rocha POR 29:50.41
20 Tasama Moogas ISR 29:50.78
21 Marius Ionescu ROU 30:21.76
22 Kemal Koyuncu TUR 30:28.83
x Manuel Ángel Penas ESP DNF
x Monder Rizki BEL DNF
x Michael Schmid AUT DNF
x Rui Pedro Silva POR DNF

3000m Steeplechase     1 August

1 Mahiedine Mekhissi-Benabbad FRA 8:07.87
2 Bouabdellah Tahri FRA 8:09.28
x José Luis Blanco ESP (8:19.15) DQ 32.2.a 8:19.15
3 Ivan Luchianov MDA 8:19.64
4 Tomasz Szymkowiak POL 8:23.37
x Ildar Minshin RUS (8:24.87) DQ 32.2.b
5 Steffen Uliczka GER 8:25.39
6 Eliseo Martín ESP 8:27.49
7 Bjørnar Ustad Kristensen NOR 8:27.89
8 Alberto Paulo POR 8:28.08
9 Andrey Farnosov RUS 8:37.52
10 Boštjan Buč SLO 8:48.83

110m Hurdles     30 July Wind: -1.0

1 Andy Turner GBR 13.28
2 Garfield Darien FRA 13.34
3 Dániel Kiss HUN 13.39
4 Dimitri Bascou FRA 13.41
5 Artur Noga POL 13.44
6 Petr Svoboda CZE 13.57
7 Marcel van der Westen NED 13.58
8 Alexander John GER 13.71

400m Hurdles     31 July

1 Dai Greene GBR 48.12
2 Rhys Williams GBR 48.96
3 Stanislav Melnykov UKR 49.09
4 Heni Kechi FRA 49.34
5 Periklís Iakovákis GRE 49.38
6 Josef Prorok CZE 49.68
7 Aleksandr Derevyagin RUS 49.70
8 Fadil Bellaabouss FRA 1:02.94

High Jump     29 July

1 Aleksandr Shustov RUS 2.33
2 Ivan Ukhov RUS 2.31
3 Martyn Bernard GBR 2.29
4 Linus Thörnblad SWE 2.29
5 Jaroslav Bába CZE 2.26
6 Oleksandr Nartov UKR 2.26
7 Aleksey Dmitrik RUS 2.26
8 Konstadínos Baniótis GRE 2.23
9 Marco Fassinotti ITA 2.23
10 Sylwester Bednarek POL 2.19
10 Peter Horák SVK 2.19
x Tom Parsons GBR NH

Pole Vault     31 July

1 Renaud Lavillenie FRA 5.85
2 Maksym Mazuryk UKR 5.80
3 Przemysław Czerwiński POL 5.75
4 Giuseppe Gibilisco ITA 5.75
5 Damiel Dossévi FRA 5.70
6 Fabian Schulze GER 5.70
7 Łukasz Michalski POL 5.65
8 Romain Mesnil FRA 5.60
9 Raphael Holzdeppe GER 5.60
10 Jan Kudlička CZE 5.60
11 Mateusz Didenkow POL 5.50
x Dmitriy Starodubtsev RUS NH

Long Jump     1 August

1 Christian Reif GER 8.47 1.6
2 Kafétien Gomis FRA 8.24 1.0
3 Chris Tomlinson GBR 8.23 0.6
4 Salim Sdiri FRA 8.20 0.3
5 Andrew Howe ITA 8.12 -0.1
6 Loúis Tsátoumas GRE 8.09 0.3
7 Petteri Lax FIN 7.96 1.1
8 Eusebio Cáceres ESP 7.93 -0.3
9 Michel Tornéus SWE 7.92 0.2
10 Tommi Evilä FIN 7.91 1.1
11 Luis Felipe Méliz ESP 7.90 0.5
12 Roman Novotný CZE 7.65 0.4

Triple Jump     29 July

1 Phillips Idowu GBR 17.81 0.1
2 Marian Oprea ROU 17.51 0.7
3 Teddy Tamgho FRA 17.45 -0.9
4 Viktor Kuznetsov UKR 17.29 -1.4
5 Benjamin Compaoré FRA 16.99 -1.2
6 Lyukman Adams RUS 16.78 -0.4
7 Dmitrij Vaľukevič SVK 16.77 -0.5
8 Fabrizio Schembri ITA 16.73 0.0
9 Fabrizio Donato ITA 16.54 1.1
10 Nathan Douglas GBR 16.48 -1.1
11 Yochai Halevi ISR 16.43 -1.9
12 Vladimir Letnicov MDA 16.37 -0.9
13 Dimítrios Tsiámis GRE 16.31 0.2
14 Momchil Karailiev BUL 15.24 -1.0

Shot Put     31 July

x Andrei Mikhnevich BLR 21.01 DQ 32.2.a 21.01
1 Tomasz Majewski POL 21.00
2 Ralf Bartels GER 20.93
3 Māris Urtāns LAT 20.72
4 David Storl GER 20.57
5 Nedžad Mulabegović CRO 20.56
x Pavel Lyzhyn BLR 20.11 DQ 32.2.a
6 Antonín Žalský CZE 20.01
7 Asmir Kolašinac SRB 19.77
8 Jakub Giża POL 19.73
9 Borja Vivas ESP 19.12
10 Carl Myerscough GBR 18.19

Discus Throw     1 August

1 Piotr Małachowski POL 68.87
2 Robert Harting GER 68.47
3 Róbert Fazekas HUN 66.43
4 Gerd Kanter EST 66.20
5 Virgilijus Alekna LTU 64.64
6 Mario Pestano ESP 64.51
7 Martin Wierig GER 63.32
8 Sergiu Ursu ROU 63.11
9 Märt Israel EST 62.59
10 Martin Marić CRO 62.53
11 Frank Casañas ESP 62.15
x Erik Cadée NED NM

Hammer Throw     28 July

1 Libor Charfreitag SVK 80.02
2 Nicola Vizzoni ITA 79.12
3 Krisztián Pars HUN 79.06
4 Valeri Sviatokha BLR 78.20
5 Szymon Ziółkowski POL 77.99
6 Aleksey Sokyrskyy UKR 76.62
7 Wojciech Kondratowicz POL 75.30
8 Igor Vinichenko RUS 74.71
9 Kristóf Németh HUN 73.93
10 Olli-Pekka Karjalainen FIN 73.70
11 Nicolas Figère FRA 72.56
x Mattias Jons SWE NM

Javelin Throw     31 July

1 Andreas Thorkildsen NOR 88.37
2 Matthias de Zordo GER 87.81
3 Tero Pitkämäki FIN 86.67
4 Oleksandr Pyatnytsya UKR 82.01
5 Teemu Wirkkala FIN 81.76
6 Ainārs Kovals LAT 81.19
7 Sergey Makarov RUS 80.86
8 Roman Avramenko UKR 79.52
9 Vítězslav Veselý CZE 77.83
10 Petr Frydrych CZE 77.30
11 Ēriks Rags LAT 76.93
12 Dmytro Kosynskyy UKR 73.26

Decathlon     29 July

1 Romain Barras FRA 8453
11.09/-0.6 7.24/+1.5 15.15 2.04 48.33 14.22/-0.6 44.51 5.05 65.77 4:28.43
2 Eelco Sintnicolaas NED 8436
10.71/-0.6 7.54/+0.5 13.12 1.95 47.88 14.33/-0.6 42.43 5.45 62.57 4:30.31
3 Andrei Krauchanka BLR 8370
11.26/+0.8 7.76/-0.9 14.32 2.10 49.01 14.21/-0.6 45.48 5.05 58.05 4:36.66
4 Mikk Pahapill EST 8298
11.18/+0.8 7.67/+1.8 14.93 2.07 50.13 14.38/-0.6 46.79 4.95 59.23 4:38.99
5 Hans Van Alphen BEL 8072
11.20/+0.8 7.26/0.0 15.08 1.89 49.44 14.89/-0.2 47.67 4.75 58.47 4:21.06
6 Darius Draudvila LTU 8032
10.71/-0.6 7.52/+1.9 15.08 2.04 48.43 14.29/-0.2 44.53 4.55 52.59 5:02.17
7 Aleksey Drozdov RUS 8029
11.16/+0.8 7.35/-0.2 15.89 2.07 50.88 15.63/-0.2 44.39 4.85 60.74 4:40.46
8 Eduard Mikhan BLR 7999
10.84/-0.6 7.47/+0.5 13.34 1.92 48.09 14.37/-0.6 45.04 4.65 53.39 4:34.90
9 Igor Šarčević SRB 7995
10.98/+0.1 7.36/-0.1 13.96 2.01 49.64 14.23/-0.6 39.69 5.05 55.23 4:42.41
10 Andres Raja EST 7991
11.00/-0.6 7.38/-1.7 13.90 2.04 49.12 14.20/-0.6 39.64 4.55 59.34 4:37.13
11 Ingmar Vos NED 7981
10.95/-0.6 7.56/+0.6 14.06 2.01 50.64 14.63/-0.2 41.76 4.55 61.66 4:37.50
12 Nadir El Fassi FRA 7906
11.16/+0.8 7.42/0.0 13.79 1.89 50.20 14.65/-0.2 41.53 4.95 52.68 4:17.25
13 Vasiliy Kharlamov RUS 7844
11.39/+0.1 7.28/-1.8 14.67 1.92 49.38 14.95/+0.6 46.74 4.65 57.94 4:40.96
14 Roland Schwarzl AUT 7731
11.23/+0.1 7.68/-2.4 14.16 1.86 50.16 14.70/-0.6 44.22 5.05 49.86 4:58.69
15 Lars Vikan Rise NOR 7714
11.46/+0.1 7.03/+0.7 15.46 1.95 50.47 15.66/+0.6 38.03 4.45 71.71 4:36.04
16 Florian Geffrouais FRA 7706
11.09/+0.1 6.88w/+2.1 11.26 1.86 49.15 14.97/+0.6 42.28 4.75 63.76 4:22.88
17 Daniel Almgren SWE 7663
11.14/+0.8 7.29/-0.3 14.18 1.89 48.34 15.29/+0.6 37.51 4.35 53.95 4:18.64
18 Marcin Dróżdż POL 7637
11.31/+0.1 6.85/+1.0 14.02 2.04 51.26 15.18/+0.6 45.54 4.85 58.79 5:01.97
19 Atis Vaisjūns LAT 7524
11.55/+0.1 6.90/+0.7 14.76 1.98 51.86 15.17/+0.6 45.46 4.75 59.23 5:04.22
20 Mikko Halvari FIN 7483
10.98/+0.8 7.19/+1.5 14.53 1.89 49.79 15.26/-0.2 52.06 4.25 50.38 5:18.86
21 Agustín Félix ESP 7462
11.41/+0.1 7.21/+1.0 13.42 1.92 52.29 15.09/+0.6 41.93 4.95 57.68 5:01.61
13 Mihail Dudaš SRB DNF
10.82/-0.6 7.46/+0.7 13.53 2.01 47.92 15.06/+0.6 41.90 4.35
x Yevhen Nikitin UKR DNF
11.17/+0.8 6.75/+0.9 13.98
x Nicklas Wiberg SWE DNF
11.19/+0.1 7.29w/+2.1 14.86 2.04 48.74
x Oleksiy Kasyanov UKR DNF
10.60/-0.6 7.88/-0.7 14.27 2.04 49.41
x Simon Walter SUI DNF
11.25/+0.8 7.05/+2.0 12.99 2.01 49.19 15.27/-0.2 39.86
x Mikk-Mihkel Arro EST DNF
11.19/-0.6 7.21w/+2.5 13.79 1.86 51.58 14.91/-0.2 39.00 NH

20km Race Walk     27 July

x Stanislav Yemelyanov RUS (1:20:10) DQ 32.2.b
1 Alex Schwazer ITA 1:20:38
2 João Vieira POR 1:20:49
3 Robert Heffernan IRL 1:21:00
4 Giorgio Rubino ITA 1:22:12
5 Andrey Krivov RUS 1:22:20
6 Matej Tóth SVK 1:22:20
7 Jakub Jelonek POL 1:22:24
8 Juan Manuel Molina ESP 1:22:35
9 Rafał Augustyn POL 1:22:40
10 Andriy Kovenko UKR 1:22:43
x Ruslan Dmytrenko UKR (1:22:45) DQ 32.2.a
11 Hervé Davaux FRA 1:24:12
12 Miguel Ángel López ESP 1:24:28
13 Silviu Casandra ROU 1:24:51

50km Race Walk     30 July

1 Yohann Diniz FRA 3:40:37
2 Grzegorz Sudoł POL 3:42:24
3 Sergey Bakulin RUS 3:43:26
4 Robert Heffernan IRL 3:45:30
5 Jesús Ángel García ESP 3:47:56
6 Marco De Luca ITA 3:48:36
7 André Höhne GER 3:49:29
8 Łukasz Nowak POL 3:51:31
9 Tadas Šuškevičius LTU 3:52:31
10 Yuriy Andronov RUS 3:54:22
11 Colin Griffin IRL 3:57:58
12 Andreas Gustafsson SWE 3:58:02

4 x 100m     1 August

1 FRA 38.11
Jimmy Vicaut, Christophe Lemaitre, Pierre-Alexis Pessonneaux, Martial Mbandjock
2 ITA 38.17
Roberto Donati, Simone Collio, Emanuele Di Gregorio, Maurizio Checcucci
3 GER 38.44
Tobias Unger, Marius Broening, Alexander Kosenkow, Martin Keller
4 SUI 38.69
Pascal Mancini, Aron Beyene, Reto Amaru Schenkel, Marc Schneeberger
5 POL 38.83
Dariusz Kuć, Paweł Stempel, Robert Kubaczyk, Kamil Kryński
6 POR 38.88
Ricardo Monteiro, Francis Obikwelu, Arnaldo Abrantes, João Ferreira
7 FIN 39.29
Hannu Ali-Huokuna, Joni Rautanen, Jonathan Åstrand, Hannu Hämäläinen
x ESP DNF
Alain López, Ángel David Rodríguez, Orkatz Beitia, Rubén Pros

4 x 400m     1 August

1 RUS 3:02.14
Maksim Dyldin, Aleksey Aksyonov, Pavel Trenikhin, Vladimir Krasnov 44.98
2 GBR 3:02.25
Conrad Williams, Michael Bingham, Robert Tobin, Martyn Rooney 44.48
3 BEL 3:02.60
Arnaud Destatte, Kevin Borlée, Cédric Van Branteghem, Jonathan Borlée 44.97
4 GER 3:02.65
Kamghe Gaba, Bastian Swillims , Eric Krüger, Thomas Schneider 44.76
5 POL 3:03.42
Marcin Marciniszyn, Daniel Dąbrowski, Piotr Klimczak, Kacper Kozłowski 45.45
6 FRA 3:03.85
Leslie Djhone, Yannick Fonsat, Mame-Ibra Anne, Teddy Atine 45.54
7 NED 3:04.13
Joeri Moerman, Youssef el Rhalfioui, Dennis Spillekom, Robert Lathouwers 45.85
8 ITA 3:04.20
Marco Vistalli, Luca Galletti, Claudio Licciardello, Andrea Barberi 46.19

Women

100m     29 July Wind: -0.6

1 Verena Sailer GER 11.10
2 Véronique Mang FRA 11.11
3 Myriam Soumaré FRA 11.18
4 Ezinne Okparaebo NOR 11.23
5 Mariya Ryemyen UKR 11.31
6 Anna Gurova RUS 11.36
7 Yeoryía Koklóni GRE 11.36
8 Christine Arron FRA 11.37

200m     31 July Wind: 0.1

1 Myriam Soumaré FRA 22.32
2 Yelizaveta Bryzgina UKR 22.44
3 Aleksandra Fedoriva RUS 22.44
x Anastasiya Kapachinskaya RUS (22.47) DQ 32.2.a
4 Lina Jacques-Sébastien FRA 22.59
5 Eleni Artymata CYP 22.61
x Yuliya Chermoshanskaya RUS (22.67) DQ 32.2.a
x Véronique Mang FRA DQ

400m     30 July

x Tatyana Firova RUS (49.89) DQ 32.2.a
1 Kseniya Ustalova RUS 49.92
2 Antonina Krivoshapka RUS 50.10
3 Libania Grenot ITA 50.43
4 Denisa Rosolová CZE 50.90
5 Antonina Yefremova UKR 51.67
6 Marta Milani ITA 51.87
7 Muriel Hurtis-Houairi FRA 52.05

800m     30 July

x Mariya Savinova RUS (1:58.22) DQ 32.2.b
1 Yvonne Hak NED 1:58.85
2 Jenny Meadows GBR 1:59.39
3 Lucia Klocová SVK 1:59.48
4 Jemma Simpson GBR 1:59.90
5 Lenka Masná CZE 1:59.91
6 Mayte Martínez ESP 1:59.97
x Svetlana Klyuka RUS (2:00.15) DQ 32.2.b 2:00.15

1500m     1 August

1 Nuria Fernández ESP 4:00.20
2 Hind Dehiba FRA 4:01.17
3 Natalia Rodríguez ESP 4:01.30
4 Lisa Dobriskey GBR 4:01.54
x Aslı Çakir TUR (4:02.17) DQ 32.2.b
x Anna Alminova RUS (4:02.24) DQ 32.2.b
5 Steph Twell GBR 4:02.70
6 Fanjanteino Félix FRA 4:04.16
7 Oksana Zbrozhek RUS 4:04.91
8 Hannah England GBR 4:05.07
9 Anna Mishchenko UKR 4:07.22
10 Sylwia Ejdys POL 4:24.82

5000m     1 August

x Alemitu Bekele TUR (14:52.20) DQ 32.2.a
1 Elvan Abeylegesse TUR 14:54.44
2 Sara Moreira POR 14:54.71
3 Jessica Augusto POR 14:58.47
x Mariya Konovalova RUS (15:08.84) DQ 32.2.b
4 Elena Romagnolo ITA 15:14.40
x Meryem Erdoğan TUR (15:14.92) DQ 32.2.b
x Yelizaveta Grechishnikova RUS (15:16.19) DQ 32.2.b
5 Sabine Fischer SUI 15:19.80
6 Anikó Kálovics HUN 15:29.44
7 Olga Golovkina RUS 15:31.11
8 Judith Pla ESP 15:35.01
9 Karoline Bjerkeli Grøvdal NOR 15:41.42
10 Krisztina Papp HUN 15:52.83
11 Ragnhild Kvarberg NOR 15:59.80
12 Gema Barrachina ESP 16:00.51
13 Roxana Bîrcă ROU 16:06.10
x Lidia Chojecka POL DNF
x Volha Krautsova BLR DNF

10,000m     28 July

1 Elvan Abeylegesse TUR 31:10.23
x Inga Abitova RUS (31:22.83) DQ 32.2.b
2 Jessica Augusto POR 31:25.77
3 Hilda Kibet NED 31:36.90
x Meryem Erdoğan TUR (31:44.86) DQ 32.2.b
4 Sabrina Mockenhaupt GER 32:06.02
5 Yelena Sokolova RUS 32:36.71
6 Krisztina Papp HUN 32:49.05
7 Dulce Félix POR 33:12.93
8 Sviatlana Kudzelich BLR 33:31.33
9 Martina Strähl SUI 33:37.89
10 Jacqueline Martín ESP 34:11.49
11 Zsófia Erdélyi HUN 34:57.77
x Federica Dal Ri ITA DNF
x Sara Moreira POR DNF
x Maria Sig Møller DEN DNF
x Karoline Bjerkeli Grøvdal NOR DNF
x Liliya Shobukhova RUS DQ 32.2.b DNF

Marathon     31 July

x Živilė Balčiūnaitė LTU (2:31:14) DQ 32.2.
x Nailya Yulamanova RUS (2:32:15) DQ 32.2.b
1 Anna Incerti ITA 2:32:48
2 Tetyana Filonyuk UKR 2:33:57
3 Isabellah Andersson SWE 2:34:43
4 Olivera Jevtić SRB 2:34:56
5 Alessandra Aguilar ESP 2:35:04
6 Marisa Barros POR 2:35:43
x Irina Timofeyeva RUS (2:35:53) DQ 32.2.b
7 Rosaria Console ITA 2:36:20
8 Silviya Skvortsova RUS 2:36:31
9 Lidia Simon ROU 2:36:52
10 Deborah Toniolo ITA 2:37:10
11 Michelle Ross-Cope GBR 2:38:45
12 Rasa Drazdauskaitė LTU 2:38:55
13 Susan Partridge GBR 2:39:07
14 Beatriz Ros ESP 2:40:10
15 Ana Dias POR 2:41:02
16 Kirsten Marathon Otterbu NOR 2:42:24
17 Holly Rush GBR 2:42:44
18 Helen Decker GBR 2:43:00
19 Svitlana Stanko-Klymenko UKR 2:43:35
20 Anna von Schenck SWE 2:43:36
21 Rebecca Robinson GBR 2:44:06
22 Jo Wilkinson GBR 2:44:11
23 Kjersti Karolin Danielsen NOR 2:45:00

3000m Steeplechase     30 July

1 Yuliya Zarudneva RUS 9:17.57
x Marta Domínguez ESP (9:17.74) DQ 32.2.b
x Lyubov Kharlamova RUS (9:29.82) DQ 32.2.b
2 Hatti Dean GBR 9:30.19
3 Wioletta Frankiewicz POL 9:34.13
4 Layes Tsige AZE 9:34.75
5 Sophie Duarte FRA 9:35.52
6 Zulema Fuentes-Pila ESP 9:35.71
7 Ancuţa Bobocel ROU 9:41.20
8 Katarzyna Kowalska POL 9:42.47
9 Fionnuala Britton IRL 9:44.25
10 Oksana Juravel MDA 9:55.39

100m Hurdles     31 July Wind: -0.5

1 Nevin Yanıt TUR 12.63
2 Derval O’Rourke IRL 12.65
3 Carolin Nytra GER 12.68
4 Christina Vukicevic NOR 12.78
5 Yevheniya Snihur UKR 12.92
6 Tatyana Dektyareva RUS 12.98
7 Lisa Urech SUI 13.02
8 Nadine Hildebrand GER 13.08

400m Hurdles     30 July

1 Natalya Antyukh RUS 52.92
2 Vania Stambolova BUL 53.82
3 Perri Shakes-Drayton GBR 54.18
4 Zuzana Hejnová CZE 54.30
5 Angela Moroşanu ROU 54.58
6 Yevgeniya Isakova RUS 54.59
7 Natalya Ivanova RUS 55.51
8 Eilidh Child GBR 55.51

High Jump     1 August

1 Blanka Vlašić CRO 2.03
1.85/1 1.92/1 1.95/2 1.97/2 1.99/1 2.01/1 2.03/2 =SB 2.05/X
2 Emma Green SWE 2.01
1.89/2 1.92/1 1.95/2 1.97/1 1.99/3 PB 2.01/2 PB 2.03/XXX
3 Ariane Friedrich GER 2.01
1.89/1 1.95/1 1.97/1 1.99/1 2.01/3 2.03/XXX
4 Svetlana Shkolina RUS 1.97
1.85/1 1.89/1 1.92/1 1.95/2 1.97/2 1.99/XXX
5 Tia Hellebaut BEL 1.97
1.80/1 1.85/1 1.89/1 1.92/2 1.95/2 =SB 1.97/3 SB 1.99/XXX
6 Viktoriya Styopina UKR 1.95
1.80/1 1.85/1 1.89/1 1.92/1 1.95/1 SB 1.97/XXX
6 Ruth Beitia ESP 1.95
1.85/1 1.92/1 1.95/1 1.97/XXX
8 Adonía Steryíou GRE 1.92
1.80/1 1.85/1 1.89/1 1.92/3 =SB 1.95/XXX
9 Burcu Ayhan TUR 1.92
1.80/1 1.85/1 1.89/2 1.92/3 =PB 1.95/XXX
10 Beatrice Lundmark SUI 1.89
1.80/1 1.85/1 1.89/3 1.92/XXX
11 Anna Iljuštšenko EST 1.85
1.80/1 1.85/1 1.89/XXX
12 Danielle Frenkel ISR 1.85
1.80/1 1.85/2 1.89/XXX

