Olympic Games


1968 Mexico
1972 Muenchen
1976 Montreal
1980 Moscow
1984 Los Angeles
1988 Seoul
1992 Barcelona
-> Patoulidou 100m h.
1996 Atlanta
2000 Sydney
-> Kenteris 200m
2004 Athens
-> Tsoumeleka 20km RW
-> Halkia 400m h.
2008 Beijing
2012 London
2016 Rio
-> Stefanidi PV
2021 Tokyo
-> Tentoglou LJ

Ακολουθούν τα αποτελέσματα των τελικών ανά διοργάνωση
(για τυχόν ακυρώσεις λόγω doping από επανεξετάσεις δείτε->εδώ)

M

1968-10-13 Men’s 10000 m

1 Naftali Temu KEN 20:27.4
2 Mamo Wolde ETH 29:28.0
3 Mohamed Gammoudi TUN 29:34.2
4 Juan Martinez CUB 29:35.0
5 Nikolay Sviridov URS 29:43.2
6 Ron Clarke AUS 29:44.8
7 Ron Hill GBR 29:53.2
8 Wohib Masresha ETH 29:57.0

1968-10-14 Men’s 100 m

1 Jim Hines USA 9.95
2 Lennox Miller JAM 10.04
3 Charles Greene USA 10.07
4 Pablo Montes CUB 10.14
5 Roger Bambuck FRA 10.16
6 Melvin Pender USA 10.17
7 Harry Jerome CAN 10.20
8 Jean-Louis Ravelomanatsoa MAD 10.28

1968-10-14 Men’s Shot put

1 Randy Matson USA 20.54
2 George Woods USA 20.12
3 Edvard Gushchin URS 20.09
4 Dieter Hoffmann DDR 20.00
5 David Maggard USA 19.43
6 Wladyslaw Komar POL 19.28
7 Uwe Grabe DDR 19.03
8 Heinfried Birlenbach FDR 18.80

1968-10-14 Men’s 20 km walk

1 Vladimir Golubnichiy URS 1h33:58
2 Jose Pedraza MEX 1h34:00
3 Nikolay Smaga URS 1h34:03
4 Rudolph Haluza USA 1h35:00
5 Gerhard Sperling DDR 1h35:27
6 Otto Barch URS 1h36:16
7 Hans-georg Reimann DDR 1h36:31
8 Stefan Ingvarsson SWE 1h36:43

1968-10-15 Men’s 800 m

1 Ralph Doubell AUS 1:44.40
2 Wilson Kiprugut KEN 1:44.57
3 Tom Farrell USA 1:45.46
4 Walter Adams GER 1:45.83
5 Josef Plachy CZE 1:45.99
6 Dieter Fromm DDR 1:46.30
7 Thomas Saisi KEN 1:47.59
8 Benedict Cayenne TRI 1:54.40

1968-10-15 Men’s 400 m Hurdles

1 David Hemery GBR 48.12
2 Gerhard Hennige FDR 49.02
3 John Sherwood GBR 49.03
4 Geoff Vanderstock USA 49.07
5 Vyacheslav Skomorokhov URS 49.12
6 Ron Whitney USA 49.27
7 Rainer Schubert FDR 49.30
8 Roberto Frinolli ITA 50.13

1968-10-15 Men’s Discus throw

1 Al Oerter USA 64.78
2 Lothar Milde DDR 63.08
3 Ludvik Danek CZE 62.92
4 Hartmut Losch DDR 62.12
5 Jay Silvester USA 61.78
6 Gary Carlsen USA 59.46
7 Edmund Piatkowski POL 59.40
8 Ricky Bruch SWE 59.28

1968-10-16 Men’s 200 m

1 Tommie Smith USA 19.83
2 Peter Norman AUS 20.06
3 John Carlos USA 20.10
4 Edwin Roberts TRI 20.34
5 Roger Bambuck FRA 20.51
6 Larry Questad USA 20.62
7 Michael Fray JAM 20.63
8 Joachim Eigenherr FDR 20.66

1968-10-16 Men’s 3000 m Steeplechase

1 Amos Biwott KEN 8:51.02
2 Benjamin Kogo KEN 8:51.56
3 George Young USA 8:51.86
4 Kerry O’brien AUS 8:52.08
5 Aleksandr Morozov URS 8:55.61
6 Mikhail Zhelev BUL 8:58.41
7 Gaston Roelants BEL 8:59.50
8 Arne Risa NOR 9:08.98

1968-10-16 Men’s Pole vault

1 Bob Seagren USA 5.40
2 Claus Schiprowski FDR 5.40
3 Wolfgang Nordwig DDR 5.40
4 Christos Papanicolaou GRE 5.35
5 John Pennel USA 5.35
6 Gennadiy Blyznet URS 5.30
7 Hervé D’encausse FRA 5.25
8 Heinfried Engel FDR 5.20

1968-10-16 Men’s Javelin throw

1 Janis Lusis URS 90.10
2 Jorma Kinnunen FIN 88.58
3 Gergely Kulcsár HUN 87.06
4 Wladyslaw Nikiciuk POL 85.70
5 Manfred Stolle DDR 84.42
6 Ake Nilsson SWE 83.48
7 Janusz Sidlo POL 80.58
8 Urs Von Wartburg SWI 80.56

1968-10-17 Men’s 5000 m

1 Mohamed Gammoudi TUN 14:05.01
2 Kipchoge Keino KEN 14:05.16
3 Naftali Temu KEN 14:06.41
4 Juan Martinez CUB 14:10.76
5 Ron Clarke AUS 14:12.45
6 Wohib Masresha ETH 14:17.70
7 Nikolay Sviridov URS 14:18.40
8 Fikru Deguefu ETH 14:18.98

1968-10-17 Men’s 110 m Hurdles

1 Willie Davenport USA 13.33
2 Ervin Hall USA 13.42
3 Eddy Ottoz ITA 13.46
4 Leon Coleman USA 13.67
5 Werner Trzmiel FDR 13.68
6 Bo Forssander SWE 13.73
7 Marcel Duriez FRA 13.77
8 Pierre Schoebel FRA 14.02

1968-10-17 Men’s Triple jump

1 Viktor Saneyev URS 17.39
2 Nelson Prudencio BRA 17.12
3 Giuseppe Gentile ITA 17.09
4 Arthur Walker USA 17.02
5 Nikolay Dudkin URS 16.89
6 Philip May AUS 16.73
7 Jozef Schmidt POL
8 Mamadou Mansour-Dia SEN

1968-10-17 Men’s Hammer throw

1 Gyula Zsivotzky HUN 73.36
2 Romuald Klim URS 73.28
3 Lazar Lovasz HUN 69.78
4 Takeo Sugawara JAP 69.78
5 Sándor Eckschmidt HUN 69.46
6 Gennadiy Kondrashov URS 69.08
7 Reinhard Theimer DDR 68.84
8 Helmut Baumann DDR 68.26

1968-10-17 Men’s 50 km walk

1 Christoph Hoehne DDR 4h20:13
2 Antal Kiss HUN 4h30:17
3 Larry Young USA 4h31:55
4 Peter Selzer DDR 4h33:09
5 Stig-Erik Lindberg SWE 4h34:05
6 Vittorio Visini ITA 4h36:33
7 Bryan Eley GBR 4h37:33
8 José Pedraza MEX 4h37:52

1968-10-18 Men’s 400 m

1 Lee Evans USA 43.86
2 Larry James USA 43.97
3 Ron Freeman USA 44.41
4 Amadou Gakou SEN 45.01
5 Martin Jellinghaus FDR 45.33
6 Tegegne Bezabeh ETH 45.42
7 Andrzej Badenski POL 45.42
8 Amos Omolo UGA 47.61

1968-10-18 Men’s Long jump

1 Bob Beamon USA 8.90
2 Klaus Beer DDR 8.19
3 Ralph Boston USA 8.16
4 Igor Terovanesyan URS 8.12
5 Tonu Lepik URS 8.09
6 Allen Crawley AUS 8.02
7 Jacques Pani FRA 7.97
8 Andrzej Stalmach POL 7.94

1968-10-19 Men’s Decathlon

1 Bill Toomey USA 8193
2 Hans-Joachim Walde FDR 8111
3 Kurt Bendlin FDR 8064
4 Nikolay Avilov URS 7909
5 Joachim Kirst DDR 7861
6 Tom Waddell USA 7719
7 Rick Sloan USA 7692
8 Steen Smidt-jensen DEN 7648

1968-10-20 Men’s 1500 m

1 Kipchoge Keino KEN 3:34.91
2 Jim Ryun USA 3:37.89
3 Bodo Tuemmler FDR 3:39.08
4 Harald Norpoth FDR 3:42.57
5 John Whetton GBR 3:43.90
6 Jacques Boxberger FRA 3:46.65
7 Henryk Szordykowski POL 3:46.69
8 Josef Odlozil CZE 3:48.69

1968-10-20 Men’s High jump

1 Richard Fosbury USA 2.24
2 Edward Caruthers USA 2.22
3 Valentin Gavrilov URS 2.20
4 Valeriy Skvort URS 2.16
5 Reynaldo Brown USA 2.14
6 Giacomo Crosa ITA 2.14
7 Günter Spielvogel FDR 2.14
8 Lawrie Peckham AUS 2.12

1968-10-20 Men’s 4×100 m relay

1 United States (Jim Hines, Ronnie Ray Smith, Melvin Pender, Charles Greene) USA 38.24
2 Cuba (Enrique Figuerola, Pablo Montes, Juan Morales, Hermes Ramirez) CUB 38.40
3 France (Roger Bambuck, Claude Piquemal, Jocelyn Delecour, Gérard Fenouil) FRA 38.43
4 Jamaica (Lennox Miller, Clifton Forbes, Michael Fray, Errol Stewart) JAM 38.47
5 East Germany (Harald Eggers, Peter Hasse, Hartmut Schelter, Heinz Erbstösser) DDR 38.66
6 West Germany (Joachim Eigenherr, Gert Metz, Gerhard Wucherer, Carl-peter Schmidtke) FDR 38.76
7 Italy (Livio Berruti, Angelo Sguazzero, Ennio Preatoni, Sergio Ottolina) ITA 39.22
8 Poland (Wieslaw Maniak, Edward Romanowski, Zenon Nowosz, Marian Dudziak) POL 39.22

1968-10-20 Men’s 4×400 m relay

1 United States (Vince Matthews, Ron Freeman, Larry James, Lee Evans) USA 2:56.16
2 Kenya (Daniel Rudisha, Hezekiah Munyoro Nyamau, Naftali Bon, Charles Asati) KEN 2:59.64
3 West Germany (Helmar Mueller, Manfred Kinder, Gerhard Hennige, Martin Jellinghaus) FDR 3:00.54
4 Poland (Jan Balachowski, Stanislaw Gredzinski, Jan Werner, Andrzej Badenski) POL 3:00.58
5 Great Britain (Martin Winbolt-lewis, Colin Campbell, David Hemery, John Sherwood) GBR 3:01.21
6 Trinidad and Tobago (George Simon, Euric Bobb, Benedict Cayenne, Edwin Roberts) TRI 3:04.52
7 Italy (Sergio Ottolina, Giacomo Puosi, Furio Fusi, Sergio Bello) ITA 3:04.64
8 France (Jean Nallet, Jacques Carette, Gilles Bertould, Jean-pierre Boccardo) FRA 3:07.51

1968-10-20 Men’s Marathon

1 Mamo Wolde ETH 2h20:26
2 Kenji Kimihara JAP 2h23:31
3 Michael Ryan NZL 2h23:45
4 Ismail Akcay TUR 2h25:18
5 Bill Adcocks GBR 2h25:33
6 Merawi Gebru ETH 2h27:16
7 Derek Clayton AUS 2h27:23
8 Tim Johnston GBR 2h28:04

W

1968-10-14 Women’s Long jump

1 Viorica Viscopoleanu ROM 6.82
2 Sheila Sherwood GBR 6.68
3 Tatyana Talysheva URS 6.66
4 Burghild Wieczorek Neumann DDR 6.48
5 Miroslawa Sarna POL 6.47
6 Ingrid Becker FDR 6.43
7 Berit Berthelsen NOR 6.40
8 Heidemarie Rosendahl FDR 6.40

1968-10-14 Women’s Javelin throw

1 Angela Nemeth HUN 60.36
2 Mihaela Penes ROM 59.92
3 Eva Janko AUT 58.04
4 Marta Rudas HUN 56.38
5 Daniela Jaworska POL 56.06
6 Natasa Urbancic YUG 55.42
7 Ameli Koloska FDR 55.20
8 Kaisa Launela FIN 53.96

1968-10-15 Women’s 100 m

1 Wyomia Tyus USA 11.08
2 Barbara Ferrell USA 11.15
3 Irena Kirszenstein-Szewinska POL 11.20
4 Raelene Boyle AUS 11.37
5 Margaret Bailes USA 11.44
6 Dianne Burge AUS 11.53
7 Chi Cheng TPE 11.61
8 Miguelina Cobián CUB

1968-10-16 Women’s 400 m

1 Colette Besson FRA 52.03
2 Lillian Board GBR 52.12
3 Natalya Pechenkina URS 52.25
4 Janet Simpson GBR 52.57
5 Aurelia Penton CUB 52.75
6 Jarvis Scott USA 52.79
7 Helga Henning FDR 52.89
8 Hermina Van Der Hoeven NED 53.02

1968-10-16 Women’s Pentathlon

1 Ingrid Becker FDR 5098
2 Liese Prokop AUT 4966
3 Annamaria Toth HUN 4959
4 Valentina Tikhomirova URS 4927
5 Manon Bornholdt FDR 4890
6 Patricia Winslow USA 4877
7 Ingeborg Bauer DDR 4849
8 Meta Antenen SWI 4848

1968-10-17 Women’s High jump

1 Miloslava Rezkova CZE 1.82
2 Antonina Okorokova URS 1.80
3 Valentina Kozyr URS 1.80
4 Jaroslava Valentova CZE 1.78
5 Rita Schmidt DDR 1.78
6 Maria Faithova CZE 1.78
7 Karin Schulze DDR 1.76
8 Ilona Gusenbauer AUT 1.76

1968-10-18 Women’s 200 m

1 Irena Kirszenstein-Szewinska POL 22.58
2 Raelene Boyle AUS 22.74
3 Jennifer Lamy AUS 22.88
4 Barbara Ferrell USA 22.93
5 Nicole Montandon FRA 23.08
6 Wyomia Tyus USA 23.08
7 Margaret Bailes USA 23.18
8 Jutta Stöck FDR 23.25

1968-10-18 Women’s Discus throw

1 Lia Manoliu ROM 58.28
2 Liesel Westermann FDR 57.76
3 Jolán Kleiber HUN 54.90
4 Anita Otto DDR 54.40
5 Antonina Popova URS 53.42
6 Olga Connolly-Fikotova USA 52.96
7 Chritine Speilberg DDR 52.86
8 Brigitte Berendonk FDR 52.80

1968-10-18 Women’s 80 m Hurdles

1 Maureen Caird AUS 10.39
2 Pam Kilborn AUS 10.46
3 Chi Cheng TPE 10.51
4 Patricia Van Wolvelaere USA 10.60
5 Karin Balzer DDR 10.61
6 Danuta Straszynska POL 10.66
7 Elzbieta Zebrowska POL 10.66
8 Tatyana Talysheva URS 10.72

1968-10-19 Women’s 800 m

1 Madeline Manning USA 2:00.92
2 Ileana Silai-Gergely ROM 2:02.58
3 Maria Gommers NED 2:02.63
4 Sheila Taylor GBR 2:03.81
5 Doris Brown USA 2:03.98
6 Patricia Lowe GBR 2:04.25
7 Abigail Hoffman CAN 2:06.99
8 Maryvonne Dupureur FRA 2:08.28

1968-10-20 Women’s Shot put

1 Margitta Gummel-Helmbold DDR 19.61
2 Marita Lange DDR 18.78
3 Nadezhda Chizhova URS 18.19
4 Judit Bognar HUN 17.78
5 Renate Boy-Garisch-Culmberger DDR 17.72
6 Ivanka Hristova BUL 17.25
7 Marlene Fuchs FDR 17.11
8 Els Van Noorduijn NED 16.23

1968-10-20 Women’s 4×100 m relay

1 United States (Barbara Ferrell, Margaret Bailes, Mildrette Netter, Wyomia Tyus) USA 42.88
2 Cuba (Marlene Elejarde, Fulgencia Romay, Violetta Quesada, Miguelina Cobián) CUB 43.36
3 Soviet Union (Lyudmila Zharkova, Galina Bukharina, Vera Popkova, Lyudmila Samotesova) URS 43.41
4 Netherlands (Wilma Van Den Berg, Mieke Sterk, Truus Hennipman, Corrie Bakker) NED 43.50
5 Australia (Jennifer Lamy, Joyce Bennett, Raelene Boyle, Dianne Burge) AUS 43.70
6 West Germany (Renate Meyer, Jutta Stoeck, Rita Jahn, Ingrid Becker) FDR 43.78
7 Great Britain (Anita Neil, Maureen Tranter, Janet Simpson, Lillian Board) GBR 44.30
8 France (Michele Alayrangues, Gabrielle Meyer, Nicole Montandon, Silviane Telliez) FRA

M

1972-08-31 Men’s 10000 m

1 Lasse Viren FIN 27:38.35
2 Emiel Puttemans BEL 27:39.58
3 Miruts Yifter ETH 27:40.96
4 Maruno Haro SPA 27:48.14
5 Frank Shorter USA 27:51.32
6 David Bedford GBR 28:05.44
7 Daniel Korica YUG 28:15.18
8 Abdelkader Zaddem TUN 28:18.17

1972-08-31 Men’s 20 km walk

1 Peter Frenkel DDR 1h26:42
2 Vladimir Golubnichiy URS 1h26:55
3 Hans-Georg Reimann DDR 1h27:16
4 Gerhard Sperling DDR 1h27:55
5 Nikolay Smaga URS 1h28:16
6 Paul Nihill GBR 1h28:44
7 Jan Ornoch POL 1h32:01
8 Vittorio Visini ITA 1h32:30

1972-09-01 Men’s 100 m

1 Valeriy Borzov URS 10.14
2 Robert Taylor USA 10.24
3 Lennox Miller JAM 10.33
4 Aleksandr Kornelyuk URS 10.36
5 Michael Fray JAM 10.40
6 Jobst Hirscht FDR 10.40
7 Zenon Nowosz POL 10.46

1972-09-02 Men’s 800 m

1 Dave Wottle USA 1:45.86
2 Yevgeniy Arzhanov URS 1:45.89
3 Mike Boit KEN 1:46.01
4 Franz-josef Kemper FDR 1:46.50
5 Robert Ouko KEN 1:46.53
6 Andrew Carter GBR 1:46.55
7 Andrzej Kpuczyk POL 1:47.10
8 Dieter Fromm DDR 1:47.96

1972-09-02 Men’s 400 m Hurdles

1 John Akii-bua UGA 47.82
2 Ralph Mann USA 48.51
3 David Hemery GBR 48.52
4 James Seymour USA 48.64
5 Rainer Schubert FDR 49.65
6 Yevgeniy Gavrilenko URS 49.66
7 Stavros Tziortzis GRE 49.66
8 Yuriy Zorin URS 50.25

1972-09-02 Men’s Pole vault

1 Wolfgang Nordwig DDR 5.50
2 Bob Seagren USA 5.40
3 Jan Johnson USA 5.35
4 Reinhard Kuretzky FDR 5.30
5 Bruce Simpson CAN 5.20
6 Volker Ohl FDR 5.20
7 Hans Lagerqvist SWE 5.20
8 Francois Tracanelli FRA 5.10

1972-09-02 Men’s Discus throw

1 Ludvik Danek CZE 64.40
2 Jay Silvester USA 63.50
3 Ricky Bruch SWE 63.40
4 John Powell USA 62.82
5 Géza Fejer HUN 62.62
6 Detlef Thorith DDR 62.42
7 Ferenc Tegla HUN 60.60
8 Tim Vollmer USA 60.24

1972-09-03 Men’s Javelin throw

1 Klaus Wolfermann FDR 90.48
2 Janis Lusis URS 90.46
3 Bill Schmidt USA 84.42
4 Hannu Siitonen FIN 84.32
5 Bjorn Grimnes NOR 83.08
6 Jorma Kinnunen FIN 82.08
7 Miklos Nemeth HUN 81.98
8 Fred Luke USA 80.06

1972-09-03 Men’s 50 km walk

1 Bernd Kannenberg FDR 3h56:11
2 Venyamin Soldatenko URS 3h58:24
3 Larry Young USA 4h00:46
4 Otto Barch URS 4h01:35
5 Peter Selzer DDR 4h04:05
6 Gerhard Weidner FDR 4h06:26
7 Vittorio Visini ITA 4h08:31
8 Gabriel Hernandez MEX 4h12:09

1972-09-04 Men’s 200 m

1 Valeriy Borzov URS 10.14
2 Larry Black USA 20.19
3 Pietro Mennea ITA 20.30
4 Lawrence Burton USA 20.37
5 Charles Smith USA 20.55
6 Siegfried Schenke DDR 20.56
7 Martin Jellinghaus FDR 20.65
8 Hans-joachim Zenk DDR 21.05

1972-09-04 Men’s 3000 m Steeplechase

1 Kipchoge Keino KEN 8:23.64
2 Benjamin Jipcho KEN 8:24.62
3 Tapio Kantanen FIN 8:24.66
4 Bronislaw Malinowski POL 8:27.92
5 Dusan Moravcik CZE 8:29.06
6 Amos Biwott KEN 8:33.48
7 Romualdas Bite URS 8:34.64
8 Pekka Paivarinta FIN 8:37.17

1972-09-04 Men’s Triple jump

1 Viktor Saneyev URS 17.35
2 Joerg Drehmel DDR 17.31
3 Nelson Prudencio BRA 17.05
4 Carol Corbu ROM 16.85
5 John Craft USA 16.83
6 Mamadou Mansour-Dia SEN 16.83
7 Michal Joachimowski POL 16.69
8 Kristen Flogstad NOR 16.44

1972-09-07 Men’s 400 m

1 Vince Matthews USA 44.66
2 Wayne Collett USA 44.80
3 Julius Sang KEN 44.92
4 Charles Asati KEN 45.13
5 Horst-Ruediger Schloeske FDR 45.31
6 Markku Kukkoaho FIN 45.59
7 Karl Honz FDR 45.68

1972-09-07 Men’s 110 m Hurdles

1 Rod Milburn USA 13.24
2 Guy Drut FRA 13.34
3 Tom Hill USA 13.48
4 Willie Davenport USA 13.50
5 Frank Siebeck DDR 13.71
6 Leszek Sodzynski POL 13.72
7 Lubomir Nadenicek CZE 13.76
8 Petr Cech CZE 13.86

1972-09-07 Men’s Hammer throw

1 Anatoliy Bondarchuk URS 75.50
2 Jochen Sachse DDR 74.96
3 Vasiliy Khmelevskiy URS 74.04
4 Uwe Beyer FDR 71.52
5 Gyula Zsivotzky HUN 71.38
6 Sándor Eckschmidt HUN 71.20
7 Edwin Klein FDR 71.14
8 Shigenobu Murofushi JAP 70.88

1972-09-08 Men’s Decathlon

1 Nikolay Avilov URS 8454
2 Leonid Litvinenko URS 8035
3 Ryszard Katus POL 7984
4 Jefferson Bennett USA 7974
5 Stefen Schreyer DDR 7950
6 Freddy Herbrand BEL 7947
7 Steen Smidt-jensen DEN 7947
8 Tadeusz Janczenko POL 7861

1972-09-09 Men’s Long jump

1 Randy Williams USA 8.24
2 Hans Baumgartner FDR 8.18
3 Arnie Robinson USA 8.03
4 Joshua Owusu GHA 8.01
5 Preston Carrington USA 7.99
6 Max Klauss DDR 7.96
7 Alan Lerwill GBR 7.91
8 Leonid Barkovskiy URS 7.75

1972-09-09 Men’s Shot put

1 Wladyslaw Komar POL 21.18
2 George Woods USA 21.17
3 Hartmut Briesenick DDR 21.14
4 Hans-peter Gies DDR 21.14
5 Al Feuerbach USA 21.01
6 Brian Oldfield USA 20.91
7 Heinfried Birlenbach FDR 20.37
8 Vilmos Varjú HUN 20.10

1972-09-10 Men’s 1500 m

1 Pekka Vasala FIN 3:36.33
2 Kipchoge Keino KEN 3:36.81
3 Rodney Dixon NZL 3:37.46
4 Mike Boit KEN 3:38.41
5 Brendan Foster GBR 3:39.02
6 Herman Mignon BEL 3:39.05
7 Paul-Heinz Wellmann FDR 3:40.08
8 Vladimir Panteley URS 3:40.24

1972-09-10 Men’s 5000 m

1 Lasse Viren FIN 13:26.42
2 Mohamed Gammoudi TUN 13:27.33
3 Ian Stewart GBR 13:27.61
4 Steve Prefontaine USA 13:28.25
5 Emiel Puttemans BEL 13:30.82
6 Harald Norpoth FDR 13:32.58
7 Per Halle NOR 13:34.38
8 Nikolay Sviridov URS 13:39.31

1972-09-10 Men’s High jump

1 Jüri Tarmak URS 2.23
2 Stefan Junge DDR 2.21
3 Dwight Stones USA 2.21
4 Hermann Magerl FDR 2.18
5 Adam Szepesi HUN 2.18
6 John Beers CAN 2.15
6 Istvan Major HUN 2.15
8 Rustam Akhmyetov URS 2.15

