-> Πρόγραμμα / start list / αποτελέσματα (από WA)

Τελικοί

  • 2 Μιλτος Τεντόγλου, μήκος – 8,32μ./+0,5 {16/7}
  • 5 Κατερίνα Στεφανίδη, επί κοντώ – 4,70μ.{17/7}
  • 9 Χρήστος Φραντζεσκάκης, σφυρα – 77,04μ. {16/7}

Βάδην

  • 4 Αντιγόνη Ντρισμπιώτη, 35χλμ βάδην – 2:41.58 NR {25/7}
  • 22 Κυριακή Φιλτισάκου, 20χλμ βάδην – 1:34.55 {15/7}
  • 27 Έφη Κουρκουτσάκη, 35χλμ βάδην – 3:02.27 {25/7}
  • 28 Χριστίνα Παπαδοπούλου, 20χλμ – 1:37.20 {15/7}
  • x Χριστίνα Παπαδοπούλου, 35χλμ βάδην – DNF {25/7}
  • 29 Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ, 35χλμ βάδην – 2:34.48 NR{24/7}

Ημιτελικοί

  • 19 Μίλαν Τραίκοβιτς, 110μ. εμπ. – 13.49/+0,3 {17/7}

Προκριματικοί

GRE

q Μίλτος Τεντόγλου, μήκος – 8,03μ./+0,9 {15/7}
q Κατερίνα Στεφανίδη, επί κοντώ – 4,50μ. {15/7}
q Χρήστος Φραντζεσκάκης, σφυρα – 76,03μ. {15/7}

  • 13 Τατιάνα Γκούσιν, ύψος – 1,90μ. {16/7}
  • 19 Κρίστυ Αναγνωστοπούλου, δισκος – 58,15μ. {18/7}
  • 20 Ελίνα Τζένγκο, ακοντιο – 57,12μ. {20/7}
  • 22 Εμμανουήλ Καραλής, επί κοντώ – 5,50μ. {22/7}
  • 22 Ελένη Πόλακ, επί κοντώ – 4,35μ. {15/7}
  • 24 Νικόλ Κυριακοπούλου, επί κοντώ – 4,35μ. {15/7}
  • 24 Σπυριδούλα Καρύδη, τριπλούν – 13,62μ./+0,4 {16/7}
  • 25 Νικόλας Σκαρβέλης, σφαιρα – 19,55μ. {15/7}
  • 25 Μιχάλης Αναστασάκης, σφυρα – 72,40μ. {15/7}
  • 26 Τάσος Λατιφλλάρι, σφαιρα – 18,98μ. {15/7}
  • 26 Σταματία Σκαρβέλη, σφυρα – 67,20μ. {15/7}

CYP

Q Μίλαν Τραίκοβιτς, 110μ. εμπ. – 13.52/+0,4 {16/7}

  • 16 Απόστολος Παρέλλης, δισκος – 62,46μ. {17/7}
  • 27 Ολίβια Φωτοπούλου, 200μ. – 23.25/+1,9 (18/7}
  • x Φίλιππα Φωτοπούλου, μήκος – NM {23/7}

MEN

*100m [-0,1]
1 Fred KERLEY / USA 9.86 0.119
2 Marvin BRACY / USA 9.88 (.874) 0.118
3 Trayvon BROMELL / USA 9.88 (.876) 0.110

*200m [+0,4]
1 Noah LYLES / USA 19.31 0.141 NR
2 Kenneth BEDNAREK / USA 19.77 0.143
3 Erriyon KNIGHTON / USA 19.80 0.153

*400m
1 Michael NORMAN / USA 44.29
2 Kirani JAMES / GRN 44.48
3 Matthew HUDSON-SMITH / GBR 44.66

*800m
1 Emmanuel Kipkurui KORIR / KEN 1:43.71
2 Djamel SEDJATI / ALG 1:44.14
3 Marco AROP / CAN 1:44.28