Pole Vault     30 July

1 Svetlana Feofanova RUS 4.75
2 Silke Spiegelburg GER 4.65
3 Lisa Ryzih GER 4.65
4 Anastasiya Shvedova BLR 4.65
5 Jiřina Ptáčníková CZE 4.65
6 Kate Dennison GBR 4.55
7 Yuliya Golubchikova RUS 4.55
8 Cathrine Larsåsen NOR 4.35
9 Minna Nikkanen FIN 4.35
10 Tina Šutej SLO 4.35
11 Carolin Hingst GER 4.35
x Anna Katharina Schmid SUI NH

Long Jump     28 July

1 Ineta Radēviča LAT 6.92 0.7
2 Naide Gomes POR 6.92 0.1
3 Olga Kucherenko RUS 6.84w 2.2
4 Viktoriya Rybalko UKR 6.78w 3.5
5 Lyudmila Kolchanova RUS 6.75 1.0
6 Nastassia Mironchyk BLR 6.75 1.1
7 Renata Medgyesová SVK 6.71 0.6
8 Ivana Španović SRB 6.60 -0.3
9 Jana Velďáková SVK 6.54 1.4
10 Anna Jagaciak POL 6.36 1.4
x Olga Kucherenko RUS (6.34 1.4) DQ 32.2.a
11 Carolina Klüft SWE 6.33w 3.1
12 Margrethe Renstrøm NOR 6.18 0.2

Triple Jump     31 July

1 Olha Saladukha UKR 14.81 1.1
2 Simona La Mantia ITA 14.56 -0.1
3 Svetlana Bolshakova BEL 14.55 2.0
4 Nadezhda Alekhina RUS 14.45w 3.0
5 Adelina Gavrilă ROU 14.33w 2.5
6 Snežana Rodić SLO 14.32 1.3
7 Dana Velďáková SVK 14.16 1.1
8 Patrícia Mamona POR 14.07 0.0
9 Natallia Viatkina BLR 13.94 1.8
x Athanasía Pérra GRE (13.83w 2.8) DQ 32.2.a
10 Małgorzata Trybańska POL 13.82 0.4
11 Alsu Murtazina RUS 13.65 -0.1

Shot Put     27 July

x Nadzeya Ostapchuk BLR (20.48) DQ 32.2.a
x Natallia Mikhnevich BLR (19.53) DQ 32.2.a
1 Anna Avdeyeva RUS 19.39
2 Yanina Pravalinskay-Karolchyk BLR 19.29
3 Olga Ivanova RUS 19.02
4 Petra Lammert GER 18.94
5 Nadine Kleinert GER 18.94
6 Denise Hinrichs GER 18.48
7 Helena Engman SWE 18.11
8 Mariam Kevkhishvili GEO 17.87
9 Anita Márton HUN 17.78
10 Austra Skujytė LTU 17.72
11 Chiara Rosa ITA 17.49
12 Melissa Boekelman NED 17.32

Discus Throw     28 July

1 Sandra Perković CRO 64.67
2 Nicoleta Grasu ROU 63.48
3 Joanna Wiśniewska POL 62.37
4 Natalya Sadova RUS 61.20
5 Zinaida Sendriūtė LTU 60.70
6 Dragana Tomašević SRB 60.10
7 Sabine Rumpf GER 58.89
8 Nadine Müller GER 57.78
9 Monique Jansen NED 56.29
10 Svetlana Saykina RUS 56.09
11 Anna Söderberg SWE 55.60
12 Wioletta Potępa POL 55.48

Hammer Throw     30 July

1 Betty Heidler GER 76.38
2 Tatyana Lysenko RUS 75.65
3 Anita Włodarczyk POL 73.56
4 Bianca Perie ROU 71.62
x Zalina Marghieva MDA (70.83) DQ 32.2.a
5 Marina Marghieva MDA 70.77
6 Silvia Salis ITA 68.85
7 Merja Korpela FIN 68.21
8 Berta Castells ESP 68.20
9 Nataliya Zolotuhina UKR 67.53
10 Tracey Andersson SWE 65.13
11 Éva Orbán HUN 64.99

Javelin Throw     29 July

1 Linda Stahl GER 66.81
2 Christina Obergföll GER 65.58
3 Barbora Špotáková CZE 65.36
4 Katharina Molitor GER 63.81
x Mariya Abakumova RUS (61.46) DQ 32.2.a
5 Mercedes Chilla ESP 61.40
6 Martina Ratej SLO 60.99
7 Madara Palameika LAT 60.78
8 Jarmila Klimešová CZE 56.50
9 Ásdís Hjálmsdóttir ISL 54.32
10 Zahra Bani ITA 53.67
11 Tatjana Jelača SRB 52.13

Heptathlon     31 July

1 Jessica Ennis GBR 6823
12.95/-1.0 1.89 14.05 23.21/-0.3 6.43/+1.1 46.71 2:10.18
2 Nataliya Dobrynska UKR 6778
13.59/-1.6 1.86 15.88 24.23/-0.2 6.56/+0.3 49.25 2:12.06
3 Jennifer Oeser GER 6683
13.37/-1.0 1.83 13.82 24.07/-0.3 6.68/-0.3 49.17 2:12.28
x Tatyana Chernova RUS 6512 DQ 32.2.b
13.73/-1.0 1.83 13.82 24.15/-0.3 6.42/-0.1 50.22 2:15.45
4 Karolina Tymińska POL 6230
13.54/+0.2 1.74 14.08 23.77/-0.3 6.11/+0.9 35.43 2:06.43
5 Lyudmyla Yosypenko UKR 6206
13.94/+0.2 1.86 12.98 24.63/-0.3 6.14w/+2.6 46.92 2:19.97
6 Eliška Klučinová CZE 6187
14.42/-1.6 1.80 14.05 25.09/-0.2 6.30/+0.3 44.07 2:12.82
7 Marina Goncharova RUS 6186
14.04/+0.2 1.83 13.12 25.61/-0.2 6.06/0.0 49.47 2:13.66
8 Maren Schwerdtner GER 6167
13.63/-1.0 1.74 13.56 24.37/-0.2 6.34/+1.3 45.27 2:21.86
9 Jessica Samuelsson SWE 6146
14.28/-1.6 1.74 14.29 24.53/-0.3 6.26w/+2.1 38.61 2:08.25
10 Claudia Rath GER 6107
13.96/+0.2 1.80 12.41 24.55/-0.3 6.44/+1.8 39.13 2:15.24
11 Sara Aerts BEL 6084
13.38/-1.0 1.74 13.13 24.62/-0.3 6.17/0.0 40.30 2:15.90
12 Yana Panteleyeva RUS 6059
14.29/+0.2 1.80 13.85 25.34/-0.3 6.23w/+2.6 41.67 2:15.69
13 Ida Marcussen NOR 6029
14.56/-1.6 1.74 12.77 25.20/-0.2 6.30/+0.3 45.44 2:12.46
14 Sofía Ifantídou GRE 6004
13.60/+0.2 1.71 12.59 25.58/-0.2 5.89w/+2.1 52.52 2:18.64
15 Linda Züblin SUI 5912
13.92/-1.0 1.62 13.05 25.06/-0.3 5.99/+0.8 49.36 2:17.54
16 Kateřina Cachová CZE 5911
13.96/-1.0 1.77 11.25 24.76/-0.2 6.12/0.0 42.22 2:16.79
17 Yana Maksimava BLR 5838
14.40/-1.6 1.83 13.10 26.03/-0.3 5.61/+1.3 41.29 2:11.29
18 Grit Šadeiko EST 5761
13.84/+0.2 1.71 10.78 24.99/-0.3 6.10/+1.0 45.27 2:23.64
x Helga Margrét Thorsteinsdóttir ISL DNF
14.95/-1.6 1.65 12.74
x Aryiró Stratáki GRE DNF
14.03/+0.2 1.71 13.20 25.43/-0.2 5.82/+1.9 41.88
x Hanna Melnychenko UKR DNF
13.84/-1.0 1.86 13.28 24.83/-0.3 NM 37.87
x Nadja Casadei SWE DNF
14.43/-1.6
x Antoinette Nana Djimou FRA DNF
13.40/-1.0 1.71 13.67 24.97/-0.2 5.45/+0.6
x Bárbara Hernando ESP DNF
13.69/+0.2 1.68 12.05 25.98/-0.3 5.67/+0.3 35.84
x Jolanda Keizer NED DNF
DNF 1.74 14.97

20km Race Walk     28 July

x Olga Kaniskina RUS (1:27:44) DQ 32.2.b
1 Anisya Kirdyapkina RUS 1:28:55
2 Vera Sokolova RUS 1:29:32
3 Melanie Seeger GER 1:29:43
4 Beatriz Pascual ESP 1:29:52
5 Vera Santos POR 1:30:52
6 Kristina Saltanovič LTU 1:31:40
7 Ana Cabecinha POR 1:31:48
8 Inês Henriques POR 1:32:26
9 Jo Jackson GBR 1:33:33
10 María José Poves ESP 1:34:19
11 Agnieszka Dygacz POL 1:34:51

4 x 100m     1 August

1 UKR 42.29
Olesya Povh, Nataliya Pohrebnyak RUS, Mariya Ryemyen, Yelizaveta Bryzgina
2 FRA 42.45
Myriam Soumaré, Véronique Mang, Lina Jacques-Sébastien, Christine Arron
3 POL 42.68
Marika Popowicz-Drapala, Daria Korczyńska, Marta Jeschke, Weronika Wedler
x RUS (42.91) DQ 32.2.a
Yuna Mekhti-Zade, Aleksandra Fedoriva-Shpayer, Yuliya Gushchina, Yuliya Chermoshanskaya
4 BLR 43.18
Yulia Nestsiarenka, Katsiaryna Shumak, Alena Danilyuk-Neumiarzhytskaya, Yuliya Balykina
5 ESP 43.45
Ana Torrijos, Digna Luz Murillo, Estela García, Amparo María Cotán
6 SWE 43.75
Emma Rienas, Lena Hordnes, Elin Backman, Moa Hjelmer
x BEL DNF
Olivia Borlée, Hanna Mariën, Elodie Ouédraogo, Frauke Penen

4 x 400m     1 August

x RUS (3:21.26) DQ 32.2.a
Anastasiya Kapachinskaya, Antonina Krivoshapka, Kseniya Aksyonova, Tatyana Firova 49.44
1 GER 3:24.07
Fabienne Kohlmann , Esther Cremer, Janin Lindenberg, Claudia Hoffmann 50.20
2 GBR 3:24.32
Nicola Sanders, Marilyn Okoro, Lee McConnell, Perri Shakes-Drayton 49.60
3 ITA 3:25.71
Chiara Bazzoni, Marta Milani, Maria Enrica Spacca, Libania Grenot 49.61
4 UKR 3:28.03
Darya Prystupa, Anna Titimets, Alina Lohvynenko, Antonina Yefremova 50.86
5 FRA 3:28.11
Marie-Angélique Lacordelle, Muriel Hurtis, Thélia Sigère, Virginie Michanol 51.49
x BLR (3:28.74) DQ 32.2.a
Katsiaryna Mishyna, Elena Kyevich, Hanna Reishal, Sviatlana Usovich 51.19
6 ROU 3:29.75
Angela Moroşanu, Anamaria Ioniţă, Bianca Răzor, Mirela Lavric 52.41

Men

100m     28 June Wind: -0.7

1 Christophe Lemaitre FRA 10.09
2 Jimmy Vicaut FRA 10.12
3 Jaysuma Saidy Ndure NOR 10.17
4 Harry Aikines-Aryeetey GBR 10.31
5 Serhiy Smelyk UKR 10.34
x Ronalds Arājs LAT DNF
x Rytis Sakalauskas LTU DNF
x Simone Collio ITA DQ

200m     30 June Wind: -0.9

1 Churandy Martina NED 20.42
2 Patrick van Luijk NED 20.87
3 Danny Talbot GBR 20.95
4 Jonathan Borlée BEL 20.99
5 Nil de Oliveira SWE 21.11
6 Chris Clarke GBR 21.26
7 Diego Marani ITA 21.26
8 Paul Hession IRL 21.27

400m     29 June

1 Pavel Maslák CZE 45.24
2 Marcell Deák Nagy HUN 45.52
3 Yannick Fonsat FRA 45.82
4 Donald Blair-Sanford ISR 45.91
5 Richard Buck GBR 45.92
6 Brian Gregan IRL 46.04
7 Marcin Marciniszyn POL 46.46
8 Marco Vistalli ITA 1:39.97

800m     29 June

1 Yuriy Borzakovskiy RUS 1:48.61
2 Andreas Bube DEN 1:48.69
3 Pierre-Ambroise Bosse FRA 1:48.83
4 Antonio Manuel Reina ESP 1:48.98
5 Jakub Holuša CZE 1:48.99
6 Robert Lathouwers NED 1:49.22
7 Jozef Repčík SVK 1:49.42
8 Thomas Roth NOR 1:49.54

1500m     1 July

1 Henrik Ingebrigtsen NOR 3:46.20
2 Florian Carvalho FRA 3:46.33
3 David Bustos ESP 3:46.45
4 Hélio Gomes POR 3:46.50
5 Bartosz Nowicki POL 3:46.69
6 İlham Tanui Özbilen TUR 3:46.85
7 Dmitrijs Jurkevičs LAT 3:47.36
8 Goran Nava SRB 3:47.74
9 Abdellah Haidane ITA 3:47.79
10 Andreas Vojta AUT 3:53.23
11 Florian Orth GER 3:58.54
12 Niclas Sandells FIN 4:03.34

5000m     27 June

1 Mo Farah GBR 13:29.91
2 Arne Gabius GER 13:31.83
3 Polat Kemboi Arıkan TUR 13:32.63
4 Yohan Durand FRA 13:32.65
5 Daniele Meucci ITA 13:32.69
6 Hayle Ibrahimov AZE 13:36.05
7 Dennis Licht NED 13:37.99
8 Bashir Abdi BEL 13:39.01
9 Serhiy Lebid UKR 13:40.07
10 Manuel Ángel Penas ESP 13:41.40
11 Stefano La Rosa ITA 13:41.99
12 Francisco Javier Alves ESP 13:42.46
13 Adil Bouafif SWE 13:50.13
14 Rory Fraser GBR 13:51.05
15 Philipp Pflieger GER 13:51.23
16 Tiidrek Nurme EST 13:51.29
17 Brenton Rowe AUT 13:51.58
18 Sindre Buraas NOR 13:51.64
19 Anatoliy Rybakov RUS 13:52.79
20 Jesús España ESP 13:55.98
21 Mats Lunders BEL 14:06.55
22 Philipp Bandi SUI 14:07.48
23 Mitch Goose GBR 14:21.91
x Jesper van der Wielen NED DNF
x Maksym Leanderson ITA DQ

10,000m     30 June

1 Polat Kemboi Arıkan TUR 28:22.27
2 Daniele Meucci ITA 28:22.73
3 Yevgeniy Rybakov RUS 28:22.95
4 Bashir Abdi BEL 28:23.72
5 Carles Castillejo ESP 28:24.51
6 Ayad Lamdassem ESP 28:26.46
7 Khalid Choukoud NED 28:26.82
8 Rui Pedro Silva POR 28:31.16
9 Keith Gerrard GBR 28:57.97
10 Manuel Ángel Penas ESP 29:02.01
11 Koen Naert BEL 29:02.08
12 Stefano La Rosa ITA 29:02.53
13 Abdi Nageeye NED 29:05.12
14 Adil Bouafif SWE 29:07.31
15 Mark Kenneally IRL 29:10.55
16 Mats Lunders BEL 29:16.46
17 Tasama Moogas ISR 29:22.03
18 Ronald Schröer NED 29:31.06
19 Roman Romanenko UKR 29:32.57
20 David Rooney IRL 29:57.82
21 Jarkko Järvenpää FIN 30:59.63
x Youssef El Kalai POR DNF
x Mykola Labovskyy UKR DNF
x José Rocha POR DQ 32.2.a DNF
x Denis Mayaud FRA DQ

3000m Steeplechase     29 June

1 Mahiedine Mekhissi-Benabbad FRA 8:33.23
2 Tarik Langat Akdag TUR 8:35.24
3 Víctor García ESP 8:35.87
x Nordine Gezzar FRA (8:36.98) DQ 32.2.a
4 Abdelaziz Merzougui ESP 8:38.58
5 Łukasz Parszczyński POL 8:38.76
6 Yuri Floriani ITA 8:39.22
7 Krystian Zalewski POL 8:39.35
8 Hakan Duvar TUR 8:40.05
9 Steffen Uliczka GER 8:41.53
10 Ivan Luchianov MDA 8:42.06
11 Łukasz Oślizło POL 8:44.51
12 Patrick Nasti ITA 8:48.37
13 Antonio Dávid Jiménez ESP 8:53.30
14 Kaur Kivistik EST 8:58.02

110m Hurdles     1 July Wind: 0.5

1 Sergey Shubenkov RUS 13.16
2 Garfield Darien FRA 13.20
3 Artur Noga POL 13.27
4 Alexander John GER 13.38
5 Emanuele Abate ITA 13.43
6 Gregory Sedoc NED 13.45
7 Philip Nossmy SWE 13.59
8 Konstadínos Douvalídis GRE 13.59

400m Hurdles     29 June

1 Rhys Williams GBR 49.33
2 Emir Bekrić SRB 49.49
3 Stanislav Melnykov UKR 49.69
4 Adrien Clemenceau FRA 49.70
5 Rasmus Mägi EST 50.01
6 Georg Fleischhauer GER 50.11
7 Nathan Woodward GBR 50.20
8 Periklís Iakovákis GRE 50.57

High Jump     29 June

1 Robbie Grabarz GBR 2.31
2 Raivydas Stanys LTU 2.31
3 Mickaël Hanany FRA 2.28
4 Sergey Mudrov RUS 2.28
5 Gianmarco Tamberi ITA 2.24
6 Michal Kabelka SVK 2.24
6 Szymon Kiecana POL 2.24
8 Jaroslav Bába CZE 2.24
8 Mihai Donisan ROU 2.24
10 Eike Onnen GER 2.20
11 Bogdan Bondarenko UKR 2.15
x Samson Oni GBR NH

Pole Vault     1 July

1 Renaud Lavillenie FRA 5.97
2 Björn Otto GER 5.92
3 Raphael Holzdeppe GER 5.77
4 Malte Mohr GER 5.77
5 Konstadínos Filippídis GRE 5.72
6 Jan Kudlička CZE 5.60
7 Rasmus Wejnold Jørgensen DEN 5.50
8 Maksym Mazuryk UKR 5.40
8 Claudio Michel Stecchi ITA 5.40
10 Jérôme Clavier FRA 5.40
x Igor Bychkov ESP NH
x Sergey Kucheryanu RUS NH
x Stanislau Tsivonchyk BLR NH

Long Jump     1 July

1 Sebastian Bayer GER 8.34 0.3
2 Luis Felipe Méliz ESP 8.21 1.7
3 Michel Tornéus SWE 8.17 0.0
4 JJ Jegede GBR 8.10w 2.4
5 Eusebio Cáceres ESP 8.06 0.4
6 Roni Ollikainen FIN 8.05 1.5
7 Marcos Chuva POR 7.92 0.5
8 Tomasz Jaszczuk POL 7.90 1.4
9 Kafétien Gomis FRA 7.88 0.7
10 Tommi Evilä FIN 7.79 -1.1
11 Morten Jensen DEN 7.56 0.7
12 Salim Sdiri FRA 7.48 -0.7

Triple Jump     30 June

1 Fabrizio Donato ITA 17.63w 2.8
2 Şeref El-Sheryf UKR 17.28w 2.2
3 Aliaksei Tsapik BLR 16.97w 3.8
4 Aleksey Fyodorov RUS 16.83 1.3
5 Momchil Karailiev BUL 16.77w 2.1
6 Karol Hoffmann POL 16.74 1.5
7 Dzmitry Platnitski BLR 16.68 0.9
8 Yochai Halevi ISR 16.67 0.5
9 Dimítrios Tsiámis GRE 16.52 0.9
10 Fabrizio Schembri ITA 16.40w 2.7
11 Zlatozar Atanasov BUL 16.39 1.2
12 Andreas Pohle GER 16.34 1.7

Shot Put     29 June

1 David Storl GER 21.58
2 Rutger Smith NED 20.55
3 Asmir Kolašinac SRB 20.36
4 Hüseyin Atıcı TUR 20.24
5 Marco Fortes POR 20.24
6 Antonín Žalský CZE 19.94
7 Borja Vivas ESP 19.81
19.54 19.59 19.81 19.37 19.35 19.37
8 Marco Schmidt GER 19.65
9 Lajos Kürthy HUN 19.55
10 Dmytro Savytskyy UKR 19.30
11 Nedžad Mulabegović CRO 19.26
12 Kim Christensen DEN 19.00

Discus Throw     30 June

1 Robert Harting GER 68.30
2 Gerd Kanter EST 66.53
x Zoltán Kővágó HUN (66.42) DQ 32.2.a
3 Rutger Smith NED 64.02
4 Mario Pestano ESP 63.87
5 Frank Casañas ESP 63.60
6 Robert Urbanek POL 62.99
7 Gerhard Mayer AUT 62.85
8 Markus Münch GER 61.25
9 Ercüment Olgundeniz TUR 60.92
10 Erik Cadée NED 60.58
11 Lawrence Okoye GBR 60.09

Hammer Throw     30 June

1 Krisztián Pars HUN 79.72
2 Aleksey Zagorniy RUS 77.40
3 Szymon Ziółkowski POL 76.67
4 Valeri Sviatokha BLR 75.83
5 Nicola Vizzoni ITA 75.13
6 Mattias Jons SWE 74.56
7 Markus Esser GER 74.49
8 Jérôme Bortoluzzi FRA 74.49
9 Pavel Kryvitski BLR 73.67
10 Olli-Pekka Karjalainen FIN 73.48
11 Marcel Lomnický SVK 73.41
x Aleksey Sokyrskyy UKR NM

Javelin Throw     28 June

1 Vítězslav Veselý CZE 83.72
2 Valeriy Iordan RUS 83.23
3 Ari Mannio FIN 82.63
4 Andreas Thorkildsen NOR 81.55
5 Oleksandr Pyatnytsya UKR 81.41
6 Igor Janik POL 81.21
7 Kim Amb SWE 79.03
8 Gabriel Wallin SWE 77.18
9 Tino Häber GER 76.11
10 Risto Mätas EST 75.85
11 Tero Pitkämäki FIN 74.89
12 Paweł Rakoczy POL 70.93