1972-09-10 Men’s 4×100 m relay

1 United States (Edward Hart, Gerald Tinker, Robert Taylor, Larry Black) USA 38.19
2 Soviet Union (Valeriy Borzov, Juris Silovs, Vladimir Lovetskiy, Aleksandr Kornelyuk) URS 38.50
3 West Germany (Klaus Ehl, Gerhard Wucherer, Karlheinz Klotz, Jobst Hirscht) FDR 38.79
4 Czechoslovakia (Ludvik Bohman, Jirí Kynos, Juraj Demec, Jaroslav Matousek) CZE 38.82
5 East Germany (Siegfried Schenke, Hans-Jürgen Bombach, Bernd Borth, Manfred Kokot) DDR 38.90
6 Poland (Zenon Nowosz, Jerzy Czerbniak, Tadeusz Cuch, Stanislaw Wagner) POL 39.03
7 France (Bruno Cherrier, Gérard Fenouil, Jean-Pierre Gres, Patrick Bourbeillon) FRA 39.14
8 Italy (Pietro Mennea, Luigi Benedetti, Ennio Preatoni, Vincenzo Guerini) ITA 39.14

1972-09-10 Men’s 4×400 m relay

1 Kenya (Charles Asati, Hezakiah Nyamau, Robert Ouko, Julius Sang) KEN 2:59.83
2 Great Britain (Martin Reynolds, Alan Pascoe, David Hemery, David Jenkins) GBR 3:00.46
3 France (Gilles Bertould, Daniel Velasques, Francis Kerbiriou, Jacques Carette) FRA 3:00.65
4 West Germany (Bernd Herrmann, Horst-Ruediger Schloeske, Hermann Koehler, Karl Honz) FDR 3:00.88
5 Poland (Jan Werner, Jan Balachowski, Zbigniew Jaremski, Andrzej Badenski) POL 3:01.05
6 Finland (Stig Lonnqvist, Ari Salin, Ossi Karttunen, Markku Kukkoaho) FIN 3:01.12
7 Sweden (Eric Carlgren, Anders Faager, Kent Öhman, Ulf Ronner) SWE 3:02.57
8 Trinidad and Tobago (Arthur Cooper, Pat Marshall, Charles Joseph, Edwin Roberts) TRI 3:03.58

1972-09-10 Men’s Marathon

1 Frank Shorter USA 2h12:19
2 Karel Lismont BEL 2h14:31
3 Mamo Wolde ETH 2h15:08
4 Ken Moore USA 2h15:39
5 Kenji Kimihara JAP 2h16:27
6 Ronald Hill GBR 2h16:30
7 Donald Macgregor GBR 2h16:34
8 Jack Foster NZL 2h16:56

W

1972-08-31 Women’s Long jump

1 Heidemarie Rosendahl FDR 6.78
2 Diana Jorgova BUL 6.77
3 Eva Suranová CZE 6.67
4 Marcia Garbey CUB 6.52
5 Heidi Schüller FDR 6.51
6 Meta Antenen SWI 6.49
7 Viorica Viscopoleanu ROM 6.48
8 Margrit Olfert DDR 6.46

1972-09-01 Women’s Javelin throw

1 Ruth Fuchs DDR 63.88
2 Jacqueline Todten-Hein DDR 62.54
3 Kathy Schmidt USA 59.94
4 Liutvian Mollova BUL 59.36
5 Natasa Urbancic YUG 59.06
6 Eva Janko AUT 58.56
7 Ewa Gryziecka POL 57.00
8 Svetlana Korolvova URS 56.36

1972-09-02 Women’s 100 m

1 Renate Stecher DDR 11.07
2 Raelene Boyle AUS 11.23
3 Silvia Chivás CUB 11.24
4 Iris Davis USA 11.32
5 Annegret Richter FDR 11.38
6 Alice Annum GHA 11.41
7 Barbara Ferrell USA 11.45
8 Eva Glesková CZE 12.48

1972-09-03 Women’s 800 m

1 Hildegard Falck-Janze FDR 1:58.55
2 Nijole Sabaite URS 1:58.65
3 Gunhild Hoffmeister DDR 1:59.79
4 Svetla Zlateva BUL 1:59.72
5 Vera Nikolic YUG 1:59.98
6 Ileana Silai-Gergely ROM 2:00.04
7 Rosemary Stirling GBR 2:00.15
8 Abigail Hoffman CAN 2:00.17

1972-09-03 Women’s Pentathlon

1 Mary Peters GBR 4801
2 Heidemarie Rosendahl FDR 4791
3 Burglinde Pollak DDR 4768
4 Christine Bodner-Laser DDR 4671
5 Valentina Tikhomirova URS 4597
6 Nedialka Angelova BUL 4496
7 Karen Mack FDR 4449
8 Ilona Bruzsenyak HUN 4419

1972-09-04 Women’s High jump

1 Ulrike Meyfarth FDR 1.92
2 Jordanka Blagojeva BUL 1.88
3 Ilona Gusenbauer AUT 1.88
4 Barbara Inkpen GBR 1.85
5 Rita Schmidt DDR 1.85
6 Sara Simeoni ITA 1.85
7 Rosemarie Witschas-Ackermann DDR 1.85
8 Debbie Brill CAN 1.82

1972-09-07 Women’s 200 m

1 Renate Stecher DDR 22.40
2 Raelene Boyle AUS 22.45
3 Irena Kirszenstein-Szewinska POL 22.74
4 Ellen Stropahl DDR 22.75
5 Christina Heinich DDR 22.89
5 Annegret Kroniger FDR 22.89
7 Alice Annum GHA 22.99
8 Rosie Allwood JAM 23.11

1972-09-07 Women’s 400 m

1 Monika Zehrt DDR 51.08
2 Rita Wilden FDR 51.21
3 Kathy Hammond USA 51.84
4 Helga Seidler DDR 51.86
5 Mable Fergerson USA 51.96
6 Charlene Rendina AUS 51.99
7 Dagmar Kaesling DDR 52.19
8 Györgyi Balogh HUN 52.39

1972-09-07 Women’s Shot put

1 Nadezhda Chizhova URS 21.03
2 Margitta Gummel-Helmbold DDR 20.22
3 Ivanka Hristova BUL 19.35
4 Yesfir Dolzhenko URS 19.24
5 Marianne Adam DDR 18.94
6 Marita Lange DDR 18.85
7 Helena Fibingerova CZE 18.81
8 Jelena Stojanova BUL 18.34

1972-09-08 Women’s 100 m Hurdles

1 Anneliese Ehrhardt DDR 12.59
2 Valeria Bufanu ROM 12.84
3 Karin Balzer DDR 12.90
4 Pamela Ryan-Kilborn AUS 12.98
5 Teresa Nowak POL 13.17
6 Danuta Straszynska POL 13.18
7 Annerose Krumpholz DDR 13.27
8 Grazyna Rabsztyn POL 13.44

1972-09-09 Women’s 1500 m

1 Lyudmila Bragina URS 4:01.38
2 Gunhild Hoffmeister DDR 4:02.83
3 Paola Cacchi-Pigni ITA 4:02.85
4 Karin Burneleit DDR 4:04.11
5 Sheila CareyTaylor GBR 4:04.81
6 Ilja Keizer NED 4:05.73
7 Tamara Pangelova URS 4:06.45
8 Jennifer Orr AUS 4:12.20

1972-09-10 Women’s Discus throw

1 Faina Melnik URS 66.62
2 Argentina Menis ROM 65.06
3 Vassilka Stojeva BUL 64.34
4 Tamara Danilova URS 62.86
5 Liesel Westermann FDR 62.18
6 Gabriele Hinzmann DDR 61.72
7 Carmen Ionescu ROM 60.42
8 Lyudmila Muravyova URS 59.00

1972-09-10 Women’s 4×100 m relay

1 West Germany (Christiane Krause, Ingrid Mickler-Becker, Annegret Richter, Heidemarie Rosendahl) FDR 42.81
2 East Germany (Evelyn Kaufer, Christina Heinich, Bärbel Struppert, Renate Stecher) DDR 42.95
3 Cuba (Marlene Elejarde, Carmen Valdes, Fulgencia Romay, Silvia Chivás) CUB 43.36
4 United States (Martha Watson, Mattiline Render, Mildrette Netter, Iris Davis) USA 43.39
5 Soviet Union (Marina Sidorova, Galina Bukharina, Lyudmila Zharkova, Nadezhda Besfamilnaya) URS 43.59
6 Australia (Maureen Caird, Raelene Boyle, Marion Hoffman, Penelope Gillies) AUS 43.61
7 Great Britain (Andrea Lynch, Della Pascoe, Judith Vernon, Anita Neil) GBR 43.71
8 Poland (Helena Flisnik, Barbara Bakulin, Urszula Jozwik, Danuta Jedrejek) POL 44.20

1972-09-10 Women’s 4×400 m relay

1 East Germany (Dagmar Kaesling, Rita Kühne, Helga Seidler, Monika Zehrt) DDR 3:22.95
2 United States (Mable Fergerson, Madeline Manning, Cheryl Toussaint, Kathy Hammond) USA 3:25.15
3 West Germany (Anette Rueckes, Inge Bödding, Hildegard Falck-Janze, Rita Wilden) FDR 3:26.51
4 France (Martine Duvivier, Colette Besson, Bernadette Martin, Nicole Duclos) FRA 3:27.52
5 Great Britain (Verona Bernard, Janet Simpson, Janette Roscoe, Rosemary Stirling) GBR 3:28.74
6 Australia (Alison Rose-Edwards, Raelene Boyle, Cheryl Peasley, Charlene Rendina) AUS 3:28.84
7 Finland (Marika Eklund, Pirjo Wilmi, Tuula Rautanen, Mona-Lisa Strandvall) FIN 3:29.44
8 Soviet Union (Lyubov Runtso, Olga Syrovatskaya, Natalya Chistyakova, Nadezhda Kolesnikova) URS 3:37.90

M

1976-07-23 Men’s 20 km walk

1 Daniel Bautista MEX 1h24:40
2 Hans-Georg Reimann DDR 1h25:13
3 Peter Frenkel DDR 1h25:29
4 Karl-Heinz Stadtmueller DDR 1h26:50
5 Raθl Gonzαlez MEX 1h28:18
6 Armando Zambaldo ITA 1h28:25
7 Vladimir Golubnichiy URS 1h29:24
8 Vittorio Visini ITA 1h29:31

1976-07-24 Men’s 100 m

1 Hasely Crawford TRI 10.06
2 Don Quarrie JAM 10.07
3 Valeriy Borzov URS 10.14
4 Harvey Glance USA 10.19
5 Guy Abrahams PAN 10.25
6 John Jones USA 10.27
7 Klaus-Dieter Kurrat DDR 10.31
8 Petar Petrov BUL 10.35

1976-07-24 Men’s Shot put

1 Udo Beyer DDR 21.05
2 Yevgeniy Mironov URS 21.03
3 Aleksandr Baryshnikov URS 21.00
4 Al Feuerbach USA 20.55
5 Hans-Peter Gies DDR 20.47
6 Geoff Capes GBR 20.36
7 George Woods USA 20.26
8 Hans Hoglund SWE 20.17

1976-07-25 Men’s 800 m

1 Alberto Juantorena CUB 1:43.50
2 Ivo Van Damme BEL 1:43.86
3 Rick Wohlhuter USA 1:44.12
4 Willi Wuelbeck FDR 1:45.26
5 Steve Ovett GBR 1:45.44
6 Luciano Susanj YUG 1:45.75
7 Sriram Singh IND 1:45.77
8 Carlo Grippo ITA 1:48.39

1976-07-25 Men’s 400 m Hurdles

1 Edwin Moses USA 47.64
2 Mike Shine USA 48.69
3 Yevgeniy Gavrilenko URS 49.45
4 Quentin Wheeler USA 49.86
5 José Carvalho POR 49.94
6 Janko Bratanov BUL 50.03
7 Damaso Alfonso CUB 50.19
8 Alan Pascoe GBR 51.29

1976-07-25 Men’s Discus throw

1 Mac Wilkins USA 67.50
2 Wolfgang Schmidt FDR 66.22
3 John Powell USA 65.70
4 Norbert Thiede DDR 64.30
5 Siegfried Pachale DDR 64.24
6 Pentti Kahma FIN 63.12
7 Knut Hjeltnes NOR 63.06
8 Jay Silvester USA 61.98

1976-07-25 Men’s Javelin throw

1 Miklos Nemeth HUN 94.58
2 Hannu Siitonen FIN 87.92
3 Gheorghe Megelea ROM 87.16
4 Piotr Bielczyk POL 86.50
5 Sam Colson USA 86.16
6 Vasil Yershov URS 85.26
7 Seppo Hovinen FIN 84.26
8 Janis Lusis URS 80.26

1976-07-26 Men’s 200 m

1 Don Quarrie JAM 20.22
2 Millard Hampton USA 20.29
3 Dwayne Evans USA 20.43
4 Pietro Mennea ITA 20.54
5 Ruy Da Silva BRA 20.84
6 Bogdan Grzejszczak POL 20.91
7 Colin Bradford JAM 21.17
8 Hasely Crawford TRI 1:19.60

1976-07-26 Men’s 10000 m

1 Lasse Viren FIN 27:40.38
2 Carlos Lopes POR 27:45.17
3 Brendan Foster GBR 27:54.92
4 Anthony Simmons GBR 27:56.26
5 Ilie Floroiu ROM 27:59.93
6 Mañano Haro SPA 28:00.28
7 Marc Smet BEL 28:02.80
8 Bernard Ford GBR 28:17.78

1976-07-26 Men’s Pole vault

1 Tadeusz Slusarski POL 5.50
2 Antti Kalliomaki FIN 5.50
3 David Roberts USA 5.50
4 Patrick Abada FRA 5.45
5 Wojcieh Buciarski POL 5.45
6 Earl Bell USA 5.45
7 Jean-Michel Bellot FRA 5.40
8 Itsuo Takanezawa JAP 5.40

1976-07-28 Men’s 110 m Hurdles

1 Guy Drut FRA 13.30
2 Alejandro Casanas CUB 13.33
3 Willie Davenport USA 13.38
4 Charles Foster USA 13.41
5 Thomas Munkelt DDR 13.44
6 James Owens USA 13.73
7 Vyacheslav Kulebyakin URS 13.93
8 Viktor Myasnikov URS 13.94

1976-07-28 Men’s 3000 m Steeplechase

1 Anders Gärderud SWE 8:08.02
2 Bronislaw Malinowski POL 8:09.11
3 Frank Baumgartl DDR 8:10.36
4 Tapio Kantanen FIN 8:12.60
5 Michael Karst FDR 8:20.14
6 Euan Robertson NZL 8:21.08
7 Dan Glans SWE 8:21.53
8 Antonio Campos SPA 8:22.65

1976-07-28 Men’s Hammer throw

1 Yuriy Sedykh URS 77.52
2 Aleksey Spiridonov URS 76.08
3 Anatoliy Bondarchuk URS 75.48
4 Karl-hans Riehm FDR 75.46
5 Walter Schmidt FDR 74.72
6 Jochen Sachse DDR 74.30
7 Chris Black GBR 73.18
8 Edwin Klein FDR 71.34

1976-07-29 Men’s 400 m

1 Alberto Juantorena CUB 44.26
2 Fred Newhouse USA 44.40
3 Herman Frazier USA 44.95
4 Fons Brijdenbach BEL 45.04
5 Maxie Parks USA 45.24
6 Richard Mitchell AUS 45.40
7 David Jenkins GBR 45.57
8 Jan Werner POL 45.63

1976-07-29 Men’s Long jump

1 Arnie Robinson USA 8.35
2 Randy Williams USA 8.11
3 Frank Wartenberg DDR 8.02
4 Jacques Rousseau FRA 8.00
5 João Carlos De Oliveira BRA 8.00
6 Nenad Stekic YUG 7.89
7 Valeriy Podluzhniy URS 7.88
8 Hans Baumgartner FDR 7.84

1976-07-30 Men’s 5000 m

1 Lasse Viren FIN 13:24.76
2 Dick Quax NZL 13:25.16
3 Klaus-peter Hildenbrand FDR 13:25.38
4 Rodney Dixon NZL 13:25.50
5 Brendan Foster GBR 13:26.19
6 Willy Polleunis BEL 13:26.99
7 Ian Stewart GBR 13:27.65
8 Miceto Silva POR 13:29.38

1976-07-30 Men’s Triple jump

1 Viktor Saneyev URS 17.29
2 James Butts USA 17.18
3 Joao Carlos De Oliveira BRA 16.90
4 Pedro Pérez CUB 16.81
5 Tommy Haynes USA 16.78
6 Wolfgang Kolmsee FDR 16.68
7 Eugeniusz Biskupski POL 16.49
8 Carol Corbu ROM 16.43

1976-07-30 Men’s Decathlon

1 Bruce Jenner USA 8618
2 Guido Kratschmer FDR 8411
3 Nikolay Avilov URS 8369
4 Raimo Pihl SWE 8218
5 Ryszard Skowronek POL 8113
6 Siegfried Stark DDR 8048
7 Leonid Litvinenko URS 8025
8 Lennard Hedmark SWE 7974

1976-07-31 Men’s 1500 m

1 John Walker NZL 3:39.17
2 Ivo Van Damme BEL 3:39.27
3 Paul-Heinz Wellmann FDR 3:39.33
4 Eamonn Coghlan IRL 3:39.51
5 Frank Clement GBR 3:39.65
6 Rick Wohlhuter USA 3:40.64
7 David Moorcroft GBR 3:40.94
8 Graham Crouch AUS 3:41.80

1976-07-31 Men’s High jump

1 Jacek Wszola POL 2.25
2 Greg Joy CAN 2.23
3 Dwight Stones USA 2.21
4 Sergey Budalov URS 2.21
5 Sergey Senyukov URS 2.18
6 Rodolfo Bergamo ITA 2.18
7 Rolf Beilschmidt DDR 2.18
8 Jesper Torring DEN 2.18
9 Terje Totland USA
10 Rune Almén SWE
11 James Barrineau NOR
12 Claude Ferragne CAN

1976-07-31 Men’s 4×100 m relay

1 United States (Steve Riddick, Millard Hampton, John Wesley Jones, Harvey Glance) USA 38.33
2 East Germany (Alexaner Thieme, Klaus-Dieter Kurrat, Joerg Pfeifer, Manfred Kokot) DDR 38.66
3 Soviet Union (Valeriy Borzov, Juris Silovs, Nikolay Kolesnikov, Aleksandr Aksinin) URS 38.78
4 Poland (Zenon Licznerski, Bogdan Grzejszczak, Marian Woronin, Andrzej Swierczynski) POL 38.83
5 Cuba (Silvio Leonard Tartabull, Hermes Ramírez, Alejandro Casañas, Francisco Gómez) CUB 39.01
6 Italy (Pietro Mennea, Luigi Benedetti, Luciano Caravani, Vincenzo Guerini) ITA 39.08
7 France (Dominique Chauvelot, Lucien Ste.-rose, Joseph Arame, Claude Amoureux) FRA 39.16
8 Canada (Hugh Fraser, Albin Dukowski, Marvin Nash, Hugh Spooner) CAN 39.47

1976-07-31 Men’s 4×400 m relay

1 United States (Maxie Parks, Fred Newhouse, Ben Brown, Herman Frazier) USA 2:58.65
2 Poland (Jerzy Pietrzyk, Zbigniew Jaremski, Jan Werner, Ryszard Podlas) POL 3:01.43
3 West Germany (Bernd Herrmann, Harald Schmid, Lothar Krieg, Franz-Peter Hofmeister) FDR 3:01.98
4 Canada (Brian Saunders, Leighton Hope, Don Domansky, Lan Seale) CAN 3:02.64
5 Jamaica (Seymour Newman, Colin Bradford, Don Quarrie, Leighton Priestley) JAM 3:02.84
6 Trinidad and Tobago (Charles Joseph, Joseph Coombs, Horace Tuitt, Michael Solomon) TRI 3:03.46
7 Cuba (Alberto Juantorena, Carlos Alvarez, Damaso Alfonso, Eddy Gutierrez) CUB 3:03.81
8 Finland (Hannu Makela, Ossi Karttunen, Stig Lönnqvist, Markku Kukkoaho) FIN 3:06.51

1976-07-31 Men’s Marathon

1 Waldemar Cierpinski DDR 2h09:55
2 Frank Shorter USA 2h10:45
3 Karel Lismont BEL 2h11:12
4 Don Kardong USA 2h11:15
5 Lasse Viren FIN 2h13:10
6 Jerome Drayton CAN 2h13:30
7 Leonid Moseyev URS 2h13:33
8 Franco Fava ITA 2h14:24

W

1976-07-23 Women’s Long jump

1 Angela Voigt DDR 6.72
2 Kathy Mcmillan USA 6.66
3 Lidiya Alfeyeva URS 6.60
4 Siegrun Siegl DDR 6.59
5 Ildikó Szabó HUN 6.57
6 Jarmila Nygrynová CZE 6.54
7 Heidemarie Wycisk DDR 6.39
8 Elena Vintila ROM 6.38

1976-07-24 Women’s Javelin throw

1 Ruth Fuchs DDR 65.94
2 Marion Becker FDR 64.70
3 Kathy Schmidt USA 63.96
4 Jacqueline Todten-Hein DDR 63.84
5 Sabine Sebrowski DDR 63.08
6 Svetlana Babich-Korolyova URS 59.42
7 Nadezhda Yakubovich URS 59.16
8 Karin Smith USA 57.50

1976-07-25 Women’s 100 m

1 Annegret Richter FDR 11.13
2 Renate Stecher DDR 11.17
3 Inge Helten FDR 11.23
4 Raelene Boyle AUS 11.24
5 Evelyn Ashford USA 11.31
6 Chandra Cheeseborough USA 11.32
7 Andrea Lynch GBR 11.34
8 Marlies Olsner-Göhr DDR

1976-07-26 Women’s 800 m

1 Tatyana Kazankina URS 1:54.94
2 Nikolina Shtereva BUL 1:55.42
3 Elfi Zinn DDR 1:55.60
4 Anita Weiss DDR 1:55.74
5 Svetlana Styrkina URS 1:56.44
6 Svetla Zlateva BUL 1:57.21
7 Doris Gluth DDR 1:58.99
8 Mariana Suman ROM 2:02.21

1976-07-26 Women’s Pentathlon

1 Siegrun Siegl DDR 4745
2 Christine Bodner-Laser DDR 4745
3 Burglinde Pollak DDR 4740
4 Lyudmila Popovskaya URS 4700
5 Nadezhda Tkachenko URS 4669
6 Diane Jones CAN 4582
7 Jane Frederick USA 4566
8 Margit Papp HUN 4535

1976-07-28 Women’s 200 m

1 Baerbel Eckert-Woeckel DDR 22.37
2 Annegret Richter FDR 22.39
3 Renate Stecher DDR 22.47
4 Carla Bodendorf DDR 22.64
5 Inge Helten FDR 22.68
6 Tatyana Prorochenko URS 23.03
7 Denise Robertson AUS 23.05
8 Chantal Rega FRA 23.09

1976-07-28 Women’s High jump

1 Rosemarie Witschas-Ackermann DDR 1.93
2 Sara Simeoni ITA 1.91
3 Jordanka Blagojeva BUL 1.91
4 Mária Mrachnová CZE 1.89
5 Joni Huntley USA 1.89
6 Tatyana Shlyahto URS 1.87
7 Annette Tannander SWE 1.87
8 Cornelia Popa ROM 1.87

1976-07-29 Women’s 400 m

1 Irena Kirszenstein-Szewinska POL 49.29
2 Christina Brehmer-Lathan DDR 50.51
3 Ellen Streidt-Strophal DDR 50.55
4 Pirjo Haggman-Wilmi FIN 50.56
5 Rosalyn Bryant USA 50.65
6 Sheila Ingram USA 50.90
7 Riita Salin FIN 50.98
8 Debra Sapenter USA 51.66

1976-07-29 Women’s 100 m Hurdles

1 Johanna Schaller-Klier DDR 12.77
2 Tatyana Anisimova URS 12.78
3 Natalya Lebedeva URS 12.80
4 Gudrun Behrend DDR 12.82
5 Grazyna Rabsztyn POL 12.96
6 Esther Rot-Shakhamorov ISR 13.04
7 Veleria Stefanescu ROM 13.35
8 Ileana Ongar ITA 13.51

1976-07-29 Women’s Discus throw

1 Evelin Schlaak-Jahl DDR 69.00
2 Maria Vergova BUL 67.30
3 Gabriele Hinzmann DDR 66.84
4 Faina Melnik URS 66.40
5 Sabine Engel DDR 65.88
6 Argentina Menis ROM 65.38
7 María Betancourt CUB 63.86
8 Natalya Gorbachova URS 63.46

1976-07-30 Women’s 1500 m

1 Tatyana Kazankina URS 4:05.48
2 Gunhild Hoffmeister DDR 4:06.02
3 Ulrike Klapezynski-Bruns DDR 4:06.09
4 Nikolina Shtereva BUL 4:06.57
5 Lyudmila Bragina URS 4:07.20
6 Gabriella Dorio ITA 4:07.27
7 Ellen Tittel-Wellmann FDR 4:07.91
8 Janice Merrill USA 4:08.54