*1500m
1 Jake WIGHTMAN / GBR 3:29.23 PB
2 Jakob INGEBRIGTSEN / NOR 3:29.47
3 Mohamed KATIR / ESP 3:29.90

*5000m
1 Jakob INGEBRIGTSEN / NOR 13:09.24
2 Jacob KROP KEN / 13:09.98
3 Oscar CHELIMO / UGA 13:10.20

*10.000m
1 Joshua CHEPTEGEI / UGA 27:27.43
2 Stanley Waithaka MBURU / KEN 27:27.90
3 Jacob KIPLIMO / UGA 27:27.97

*110m Η. [+1.2]
1 Grant HOLLOWAY USA 13.03 0.124
2 Trey CUNNINGHAM USA 13.08 0.109
3 Asier MARTÍNEZ ESP 13.17 0.126 PB

*400m h.
1 Alison DOS SANTOS / BRA 46.29 CR , PB
2 Rai BENJAMIN / USA 46.89
3 Trevor BASSITT / USA 47.39 PB

*3000m st.
1 Soufiane EL BAKKALI / MAR 8:25.13
2 Lamecha GIRMA / ETH 8:26.01
3 Conseslus KIPRUTO / KEN 8:27.92

*Marathon
1 Tamirat TOLA / ETH 2:05:36 CR
2 Mosinet GEREMEW / ETH 2:06:44
3 Bashir ABDI / BEL 2:06:48

*20km RW
1 Toshikazu YAMANISHI / JPN 1:19:07 
2 Koki IKEDA / JPN 1:19:14
3 Perseus KARLSTRÖM / SWE 1:19:18

*35km RW
1 Massimo STANO / ITA 2:23:14 (CR) NR
2 Masatora KAWANO JPN 2:23:15 AR
3 Perseus KARLSTRÖM / SWE 2:23:44 PB

*HJ
1 Mutaz Essa BARSHIM / QAT 2.37
2 Sanghyeok WOO / KOR 2.35 =NR
3 Andriy PROTSENKO / UKR 2.33

*PV
1 Armand DUPLANTIS / SWE 6.21 WR
2 Christopher NILSEN / USA 5.94
3 Ernest John OBIENA / PHI 5.94 AR

*LJ
1 Jianan WANG / CHN 8.36 +0.5
2 Miltiadis TENTOGLOU / GRE 8.32 +0.5
3 Simon EHAMMER / SUI 8.16 +0.5

*TJ
1 Pedro PICHARDO / POR 17.95 +0.3
2 Hugues Fabrice ZANGO / BUR 17.55 +1.4
3 Yaming ZHU / CHN 17.31 -0.8

*SP
1 Ryan CROUSER / USA 22.94 CR
2 Joe KOVACS / USA 22.89
3 Josh AWOTUNDE / USA 22.29 PB

*DT
1 Kristjan ČEH / SLO 71.13 CR
2 Mykolas ALEKNA / LTU 69.27
3 Andrius GUDŽIUS / LTU 67.55

*JT
1 Anderson PETERS / GRN 90.54
2 Neeraj CHOPRA / IND 88.13
3 Jakub VADLEJCH / CZE 88.09

*10athlon
1 Kevin MAYER / FRA 8816
2 Pierce LEPAGE / CAN 8701 PB
3 Zachery ZIEMEK / USA 8676 PB

*4x100m
1 Canada / CAN 37.48 NR
(BROWN BLAKE RODNEY deGRASSE)
2 United States / USA 37.55
(COLEMAN LYLES HALL BRACY)
3 Great Britain & NI / GBR 37.83
(EFOLOKO HUGHES MITCHELL-BLAKE PRESCOD)

*4x400m
1 United States / USA 2:56.17
(GODWIN NORMAN DEADMON ALLISON)
2 Jamaica JAM 2:58.58
(BLOOMFIELD ALLEN POWELLTAYLOR)
3 Belgium BEL 2:58.72
(D.BORLÉE WATRIN DOOM K.BORLÉE)