Decathlon     28 June

1 Pascal Behrenbruch GER 8558
10.93/+0.8 7.15/-0.8 16.89 1.97 48.54 14.16/+0.2 48.24 5.00 67.45 4:34.02
2 Oleksiy Kasyanov UKR 8321
10.57/+0.8 7.49/+1.9 14.38 2.00 48.07 14.23/+0.2 47.75 4.80 52.37 4:32.66
3 Ilya Shkurenyov RUS 8219
10.98/+0.8 7.32/+0.7 13.16 2.06 49.92 14.24/+0.2 44.82 5.20 56.70 4:30.41
4 Mihail Dudaš SRB 8154
10.81/+0.8 7.36/-1.3 13.64 1.97 48.02 14.78/-0.5 43.55 4.80 59.98 4:27.54
5 Gaël Querin FRA 8098
11.17/+0.7 7.56/+0.4 13.05 1.97 48.20 14.37/-0.5 40.32 5.00 53.60 4:17.29
6 Roman Šebrle CZE 8052
11.19/+0.7 7.43/-0.2 14.65 2.00 49.87 14.45/-0.5 44.05 4.90 61.78 4:50.74
7 Norman Müller GER 8003
11.08/-0.3 7.24/+0.3 14.88 2.00 48.74 14.83/-0.5 41.12 4.80 55.41 4:28.47
8 Adam Sebastian Helcelet CZE 7998
10.96/-0.3 7.30/-0.3 13.99 2.03 49.98 14.24/+0.2 39.12 4.80 61.66 4:42.55
9 Mikalai Shubianok BLR 7948
11.34/+0.8 7.08/+0.4 15.37 2.00 50.27 14.57/-0.5 43.80 4.70 58.51 4:31.56
10 Petter Olson SWE 7771
11.02/-0.3 7.04/+0.6 13.40 1.94 49.01 14.63/-0.5 39.41 4.80 56.26 4:35.13
11 Jonas Fringeli SUI 7719
11.22/+0.8 7.04/+0.6 13.28 1.97 48.75 14.64/+0.2 40.80 4.60 51.33 4:24.93
12 Ashley Bryant GBR 7668
11.08/+0.8 7.12/-0.3 13.08 1.88 49.29 14.74/+0.2 39.94 4.50 66.71 4:49.16
13 Einar Daði Lárusson ISL 7653
11.11/+0.7 7.33/-0.1 13.65 2.00 49.07 14.72/-0.5 35.95 4.60 51.75 4:39.38
14 Tarmo Riitmuru EST 7644
11.50/+0.8 6.80/+1.1 13.75 1.97 51.51 14.78/-0.5 42.75 5.00 54.81 4:33.50
15 Dominik Distelberger AUT 7611
10.80/-0.3 7.14/-1.3 11.22 1.88 48.52 14.61/-0.5 38.29 4.70 55.72 4:37.05
16 Björn Barrefors SWE 7537
11.02/+0.7 7.17/+0.6 13.06 1.97 49.90 14.83/+0.2 39.80 4.90 49.03 4:56.97
17 Sami Itani FIN 7515
11.19/+0.7 6.84/+0.2 14.07 2.00 50.01 14.89/-0.5 41.20 4.40 56.65 4:53.28
18 Marcus Nilsson SWE 7164
11.53/+0.8 6.60/-0.1 13.63 1.88 49.94 16.95/-0.5 40.93 4.40 54.14 4:23.79
x Cedric Nolf BEL DNF
10.93/+0.8 7.13/+0.3 13.07 1.88 49.74 14.79/-0.5 37.90 4.60
x Mathias Brugger GER DNF
11.04/-0.3 6.81/-1.8 13.95 1.97 48.84 15.07/-0.5 41.99
x Artem Lukyanenko RUS DNF
11.17/-0.3 7.16/+0.4 14.18 1.97 49.42 14.66/+0.2 38.49
x Vasiliy Kharlamov RUS DNF
11.27/+0.8 7.22/+1.3 14.55 1.91
x Florian Geffrouais FRA DNF
11.19/+0.8 NM 14.31
x Kevin Mayer FRA DNF
11.10/+0.7 NM 12.25
x Igor Šarčević SRB DNF
11.15/+0.8 6.54/+0.7 14.86
x Pelle Rietveld NED DNF
10.85/-0.3 7.02/-0.8

4 x 100m     1 July

1 NED 38.34
Brian Mariano, Churandy Martina, Giovanni Codrington, Patrick van Luijk
2 GER 38.44
Julian Reus, Tobias Unger, Alexander Kosenkow, Lucas Jakubczyk
3 FRA 38.46
Ronald Pognon, Christophe Lemaitre, Pierre-Alexis Pessonneaux, Emmanuel Biron
4 RUS 38.67
Mikhail Idrisov, Konstantin Petryashov, Vyacheslav Kolesnichenko, Pavel Karavayev
5 SUI 38.83
Alex Wilson, Marc Schneeberger, Reto Amaru Schenkel, Rolf Fongué
6 POR 39.96
Ricardo Monteiro, Dany Gonçalves, Diogo Antunes, Yazaldes Nascimento
x CZE DNF
Jan Veleba, Rostislav Šulc, Vojtěch Šulc, Lukáš Šťastný
x GBR DNF
Christian Malcolm, Dwain Chambers, James Ellington, Mark Lewis-Francis

4 x 400m     1 July

1 BEL 3:01.09
Antoine Gillet, Jonathan Borlée, Jente Bouckaert, Kevin Borlée
2 GBR 3:01.56
Nigel Levine, Conrad Williams, Robert Tobin, Richard Buck
3 GER 3:01.77
Jonas Plass, Kamghe Gaba, Eric Krüger, Thomas Schneider
4 POL 3:02.37
Piotr Wiaderek, Jan Ciepiela, Marcin Marciniszyn, Kacper Kozłowski
5 CZE 3:02.72
Daniel Němeček, Pavel Maslák, Josef Prorok, Jakub Holuša
6 FRA 3:03.04
Teddy Atine, Toumane Coulibaly, Marc Macedot, Yannick Fonsat
7 UKR 3:04.56
Oleksiy Ryemyen, Stanislav Melnykov, Yevhen Hutsol, Volodymyr Burakov
8 NED 3:05.68
Joeri Moerman, Bram Peters, Dennis Spillekom, Youssef el Rhalfioui

Women

100m     28 June Wind: -0.7

1 Ivet Lalova BUL 11.28
2 Olesya Povh UKR 11.32
3 Lina Grinčikaitė LTU 11.32
4 Ezinne Okparaebo NOR 11.39
5 Olga Belkina RUS 11.42
6 Verena Sailer GER 11.42
7 Anne Cibis GER 11.54
8 Tatjana Pinto GER 11.62

200m     30 June Wind: -1.3

1 Mariya Ryemyen UKR 23.05
2 Hrystyna Stuy UKR 23.17
3 Myriam Soumaré FRA 23.21
4 Viktoriya Pyatachenko UKR 23.25
5 Dafne Schippers NED 23.53
6 Jamile Samuel NED 23.55
7 Eleni Artymata CYP 23.59
8 Johanna Danois FRA 23.61

400m     29 June

1 Moa Hjelmer SWE 51.13
2 Kseniya Zadorina RUS 51.26
3 Ilona Usovich BLR 51.94
4 Olha Zemlyak UKR 52.01
5 Lee McConnell GBR 52.20
6 Libania Grenot ITA 52.57
7 Darya Prystupa UKR 53.03
8 Muriel Hurtis FRA 54.50

800m     29 June

x Yelena Arzhakova RUS (1:58.51)DQ 32.2.a
1 Lynsey Sharp GBR 2:00.52
x Irina Maracheva RUS (2:00.66) DQ 32.2.b
2 Maryna Arzamasova BLR 2:01.02
3 Liliya Lobanova UKR 2:01.29
4 Lucia Klocová SVK 2:01.38
5 Jemma Simpson GBR 2:02.14
6 Natalija Piliušina LTU 2:06.59

1500m     1 July

x Aslı Çakır Alptekin TUR (4:05.31) DQ 32.2.b
x Gamze Bulut TUR (4:06.04) DQ 32.2.a
x Anna Mishchenko UKR (4:07.74) DQ 32.2.b
x Yekaterina Gorbunova RUS (4:08.63) DQ 32.2.b 4:08.63
1 Nuria Fernández ESP 4:08.80
2 Diana Sujew GER 4:09.28
3 Tereza Čapková CZE 4:10.17
x Kristina Khaleyeva RUS (4:10.26) DQ 32.2.b
4 Corinna Harrer GER 4:10.38
5 Isabel Macías ESP 4:11.12
6 Ingvill Måkestad Bovim NOR 4:13.32
7 Marina Munćan SRB 4:15.63

5000m     28 June

1 Olga Golovkina RUS 15:11.70
x Lyudmila Liakhovich Kovalenko (15:12.03) UKR DQ 32.2.b
2 Sara Moreira POR 15:12.05
3 Julia Bleasdale GBR 15:12.77
4 Roxana Bîrcă ROU 15:13.40
5 Nadia Ejjafini ITA 15:16.54
x Svetlana Kireyeva RUS (15:19.55) DQ 32.2.b 15:19.55
6 Almensch Belete BEL 15:22.15
7 Elena Romagnolo ITA 15:24.38
8 Judith Pla ESP 15:27.62
9 Dudu Karakaya TUR 15:29.71
10 Christine Bardelle FRA 15:33.49
11 Barbara Maveau BEL 15:33.68
12 Layes Tsige AZE 15:33.88
13 Silvia Weissteiner ITA 15:39.23
14 Helen Clitheroe GBR 15:49.13
15 Maren Kock GER 15:52.74
16 Lidia Rodríguez ESP 16:07.73
x Fadime Suna TUR DNF
x Sabine Fischer SUI DNF
x Johanna Lehtinen FIN DNF

10,000m     1 July

1 Dulce Félix POR 31:44.75
2 Jo Pavey GBR 31:49.03
3 Olha Skrypak UKR 31:51.32
4 Fionnuala Britton IRL 32:05.54
5 Sabrina Mockenhaupt GER 32:16.55
6 Charlotte Purdue GBR 32:28.46
7 Ana Dias POR 32:35.82
8 Elena Romagnolo ITA 32:42.31
9 Gemma Steel GBR 32:46.32
10 Leonor Carneiro POR 33:05.92
11 Lidia Rodríguez ESP 33:09.53
12 Tetyana Holovchenko UKR 33:18.15
13 Marta Silvestre ESP 34:21.24
14 Patricia Morceli Bühler SUI 34:24.82
x Nadia Ejjafini ITA DNF
x Krisztina Papp HUN DNF

3000m Steeplechase     30 June

1 Gülcan Mıngır TUR 9:32.96
x Svitlana Shmidt UKR (9:33.03) DQ 32.2.b
2 Antje Möldner-Schmidt GER 9:36.37
3 Gesa-Felicitas Krause GER 9:38.20
4 Ancuţa Bobocel ROU 9:41.32
5 Poļina Jeļizarova LAT 9:41.38
6 Natalya Gorchakova RUS 9:42.98
7 Diana Martín ESP 9:45.36
8 Clarisse Cruz POR 9:47.76
9 Sandra Eriksson FIN 9:48.19
10 Silvia Danekova BUL 9:51.45
11 Stephanie Reilly IRL 9:53.90
x Lyubov Kharlamova RUS (9:58.44) DQ 32.2.b
12 Sanaa Koubaa GER 10:02.33
13 Zulema Fuentes-Pila ESP 10:05.06

100m Hurdles     30 June Wind: -1.4

x Nevin Yanıt TUR (12.81) DQ 32.2.a
1 Alina Talay BLR 12.91
2 Katsiaryna Paplauskaya BLR 12.97
3 Beate Schrott AUT 12.98
4 Anne Zagré BEL 13.02
5 Marzia Caravelli ITA 13.11
6 Cindy Roleder GER 13.11
7 Micol Cattaneo ITA 13.16

400m Hurdles     29 June

x Irina Davydova RUS (53.77) DQADR 2.2
1 Denisa Rosolová CZE 54.24
2 Anna Yaroshchuk UKR 54.35
3 Zuzana Hejnová CZE 54.49
4 Yelena Churakova RUS 54.78
5 Elodie Ouédraogo BEL 55.95
6 Zuzana Bergrová CZE 56.26
8 Jessie Barr IRL 56.83

High Jump     28 June

1 Ruth Beitia ESP 1.97
2 Tonje Angelsen NOR 1.97
3 Irina Gordeyeva RUS 1.92
3 Emma Green-Tregaro SWE 1.92
3 Olena Holosha UKR 1.92
6 Burcu Ayhan TUR 1.92
6 Mélanie Melfort FRA 1.92
8 Mirela Demireva BUL 1.92
9 Airinė Palšytė LTU 1.89
10 Ebba Jungmark SWE 1.85
11 Adonía Steryíou GRE 1.80
12 Venelina Veneva-Mateeva BUL 1.80

Pole Vault     30 June

1 Jiřina Ptáčníková CZE 4.60
2 Martina Strutz GER 4.60
3 Nikoleta Kiriakopoúlou GRE
(4.30/3 4.40/1 4.50/2 4.60/2 4.65/XXX)
4 Anastasiya Savchenko RUS 4.50
4 Silke Spiegelburg GER 4.50
6 Vanessa Boslak FRA 4.50
7 Lisa Ryzih GER 4.40
8 Aleksandra Kiryashova RUS 4.40
9 Anastasiya Shvedova BLR 4.40
10 Angelica Bengtsson SWE 4.30
11 Jillian Schwartz ISR 4.10
x Ekateríni Stefanídi GRE NH

Long Jump     28 June

1 Éloyse Lesueur FRA 6.81 0.5
2 Volha Sudareva BLR 6.74 0.6
3 Margrethe Renstrøm NOR 6.67 1.2
4 Sosthene Taroum Moguenara GER 6.66 0.7
5 Ineta Radēviča LAT 6.55 -0.6
6 Irène Pusterla SUI 6.53 0.9
7 Melanie Bauschke GER 6.50 -0.1
8 Svetlana Denyayeva RUS 6.40 0.3
9 Jana Velďáková SVK 6.31 -0.6
10 Concepción Montaner ESP 6.26 -0.6
x Marharyta Tverdohlib UKR NM
x Yana Panteleyeva RUS NM

Triple Jump     29 June

1 Olha Saladukha UKR 14.99 0.2
2 Patrícia Mamona POR 14.52 1.8
3 Yana Borodina RUS 14.36 0.7
4 Simona La Mantia ITA 14.25 2.0
5 Dana Velďáková SVK 14.24 2.0
6 Níki Panétta GRE 14.23 0.7
7 Athanasía Pérra GRE 14.23 2.0
8 Françoise Mbango FRA 14.19w 2.7
9 Svetlana Bolshakova BEL 14.07 1.0
10 Marija Šestak SLO 14.01 0.5
11 Paraskeví Papahrístou GRE 13.89 -0.7
12 Aksinnia Dzetsuk BLR 13.87 0.3

Shot Put     29 June

1 Nadine Kleinert GER 19.18
2 Irina Tarasova RUS 18.91
3 Chiara Rosa ITA 18.47
4 Josephine Terlecki GER 18.33
5 Christina Schwanitz GER 18.25
6 Radoslava Mavrodieva BUL 18.14
7 Anita Márton HUN 17.93
8 Helena Engman SWE 17.64
9 Jessica Cérival FRA 17.20
10 Paulina Guba POL 17.09
11 Austra Skujytė LTU 16.53
12 Anca Heltne ROU 16.39

Discus Throw     1 July

1 Sandra Perković CRO 67.62
2 Nadine Müller GER 65.41
3 Nataliya Semenova UKR 62.91
4 Anna Rüh GER 62.65
5 Julia Fischer GER 62.10
6 Mélina Robert-Michon FRA 60.41
7 Věra Cechlová CZE 60.08
8 Natalia Artîc MDA 58.64
9 Dragana Tomašević SRB 58.34
10 Joanna Wiśniewska POL 57.72
11 Monique Jansen NED 57.03
12 Tamara Apostolico ITA 56.15

Hammer Throw     1 July

1 Anita Włodarczyk POL 74.29
2 Martina Hrašnová SVK 73.34
3 Anna Bulgakova RUS 71.47
4 Kathrin Klaas GER 70.44
5 Tuğçe Şahutoğlu TUR 70.21
6 Stéphanie Falzon FRA 68.03
7 Éva Orbán HUN 67.92
x Zalina Marghieva MDA (67.92) DQ 32.2.a 67.92
8 Berta Castells ESP 67.42
9 Bianca Perie ROU 67.24
10 Sophie Hitchon GBR 67.17
11 Tereza Králová CZE 65.87

Javelin Throw     29 June

1 Vera Rebrik UKR 66.86
2 Christina Obergföll GER 65.12
3 Linda Stahl GER 63.69
4 Goldie Sayers GBR 63.01
5 Katharina Molitor GER 60.99
6 Sinta Ozoliņa-Kovale LAT 59.34
7 Tatjana Jelača SRB 57.58
8 Madara Palameika LAT 56.82
9 Sávva Líka GRE 56.25
10 Līna Mūze LAT 55.60
11 Sanni Utriainen FIN 55.14
12 Zahra Bani ITA 53.40

Heptathlon     30 June

1 Antoinette Nana Djimou FRA 6544
13.11/+0.4 1.77 13.48 24.52/-0.5 6.42/+1.2 55.82 2:17.99
x Lyudmyla Yosypenko (6387) UKR DQ 32.2.b
13.42/+0.4 1.77 14.32 24.14/-0.4 6.14/+1.0 49.61 2:17.63
2 Laura Ikauniece LAT 6335
13.53/+0.4 1.83 11.81 24.36/-0.4 6.31/+1.5 47.32 2:12.82
3 Aiga Grabuste LAT 6325
13.66/+0.3 1.74 13.52 24.47/0.0 6.46w/+2.6 45.85 2:12.90
4 Yekaterina Bolshova RUS 6298
13.66/+0.4 1.86 12.36 24.32/-0.4 6.30/+0.6 40.47 2:10.10
5 Jessica Samuelsson SWE 6262
13.92/+0.4 1.77 14.91 24.30/-0.4 6.18/+1.7 38.34 2:08.70
6 Claudia Rath GER 6210
13.68/+0.3 1.77 12.88 24.54/-0.4 6.42/+1.2 39.99 2:11.09
7 Eliška Klučinová CZE 6151
14.03/+0.3 1.83 14.21 24.56/-0.5 6.09/+1.8 42.58 2:19.47
8 Ida Marcussen NOR 6073
14.08/-1.1 1.71 13.29 25.14/-0.5 6.18/+1.3 46.03 2:12.36
9 Blandine Maisonnier FRA 6009
13.77/+0.3 1.80 12.22 24.90/-0.5 6.27/+0.3 38.96 2:16.86
10 Carolin Schäfer GER 6003
13.68/+0.3 1.74 12.70 24.19/-0.4 5.91/+0.9 48.81 2:25.79
11 Remona Fransen NED 5964
13.88/-1.1 1.80 13.16 24.59/0.0 6.03/+0.9 34.78 2:14.37
12 Alina Fodorova UKR 5959
14.49/-1.1 1.80 14.71 25.27/-0.5 6.11/+1.0 38.12 2:17.77
13 Györgyi Farkas HUN 5874
14.23/-1.1 1.80 12.62 25.74/0.0 5.92w/+2.4 45.81 2:19.93
14 Niina Kelo FIN 5692
14.35/-1.1 1.65 15.06 26.12/0.0 5.58/+1.6 49.02 2:25.38
x Grit Šadeiko EST DNF
14.00/+0.4 1.77 13.01 25.60/-0.5 NM 38.45
x Sofía Ifantídou GRE DNF
13.36/+0.3 1.77 12.56 24.10/0.0 6.18w/+3.8 45.38
x Sara Aerts BEL DNF
14.25/+0.4
x Yana Panteleyeva RUS DNF
14.00/+0.4 1.77 13.01 25.60/-0.5 NM 38.45

4 x 100m     1 July

1 GER 42.51
Leena Günther, Anne Cibis, Tatjana Pinto, Verena Sailer
2 NED 42.80
Kadene Vassell, Dafne Schippers, Eva Lubbers, Jamile Samuel
3 POL 43.06
Marika Popowicz-Drapala, Daria Korczyńska, Marta Jeschke, Ewelina Ptak
4 RUS 43.37
Yevgeniya Polyakova, Yekaterina Kuzina, Yekaterina Smirnova, Olga Belkina
5 FRA 43.44
Carima Louami, Ayodelé Ikuesan-Oudart, Lina Jacques-Sébastien, Christine Arron
6 SUI 43.61
Michelle Cueni, Jacqueline Gasser, Ellen Sprunger, Léa Sprunger
7 BLR 44.06
Volha Astashka, Katsiaryna Hanchar, Alena Danilyuk-Neumiarzhytskaya, Yuliya Balykina
x UKR DNF
Olesya Povh, Nataliya Pohrebnyak RUS, Mariya Ryemyen, Viktoriya Kashcheyeva

4 x 400m     1 July

1 UKR 3:25.07
Yuliya Olishevska, Olha Zemlyak, Nataliya Pyhyda, Alina Lohvynenko
2 FRA 3:25.49
Phara Anacharsis, Lénora Guion-Firmin, Marie Gayot, Floria Guei
3 CZE 3:26.02
Zuzana Hejnová, Zuzana Bergrová, Jitka Bartoničková, Denisa Rosolová
4 GBR 3:26.20
Shana Cox, Nicola Sanders, Lee McConnell, Eilidh Doyle
5 GER 3:27.81
Esther Cremer, Janin Lindenberg, Christiane Klopsch, Fabienne Kohlmann
6 RUS 3:28.36
Olga Tovarnova, Tatyana Veshkurova, Yuliya Kuznetsova, Kseniya Zadorina
7 ROU 3:29.80
Sanda Belgyan, Mirela Lavric, Bianca Răzor, Angela Moroşanu
8 POL 3:30.17
Agata Bednarek, Justyna Święty-Ersetic, Magdalena Gorzkowska, Anna Jesień

Men

100m     13 August Wind: -0.4

1 James Dasaolu GBR 10.06
2 Christophe Lemaitre FRA 10.13
3 Harry Aikines-Aryeetey GBR 10.22
4 Dwain Chambers GBR 10.24
5 Lucas Jakubczyk GER 10.25
6 Jaysuma Saidy Ndure NOR 10.35
7 Catalin Campeanu ROU 10.44
8 Yazaldes Nascimento POR 10.46

200m     15 August Wind: -1.6

1 Adam Gemili GBR 19.98
2 Christophe Lemaitre FRA 20.15
3 Serhiy Smelyk UKR 20.30
4 Churandy Martina NED 20.37
5 Diego Marani ITA 20.43
6 Ramil Guliyev TUR 20.48
7 Likoúrgos-Stéfanos Tsákonas GRE 20.53
8 Karol Zalewski POL 20.58

400m     15 August

1 Martyn Rooney GBR 44.71
2 Matthew Hudson-Smith GBR 44.75
3 Donald Blair-Sanford ISR 45.27
4 Jakub Krzewina POL 45.52
5 Conrad Williams GBR 45.53
6 Kamghe Gaba GER 45.83
7 Samuel García ESP 46.35
x Jonathan Borlée BEL DNS

800m     15 August

1 Adam Kszczot POL 1:44.15
2 Artur Kuciapski POL 1:44.89
3 Mark English IRL 1:45.03
4 Andreas Bube DEN 1:45.21
5 Marcin Lewandowski POL 1:45.78
6 Amel Tuka BIH 1:46.12
7 Jozef Repčík SVK 1:46.29
8 Pierre-Ambroise Bosse FRA 1:46.55

1500m     17 August

1 Mahiedine Mekhissi-Benabbad FRA 3:45.60
2 Henrik Ingebrigtsen NOR 3:46.10
3 Chris O’Hare GBR 3:46.18
4 Paul Robinson IRL 3:46.35
5 Homiyu Tesfaye GER 3:46.46
6 David Bustos ESP 3:46.92
7 Timo Benitz GER 3:47.26
8 Tarik Moukrime BEL 3:47.33
9 Soufiane El Kabbouri ITA 3:51.98
10 Florian Orth GER 3:54.35
11 Stanislav Maslov UKR 3:54.59
12 Charlie Da’Vall Grice GBR 4:04.81
x Ciarán Ó Lionáird IRL DNF
x Jakub Holuša CZE DNS