1976-07-31 Women’s Shot put

1 Ivanka Hristova BUL 21.76
2 Nadezhda Chizhova URS 20.96
3 Helena Fibingerová CZE 20.67
4 Marianne Adam DDR 20.55
5 Ilona Schoknecht-Slupianek DDR 20.54
6 Margitta Droese-Pufe DDR 19.79
7 Eva Wilms FDR 19.29
8 Jelena Stojanova BUL 18.89

1976-07-31 Women’s 4×100 m relay

1 East Germany (Marlies Olsner-Göhr, Renate Stecher, Carla Bodendorf, Bärbel Eckert-Woeckel) DDR 42.55
2 West Germany (Elvira Possekel, Inge Helten, Annegret Richter, Annegret Kroniger) FDR 42.59
3 Soviet Union (Tatyana Prorochenko, Lyudmila Maslakova-Zharkova, Nadezhda Besfamilnaya, Vera Anisimova) URS 43.09
4 Canada (Margaret Howe, Patty Loverock, Joanne Mctaggart, Marjorie Bailey) CAN 43.17
5 Australia (Barbara Wilson, Deborah Wells, Denise Robertson, Raelene Boyle) AUS 43.18
6 Jamaica (Leleith Hodges, Rosie Allwood, Carol Cummings, Jacqueline Pusey) JAM 43.24
7 United States (Martha Watson, Evelyn Ashford, Debra Armstrong, Chandra Cheeseborough) USA 43.35
8 Great Britain (Wendy Clarke, Denise Ramsden, Sharon Colyear, Andrea Lynch) GBR 43.79

1976-07-31 Women’s 4×400 m relay

1 East Germany (Doris Maletzki, Brigitte Rohde, Ellen Streidt-Strophal, Christina Brehmer-Lathan) DDR 3:19.23
2 United States (Debra Sapenter, Sheila Ingram, Pamela Jiles, Rosalyn Bryant) USA 3:22.81
3 Soviet Union (Inta Klimovicha, Lyudmila Aksenova, Natalya Sokolova, Nadezhda Ilyina) URS 3:24.24
4 Australia (Judith Canty, Verna Burnard, Charlene Rendina, Bethanie Nail) AUS 3:25.56
5 West Germany (Claudia Steger, Dagmar Fuhrmann, Elke Barth, Rita Wilden) FDR 3:25.71
6 Finland (Marika Lindholm, Pirjo Haeggman-Wilmi, Mona-Lisa Pursiainen-Strandvall, Riita Salin) FIN 3:25.87
7 Great Britain (Elizabeth Barnes, Gladys Taylor, Verona Elder-Bernard, Donna Murray) GBR 3:28.01
8 Canada (Margaret Stride, Joyce Yakubowich, Rachelle Campbell, Yvonne Saunders) CAN 3:28.91

M

1980-07-24 Men’s 20 km walk
Pos Name Nat Result
1 Maurizio Damilano ITA 1h23:35
2 Pyotr Pochinchuk URS 1h24:45
3 Roland Wieser DDR 1h25:58
4 Yevgeniy Yevsyukov URS 1h26:28
5 José Marin SPA 1h26:45
6 Raul Gonzalez MEX 1h27:48
7 Bohdan Bulakowski POL 1h28:36
8 Karl-Heinz Stadtmueller DDR 1h29:21

1980-07-25 Men’s 100 m
Pos Name Nat Result
1 Allan Wells GBR 10.25
2 Silvio Leonard CUB 10.25
3 Petar Petrov BUL 10.39
4 Aleksandr Aksinin URS 10.42
5 Osvaldo Lara CUB 10.43
6 Vladimir Muravyov URS 10.44
7 Marian Woronin POL 10.46
8 Hermann Panzo FRA 10.49

1980-07-25 Men’s Triple jump
Pos Name Nat Result
1 Jaak Uudmäe URS 17.35
2 Viktor Saneyev URS 17.24
3 João Carlos De Oliveira BRA 17.22
4 Keith Connor GBR 16.87
5 Ian Campbell AUS 16.72
6 Atanas Chochev BUL 16.56
7 Béla Bakosi HUN 16.47
8 Ken Lorraway AUS 16.44

1980-07-26 Men’s 800 m
Pos Name Nat Result
1 Steve Ovett GBR 1:45.40
2 Sebastian Coe GBR 1:45.85
3 Nikolay Kirov URS 1:45.94
4 Agberto Guimarães BRA 1:46.20
5 Andreas Busse DDR 1:46.81
6 Detlef Wagenknecht DDR 1:46.91
7 José Marajo FRA 1:47.26
8 David Warren GBR 1:49.25

1980-07-26 Men’s 400 m Hurdles
Pos Name Nat Result
1 Volker Beck DDR 48.70
2 Vasiliy Arkhipenko URS 48.86
3 Gary Oakes GBR 49.11
4 Nikolay Vasilyev URS 49.34
5 Rok Kopitar YUG 49.67
6 Horia Toboc ROM 49.84
7 Franz Meier SWI 50.00
8 Janko Bratanov BUL 56.35

1980-07-26 Men’s Decathlon
Pos Name Nat Result
1 Daley Thompson GBR 8495
2 Yuriy Kutsenko URS 8331
3 Sergey Zhelanov URS 8315
4 Georg Werthner AUT 8050
5 Josef Zeilbauer AUT 8007
6 Dariusz Ludwig POL 7978
7 Atanas Andonov BUL 7927
8 Steffen Grummt DDR 7892

1980-07-27 Men’s 10000 m
Pos Name Nat Result
1 Miruts Yifter ETH 27:42.69
2 Kaarlo Maaninka FIN 27:44.28
3 Mohamed Kedir ETH 27:44.64
4 Tolossa Kotu ETH 27:46.47
5 Lasse Viren FIN 27:50.46
6 Jörg Peter DDR 28:05.53
7 Werner Schildhauer DDR 28:10.91
8 Enn Sellik URS 28:13.72

1980-07-27 Men’s 110 m Hurdles
Pos Name Nat Result
1 Thomas Munkelt DDR 13.39
2 Alejandro Casañas CUB 13.40
3 Aleksandr Puchkov URS 13.44
4 Andrey Prokofyev URS 13.49
5 Jan Pusty POL 13.68
6 Arto Bryggare FIN 13.76
7 Javier Moracho SPA 13.78
8 Yuriy Chervanyov URS 15.80

1980-07-27 Men’s Javelin throw
Pos Name Nat Result
1 Dainis Kula URS 91.20
2 Aleksandr Makarov URS 89.64
3 Wolfgang Hanisch DDR 86.72
4 Heino Puuste URS 86.10
5 Antero Puranen FIN 85.12
6 Pentti Sinersaari FIN 84.34
7 Detlef Fuhrmann DDR 83.50
8 Miklos Németh HUN 82.40

1980-07-28 Men’s 200 m
Pos Name Nat Result
1 Pietro Mennea ITA 20.19
2 Allan Wells GBR 20.21
3 Don Quarrie JAM 20.29
4 Silvio Leonard CUB 20.30
5 Bernhard Hoff DDR 20.50
6 Leszek Dunecki POL 20.68
7 Marian Woronin POL 20.81
8 Osvaldo Lara CUB 21.19

1980-07-28 Men’s Long jump
Pos Name Nat Result
1 Lutz Dombrowski DDR 8.54
2 Frank Paschek DDR 8.21
3 Valeriy Podluzhniy URS 8.18
4 László Szalma HUN 8.13
5 Stanislaw Jaskulka POL 8.13
6 Viktor Belskiy URS 8.10
7 Antonio Corgos SPA 8.09
8 Jordan Janev BUL 8.02

1980-07-28 Men’s Discus throw
Pos Name Nat Result
1 Viktor Rashchupkin URS 66.64
2 Imrich Bugár CZE 66.38
3 Luis Delis CUB 66.32
4 Wolfgang Schmidt FDR 65.64
5 Yuriy Dumchev URS 65.58
6 Igor Dugynets URS 64.04
7 Emil Vladimirov BUL 63.18
8 Velko Velev BUL 63.04

1980-07-30 Men’s 400 m
Pos Name Nat Result
1 Viktor Markin URS 44.60
2 Rick Mitchell AUS 44.84
3 Frank Schaffer DDR 44.87
4 Alberto Juantorena CUB 45.09
5 Fons Brijdenbach BEL 45.10
6 Michael Solomon TRI 45.55
7 David Jenkins GBR 45.56
8 Joseph Coombs TRI 46.33

1980-07-30 Men’s Pole vault
Pos Name Nat Result
1 Wladyslaw Kozakiewicz POL 5.78
2 Tadeusz Slusarski POL 5.65
2 Konstantin Volkov URS 5.65
4 Philippe Houvion FRA 5.65
5 Jean-michel Bellot FRA 5.60
6 Mariusz Klimczyk POL 5.55
7 Thierry Vigneron FRA 5.45
8 Sergey Kulibaba URS 5.45

1980-07-30 Men’s Shot put
Pos Name Nat Result
1 Volodymyr Kyselyov URS 21.35
2 Aleksandr Baryshnikov URS 21.08
3 Udo Beyer DDR 21.06
4 Reijo Ståhlberg FIN 20.82
5 Geoff Capes GBR 20.50
6 Hans-jürgen Jacobi DDR 20.32
7 Jaromir Vlk CZE 20.24
8 Vladimir Milic YUG 20.07

1980-07-30 Men’s 50 km walk
Pos Name Nat Result
1 Hartwig Gauder DDR 3h49:24
2 Jorge Llopart SPA 3h51:25
3 Yevgeniy Ivchenko URS 3h56:32
4 Bengt Simonsen SWE 3h57:08
5 Vyacheslav Fursov URS 3h58:32
6 José Marin SPA 4h03:08
7 Stanislaw Rola POL 4h07:07
8 Willi Sawall AUS 4h08:25

1980-07-31 Men’s 3000 m Steeplechase
Pos Name Nat Result
1 Bronislaw Malinowski POL 8:09.70
2 Filbert Bayi TAN 8:12.48
3 Eshetu Tura ETH 8:13.57
4 Domingo Ramón SPA 8:15.74
5 Francisco Sánchez SPA 8:17.93
6 Giuseppe Gerbi ITA 8:18.47
7 Boguslaw Maminski POL 8:19.43
8 Anatoliy Dimov URS 8:19.75

1980-07-31 Men’s Hammer throw
Pos Name Nat Result
1 Yuriy Sedykh URS 81.80
2 Sergey Litvinov URS 80.64
3 Jüri Tamm URS 78.96
4 Roland Steuk DDR 77.54
5 Detlef Gerstenberg DDR 74.60
6 Emanuil Dyulgerov BUL 74.04
7 Gianpaolo Urlando ITA 73.90
8 Ireneusz Golda POL 73.74

1980-08-01 Men’s 1500 m
Pos Name Nat Result
1 Sebastian Coe GBR 3:38.40
2 Jürgen Straub DDR 3:38.60
3 Steve Ovett GBR 3:38.99
4 Andreas Busse DDR 3:40.17
5 Vittorio Fontanella ITA 3:40.37
6 Josef Plachý CZE 3:40.66
7 José Marajo FRA 3:41.48
8 Steve Cram GBR 3:41.98

1980-08-01 Men’s 5000 m
Pos Name Nat Result
1 Miruts Yifter ETH 13:20.91
2 Suleiman Nyambui TAN 13:21.60
3 Kaarlo Maaninka FIN 13:22.00
4 Eamonn Coghlan IRL 13:22.74
5 Markus Ryffel SWI 13:23.03
6 Dietmar Millonig AUT 13:23.25
7 John Treacy IRL 13:23.62
8 Aleksandr Fedotkin URS 13:24.10

1980-08-01 Men’s High jump
Pos Name Nat Result
1 Gerd Wessig DDR 2.36
2 Jacek Wszola POL 2.31
3 Jörg Freimuth DDR 2.31
4 Henry Lauterbach DDR 2.29
5 Roland Dalhauser SWI 2.24
6 Vaso Komnenic YUG 2.24
7 Adrian Proteasa ROM 2.21
8 Aleksandr Grigoryev URS 2.21

1980-08-01 Men’s 4×100 m relay

1 Soviet Union (Andrey Prokofyev, Aleksandr Aksinin, Nikolay Sidorov, Vladimir Muravyov) URS 38.26
2 Poland (Marian Woronin, Leszek Dunecki, Zenon Licznerski, Krzysztof Zwolinski) POL 38.33
3 France (Hermann Panzo, Patrick Barre, Pascal Barre, Antoine Richard) FRA 38.53
4 Great Britain (Andrew Mcmaster, Cameron Sharp, Allan Wells, Michael Mcfarlane) GBR 38.62
5 East Germany (Thomas Munkelt, Bernhard Hoff, Eugen Ray, Sören Schiegel) DDR 38.73
6 Bulgaria BUL 38.99
7 Nigeria (Peter Okodogbe, Samson Oyeledun, Kayode Elegbede, Hammed Adio) NGR 39.12
8 Brazil (Altevir Araujo, Katsuiko Nakaia, Nelson Rocha, Milton Costa) BRA 39.54

1980-08-01 Men’s 4×400 m relay

1 Soviet Union (Remigijus Valiulis, Mikhail Linge, Nikolay Chernetskiy, Viktor Markin) URS 3:01.1
2 East Germany (Klaus Thiele, Andreas Knebel, Frank Schaffer, Volker Beck) DDR 3:01.3
3 Italy (Stefano Malinverni, Mauro Zuliani, Roberto Tozzi, Pietro Mennea) ITA 3:04.3
4 France (Jacques Fellice, Robert Froissart, Didier Dubois, Francis Demarthon) FRA 3:04.8
5 Brazil (Paulo Roberto Correia, Antonio Dias, Agberto Conceição, Geraldo José Pegado) BRA 3:05.9
6 Trinidad and Tobago (Joseph Coombs, Charles Joseph, Rafee Mohammed, Michael Solomon) TRI 3:06.6
7 Czechoslovakia (Josef Lomicky, Dusan Malovec, Frantisek Brecka, Karel Kolar) CZE 3:07.0

1980-08-01 Men’s Marathon
Pos Name Nat Result
1 Waldemar Cierpinski DDR 2h11:03
2 Gerard Nijboer NED 2h11:20
3 Satymkul Dzhumanazarov URS 2h11:35
4 Vladimir Kotov URS 2h12:05
5 Leonid Moseyev URS 2h12:14
6 Rodolfo Gómez MEX 2h12:39
7 Dereje Nedi ETH 2h12:44
8 Massimo Magnani ITA 2h13:12

W

1980-07-24 Women’s Shot put
Pos Name Nat Result
1 Ilona Schoknecht-Slupianek DDR 22.41
2 Svetlana Krachevskaya-Dolzhenko URS 21.42
3 Margitta Droese-Pufe DDR 21.20
4 Nunu Abashidze URS 21.15
5 Verginia Vesselinova BUL 20.72
6 Jelena Stojanova BUL 20.22
7 Natalya Akhrimenko URS 19.74
8 Ines Reichenbach DDR 19.66

1980-07-24 Women’s Pentathlon
Pos Name Nat Result
1 Nadezhda Tkachenko URS 5083
2 Olga Rukavishnikova URS 4937
3 Olga Kuragina URS 4875
4 Ramona Neubert DDR 4698
5 Margit Papp HUN 4562
6 Burglinde Pollak DDR 4553
7 Valentina Dimitrova BUL 4458
8 Emilia Kunova BUL 4431

1980-07-25 Women’s Javelin throw
Pos Name Nat Result
1 María Colón CUB 68.40
2 Saida Gunba URS 67.76
3 Ute Hommola DDR 66.56
4 Ute Richter DDR 66.54
5 Ivanka Vancheva BUL 65.38
6 Tatyana Biryulina URS 65.08
7 Eva Raduly-Zörgö ROM 64.08
8 Ruth Fuchs DDR 63.94

1980-07-26 Women’s 100 m
Pos Name Nat Result
1 Lyudmila Kondratyeva URS 11.06
2 Marlies Olsner-Göhr DDR 11.07
3 Ingrid Auerswald DDR 11.14
4 Linda Haglud SWE 11.16
5 Romy Mueller DDR 11.16
6 Kathy Smallwood-Cook GBR 11.28
7 Chantal Rega FRA 11.32
8 Heather Hunte-Oakes GBR 11.34

1980-07-26 Women’s High jump
Pos Name Nat Result
1 Sara Simeoni ITA 1.97
2 Urszula Kielan POL 1.94
3 Jutta Kirst DDR 1.94
4 Rosemarie Witschas-Ackermann DDR 1.91
5 Marina Sysoyeva URS 1.91
6 Christine Stanton AUS 1.91
7 Andrea Reichstein DDR 1.91
8 Cornelia Popa ROM 1.88

1980-07-27 Women’s 800 m
Pos Name Nat Result
1 Nadezhda Olizarenko URS 1:53.43
2 Olga Mineyeva URS 1:54.81
3 Tatyana Providokhina URS 1:55.46
4 Martina Kaempfert DDR 1:56.21
5 Hildegard Ullrich DDR 1:57.20
6 Jolanta Januchta POL 1:58.25
7 Nikolina Shtereva BUL 1:58.71
8 Gabriella Dorio ITA 1:59.12

1980-07-28 Women’s 400 m
Pos Name Nat Result
1 Marita Koch DDR 48.88
2 Jarmila Kratochvílová CZE 49.46
3 Christina Brehmer-Lathan DDR 49.66
4 Irina Nazarova URS 50.07
5 Nina Zyuskova URS 50.17
6 Gabriele Löwe DDR 51.33
7 Pirjo Häggman-Wilmi FIN 51.35
8 Linsey Macdonald GBR 52.40

1980-07-28 Women’s 100 m Hurdles
Pos Name Nat Result
1 Vera Komisova URS 12.56
2 Johanna Schaller-Klier DDR 12.63
3 Lucyna Langer POL 12.65
4 Kerstin Claus DDR 12.66
5 Grazyna Rabsztyn POL 12.74
6 Irina Litovchenko URS 12.84
7 Bettine Gärtz DDR 12.93
8 Zofia Bielczyk POL 13.08

1980-07-30 Women’s 200 m
Pos Name Nat Result
1 Bärbel Eckert-Woeckel DDR 22.03
2 Natalya Bochina URS 22.19
3 Merlene Ottey JAM 22.20
4 Romy Müller DDR 22.47
5 Kathy Smallwood-Cook GBR 22.61
6 Beverley Goddard-Callender GBR 22.72
7 Denise Boyd-robertson AUS 22.76
8 Sonia Lannaman GBR 22.80

1980-07-31 Women’s Long jump
Pos Name Nat Result
1 Tatyana Kolpakova URS 7.06
2 Brigitte Wujak DDR 7.04
3 Tatyana Skachko URS 7.01
4 Anna Wlodarczyk POL 6.95
5 Siegrun Siegl DDR 6.87
6 Jarmila Nygrynová CZE 6.83
7 Siegrid Heimann DDR 6.71
8 Lidiya Alfeyeva URS 6.71

1980-08-01 Women’s 1500 m
Pos Name Nat Result
1 Tatyana Kazankina URS 3:56.58
2 Christiane Wartenberg DDR 3:57.71
3 Nadezhda Olizarenko URS 3:59.52
4 Gabriella Dorio ITA 4:00.30
5 Ulrike Klapezynski-Bruns DDR 4:00.62
6 Lyubov Smolka URS 4:01.25
7 Maricica Puica ROM 4:01.28
8 Ileana Silai-Gergely ROM 4:02.98

1980-08-01 Women’s Discus throw
Pos Name Nat Result
1 Evelin Schlaak-Jahl DDR 69.96
2 Maria Petkova-Vergova BUL 67.90
3 Tatyana Lesovaya URS 67.40
4 Gisela Beyer DDR 67.08
5 Margitta Dröse-Pufe DDR 66.12
6 Florenta Tacu ROM 64.38
7 Galina Murashova URS 63.84
8 Svetla Bojkova BUL 63.14

1980-08-01 Women’s 4×100 m relay

1 East Germany (Romy Müller, Baerbel Eckert-Woeckel, Ingrid Auerswald, Marlies Olsner-Goehr) DDR 41.60
2 Soviet Union (Vera Komisova, Lyudmila Maslakova-Zharkova, Vera Anisimova, Natalya Bochina) URS 42.10
3 Great Britain (Heather Hunte-Oakes, Kathy Smallwood-Cook, Beverley Goddard-Callender, Sonia Lannaman) GBR 42.43
4 Bulgaria (Sofka Popova, Liliana Panayotova, Maria Shishkova, Galina Encheva) BUL 42.67
5 France (Véronique Grandrieux, Chantal Rega, Raymonde Naigre, Emma Sulter) FRA 42.84
6 Jamaica (Leleith Hodges, Jacqueline Pusey, Rosie Allwood, Merlene Ottey) JAM 43.19
7 Poland (Lucyna Langer, Elzbieta Stachurska, Zofia Bielczyk, Grazyna Rabsztyn) POL 43.59

1980-08-01 Women’s 4×400 m relay

1 Soviet Union (Tatyana Prorochenko, Tatyana Goishtchik, Nina Zyuskova, Irina Nazarova) URS 3:20.2
2 East Germany (Gabriele Loewe, Barbara Krug, Christina Brehmer-Lathan, Marita Koch) DDR 3:20.4
3 Great Britain (Linsey Macdonald, Michelle Probert-Scutt, Joslyn Hoyte-Smith, Donna Hartley-Murray) GBR 3:27.5
4 Romania (Iboia Korodi, Niculina Lazarciuc, Maria Samungi, Elena Tarita) ROM 3:27.7
5 Hungary (Irén Orosz, Judit Forgacs, Eva Tóth, Ilona Pál) HUN 3:27.9
6 Poland (Grazyna Oliszewska, Elzbieta Katolik-Skowronska, Jolanta Januchta, Malgorzata Dunecka) POL 3:27.9
7 Belgium (Lea Alaerts, Regine Berg, Anne Michel, Rosine Wallez) BEL 3:31.6

M

1984-08-03 Men’s 20 km walk
Pos Name Nat Result
1 Ernesto Canto MEX 1h23:13
2 Raúl González MEX 1h23:20
3 Maurizio Damilano ITA 1h23:26
4 Guillaume Leblanc CAN 1h24:29
5 Carlo Mattioli ITA 1h25:07
6 José Marin SPA 1h25:32
7 Marco Evoniuk USA 1h25:42
8 Erling Andersen NOR 1h25:54

1984-08-04 Men’s 100 m
Pos Name Nat Result
1 Carl Lewis USA 9.99
2 Sam Graddy USA 10.19
3 Ben Johnson CAN 10.22
4 Ron Brown USA 10.26
5 Michael Mcfarlane GBR 10.27
6 Raymond Stewart JAM 10.29
7 Donovan Reid GBR 10.33
8 Tony Sharpe CAN 10.35

1984-08-04 Men’s Triple jump
Pos Name Nat Result
1 Al Joyner USA 17.26
2 Mike Conley USA 17.18
3 Keith Connor GBR 16.87
4 Zou Zhenxian CHN 16.83
5 Peter Bouschen FDR 16.77
6 William Banks USA 16.75
7 Ajayi Agbebaku NGR 16.67
8 Eric Mccalla GBR 16.66

1984-08-05 Men’s 400 m Hurdles
Pos Name Nat Result
1 Edwin Moses USA 47.75
2 Danny Harris USA 48.13
3 Harald Schmid FDR 48.19
4 Sven Nylander SWE 48.97
5 El-hadji Amadou Ba SEN 49.28
6 Tranel Hawkins USA 49.42
7 Michel Zimmerman BEL 50.69
8 Henry Amike NGR 53.78

1984-08-05 Men’s Javelin throw
Pos Name Nat Result
1 Arto Härkönen FIN 86.76
2 David Ottley GBR 85.74
3 Kenth Eldebrink SWE 83.72
4 Wolfram Gambke FDR 82.46
5 Masami Yoshida JAP 81.98
6 Einar Vihjalmsson ISL 81.58
7 Roald Bradstock GBR 81.22
8 Laslo Babits CAN 80.68

1984-08-06 Men’s 200 m
Pos Name Nat Result
1 Carl Lewis USA 19.80
2 Kirk Baptiste USA 19.96
3 Thomas Jefferson USA 20.26
4 João Batista Da Silva BRA 20.30
5 Ralf Lübke FDR 20.51
6 Jean-jacques Boussemart FRA 20.55
7 Pietro Mennea ITA 20.55
8 Adeoye Mafe GBR 20.85

1984-08-06 Men’s 800 m
Pos Name Nat Result
1 Joaquim Cruz BRA 1:43.00
2 Sebastian Coe GBR 1:43.64
3 Earl Jones USA 1:43.83
4 Billy Konchellah KEN 1:44.03
5 Donato Sabia ITA 1:44.53
6 Edwin Koech KEN 1:44.86
7 Johnny Gray USA 1:47.89
8 Stephen Ovett GBR 1:52.28

1984-08-06 Men’s 10000 m
Pos Name Nat Result
1 Alberto Cova ITA 27:47.54
2 Mike Mcleod ENG 28:06.22
3 Mike Musyoki KEN 28:06.46
4 Salvatore Antibo ITA 28:06.50
5 Christoph Herle FDR 28:08.21
6 Sosthenes Bitok KEN 28:09.01
7 Yutaka Kanai JAP 28:27.06
8 Steve Jones GBR 28:28.08