WOMEN

*100m [+0,8]
1 Shelly-Ann FRASER-PRYCE / JAM 10.67 0.137 CR
2 Shericka JACKSON / JAM 10.73 0.134 PB
3 Elaine THOMPSON-HERAH / JAM 10.81 0.149

*200m [+0,6]
1 Shericka JACKSON / JAM 21.45 0.144 CR, PB
2 Shelly-Ann FRASER-PRYCE / JAM 21.81 0.145 
3 Dina ASHER-SMITH / GBR 22.02 0.125

*400m
1 Shaunae MILLER-UIBO / BAH 49.11 WL
2 Marileidy PAULINO / DOM 49.60
3 Sada WILLIAMS / BAR 49.75 NR

*800m
1 Athing MU / USA 1:56.30
2 Keely HODGKINSON / GBR 1:56.38 SB
3 Mary MORAA / KEN 1:56.71 PB

*1500m
1 Faith KIPYEGON / KEN 3:52.96
2 Gudaf TSEGAY / ETH 3:54.52
3 Laura MUIR / GBR 3:55.28

*5000m
1 Gudaf TSEGAY / ETH 14:46.29
2 Beatrice CHEBET / KEN 14:46.75
3 Dawit SEYAUM / ETH 14:47.36

*10.000m
1 Letesenbet GIDEY / ETH 30:09.94
2 Hellen OBIRI / KEN 30:10.02 PB
3 Margaret Chelimo KIPKEMBOI / KEN 30:10.07 PB

*100m H. [+2,5]
1 Tobi AMUSAN NGR 12.06 0.130
2 Britany ANDERSON JAM 12.23 (.224) 0.129
3 Jasmine CAMACHO-QUINN PUR 12.23 (.229) 0.127

Q Tobi AMUSAN / NGR 12.12 0.144 [+0,9] WR

*400m h.
1 Sydney MCLAUGHLIN / USA 50.68 WR
2 Femke BOL / NED 52.27
3 Dalilah MUHAMMAD / USA 53.13

*3000m st.
1 Norah JERUTO / KAZ 8:53.02 CR
2 Werkuha GETACHEW / ETH 8:54.61 NR
3 Mekides ABEBE / ETH 8:56.08 PB

*Marathon
1 Gotytom GEBRESLASE / ETH 2:18:11 CR
2 Judith Jeptum KORIR / KEN 2:18:20 PB
3 Lonah Chemtai SALPETER / ISR 2:20:18

*20km RW
1 Kimberly GARCÍA LEÓN / PER 1:26:58 NR
2 Katarzyna ZDZIEBŁO / POL 1:27:31 NR
3 Shijie QIEYANG / CHN 1:27:56

*35km RW
1 Kimberly GARCÍA LEÓN / PER 2:39:16 (CR) AR
2 Katarzyna ZDZIEBŁO / POL 2:40:03 PB
3 Shijie QIEYANG / CHN 2:40:37 AR

*HJ
1 Eleanor PATTERSON / AUS 2.02 =AR
2 Yaroslava MAHUCHIKH / UKR 2.02
3 Elena VALLORTIGARA / ITA 2.00

*PV
1 Katie NAGEOTTE / USA 4.85
2 Sandi MORRIS / USA 4.85
3 Nina KENNEDY / AUS 4.80

*LJ
1 Malaika MIHAMBO / GER 7.12 +1.0
2 Ese BRUME / NGR 7.02 +1.1
3 Leticia ORO MELO / BRA 6.89 PB

*TJ
1 Yulimar ROJAS / VEN 15.47 +1.0
2 Shanieka RICKETTS / JAM 14.89 +1.7
3 Tori FRANKLIN / USA 14.72 +1.8

*SP
1 Chase EALEY / USA 20.49
2 Lijiao GONG / CHN 20.39
3 Jessica SCHILDER / NED 19.77 NR

*DT
1 Bin FENG / CHN 69.12 PB
2 Sandra PERKOVIĆ / CRO 68.45
3 Valarie ALLMAN / USA 68.30