5000m     17 August

1 Mo Farah GBR 14:05.82
2 Hayle Ibrahimov AZE 14:08.32
3 Andy Vernon GBR 14:09.48
4 Richard Ringer GER 14:10.92
5 Roberto Alaiz ESP 14:11.47
6 Bouabdellah Tahri FRA 14:11.62
7 Arne Gabius GER 14:11.84
8 Antonio Abadía ESP 14:11.89
9 Ali Kaya TUR 14:12.53
10 Tiidrek Nurme EST 14:13.89
11 Jesús España ESP 14:14.57
12 Thomas Farrell GBR 14:15.93
13 Brenton Rowe AUT 14:16.46
14 Marouan Razine ITA 14:16.95
15 Soufiane Bouchikhi BEL 14:17.43
16 Bashir Abdi BEL 14:24.73

10,000m     13 August

1 Mo Farah GBR 28:08.11
2 Andy Vernon GBR 28:08.66
3 Ali Kaya TUR 28:08.72
4 Polat Kemboi Arıkan TUR 28:11.11
5 Bashir Abdi BEL 28:13.61
6 Daniele Meucci ITA 28:19.79
7 Bouabdellah Tahri FRA 28:25.03
8 Stefano La Rosa ITA 28:49.99
9 Sondre Nordstad Moen NOR 28:50.53
10 Yevgeniy Rybakov RUS 28:53.48
11 Koen Naert BEL 29:04.87
12 Ricardo Ribas POR 29:09.47
13 Mats Lunders BEL 29:12.86
14 Marius Øyre Vedvik NOR 29:42.10
15 Abdi Hakin Ulad DEN 29:50.67
16 Mikael Ekvall SWE 30:04.93
17 Haimro Alame ISR 30:04.95
18 Girmaw Amare ISR 30:53.87
x Mehmet Akkoyun TUR DQ 32.2.b DNF
x Adil Bouafif SWE DQ 32.2.a DNF
x Serhiy Lebid UKR DNF
x Yassine Mandour FRA DNF
x Manuel Ángel Penas ESP DNF
x Tom Wiggers NED DNF

Marathon     17 August

1 Daniele Meucci ITA 2:11:08
2 Yared Shegumo POL 2:12:00
3 Aleksey Reunkov RUS 2:12:15
4 Javier Guerra ESP 2:12:32
5 Viktor Röthlin SUI 2:13:07
6 Abdellatif Meftah FRA 2:13:16
7 Ruggero Pertile ITA 2:14:18
8 André Pollmächer GER 2:14:51
9 Tadesse Abraham SUI 2:15:05
10 Ricardo Ribas POR 2:15:43
11 Stepan Kiselev RUS 2:15:45
12 Valērijs Žolnerovičs LAT 2:15:56
13 Jean-Domascene Habarurema FRA 2:16:04
14 Abdelhadi El Hachimi BEL 2:16:35
15 Benjamin Malaty FRA 2:17:09
16 El Hassane Ben Lkhainouch FRA 2:17:54
17 Lars Budolfsen DEN 2:17:54
18 Roman Fosti EST 2:17:54
19 Henrik Them Andersen DEN 2:17:55
20 Sean Hehir IRL 2:17:59
21 Sergey Rybin RUS 2:18:04
22 Jesper Faurschou DEN 2:18:12
23 Christian Kreienbühl SUI 2:18:36
24 Ihor Russ UKR 2:19:19
25 Mustafa Mohamed SWE 2:19:29
26 Fatih Bilgiç TUR 2:19:49

3000m Steeplechase     14 August

1 Yoann Kowal FRA 8:26.66
2 Krystian Zalewski POL 8:27.11
3 Ángel Mullera ESP 8:29.16
4 Sebastián Martos ESP 8:30.08
5 Ivan Lukyanov RUS 8:32.50
6 Jukka Keskisalo FIN 8:32.70
7 Steffen Uliczka GER 8:32.99
8 Tarik Langat Akdag TUR 8:33.13
9 Mitko Tsenov BUL 8:34.16
10 Mateusz Demczyszak POL 8:34.32
11 Janne Ukonmaanaho FIN 8:42.45
12 Yuri Floriani ITA 8:44.05
13 Martin Grau GER 8:44.46
14 Nikolay Chavkin RUS 8:45.70
x Mahiedine Mekhissi-Benabbad FRA DQ

110m Hurdles     14 August Wind: 0.5

1 Sergey Shubenkov RUS 13.19
2 William Sharman GBR 13.27
3 Pascal Martinot-Lagarde FRA 13.29
4 Balázs Baji HUN 13.29
5 Petr Svoboda CZE 13.63
6 Artur Noga POL 14.25
x Dimitri Bascou FRA DQ
x Lawrence Clarke GBR DNS

400m Hurdles     15 August

1 Kariem Hussein SUI 48.96
2 Rasmus Mägi EST 49.06
3 Denis Kudryavtsev RUS 49.16
4 Timofey Chalyy RUS 49.56
5 Felix Franz GER 49.83
6 Emir Bekrić SRB 49.90
7 Varg Königsmark GER 49.91
8 Oskari Mörö FIN 50.14

High Jump     15 August

1 Bogdan Bondarenko UKR 2.35
2 Andrii Protsenko UKR 2.33
x Ivan Ukhov RUS (2.30) DQ 32.2.a
3 Jaroslav Bába CZE 2.30
4 Daniyil Tsyplakov RUS 2.26
5 Yuriy Krymarenko UKR 2.26
6 Marco Fassinotti ITA 2.26
6 Tihomir Ivanov BUL 2.26
6 Gianmarco Tamberi ITA 2.26
9 Wojciech Theiner POL 2.26
10 Chris Baker GBR 2.21
10 Andrei Churyla BLR 2.21
10 Mihai Donisan ROU 2.21
x Raivydas Stanys LTU NH

Pole Vault     16 August

1 Renaud Lavillenie FRA 5.90
2 Paweł Wojciechowski POL 5.70
3 Jan Kudlička CZE 5.70
3 Kévin Menaldo FRA 5.70
5 Aleksandr Gripich RUS 5.65
6 Piotr Lisek POL 5.65
7 Konstadínos Filippídis GRE 5.60
8 Edi Maia POR 5.60
9 Karsten Dilla GER 5.40
9 Sergey Kucheryanu RUS 5.40
11 Steven Lewis GBR 5.40
x Diogo Ferreira POR NH
x Ilya Mudrov RUS NH
x Robert Sobera POL NH

Long Jump     17 August

1 Greg Rutherford GBR 8.29 -0.4
2 Loúis Tsátoumas GRE 8.15 -0.4
(8.15/-0.4 7.82/-0.5 X/-0.6 7.83/-1.2 7.86/2.6 7.72/0.1)
3 Kafétien Gomis FRA 8.14 1.5
4 Eusebio Cáceres ESP 8.11 -0.7
5 Michel Tornéus SWE 8.09 0.1
6 Ignisious Gaisah NED 8.08 -0.6
7 Tomasz Jaszczuk POL 8.07 1.5
8 Christian Reif GER 7.95 0.5
9 JJ Jegede GBR 7.88 0.0
10 Elvijs Misāns LAT 7.76 -0.9
11 Chris Tomlinson GBR 7.75 -1.0
12 Adrian Strzałkowski POL 7.63 -0.5

Triple Jump     14 August

1 Benjamin Compaoré FRA 17.46 -0.1
x Lyukman Adams RUS (17.09 -0.5) DQ 32.2.a
2 Aleksey Fyodorov RUS 17.04 1.1
3 Yoann Rapinier FRA 17.01 -0.1
4 Marian Oprea ROU 16.94 0.9
5 Nelson Évora POR 16.78 0.4
6 Fabrizio Donato ITA 16.66 -0.7
7 Pablo Torrijos ESP 16.56 0.0
8 Rumen Dimitrov BUL 16.43 -0.2
9 Dimítrios Tsiámis GRE 16.39 -0.9
10 Dzmitry Platnitski BLR 16.25 -0.8
11 Fabrizio Schembri ITA 16.02 0.8

Shot Put     12 August

1 David Storl GER 21.41
2 Borja Vivas ESP 20.86
3 Tomasz Majewski POL 20.83
4 Stipe Žunić CRO 20.68
5 Asmir Kolašinac SRB 20.55
6 Jan Marcell CZE 20.48
7 Marco Fortes POR 20.35
8 Valeriy Kokoyev RUS 20.23
9 Carlos Tobalina ESP 20.04
10 Aleksandr Lesnoy RUS 19.83
11 Gaëtan Bucki FRA 19.75
x Georgi Ivanov BUL NM

Discus Throw     13 August

1 Robert Harting GER 66.07
2 Gerd Kanter EST 64.75
3 Robert Urbanek POL 63.81
4 Piotr Małachowski POL 63.54
5 Viktor Butenko RUS 62.80
6 Mario Pestano ESP 62.31
7 Daniel Jasinski GER 62.04
8 Frank Casañas ESP 61.47
9 Martin Kupper EST 60.89
10 Andrius Gudžius LTU 60.82
11 Martin Wierig GER 60.82
12 Axel Härstedt SWE 60.01

Hammer Throw     16 August

1 Krisztián Pars HUN 82.69
2 Paweł Fajdek POL 82.05
3 Sergey Litvinov RUS 79.35
4 Pavel Kryvitski BLR 78.50
5 Szymon Ziółkowski POL 78.41
6 Primož Kozmus SLO 77.46
7 Marcel Lomnický SVK 76.89
8 David Söderberg FIN 76.55
9 Serghei Marghiev MDA 75.18
10 Pavel Bareisha BLR 74.73
11 Nicola Vizzoni ITA 73.94
12 Tuomas Seppänen FIN 73.70

Javelin Throw     17 August

1 Antti Ruuskanen FIN 88.01
2 Vítězslav Veselý CZE 84.79
3 Tero Pitkämäki FIN 84.40
4 Lassi Etelätalo FIN 83.16
5 Dmitriy Tarabin RUS 81.24
6 Risto Mätas EST 80.73
7 Valeriy Iordan RUS 78.40
8 Matija Kranjc SLO 78.27
9 Andreas Hofmann GER 77.42
10 Oleksandr Nychyporchuk UKR 75.05
11 Ansis Brūns LAT 72.24
12 Thomas Röhler GER 70.31

Decathlon     13 August

1 Andrei Krauchanka BLR 8616
11.31/-1.1 7.63/-0.7 15.19 2.22 50.53 14.20/+0.1 47.46 5.10 68.11 4:39.39
2 Kevin Mayer FRA 8521
11.10/-0.9 7.65/+0.2 15.14 2.01 49.23 14.28/+0.5 44.53 5.20 64.03 4:24.16
3 Ilya Shkurenyov RUS 8498
11.05/-0.9 7.50/-0.7 14.20 2.10 49.00 14.14/+0.6 46.04 5.20 63.58 4:35.89
4 Eelco Sintnicolaas NED 8478
10.90/-0.9 7.65/0.0 14.28 2.01 48.44 14.12/+0.5 42.56 5.40 59.37 4:30.95
5 Arthur Abele GER 8477
10.90/-1.9 7.55/-0.2 15.39 1.98 48.59 13.55/+0.5 43.25 4.70 62.45 4:20.37
6 Kai Kazmirek GER 8458
10.75/-1.9 7.68/0.0 14.01 2.13 47.34 14.05/+0.5 43.37 4.60 63.17 4:38.67
7 Rico Freimuth GER 8308
10.71/-1.9 7.36/+0.5 14.39 1.98 48.53 13.63/+0.5 48.81 4.80 62.74 4:59.27
8 Oleksiy Kasyanov UKR 8231
10.92/-1.9 7.64/+0.3 14.66 1.98 48.88 13.95/+0.5 47.96 4.60 52.33 4:30.76
9 Gaël Querin FRA 8194
11.11/-1.1 7.59/-0.8 14.02 1.98 48.76 14.23/+0.5 43.08 4.90 51.67 4:14.73
10 Thomas Van Der Plaetsen BEL 8105
11.25/-0.9 7.54/-0.7 14.12 2.10 50.41 14.85/+0.6 41.92 5.20 60.95 4:48.18
11 Adam Sebastian Helcelet CZE 7955
11.12/-0.9 7.34/+1.1 14.90 1.98 50.07 14.39/+0.6 39.75 4.60 65.32 4:44.33
12 Dominik Distelberger AUT 7942
10.98/-1.9 7.21/-0.7 12.93 1.98 48.97 14.25/+0.6 40.46 4.90 58.02 4:37.22
13 Florian Geffrouais FRA 7900
11.16/-0.9 6.89/-0.1 14.85 1.95 49.19 14.82/+0.1 42.72 4.60 59.46 4:23.84
14 Niels Pittomvils BEL 7852
11.23/-1.1 6.88/-1.1 13.33 1.98 50.42 14.63/+0.6 44.74 5.10 57.76 4:38.57
15 Lars Vikan Rise NOR 7839
11.40/-1.1 7.21/-0.8 15.43 2.04 51.09 15.74/+0.1 41.57 4.50 66.34 4:32.77
16 Marek Lukáš CZE 7660
11.19/-0.9 6.96/+0.5 13.50 1.92 50.22 14.67/+0.6 39.55 4.50 65.84 4:41.16
17 Attila Zsivoczky HUN 7646
11.52/-1.1 6.65/+1.3 15.56 2.04 51.06 15.26/+0.1 44.82 4.40 57.40 4:33.04
18 Andres Raja EST 7580
11.12/-1.1 7.28/-1.0 14.22 2.04 51.28 14.35/+0.5 41.89 4.30 52.51 4:59.08
19 Fabian Rosenquist SWE 7546
11.19/-0.9 7.51/-0.4 12.05 1.98 48.86 15.03/+0.1 40.82 4.50 45.92 4:34.79
x Eduard Mikhan BLR DNF
11.15/-1.9 7.27/+0.2 14.66 1.95 49.52 15.12/+0.6 46.04 4.40 DNF
x Sergey Sviridov RUS DNF
11.23/-1.9 7.39/-0.7 14.00 1.95 49.34 15.02/+0.1 44.57 4.30 DNF
x Ashley Bryant GBR DNF
11.24/-1.1 7.39/0.0 13.28 1.92 49.88 14.87/+0.6 41.49 NM DNF
x Pelle Rietveld NED DNF
11.07/-1.9 7.00/+0.7 13.75 1.77 50.33 14.54/+0.5 40.07 NM DNF
x Marcus Nilsson SWE DNF
11.30/-1.1 6.59/+0.4 14.93 1.89 DNF/0.0 NM NH NM DNF
x Jiří Sýkora CZE DNF
11.13/-1.9 7.02/+0.1 13.66 DNF DNF/0.0 NM NH NM DNF

20km Race Walk     13 August

1 Miguel Ángel López ESP 1:19:44
x Aleksandr Ivanov RUS (1:19:45) DQ 32.2.b
2 Denis Strelkov RUS 1:19:46
3 Ruslan Dmytrenko UKR 1:19:46
4 Christopher Linke GER 1:21:00
5 Álvaro Martín ESP 1:21:41
6 Andriy Kovenko UKR 1:21:48
7 Giorgio Rubino ITA 1:22:07
8 Erik Tysse NOR 1:22:19
9 Luís Alberto Amezcua ESP 1:22:26
10 Kevin Campion FRA 1:23:04
11 Tom Bosworth GBR 1:23:17
12 Dzianis Simanovich BLR 1:23:35
x Nazar Kovalenko UKR (1:23:51) DQ 32.2.b
13 Hagen Pohle GER 1:24:00

50km Race Walk     15 August

1 Yohann Diniz FRA 3:32:33 WR
2 Matej Tóth SVK 3:36:21
3 Ivan Noskov RUS 3:37:41
x Mikhail Ryzhov RUS (3:39:07) DQ 32.2.a
4 Ivan Banzeruk UKR 3:44:49
5 Ihor Hlavan UKR 3:45:08
6 Marco De Luca ITA 3:45:25
7 Jesús Ángel García ESP 3:45:41
8 Rafał Augustyn POL 3:48:15
9 Ato Ibáñez SWE 3:48:42
10 Jarkko Kinnunen FIN 3:48:49
11 Oleksiy Kazanin UKR 3:49:00
12 Aléxandros Papamihaíl GRE 3:49:58
13 Aleksandr Yargunkin RUS 3:50:39
14 Carl Dohmann GER 3:51:27
15 Brendan Boyce IRL 3:51:34
16 Tadas Šuškevičius LTU 3:52:39
17 Veli-Matti Partanen FIN 3:52:58
18 Dušan Majdán SVK 3:53:26
19 Teodorico Caporaso ITA 3:58:23

4 x 100m     17 August

1 GBR 37.93
James Ellington, Harry Aikines-Aryeetey, Richard Kilty, Adam Gemili
2 GER 38.09
Julian Reus, Sven Knipphals, Alexander Kosenkow, Lucas Jakubczyk
3 FRA 38.47
Pierre Vincent, Christophe Lemaitre, Teddy Tinmar, Ben Bassaw
4 SUI 38.56
Pascal Mancini, Reto Amaru Schenkel, Suganthan Somasundaram, Alex Wilson
5 NED 38.60
Giovanni Codrington, Churandy Martina, Hensley Paulina, Wouter Brus
6 POL 38.85
Adam Pawłowski, Dariusz Kuć, Robert Kubaczyk, Karol Zalewski
x ITA DNF
Fabio Cerutti, Eseosa Desalu, Diego Marani, Delmas Obou
x POR DNF
Diogo Antunes, Francis Obikwelu, Arnaldo Abrantes, Yazaldes Nascimento

4 x 400m     17 August \

1 GBR 2:58.79
Conrad Williams, Matthew Hudson-Smith, Michael Bingham, Martyn Rooney 43.93
x RUS (2:59.38) DQ 32.2.a
Maksim Dyldin, Pavel Ivashko, Nikita Uglov, Vladimir Krasnov 44.83
2 POL 2:59.85
Rafał Omelko, Kacper Kozłowski, Łukasz Krawczuk, Jakub Krzewina 44.31
3 FRA 2:59.89
Mame-Ibra Anne, Teddy Atine, Mamoudou Hanne, Thomas Jordier 44.59
4 IRL 3:01.67
Brian Gregan, Mark English, Richard Morrissey, Thomas Barr 45.31
5 GER 3:01.70
Kamghe Gaba, Miguel Rigau, Jonas Plass, Thomas Schneider 44.93
6 BEL 3:02.60
Julien Watrin 46.2, Kevin Borlée, Michaël Bultheel, Stef Vanhaeren 45.80
7 CZE 3:04.56
Jan Tesař 46.1, Daniel Němeček, Michal Desenský, Patrik Šorm 45.92

Women

100m     13 August Wind: -1.7

1 Dafne Schippers NED 11.12
2 Myriam Soumaré FRA 11.16
3 Ashleigh Nelson GBR 11.22
4 Mujinga Kambundji SUI 11.30
5 Ivet Lalova BUL 11.33
6 Céline Distel-Bonnet FRA 11.38
7 Desiree Henry GBR 11.43
8 Ayodelé Ikuesan FRA 11.54

200m     15 August Wind: -0.5

1 Dafne Schippers NED 22.03
2 Jodie Williams GBR 22.46
3 Myriam Soumaré FRA 22.58
4 Bianca Williams GBR 22.68
5 Mujinga Kambundji SUI 22.83
6 Jamile Samuel NED 23.31
7 Hanna-Maari Latvala FIN 23.48
x Dina Asher-Smith GBR DNF

400m     15 August

1 Libania Grenot ITA 51.10
2 Olha Zemlyak UKR 51.36
3 Indira Terrero ESP 51.38
4 Christine Ohuruogu GBR 51.38
5 Małgorzata Hołub POL 51.84
6 Bianca Răzor ROU 51.95
7 Marie Gayot FRA 52.14
8 Aauri Lorena Bokesa ESP 52.39

800m     16 August

1 Maryna Arzamasova BLR 1:58.15
2 Lynsey Sharp GBR 1:58.80
3 Joanna Jóźwik POL 1:59.63
4 Ekaterina Poistogova RUS 1:59.69
5 Svetlana Rogozina RUS 2:00.76
6 Vania Stambolova BUL 2:00.91
7 Jessica Judd GBR 2:01.65
8 Mirela Lavric ROU 2:09.25

1500m     15 August

1 Sifan Hassan NED 4:04.18
2 Abeba Aregawi SWE 4:05.08
3 Laura Weightman GBR 4:06.32
4 Renata Pliś POL 4:06.65
5 Federica Del Buono ITA 4:07.49
6 Hannah England GBR 4:07.80
7 Anna Shchagina RUS 4:08.05
8 Diana Sujew GER 4:08.63
9 Ingvill Måkestad Bovim NOR 4:08.85
10 Nataliya Pryshchepa UKR 4:08.89
11 Svetlana Karamasheva RUS 4:11.35
12 Amela Terzić SRB 4:19.11

5000m     16 August

1 Meraf Bahta SWE 15:31.39
2 Sifan Hassan NED 15:31.79
3 Susan Krumins NED 15:32.82
4 Yelena Korobkina RUS 15:32.89
5 Nuria Fernández ESP 15:35.59
6 Sara Moreira POR 15:38.13
7 Jo Pavey GBR 15:38.41
8 Giulia Viola ITA 15:38.76
9 Emelia Gorecka GBR 15:42.98
x Gamze Bulut TUR (15:44.73) DQ 32.2.a
10 Jennifer Wenth AUT 15:47.61
11 Renata Pliś POL 15:48.58
12 Karoline Bjerkeli Grøvdal NOR 15:52.78
13 Kristiina Mäki CZE 15:57.13
14 Maren Kock GER 16:04.60
15 Paula González ESP 16:24.58
x Sonja Roman SLO DNF

10,000m     12 August

1 Jo Pavey GBR 32:22.39
2 Clémence Calvin FRA 32:23.58
3 Laila Traby FRA 32:26.03
4 Jip Vastenburg NED 32:27.37
5 Sara Moreira POR 32:30.12
6 Sabrina Mockenhaupt GER 32:30.49
7 Volha Mazuronak BLR 32:31.15
8 Fionnuala Britton IRL 32:32.45
9 Krisztina Papp HUN 32:32.62
10 Yelena Nagovitsyna RUS 32:33.64
11 Jeļena Prokopčuka LAT 32:34.03
12 Dulce Félix POR 32:35.90
13 Karolina Jarzyńska POL 32:40.98
14 Beth Potter GBR 32:53.17
15 Almensch Belete BEL 33:03.87
16 Carla Salomé Rocha POR 33:05.49
17 Lidia Rodríguez ESP 33:17.39
18 Gema Barrachina ESP 33:24.65
19 Katarína Berešová SVK 33:28.60
20 Valentina Galimova RUS 33:36.45
21 Zsófia Erdélyi HUN 33:41.72
22 Anastasía Karakatsáni GRE 33:53.00
23 Lucie Sekanová CZE 33:57.29
24 Runa Skrove Falch NOR 38:06.59
x Sophie Duarte FRA DNF