1984-08-06 Men’s 110 m Hurdles
Pos Name Nat Result
1 Roger Kingdom USA 13.20
2 Greg Foster USA 13.23
3 Arto Bryggare FIN 13.40
4 Mark Mckoy CAN 13.45
5 Anthony Campbell USA 13.55
6 Stéphane Caristan FRA 13.71
7 Carlos Sala SPA 13.80
8 Jeff Glass CAN 14.15

1984-08-06 Men’s Long jump
Pos Name Nat Result
1 Carl Lewis USA 8.54
2 Gary Honey AUS 8.24
3 Giovanni Evangelisti ITA 8.24
4 Larry Myricks USA 8.16
5 Liu Yuhuang CHN 7.99
6 Joey Wells BAH 7.97
7 Junichi Usui JAP 7.87
8 Kim Jong-Il KOR 7.81

1984-08-06 Men’s Hammer throw
Pos Name Nat Result
1 Juha Tiainen FIN 78.08
2 Karl-hans Riehm FDR 77.98
3 Klaus Ploghaus FDR 76.68
4 Odendo Bianchini ITA 75.94
5 William Green USA 75.60
6 Harri Huhtala FIN 75.28
7 Walter Ciofani FRA 73.46
8 Robert Weir GBR 72.62

1984-08-08 Men’s 400 m
Pos Name Nat Result
1 Alonzo Babers USA 44.27
2 Gabriel Tiacoh CIV 44.54
3 Antonio Mckay USA 44.71
4 Darren Clark AUS 44.75
5 Sunder Nix USA 44.75
6 Sunday Uti NGR 44.93
7 Innocent Egbunike NGR 45.35

1984-08-08 Men’s Pole vault
Pos Name Nat Result
1 Pierre Quinon FRA 5.75
2 Mike Tully USA 5.65
3 Earl Bell USA 5.60
3 Thierry Vigneron FRA 5.60
5 Kimmo Pallonen FIN 5.45
6 Doug Lytle USA 5.40
7 Felix Böhni SWI 5.30
8 Mauro Barella ITA 5.30

1984-08-09 Men’s Decathlon
Pos Name Nat Result
1 Daley Thompson GBR 8798
2 Jürgen Hingsen FDR 8673
3 Siegfried Wentz FDR 8412
4 Guido Kratschmer FDR 8326
5 William Motti FRA 8266
6 John Crist USA 8130
7 Jim Wooding USA 8091
8 David Steen CAN 8047

1984-08-10 Men’s 3000 m Steeplechase
Pos Name Nat Result
1 Julius Korir KEN 8:11.80
2 Joseph Mahmoud FRA 8:13.31
3 Brian Diemer USA 8:14.06
4 Henry Marsh USA 8:14.25
5 Colin Reitz GBR 8:15.48
6 Domingo Ramón SPA 8:17.27
7 Julius Kariuki USA 8:17.47
8 Pascal Debacker FRA 8:21.51

1984-08-10 Men’s Discus throw
Pos Name Nat Result
1 Rolf Danneberg FDR 66.60
2 Mac Wilkins USA 66.30
3 John Powell USA 65.46
4 Knut Hjeltnes NOR 65.28
5 Arthur Art Burns USA 64.98
6 Alwin Wagner FDR 64.72
7 Luciano Zerbini ITA 63.50
8 Stefan Fernholm SWE 63.22

1984-08-11 Men’s 1500 m
Pos Name Nat Result
1 Sebastian Coe GBR 3:32.53
2 Steve Cram GBR 3:33.40
3 José Manuel Abascal SPA 3:34.30
4 Joseph Chesire KEN 3:34.52
5 Jim Spivey USA 3:36.07
6 Peter Wirz SWI 3:36.97
7 Andrés Vera SPA 3:37.02
8 Omer Khalifa SUD 3:37.11

1984-08-11 Men’s 5000 m
Pos Name Nat Result
1 Said Aouita MAR 13:05.59
2 Markus Ryffel SWI 13:07.54
3 Antonio Leitão POR 13:09.20
4 Tim Hutchings GBR 13:11.50
5 Paul Kipkoech KEN 13:14.40
6 Charles Cheruiyot KEN 13:18.41
7 Doug Padilla USA 13:23.56
8 John Walker NZL 13:24.46

1984-08-11 Men’s High jump
Pos Name Nat Result
1 Dietmar Mögenburg FDR 2.35
2 Patrik Sjöberg SWE 2.33
3 Zhu Jianhua CHN 2.31
4 Dwight Stones USA 2.31
5 Doug Nordquist USA 2.29
6 Milton Ottey CAN 2.29
7 Liu Yunpeng CHN 2.29
8 Cai Shu CHN 2.27

1984-08-11 Men’s Shot put
Pos Name Nat Result
1 Alessandro Andrei ITA 21.26
2 Michael Carter USA 21.09
3 Dave Laut USA 20.97
4 Augie Wolf USA 20.93
5 Werner Günthör SWI 20.28
6 Marco Montelatici ITA 19.98
7 Sören Tallhem SWE 19.81
8 Erik De Bruin NED 19.65

1984-08-11 Men’s 4×100 m relay
Pos Team Nat Result
1 United States (Carl Lewis, Calvin Smith, Ron Brown, Sam Graddy) USA 37.83
2 Jamaica (Raymond Stewart, Don Quarrie, Gregory Meghoo, Albert Lawrence) JAM 38.62
3 Canada (Sterling Hinds, Desai Williams, Tony Sharpe, Ben Johnson) CAN 38.70
4 Italy (Pietro Mennea, Stefano Tilli, Giovanni Bongiorni, Antonio Ullo) ITA 38.87
5 West Germany (Ralf Lübke, Jürgen Evers, Peter Klein, Jürgen Koffler) FDR 38.99
6 France (Bruno Marie-rose, Marc Gasparoni, Jean-jacques Boussemart, Antoine Richard) FRA 39.10
7 Great Britain (Allan Wells, Michael Mcfarlane, Donovan Reid, Francis Thompson) GBR 39.13
8 Brazil (Arnaldo Da Silva, Nelson Rocha, Katsuiko Nakaia, Paulo Correia) BRA 39.40

1984-08-11 Men’s 4×400 m relay
Pos Team Nat Result
1 United States (Sunder Nix, Ray Armstead, Alonzo Babers, Antonio Mckay) USA 2:57.91
2 Great Britain (Kriss Akabusi, Garry Cook, Todd Bennett, Philip Brown) GBR 2:59.13
3 Nigeria (Sunday Uti, Moses Ugbisie, Ulo Rotimi Peters, Innocent Egbunike) NGR 2:59.32
4 Australia (Bruce Frayne, Darren Clark, Gary Minihan, Rick Mitchell) AUS 2:59.70
5 Italy (Roberto Tozzi, Ernesto Nocco, Roberto Ribaud, Pietro Mennea) ITA 3:01.41
6 Barbados (Richard Louis, David Peltier, Clyde Edwards, Elvis Forde) BAR 3:01.60
7 Uganda (John Govile, Moses Kyeswa, Peter Rwamuhanda, Mike Okot) UGA 3:02.09
8 Canada (Michael Sokolowski, Doug Hinds, Brian Saunders, Tim Bethune) CAN 3:02.82

1984-08-11 Men’s 50 km walk
Pos Name Nat Result
1 Raúl González MEX 3h47:26
2 Bo Gustafsson SWE 3h53:19
3 Alessandro Bellucci ITA 3h53:45
4 Reima Salonen FIN 3h58:30
5 Raffaello Ducceschi ITA 3h59:26
6 Carl Schueler USA 3h59:46
7 Jorge Llopart SPA 4h03:09
8 José Pinto POR 4h04:42

1984-08-12 Men’s Marathon
Pos Name Nat Result
1 Carlos Lopes POR 2h09:21
2 John Treacy IRL 2h09:56
3 Charlie Spedding GBR 2h09:58
4 Takeshi Soh JAP 2h10:55
5 Robert De Castella AUS 2h11:09
6 Juma Ikangaa TAN 2h11:10
7 Joseph Nzau KEN 2h11:28
8 Djama Robleh DJI 2h11:39

W

1984-08-03 Women’s Shot put
Pos Name Nat Result
1 Claudia Losch FDR 20.48
2 Mihaela Loghin ROM 20.47
3 Gael Martin AUS 19.19
4 Judith Oakes GBR 18.14
5 Li Meisu CHN 17.96
6 Venissa Head GBR 17.90
7 Carol Cady USA 17.23
8 Florenta Craciunescu-Tacu ROM 17.23

1984-08-04 Women’s Heptathlon
Pos Name Nat Result
1 Glynis Nunn AUS 6390
2 Jackie Joyner-Kersee USA 6385
3 Sabine Everts FDR 6363
4 Cindy Greiner USA 6281
5 Judith Simpson GBR 6280
6 Sabine Braun FDR 6236
7 Tineke Hidding NED 6147
8 Kim Hagger GBR 6127

1984-08-05 Women’s 100 m
Pos Name Nat Result
1 Evelyn Ashford USA 10.97
2 Alice Brown USA 11.13
3 Merlene Ottey JAM 11.16
4 Jeanette Bolden USA 11.25
5 Grace Jackson JAM 11.39
6 Angela Bailey CAN 11.40
7 Heather Hunte-Oakes GBR 11.43
8 Angella Taylor CAN 11.62

1984-08-05 Women’s Marathon
Pos Name Nat Result
1 Joan Benoit USA 2h24:52
2 Grete Waitz NOR 2h26:18
3 Rosa Mota POR 2h26:57
4 Ingrid Kristiansen NOR 2h27:34
5 Lorraine Moller NZL 2h28:34
6 Priscilla Welch GBR 2h28:54
7 Lisa Martin AUS 2h29:03
8 Sylvie Ruegger CAN 2h29:09

1984-08-06 Women’s 400 m
Pos Name Nat Result
1 Valerie Brisco-hooks USA 48.83
2 Chandra Cheeseborough USA 49.05
3 Kathy Smallwood-Cook GBR 49.42
4 Marita Payne CAN 49.91
5 Lillie Leatherwood USA 50.25
6 Ute Thimm FDR 50.37
7 Charmaine Crooks CAN 50.45
8 Ruth Waithera KEN 51.56

1984-08-06 Women’s 800 m
Pos Name Nat Result
1 Doina Melinte ROM 1:57.60
2 Kim Gallagher USA 1:58.63
3 Rafira-fita Lovin ROM 1:58.83
4 Gabriella Dorio ITA 1:59.05
5 Lorraine Baker GBR 2:00.03
6 Ruth Wysocki USA 2:00.34
7 Margrit Klinger FDR 2:00.65
8 Caroline O’shea IRL 2:00.77

1984-08-06 Women’s Javelin throw
Pos Name Nat Result
1 Tessa Sanderson GBR 69.56
2 Tiina Lillak FIN 69.00
3 Fatima Whitbread GBR 67.14
4 Tuula Laaksalo FIN 66.40
5 Else Solberg NOR 64.52
6 Ingrid Thyssen FDR 63.26
7 Beate Peters FDR 62.34
8 Karin Smith USA 62.06

1984-08-07 Women’s Discus throw
Pos Name Nat Result
1 Ria Stalman NED 65.36
2 Leslie Deniz USA 64.86
3 Florenta Craciunescu-Tacu ROM 63.64
4 Ulla Lundholm FIN 62.84
5 Margaret Ritchie GBR 62.58
6 Ingra Manecke FDR 58.56
7 Venissa Head GBR 58.18
8 Gael Martin AUS 55.88

1984-08-08 Women’s 400 m Hurdles
Pos Name Nat Result
1 Nawal El-Moutawakel MAR 54.61
2 Judi Brown USA 55.20
3 Cristiana Cojocaru-Matei ROM 55.41
4 Pilavullakandi Usha IND 55.42
5 Ann-louise Skoglund SWE 55.43
6 Debbie Flintoff-King AUS 56.21
7 Tuija Helander FIN 56.55
8 Sandra Farmer-Patrick JAM 57.15

1984-08-09 Women’s 200 m
Pos Name Nat Result
1 Valerie Brisco-hooks USA 21.87
2 Florence Griffith-Joyner USA 22.04
3 Merlene Ottey JAM 22.09
4 Kathy Smallwood-Cook GBR 22.10
5 Grace Jackson JAM 22.20
6 Randy Givens USA 22.36
7 Rose-aimée Bacoul FRA 22.78
8 Liliane Gaschet FRA 22.86

1984-08-09 Women’s Long jump
Pos Name Nat Result
1 Anisoara Cusmir-Stanciu ROM 6.96
2 Valeria Ionescu ROM 6.81
3 Susan Hearnshaw GBR 6.80
4 Angela Thacker USA 6.78
5 Jackie Joyner-Kersee USA 6.77
6 Robyn Lorraway AUS 6.67
7 Glynis Nunn AUS 6.53
8 Shonel Ferguson BAH 6.44

1984-08-10 Women’s 3000 m
Pos Name Nat Result
1 Maricica Puica ROM 8:35.96
2 Wendy Sly GBR 8:39.47
3 Lynn Williams CAN 8:42.14
4 Cindy Bremser USA 8:42.78
5 Cornelia Bürki SWI 8:45.20
6 Aurora Cunha POR 8:46.37
7 Zola Budd-Pieterse GBR 8:48.80
8 Joan Hansen USA 8:51.53

1984-08-10 Women’s 100 m Hurdles
Pos Name Nat Result
1 Benita Fitzgerald-Brown USA 12.84
2 Shirley Strong GBR 12.88
3 Michele Chardonnet FRA 13.06
3 Kim Turner USA 13.06
5 Glynis Nunn AUS 13.20
6 Marie Noëlle-Savigny FRA 13.28
7 Ulrike Denk FDR 13.32
8 Pamela Page USA 13.40

1984-08-10 Women’s High jump
Pos Name Nat Result
1 Ulrike Meyfarth FDR 2.02
2 Sara Simeoni ITA 2.00
3 Joni Huntley USA 1.97
4 Maryse Ewanje-Epée FRA 1.94
5 Deborah Brill CAN 1.94
6 Vanessa Browne AUS 1.94
7 Zheng Dazhen CHN 1.91
8 Louise Ritter USA 1.91

1984-08-11 Women’s 1500 m
Pos Name Nat Result
1 Gabriella Dorio ITA 4:03.25
2 Doina Melinte ROM 4:03.76
3 Maricica Puica ROM 4:04.15
4 Roswitha Gerdes FDR 4:04.41
5 Christine Benning ENG 4:04.70
6 Christina Boxer-Cahill GBR 4:05.53
7 Brit Mcroberts CAN 4:05.98
8 Ruth Wysocki USA 4:08.92

1984-08-11 Women’s 4×100 m relay
Pos Team Nat Result
1 United States (Alice Brown, Jeanette Bolden, Chandra Cheeseborough, Evelyn Ashford) USA 41.65
2 Canada (Angela Bailey, Marita Payne, Angella Taylor, France Gareau) CAN 42.77
3 Great Britain (Simmone Jacobs, Kathy Smallwood-Cook, Beverley Goddard-Callender, Heather Hunte-Oakes) GBR 43.71
4 France (Rose-aimée Bacoul, Liliane Gaschet, Marie-France Loval, Raymonde Naigre) FRA 43.75
5 West Germany (Edith Oker, Michaela Schabinger, Heide-elke Gaugel, Ute Thimm) FDR 43.57
6 Bahamas (Eldece Clarke-Lewis, Pauline Davis-Thompson, Debbie Greene, Oralee Fowler) BAH 44.18
7 Trinidad and Tobago (Janice Bernard, Gillian Forde, Ester Hope-Washington, Angela Williams) TRI 44.23
8 Jamaica (Juliet Cuthbert, Grace Jackson, Veronica Findlay, Merlene Ottey) JAM 53.54

1984-08-11 Women’s 4×400 m relay
Pos Team Nat Result
1 United States (Lillie Leatherwood, Sherri Howard, Valerie Brisco-hooks, Chandra Cheeseborough) USA 3:18.29
2 Canada (Charmaine Crooks, Jillian Richardson-Briscoe, Molly Killingbeck, Marita Payne) CAN 3:21.21
3 West Germany (Heike Schulte-Mattler, Ute Thimm, Heide-Elke Gaugel, Gaby Bussmann) FDR 3:22.98
4 Great Britain (Michelle Probert-Scutt, Helen Barnett, Gladys Taylor, Joslyn Hoyte-Smith) GBR 3:25.51
5 Jamaica (Ilrey Oliver, Cynthia Green, Cathy Rattray-Williams, Grace Jackson) JAM 3:27.57
6 Italy (Patrizia Lombardo, Cosetta Compana, Marisa Masullo, Erica Rossi) ITA 3:30.82
7 India IND 3:32.49

M

Men’s Shot put
Pos Name Nat Result
1 Ulf Timmermann DDR 22.47
2 Randy Barnes USA 22.39
3 Werner Günthör SWI 21.99
4 Udo Beyer DDR 21.40
5 Remigius Machura CZE 20.57
6 Gert Weil CHI 20.38
7 Alessandro Andrei ITA 20.36
8 Sergey Smirnov URS 20.36

Men’s 20 km walk
Pos Name Nat Result
1 Jozef Pribilinec CZE 1h19:57
2 Ronald Weigel DDR 1h20:00
3 Maurizio Damilano ITA 1h20:14
4 José Marin SPA 1h20:34
5 Roman Mrazek CZE 1h20:43
6 Mikhail Shchennikov RUS 1h20:47
7 Carlos Mercenario MEX 1h20:53
8 Axel Noack DDR 1h21:14

Men’s 100 m
Pos Name Nat Result
1 Carl Lewis USA 9.92
2 Linford Christie GBR 9.97
3 Calvin Smith USA 9.99
4 Dennis Mitchell USA 10.04
5 Robson Da Silva BRA 10.11
6 Desai Williams CAN 10.11
7 Raymond Stewart JAM 12.26

DQ Ben Johnson CAN 9.79

Men’s Triple jump
Pos Name Nat Result
1 Khristo Markov BUL 17.61
2 Igor Lapshin URS 17.52
3 Aleksandr Kovalenko URS 17.42
4 Oleg Protsenko URS 17.38
5 Charles Simpkins USA 17.29
6 William Banks USA 17.03
7 Ivan Slanar CZE 16.75
8 Jacek Pastusinski POL 16.72

Men’s 400 m Hurdles
Pos Name Nat Result
1 Andre Phillips USA 47.19
2 Amadou Dia Ba SEN 47.23
3 Edwin Moses USA 47.56
4 Kevin Young USA 47.94
5 Winthrop Graham JAM 48.04
6 Kriss Akabusi GBR 48.69
7 Harald Schmid FDR 48.76
8 Edgar Itt FDR 48.78

Men’s High jump
Pos Name Nat Result
1 Gennadiy Avdeyenko URS 2.38
2 Hollis Conway USA 2.36
3 Rudolf Povarnytsyn URS 2.36
3 Patrik Sjoeberg SWE 2.36
5 Clarence Saunders BER 2.34
6 Dietmar Moegenburg FDR 2.34
7 Dalton Grant GBR 2.31
7 Igor Paklin URS 2.31
7 Carlo Thranhardt FDR 2.31

Men’s Javelin throw
Pos Name Nat Result
1 Tapio Korjus FIN 84.28
2 Jan Zelezný CZE 84.12
3 Seppo Räty FIN 83.26
4 Klaus Tafelmeier FDR 82.72
5 Viktor Yevsyukov URS 82.32
6 Gerald Weiss DDR 81.30
7 Vladimir Ovchinnikov URS 79.12
8 Dag Wennlund SWE 78.30

Men’s 400 m
Pos Name Nat Result
1 Steve Lewis USA 43.87
2 Harry Reynolds USA 43.93
3 Danny Everett USA 44.09
4 Darren Clark AUS 44.55
5 Innocent Egbunike NGR 44.72
6 Bertland Cameron JAM 44.94
7 Ian Morris TRI 44.95
8 Mohamed Al-malky OMA 45.03

Men’s 800 m
Pos Name Nat Result
1 Paul Ereng KEN 1:43.45
2 Joaquim Cruz BRA 1:43.90
3 Said Aouita MAR 1:44.06
4 Peter Elliott GBR 1:44.12
5 Johnny Gray USA 1:44.80
6 José Luiz Barbosa BRA 1:46.39
7 Donato Sabia ITA 1:48.03
8 Nixon Kiprotich KEN 1:49.55

Men’s 10000 m
Pos Name Nat Result
1 Moulay Brahim Boutayeb MAR 27:21.46
2 Salvatore Antibo ITA 27:23.55
3 Kipkemboi Kimeli KEN 27:25.16
4 Jean-louis Prianon FRA 27:36.43
5 Arturo Barrios MEX 27:39.32
6 Hansjörg Kunze DDR 27:39.35
7 Paul Arpin FRA 27:39.36
8 Moses Tanui KEN 27:47.23

Men’s Long jump
Pos Name Nat Result
1 Carl Lewis USA 8.72
2 Mike Powell USA 8.49
3 Larry Myricks USA 8.27
4 Giovanni Evangelisti ITA 8.08
5 Antonio Corgos SPA 8.03
6 László Szalma HUN 8.00
7 Norbert Brige FRA 7.97
8 Leonid Voloshin URS 7.89

Men’s Hammer throw
Pos Name Nat Result
1 Sergey Litvinov URS 84.80
2 Yuriy Sedykh URS 83.76
3 Jüri Tamm URS 81.16
4 Ralf Haber DDR 80.44
5 Heinz Weis FDR 79.16
6 Tibor Gécsek HUN 78.36
7 Imre Szitás HUN 77.04
8 Ivan Tanev BUL 76.08

Men’s 200 m
Pos Name Nat Result
1 Joe Deloach USA 19.75
2 Carl Lewis USA 19.79
3 Robson Da Silva BRA 20.04
4 Linford Christie GBR 20.09
5 Atlee Mahorn CAN 20.39
6 Gilles Quenehervé FRA 20.40
7 Michael Rosswess GBR 20.51
8 Bruno Marie-rose FRA 20.58

Men’s 110 m Hurdles
Pos Name Nat Result
1 Roger Kingdom USA 12.98
2 Colin Jackson GBR 13.28
3 Anthony Campbell USA 13.38
4 Vladimir Shishkin URS 13.51
5 Jonathan Ridgeon GBR 13.52
6 Tony Jarrett GBR 13.54
7 Mark Mckoy CAN 13.61
8 Arthur Blake USA 13.96

Men’s Pole vault
Pos Name Nat Result
1 Sergey Bubka UKR 5.90
2 Radion Gataullin URS 5.85
3 Grigoriy Yegorov KAZ 5.80
4 Earl Bell USA 5.70
5 Philippe Collet FRA 5.70
5 Thierry Vigneron FRA 5.70
7 István Bagyula HUN 5.60
8 Philippe D’encausse FRA 5.60

Men’s Decathlon
Pos Name Nat Result
1 Christian Schenk DDR 8488
2 Torsten Voss DDR 8399
3 David Steen CAN 8328
4 Daley Thompson GBR 8306
5 Christian Plaziat FRA 8272
6 Alain Blondel FRA 8268
7 Timothy Bright USA 8216
8 Robert De Wit NED 8189

Men’s 3000 m Steeplechase
Pos Name Nat Result
1 Julius Kariuki USA 8:05.51
2 Peter Koech KEN 8:06.79
3 Mark Rowland GBR 8:07.96
4 Alessandro Lambruschini ITA 8:12.17
5 William Van Dijck BEL 8:13.99
6 Henry Marsh USA 8:14.39
7 Patrick Sang KEN 8:15.22
8 Boguslaw Maminski POL 8:15.97

Men’s 50 km walk
Pos Name Nat Result
1 Vyacheslav Ivanenko URS 3h38:29
2 Ronald Weigel DDR 3h38:56
3 Hartwig Gauder DDR 3h39:45
4 Aleksandr Potashov URS 3h41:00
5 José Marin SPA 3h43:03
6 Simon Baker AUS 3h44:07
7 Bo Gustafsson SWE 3h44:49
8 Raffaello Ducceschi ITA 3h45:43

Men’s 1500 m
Pos Name Nat Result
1 Peter Rono KEN 3:35.96
2 Peter Elliott GBR 3:36.15
3 Jens-peter Herold DDR 3:36.21
4 Steve Cram GBR 3:36.24
5 Steve Scott USA 3:36.99
6 Han Kulker NED 3:37.08
7 Kipkoech Cheruiyot KEN 3:37.94
8 Marcus O’sullivan IRL 3:38.39

Men’s 5000 m
Pos Name Nat Result
1 John Ngugi KEN 13:11.70
2 Dieter Baumann FDR 3:15.52
3 Hansjörg Kunze DDR 13:15.73
4 Domingos Castro POR 13:16.09
5 Sydney Maree USA 13:23.69
6 Jack Buckner GBR 13:23.85
7 Stefano Mei ITA 13:26.17
8 Evgeni Ignatov BUL 13:26.41

Men’s Discus throw
Pos Name Nat Result
1 Jürgen Schult DDR 68.82
2 Romas Ubartas LTU 67.48
3 Rolf Danneberg FDR 67.38
4 Yuriy Dumchev URS 66.42
5 Maurice Wilkins USA 65.90
6 Gejza Valent CZE 65.80
7 Knut Hjeltnes NOR 64.94
8 Jay Silvester USA 61.98