*HT
1 Brooke ANDERSEN / USA 78.96
2 Camryn ROGERS / CAN 75.52
3 Janee’ KASSANAVOID / USA 74.86

*JT
1 Kelsey-Lee BARBER / AUS 66.91
2 Kara WINGER / USA 64.05
3 Haruka KITAGUCHI / JPN 63.27

*7athlon
1 Nafissatou THIAM / BEL 6947
2 Anouk VETTER / NED 6867 NR
3 Anna HALL / USA 6755 PB

*4x100m
1 United States / USA 41.14
(JEFFERSON STEINER PRANDINI TERRY)
2 Jamaica / JAM 41.18
(NELSON THOMPSON-HERAH FRASER-PRYCE JACKSON)
3 Germany / GER 42.03
(PINTO BURGHARDT LUECKENKEMPER HAASE)

*4x400m
1 United States / USA 3:17.79
(DIGGS STEINER WILSON MCLAUGHLIN)
2 Jamaica / JAM 3:20.74
(MCLEOD RUSSELL MCPHERSON YOUNG)
3 Great Britain & NI / GBR 3:22.64
(OHURUOGU YEARGIN KNIGHT NIELSEN)

MIXED

*4x400m
1 Dominican Republic / DOM 3:09.82
(FELIZ PAULINO OGANDO COFIL)
2 Netherlands / NED 3:09.90 NR
(BONEVACIA KLAVER VanDIEPEN BOL)
3 United States / USA 3:10.16
(GODWIN FELIX NORWOOD SIMON)

1 United States 13 9 11 = 33
2 Ethiopia 4 4 2 = 10
3 Jamaica 2 7 1 = 10
4 Kenya 2 5 3 = 10
5 Pr Of China 2 1 3 = 6
6 Australia 2 0 1 = 3
7 Peru 2 0 0 = 2
8 Poland 1 3 0 = 4
9 Canada 1 2 1 = 4
9 Japan 1 2 1 = 4
11 Great Britain & N.I. 1 1 5 = 7
12 Norway 1 1 1 = 3
13 Dominican Republic 1 1 0 = 2
13 Grenada 1 1 0 = 2
13 Nigeria 1 1 0 = 2
16 Belgium 1 0 2 = 3
16 Sweden 1 0 2 = 3
16 Uganda 1 0 2 = 3
19 Brazil 1 0 1 = 2
19 Germany 1 0 1 = 2
19 Italy 1 0 1 = 2
22 Bahamas 1 0 0 = 1
22 France 1 0 0 = 1
22 Kazakhstan 1 0 0 = 1
22 Morocco 1 0 0 = 1
22 Portugal 1 0 0 = 1
22 Qatar 1 0 0 = 1
22 Slovenia 1 0 0 = 1
22 Venezuela 1 0 0 = 1
30 Netherlands 0 3 1 = 4
31 Lithuania 0 1 1 = 2
31 Ukraine 0 1 1 = 2
33 Algeria 0 1 0 = 1
33 Burkina Faso 0 1 0 = 1
33 Croatia 0 1 0 = 1
33 Greece 0 1 0 = 1
33 India 0 1 0 = 1
33 Korea 0 1 0 = 1
39 Spain 0 0 2 = 2
40 Barbados 0 0 1 = 1
40 Czech Republic 0 0 1 = 1
40 Israel 0 0 1 = 1
40 Philippines 0 0 1 = 1
40 Puerto Rico 0 0 1 = 1
40 Switzerland 0 0 1 = 1

-> Αποτελέσματα τελικών παγκοσμίων πρωταθλημάτων

Προηγούμενο άρθροΠάτρα: Τελευταίος αγώνας για Υφαντίδου με 9η νίκη
Επόμενο άρθροOregon: Εκπληκτική Amusan με παγκόσμιο ρεκόρ στα 100μ. εμπόδια

ΑΦΗΣΤΕ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

εισάγετε το σχόλιό σας!
παρακαλώ εισάγετε το όνομά σας εδώ