Marathon     16 August

1 Christelle Daunay FRA 2:25:14
2 Valeria Straneo ITA 2:25:27
3 Jessica Augusto POR 2:25:41
4 Lisa Nemec CRO 2:28:36
5 Elvan Abeylegesse TUR 2:29:46
6 Anna Incerti ITA 2:29:58
7 Rasa Drazdauskaitė LTU 2:30:32
8 Jess Draskau-Petersson DEN 2:30:53
9 Maja Neuenschwander SUI 2:31:08
10 Fionnuala Britton IRL 2:31:46
11 Natalya Puchkova RUS 2:32:22
12 Nadia Ejjafini ITA 2:32:34
13 Andrea Deelstra NED 2:32:39
14 Emma Quaglia ITA 2:32:45
15 Filomena Costa POR 2:32:50
16 Deborah Toniolo ITA 2:33:02
17 Albina Mayorova RUS 2:33:45
18 Maryna Damantsevich BLR 2:33:57
19 Miranda Boonstra NED 2:34:29
20 Marisa Barros POR 2:34:35
21 Remalda Kergytė LTU 2:35:13
22 Mona Stockhecke GER 2:35:44
23 Gulnara Vygovskaya RUS 2:35:56
24 Nicola Spirig SUI 2:37:12
25 Tetyana Vernyhor UKR 2:38:01
26 Patricia Morceli Bühler SUI 2:38:41
27 Živilė Balčiūnaitė LTU 2:39:53

3000m Steeplechase     17 August

1 Antje Möldner-Schmidt GER 9:29.43
2 Charlotta Fougberg SWE 9:30.16
3 Diana Martín ESP 9:30.70
4 Sviatlana Kudzelich BLR 9:30.99
5 Gesa-Felicitas Krause GER 9:35.46
6 Natalya Vlasova RUS 9:36.99
7 Katarzyna Kowalska POL 9:43.09
8 Silvia Danekova BUL 9:44.81
9 Sandra Eriksson FIN 9:47.95
10 Maruša Mišmaš SLO 9:54.75
11 Johanna Lehtinen FIN 9:54.90
12 Cristina Casandra ROU 9:55.42
13 Fabienne Schlumpf SUI 9:55.92
14 Özlem Kaya TUR 10:06.68
x Poļina Jeļizarova LAT DNF

100m Hurdles     13 August Wind: -0.7

1 Tiffany Porter GBR 12.76
2 Cindy Billaud FRA 12.79
3 Cindy Roleder GER 12.82
4 Anne Zagré BEL 12.89
5 Alina Talay BLR 12.97
6 Nadine Hildebrand GER 13.01
7 Rosina Hodde NED 13.08
8 Eline Berings BEL 13.24

400m Hurdles     16 August

1 Eilidh Child GBR 54.48
2 Anna Titimets UKR 54.56
2 Denisa Rosolová CZE 54.70
3 Yadisleidy Pedroso ITA 55.90
4 Vera Rudakova RUS 56.22
5 Axelle Dauwens BEL 56.29
6 Joanna Linkiewicz POL 56.59
x Irina Davydova RUS (54.60) DQADR 2.2

High Jump     17 August

1 Ruth Beitia ESP 2.01
2 Mariya Kuchina RUS 1.99
3 Ana Šimić CRO 1.99
4 Justyna Kasprzycka POL 1.99
5 Marie-Laurence Jungfleisch GER 1.97
6 Oksana Okuneva UKR 1.94
7 Eleriin Haas EST 1.94
8 Daniela Stanciu ROU 1.94
9 Tonje Angelsen NOR 1.90
9 Emma Green SWE 1.90
9 Kamila Lićwinko POL 1.90
9 Alessia Trost ITA 1.90
13 Airinė Palšytė LTU 1.90
14 Ma’ayan Shahaf ISR 1.85
14 Grete Udras EST 1.85

Pole Vault     14 August

1 Anzhelika Sidorova RUS 4.65
2 Ekateríni Stefanídi GRE 4.60
(4.45/1 4.55/2 4.60/2 4.65/XXX)
3 Angelina Zhuk-Krasnova RUS 4.60
4 Lisa Ryzih GER 4.60
5 Angelica Bengtsson SWE 4.45
6 Jiřina Ptáčníková CZE 4.45
7 Nikoléta Kiriakopoúlou GRE 4.35
7 Alyona Lutkovskaya RUS 4.35
7 Minna Nikkanen FIN 4.35
10 Carolin Hingst GER 4.35
10 Tina Šutej SLO 4.35
x Kira Grünberg AUT NH
x Marion Lotout FRA NH

Long Jump     13 August

1 Éloyse Lesueur FRA 6.85 -0.3
2 Ivana Španović SRB 6.81 -1.6
3 Darya Klishina RUS 6.65 -0.1
4 Malaika Mihambo GER 6.65 0.1
5 Aiga Grabuste LAT 6.57 -0.2
6 Melanie Bauschke GER 6.55 0.1
7 Alina Rotaru ROU 6.55 -0.5
8 Erica Jarder SWE 6.39 -2.3
9 Sosthene Taroum Moguenara GER 6.38 -2.1
x Anna Klyashtornaya RUS (6.31 -0.3) DQ 32.2.a
10 Volha Sudareva BLR 6.29 0.0
11 Nina Djordjevic SLO 6.19 -1.4

Triple Jump     16 August

1 Olha Saladukha UKR 14.73 -0.4
2 Yekaterina Koneva RUS 14.69 1.1
3 Irina Gumenyuk RUS 14.46 -0.2
4 Ruth Ndoumbe ESP 14.14 -0.7
5 Gabriela Petrova BUL 14.13 0.1
6 Dana Velďáková SVK 13.87 -0.2
7 Snežana Vukmirovič SLO 13.82 0.1
8 Susana Costa POR 13.78 -1.0
9 Kristin Gierisch GER 13.76 -1.0
10 Alsu Murtazina RUS 13.76 -0.7
11 Jenny Elbe GER 13.68 -1.0
12 Cristina Sandu ROU 13.58 -0.4

Shot Put     17 August

1 Christina Schwanitz GER 19.90
x Yevgeniya Kolodko RUS (19.39) DQ
2 Anita Márton HUN 19.04
3 Yulia Leantsiuk BLR 18.68
4 Chiara Rosa ITA 18.10
5 Irina Tarasova RUS 18.05
6 Aliona Dubitskaya BLR 17.95
7 Lena Urbaniak GER 17.77
8 Alena Kopets BLR 17.65
9 Melissa Boekelman NED 17.23
10 Olha Golodna UKR 17.08
11 Radoslava Mavrodieva BUL 16.98

Discus Throw     16 August

1 Sandra Perković CRO 71.08
2 Mélina Robert-Michon FRA 65.33
3 Shanice Craft GER 64.33
4 Anna Rüh GER 62.46
5 Julia Fischer GER 61.20
6 Zinaida Sendriūtė LTU 60.65
7 Sanna Kämäräinen FIN 60.52
8 Yuliya Maltseva RUS 60.40
9 Yekaterina Strokova RUS 59.13
10 Eliška Staňková CZE 55.88
11 Sofia Larsson SWE 51.81
12 Jitka Kubelová CZE 50.54

Hammer Throw     15 August

1 Anita Włodarczyk POL 78.76
2 Martina Hrašnová SVK 74.66
3 Joanna Fiodorow POL 73.67
4 Kathrin Klaas GER 72.89
5 Betty Heidler GER 72.39
6 Alexandra Tavernier FRA 70.32
7 Bianca Perie ROU 69.26
8 Nikola Lomnická SVK 67.39
9 Kateřina Šafránková CZE 64.94
10 Carolin Paesler GER 61.89
x Anna Bulgakova RUS DQ 32.2.a NM
x Éva Orbán HUN NM

Javelin Throw     14 August

1 Barbora Špotáková CZE 64.41
2 Tatjana Jelača SRB 64.21
3 Linda Stahl GER 63.91
4 Madara Palameika LAT 62.04
5 Tatsiana Khaladovich BLR 61.66
6 Martina Ratej SLO 61.58
7 Christin Hussong GER 59.29
8 Goldie Sayers GBR 58.33
9 Katharina Molitor GER 58.00
10 Mercedes Chilla ESP 57.91
11 Sinta Ozoliņa-Kovale LAT 57.82
12 Sofi Flink SWE 56.68

Heptathlon     15 August

1 Antoinette Nana Djimou FRA 6551
13.05/+0.6 1.76 14.35 24.52/-0.2 6.25/-0.1 54.18 2:15.22
2 Nadine Broersen NED 6498
13.48/+0.2 1.94 13.35 25.08/-0.2 6.16/+0.6 52.18 2:17.66
3 Nafissatou Thiam BEL 6423
14.05/+0.6 1.97 14.29 25.19/-0.2 6.18/-0.9 49.69 2:20.79
4 Carolin Schäfer GER 6395
13.20/+0.2 1.82 13.37 23.84/-0.5 6.30/-0.3 44.19 2:17.39
5 Lilli Schwarzkopf GER 6332
13.87/+0.4 1.85 14.44 25.86/-0.8 6.18/-0.3 52.17 2:17.67
6 Laura Ikauniece-Admidiņa LAT 6310
13.61/+0.2 1.82 12.58 24.75/-0.5 6.20/+0.8 51.30 2:16.90
7 Anouk Vetter NED 6281
13.68/+0.2 1.79 14.16 24.61/-0.5 6.04/+0.3 52.49 2:22.27
8 Claudia Rath GER 6225
13.54/+0.2 1.79 12.88 24.43/-0.5 6.32/+0.5 43.45 2:16.43
9 Xénia Krizsán HUN 6156
13.59/+0.6 1.79 14.17 25.37/-0.8 6.01/-0.3 43.58 2:14.07
10 Györgyi Zsivoczky-Farkas HUN 6151
14.06/+0.4 1.82 13.60 25.87/-0.8 5.94/-0.1 50.73 2:14.68
11 Karolina Tymińska POL 6132
13.56/+0.6 1.70 14.47 24.61/-0.5 6.07/+0.2 40.60 2:11.84
12 Valérie Reggel SUI 6091
13.79/+0.6 1.70 13.70 25.05/-0.5 6.14/-0.3 44.46 2:12.68
13 Ellen Sprunger SUI 6082
13.65/+0.6 1.73 13.42 24.17/-0.5 5.95/+0.8 41.06 2:12.93
14 Anastasiya Mokhnyuk UKR 6025
13.08/+0.2 1.82 13.69 24.83/-0.2 6.24/-0.4 34.97 2:26.32
15 Grit Šadeiko EST 6014
13.28/+0.2 1.76 12.31 24.56/-0.2 6.07/+0.7 43.84 2:23.16
16 Yana Maksimava BLR 5983
14.29/+0.4 1.88 13.86 26.47/-0.8 5.58/+0.3 45.80 2:12.98
17 Katsiaryna Netsviatayeva BLR 5970
13.67/+0.6 1.76 14.42 25.23/-0.2 5.51/-0.1 40.38 2:11.01
18 Ida Marcussen NOR 5965
14.26/+0.4 1.73 12.77 25.73/-0.8 6.05/+0.2 47.85 2:13.45
19 Mari Klaup EST 5765
14.17/+0.4 1.76 13.16 25.83/-0.8 5.73/+0.6 47.52 2:25.30
20 Lucia Mokrášová SVK 5736
14.01/+0.4 1.70 12.69 24.31/-0.5 5.75/0.0 38.53 2:19.27
x Linda Züblin SUI DNF
13.60/+0.2 1.67 13.17 26.02/-0.8 5.97/-1.4 45.28
x Jessica Samuelsson SWE DNF
14.10/+0.4 1.76 14.50 24.74/-0.2 NM/0.0 41.01
x Alina Fodorova UKR DNF
14.01/+0.4 1.76 12.76 NM/0.0 NM DNF
x Eliška Klučinová CZE DNF
14.40/+0.6 NM DNF/0.0 NM/0.0 NM DNF

20km Race Walk     14 August

1 Elmira Alembekova RUS 1:27:56
2 Lyudmyla Olyanovska UKR 1:28:07
3 Anežka Drahotová CZE 1:28:08
4 Vera Sokolova RUS 1:28:24
5 Eleonora Giorgi ITA 1:28:28
6 Ana Cabecinha POR 1:28:40
7 Antonella Palmisano ITA 1:28:43
8 Beatriz Pascual ESP 1:29:02
9 Anna Drabenia BLR 1:29:39
10 Raquel González ESP 1:30:03
11 Neringa Aidietytė LTU 1:30:47
12 Viktória Madarász HUN 1:30:57
13 Inês Henriques POR 1:31:32
14 Agnieszka Dygacz POL 1:31:36
15 Alina Matsviayuk BLR 1:31:46

4 x 100m     17 August

1 GBR 42.24
Asha Philip, Ashleigh Nelson, Jodie Williams, Desiree Henry
2 FRA 42.45
Céline Distel-Bonnet, Ayodelé Ikuesan-Oudart, Myriam Soumaré, Stella Akakpo
3 RUS 43.22
Marina Panteleyeva, Natalya Rusakova, Yelizaveta Demirova, Kristina Makarenko
4 ITA 43.26
Marzia Caravelli, Irene Siragusa, Martina Amidei, Batafoe’ N’gnoron Alloh
5 UKR 43.58
Kseniya Karandyuk, Nataliya Strohova, Olesya Povh, Nataliya Pohrebnyak RUS
6 SWE 44.36
Irene Ekelund, Isabelle Eurenius, Daniella Busk, Pernilla Nilsson
x NED DNF
Madiea Ghafoor, Dafne Schippers, Tessa van Schagen, Jamile Samuel
x SUI DNF
Mujinga Kambundji, Marisa Lavanchy, Ellen Sprunger, Léa Sprunger

4 x 400m     17 August

1 FRA 3:24.27
Marie Gayot 52.0, Muriel Hurtis, Agnes Raharolahy, Floria Guei 49.71
2 UKR 3:24.32
Nataliya Pyhyda, Hrystyna Stuy, Anna Ryzhykova 50.82, Olha Zemlyak 50.62
3 GBR 3:24.34
Eilidh Doyle, Kelly Massey, Shana Cox , Margaret Adeoye 50.74
4 RUS 3:25.02
Alena Mamina, Tatyana Veshkurova, Tatyana Firova, Yekaterina Renzhina 51.43
5 POL 3:25.73
Małgorzata Hołub-Kowalik, Patrycja Wyciszkiewicz-Zawadzka, Joanna Linkiewicz, Justyna Święty-Ersetic 50.80
6 GER 3:27.69
Esther Cremer, Christiane Klopsch, Lena Schmidt, Ruth Sophia Spelmeyer-Preuß 51.97
7 ITA 3:28.30
Chiara Bazzoni, Maria Enrica Spacca, Elena Bonfanti, Libania Grenot 51.05
8 BEL 3:31.82
Laetitia Libert, Olivia Borlée, Kimberley Efonye, Justien Grillet 53.98

Men

100m     7 July Wind: 0.0

1 Churandy Martina NED 10.07
2 Jak Ali Harvey TUR 10.07
3 Jimmy Vicaut FRA 10.08
4 Bruno Hortelano ESP 10.12
5 James Ellington GBR 10.19
6 Ramil Guliyev TUR 10.23
7 Solomon Bockarie NED 10.25
x Richard Kilty GBR DQ

200m     8 July Wind: -0.9

1 Bruno Hortelano ESP 20.45
2 Ramil Guliyev TUR 20.51
3 Danny Talbot GBR 20.56
4 Solomon Bockarie NED 20.56
5 Nethaneel Mitchell-Blake GBR 20.60
6 Davide Manenti ITA 20.66
7 Alex Wilson SUI 20.70
x Churandy Martina NED DQ

400m     8 July

1 Martyn Rooney GBR 45.29
2 Pavel Maslák CZE 45.36
3 Liemarvin Bonevacia NED 45.41
4 Kevin Borlée BEL 45.60
5 Luka Janežič SLO 45.65
6 Rafał Omelko POL 45.67
7 Mame-Ibra Anne FRA 45.75
8 Matteo Galvan ITA 45.80

800m     10 July

1 Adam Kszczot POL 1:45.18
2 Marcin Lewandowski POL 1:45.54
3 Elliot Giles GBR 1:45.54
4 Amel Tuka BIH 1:45.74
5 Pierre-Ambroise Bosse FRA 1:45.79
6 Thijmen Kupers NED 1:46.67
7 Álvaro de Arriba ESP 1:47.58
8 Giordano Benedetti ITA 1:47.64

1500m     9 July

1 Filip Ingebrigtsen NOR 3:46.65
2 David Bustos ESP 3:46.90
3 Henrik Ingebrigtsen NOR 3:47.18
4 Richard Douma NED 3:47.32
5 Florian Carvalho FRA 3:47.32
6 Lee Emanuel GBR 3:47.57
7 Jake Wightman GBR 3:47.68
8 Filip Sasínek CZE 3:47.76
9 Isaac Kimeli BEL 3:47.92
10 Homiyu Tesfaye GER 3:47.93
11 Ismael Debjani BEL 3:49.12
12 Joao Capistrano M. Bussotti Neves Junior ITA 3:50.43
13 Morhad Amdouni FRA 3:51.61

5000m     10 July

1 Ilias Fifa ESP 13:40.85
2 Adel Mechaal ESP 13:40.85
3 Richard Ringer GER 13:40.85
4 Henrik Ingebrigtsen NOR 13:40.86
5 Morhad Amdouni FRA 13:40.94
6 Hayle Ibrahimov AZE 13:42.20
7 Florian Orth GER 13:45.40
8 Yemaneberhan Crippa ITA 13:46.30
9 Aras Kaya TUR 13:47.42
10 Martin Sperlich GER 13:48.81
x Jamel Chatbi ITA (13:49.93) DQ 32.2.d
11 Dennis Licht NED 13:54.21
12 Jonathan Taylor GBR 13:55.20
13 Carlos Mayo ESP 13:58.22
14 Brenton Rowe AUT 13:58.96
15 Jonny Davies GBR 14:04.13
16 Kevin Batt IRL 14:20.50
17 Sindre Buraas NOR 14:26.05
18 Mykola Nyzhnyk UKR 14:28.24

10,000m     8 July

1 Polat Kemboi Arıkan TUR 28:18.52
2 Ali Kaya TUR 28:21.42
3 Antonio Abadía ESP 28:26.07
4 Dmytro Lashyn UKR 28:27.90
5 Dewi Griffiths GBR 28:28.55
6 Juan Pérez ESP 28:37.42
7 Daniel Mateo ESP 28:43.03
8 Soufiane Bouchikhi BEL 29:03.74
9 Ahmed El Mazoury ITA 29:29.36
x Haimro Alame ISR DNF
x Girmaw Amare ISR DQ

Half Marathon     10 July

1 Tadesse Abraham SUI 1:02:03
2 Kaan Kigen Özbilen TUR 1:02:27
3 Daniele Meucci ITA 1:02:38
4 Marcin Chabowski POL 1:02:54
5 Abdi Hakin Ulad DEN 1:03:22
6 Abdi Nageeye NED 1:03:43
7 Hassan Chahdi FRA 1:03:43
8 Carles Castillejo ESP 1:03:52
9 Callum Hawkins GBR 1:03:57
10 Jesús España ESP 1:04:01
11 Dmytro Lashyn UKR 1:04:11
12 Ayad Lamdassem ESP 1:04:13
13 Stefano La Rosa ITA 1:04:15
14 Mikael Ekvall SWE 1:04:28
15 Julien Lyon SUI 1:04:40
16 Szymon Kulka POL 1:04:47
17 Paul Pollock IRL 1:04:58
18 Ercan Muslu TUR 1:05:00
19 Evans Kiplagat AZE 1:05:01
20 Lemawork Ketema AUT 1:05:10
21 Mustafa Mohamed SWE 1:05:11
22 Roman Prodius MDA 1:05:14
23 David Nilsson SWE 1:05:16
24 Julian Flügel GER 1:05:18
25 Marius Ionescu ROU 1:05:21
26 Adrian Lehmann SUI 1:05:21
27 Michel Butter NED 1:05:24
28 Soufiane Bouchikhi BEL 1:05:31
29 Ruggero Pertile ITA 1:05:48
30 Asbjørn Ellefsen Persen NOR 1:05:56

3000m Steeplechase     8 July

1 Mahiedine Mekhissi-Benabbad FRA 8:25.63
2 Aras Kaya TUR 8:29.91
3 Yoann Kowal FRA 8:30.79
4 Sebastián Martos ESP 8:31.93
x Jamel Chatbi ITA (8:32.43) DQ 32.2.d
5 Rob Mullett GBR 8:33.29
6 Kaur Kivistik EST 8:33.75
7 Abdoullah Bamoussa ITA 8:35.35
8 Yuri Floriani ITA 8:35.94
9 Fernando Carro ESP 8:40.73
10 Ole Hesselbjerg DEN 8:42.27
x Hakan Duvar TUR (8:44.03) DQ 32.2.b
11 Emil Blomberg SWE 8:48.98
12 Abdelaziz Merzougui ESP 8:51.37

110m Hurdles     9 July Wind: 0.0

1 Dimitri Bascou FRA 13.25
2 Balázs Baji HUN 13.28
3 Wilhem Belocian FRA 13.33
4 Damian Czykier POL 13.40
5 Milan Trajkovic CYP 13.44
6 Aurel Manga FRA 13.47
7 Yidiel Contreras ESP 13.54
x Andy Pozzi GBR DNS

400m Hurdles     8 July

1 Yasmani Copello TUR 48.98
2 Sérgio Fernández ESP 49.06
3 Kariem Hussein SUI 49.10
4 Oskari Mörö FIN 49.24
5 Rhys Williams GBR 49.63
6 Karsten Warholm NOR 49.82
7 Martin Kučera SVK 49.82
x Jack Green GBR DNF

High Jump     10 July

1 Gianmarco Tamberi ITA 2.32
2 Robbie Grabarz GBR 2.29
3 Chris Baker GBR 2.29
3 Eike Onnen GER 2.29
5 Tihomir Ivanov BUL 2.24
6 Konstadínos Baniótis GRE 2.24
7 Jaroslav Bába CZE 2.24
7 Dimítrios Hondrokoúkis CYP 2.24
9 Vasilios Constantinou CYP 2.24
9 Andrii Protsenko UKR 2.24
x Kyriakos Ioannou CYP NH
x Miguel Ángel Sancho ESP NH

Pole Vault     8 July

1 Robert Sobera POL 5.60
2 Jan Kudlička CZE 5.60
3 Robert Renner SLO 5.50
4 Ben Broeders BEL 5.50
4 Piotr Lisek POL 5.50
6 Mareks Ārents LAT 5.50
7 Karsten Dilla GER 5.30
7 Konstadínos Filippídis GRE 5.30
7 Ivan Horvat CRO 5.30
7 Paweł Wojciechowski POL 5.30
11 Arnaud Art BEL 5.30
11 Adrián Valles ESP 5.30
13 Stanley Joseph FRA 5.30
x Renaud Lavillenie FRA NH
x Kévin Menaldo FRA NH
x Melker Svärd Jacobsson SWE DNS

Long Jump     7 July

1 Greg Rutherford GBR 8.25 0.5
2 Michel Tornéus SWE 8.21w 2.1
3 Ignisious Gaisah NED 7.93 0.0
4 Radek Juška CZE 7.93w 2.1
5 Kristian Bäck FIN 7.91w 2.5
6 Fabian Heinle GER 7.87 1.7
7 Kafétien Gomis FRA 7.84 0.0
8 Kanstantsin Barycheuski BLR 7.75 0.0
9 Izmir Smajlaj ALB 7.75 0.4
10 Lazar Anić SRB 7.63 1.1
11 Lamont Marcell Jacobs ITA 7.59 0.4
x Paweł Wiesiołek POL NM
x Eusebio Cáceres ESP NM