Men’s 4×100 m relay
Pos Team Nat Result
1 Soviet Union (Vitaliy Savin, Vladimir Muravyov, Vladimir Krylov, Viktor Bryzgin) URS 38.19
2 Great Britain (Linford Christie, Michael Mcfarlane, John Regis, Elliott Bunney) GBR 38.28
3 France (Max Morinière, Gilles Quenehervé, Daniel Sangouma, Bruno Marie-rose) FRA 38.40
4 Jamaica (John Mair, Clive Wright, Gregory Meghoo, Christopher Faulknor) JAM 38.47
5 Italy (Stefano Tilli, Pierfrancesco Pavoni, Sandro Floris, Ezio Madonia) ITA 38.54
6 West Germany (Dirk Schweisfurth, Peter Klein, Christian Haas, Fritz Heer) FDR 38.55
7 Canada (Brian Morrison, Cyprian Enweani, Atlee Mahorn, Desai Williams) CAN 38.93
8 Hungary (Attila Kovács, István Tatar, László Karaffa, György Bakos) HUN 39.19

Men’s 4×400 m relay
Pos Team Nat Result
1 United States (Danny Everett, Steve Lewis, Kevin Robinzine, Harry Reynolds) USA 2:56.16
2 Jamaica (Howard Davis, Devon Morris, Winthrop Graham, Bertland Cameron) JAM 3:00.30
3 West Germany (Norbert Dobeleit, Edgar Itt, Joerg Vaihinger, Ralf Lübke) FDR 3:00.56
4 East Germany (Jens Carlowitz, Mathias Schersing, Frank Moeller, Thomas Schoenlebe) DDR 3:01.13
5 Great Britain (Brian Whittle, Kriss Akabusi, Todd Bennett, Philip Brown) GBR 3:02.00
6 Australia (Robert Ballard, Mark Garner, Miles Murphy, Darren Clark) AUS 3:02.49
7 Nigeria (Sunday Uti, Moses Ugbisie, Henry Amike, Innocent Egbunike) NGR 3:02.50
8 Kenya (Tato Sawe, Lucas Sang, Paul Ereng, Simon Kipkemboi) KEN 3:04.69

Men’s Marathon
Pos Name Nat Result
1 Gelindo Bordin ITA 2h10:32
2 Douglas Wakiihuri KEN 2h10:47
3 Hussein Ahmed Saleh DJI 2h10:59
4 Takeyuki Nakayama JAP 2h11:05
5 Steve Moneghetti AUS 2h11:49
6 Charlie Spedding GBR 2h12:19
7 Juma Ikangaa TAN 2h13:06
8 Robert De Castella AUS 2h13:07

W

Women’s Marathon
Pos Name Nat Result
1 Rosa Mota POR 2h25:40
2 Lisa Martin AUS 2h25:53
3 Katrin Dörre-Heinig GER 2h26:21
4 Tatyana Polovynska URS 2h27:05
5 Zhao Yufeng CHN 2h27:06
6 Laura Fogli ITA 2h27:49
7 Daniele Kaber LUX 2h29:23
8 Maria Curatolo ITA 2h30:14

Women’s Heptathlon
Pos Name Nat Result
1 Jackie Joyner-Kersee USA 7291
2 Sabine John-Paetz DDR 6897
3 Anke Behmer DDR 6858
4 Natalya Shubenkova URS 6540
5 Remigia Sablovskaite URS 6456
6 Ines Schulz DDR 6411
7 Jane Flemming AUS 6351
8 Cindy Greiner USA 6297

Women’s 100 m
Pos Name Nat Result
1 Florence Griffith-Joyner USA 10.54
2 Evelyn Ashford USA 10.83
3 Heike Drechsler DDR 10.85
4 Grace Jackson JAM 10.97
5 Gwen Torrence USA 10.97
6 Natalya Pomoshchnikova URS 11.00
7 Juliet Cuthbert JAM 11.26
8 Anelia Vechernikova BUL 11.49

Women’s 3000 m
Pos Name Nat Result
1 Tatyana Samolenko-Dorovskikh URS 8:26.53
2 Paula Ivan ROM 8:27.15
3 Yvonne Murray GBR 8:29.02
4 Yelena Romanova URS 8:30.45
5 Natalya Artyomova URS 8:31.67
6 Vicki Huber USA 8:37.25
7 Wendy Sly GBR 8:37.70
8 Lynn Williams CAN 8:38.43

Women’s 400 m
Pos Name Nat Result
1 Olga Bryzgina URS 48.65
2 Petra Müller DDR 49.45
3 Olga Nazarova RUS 49.90
4 Valerie Brisco-hooks USA 50.16
5 Diane Dixon USA 50.72
6 Denean Howard-Hill USA 51.12
7 Helga Arendt FDR 51.17
8 Maree Holland AUS 51.25

Women’s 800 m
Pos Name Nat Result
1 Sigrun Wodars DDR 1:56.10
2 Christine Wachtel DDR 1:56.54
3 Kim Gallagher USA 1:56.91
4 Slobodanka Colovic YUG 1:57.50
5 Delisa Floyd USA 1:57.80
6 Inna Yevseyeva URS 1:59.37
7 Teresa Zúniga SPA 1:59.82
8 Diane Edwards GBR 2:00.77

Women’s Javelin throw
Pos Name Nat Result
1 Petra Felke-Meier DDR 74.68
2 Fatima Whitbread GBR 70.32
3 Beate Koch DDR 67.30
4 Irina Kostyuchenkova URS 67.00
5 Silke Renk DDR 66.38
6 Natalya Yermolovich URS 64.84
7 Donna Mayhew USA 61.78
8 Ingrid Thyssen FDR 60.76

Women’s 400 m Hurdles
Pos Name Nat Result
1 Debbie Flintoff-King AUS 53.17
2 Tatyana Ledovskaya URS 53.18
3 Ellen Fiedler DDR 53.63
4 Sabine Busch DDR 53.69
5 Sally Gunnell GBR 54.03
6 Gudrun Abt FDR 54.04
7 Tatyana Kurochkina BLR 54.39
8 Latanya Sheffield USA 55.32

Women’s 200 m
Pos Name Nat Result
1 Florence Griffith-Joyner USA 21.72
2 Grace Jackson JAM 21.95
3 Heike Drechsler DDR 22.09
4 Merlene Ottey JAM 22.09
5 Silke Gladisch-Moeller DDR 22.17
6 Gwen Torrence USA 22.33
7 Maya Azarashvili GEO 22.42
8 Galina Malchugina RUS

Women’s Long jump
Pos Name Nat Result
1 Jackie Joyner-Kersee USA 7.40
2 Heike Drechsler DDR 7.22
3 Galina Chistyakova URS 7.11
4 Olena Belevska URS 7.04
5 Nicole Boegman AUS 6.73
6 Fiona May GBR 6.62
7 Agata Karczmarek POL 6.60
8 Sabine John DDR 6.55

Women’s Discus throw
Pos Name Nat Result
1 Martina Hellmann DDR 72.30
2 Diana Gansky DDR 71.88
3 Tsvetanka Khristova BUL 69.74
4 Svetla Mitkova-Sinirtas BUL 69.14
5 Yelina Zvereva URS 68.94
6 Zdénka Silhavá CZE 67.84
7 Gabriele Reinsch DDR 67.26
8 Hou Xuemei CHN 65.94

Women’s 10000 m
Pos Name Nat Result
1 Olga Bondarenko URS 31:05.21
2 Liz McColgan GBR 31:08.44
3 Olena Zhupiyeva URS 31:19.82
4 Kathrin Ullrich DDR 31:29.27
5 Francie Larrieu-smith USA 31:35.52
6 Lynn Jennings USA 31:39.93
7 Wang Xiuting CHN 31:40.23
8 Susan Lee CAN 31:50.51

Women’s 100 m Hurdles
Pos Name Nat Result
1 Jordanka Donkova BUL 12.38
2 Gloria Siebert DDR 12.61
3 Claudia Zackiewicz FDR 12.75
4 Natalya Grigoryeva URS 12.79
5 Florence Colle FRA 12.98
6 Julie Rocheleau CAN 12.99
7 Monique Ewanje-Epée FRA 13.14
8 Cornelia Oschkenat DDR 13.73

Women’s High jump
Pos Name Nat Result
1 Louise Ritter USA 2.03
2 Stefka Kostadinova BUL 2.01
3 Tamara Bykova URS 1.99
4 Olga Turchak URS 1.96
5 Ludmila Andonova BUL 1.93
5 Alina Astafei ROM 1.93
7 Christine Stanton AUS 1.93
8 Diana Davies GBR 1.90
8 Kim Hee-sun KOR 1.90

Women’s 1500 m
Pos Name Nat Result
1 Paula Ivan ROM 3:53.96
2 Laimute Baikauskaite URS 4:00.24
3 Tatyana Samolenko-Dorovskikh URS 4:00.30
4 Christina Boxer-Cahill GBR 4:00.64
5 Lynn Williams CAN 4:00.86
6 Andrea Hahmann DDR 4:00.96
7 Shireen Bailey GBR 4:02.32
8 Mary Slaney-Decker USA 4:02.49

Women’s Shot put
Pos Name Nat Result
1 Natalya Lisovskaya URS 22.24
2 Kathrin Neimke DDR 21.07
3 Li Meisu CHN 21.06
4 Ines Mueller DDR 20.37
5 Claudia Losch FDR 20.27
6 Heike Hartwig DDR 20.20
7 Natalya Akhrimenko URS 20.13
8 Huang Zhihong CHN 19.82

Women’s 4×100 m relay
Pos Team Nat Result
1 United States (Alice Brown, Sheila Echols, Florence Griffith-Joyner, Evelyn Ashford) USA 41.98
2 East Germany (Silke Gladisch-Moeller, Kerstin Behrendt, Ingrid Lange, Marlies Goehr) DDR 42.09
3 Soviet Union (Lyudmila Kondratyeva, Galina Malchugina, Marina Zhirova, Natalya Pomoshchnikova) URS 42.75
4 West Germany (Sabine Richter, Ulrike Sarvari, Andrea Thomas, Ute Thimm) FDR 42.76
5 Bulgaria (Tsvetanka Ilieva, Valia Demireva, Nadezhda Georgieva, Jordanka Donkova) BUL 43.02
6 Poland (Joanna Smolarek, Jolanta Janota, Ewa Pisiewicz, Agnieszka Siwek) POL 43.93
7 France (Françoise Leroux, Muriel Leroy, Laurence Bily, Patricia Girard-Léno) FRA 44.02

Women’s 4×400 m relay
Pos Team Nat Result
1 Soviet Union (Tatyana Ledovskaya, Olga Nazarova, Mariya Pingina, Olga Bryzgina) URS 3:15.17
2 United States (Denean Howard-Hill, Diane Dixon, Valerie Brisco-Hooks, Florence Griffith-Joyner) USA 3:15.57
3 East Germany (Dagmar Neubauer, Kirsten Emmelmann, Sabine Busch, Petra Müller) DDR 3:18.29
4 West Germany (Ute Thimm, Helga Arendt, Andrea Thomas, Gudrun Abt) FDR 3:22.49
5 Jamaica (Sandie Richards, Andrea Thomas, Cathy Rattray-Williams, Sharon Powell) JAM 3:23.13
6 Great Britain (Linda Keough, Jennifer Stoute, Angela Piggford, Sally Gunnell) GBR 3:26.89
7 France (Fabienne Ficher, Nathalie Simon, Nadine Debois, Evelyne Elien) FRA 3:29.37

M

1992-07-31 Men’s Shot put
Pos Name Nat Result
1 Michael Stulce USA 21.70
2 James Doehring USA 20.96
3 Vyacheslav Lykho EUN 20.94
4 Werner Günthör SWI 20.91
5 Ulf Timmermann DDR 20.49
6 Klaus Bodenmueller AUT 20.48
7 Dragan Peric SCG 20.32
8 Aleksandr Klimenko UKR 20.23

1992-07-31 Men’s 20 km walk
Pos Name Nat Result
1 Daniel Plaza SPA 1h21:45
2 Guillaume Leblanc CAN 1h22:25
3 Giovanni De Benedictis ITA 1h23:11
4 Maurizio Damilano ITA 1h23:39
5 Chen Shaoguo CHN 1h24:06
6 James Mcdonald IRL 1h25:16
7 Daniel García MEX 1h25:35
8 Sándor Urbanik HUN 1h26:08

1992-08-01 Men’s 100 m
Pos Name Nat Result
1 Linford Christie GBR 9.96
2 Frank Fredericks NAM 10.02
3 Dennis Mitchell USA 10.04
4 Bruny Surin CAN 10.09
5 Leroy Burrell USA 10.10
6 Olapade Adeniken NGR 10.12
7 Raymond Stewart JAM 10.22
8 Davidson Ezinwa NGR 10.26

1992-08-02 Men’s High jump
Pos Name Nat Result
1 Javier Sotomayor CUB 2.34
2 Patrik Sjöberg SWE 2.34
3 Hollis Conway USA 2.34
3 Tim Forsyth AUS 2.34
3 Artur Partyka POL 2.34
6 Ralf Sonn FDR 2.31
7 Troy Kemp BAH 2.31
8 Charles Austin USA 2.28
8 Marino Drake CUB 2.28

1992-08-02 Men’s Hammer throw
Pos Name Nat Result
1 Andrey Abduvaliyev UZB 82.54
2 Igor Astapkovich BLR 81.96
3 Igor Nikulin RUS 81.38
4 Tibor Gécsek HUN 77.78
5 Jüri Tamm URS 77.52
6 Heinz Weis FDR 76.90
7 Lance Deal USA 76.84
8 Sean Carlin AUS 76.16

1992-08-03 Men’s 10000 m
Pos Name Nat Result
1 Khalid Skah MAR 27:46.70
2 Richard Chelimo KEN 27:47.72
3 Addis Abebe ETH 28:00.07
4 Salvatore Antibo ITA 28:11.39
5 Arturo Barrios Flores MEX 28:17.79
6 German Silva MEX 28:20.19
7 William Koech KEN 28:25.18
8 Moses Tanui KEN 28:27.11

1992-08-03 Men’s 110 m Hurdles
Pos Name Nat Result
1 Mark Mckoy CAN 13.12
2 Tony Dees USA 13.24
3 Jack Pierce USA 13.26
4 Tony Jarrett GBR 13.26
5 Florian Schwarthoff FDR 13.29
6 Emilio Valle CUB 13.41
7 Colin Jackson GBR 13.46
8 Hughie Teape GBR 14.00

1992-08-03 Men’s Triple jump
Pos Name Nat Result
1 Mike Conley USA 18.17
2 Charles Simpkins USA 17.60
3 Frank Rutherford BAH 17.36
4 Leonid Voloshin URS 17.32
5 Brian Wellman BER 17.24
6 Yoelbi Quesada CUB 17.18
7 Aleksandr Kovalenko URS 17.06
8 Zou Sixin CHN 17.00

1992-08-05 Men’s 400 m
Pos Name Nat Result
1 Quincy Watts USA 43.50
2 Steve Lewis USA 44.21
3 Samson Kitur KEN 44.24
4 Ian Morris TRI 44.25
5 Roberto Hernández CUB 44.52
6 David Grindley GBR 44.75
7 Ibrahim Ismail QAT 45.10
8 Susumu Takano JAP 45.18

1992-08-05 Men’s 800 m
Pos Name Nat Result
1 William Tanui KEN 1:43.66
2 Nixon Kiprotich KEN 1:43.70
3 Johnny Gray USA 1:43.97
4 José Luiz Barbosa BRA 1:45.06
5 Andrea Benvenuti ITA 1:45.23
6 Curtis Robb GBR 1:45.57
7 Reda Abdenouz ALG 1:48.34

1992-08-05 Men’s Discus throw
Pos Name Nat Result
1 Romas Ubartas LTU 65.12
2 Jürgen Schult DDR 64.94
3 Roberto Moya SPA 64.12
4 Costel Grasu ROM 62.86
5 Attila Horváth HUN 62.82
6 Juan Martínez CUB 62.64
7 Dmitriy Kovtsun EUN 62.04
8 Dmitriy Shevchenko RUS 61.78

1992-08-06 Men’s 200 m
Pos Name Nat Result
1 Mike Marsh USA 20.01
2 Frank Fredericks NAM 20.13
3 Michael Bates USA 20.38
4 Robson Da Silva BRA 20.45
5 Olapade Adeniken NGR 20.50
6 John Regis GBR 20.55
7 Oluyemi Kayode NGR 20.67
8 Marcus Adam GBR 20.80

1992-08-06 Men’s 400 m Hurdles
Pos Name Nat Result
1 Kevin Young USA 46.78
2 Winthrop Graham JAM 47.66
3 Kriss Akabusi GBR 47.82
4 Stéphane Diagana FRA 48.13
5 Niklas Wallenlind SWE 48.63
6 Oleg Tverdokhleb UKR 48.63
7 Stéphane Caristan FRA 48.86
8 David Patrick USA 49.26

1992-08-06 Men’s Long jump
Pos Name Nat Result
1 Carl Lewis USA 8.67
2 Mike Powell USA 8.64
3 Joe Greene USA 8.34
4 Iván Pedroso CUB 8.11
5 Jaime Jefferson CUB 8.08
6 Konstantinos Koukodimos GRE 8.04
7 Dmitriy Bagryanov EUN 7.98
8 Huang Geng CHN 7.87

1992-08-06 Men’s Decathlon
Pos Name Nat Result
1 Robert Zmelik CZE 8611
2 Antonio Peñalver SPA 8412
3 David ‘Dave’ Johnson USA 8309
4 Dezsó Szabó HUN 8199
5 Robert Muzzio USA 8195
6 Paul Meier GER 8192
7 William Motti FRA 8164
8 Ramil Ganiyev UZB 8160

1992-08-07 Men’s 3000 m Steeplechase
Pos Name Nat Result
1 Matthew Birir KEN 8:08.84
2 Patrick Sang KEN 8:09.55
3 William Mutwol KEN 8:10.74
4 Alessandro Lambruschini ITA 8:15.52
5 Steffen Brand FDR 8:16.60
6 Tom Hanlon GBR 8:18.14
7 Brian Diemer USA 8:18.77
8 Azzeddine Brahmi ALG 8:20.71

1992-08-07 Men’s Pole vault
Pos Name Nat Result
1 Maksim Tarasov RUS 5.80
2 Igor Trandenkov RUS 5.80
3 Javier García SPA 5.75
4 Kory Tarpenning USA 5.75
5 David Volz USA 5.65
6 Asko Peltoniemi FIN 5.60
7 Philippe Collet FRA 5.55
8 Yevgeny Krasnov ISR 5.40

1992-08-07 Men’s 50 km walk
Pos Name Nat Result
1 Andrey Perlov URS 3h50:13
2 Carlos Mercenario MEX 3h52:09
3 Ronald Weigel DDR 3h53:45
4 Valeriy Spitsyn RUS 3h54:39
5 Roman Mrazek CZE 3h55:21
6 Hartwig Gauder DDR 3h56:47
7 Valentin Kononen FIN 3h57:21
8 Miguel Rodríguez MEX 3h58:26

1992-08-08 Men’s 1500 m
Pos Name Nat Result
1 Fermín Cacho SPA 3:40.12
2 Rachid El Basir MAR 3:40.62
3 Mohamed Ahmed Sulaiman QAT 3:40.69
4 Joseph Chesire KEN 3:41.12
5 Jonah Birir KEN 3:41.27
6 Jens-peter Herold DDR 3:41.53
7 Noureddine Morceli ALG 3:41.70
8 Jim Spivey USA 3:41.74

1992-08-08 Men’s 5000 m
Pos Name Nat Result
1 Dieter Baumann FDR 13:12.52
2 Paul Bitok KEN 13:12.71
3 Fita Bayisa ETH 13:13.03
4 Moulay Brahim Boutayeb MAR 13:13.27
5 Yobes Ondieki KEN 13:17.50
6 Worku Bikila ETH 13:23.52
7 Rob Denmark GBR 13:27.76
8 Abel Antón SPA 13:27.80

1992-08-08 Men’s Javelin throw
Pos Name Nat Result
1 Jan Zelezný CZE 89.66
2 Seppo Räty FIN 86.60
3 Steve Backley GBR 83.38
4 Kimmo Kinnunen FIN 82.62
5 Sigurdur Einarsson ISL 80.34
6 Juha Laukkanen FIN 79.20
7 Michael Barnett USA 78.64
8 Andrey Shevchuk EUN 77.74

1992-08-08 Men’s 4×100 m relay
Pos Team Nat Result
1 United States (Carl Lewis, Dennis Mitchell, Leroy Burrell, Mike Marsh) USA 37.40
2 Nigeria (Davidson Ezinwa, Olapade Adeniken, Chidi Imoh, Oluyemi Kayode) NGR 37.98
3 Cuba (Jorge Luis Aguilera, Joel Isasi, Joel Lamela, Andrés Simon) CUB 38.00
4 Great Britain (Linford Christie, John Regis, Tony Jarrett, Marcus Adam) GBR 38.08
5 Community of Independent States (Vitaliy Savin, Andrey Fedoriv, Edvin Ivanov, Pavel Galkin) EUN 38.17
6 Japan (Tatsuo Sugimoto, Satoru Inoue, Hisatsugu Suzuki, Shinji Aoto) JAP 38.77
7 Austria (Franz Ratzenberger, Andreas Berger, Thomas Renner, Christoph Postinger) AUT 39.30
8 Ivory Coast CIV 39.31

1992-08-08 Men’s 4×400 m relay
Pos Team Nat Result
1 United States (Andrew Valmon, Quincy Watts, Michael Johnson, Steve Lewis) USA 2:55.74
2 Cuba (Lazaro Martínez, Héctor Herrera, Norberto Tellez, Roberto Hernández) CUB 2:59.51
3 Great Britain (Roger Black, David Grindley, Kriss Akabusi, John Regis) GBR 2:59.73
4 Brazil (Robson Da Silva, Edielson Rocha, Sergio Matias, Sidney Telles) BRA 3:01.61
5 Nigeria (Udeme Ekpeyong, Emmanuel Okoli, Hassan Bosso, Sunday Bada) NGR 3:01.71
6 Italy (Alessandro Aimar, Marco Vaccari, Fabio Grossi, Andrea Nuti) ITA 3:02.18
7 Trinidad and Tobago (Alvin Daniel, Patrick Delice, Neil De Silva, Ian Morris) TRI 3:03.31

1992-08-09 Men’s Marathon
Pos Name Nat Result
1 Hwang Young-cho KOR 2h13:23
2 Koichi Morishita JAP 2h13:45
3 Stephan Freigang GER 2h14:00
4 Takeyuki Nakayama JAP 2h14:02
5 Salvatore Bettiol ITA 2h14:15
6 Salah Kokaich MAR 2h14:25
7 Jan Huruk POL 2h14:32
8 Hiromi Taniguchi JAP 2h14:42

W

1992-08-01 Women’s 100 m
Pos Name Nat Result
1 Gail Devers USA 10.82
2 Juliet Cuthbert JAM 10.83
3 Irina Privalova RUS 10.84
4 Gwen Torrence USA 10.86
5 Merlene Ottey JAM 10.88
6 Anelia Nuneva BUL 11.10
7 Mary Onyali-Omagbemi NGR 11.15
8 Liliana Allen CUB 11.19

1992-08-01 Women’s Javelin throw
Pos Name Nat Result
1 Silke Renk DDR 68.34
2 Natalya Shikolenko BLR 68.26
3 Karen Forkel DDR 66.86
4 Tessa Sanderson GBR 63.58
5 Else Hattestad-Solberg NOR 63.54
6 Heli Rantanen FIN 62.34
7 Petra Meier-Felke GER 59.02
8 Dulce García CUB 58.26

1992-08-01 Women’s Marathon
Pos Name Nat Result
1 Valentina Yegorova RUS 2h32:41
2 Yuko Arimori JAP 2h32:49
3 Lorraine Moller NZL 2h33:59
4 Sachiko Yamashita JAP 2h33:59
5 Katrin Dörre-Heinig GER 2h36:26
6 Mun Gyong-Ae PRK 2h36:48
7 Manuela Machado POR 2h38:22
8 Ramilia Burangulova EUN 2h38:46

1992-08-02 Women’s 3000 m
Pos Name Nat Result
1 Yelena Romanova URS 8:46.04
2 Tatyana Dorovskikh-Samolenko EUN 8:46.85
3 Angela Chalmers CAN 8:47.22
4 Sonia O”Sullivan IRL 8:47.41
5 Patricia Plumer USA 8:48.29
6 Yelena Kopytova RUS 8:49.55
7 Shelly Steely USA 8:52.67
8 Yvonne Murray GBR 8:55.85

1992-08-02 Women’s Heptathlon
Pos Name Nat Result
1 Jackie Joyner-Kersee USA 7044
2 Irina Belova RUS 6845
3 Sabine Braun FDR 6649
4 Liliana Nastase ROM 6619
5 Svetla Dimitrova BUL 6464
6 Peggy Beer DDR 6434
7 Birgit Clarius FDR 6388
8 Urszula Wlodarczyk POL 6333

1992-08-03 Women’s 800 m
Pos Name Nat Result
1 Ellen Van Langen NED 1:55.54
2 Liliya Nurutdinova URS 1:55.99
3 Ana Fidelia Quirot CUB 1:56.80
4 Inna Yevseyeva URS 1:57.20
5 Maria de Lurdes Mutola MOZ 1:57.49
6 Ella Kovacs ROM 1:57.95
7 Joetta Clark USA 1:58.06
8 Lyubov Gurina RUS 1:58.13

1992-08-03 Women’s Discus throw
Pos Name Nat Result
1 Maritza Marten CUB 70.06
2 Tsvetanka Khristova BUL 67.78
3 Daniela Costian AUS 66.24
4 Larissa Korotkevich EUN 65.52
5 Olga Burova EUN 64.02
6 Hilda Ramos CUB 63.80
7 Irina Yatchenko BLR 63.74
8 Stefania Simova BUL 63.42

1992-08-03 Women’s 10 km walk
Pos Name Nat Result
1 Chen Yueling CHN 44:32
2 Yelena Nikolayeva RUS 44:33
3 Li Chunxiu CHN 44:41
4 Sari Essayah FIN 45:08
5 Cui Yingzi CHN 45:15
6 Madelein Svensson SWE 45:17
7 Annarita Sidoti ITA 45:23
8 Yelena Sayko RUS 45:28

1992-08-05 Women’s 400 m
Pos Name Nat Result
1 Marie-Josée Pérec FRA 48.83
2 Olga Bryzgina URS 49.05
3 Ximena Restrepo COL 49.64
4 Olga Nazarova RUS 49.69
5 Jillian Richardson-Briscoe CAN 49.93
6 Rochelle Stevens USA 50.11
7 Sandie Richards JAM 50.19
8 Phylis Smith GBR 50.87

1992-08-05 Women’s 400 m Hurdles
Pos Name Nat Result
1 Sally Gunnell GBR 53.23
2 Sandra Farmer-Patrick JAM 53.69
3 Janeene Vickers USA 54.31
4 Tatyana Ledovskaya URS 54.31
5 Vera Ordina EUN 54.83
6 Margarita Ponomaryova RUS 54.83
7 Deon Hemmings JAM 55.58

1992-08-06 Women’s 200 m
Pos Name Nat Result
1 Gwen Torrence USA 21.81
2 Juliet Cuthbert JAM 22.02
3 Merlene Ottey JAM 22.09
4 Irina Privalova RUS 22.19
5 Carlette Guidry USA 22.30
6 Grace Jackson JAM 22.58
7 Michelle Finn USA 22.61
8 Galina Malchugina RUS 22.63

1992-08-06 Women’s 1500 m
Pos Name Nat Result
1 Hassiba Boulmerka ALG 3:55.30
2 Lyudmila Rogacheva EUN 3:56.91
3 Qu Yunxia CHN 3:57.08
4 Tatyana Dorovskikh-Samolenko EUN 3:57.92
5 Liu Li CHN 4:00.20
6 Maite Zuñiga SPA 4:00.59
7 Malgorzata Rydz POL 4:01.97
8 Yekaterina Podkopayeva RUS 4:02.03

1992-08-06 Women’s 100 m Hurdles
Pos Name Nat Result
1 Paraskeví Patoulidou GRE 12.64
2 Lavonna Martin USA 12.69
3 Jordanka Donkova BUL 12.70
4 Lynda Tolbert USA 12.75
5 Gail Devers USA 12.75
6 Aliuska López CUB 12.87
7 Natalya Kolovanova EUN 13.01
8 Odalys Adams CUB 13.57

1992-08-07 Women’s 10000 m
Pos Name Nat Result
1 Derartu Tulu ETH 31:06.02
2 Elana Meyer RSA 31:11.75
3 Lynn Jennings USA 31:19.89
4 Zhong Huandi CHN 31:21.08
5 Liz McColgan GBR 31:26.11
6 Wang Xiuting CHN 31:28.06
7 Uta Pippig GER 31:36.45
8 Judi St. Hilaire USA 31:38.04

1992-08-07 Women’s Long jump
Pos Name Nat Result
1 Heike Drechsler DDR 7.14
2 Inessa Kravets UKR 7.12
3 Jackie Joyner-Kersee USA 7.07
4 Mirela Dulgheru ROM 6.71
5 Irma Mushailova EUN 6.68
6 Sheron Couch USA 6.66
7 Sheila Echols USA 6.62
8 Susen Tiedtke GER 6.60

1992-08-07 Women’s Shot put
Pos Name Nat Result
1 Svetlana Krivelyova RUS 21.06
2 Huang Zhihong CHN 20.47
3 Kathrin Neimke DDR 19.78
4 Belsy Laza CUB 19.70
5 Zhou Tianhua CHN 19.26
6 Svetla Mitkova-Sinirtas BUL 19.23
7 Stephanie Storp FDR 19.10
8 Vita Pavlysh UKR 18.69

1992-08-08 Women’s High jump
Pos Name Nat Result
1 Heike Henkel FDR 2.02
2 Alina Astafei ROM 2.00
3 Ioamnet Quintero CUB 1.97
4 Stefka Kostadinova BUL 1.94
5 Sigrid Kirchmann AUT 1.94
6 Silvia Costa CUB 1.94
7 Megumi Sato JAP 1.91
8 Alison Inverarity AUS 1.91

1992-08-08 Women’s 4×100 m relay
Pos Team Nat Result
1 United States (Evelyn Ashford, Esther Jones, Carlette Guidry, Gwen Torrence) USA 42.11
2 Community of Independent States (Olga Bogolovskaya, Galina Malchugina, Marina Trandenkova, Irina Privalova) EUN 42.16
3 Nigeria (Beatrice Utondu, Faith Idehen, Christy Opara-Thompson, Mary Onyali-Omagbemi) NGR 42.81
4 France (Patricia Girard-Léno, Odiah Sidibe, Laurence Bily, Marie-Josée Pérec) FRA 42.85
5 Germany (Andrea Philipp, Silke Knoll, Andrea Thomas, Sabine Guenther) GER 43.12
6 Australia (Melissa Moore, Melinda Gainsford-Taylor, Kathleen Sambell, Kerry Johnson) AUS 43.77

1992-08-08 Women’s 4×400 m relay
Pos Team Nat Result
1 Community of Independent States (Yelena Ruzina, Lyudmila Zhigalova, Olga Nazarova, Olga Bryzgina) EUN 3:20.20
2 United States (Natasha Kaiser, Gwen Torrence, Jearl Miles-Clark, Rochelle Stevens) USA 3:20.92
3 Great Britain (Phylis Smith, Sandra Douglas, Jennifer Stoute, Sally Gunnell) GBR 3:24.23
4 Canada (Rosey Edeh, Charmaine Crooks, Camille Noel, Jillian Richardson-Briscoe) CAN 3:25.20
5 Jamaica (Catherine Scott-Pomales, Cathy Rattray-Williams, Juliet Campbell, Sandie Richards) JAM 3:25.67
6 Germany (Uta Rohlaender, Heike Meissner, Linda Kisabaka, Anja Ruecker) GER 3:26.37
7 Australia (Cathy Freeman, Susan Andrews, Renee Poetschka, Michelle Lock) AUS 3:26.42
8 Portugal (Marta Moreira, Lucrécia Jardim, Elsa Amaral, Eduarda Coelho) POR 3:36.85

M

1996-07-26 Men’s Shot put
Pos Name Nat Result
1 Randy Barnes USA 21.62
2 John Godina USA 20.79
3 Oleksandr Bagach UKR 20.75
4 Paolo Dal Soglio ITA 20.74
5 Oliver-Sven Buder GER 20.51
6 Roman Virastyuk UKR 20.45
7 C.J. Hunter USA 20.39
8 Dragan Peric SCG 20.07

1996-07-26 Men’s 20 km walk
Pos Name Nat Result
1 Jefferson Perez ECU 1h20:07
2 Ilya Markov RUS 1h20:16
3 Bernardo Segura MEX 1h20:23
4 Nick A’hern AUS 1h20:31
5 Rishat Shafikov RUS 1h20:41
6 Aigars Fadejevs LAT 1h20:47
7 Mikhail Shchennikov RUS 1h21:09
8 Robert Korzeniowski POL 1h21:13

1996-07-27 Men’s 100 m
Pos Name Nat Result
1 Donovan Bailey CAN 9.84
2 Frank Fredericks NAM 9.89
3 Ato Boldon TRI 9.90
4 Dennis Mitchell USA 9.99
5 Michael Marsh USA 10.00
6 Davidson Ezinwa NGR 10.14
7 Michael Green JAM 10.16
f Linford Christie GBR DQ (false start)

1996-07-27 Men’s Triple jump
Pos Name Nat Result
1 Kenny Harrison USA 18.09
2 Jonathan Edwards GBR 17.88
3 Yoelbi Quesada CUB 17.44
4 Mike Conley USA 17.40
5 Armen Martirosyan ARM 16.97
6 Brian Wellman BER 16.95
7 Galin Georgiev BUL 16.92
8 Robert Howard USA 16.90

1996-07-28 Men’s High jump
Pos Name Nat Result
1 Charles Austin USA 2.39
2 Artur Partyka POL 2.37
3 Steve Smith GBR 2.35
4 Dragutin Topic SCG 2.32
5 Steinar Hoen NOR 2.32
6 Lambros Papakostas GRE 2.32
7 Tim Forsyth AUS 2.32
8 Lee Jin-taek KOR 2.29

1996-07-28 Men’s Hammer throw
Pos Name Nat Result
1 Balázs Kiss HUN 81.24
2 Lance Deal USA 81.12
3 Oleksiy Krykun UKR 80.21
4 Andriy Skvaruk UKR 79.92
5 Heinz Weis FDR 79.78
6 Ilya Konovalov RUS 78.72
7 Igor Astapkovich BLR 78.20
8 Sergey Alay BLR 77.38

1996-07-29 Men’s 400 m
Pos Name Nat Result
1 Michael Johnson USA 43.49
2 Roger Black GBR 44.41
3 Davis Kamoga UGA 44.53
4 Alvin Harrison DOM 44.62
5 Iwan Thomas GBR 44.70
6 Roxbert Martin JAM 44.83
7 Davian Clarke JAM 44.99

1996-07-29 Men’s 10000 m
Pos Name Nat Result
1 Haile Gebrselassie ETH 27:07.34
2 Paul Tergat KEN 27:08.17
3 Salah Hissou MAR 27:24.67
4 Aloys Nizigama BUR 27:33.79
5 Josphat Machuka KEN 27:35.08
6 Paul Kipsiele Koech KEN 27:35.19
7 Khalid Skah MAR 27:46.98
8 Mathias Ntawulikura RWA 27:50.73

1996-07-29 Men’s 110 m Hurdles
Pos Name Nat Result
1 Allen Johnson USA 12.95
2 Mark Crear USA 13.09
3 Florian Schwarthoff FDR 13.17
4 Colin Jackson GBR 13.19
5 Emilio Valle CUB 13.20
6 Eugene Swift USA 13.23
7 Kyle Vander Kuyp AUS 13.40
8 Erick Batte CUB 13.43

1996-07-29 Men’s Long jump
Pos Name Nat Result
1 Carl Lewis USA 8.50
2 James Beckford JAM 8.29
3 Joe Greene USA 8.24
4 Emmanuel Bangue FRA 8.19
5 Mike Powell USA 8.17
6 Gregor Cankar SLO 8.11
7 Aleksandr Glovatskiy BLR 8.07
8 Mattias Sunneborn SWE 8.06

1996-07-31 Men’s 800 m
Pos Name Nat Result
1 Vebjorn Rodal NOR 1:42.58
2 Hezekiél Sepeng RSA 1:42.74
3 Fred Onyancha KEN 1:42.79
4 Norberto Tellez CUB 1:42.85
5 Nico Motchebon GER 1:43.91
6 David Kiptoo KEN 1:44.19
7 Johnny Gray USA 1:44.21
8 Benyounes Lahlou MAR 1:45.52

1996-07-31 Men’s Discus throw
Pos Name Nat Result
1 Lars Riedel GER 69.40
2 Vladimir Dubrovshchik BLR 66.60
3 Vasiliy Kaptyukh BLR 65.80
4 Anthony Washington USA 65.42
5 Virgilijus Alekna LTU 65.30
6 Jürgen Schult DDR 64.62
7 Vitaliy Sidorov UKR 63.78
8 Vaclovas Kidykas LTU 62.78

1996-08-01 Men’s 200 m
Pos Name Nat Result
1 Michael Johnson USA 19.32
2 Frank Fredericks NAM 19.68
3 Ato Boldon TRI 19.80
4 Obadele Thompson BAR 20.14
5 Jeff Williams USA 20.17
6 Ivan Garcia CUB 20.21
7 Patrick Stevens BEL 20.27
8 Michael Marsh USA 20.48

1996-08-01 Men’s 400 m Hurdles
Pos Name Nat Result
1 Derrick Adkins USA 47.54
2 Samuel Matete ZAM 47.78
3 Calvin Davis USA 47.96
4 Sven Nylander SWE 47.98
5 Rohan Robinson AUS 48.30
6 Fabrizio Mori ITA 48.41
7 Everson Teixeira BRA 48.57
8 Eronilde Nunes De Araujo BRA 48.78

1996-08-01 Men’s Decathlon
Pos Name Nat Result
1 Dan O’brien USA 8824
2 Frank Busemann GER 8706
3 Tomás Dvorák CZE 8664
4 Steve Fritz USA 8644
5 Eduard Hamalainen FIN 8613
6 Erki Nool EST 8543
7 Robert Zmelik CZE 8422
8 Ramil Ganiyev UZB 8318

1996-08-02 Men’s 3000 m Steeplechase
Pos Name Nat Result
1 Joseph Keter KEN 8:07.12
2 Moses Kiptanui KEN 8:08.33
3 Alessandro Lambruschini ITA 8:11.28
4 Matthew Birir KEN 8:17.18
5 Mark Croghan USA 8:17.84
6 Steffen Brand FDR 8:18.52
7 Brahim Boulami MAR 8:23.13
8 Jim Svenoy NOR 8:23.39

1996-08-02 Men’s Pole vault
Pos Name Nat Result
1 Jean Galfione FRA 5.92
2 Igor Trandenkov RUS 5.92
3 Andrei Tivontchik GER 5.92
4 Igor Potapovich KAZ 5.86
5 Pyotr Bochkaryov RUS 5.86
6 Dmitri Markov BLR 5.86
7 Tim Lobinger GER 5.80
8 Lawrence Johnson USA 5.70

1996-08-02 Men’s 50 km walk
Pos Name Nat Result
1 Robert Korzeniowski POL 3h43:30
2 Mikhail Shchennikov RUS 3h43:46
3 Valenti Massana SPA 3h44:19
4 Arturo Di Mezza ITA 3h44:52
5 Viktor Ginko BEL 3:45.27
6 Ignacio Zamudio MEX 3h46:07
7 Valentin Kononen FIN 3h47:40
8 Sergey Korepanov KAZ 3h48:42

1996-08-03 Men’s 1500 m
Pos Name Nat Result
1 Noureddine Morceli ALG 3:35.78
2 Fermin Cacho SPA 3:36.40
3 Stephen Kipkorir KEN 3:36.72
4 Laban Rotich KEN 3:37.39
5 William Tanui KEN 3:37.42
6 Abdi Bile SOM 3:38.03
7 Marko Koers NED 3:38.18
8 Ali Hakimi TUN 3:38.19

1996-08-03 Men’s 5000 m
Pos Name Nat Result
1 Venuste Niyongabo BUR 13:07.96
2 Paul Bitok KEN 13:08.16
3 Khalid Boulami MAR 13:08.37
4 Dieter Baumann FDR 13:08.81
5 Tom Nyariki KEN 13:12.29
6 Bob Kennedy USA 13:12.35
7 Enrique Molina SPA 13:12.91
8 Brahim Lahlafi MAR 13:13.26

1996-08-03 Men’s Javelin throw
Pos Name Nat Result
1 Jan Zelezny CZE 88.16
2 Steve Backley GBR 87.44
3 Seppo Raty FIN 86.98
4 Raymond Hecht GER 86.88
5 Boris Henry GER 85.68
6 Sergey Makarov RUS 85.30
7 Kimmo Kinnunen FIN 84.02
8 Tom Pukstys USA 83.58

1996-08-03 Men’s 4×100 m relay
Pos Team Nat Result
1 Canada (Donovan Bailey, Bruny Surin, Glenroy Gilbert, Robert Esmie) CAN 37.69
2 United States (Dennis Mitchell, Mike Marsh, Tim Harden, Jon Drummond) USA 38.05
3 Brazil (André Da Silva, Edson Ribeiro, Robson Da Silva, Arnaldo Da Silva) BRA 38.41
4 Ukraine (Oleg Kramarenko, Sergiy Osovych, Slava Dologodin, Kostya Rurak) UKR 38.55
5 Sweden (Torbjoern Martensson, Patrik Strenius, Peter Karlsson, Lars Hedner) SWE 38.67
6 Cuba (Andrés Simon, Joel Lamela, Luis Alberto Pérez, Joel González) CUB 39.39

1996-08-03 Men’s 4×400 m relay
Pos Team Nat Result
1 United States (Lamont Smith, Alvin Harrison, Derek Mills, Anthuan Maybank) USA 2:55.99
2 Great Britain (Iwan Thomas, Jamie Baulch, Mark Richardson, Roger Black) GBR 2:56.60
3 Jamaica (Michael McDonald, Roxbert Martin, Gregory Haughton, Davian Clarke) JAM 2:59.42
4 Senegal (Moustapha Diarra, Aboubakry Dia, Hachim Ndiaye, Ibou Faye) SEN 3:00.64
5 Japan (Shunji Karube, Koji Ito, Jun Osakada, Shigkazu Omori) JAP 3:00.76
6 Poland (Piotr Rysiukiewicz, Tomasz Jedrusik, Piotr Haczek, Robert Mackowiak) POL 3:00.96
7 Bahamas (Carl Oliver, Troy Mcintosh, Dennis Darling, Timothy Munnings) BAH 3:02.71

1996-08-04 Men’s Marathon
Pos Name Nat Result
1 Josia Thugwane RSA 2h12:36
2 Lee Bong-Ju KOR 2h12:39
3 Erick Wainaina KEN 2h12:44
4 Martín Fiz SPA 2h13:20
5 Richard Nerurkar GBR 2h13:39
6 German Silva MEX 2h14:29
7 Steve Moneghetti AUS 2h14:35
8 Benjamin Paredes MEX 2h14:55

W

1996-07-27 Women’s 100 m
Pos Name Nat Result
1 Gail Devers USA 10.94
2 Merlene Ottey JAM 10.94
3 Gwen Torrence USA 10.96
4 Chandra Sturrup BAH 11.00
5 Marina Trandenkova RUS 11.06
6 Natalya Voronova RUS 11.10
7 Mary Onyali-Omagbemi NGR 11.13
8 Zhanna Pintusevich-Block UKR 11.14

1996-07-27 Women’s Javelin throw
Pos Name Nat Result
1 Heli Rantanen FIN 67.94
2 Louise Mcpaul AUS 65.54
3 Trine Hattestad NOR 64.98
4 Isel Lopez CUB 64.68
5 Xiomara Rivero CUB 64.48
6 Karen Forkel DDR 64.18
7 Mikaela Ingberg FIN 61.52
8 Li Lei CHN 60.74

1996-07-28 Women’s 5000 m
Pos Name Nat Result
1 Wang Junxia CHN 14:59.88
2 Pauline Konga KEN 15:03.49
3 Roberta Brunet ITA 15:07.52
4 Michiko Shimizu JAP 15:09.05
5 Paula Radcliffe GBR 15:13.11
6 Yelena Romanova URS 15:14.09
7 Elena Fidatov ROM 15:16.71
8 Rose Cheruiyot KEN 15:17.33

1996-07-28 Women’s Marathon
Pos Name Nat Result
1 Fatuma Roba ETH 2h26:05
2 Valentina Yegorova RUS 2h28:05
3 Yuko Arimori JAP 2h28:39
4 Katrin Doerre-Heinig GER 2h28:45
5 Rocio Rios SPA 2h30:50
6 Lidia Simon ROM 2h31:04
7 Maria Machado POR 2h31:11
8 Sonja Krolik GER 2h31:16
9 Ren Xiujuan CHN 2h31:21
10 Anne-marie Lauck USA 2h31:30

1996-07-29 Women’s 400 m
Pos Name Nat Result
1 Marie-Josee Perec FRA 48.25
2 Cathy Freeman AUS 48.63
3 Falilat Ogunkoya NGR 49.10
4 Pauline Davis-Thompson BAH 49.28
5 Jearl Miles-Clark USA 49.55
6 Fatima Yusuf NGR 49.77
7 Sandie Richards JAM 50.45
8 Grit Breuer DDR 50.71

1996-07-29 Women’s 800 m
Pos Name Nat Result
1 Svetlana Masterkova RUS 1:57.73
2 Ana Fidelia Quirot CUB 1:58.11
3 Maria de Lurdes Mutola MOZ 1:58.71
4 Kelly Holmes GBR 1:58.81
5 Yelena Afanasyeva RUS 1:59.57
6 Patricia Djate-Taillard FRA 1:59.61
7 Natasha Dukhnova BLR 2:00.32
8 Toni Hodgkinson NZL 2:00.54

1996-07-29 Women’s Triple jump
Pos Name Nat Result
1 Inessa Kravets UKR 15.33
2 Inna Lasovskaya RUS 14.98
3 Sárka Kasparkova CZE 14.98
4 Iva Prandzheva BUL 14.92
5 Ashia Hansen GBR 14.49
6 Olga Vasdeki GRE 14.44
7 Ren Ruiping CHN 14.30
8 Rodica Mateescu ROM 14.21

1996-07-29 Women’s Discus throw
Pos Name Nat Result
1 Ilke Wyludda DDR 69.66
2 Natalya Sadova RUS 66.48
3 Ellina Zvereva BLR 65.64
4 Franka Dietzsch GER 65.48
5 Xiao Yanling CHN 64.72
6 Olga Chernyavskaya RUS 64.70
7 Nicoleta Grasu ROM 63.28
8 Lisa-Marie Vizaniari AUS 62.48

1996-07-29 Women’s Heptathlon
Pos Name Nat Result
1 Ghada Shouaa SYR 6780
2 Natalya Sazanovich BLR 6563
3 Denise Lewis GBR 6489
4 Urszula Wlodarczyk POL 6484
5 Eunice Barber SLE 6342
6 Rita Inancsi HUN 6336
7 Sabine Braun FDR 6317
8 Kelly Blair USA 6307

1996-07-29 Women’s 10 km walk
Pos Name Nat Result
1 Yelena Nikolayeva RUS 41:49
2 Elisabetta Perrone ITA 42:12
3 Wang Yan CHN 42:19
4 Gu Yan CHN 42:34
5 Rossella Giordano ITA 42:43
6 Olga Kardopoltseva BLR 43:02
7 Katarzyna Radtke POL 43:05
8 Valya Tsybulskaya BLR 43:21

1996-07-31 Women’s 100 m Hurdles
Pos Name Nat Result
1 Ludmila Engquist-Leonova SWE 12.58
2 Brigita Bukovec SLO 12.59
3 Patricia Girard-Leno FRA 12.65
4 Gail Devers USA 12.66
5 Dionne Rose-Henley JAM 12.74
6 Michelle Freeman JAM 12.76
xxx Natalya Shekhodanova RUS 12.80 DQ
7 Lynda Goode USA 13.11

1996-07-31 Women’s 400 m Hurdles
Pos Name Nat Result
1 Deon Hemmings JAM 52.82
2 Kim Batten USA 53.08
3 Tonja Buford-Bailey USA 53.22
4 Debbie-Ann Parris-Thymes JAM 53.97
5 Heike Meissner GER 54.03
6 Rosey Edeh CAN 54.39
7 Ionela Tirlea-Manolache ROM 54.40
8 Silvia Rieger GER 54.57

1996-08-01 Women’s 200 m
Pos Name Nat Result
1 Marie-Josee Perec FRA 22.12
2 Merlene Ottey JAM 22.24
3 Mary Onyali-Omagbemi NGR 22.38
4 Inger Miller USA 22.41
5 Galina Malchugina RUS 22.45
6 Chandra Sturrup BAH 22.54
7 Juliet Cuthbert JAM 22.60
8 Carlette Guidry USA 22.61

1996-08-02 Women’s 10000 m
Pos Name Nat Result
1 Fernanda Ribeiro POR 31:01.63
2 Wang Junxia CHN 31:02.58
3 Gete Wami ETH 31:06.65
4 Derartu Tulu ETH 31:10.46
5 Masako Chiba JAP 31:20.62
6 Tegla Loroupe KEN 31:23.22
7 Yuko Kawakami JAP 31:23.23
8 Iulia Negura-Olteanu ROM 31:26.46

1996-08-02 Women’s Long jump
Pos Name Nat Result
1 Chioma Ajunwa NGR 7.12
2 Fiona May ITA 7.02
3 Jackie Joyner-Kersee USA 7.00
4 Niki Xanthou GRE 6.97
5 Iryna Chekhovtsova UKR 6.97
6 Agata Karczmarek POL 6.90
7 Iva Prandzheva BUL 6.82
8 Nicole Boegman AUS 6.73

1996-08-02 Women’s Shot put
Pos Name Nat Result
1 Astrid Kumbernuss DDR 20.56
2 Sui Xinmei CHN 19.88
3 Irina Khudoroshkina RUS 19.35
4 Vita Pavlysh UKR 19.30
5 Connie Price-Smith USA 19.22
6 Stephanie Storp FDR 19.06
7 Kathrin Neimke DDR 18.92
8 Irina Korzhanenko RUS 18.68

1996-08-03 Women’s 1500 m
Pos Name Nat Result
1 Svetlana Masterkova RUS 4:00.83
2 Gabriela Szabo ROM 4:01.54
3 Theresia Kiesl AUT 4:03.02
4 Leah Pells CAN 4:03.56
5 Margaret Crowley AUT 4:03.79
6 Carla Sacramento POR 4:03.91
7 Lyudmila Borisova RUS 4:05.90
8 Malgorzata Rydz POL 4:05.92