Triple Jump     9 July

1 Max Heß GER 17.20 0.5
2 Karol Hoffmann POL 17.16 0.1
3 Julian Reid GBR 16.76 0.5
4 Momchil Karailiev BUL 16.65 0.1
5 Maksim Niastsiarenka BLR 16.63 0.4
6 Şeref Osmanoğlu TUR 16.55 -1.4
7 Georgi Tsonov BUL 16.53 0.7
8 Pablo Torrijos ESP 16.34 0.7
9 Elvijs Misāns LAT 16.32 0.1
10 Fabian Florant NED 16.23 -0.8
11 Dzmitry Platnitski BLR 16.18 -0.4
12 Benjamin Compaoré FRA 16.12 -0.5

Shot Put     10 July

1 David Storl GER 21.31
2 Michał Haratyk POL 21.19
3 Tsanko Arnaudov POR 20.59
4 Konrad Bukowiecki POL 20.58
5 Asmir Kolašinac SRB 20.43
x Andrei Toader ROU (20.26) DQ 32.2.a
6 Tobias Dahm GER 20.25
7 Borja Vivas ESP 20.16
8 Stipe Žunić CRO 19.95
9 Carlos Tobalina ESP 19.85
10 Nikólaos Skarvélis GRE 19.55
11 Mesud Pezer BIH 19.49

Discus Throw     9 July

1 Piotr Małachowski POL 67.06
2 Philip Milanov BEL 65.71
3 Gerd Kanter EST 65.27
4 Christoph Harting GER 65.13
5 Daniel Ståhl SWE 64.77
6 Zoltán Kővágó HUN 64.66
7 Martin Kupper EST 63.55
8 Daniel Jasinski GER 63.35
9 Robert Urbanek POL 62.18
10 Hannes Kirchler ITA 60.18
11 Rutger Smith NED 59.99
12 Lois Maikel Martínez ESP 59.27

Hammer Throw     10 July

1 Paweł Fajdek POL 80.93
2 Ivan Tikhon BLR 78.84
3 Wojciech Nowicki POL 77.53
4 Mihaíl Anastasákis GRE 75.89
5 Marcel Lomnický SVK 75.84
6 Siarhei Kalamoyets BLR 74.65
7 David Söderberg FIN 74.22
8 Serghei Marghiev MDA 73.21
9 Özkan Baltacı TUR 71.35
10 Chris Bennett GBR 70.93
11 Marco Lingua ITA 70.00
12 Javier Cienfuegos ESP 68.17

Javelin Throw     7 July

1 Zigismunds Sirmais LAT 86.66
2 Vítězslav Veselý CZE 83.59
3 Antti Ruuskanen FIN 82.44
4 Risto Mätas EST 82.03
5 Thomas Röhler GER 80.78
6 Marcin Krukowski POL 79.49
7 Kim Amb SWE 79.36
8 Kacper Oleszczuk POL 79.34
9 Jakub Vadlejch CZE 78.12
10 Jaroslav Jílek CZE 76.92
11 Łukasz Grzeszczuk POL 76.41
12 Ioánnis Kiriazís GRE 75.57

Decathlon     7 July

1 Thomas Van Der Plaetsen BEL 8218
11.23/+0.8 7.64w/+2.1 13.17 2.10 50.50 14.64/-1.0 44.32 5.40 57.23 4:37.84
2 Adam Sebastian Helcelet CZE 8157
11.07/-1.6 7.07/+0.2 14.94 1.95 50.36 14.49/-1.0 47.12 4.90 67.24 4:38.39
3 Mihail Dudaš SRB 8153
10.90/-1.6 7.44w/+2.6 14.24 2.01 49.45 14.55/-1.0 45.65 4.70 58.19 4:30.90
4 Oleksiy Kasyanov UKR 8072
10.79/-1.6 7.43w/+2.3 14.51 1.98 48.97 13.93/-1.0 42.46 4.80 48.23 4:32.56
5 Ashley Bryant GBR 8040
11.12/+0.8 7.56/+0.9 13.74 1.89 50.15 14.68/-1.0 43.62 4.60 70.37 4:33.88
6 Romain Barras FRA 8002
11.19/+0.8 7.04/+0.3 15.54 1.98 50.57 14.66/-1.3 43.88 4.80 59.63 4:29.59
7 Pieter Braun NED 7945
11.15/-1.0 7.40/+1.9 13.82 2.01 49.78 14.49/-1.0 40.90 4.60 56.86 4:25.12
8 Marcus Nilsson SWE 7942
11.29/+0.8 7.02/+0.9 14.15 1.98 50.93 14.97/-2.3 45.31 4.60 64.01 4:19.12
9 Mathias Brugger GER 7886
11.16/-1.0 7.22w/+2.5 14.39 1.98 49.76 14.99/-1.3 42.79 4.70 57.35 4:30.24
10 Fredrik Samuelsson SWE 7875
11.13/-1.0 7.30/+0.5 13.99 2.07 51.02 14.65/-1.3 39.50 4.70 58.44 4:34.78
11 Martin Roe NOR 7795
10.86/-1.6 7.50/-0.3 14.58 1.89 50.13 16.04/-2.3 47.74 4.50 57.14 4:39.44
12 Janek Õiglane EST 7762
11.21/+0.8 7.10w/+2.2 14.68 1.98 51.48 16.47/-1.3 44.62 4.80 67.41 4:42.01
13 Kristjan Rosenberg EST 7738
11.11/+0.8 7.08/+0.3 13.74 2.10 50.61 15.54/-2.3 35.32 4.70 61.65 4:31.12
14 Marek Lukáš CZE 7625
11.17/-1.0 7.00/+1.0 13.81 1.92 51.42 14.82/-1.0 39.38 4.30 66.81 4:33.10
15 Jonas Fringeli SUI 7602
11.20/+0.8 6.80/-0.9 12.81 1.98 49.95 14.70/-1.3 40.39 4.80 50.61 4:28.46
16 Eelco Sintnicolaas NED 7025
11.11/-1.6 7.03/+1.1 14.47 1.89 50.41 16.24/-1.3 41.94 5.30 57.24
17 René Stauß GER 6737
11.40/+0.8 7.15/0.0 14.39 1.98 52.08 15.63/-2.3 44.33 57.66 4:49.09
18 Florian Geffrouais FRA 6723
11.30/+0.8 6.91w/+2.1 14.32 1.80 50.34 NM/-2.3 42.20 4.90 52.43 4:29.50
19 Tim Nowak GER 6646
11.23/+0.8 7.11/-0.1 14.52 1.95 50.89 NM/-1.3 27.68 4.60 60.94 4:30.32
x Jiří Sýkora CZE DNF
11.15/-1.0 6.88W/+4.6
x Jorge Ureña ESP DNF
11.04/-1.0 7.54/+1.3 13.61 2.04 50.07 13.95/-1.0 5.00 52.26
x Niels Pittomvils BEL DNF
11.18/+0.8 7.15/-0.4 13.79 1.98 50.01 NM/-1.3 40.42
x Lars Vikan Rise NOR DNF
11.40/+0.8 15.17 1.98 51.45
x Hans Van Alphen BEL DNF
11.39/-1.0 7.17/-1.3 15.62 1.98 51.42
x Dominik Distelberger AUT DNF
10.91/-1.6 7.20/+0.9 13.05 1.86
x Darko Pešić MNE DNF
11.31/+0.8 6.82w/+3.2 14.65 1.86
x Paweł Wiesiołek POL DNF
10.93/-1.6

4 x 100m     10 July

1 GBR 38.17
James Dasaolu, Adam Gemili, James Ellington, Chijindu Ujah
2 FRA 38.38
Marvin René, Stuart Dutamby, Mickael-Méba Zeze, Jimmy Vicaut
3 GER 38.47
Julian Reus, Sven Knipphals, Roy Schmidt, Lucas Jakubczyk
4 NED 38.57
Solomon Bockarie, Churandy Martina, Patrick van Luijk, Giovanni Codrington
5 ITA 38.69
Massimiliano Ferraro, Federico Cattaneo, Davide Manenti, Filippo Tortu
6 POL 38.69
Grzegorz Zimniewicz, Przemysław Słowikowski, Adam Pawłowski, Karol Zalewski
7 SUI 39.11
Pascal Mancini, Reto Amaru Schenkel, Suganthan Somasundaram, Alex Wilson
8 UKR 39.46
Roman Kravtsov, Volodymyr Suprun, Igor Bodrov, Vitaliy Korzh

4 x 400m     10 July

1 BEL 3:01.10
Julien Watrin, Jonathan Borlée, Dylan Borlée, Kevin Borlée
2 POL 3:01.18
Łukasz Krawczuk, Kacper Kozłowski, Jakub Krzewina, Rafał Omelko
3 GBR 3:01.44
Rabah Yousif, Delano Williams, Jack Green, Matthew Hudson-Smith
4 CZE 3:03.86
Jan Tesař, Pavel Maslák, Michal Desenský, Patrik Šorm
5 IRL 3:04.32
Brian Gregan, Craig Lynch, David Gillick, Thomas Barr
6 UKR 3:04.45
Danylo Danylenko, Yevhen Hutsol, Volodymyr Burakov, Vitaliy Butrym
7 NED 3:04.52
Liemarvin Bonevacia, Terrence Agard, Bjorn Blauwhof, Maarten Stuivenberg
8 GER 3:05.67
Johannes Trefz, Patrick Schneider, Kamghe Gaba, Constantin Schmidt

Women

100m     8 July Wind: -0.2

1 Dafne Schippers NED 10.90
2 Ivet Lalova-Collio BUL 11.20
3 Mujinga Kambundji SUI 11.25
4 Asha Philip GBR 11.27
5 Nataliya Pohrebnyak UKR 11.28
6 Tatjana Pinto GER 11.33
7 Floriane Gnafoua FRA 11.36
x Desiree Henry GBR DNF

200m     7 July Wind: -0.4

1 Dina Asher-Smith GBR 22.37
2 Ivet Lalova-Collio BUL 22.52
3 Gina Lückenkemper GER 22.74
4 Jamile Samuel NED 22.83
5 Nataliya Pohrebnyak UKR 22.84
6 Jodie Williams GBR 22.96
7 Tessa van Schagen NED 23.03
8 Lisa Mayer GER 23.10

400m     8 July

1 Libania Grenot ITA 50.73
2 Floria Guei FRA 51.21
3 Anyika Onuora GBR 51.47
4 Christine Ohuruogu GBR 51.55
5 Małgorzata Hołub POL 51.89
6 Justyna Święty POL 51.96
7 Tamara Salaški SRB 52.23
8 Nicky van Leuveren NED 52.76

800m     9 July

1 Nataliya Pryshchepa UKR 1:59.70
2 Renelle Lamote FRA 2:00.19
3 Lovisa Lindh SWE 2:00.37
4 Selina Büchel SUI 2:00.47
5 Yusneysi Santiusti ITA 2:00.53
6 Joanna Jóźwik POL 2:00.57
7 Hedda Hynne NOR 2:00.94
8 Aníta Hinriksdóttir ISL 2:02.55

1500m     10 July

1 Angelika Cichocka POL 4:33.00
2 Sifan Hassan NED 4:33.76
3 Ciara Mageean IRL 4:33.78
4 Ingvill Måkestad Bovim NOR 4:34.15
5 Marta Pen Freitas POR 4:34.41
6 Maren Orth GER 4:34.54
7 Sofia Ennaoui POL 4:34.84
8 Solange Andreia Pereira ESP 4:34.88
9 Sarah McDonald GBR 4:34.93
10 Lucia Hrivnák Klocová SVK 4:35.61
11 Margherita Magnani ITA 4:36.51
12 Amela Terzić SRB 4:37.70

5000m     9 July

1 Yasemin Can TUR 15:18.15
2 Meraf Bahta SWE 15:20.54
3 Steph Twell GBR 15:20.70
4 Susan Krumins NED 15:23.87
5 Laura Whittle GBR 15:24.18
6 Eilish McColgan GBR 15:28.53
7 Louise Carton BEL 15:42.79
8 Geleto Tola GER 15:43.30
9 Kristiina Mäki CZE 15:52.90
10 Deirdre Byrne IRL 15:53.67
11 Alexi Pappas GRE 15:56.75
x Maren Orth GER DNF

10,000m     6 July

1 Yasemin Can TUR 31:12.86
2 Dulce Félix POR 31:19.03
3 Karoline Bjerkeli Grøvdal NOR 31:23.45
4 Fionnuala McCormack IRL 31:30.74
5 Jo Pavey GBR 31:34.61
6 Veronica Inglese ITA 31:37.43
7 Jess Andrews GBR 31:38.02
8 Jip Vastenburg NED 32:04.00
9 Sarah Lahti SWE 32:14.17
10 Trihas Gebre ESP 32:20.45
11 Alexi Pappas GRE 32:27.80
12 Carla Salomé Rocha POR 32:57.44
13 Christelle Daunay FRA 33:03.36
14 Tara Jameson IRL 33:19.85
15 Olha Skrypak UKR 33:36.79
16 Johanna Peiponen FIN 34:39.91
x Almensch Belete BEL DNF
x Sara Moreira POR DNF

Half Marathon     10 July

1 Sara Moreira POR 1:10:19
2 Veronica Inglese ITA 1:10:35
3 Jessica Augusto POR 1:10:55
4 Rasa Drazdauskaitė LTU 1:11:47
5 Esma Aydemir TUR 1:11:49
6 Ouranía Reboúli GRE 1:11:52
7 Monica Madalina Florea ROU 1:11:56
8 Eva Vrabcová-Nývltová CZE 1:12:01
9 Agnieszka Mierzejewska POL 1:12:10
10 Gemma Steel GBR 1:12:19
11 Sultan Haydar TUR 1:12:34
12 Dulce Félix POR 1:12:39
13 Alyson Dixon GBR 1:12:47
14 Anna Incerti ITA 1:12:51
15 Martina Strähl SUI 1:12:55
16 Jacqueline Gandar FRA 1:13:00
17 Anja Scherl GER 1:13:03
18 Maryna Damantsevich BLR 1:13:09
19 Rosaria Console ITA 1:13:12
20 Anne-Mari Hyryläinen FIN 1:13:13
21 Olha Skrypak UKR 1:13:14
22 Paula Todoran ROU 1:13:16
23 Maja Neuenschwander SUI 1:13:18
24 Krisztina Papp HUN 1:13:23
25 Nina Savina BLR 1:13:23
26 Elizeba Cherono NED 1:13:27
27 Alessandra Aguilar ESP 1:13:28
28 Olivera Jevtić SRB 1:13:39
29 Laila Soufyane ITA 1:13:42
30 Andrea Mayr AUT 1:13:49
31 Jess Draskau-Petersson DEN 1:13:50
32 Nastassia Ivanova BLR 1:13:59

3000m Steeplechase     10 July

1 Gesa-Felicitas Krause GER 9:18.85
2 Luiza Gega ALB 9:28.52
3 Özlem Kaya TUR 9:35.05
4 Mariya Shatalova UKR 9:38.17
5 Fabienne Schlumpf SUI 9:40.01
6 Nastassia Puzakova BLR 9:42.91
7 Michelle Finn IRL 9:43.19
8 Diana Martín ESP 9:43.65
9 Sara Treacy IRL 9:45.19
10 Sandra Eriksson FIN 9:45.71
11 Ingeborg Løvnes NOR 9:45.75
12 Kerry O’Flaherty IRL 9:45.88
13 Meryem Akdağ TUR 9:55.42
14 Matylda Kowal POL 9:57.27
x Maya Rehberg GER DQ

100m Hurdles     7 July Wind: -0.7

1 Cindy Roleder GER 12.62
2 Alina Talay BLR 12.68
3 Tiffany Porter GBR 12.76
4 Clélia Rard-Reuse SUI 12.96
5 Anne Zagré BEL 12.97
6 Elisávet Pesirídou GRE 13.05
7 Cindy Billaud FRA 13.29
x Pamela Dutkiewicz GER DNF

400m Hurdles     10 July

1 Sara Slott Petersen DEN 55.12
2 Joanna Linkiewicz POL 55.33
3 Léa Sprunger SUI 55.41
4 Ayomide Folorunso ITA 55.50
5 Katsiaryna Belanovich BLR 56.10
6 Amalie Hammild Iuel NOR 56.24
7 Stina Troest DEN 56.34
8 Emilia Ankiewicz POL 57.31

High Jump     7 July

1 Ruth Beitia ESP 1.98
2 Airinė Palšytė LTU 1.96
2 Mirela Demireva BUL 1.96
4 Nafissatou Thiam BEL 1.93
5 Marie-Laurence Jungfleisch GER 1.93
6 Oksana Okuneva UKR 1.89
6 Desirée Rossit ITA 1.89
6 Alessia Trost ITA 1.89
9 Maruša Černjul SLO 1.89
9 Sofie Skoog SWE 1.89
11 Barbara Szabó HUN 1.89
12 Michaela Hrubá CZE 1.84

Pole Vault     9 July

1 Ekateríni Stefanídi GRE 4.81
(4.55/1 4.65/1 4.70/1 4.81/3 4.94/XXX)
2 Lisa Ryzih GER 4.70
3 Angelica Bengtsson SWE 4.65
4 Nikoléta Kiriakopoúlou GRE 4.55
5 Michaela Meijer SWE 4.55
6 Femke Pluim NED 4.45
7 Angelica Moser SUI 4.45
7 Wilma Murto FIN 4.45
9 Minna Nikkanen FIN 4.45
10 Martina Strutz GER 4.45
11 Annika Roloff GER 4.35
12 Iryna Yakaltsevich BLR 4.35
x Rianna Galiart NED NH
x Tina Šutej SLO NH

Long Jump     8 July

1 Ivana Španović SRB 6.94 0.9
2 Jazmin Sawyers GBR 6.86w 2.8
3 Malaika Mihambo GER 6.65 2.0
4 Ksenija Balta EST 6.65 1.4
5 Karin Melis Mey TUR 6.62 1.1
6 Khaddi Sagnia SWE 6.59 1.0
7 Alexandra Wester GER 6.51 0.4
8 Nadia Akpana Assa NOR 6.51 1.1
9 Nadja Käther GER 6.48w 2.4
10 Jana Velďáková SVK 6.47w 2.5
11 Anna Kornuta UKR 6.42 0.3
12 Maryna Bekh UKR 6.29 1.4

Triple Jump     10 July

1 Patrícia Mamona POR 14.58 0.8
2 Hanna Minenko ISR 14.51w 2.9
3 Paraskeví Papahrístou GRE 14.47 -1.0
(14.31/-0.2 14.45/0.9 14.15/1.0 14.00/1.3 14.14/-0.1 14.47/-1.0)
4 Anna Jagaciak Michalska POL 14.40w 3.2
5 Susana Costa POR 14.34 0.0
6 Olha Saladukha UKR 14.23 -0.6
7 Jenny Elbe GER 14.08 1.7
8 Kristin Gierisch GER 14.03 -2.0
9 Kristiina Mäkelä FIN 13.95 1.5
10 Dariya Derkach ITA 13.89 -1.0
11 Dana Velďáková SVK 13.74 1.8
12 Lucie Májková CZE 13.70w 3.1

Shot Put     7 July

1 Christina Schwanitz GER 20.17
2 Anita Márton HUN 18.72
3 Emel Dereli TUR 18.22
4 Yulia Leantsiuk BLR 18.20
5 Radoslava Mavrodieva BUL 18.10
6 Aliona Dubitskaya BLR 18.03
7 Sara Gambetta GER 17.95
8 Melissa Boekelman NED 17.92
9 Olha Golodna UKR 17.65
10 Úrsula Ruiz ESP 17.14
11 Paulina Guba POL 16.95
12 Rachel Wallader GBR 16.06

Discus Throw     8 July

1 Sandra Perković CRO 69.97
2 Julia Fischer GER 65.77
3 Shanice Craft GER 63.89
4 Nadine Müller GER 62.63
5 Mélina Robert-Michon FRA 62.47
6 Nataliya Semenova UKR 62.21
7 Jade Lally GBR 60.29
8 Pauline Pousse FRA 59.62
9 Hrisoúla Anagnostopoúlou GRE 59.23
10 Veronika Domjan SLO 58.12
11 Dragana Tomašević SRB 56.83
12 Sabina Asenjo ESP 56.62
13 Zinaida Sendriūtė LTU 56.17
14 Eliška Staňková CZE 55.90
15 Stefania Strumillo ITA 55.78

Hammer Throw     8 July

1 Anita Włodarczyk POL 78.14
2 Betty Heidler GER 75.77
3 Hanna Skydan AZE 73.83
4 Sophie Hitchon GBR 71.74
5 Zalina Marghieva MDA 71.73
6 Malwina Kopron POL 70.91
7 Martina Hrašnová SVK 70.62
8 Iryna Novozhylova UKR 70.18
9 Kateřina Šafránková CZE 69.55
10 Joanna Fiodorow POL 69.48
11 Tracey Andersson SWE 67.08
12 Berta Castells ESP 63.27

Javelin Throw     9 July

1 Tatsiana Khaladovich BLR 66.34
2 Linda Stahl GER 65.25
3 Sara Kolak CRO 63.50
4 Katharina Molitor GER 63.20
5 Barbora Špotáková CZE 62.66
6 Martina Ratej SLO 60.65
7 Madara Palameika LAT 60.39
8 Ásdís Hjálmsdóttir ISL 60.37
9 Jenni Kangas FIN 59.41
10 Hanna Hatsko UKR 58.86
11 Eda Tuğsuz TUR 56.97
12 Liveta Jasiūnaitė LTU 53.94

Heptathlon     9 July

1 Anouk Vetter NED 6626
13.29/-0.7 1.74 15.69 23.89 6.38w/+2.9 55.76 2:21.50
2 Antoinette Nana Djimou FRA 6458
13.26/-0.7 1.71 16.17 24.92/-0.7 6.31/+0.4 51.72 2:19.33
3 Ivona Dadic AUT 6408
13.83/+1.2 1.77 14.10 24.11 6.32/+0.6 47.92 2:12.83
4 Xénia Krizsán HUN 6266
13.53/+1.2 1.74 13.93 25.05/-0.7 6.13/+0.9 47.38 2:11.18
5 Györgyi Zsivoczky-Farkas HUN 6144
13.89/-0.9 1.80 14.02 25.73/+0.2 6.06/+1.3 46.03 2:14.14
6 Kateřina Cachová CZE 6051
13.33/-0.7 1.62 11.84 24.30 6.31/-0.4 44.80 2:13.91
7 Verena Preiner AUT 6050
13.94/-0.9 1.71 13.51 24.64 5.68/-0.4 5.68/-0.4 48.31 2:12.03
8 Sofía Ifantídou GRE 6025
13.79/+1.2 1.65 13.23 26.08/+0.2 6.04/+0.6 56.36 2:18.59
9 Katsiaryna Netsviatayeva BLR 6021
14.20/+1.2 1.71 14.82 25.61/-0.7 5.91w/+3.2 46.36 2:13.72
10 Anna Maiwald GER 6020
13.54/+1.2 1.68 13.73 24.38 5.93/+1.3 41.87 2:14.92
11 Michelle Zeltner SUI 6010
13.93/-0.9 1.77 14.49 24.80/-0.7 6.10w/+2.9 35.54 2:15.38
12 Yana Maksimava BLR 5702
14.47/-0.9 1.77 13.63 26.73/+0.2 5.66/-0.8 44.35 2:18.30
13 Valérie Reggel SUI 5667
14.02/+1.2 1.62 13.27 25.02/-0.7 5.47/+0.2 42.35 2:14.58
14 Austra Skujytė LTU 5245
14.25/-0.9 1.80 16.31 26.69/+0.2 6.03/+1.3 45.75
15 Linda Züblin SUI 4960
13.62/-0.7 1.62 12.71 25.50/+0.2 5.94/-0.8 46.28
x Mari Klaup EST DNF
14.02/-0.9 1.74 11.79 26.18/+0.2 4.16w/+2.1 50.46
x Karolina Tymińska POL DNF
x Morgan Lake GBR DNF
14.72/-0.9 1.89 13.24
x Hanna Kasyanova UKR DNF
13.59/-0.7 1.77 14.12 24.63 5.63/+0.3
x Grit Šadeiko EST DNF
13.58/-0.7 1.65 12.77 24.57/-0.7
x Nadine Broersen NED DNF
13.70/+1.2 1.74 14.45 25.51/-0.7 6.40w/+3.3 52.31

4 x 100m     10 July

1 NED 42.04
Jamile Samuel, Dafne Schippers, Tessa van Schagen, Naomi Sedney
2 GBR 42.45
Asha Philip, Dina Asher-Smith, Bianca Williams, Daryll Neita
3 GER 42.48
Tatjana Pinto, Lisa Mayer, Gina Lückenkemper, Rebekka Haase
x UKR (42.87) DQ 32.2.a
Olesya Povh, Nataliya Pohrebnyak RUS, Mariya Ryemyen, Yelizaveta Bryzgina
4 SUI 43.00
Ajla Del Ponte, Sarah Atcho, Ellen Sprunger, Salomé Kora
5 FRA 43.05
Floriane Gnafoua, Céline Distel-Bonnet, Jennifer Galais, Stella Akakpo
6 POL 43.24
Agata Forkasiewicz, Marika Popowicz-Drapala, Anna Kiełbasińska, Ewa Swoboda
7 ITA 43.57
Irene Siragusa, Gloria Hooper, Martina Amidei, Batafoe’ N’gnoron Alloh

4 x 400m     10 July

1 GBR 3:25.05
Emily Diamond, Anyika Onuora, Eilidh Doyle, Seren Bundy-Davies
2 FRA 3:25.96
Phara Anacharsis, Brigitte Ntiamoah, Marie Gayot, Floria Guei
3 ITA 3:27.49
Maria Benedicta Chigbolu, Maria Enrica Spacca, Chiara Bazzoni, Libania Grenot
4 POL 3:27.60
Ewelina Ptak, Małgorzata Hołub-Kowalik, Patrycja Wyciszkiewicz-Zawadzka, Justyna Święty-Ersetic
5 GER 3:27.60
Laura Müller, Friederike Möhlenkamp, Lara Hoffmann, Ruth Sophia Spelmeyer-Preuß
x UKR (3:27.64) DQ 32.2.a
Yuliya Olishevska, Olha Bibik, Tetyana Melnyk, Olha Zemlyak
6 NED 3:29.23
Laura de Witte, Lisanne de Witte, Eva Hovenkamp, Nicky van Leuveren
7 ROU 3:30.63
Adelina Pap-Pastor, Anamaria Ioniţă, Sanda Belgyan, Andrea Miklos

Men

100m     7 August Wind: 0.0

1 Zharnel Hughes GBR 9.95
2 Reece Prescod GBR 9.96
3 Jak Ali Harvey TUR 10.01
4 Chijindu Ujah GBR 10.06
5 Filippo Tortu ITA 10.08
6 Churandy Martina NED 10.16
7 Emre Zafer Barnes TUR 10.29
x Jimmy Vicaut FRA DNS

200m     9 August Wind: 0.7

1 Ramil Guliyev TUR 19.76
2 Nethaneel Mitchell-Blake GBR 20.04
3 Alex Wilson SUI 20.04
4 Bruno Hortelano ESP 20.05
5 Adam Gemili GBR 20.10
6 Eseosa Desalu ITA 20.13
7 Leon Reid IRL 20.37
8 Solomon Bockarie NED 20.39

400m     10 August

1 Matthew Hudson-Smith GBR 44.78
2 Kevin Borlée BEL 45.13
3 Jonathan Borlée BEL 45.19
4 Karol Zalewski POL 45.34
5 Luka Janežič SLO 45.43
6 Óscar Husillos ESP 45.61
7 Ricardo Dos Santos POR 45.78
8 Karsten Warholm NOR 46.68

800m     11 August

1 Adam Kszczot POL 1:44.59
2 Andreas Kramer SWE 1:45.03
3 Pierre-Ambroise Bosse FRA 1:45.30
4 Michał Rozmys POL 1:45.32
5 Mateusz Borkowski POL 1:45.42
6 Andreas Bube DEN 1:45.92
7 Álvaro de Arriba ESP 1:46.41
8 Lukáš Hodboď CZE 1:46.60

1500m     10 August

1 Jakob Ingebrigtsen NOR 3:38.10
2 Marcin Lewandowski POL 3:38.14
3 Jake Wightman GBR 3:38.25
4 Henrik Ingebrigtsen NOR 3:38.50
5 Charlie Da’Vall Grice GBR 3:38.65
6 Simas Bertašius LTU 3:39.04
7 Timo Benitz GER 3:39.28
8 Ismael Debjani BEL 3:39.48
9 Chris O’Hare GBR 3:39.53
10 Mohad Abdikadar Sheikh Ali ITA 3:39.95
11 Joao Capistrano M. Bussotti Neves Junior ITA 3:41.31
12 Filip Ingebrigtsen NOR 3:41.66
13 Homiyu Tesfaye GER 3:47.83

5000m     11 August

1 Jakob Ingebrigtsen NOR 13:17.06
2 Henrik Ingebrigtsen NOR 13:18.75
3 Morhad Amdouni FRA 13:19.14
4 Yemaneberhan Crippa ITA 13:19.85
5 Marc Scott GBR 13:23.14
6 Polat Kemboi Arıkan TUR 13:23.42
7 Rinas Akhmadeyev RUS 13:24.43
8 Julien Wanders SUI 13:24.79
9 Chris Thompson GBR 13:25.11
10 Soufiane Bouchikhi BEL 13:25.22
11 Ben Connor GBR 13:25.31
12 Florian Carvalho FRA 13:28.08
13 Antonio Abadía ESP 13:34.25
14 Kaan Kigen Özbilen TUR 13:35.31
15 Robin Hendrix BEL 13:36.15
16 Juan Pérez ESP 13:37.07
17 Florian Orth GER 13:37.46
18 Marcel Fehr GER 13:37.66
19 Andreas Vojta AUT 13:42.75
20 Benjamin de Haan NED 13:42.95
21 Jonas Raess SUI 14:01.14
22 Ramazan Özdemir TUR 14:03.63
x Adel Mechaal ESP DNF
x Isaac Kimeli BEL DQ

10,000m     7 August

1 Morhad Amdouni FRA 28:11.22
2 Bashir Abdi BEL 28:11.76
3 Yemaneberhan Crippa ITA 28:12.15
4 Adel Mechaal ESP 28:13.78
5 Andy Vernon GBR 28:16.90
6 Soufiane Bouchikhi BEL 28:19.04
7 Julien Wanders SUI 28:22.02
8 Florian Carvalho FRA 28:29.78
9 Juan Pérez ESP 28:31.31
10 Kaan Kigen Özbilen TUR 28:32.93
11 Chris Thompson GBR 28:33.12
12 Daniel Mateo ESP 28:44.43
13 Lorenzo Dini ITA 28:45.04
14 Alexander Yee GBR 28:58.86
15 Simon Debognies BEL 29:00.98
16 Amanal Petros GER 29:01.19
17 Vasyl Koval UKR 29:07.23
18 Arttu Vattulainen FIN 29:12.02
19 Nikolae Soare ROU 29:13.82
20 Yevgeniy Rybakov RUS 29:15.30
21 Dmytro Siruk UKR 29:19.55
22 Benjamin de Haan NED 29:38.31
23 Stephen Scullion IRL 29:46.87
24 Sebastian Hendel GER 29:53.45
25 Girmaw Amare ISR 30:11.91
26 Francois Barrer FRA 30:22.91
27 Marius Øyre Vedvik NOR 30:46.59
x Samuel Barata POR DNF
x Richard Ringer GER DNF
x Aras Kaya TUR DNF
x Jakub Zemaník CZE DNF
x Polat Kemboi Arıkan TUR DNF

Marathon     12 August

1 Koen Naert BEL 2:09:51
2 Tadesse Abraham SUI 2:11:24
3 Yassine Rachik ITA 2:12:09
4 Javier Guerra ESP 2:12:22
5 Eyob Ghebrehiwet Faniel ITA 2:12:43
6 Jesús España ESP 2:12:58
7 Maru Teferi ISR 2:13:00
8 Lemawork Ketema AUT 2:13:22
9 Tiidrek Nurme EST 2:15:16
10 Peter Herzog AUT 2:15:29
11 Tom Gröschel GER 2:15:48
12 Stefano La Rosa ITA 2:15:57
13 Mariusz Giżyński POL 2:16:02
14 Ihor Olefirenko UKR 2:16:35
15 Kevin Seaward IRL 2:16:58
16 Camilo Raul Santiago ESP 2:17:24
17 Roman Fosti EST 2:17:57
18 Mick Clohisey IRL 2:18:00
19 Henryk Szost POL 2:18:09
20 Valdas Dopolskas LTU 2:18:12
21 Arkadiusz Gardzielewski POL 2:18:21
22 Pedro Nimo ESP 2:18:43
23 Yavuz Agrali TUR 2:18:46
24 Oleksandr Sitkovskyy UKR 2:18:52
25 Sean Hehir IRL 2:18:58
26 Remigijus Kančys LTU 2:18:59
27 Christian Kreienbühl SUI 2:19:00
28 Jonas Koller GER 2:19:16
29 Gáspár Csere HUN 2:19:21
30 Abdellatif Meftah FRA 2:19:23
31 Yohan Durand FRA 2:19:33
32 Ihor Russ UKR 2:19:39
33 Sebastian Reinwand GER 2:19:46
34 Iraitz Arrospide ESP 2:19:49
35 Yuriy Rusyuk UKR 2:19:49
36 Sergiu Ciobanu IRL 2:19:49
37 Mert Girmalegese TUR 2:19:58
38 Philipp Baar GER 2:19:59

3000m Steeplechase     9 August

1 Mahiedine Mekhissi-Benabbad FRA 8:31.66
2 Fernando Carro ESP 8:34.16
3 Yohanes Chiappinelli ITA 8:35.81
4 Yoann Kowal FRA 8:36.77
5 Zak Seddon GBR 8:37.28
6 Daniel Arce ESP 8:38.12
7 Krystian Zalewski POL 8:38.59
8 Topi Raitanen FIN 8:40.11
9 Kaur Kivistik EST 8:40.32
10 Djilali Bedrani FRA 8:41.83
11 Tom Erling Kårbø NOR 8:42.91
12 Napoleon Solomon SWE 8:43.66
13 Ahmed Abdelwahed ITA 8:44.77
14 Sebastián Martos ESP 8:46.76
15 Ole Hesselbjerg DEN 8:48.48

110m Hurdles     10 August Wind: 0.0

1 Pascal Martinot-Lagarde FRA 13.17
2 Sergey Shubenkov RUS 13.17
3 Orlando Ortega ESP 13.34
4 Damian Czykier POL 13.38
5 Gregor Traber GER 13.46
6 Andy Pozzi GBR 13.48
7 Aurel Manga FRA 13.51
8 Balázs Baji HUN 13.55

400m Hurdles     9 August

1 Karsten Warholm NOR 47.64
2 Yasmani Copello TUR 47.81
3 Thomas Barr IRL 48.31
4 Ludvy Vaillant FRA 48.42
5 Patryk Dobek POL 48.59
6 Rasmus Mägi EST 48.75
7 Sérgio Fernández ESP 48.98
8 Timofey Chalyy RUS 49.41

High Jump     11 August

1 Mateusz Przybylko GER 2.35
2 Maksim Nedasekau BLR 2.33
3 Ilya Ivanyuk RUS 2.31
4 Gianmarco Tamberi ITA 2.28
5 Alperen Acet TUR 2.24
5 Andrii Protsenko UKR 2.24
7 Sylwester Bednarek POL 2.24
8 Douwe Amels NED 2.19
8 Eike Onnen GER 2.19
10 Konstadínos Baniótis GRE 2.19
10 Loïc Gasch SUI 2.19
x Dmytro Demyanyuk UKR NH

Pole Vault     12 August

1 Armand Duplantis SWE 6.05
2 Timur Morgunov RUS 6.00
3 Renaud Lavillenie FRA 5.95
4 Piotr Lisek POL 5.90
5 Paweł Wojciechowski POL 5.80
6 Sondre Guttormsen NOR 5.75
6 Konstadínos Filippídis GRE 5.75
8 Axel Chapelle FRA 5.65
9 Arnaud Art BEL 5.65
10 Adam Hague GBR 5.65
11 Claudio Michel Stecchi ITA 5.50
12 Alioune Sène FRA 5.30

Long Jump     8 August

1 Miltiádis Tentóglou GRE 8.25 -0.3
(7.96/0.1 7.80/0.1 8.00/0.1 X/-0.5 8.25/-0.3 7.04/0.2)
2 Fabian Heinle GER 8.13 -0.2
3 Serhii Nykyforov UKR 8.13 0.1
4 Thobias Nilsson Montler SWE 8.10 0.1
5 Tomasz Jaszczuk POL 8.08 0.2
6 Dan Bramble GBR 7.90 0.1
7 Michel Tornéus SWE 7.86 0.2
8 Guillaume Victorin FRA 7.84 0.3
9 Kafétien Gomis FRA 7.84 -0.1
10 Izmir Smajlaj ALB 7.83 -0.2
11 Kevin Ojiaku ITA 7.78 0.4
12 Radek Juška CZE 7.73 0.2

Triple Jump     12 August

1 Nelson Évora POR 17.10 -0.1
2 Alexis Copello AZE 16.93 0.1
3 Dimítrios Tsiámis GRE 16.78 -0.1
(16.55/-0.3 X/0.4 16.78/-0.1 16.48/-0.1 X/0.2 16.13/0.1)
4 Nazim Babayev AZE 16.76 -0.1
5 Pablo Torrijos ESP 16.74 -0.5
6 Nathan Douglas GBR 16.71 0.0
7 Jean-Marc Pontvianne FRA 16.61 0.3
8 Tomas Veszelka SVK 16.48 0.4
9 Simo Lipsanen FIN 16.46 0.2
10 Marcos Ruiz ESP 16.44 0.5
11 Harold Correa FRA 16.33 -0.2
12 Can Özüpek TUR 15.88 0.5

Shot Put     7 August

1 Michał Haratyk POL 21.72
2 Konrad Bukowiecki POL 21.66
3 David Storl GER 21.41
4 Tomáš Staněk CZE 21.16
5 Aleksandr Lesnoy RUS 21.04
6 Bob Bertemes LUX 21.00
7 Stipe Žunić CRO 20.73
8 Maksim Afonin RUS 20.68
9 Tsanko Arnaudov POR 20.33
10 Aliaksei Nichypar BLR 20.27
11 Nikólaos Skarvélis GRE 20.11
12 Mesud Pezer BIH 19.91

Discus Throw     8 August

1 Andrius Gudžius LTU 68.46
2 Daniel Ståhl SWE 68.23
3 Lukas Weißhaidinger AUT 65.14
4 Simon Pettersson SWE 64.55
5 Gerd Kanter EST 64.34
6 Robert Harting GER 64.33
7 Alin Alexandru Firfirica ROU 63.73
8 Apostolos Parellis CYP 63.62
9 Viktor Butenko RUS 62.24
10 Lolassonn Djouhan FRA 61.89
11 Ola Stunes Isene NOR 59.56
12 Mykyta Nesterenko UKR 57.66

Hammer Throw     7 August

1 Wojciech Nowicki POL 80.12
2 Paweł Fajdek POL 78.69
3 Bence Halász HUN 77.36
4 Pavel Bareisha BLR 77.02
5 Eivind Henriksen NOR 76.86
6 Ivan Tikhon BLR 75.79
x Hlib Piskunov UKR (74.62) DQIAAF Rule 32.2.a
7 Serghei Marghiev MDA 74.47
8 Mihaíl Anastasákis GRE 73.33
9 Nick Miller GBR 73.16
10 Marcel Lomnický SVK 72.74
11 Denis Lukyanov RUS 71.71

Javelin Throw     9 August

1 Thomas Röhler GER 89.47
2 Andreas Hofmann GER 87.60
3 Magnus Kirt EST 85.96
4 Marcin Krukowski POL 84.55
5 Johannes Vetter GER 83.27
6 Antti Ruuskanen FIN 81.70
7 Andrian Mardare MDA 81.54
8 Jakub Vadlejch CZE 80.64
9 Cyprian Mrzygłód POL 80.20
10 Edis Matusevičius LTU 77.64
11 Rolands Štrobinders LAT 76.59
12 Petr Frydrych CZE 72.79

Decathlon     8 August

1 Arthur Abele GER 8431
10.86/+0.3 7.42/+0.1 15.64 1.93 48.01 13.94/+0.3 45.42 4.60 68.10 4:30.84
2 Ilya Shkurenyov RUS 8321
11.12/-0.2 7.55/+1.7 13.43 2.02 48.95 14.44/+0.1 45.53 5.30 59.13 4:31.38
3 Vitali Zhuk BLR 8290
11.12/-0.2 7.05/+1.5 15.65 1.99 48.41 14.66/+0.1 45.46 4.90 66.19 4:30.81
4 Niklas Kaul GER 8220
11.36/-0.2 7.20/+0.2 13.85 2.08 49.28 14.78/+0.1 46.30 4.70 67.72 4:23.67
5 Tim Duckworth GBR 8160
10.65/+0.3 7.57w/+2.5 13.61 2.17 49.87 14.55/+0.3 41.94 5.10 54.78 4:58.28
6 Martin Roe NOR 8131
10.86/+0.3 7.61/+0.8 15.48 1.96 49.42 15.31/+0.1 42.22 4.80 64.53 4:41.40
7 Pieter Braun NED 8105
11.33/-0.2 7.52/-0.1 14.22 2.02 48.52 14.56/+0.3 43.75 4.60 59.53 4:27.20
8 Jan Doležal CZE 8067
11.06/+0.1 7.12/+0.1 14.03 2.02 49.42 14.58/+0.3 45.81 4.80 62.67 4:41.27
9 Fredrik Samuelsson SWE 8005
11.04/+0.3 7.52/+0.2 13.99 2.08 49.60 14.70/+0.3 43.94 4.50 56.91 4:38.10
10 Simone Cairoli ITA 7949
10.94/+0.3 7.49/+1.3 13.25 2.05 48.77 14.66/+0.1 35.30 4.60 59.62 4:28.30
11 Yury Yaremich BLR 7875
10.96/+0.3 7.55/+1.2 12.89 2.02 50.03 14.74/+0.3 39.97 4.90 59.12 4:51.10
12 Marcus Nilsson SWE 7819
11.37/-0.2 7.13/+0.3 13.90 1.99 51.07 14.73/+0.1 44.73 4.60 59.67 4:29.86
13 Paweł Wiesiołek POL 7696
10.95/+0.3 6.93/-0.1 12.79 1.93 49.75 15.10/+0.1 45.68 4.70 55.57 4:37.03
14 Marek Lukáš CZE 7683
11.12/+0.1 6.99/-1.5 14.04 1.87 50.60 14.67/+0.1 39.41 4.60 64.19 4:37.03
15 Elmo Savola FIN 7655
11.05/+0.1 6.93/+1.0 13.41 1.99 49.54 14.87/+0.1 42.92 4.80 57.12 5:01.22
16 Jorge Ureña ESP 7597
10.87/+0.1 7.24/+0.6 13.58 2.02 48.50 14.39/+0.3 37.02 NH 61.39 4:29.26
17 Ruben Gado FRA 7137
10.86/+0.3 NM 13.40 1.96 47.65 15.18/+0.1 35.74 5.20 56.17 4:21.49
18 Romain Martin FRA 7022
11.16/+0.1 NM 13.76 2.02 49.60 14.72/+0.1 39.57 5.10 60.49 4:52.79
x Dominik Distelberger AUT DNF
11.00/+0.3 7.16/-0.5 12.60 1.90 48.89 14.61/+0.1 43.66 4.60 54.43
x Maicel Uibo EST DNF
11.31/+0.1 7.27/-0.4 14.61 2.02 50.18 14.57/+0.1 45.33 5.10
x Maksim Andraloits BLR DNF
11.00/+0.3 6.97/+0.1 15.33 2.02 48.56
x Karl Robert Saluri EST DNF
10.68/+0.3 7.50/+0.5 14.54 1.87 48.26 15.20/+0.1 NM
x Karel Tilga EST DNF
11.26/+0.1 7.25/+0.6 14.20 2.02 50.12 15.27/+0.1 43.42
x Mathias Brugger GER DNF
11.05/+0.3 NM 15.92 1.96 47.86 14.63/+0.3
x Darko Pešić MNE DNF
11.68/-0.2 6.58/-0.6 14.97 1.90
x Eelco Sintnicolaas NED DNF
11.04/+0.3 7.13/+1.2 14.06 1.81
x Thomas Van Der Plaetsen BEL DNF
11.48/-0.2 7.41/+1.0 13.35 2.05
x Kevin Mayer FRA DNF
10.64/+0.3 NM

20km Race Walk     11 August

1 Álvaro Martín ESP 1:20:42
2 Diego García ESP 1:20:48
3 Vasiliy Mizinov RUS 1:20:50
4 Massimo Stano ITA 1:20:51
5 Nils Brembach GER 1:21:25
6 Miguel Ángel López ESP 1:21:27
7 Tom Bosworth GBR 1:21:31
8 Hagen Pohle GER 1:21:35
9 Kevin Campion FRA 1:21:52
10 Alex Wright IRL 1:22:18
11 Viktor Shumik UKR 1:22:24
12 Ivan Losev UKR 1:22:28
13 Christopher Linke GER 1:22:33
14 Gabriel Bordier FRA 1:22:39
15 Aléxandros Papamihaíl GRE 1:22:51
16 Francesco Fortunato ITA 1:23:04
17 Luís Alberto Amezcua ESP 1:23:33

50km Race Walk     7 August

1 Maryan Zakalnytskyy UKR 3:46:32
2 Matej Tóth SVK 3:47:27
3 Dzmitry Dziubin BLR 3:47:59
4 Håvard Haukenes NOR 3:48:35
5 Carl Dohmann GER 3:50:27
6 Rafał Augustyn POL 3:51:37
7 Rafał Sikora POL 3:52:56
8 Nathaniel Seiler GER 3:54:08
9 José Ignacio Díaz ESP 3:55:28
10 Marco De Luca ITA 3:55:47
11 Andrea Agrusti ITA 3:57:03
12 Adrian Błocki POL 3:57:11
13 Bence Venyercsán HUN 3:58:25
14 Artur Mastianica LTU 3:58:29
15 Dušan Majdán SVK 3:59:21

4 x 100m     12 August

1 GBR 37.80
Chijindu Ujah, Zharnel Hughes, Adam Gemili, Harry Aikines-Aryeetey
2 TUR 37.98
Emre Zafer Barnes, Jak Ali Harvey, Yiğitcan Hekimoglu, Ramil Guliyev
3 NED 38.03
Christopher Garia, Churandy Martina, Hensley Paulina, Taymir Burnet
4 FRA 38.51
Mickael-Méba Zeze, Marvin René, Stuart Dutamby, Mouhamadou Fall
5 UKR 38.71
Oleksandr Sokolov, Emil Ibrahimov, Volodymyr Suprun, Serhiy Smelyk
6 FIN 38.92
Eetu Rantala, Otto Ahlfors, Oskari Lehtonen, Samuel Purola
7 POR 39.07
José Lopes, Diogo Antunes, Frederico Curvelo, Carlos Nascimento
x CZE DNS
Zdeněk Stromšík, Jan Veleba, Jan Jirka, Pavel Maslák