1996-08-03 Women’s High jump
Pos Name Nat Result
1 Stefka Kostadinova BUL 2.05
2 Niki Bakogianni GRE 2.03
3 Inha Babakova UKR 2.01
4 Antonella Bevilacqua ITA 1.99
5 Yelena Gulyayeva RUS 1.99
6 Alina Astafei GER 1.96
7 Tatyana Motkova RUS 1.96
8 Nele Zilinskiene LTU 1.96

1996-08-03 Women’s 4×100 m relay
Pos Team Nat Result
1 United States (Chryste Gaines, Gail Devers, Inger Miller, Gwen Torrence) USA 41.95
2 Bahamas (Eldece Clarke-Lewis, Chandra Sturrup, Sevatheda Fynes, Pauline Davis-Thompson) BAH 42.14
3 Jamaica (Michelle Freeman, Juliet Cuthbert, Nicole Mitchell, Merlene Ottey) JAM 42.24
4 Russia (Yekaterina Leshcheva, Galina Malchugina, Natalya Voronova, Irina Privalova) RUS 42.27
5 Nigeria (Chioma Ajunwa, Mary Tombiri-Shirey, Christy Opara-Thompson, Mary Onyali-Omagbemi) NGR 42.56
6 France (Sandra Citte, Odiah Sidibe, Patricia Girard-Léno, Marie-Josee Perec) FRA 42.76
7 Australia (Sharon Cripps, Kylie Hanigan, Lauren Hewitt, Jodi Lambert) AUS 43.70
8 Great Britain (Angie Thorpe, Marcia Richardson, Simmone Jacobs, Katharine Merry) GBR 43.93

1996-08-03 Women’s 4×400 m relay
Pos Team Nat Result
1 United States (Rochelle Stevens, Maicel Malone, Kim Graham, Jearl Miles-Clark) USA 3:20.91
2 Nigeria (Bisi Afolabi, Fatima Yusuf, Charity Opara, Falilat Ogunkoya) NGR 3:21.04
3 Germany (Uta Rohlaender, Linda Kisabaka, Anja Rücker, Grit Breuer) GER 3:21.14
4 Jamaica (Merlene Frazer, Sandie Richards, Juliet Campbell, Deon Hemmings) JAM 3:21.69
5 Russia (Svetlana Goncharenko, Olga Kotlyarova, Tatyana Chebykina, Yekaterina Kulikova) RUS 3:22.22
6 Cuba (Surella Morales, Ana Fidelia Quirot) CUB 3:25.85
7 Czech Republic CZE 3:26.99
8 France (Viviane Dorsile, Evelyne Elien, Francine Landre, Elsa Devassoigne) FRA 3:28.46

M

2000-09-22 Men’s Shot put

1 Arsi Harju FIN 21.29
2 Adam Nelson USA 21.21
3 John Godina USA 21.20
4 Andrew Bloom USA 20.87
5 Yuriy Bilonoh UKR 20.84
6 Manuel Martinez SPA 20.55
7 Janus Robberts RSA 20.32
8 Oliver-Sven Buder GER 20.18
9 Andrey Mikhnevich BLR 19.48
10 Miroslav Menc CZE 19.39
11 Milan Haborak SVK 19.06
12 Timo Aaltonen FIN 18.64

2000-09-22 Men’s 20 km walk

1 Robert Korzeniowski POL 1h18:59
2 Noe Hernandez MEX 1h19:03
3 Vladimir Andreyev RUS 1h19:27
4 Jefferson Perez ECU 1h20:18
5 Andreas Erm GER 1h20:25
6 Roman Rasskazov RUS 1h20:57
7 Francisco Javier Fernandez SPA 1h21:01
8 Nathan Deakes AUS 1h21:03

2000-09-23 Men’s 100 m

1 Maurice Greene USA 9.87
2 Ato Boldon TRI 9.99
3 Obadele Thompson BAR 10.04
4 Dwain Chambers GBR 10.08
5 Jon Drummond USA 10.09
6 Darren Campbell GBR 10.13
7 Kim Collins SKN 10.17
f Aziz Zakari GHA DNF

2000-09-23 Men’s Javelin throw

1 Jan Zelezny CZE 90.17
2 Steve Backley GBR 89.85
3 Sergey Makarov RUS 88.67
4 Raymond Hecht GER 87.76
5 Aki Parviainen FIN 86.62
6 Kostas Gatsioudis GRE 86.53
7 Boris Henry GER 85.78
8 Emeterio Gonzalez CUB 83.33

2000-09-24 Men’s High jump

1 Sergey Klyugin RUS 2.35
2 Javier Sotomayor CUB 2.32
3 Abderrahmane Hammad ALG 2.32
4 Stefan Holm SWE 2.32
5 Konstantin Matoussevic ISR 2.32
6 Mark Boswell CAN 2.32
6 Staffan Strand SWE 2.32
8 Wolfgang Kreissig GER 2.29
9 Sergii Dymchenko UKR 2.29
10 Vyacheslav Voronin RUS 2.29
11 Nathan Leeper USA 2.25
12 Kwaku Boateng CAN 2.25
13 Kenny Evans USA 2.20

2000-09-24 Men’s Hammer throw

1 Szymon Ziolkowski POL 80.02
2 Nicola Vizzoni ITA 79.64
3 Igor Astapkovich BLR 79.17
4 Ivan Tsikhan BLR 79.17
5 Ilya Konovalov RUS 78.56
6 Loris Paoluzzi ITA 78.18
7 Tibor Gecsek HUN 77.70
8 Vladimir Maska CZE 77.32
9 Koji Murofushi JPN 76.60
10 Andriy Skvaruk UKR 75.50
11 David Chaussinand FRA 75.26
12 Alexandros Papadimitriou GRE 73.30

2000-09-25 Men’s 400 m

1 Michael Johnson USA 43.84
2 Alvin Harrison DOM 44.40
3 Gregory Haughton JAM 44.70
4 Sanderlei Parrela BRA 45.01
5 Robert Mackowiak POL 45.14
6 Hendrick Mokganyetsi RSA 45.26
7 Antonio Pettigrew USA 45.42
8 Danny McFarlane JAM 45.55

2000-09-25 Men’s 10000 m

1 Haile Gebrselassie ETH 27:18.20
2 Paul Tergat KEN 27:18.29
3 Assefa Mezgebu ETH 27:19.75
4 Patrick Ivuti KEN 27:20.44
5 John Korir KEN 27:24.75
6 Saïd Berioui MAR 27:37.83
7 Toshinari Takaoka JAP 27:40.44
8 Karl Keska GBR 27:44.09
9 Aloys Nizigama BDI 27:44.56
10 Abdihakim Abdirahman USA 27:46.17
11 Girma Tolla ETH 27:49.75
12 Mebrahtom Keflezighi USA 27:53.63
13 David Galvan MEX 27:54.56

2000-09-25 Men’s 110 m Hurdles

1 Anier Garcia CUB 13.00
2 Terrence Trammell USA 13.16
3 Mark Crear USA 13.22
4 Allen Johnson USA 13.23
5 Colin Jackson GBR 13.28
6 Florian Schwarthoff FDR 13.42
7 Dudley Dorival HAI 13.49
8 Robert Kronberg SWE 13.61

2000-09-25 Men’s Triple jump

1 Jonathan Edwards GBR 17.71
2 Yoel Garcia CUB 17.47
3 Denis Kapustin RUS 17.46
4 Yoelbi Quesada CUB 17.37
5 Onochie Achike GBR 17.29
6 Phillips Idowu GBR 17.08
7 Robert Howard USA 17.05
8 Paolo Camossi ITA 16.96
9 Rostislav Dimitrov BUL 16.95
10 Andrew Murphy AUS 16.80
11 Walter Davis USA 16.61
f Charles Michael Friedek GER NM

2000-09-25 Men’s Discus throw

1 Virgilijus Alekna LTU 69.30
2 Lars Riedel GER 68.50
3 Frantz Kruger RSA 68.19
4 Vasiliy Kaptyukh BLR 67.59
5 Adam Setliff USA 66.02
6 Jason Tunks CAN 65.80
7 Vladimir Dubrovshchik BLR 65.13
8 Juergen Schult DDR 64.41
9 Aleksander Tammert EST 55.84 59.26 63.25 63.25
10 Michael Möllenbeck GER 61.19 60.13 63.14 63.14
11 Dmitriy Shevchenko RUS X X 62.65 62.65
12 Anthony Washington USA 59.87

2000-09-27 Men’s 800 m

1 Nils Schumann GER 1:45.08
2 Wilson Kipketer DEN 1:45.14
3 Djabir Said-Guerni ALG 1:45.16
4 Hezekiel Sepeng RSA 1:45.29
5 Andre Bucher SWI 1:45.40
6 Yuriy Borzakovskiy RUS 1:45.83
7 Glody Dube BOT 1:46.24

2000-09-27 Men’s 400 m Hurdles

1 Angelo Taylor USA 47.50
2 Hadi Souan Somyali KSA 47.53
3 Llewellyn Herbert RSA 47.81
4 James Carter USA 48.04
5 Eronilde Nunes De Araujo BRA 48.34
6 Pawel Januszewski POL 48.44
7 Fabrizio Mori ITA 48.78
8 Gennadiy Gorbenko UKR 49.01

2000-09-28 Men’s 200 m

1 Konstantinos Kenteris GRE 20.09
2 Darren Campbell GBR 20.14
3 Ato Boldon TRI 20.20
4 Obadele Thompson BAR 20.20
5 Christian Malcolm GAL 20.23
6 Claudinei Quirino Da Silva BRA 20.28
7 Coby Miller USA 20.35
8 John Capel USA 20.49

2000-09-28 Men’s Long jump

1 Ivan Pedroso CUB 8.55
2 Jai Taurima AUS 8.49
3 Roman Shchurenko UKR 8.31
4 Olexiy Lukashevych UKR 8.26
5 Kofi Amoah Prah GER 8.19
6 Peter Burge AUS 8.15
7 Luis Felipe Meliz CUB 8.08
8 Dwight Phillips USA 8.06
9 Bogdan Tarus ROM 8.00
10 Carlos Calado POR 7.94
11 Petar Dachev BUL 7.80
12 Vladimir Malyavin RUS 7.67

2000-09-28 Men’s Decathlon

1 Erki Nool EST 8641
2 Roman Sebrle CZE 8606
3 Chris Huffins USA 8595
4 Dean Macey GBR 8567
5 Thomas Pappas USA 8425
6 Tomas Dvorak CZE 8385
7 Frank Busemann GER 8351
8 Attila Zsivoczky-Pandel HUN 6277

f Prodromos Korkizoglou GRE DNF
f Yeorgios Andreou CYP DNF

2000-09-29 Men’s 1500 m

1 Noah Kiprono KEN 3:32.07
2 Hicham El Guerrouj MAR 3:32.32
3 Bernard Lagat KEN 3:32.44
4 Mehdi Baala FRA 3:34.14
5 Kevin Sullivan CAN 3:35.50
6 Daniel Zegeye ETH 3:36.78
7 Andres Manuel Diaz SPA 3:37.27
8 Juan Carlos Higuero SPA 3:38.91
9 John Mayock GBR 3:39.41
10 Jason Pyrah USA 3:39.84
11 Driss Maazouzi FRA 3:45.46
12 Youssef Baba MAR 3:56.08

2000-09-29 Men’s 3000 m Steeplechase

1 Reuben Kosgei KEN 8:21.43
2 Wilson Boit Kipketer KEN 8:21.77
3 Ali Ezzine MAR 8:22.15
4 Bernard Barmasai KEN 8:22.23
5 Luís Miguel Martín SPA 8:22.75
6 Eliseo Martín SPA 8:23.00
7 Brahim Boulami MAR 8:24.32
8 Guenther Weidlinger AUT 8:26.70
9 Jim Svenøy NOR 8:27.20
10 Khamis Abdullah Saifeldin QAT 8:30.89
11 Laid Bessou ALG 8:33.07
12 Simon Vroemen NED 8:37.87
13 Manuel Silva POR 8:38.63
14 Gael Pencreach FRA 8:41.19
15 Damian Kallabis GER 9:09.78

2000-09-29 Men’s Pole vault

1 Nick Hysong USA 5.90
2 Lawrence Johnson USA 5.90
3 Maksim Tarasov RUS 5.90
4 Michael Stolle GER 5.90
5 Dmitri Markov AUS 5.80
5 Viktor Chistiakov AUS 5.80
7 Okkert Brits RSA 5.80
8 Danny Ecker GER 5.80
9 Montxu Miranda ESP 5.70
10 Giuseppe Gibilisco ITA 5.50
10 Aleksandr Averbukh ISR 5.50
10 Yevgeniy Smiryagin RUS 5.50
13 Tim Lobinger GER 5.50

2000-09-29 Men’s 50 km walk

1 Robert Korzeniowski POL 3h42:22
2 Aigars Fadejevs LAT 3h43:40
3 Joel Sanchez MEX 3h44:36
4 Valenti Massana SPA 3h46:01
5 Nikolay Matyukhin RUS 3h46:37
6 Nathan Deakes AUS 3h47:29
7 Miguel Angel Rodriíguez MEX 3h48:12
8 Roman Magdziarczyk POL 3h48:17

2000-09-30 Men’s 5000 m

1 Millon Wolde ETH 13:35.49
2 Ali Saïdi-Sief ALG 13:36.20
3 Brahim Lahlafi MAR 13:36.47
4 Fita Bayisa ETH 13:37.03
5 David Chelule KEN 13:37.13
6 Dagne Alemu ETH 13:37.17
7 Sergiy Lebid UKR 13:37.80
8 Jirka Arndt GER 13:38.57
9 Julius Gitahi KEN 13:39.11
10 Richard Limo KEN 13:39.43
11 Reda Benzine ALG 13:40.95
12 Mizan Mehari AUS 13:42.03
13 Adam Goucher USA 13:43.20
14 Mohamed Suleiman QAT 13:45.10
15 Toshinari Takaoka JPN 13:46.90

2000-09-30 Men’s 4×100 m relay

1 United States (Maurice Greene, Brian Lewis, Bernard Williams, Jon Drummond) USA 37.61
2 Brazil (Claudinei Quirino Da Silva, André Da Silva, Edson Ribeiro, Vicente Lima) BRA 37.90
3 Cuba (Freddy Mayola, Ivan García, Luis Alberto Pérez, José Ángel César) CUB 38.04
4 Jamaica (Llewelyn Bredwood, Christopher Williams, Dwight Thomas, Lindel Frater) JAM 38.20
5 France (Needdy Guims, Christophe Cheval, David Patros, Frédéric Krantz) FRA 38.49
6 Japan (Nobuharu Asahara, Shingo Suetsugu, Koji Ito, Shigeyuki Kojima) JAP 38.66
7 Italy (Andrea Colombo, Maurizio Checcucci, Alessandro Cavallaro, Francesco Scuderi) ITA 38.67
8 Poland (Ryszard Pilarczyk, Piotr Balcerzak, Marcin Urbas, Marcin Nowak) POL 38.96

2000-09-30 Men’s 4×400 m relay

xxx United States (Alvin Harrison, Antonio Pettigrew, Calvin Harrison, Michael Johnson) USA 2:56.35
1 Nigeria (Clement Chukwu, Jude Monye, Sunday Bada, Enefiok Udo-obong) NGR 2:58.68
2 Jamaica (Michael Blackwood, Gregory Haughton, Christopher Williams, Danny McFarlane) JAM 2:58.78
3 Bahamas (Avard Moncur, Troy Mcintosh, Carl Oliver, Christopher Brown) BAH 2:59.23
4 France (Emmanuel Front, Marc Foucan, Ibrahima Wade, Marc Raquil) FRA 3:01.02
5 Great Britain (Jared Deacon, Daniel Caines, Iwan Thomas, Jamie Baulch) GBR 3:01.22
6 Poland (Piotr Rysiukiewicz, Robert Mackowiak, Piotr Dlugosielski, Piotr Haczek) POL 3:03.22
7 Australia (Brad Jamieson, Blair Young, Patrick Dwyer, Michael Hazel) AUS 3:03.91

2000-10-01 Men’s Marathon

1 Gezahegne Abera ETH 2:10:11
2 Erick Wainaina KEN 2:10:31
3 Tesfaye Tola ETH 2:11:10
4 Jonathan ‘Jon’ Brown GBR 2:11:17
5 Giacomo Leone ITA 2:12:14
6 Martin Fiz SPA 2:13:06
7 Abdelkader El Mouaziz MAR 2:13:49
8 Mohamed Ouaadi FRA 2:14:04
9 Tendai Chimusasa ZIM 2:14:19
10 Steve Moneghetti AUS 2:14:50
11 Antonio Pinto POR 2:15:17
12 Hendrick Ramaala RSA 2:16:19
13 Kamiel Maase NED 2:16:24
14 Silvio Guerra ECU 2:16:27
15 Mathias Ntawulikura RWA 2:16:39
16 Thabiso Moqhali LES 2:16:43
17 Joao N’Tyamba ANG 2:16:43
18 Domingos Castro POR 2:16:52
19 Keith Cullen GBR 2:16:59
20 Josia Thugwane RSA 2:16:59

W

2000-09-23 Women’s 100 m

x Marion Jones USA
2 Ekaterini Thanou GRE 11.12
3 Tayna Lawrence JAM 11.18
4 Merlene Ottey JAM 11.19
5 Zhanna Pintusevich-Block UKR 11.20
6 Chandra Sturrup BAH 11.21
7 Sevatheda Fynes BAH 11.22
8 Debbie Ferguson-Mckenzie BAH 11.29

(*) Marion Jones relinquished her medal and the first place is vacant.

2000-09-24 Women’s Triple jump

1 Tereza Marinova BUL 15.20
2 Tatyana Lebedeva RUS 15.00
3 Olena Hovorova UKR 14.96
4 Yamile Aldama CUB 14.30
5 Baya Rahouli ALG 14.17
6 Cristina Nicolau ROM 14.17
7 Olga Vasdeki GRE 14.15
8 Oksana Rogova RUS 13.97
9 Anja Valant SLO 13.59
10 Francoise Mbango CMR 13.53
11 Ashia Hansen GBR 13.44
f Sarka Kasparkova CZE NM

2000-09-24 Women’s Heptathlon

1 Denise Lewis GBR 6584
2 Yelena Prokhorova RUS 6531
3 Natalya Sazanovich BLR 6527
4 Urszula Wlodarczyk POL 6470
5 Sabine Braun FDR 6355
6 Natalya Roshchupkina RUS 6237
7 Karin Ertl GER 6209
8 Tiia Hautala FIN 6173
9 Le Shundra Nathan USA 6150
10 Jane Jamieson AUS 6104
11 Magalys Garcia CUB 6054
12 Austra Skujyte LTU 6034
13 Susanna Rajamaki FIN 6021

2000-09-24 Women’s Marathon

1 Naoko Takahashi JAP 2h23:14
2 Lidia Simon ROM 2h23:22
3 Joyce Chepchumba KEN 2h24:45
4 Esther Wanjiru KEN 2h26:17
5 Madina Biktaguirova RUS 2h26:33
6 Elfenesh Alemu ETH 2h26:54
7 Eri Yamaguchi JAP 2h27:03
8 Ham Pong-Sil PRK 2h27:07
9 Fatuma Roba ETH 2h27:38
10 Ren Xiujuan CHN 2h27:55

2000-09-25 Women’s 400 m

1 Cathy Freeman AUS 49.11
2 Lorraine Graham JAM 49.58
3 Katharine Merry GBR 49.72
4 Donna Fraser GBR 49.79
5 Ana Guevara MEX 49.96
6 Heide Seyerling-Quinn RSA 50.05
7 Falilat Ogunkoya NGR 50.12
8 Olga Kotlyarova RUS 51.04

2000-09-25 Women’s 800 m

1 Maria de Lurdes Mutola MOZ 1:56.15
2 Stephanie Graf AUT 1:56.64
3 Kelly Holmes GBR 1:56.80
4 Brigita Langerholc SLO 1:58.51
5 Helena Fuchsova CZE 1:58.56
6 Zulia Calatayud CUB 1:58.66
7 Hazel Clark USA 1:58.75
8 Hasna Benhassi MAR 1:59.27

2000-09-25 Women’s 5000 m

1 Gabriela Szabo ROM 14:40.79
2 Sonia O’ Sullivan IRL 14:41.02
3 Gete Wami ETH 14:42.23
4 Ayelech Worku ETH 14:42.67
5 Irina Mikitenko GER 14:43.59
6 Lydia Cheromei KEN 14:47.35
7 Werknesh Kidane ETH 14:47.40
8 Olga Yegorova RUS 14:50.31
9 Jeļena Celnova-Prokopcuka LAT 14:55.46
10 Daniela Yordanova BUL 14:56.95
11 Rose Cheruiyot KEN 14:58.07
12 Jo Pavey GBR 14:58.27 PB
13 Tatyana Tomashova RUS 15:01.28
14 Vivian Cheruiyot KEN 15:33.66
f Olivera Jevtic YUG DNF

2000-09-25 Women’s Pole vault

1 Stacy Dragila USA 4.60
2 Tatiana Grigorieva AUS 4.55
3 Vala Flosadottir ISL 4.50
4 Daniela Bartova CZE 4.50
5 Nicole Humbert GER 4.45
6 Yvonne Buschbaum GER 4.40
7 Monika Pyrek POL 4.40
8 Marie Rasmussen DEN 4.35
9 Doris Auer AUT 4.25
10 Gao Shuying CHN 4.15
11 Kellie Suttle USA 4.00
f Anzhela Balakhonova UKR NM
f Elmarie Gerryts

2000-09-27 Women’s 100 m Hurdles

1 Olga Shishigina KAZ 12.65
2 Glory Alozie NGR 12.68
3 Melissa Morrison-Howard USA 12.76
4 Delloreen Ennis-London JAM 12.80
5 Aliuska Lopez SPA 12.83
6 Nicole Ramalalanirina FRA 12.91
7 Linda Ferga-Khodadin FRA 13.11
8 Brigitte Foster-Hylton JAM 13.49

2000-09-27 Women’s 400 m Hurdles

1 Irina Privalova RUS 53.02
2 Deon Hemmings JAM 53.45
3 Nezha Bidouane MAR 53.57
4 Daimi Pernia CUB 53.68
5 Tetiana Tereschuk-Antipova UKR 53.98
6 Ionela Tirlea-Manolache ROM 54.35
7 Gudrun Arnardottir ISL 54.63
8 Tasha Danvers GBR 55.00

2000-09-27 Women’s Discus throw

1 Ellina Zvereva BLR 68.40
2 Anastasia Kelesidou GRE 65.71
3 Irina Yatchenko BLR 65.20
4 Natalya Sadova RUS 65.00
5 Styliani Tsikouna GRE 64.08
6 Franka Dietzsch GER 63.18
7 Ilke Wyludda DDR 63.16
8 Lisa-marie Vizaniari AUS 62.57
9 Ekaterini Voggoli GRE 61.57
10 Seilala Sua USA 59.85
11 Teresa Machado POR 59.50
12 Beatrice Faumuina NZL 58.69
13 Yu Xin CHN 58.34

2000-09-28 Women’s 200 m

x Marion Jones USA
2 Pauline Davis-Thompson BAH 22.27
3 Susanthika Jayasinghe SRI 22.28
4 Beverly McDonald JAM 22.35
5 Debbie Ferguson-Mckenzie BAH 22.37
6 Melinda Gainsford-Taylor AUS 22.42
7 Cathy Freeman AUS 22.53
8 Zhanna Pintusevich-Block UKR 22.66

(*) Marion Jones relinquished her medal and the first place is vacant.

2000-09-28 Women’s Shot put

1 Yanina Karolchyk-Pravalinskay BLR 20.56
2 Larisa Peleshenko RUS 19.92
3 Astrid Kumbernuss DDR 19.62
4 Svetlana Krivelyova RUS 19.37
5 Krystyna Zabawska POL 19.18
6 Yumileidi Cumba CUB 18.70
7 Kalliopi Ouzouni GRE 18.63
8 Nadine Kleinert-Schmitt GER 18.49
9 Lieja Koeman NED 17.96
10 Olga Ryabinkina RUS 17.85
11 Cheng Xiaoyan CHN 17.85
12 Valentina Fedjuschina AUT 17.14

2000-09-28 Women’s 20 km walk

1 Wang Liping CHN 1h29:05
2 Kjersti Platzer NOR 1h29:33
3 Maria Vasco SPA 1h30:23
4 Erica Alfridi ITA 1h31:25
5 Maria Sanchez Gomez MEX 1h31:33
6 Norica Cimpean ROM 1h31:50
7 Kerry Saxby-Junna AUS 1h32:02
8 Tatyana Gudkova RUS 1h32:35

2000-09-29 Women’s Long jump

1 Heike Drechsler DDR 6.99
2 Fiona May ITA 6.92
x Marion Jones USA
3 Tatyana Kotova RUS 6.83
4 Olga Rublyova RUS 6.79
5 Susen Tiedtke GER 6.74
6 Jackie Edwards BAH 6.59
7 Tunde Vaszi HUN 6.59
8 Lyudmila Galkina RUS 6.56
9 Elva Goulbourne JAM 6.43
10 Dawn Burrell USA 6.38
11 Olena Shekhovtsova UKR 6.37

(*) Marion Jones relinquished her medal and the third place is vacant.