4 x 400m     11 August

1 BEL 2:59.47
Dylan Borlée, Jonathan Borlée, Jonathan Sacoor, Kevin Borlée
2 GBR 3:00.36
Rabah Yousif, Dwayne Cowan, Matthew Hudson-Smith, Martyn Rooney
3 ESP 3:00.78
Óscar Husillos, Lucas Bua, Samuel García, Bruno Hortelano
4 FRA 3:02.08
Ludvy Vaillant, Mamoudou Hanne, Teddy Atine, Thomas Jordier
5 POL 3:02.27
Karol Zalewski, Rafał Omelko, Łukasz Krawczuk, Kajetan Duszyński
6 ITA 3:02.34
Edoardo Scotti, Michele Tricca, Davide Re, Matteo Galvan
7 CZE 3:03.00
Jan Tesař, Pavel Maslák, Patrik Šorm, Filip Šnejdr
8 GER 3:04.69
Patrick Schneider, Torben Junker, Fabian Dammermann, Johannes Trefz

Women

100m     7 August Wind: 0.0

1 Dina Asher-Smith GBR 10.85
2 Gina Lückenkemper GER 10.98
3 Dafne Schippers NED 10.99
4 Mujinga Kambundji SUI 11.05
5 Jamile Samuel NED 11.14
6 Imani Lansiquot GBR 11.14
7 Carolle Zahi FRA 11.20
8 Orlann Ombissa-Dzangue FRA 11.29

200m     11 August Wind: 0.2

1 Dina Asher-Smith GBR 21.89
2 Dafne Schippers NED 22.14
3 Jamile Samuel NED 22.37
4 Mujinga Kambundji SUI 22.45
5 Ivet Lalova-Collio BUL 22.82
6 Bianca Williams GBR 22.88
7 Beth Dobbin GBR 22.93
8 Laura Müller GER 23.08

400m     11 August

1 Justyna Święty-Ersetic POL 50.41
2 María Belibasáki GRE 50.45
3 Lisanne de Witte NED 50.77
4 Laviai Nielsen GBR 51.21
5 Iga Baumgart-Witan POL 51.24
6 Agnė Šerkšnienė LTU 51.42
7 Floria Guei FRA 51.57
8 Madiea Ghafoor NED 51.57

800m     10 August

1 Nataliya Pryshchepa UKR 2:00.38
2 Renelle Lamote FRA 2:00.62
3 Olha Lyakhova UKR 2:00.79
4 Adelle Tracey GBR 2:00.86
5 Anna Sabat POL 2:01.26
6 Lynsey Sharp GBR 2:01.83
7 Selina Büchel SUI 2:02.05
8 Shelayna Oskan-Clarke GBR 2:02.26
9 Lovisa Lindh SWE 2:02.36

1500m     12 August

1 Laura Muir GBR 4:02.32
2 Sofia Ennaoui POL 4:03.08
3 Laura Weightman GBR 4:03.75
4 Ciara Mageean IRL 4:04.63
5 Simona Vrzalová CZE 4:06.47
6 Marta Pen Freitas POR 4:06.54
7 Hanna Hermansson SWE 4:07.16
8 Daryia Barysevich BLR 4:07.52
9 Marta Pérez ESP 4:07.65
10 Diana Mezuliáníková CZE 4:07.82
11 Esther Guerrero ESP 4:09.88
12 Angelika Cichocka POL 4:10.93

5000m     12 August

1 Sifan Hassan NED 14:46.12
2 Eilish McColgan GBR 14:53.05
3 Yasemin Can TUR 14:57.63
4 Konstanze Klosterhalfen GER 15:03.73
5 Melissa Courtney GBR 15:04.75
6 Susan Krumins NED 15:09.65
7 Ancuţa Bobocel ROU 15:16.13
8 Maureen Koster NED 15:21.64
9 Charlotta Fougberg SWE 15:24.36
10 Steph Twell GBR 15:41.10
11 Katarzyna Rutkowska POL 15:41.52
12 Paulina Kaczyńska POL 15:49.21
13 Louise Carton BEL 15:53.27
14 Denise Krebs GER 16:07.98
15 Yuliya Shmatenko UKR 16:41.37
x Linn Nilsson SWE DNF
x Hanna Klein GER DNF
x Nada Pauer AUT DQ
x Lonah Chemtai Salpeter ISR DQ

10,000m     8 August

1 Lonah Chemtai Salpeter ISR 31:43.29
2 Susan Krumins NED 31:52.55
x Meraf Bahta SWE (32:19.34) DQ 32.2.a
3 Alina Reh GER 32:28.48
4 Yasemin Can TUR 32:34.34
5 Alice Wright GBR 32:36.45
6 Charlotta Fougberg SWE 32:43.04
7 Sviatlana Kudzelich BLR 32:46.34
8 Maitane Melero ESP 32:52.59
9 Sara Catarina Ribeiro POR 32:53.71
10 Nuria Lugueros ESP 32:55.30
11 Roxana Bîrcă ROU 33:17.61
12 Krisztina Papp HUN 33:20.27
13 Natalie Tanner GER 33:22.21
14 Jip Vastenburg NED 33:41.79
15 Sophie Duarte FRA 33:56.57
16 Emma Mitchell IRL 34:08.61
17 Yevheniya Prokofyeva UKR 34:15.81
x Olena Serdyuk UKR DQ 32.2.a DNF
x Yuliya Shmatenko UKR DNF
x Katarzyna Rutkowska POL DNF
x Anna Gehring GER DNF
x Ancuţa Bobocel ROU DNF
x Sara Moreira POR DNF
x Inês Monteiro POR DNF
x Tania Carretero ESP DNF

Marathon     12 August

1 Volha Mazuronak BLR 2:26:22
2 Clémence Calvin FRA 2:26:28
3 Eva Vrabcová-Nývltová CZE 2:26:31
4 Maryna Damantsevich BLR 2:27:44
5 Nastassia Ivanova BLR 2:27:49
6 Sara Dossena ITA 2:27:53
7 Martina Strähl SUI 2:28:07
8 Catherine Bertone ITA 2:30:06
9 Trihas Gebre ESP 2:32:13
10 Izabela Trzaskalska POL 2:33:43
11 Fabienne Königstein GER 2:33:44
12 Nina Savina BLR 2:33:50
13 María Azucena Díaz ESP 2:34:00
14 Fatna Maraoui ITA 2:34:48
15 Tracy Barlow GBR 2:35:00
16 Katharina Heinig GER 2:35:00
17 Mikaela Larsson SWE 2:35:06
18 Ruth van der Meijden NED 2:35:44
19 Olha Kotovska UKR 2:35:56
20 Bojana Bjeljac CRO 2:37:31
21 Sonia Samuels GBR 2:37:36
22 Hanna Lindholm SWE 2:37:44
23 Elena Loyo ESP 2:37:54
24 Marta Galimany ESP 2:38:25
25 Darya Mykhaylova UKR 2:38:30
26 Glória Privilétzio GRE 2:38:39
27 Milda Eimontė LTU 2:38:58
28 Laura Hrebec SUI 2:39:03

3000m Steeplechase     12 August

1 Gesa-Felicitas Krause GER 9:19.80
2 Fabienne Schlumpf SUI 9:22.29
3 Karoline Bjerkeli Grøvdal NOR 9:24.46
4 Luiza Gega ALB 9:24.78
5 Adva Cohen ISR 9:29.74
6 Elena Burkard GER 9:29.76
7 Anna Emilie Møller DEN 9:31.66
8 Irene Sánchez-Escribano ESP 9:31.84
9 Ophélie Claude-Boxberger FRA 9:31.84
10 Rosie Clarke GBR 9:32.15
11 Maruša Mišmaš SLO 9:34.50
12 Nataliya Strebkova UKR 9:40.03
13 Viktória Gyürkés HUN 9:40.41
14 Emma Oudiou FRA 9:43.26
15 Isabel Mattuzzi ITA 9:43.90

100m Hurdles     9 August Wind: -0.5

1 Elvira Herman BLR 12.67
2 Pamela Dutkiewicz GER 12.72
3 Cindy Roleder GER 12.77
4 Nadine Visser NED 12.88
5 Ricarda Lobe GER 13.00
6 Karolina Kołeczek POL 13.11
x Solène Ndama FRA DQ
x Alina Talay BLR DQ

400m Hurdles     10 August

1 Léa Sprunger SUI 54.33
2 Anna Ryzhykova UKR 54.51
3 Meghan Beesley GBR 55.31
4 Hanne Claes BEL 55.75
5 Yadisleidy Pedroso ITA 55.80
6 Vera Rudakova RUS 55.89
7 Viktoriya Tkachuk UKR 56.15
8 Eilidh Doyle GBR 56.23

High Jump     10 August

1 Mariya Lasitskene RUS 2.00
1.87/1 1.91/1 1.94/1 1.96/2 1.98/1 2.00/2 2.04/XXX
2 Mirela Demireva BUL 2.00
1.87/1 1.91/1 1.94/2 2.00/3 =PB 2.04/XXX
3 Marie-Laurence Jungfleisch GER 1.96
1.82/1 1.87/1 1.91/1 1.94/1 1.96/1 =SB 1.98/XXX
4 Airinė Palšytė LTU 1.96
1.82/1 1.87/2 1.91/1 =SB 1.94/1 SB 1.96/2 SB 1.98/XXX
5 Kateryna Tabashnyk UKR 1.94
1.82/1 1.87/1 1.91/1 1.94/1 1.96/XXX
6 Michaela Hrubá CZE 1.91
1.82/1 1.87/3 1.91/1 SB 1.94/XXX
7 Morgan Lake GBR 1.91
1.82/1 1.87/1 1.91/2 1.94/XXX
8 Alessia Trost ITA 1.91
1.82/1 1.87/1 1.91/3 =SB 1.94/XXX
9 Yuliya Levchenko UKR 1.91
1.82/1 1.87/2 1.91/3 1.94/XXX
10 Oksana Okuneva UKR 1.87
1.82/1 1.87/1 1.91/XXX
10 Ana Šimić CRO 1.87
1.82/1 1.87/1 1.91/XXX
12 Karyna Taranda BLR 1.87
1.82/2 1.87/2 1.91/XXX
13 Erika Kinsey SWE 1.87
1.82/1 1.87/3 1.91/XXX
14 Imke Onnen GER 1.82

Pole Vault     9 August

1 Ekateríni Stefanídi GRE 4.85
(4.65/1 4.75/1 4.80/1 4.85/3 SB 4.96/XXX)
2 Nikoléta Kiriakopoúlou GRE 4.80
(4.45/1 4.55/2 4.65/1 4.70/1 4.75/1 SB 4.80/2 SB 4.85/XXX)
3 Holly Bradshaw GBR 4.75
4 Anzhelika Sidorova RUS 4.70
5 Ninon Guillon-Romarin FRA 4.65
6 Angelica Bengtsson SWE 4.65
7 Iryna Zhuk BLR 4.55
8 Maryna Kylypko UKR 4.45
9 Carolin Hingst GER 4.30
9 Amálie Švábíková CZE 4.30
11 Olga Mullina RUS 4.30
x Eléni-Klaoúdia Pólak GRE NH

Long Jump     11 August

1 Malaika Mihambo GER 6.75 -0.7
2 Maryna Bekh UKR 6.73 -0.1
3 Shara Proctor GBR 6.70 -0.4
4 Jazmin Sawyers GBR 6.67 -0.4
5 Nastassia Mironchyk-Ivanova BLR 6.58 -1.1
6 Ksenija Balta EST 6.49 -1.6
7 Khaddi Sagnia SWE 6.47 -1.0
8 Evelise Veiga POR 6.47 0.6
9 Lorraine Ugen GBR 6.45 -1.1
10 Juliet Itoya ESP 6.38 -0.2
11 Nektaria Panagi CYP 6.29 -0.8
x Ivana Španović SRB DNS

Triple Jump     10 August

1 Paraskeví Papahrístou GRE 14.60 -0.1
(X/0.2 14.60/-0.1 X X/0.7 X/-0.2 14.32/0.1)
2 Kristin Gierisch GER 14.45 -0.5
3 Ana Peleteiro ESP 14.44 0.1
4 Elena Andreea Panţuroiu ROU 14.38 0.4
5 Hanna Minenko ISR 14.37 0.7
6 Gabriela Petrova BUL 14.26 -0.4
7 Jeanine Assani Issouf FRA 14.12 0.2
8 Rouguy Diallo FRA 14.08 0.7
9 Kristiina Mäkelä FIN 14.01 -0.1
10 Neele Eckhardt GER 14.01 0.2
11 Susana Costa POR 13.97 0.2
12 Naomi Ogbeta GBR 13.94 0.1

Shot Put     8 August

1 Paulina Guba POL 19.33
2 Christina Schwanitz GER 19.19
3 Aliona Dubitskaya BLR 18.81
4 Klaudia Kardasz POL 18.48
5 Sara Gambetta GER 18.13
6 Radoslava Mavrodieva BUL 18.03
7 Sophie McKinna GBR 17.69
8 Viktoryia Kolb BLR 17.50
9 Alina Kenzel GER 17.26
10 Amelia Strickler GBR 17.15
11 Fanny Roos SWE 17.09
12 Alena Abramchuk BLR 16.90

Discus Throw     11 August

1 Sandra Perković CRO 67.62
X 59.09 59.97 X 67.62 X
2 Nadine Müller GER 63.00
62.00 63.00 SB X 61.99 62.58 X
3 Shanice Craft GER 62.46
56.33 59.73 X X X 62.46
4 Claudine Vita GER 61.25
X 57.08 61.23 X X 61.25
5 Daisy Osakue ITA 59.32
X 58.09 X X 59.32 56.16
6 Dragana Tomašević SRB 58.94
57.19 58.94 58.42 57.76 X X
7 Liliana Cá POR 58.91
X X 58.01 57.62 58.91 X
8 Alexandra Emilianov MDA 58.10
57.07 56.76 58.10 57.59 X 57.22
9 Irina Rodrigues POR 58.00
X 58.00 54.06
10 Hrisoúla Anagnostopoúlou GRE 57.34
56.58 X 57.34
11 Jade Lally GBR 57.33
55.73 57.33 56.58
12 Eliška Staňková CZE 57.04

Hammer Throw     12 August

1 Anita Włodarczyk POL 78.94
2 Alexandra Tavernier FRA 74.78
3 Joanna Fiodorow POL 74.00
4 Malwina Kopron POL 72.20
5 Hanna Skydan AZE 72.10
6 Zalina Marghieva MDA 71.80
7 Kathrin Klaas GER 71.50
8 Sophie Hitchon GBR 70.52
9 Réka Gyurátz HUN 70.48
10 Sofiya Palkina RUS 68.64
11 Iryna Klymets UKR 68.11
x Hanna Malyshik BLR NM

Javelin Throw     10 August

1 Christin Hussong GER 67.90
2 Nikola Ogrodníková CZE 61.85
3 Liveta Jasiūnaitė LTU 61.59
4 Martina Ratej SLO 61.41
5 Tatsiana Khaladovich BLR 60.92
6 Alexie Alais FRA 60.01
7 Irena Šedivá CZE 59.76
8 Sigrid Borge NOR 59.60
9 Madara Palameika LAT 57.98
10 Sofi Flink SWE 56.91
11 Marija Vučenović SRB 55.23
12 Jenni Kangas FIN 54.92

Heptathlon     10 August

1 Nafissatou Thiam BEL 6816
13.69/+0.4 1.91 15.35 24.81/+0.4 6.60/+1.1 57.91 2:19.35
2 Katarina Johnson-Thompson GBR 6759
13.34/+0.4 1.91 13.09 22.88/+1.5 6.68/-0.1 42.16 2:09.84
3 Carolin Schäfer GER 6602
13.33/+0.4 1.79 14.12 23.75/+1.5 6.24/+0.9 53.73 2:14.65
4 Ivona Dadic AUT 6552
13.66/0.0 1.82 14.06 23.61/+1.5 6.35/+0.1 47.42 2:11.87
5 Anouk Vetter NED 6414
13.55/+0.4 1.76 14.79 23.97/+1.5 6.30/+1.7 51.25 2:22.84
6 Kateřina Cachová CZE 6400
13.29/+0.4 1.85 12.71 24.25/+0.4 6.36/-0.5 44.64 2:14.91
7 Xénia Krizsán HUN 6367
13.64/0.0 1.79 13.99 25.05/-0.8 6.24/+0.7 45.45 2:07.61
8 Verena Preiner AUT 6337
13.58/0.0 1.73 13.76 24.12/+1.5 6.09/+0.8 6.09/+0.8 48.79 2:11.29
9 Géraldine Ruckstuhl SUI 6260
13.90/+1.4 1.79 12.96 25.04/-0.8 5.90/-0.8 56.31 2:15.13
10 Hanne Maudens BEL 6104
14.04/+1.4 1.73 12.90 24.10/+1.5 6.42/+0.2 38.40 2:12.41
11 Esther Turpin FRA 6093
13.45/+0.4 1.79 12.42 25.16/+0.4 5.85/-0.3 46.65 2:13.87
12 Grit Šadeiko EST 6060
13.37/+0.4 1.73 12.50 24.61/+0.4 5.90/+1.4 48.11 2:18.78
13 Sarah Lagger AUT 6058
14.46/0.0 1.76 13.54 25.16/-0.8 6.14/+1.1 45.30 2:13.14
14 Daryna Sloboda UKR 5999
14.46/0.0 1.76 13.49 25.16/+0.2 6.17/+0.7 40.06 2:10.63
15 Alina Shukh UKR 5985
14.42/0.0 1.76 14.43 26.57/+0.2 5.81/-1.2 51.20 2:15.09
16 Lecabela Quaresma POR 5950
14.19/0.0 1.79 13.64 25.61/+0.2 6.10/+0.5 39.27 2:14.70
17 Rimma Hordiyenko UKR 5894
13.68/0.0 1.79 13.00 25.20/-0.8 5.89/+0.9 41.67 2:22.23
18 Diane Marie-Hardy FRA 5794
13.85/+1.4 1.70 12.66 24.86/+0.4 5.79/+0.4 35.14 2:09.35
19 Maria Huntington FIN 5731
13.61/0.0 1.79 12.14 25.01/-0.8 5.66/-0.1 41.72 2:27.25
20 Noor Vidts BEL 5598
14.08/0.0 1.79 11.83 24.80/+0.4 6.04/+0.4 24.81 2:16.69
21 Annik Kälin SUI 5572
14.22/+1.4 1.70 11.34 25.14/-0.8 5.95/-0.2 40.31 2:23.95
x Lucia Slaníčková SVK DNF
13.98/+1.4 1.67 12.00 24.20/+0.4 6.20/+1.2 48.71 DQ
x Mareike Arndt GER DNF
13.64/0.0 1.64 14.65 23.61/+1.5 5.91/-0.7 42.58
x Louisa Grauvogel GER DNF
12.97/+0.4 1.76 11.97 23.10/+1.5 6.15/+0.5 43.29
x Mari Klaup-McColl EST DNF
14.00/0.0 1.73 11.49 26.43/+0.2 NM 42.96
x Györgyi Zsivoczky-Farkas HUN DNF
13.91/+1.4 1.76 13.96 25.56/+0.2 5.77/+0.6 45.09
x Lisa Linnell SWE DNF
14.66/0.0 1.79 12.34 26.14/+0.2 NM
x Carmen Ramos ESP DNF
14.18/+1.4 1.61 12.54 25.18/-0.8 NM
x Bianca Salming SWE DNF
14.69/0.0 1.82 13.41 26.58/+0.2 NM

20km Race Walk     11 August

1 Mária Pérez ESP 1:26:36
2 Anežka Drahotová CZE 1:27:03
3 Antonella Palmisano ITA 1:27:30
4 Brigita Virbalytė-Dimšienė LTU 1:27:59
5 Živilė Vaiciukevičiūtė LTU 1:28:07
6 Laura García-Caro ESP 1:28:15
7 Inna Kashyna UKR 1:29:16
8 Ana Cabecinha POR 1:29:49
9 Valentina Trapletti ITA 1:29:57
10 Nadiya Borovska UKR 1:30:38
11 Meryem Bekmez TUR 1:31:00
12 Raquel González ESP 1:31:48

50km Race Walk     7 August

1 Inês Henriques POR 4:09:21
x Alina Tsviliy UKR (4:12:44) DQADR 2.2
2 Julia Takács ESP 4:15:22
3 Khrystyna Yudkina UKR 4:20:46
x Vasylyna Vitovshchyk UKR (4:23:15) DQADR 2.2
4 Mária Czaková SVK 4:24:59
5 Ainhoa Pinedo ESP 4:27:03
6 Mar Juárez ESP 4:28:58
7 Dušica Topić SRB 4:30:43
8 Mariavittoria Becchetti ITA 4:31:41
9 Nadzeya Darazhuk BLR 4:35:14
10 Ivana Renić CRO 4:35:39
11 Tiia Kuikka FIN 4:35:56
12 Lucie Champalou FRA 4:52:38
x Joanna Bemowska POL DNF
x Agnieszka Ellward POL DNF
x Semiha Mutlu TUR DNF
x Nastassia Yatsevich BLR DNF
x Anett Torma HUN DQ

4 x 100m     12 August

1 GBR 41.88
Asha Philip, Imani Lansiquot, Bianca Williams, Dina Asher-Smith
2 NED 42.15
Dafne Schippers, Marije van Hunenstijn, Jamile Samuel, Naomi Sedney
3 GER 42.23
Lisa Marie Kwayie, Gina Lückenkemper, Tatjana Pinto, Rebekka Haase
4 SUI 42.30
Ajla Del Ponte, Sarah Atcho, Mujinga Kambundji, Salomé Kora
5 FRA 43.10
Orlann Ombissa-Dzangue, Stella Akakpo, Jennifer Galais, Carolle Zahi
6 POL 43.34
Kamila Ciba, Anna Kiełbasińska, Martyna Kotwiła, Ewa Swoboda
7 ITA 43.42
Johanelis Herrera Abreu, Gloria Hooper, Irene Siragusa, Batafoe’ N’gnoron Alloh
8 ESP 43.54
Maria Isabel Pérez, Estela García, Paula Sevilla, Cristina Lara

4 x 400m     11 August

1 POL 3:26.59
Małgorzata Hołub-Kowalik, Iga Baumgart-Witan, Patrycja Wyciszkiewicz-Zawadzka, Justyna Święty-Ersetic
2 FRA 3:27.17
Elea Mariama Diarra, Deborah Sananes, Agnes Raharolahy, Floria Guei
3 GBR 3:27.40
Zoey Clark, Anyika Onuora, Amy Allcock, Eilidh Doyle
4 BEL 3:27.69
Cynthia Bolingo Mbongo, Hanne Claes, Justien Grillet, Camille Laus
5 ITA 3:28.62
Maria Benedicta Chigbolu, Ayomide Folorunso, Raphaela Boaheng Lukudo, Libania Grenot
6 GER 3:30.33
Nadine Gonska, Laura Müller, Karolina Pahlitzsch, Hannah Mergenthaler
7 ROU 3:32.15
Andrea Miklos, Cristina Daniela Balan, Sanda Belgyan, Bianca Răzor
8 SVK 3:32.22
Emma Zapletalová, Iveta Putalová, Daniela Ledecká, Alexandra Bezeková

Προηγούμενο άρθροΤώρα είναι η ευκαιρία
Επόμενο άρθροΕπιτυχημένη η διοργάνωση για ελληνικό και ευρωπαικό στίβο στο Βερολίνο – Η συνέχεια

ΑΦΗΣΤΕ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

εισάγετε το σχόλιό σας!
παρακαλώ εισάγετε το όνομά σας εδώ