2000-09-29 Women’s Hammer throw

1 Kamila Skolimowska POL 71.16
2 Olga Kuzenkova RUS 69.77
3 Kirsten Muenchow GER 69.28
4 Yipsi Moreno CUB 68.33
5 Debbie Sosimenko AUS 67.95
6 Lyudmila Gubkina BLR 67.08
7 Dawn Ellerbe USA 66.80
8 Amy Palmer USA 66.15
9 Lorraine Shaw GBR 64.27
10 Svetlana Sudak BLR 64.21
11 Ivana Brkljacic CRO 63.20
12 Sini Poyry FIN 62.49

2000-09-30 Women’s 1500 m

1 Nouria Benida ALG 4:05.10
2 Violeta Beclea-Szekely ROM 4:05.15
3 Gabriela Szabo ROM 4:05.27
4 Kutre Dulecha ETH 4:05.33
5 Lidia Chojecka POL 4:06.42
6 Anna Jakubczak POL 4:06.49
7 Kelly Holmes GBR 4:08.02
8 Marla Runyan USA 4:08.30
9 Sabine Fischer SWI 4:08.84
10 Carla Sacramento POR 4:11.15
11 Hayley Tullett GBR 4:22.29
12 Suzy Favor Hamilton USA 4:23.05

2000-09-30 Women’s 10000 m

1 Derartu Tulu ETH 30:17.49
2 Gete Wami ETH 30:22.48
3 Fernanda Ribeiro POR 30:22.88
4 Paula Radcliffe GBR 30:26.97
5 Tegla Loroupe KEN 30:37.26
6 Sonia O”Sullivan IRL 30:53.37
7 Li Ji CHN 31:06.94
8 Elana Meyer RSA 31:14.70

2000-09-30 Women’s High jump

1 Yelena Yelesina RUS 2.01
2 Hestrie Cloete RSA 2.01
3 Kajsa Bergqvist SWE 1.99
3 Oana Pantelimon ROM 1.99
5 Inha Babakova UKR 1.96
6 Svetlana Zalevskaya KAZ 1.96
7 Vita Palamar UKR 1.96
8 Amewu Mensah GER 1.93
9 Venelina Veneva Bulgaria 1.93
9 Monica Iagar Romania 1.93
11 Yoko Ota JPN 1.90
11 Zuzana Hlavonova CZE 1.90

2000-09-30 Women’s Javelin throw

1 Trine Hattestad NOR 68.91
2 Miréla Manjani GRE 67.51
3 Osleidys Menendez CUB 66.18
4 Steffi Nerius GER 64.84
5 Sonia Bisset CUB 63.26
6 Xiomara Rivero CUB 62.92
7 Tatyana Shikolenko RUS 62.91
8 Nikola Tomeckova CZE 62.10
9 Mikaela Ingberg FIN 58.56
10 Wei Jianhua CHN 58.33
11 Li Lei CHN 56.83
12 Claudia Coslovich ITA 56.74

2000-09-30 Women’s 4×100 m relay

1 Bahamas (Debbie Ferguson-Mckenzie, Pauline Davis-Thompson, Chandra Sturrup, Sevatheda Fynes) BAH 41.95
2 Jamaica (Merlene Ottey, Beverly McDonald, Veronica Campbell-Brown, Tayna Lawrence) JAM 42.13
3 United States (Nanceen Perry, Torri Edwards, Chryste Gaines *) USA 42.20
4 France (Christine Arron, Fabe Dia, Muriel Hurtis-Houairi, Linda Ferga-Khodadin) FRA 42.42
5 Russia (Natalya Voronova, Irina Khabarova, Marina Trandenkova, Natalya Ignatova) RUS 43.02
6 Germany (Marion Wagner, Andrea Philipp, Sabrina Mulrain, Gabi Rockmeier) GER 43.11
7 Nigeria (Mary Onyali-Omagbemi, Mercy Nku, Benedicta Ajudua, Glory Alozie) NGR 44.05
8 China (Li Xuemei, Qin Wangping, Liu Xiaomei, Zeng Xiujun) CHN 44.87

2000-09-30 Women’s 4×400 m relay

1 United States (LaTasha Colander, Monique Hennagan, Jearl Miles-Clark *) USA 3:22.62
2 Jamaica (Lorraine Graham, Deon Hemmings, Catherine Scott-Pomales, Sandie Richards) JAM 3:23.25
3 Russia (Irina Privalova, Olga Kotlyarova, Svetlana Goncharenko, Yuliya Sotnikova) RUS 3:23.46
4 Nigeria (Falilat Ogunkoya, Rosemary Okafor, Charity Opara, Olabisi Afolabi) NGR 3:23.80
5 Australia (Cathy Freeman, Melinda Gainsford-Taylor, Tamsyn Lewis, Nova Peris-Kneebone) AUS 3:23.81
6 Great Britain (Katharine Merry, Allison Curbishley, Donna Fraser, Tasha Danvers) GBR 3:25.67
7 Czech Republic (Helena Fuchsova, Lenka Fickova, Hana Benesova, Jitka Burianova) CZE 3:29.17
8 Cuba (Zulia Calatayud, Julia Duporty, Idalmis Bonne, Daimí Pernia) CUB 3:29.47

* Marion Jones returned her medals

M

2004-08-18 Shot put Men

xxx Yuriy Bilonoh UKR 21.16m
1 Adam Nelson USA 21.16m
2 Joachim Olsen DEN 21.07m
3 Manuel Martinez SPA 20.84m
4 Andrei Mikhnevich BLR 20.60m
5 Yury Belov BLR 20.34m
6 Justin Anlezark AUS 20.31m
7 Ralf Bartels GER 20.26m
8 John Godina USA 20.19m
9 Mikulas Konopka SVK 19.92m
10 Miran Vodovnik SLO 19.34m
11 Petr Stehlik CZE 19.21m

2004-08-20 10000 m Men

1 Kenenisa Bekele ETH 27:05.10
2 Sileshi Sihine ETH 27:09.39
3 Zersenay Tadesse ERA 27:22.57
4 Boniface Kiprop UGA 27:25.48
5 Haile Gebrselassie ETH 27:27.70
6 John Cheruiyot Korir KEN 27:41.91
7 Moses Mosop KEN 27:46.61
8 Ismail Sghyr FRA 27:57.09
9 Jose Manuel Martinez SPA 27:57.61
10 Fabiano Joseph TAN 28:01.94
11 Wilson Busienei UGA 28:10.75
12 Daniel Browne USA 28:14.53
13 Charles Kamathi KEN 28:17.08
14 Kamiel Maase NED 28:23.39
15 Abdihakem Abdirahman USA 28:26.26

2004-08-20 20 km walk Men

1 Ivano Brugnetti ITA 1h19’40”
2 Francisco Javier Fernandez SPA 1h19’45”
3 Nathan Deakes AUS 1h20’02”
4 Jefferson Perez ECU 1h20’38”
5 Juan Manuel Molina SPA 1h20’55”
6 Hongjun Zhu CHN 1h21’40”
7 Vladimir Andreyev RUS 1h21’53”
8 Andre Hoehne GER 1h21’58”

2004-08-22 100 m Men

1 Justin Gatlin USA 9”85
2 Francis Obikwelu POR 9”86
3 Maurice Greene USA 9”87
4 Shawn Crawford USA 9”89
5 Asafa Powell JAM 9”94
6 Kim Collins SKN 10”00
7 Obadele Thompson BAR 10”10
f Aziz Zakari GHA DNF

2004-08-22 Long jump Men

1 Dwight Phillips USA 8.59m
2 John Moffitt USA 8.47m
3 Joan Lino Martinez SPA 8.32m
4 James Beckford JAM 8.31m
5 Christopher Tomlinson GBR 8.25m
6 Ignisious Gaisah GHA 8.24m
7 Ivan Pedroso CUB 8.23m
8 Bogdan Tarus ROM 8.21m
9 Vitaliy Shkurlatov RUS 8.04m
10 Jonathan Chimier MRI 8.03m
11 Yago Lamela SPA 7.98m
12 Salim Sdiri FRA 7.94m

2004-08-22 Triple jump Men

1 Christian Olsson SWE 17,79 m
2 Marian Oprea ROM 17,55 m
3 Danila Burkenya RUS 17,48 m
4 Yoandris Betanzos CUB 17,47 m
5 Jadel Gregorio BRA 17,31 m
6 Hristos Meletoglou GRE 17,13 m
7 Viktor Gushchinskiy RUS 17,11 m
8 Yoelbi Quesada CUB 16,96 m
9 Kenta Bell USA 16,90 m
10 Julien Kapek FRA 16,81m
11 Walter Davis USA 16,78 m
f Phillips Idowu GBR NM

2004-08-22 Hammer throw Men

xxx Adrian Annus HUN 83.19m DQ
1 Koji Murofushi JAP 82.91m
xxx Ivan Tsikhan BLR 79.81m
3 Esref Apak TUR 79.51m
4 Vadim Devyatovski BLR 78.82m
5 Krisztian Pars HUN 78.73m
6 Primoz Kozmus SLO 78.56m
7 Libor Charfreitag SVK 77.54m
8 Karsten Kobs GER 76.30m
9 Igor Astapkovich BLR 76.22m
10 Nicola Vizzoni ITA 74.27m
11 Markus Esser GER 72.51m

2004-08-23 400 m Men

1 Jeremy Wariner USA 44”00
2 Otis Harris USA 44”16
3 Derrick Brew USA 44”42
4 Alleyne Francique GRN 44”66
5 Brandon Simpson JAM 44”76
6 Davian Clarke JAM 44”83
7 Leslie Djhone FRA 44”94
8 Michael Blackwood JAM 45”55

2004-08-23 Discus throw Men

xxx Robert Fazekas HUN 70.93m DQ
1 Virgilijus Alekna LTU 69.89m
2 Zoltan Kovago HUN 67.04m
3 Aleksander Tammert EST 66.66m
4 Vasiliy Kaptyukh BLR 65.10m
5 Frantz Kruger RSA 64.34m
6 Casey Malone USA 64.33m
7 Lars Riedel GER 62.80m
8 Hannes Hopley RSA 62.58m
9 Torsten Schmidt GER 61.18m
10 Libor Malina CZE 58.78m
11 Gabor Mate HUN 57.84m

2004-08-24 1500 m Men

1 Hicham El Guerrouj MAR 3:34.18s
2 Bernard Lagat KEN 3:34.30s
3 Rui Silva POR 3:34.68s
4 Timothey Kiptanui KEN 3:35.61s
5 Ivan Heshko UKR 3:35.82s
6 Michael East GBR 3:36.33s
7 Reyes Estevez SPA 3:36.63s
8 Gert-Jan Liefers NED 3:37.17s
9 Adil Kaouch MAR 3:38.26s
10 Mulugeta Wendimu ETH 3:38.33s
11 Kamal Boulahfane ALG 3:39.02s
12 Isaac Kiprono Songok KEN 3:41.72s

2004-08-24 3000 m Steeplechase Men

1 Ezekiel Kemboi KEN 8:05.81
2 Brimin Kiprop Kipruto KEN 8:06.11
3 Paul Kipsiele Koech KEN 8:06.64
4 Obaid Musa Amer QAT 8:07.18
5 Luis Miguel Martin SPA 8:11.64
6 Simon Vroemen NED 8:13.25
7 Bouabdallah Tahri FRA 8:14.26
8 Ali Ezzine MAR 8:15.58
9 Ion Luchianov MDA 8:26.17
10 Bostjan Buc SLO 8:37.29
11 Pavel Potapovich RUS 8:52.65
f Giuseppe Maffei ITA DNF
– Roberto Mandje Equatorial GEQ DNS
– Lotfi Turki TUN DNS

2004-08-24 Decathlon Men

1 Roman Sebrle CZE 8893
2 Bryan Clay USA 8820
3 Dmitriy Karpov KAZ 8725
4 Dean Macey GBR 8414
5 Chiel Warners NED 9343
6 Attila Zsivoczky HUN 8287
7 Laurent Hernu FRA 8237
8 Erki Nool EST 8235
9 Claston Bernard JAM 8225
10 Roland Schwarzl AUT 8102
11 Aleksandr Pogorelov RUS 8084
12 Florian Schoenbeck GER 8077
13 Romain Barras FRA 8067
14 Maurice Smith JAM 8023
15 Nikolay Averyanov RUS 8021
16 Jaakko Ojaniemi FIN 8006

f Tom Pappas USA DNF
f Tomas Dvorak CZE DNF

2004-08-26 200 m Men

1 Shawn Crawford USA 19.79
2 Bernard Williams USA 20.01
3 Justin Gatlin USA 20.03
4 Frank Fredericks NAM 20.14
5 Francis Obikwelu POR 20.14
6 Stephane Buckland MRI 20.24
7 Tobias Unger GER 20.64
– Hamed Al-Bishi KSA DNS

2004-08-26 400 m Hurdles Men

1 Felix Sanchez DOM 47.63
2 Danny McFarlane JAM 48.11
3 Naman Keita FRA 48.26
4 James Carter USA 48.58
5 Bayano Kamani PAN 48.74
6 Marek Plawgo POL 49.00
7 Alwyn Myburgh RSA 49.07
8 Bennie Brazell USA 49.51

2004-08-26 High jump Men

1 Stefan Holm SWE 2,36
2 Matt Hemingway USA 2,34
3 Jaroslav Baba CZE 2,34
4 Jamie Nieto USA 2,34
5 Andriy Sokolovskyy UKR 2,32
6 Yaroslav Rybakov RUS 2,32
7 Mark Boswell CAN 2,29
8 Svatoslav Ton CZE 2,29
9 Vyacheslav Voronin RUS 2.29
10 Dragutin Topic SER 2.29
11 Lisvany Perez CUB 2.25
12 Alessandro Talotti ITA 2.25

2004-08-27 110 m Hurdles Men

1 Xiang Liu CHN 12.91s
2 Terrence Trammell USA 13.18s
3 Anier Garcia CUB 13.20s
4 Maurice Wignall JAM 13.21s
5 Stanislavs Olijars LAT 13.21s
6 Charles Allen CAN 13.48s
7 Mateus Facho Inocencio BRA 13.49s
8 Ladji Doucoure FRA 13.76s

2004-08-27 Pole vault Men

1 Timothy Mack USA 5.95
2 Toby Stevenson USA 5.90
3 Giuseppe Gibilisco ITA 5.85
4 Igor Pavlov RUS 5.80
5 Danny Ecker GER 5.75
6 Lars Boergeling GER 5.75
7 Derek Miles USA 5.75
8 Aleksandr Averbukh ISR 5.65
9 Denys Yurchenko UKR 5.65
9 Rens Blom NED 5.65
11 Paul Burgess AUS 5.55
11 Tim Lobinger GER 5.55
13 Pavel Gerasimov RUS 5.55
13 Daichi Sawano JPN 5.55
13 Ruslan Yeremenko UKR 5.55
16 Oleksandr Korchmid UKR 5.55

2004-08-27 Javelin throw Men

1 Andreas Thorkildsen NOR 86,50m
2 Vadims Vasilevskis LAT 84,95m
3 Sergey Makarov RUS 84,84m
4 Steve Backley GBR 84,13m
5 Alexandr Ivanov RUS 83,31m
6 Andrus Varnik EST 83,25m
7 Eriks Rags LAT 83,14m
8 Tero Pitkamaki FIN 83,01m
9 Jan Zelezny CZE 80,59m
10 Matti Narhi FIN 80,28m
11 Esko Mikkola FIN 79,43m
12 Breaux Greer USA 74,36m

2004-08-27 50 km walk Men

1 Robert Korzeniowski POL 3h38:46
2 Denis Nizhegorodov RUS 3h42:50
3 Aleksey Voyevodin RUS 3h43:34
4 Caohong Yu CHN 3h43:45
5 Jesus Angel Garcia SPA 3h44:42
6 Roman Magdziarczyk POL 3h48:11
7 Grzegorz Sudol POL 3h49:09
8 Santiago Perez SPA 3h49:48

2004-08-28 800 m Men

1 Yuriy Borzakovskiy RUS 1’44”45
2 Mbulaeni Mulaudzi RSA 1’44”61
3 Wilson Kipketer DEN 1’44”65
4 Mouhssin Chehibi MAR 1’45”16
5 Wilfred Bungei KEN 1’45”31
6 Hezekiel Sepeng RSA 1’45”53
7 Djabir Said-Guerni ALG 1’45’61
8 Ismail Ahmed Ismail SUD 1’52”49

2004-08-28 5000 m Men

1 Hicham El Guerrouj MAR 13’14”39
2 Kenenisa Bekele ETH 13’14”59
3 Eliud Kipchoge KEN 13’15”10
4 Gebre-Egziabher Gebremariam ETH 13’15”35
5 Dejene Birhanu ETH 13’16”92
6 John Kibowen KEN 13’18”24
7 Zersenay Tadesse ERA 13’24”31
8 Craig Mottram AUS 13’25”70

2004-08-28 4×100 m relay Men

1 Great Britain (Mark Lewis-Francis, Marlon Devonish, Darren Campbell, Jason Gardener) GBR 38.07
2 United States (Maurice Greene, Coby Miller, Justin Gatlin, Shawn Crawford) USA 38.08
3 Nigeria (Deji Aliu, Aaron Egbele, Uchenna Emedolu, Olusoji A. Fasuba) NGR 38.23
4 Japan (Nobuharu Asahara, Shinji Takahira, Shingo Suetsugu, Hiroyasu Tsuchie) JAP 38.49
5 Poland (Marcin Urbas, Marcin Jedrusinski, Lukasz Chyla, Zbigniew Tulin) POL 38.54
6 Australia (Joshua Ross, Patrick Johnson, Paul Di Bella, Adam Basil) AUS 38.56
7 Trinidad and Tobago (Darrel Brown, Ato Boldon, Marc Burns, Nicconnor Alexander) TRI 38.60
8 Brazil (Vicente Lima, André Da Silva, Edson Ribeiro, Claudio Souza) BRA 38.67

2004-08-28 4×400 m relay Men

1 United States (Darold Williamson, Jeremy Wariner, Derrick Brew, Otis Harris) USA 2:55.91
2 Australia (John Steffensen, Mark Ormrod, Patrick Dwyer, Clinton Hill) AUS 3:00.60
3 Nigeria (James Godday, Musa Audu, Saul Weigopwa, Enefiok Udo-obong) NGR 3:00.90
4 Japan (Yuki Yamaguchi, Jun Osakada, Tomohiro Ito, Mitsuhiro Sato) JAP 3:00.99
5 Great Britain (Timothy Benjamin, Sean Baldock, Malachi Davis, Matthew Elias) GBR 3:01.07
6 Bahamas (Nathaniel Mckinney, Aaron Cleare, Andrae Williams, Christopher Brown) BAH 3:01.88
7 Germany (Ingo Schultz, Kamghe Gaba, Ruwen Faller, Bastian Swillims) GER 3:02.22
8 Botswana (Johnson Kubisa, California Molefe, Gaolesiela Salang, Kagiso Kilego) BOT 3:02.49

2004-08-29 Marathon Men

1 Stefano Baldini ITA 2:10:55
2 Mebrahtom Keflezighi USA 2:11:29
3 Vanderlei De Lima BRA 2:12:11
4 Jonathan ‘Jon’ Brown GBR 2:12:26
5 Shigeru Aburaya JAP 2:13:11
6 Toshinari Suwa JAP 2:13:24
7 Erick Wainaina KEN 2:13:30
8 Alberto Chaica POR 2:14:17
9 Alberico di Cecco ITA 2:14:34
10 Paul Tergat KEN 2:14:45
11 Jaouad Gharib MAR 2:15:12
12 Alan Culpepper USA 2:15:26
13 Leonid Shvetsov RUS 2:15:28
14 Lee Bong-ju KOR 2:15:33
15 Ambesse Tolosa ETH 2:15:39
16 Gert Thys RSA 2:16:08
17 Ji Young-joon KOR 2:16:14
18 Antoni Peña ESP 2:16:38
19 Grigoriy Andreyev RUS 2:16:55
20 Haile Satayin ISR 2:17:25
21 Jonathan Wyatt NZL 2:17:45
22 Janne Holmen FIN 2:17:50
23 Dan Robinson GBR 2:17:53
24 Nikolaos Polias GRE 2:17:56

W

2004-08-18 Shot put Women

xxx Irina Korzhaenko RUS 21.06 DQ
1 Yumileidi Cumba CUB 19.59
2 Nadine Kleinert-Schmitt GER 19.55
xxx Svetlana Krivelyova RUS 19.49
3 Nadzeya Ostapchuk BLR 19.01
4 Natalia Khoroneko-Mikhnevich BLR 18.96
5 Krystyna Zabawska POL 18.64
6 Misleydis Gonzalez CUB 18.59
7 Valerie Adams NZL 18.56
8 Meiju Li CHN 18.37
9 Cleopatra Borel-Brown TRI 18.35
10 Lieja Tunks-Koeman NED 18.14

2004-08-21 100 m Women

1 Yuliya Nesterenko BLR 10”93
2 Lauryn Williams USA 10”96
3 Veronica Campbell-Brown JAM 10”97
4 Ivet Lalova BUL 11”00
5 Aleen Bailey JAM 11”05
6 Sherone Simpson JAM 11”07
7 Debbie Ferguson-Mckenzie BAH 11”16
8 LaTasha Colander USA 11”18

2004-08-21 Discus throw Women

1 Natalya Sadova RUS 67.02
2 Anastasia Kelesidou GRE 66.68
xxx Irina Yatchenko BLR 66.17
3 Vera Pospisilova-Cechlova CZE 66.08
4 Olena Antonova UKR 65.75
5 Nicoleta Grasu ROM 64.92
6 Beatrice Faumuina NZL 63.45
7 Ekaterini Voggoli GRE 62.37
8 Li Yanfeng CHN 61.05
9 Joanna Wisniewska POL 60.74
10 Styliani Tsikouna GRE 59.48
f Yania Ferrales Cuba NM

2004-08-21 Heptathlon Women

1 Carolina Klueft SWE 6952
2 Austra Skujyte LTU 6435
3 Kelly Sotherton GBR 6424
4 Shelia Burrell USA 6296
5 Yelena Prokhorova RUS 6289
6 Sonja Kesselschlaeger GER 6287
7 Marie Collonville FRA 6279
8 Nataliya Dobrynska UKR 6255
9 Margaret Simpson GHA 6253
10 Svetlana Sokolova RUS 6210

2004-08-22 Marathon Women

1 Mizuki Noguchi JAP 2:26:20
2 Catherine Ndereba KEN 2:26:32
3 Deena Kastor USA 2:27:20
4 Elfenesh Alemu ETH 2:28:15
5 Reiko Tosa JAP 2:28:44
6 Olivera Jevtic SCG 2:31:15
7 Naoko Sakamoto JAP 2:31:43
8 Lyudmila Petrova RUS 2:31:56
9 Svetlana Zakharova RUS 2:32:04
10 Bruna Genovese ITA 2:32:50
11 Alice Chelangat KEN 2:33:52
12 Zhang Shujing CHN 2:34:34
13 Nuta Olaru ROM 2:34:45
14 Zivilė Balciunaite LTU 2:35:01
15 Corinne Raux FRA 2:35:54
16 Rosaria Console ITA 2:35:56

2004-08-23 800 m Women

1 Kelly Holmes GBR 1:56:38
2 Hasna Benhassi MAR 1:56:43
3 Jolanda Ceplak SLO 1:56:43
4 Maria de Lurdes Mutola MOZ 1:56:51
5 Tatyana Andrianova RUS 1:56.88
6 Jearl Miles-Clark USA 1:57:27
7 Maria Cioncan ROM 1:59:62
8 Zulia Calatayud CUB 2:00:95

2004-08-23 5000 m Women

1 Meseret Defar ETH 14:45.65s
2 Isabella Ochichi KEN 14:48.19s
3 Tirunesh Dibaba ETH 14:51.83s
4 Yelena Zadorozhnaya RUS 14:55.52s
5 Joanne Pavey GBR 14:57.87s
6 Gulnara Samitova-Galkina RUS 15:02.30s
7 Irina Mikitenko GER 15:03.36s
8 Yingjie Sun CHN 15:07.23s
9 Huina Xing CHN 15:07.41s
10 Sentayehu Ejigu ETH 15:09.55s
11 Margaret Maury FRA 15:09.77s
12 Hewan Abeylegesse TUR 15:12.64s
13 Liliya Shobukhova RUS 15:15.64s
14 Sonia O”Sullivan IRL 16:20.90s

2004-08-23 Triple jump Women

1 Francoise Mbango Etone CMR 15.30 m
2 Hrysopiyi Devetzi GRE 15.25 m
3 Tatyana Lebedeva RUS 15.14 m
4 Trecia Smith JAM 15.02m
5 Yamile Aldama SUD 14.99m
6 Baya Rahouli ALG 14.86m
7 Magdelin Martinez ITA 14.85m
8 Anna Pyatykh RUS 14.79m
9 Yusmay Bicet CUB 14.57
10 Olena Hovorova UKR 14.35
11 Olga Vasdeki GRE 14.34
12 Huang Qiuyan CHN 14.33
13 Natallia Safronava BLR 14.22
14 Kene Ndoye SEN 14.18
15 Adelina Gavrila ROM 13.86

2004-08-23 20 km walk Women

1 Athanasia Tsoumeleka GRE 1h29:12
2 Olimpiada Ivanova RUS 1h29:16
3 Jane Saville AUS 1h29:25
4 Margarita Turova BLR 1h29:39
5 Melanie Seeger GER 1h29:52
6 Elisa Rigaudo ITA 1h29:57
7 Maria Vasco SPA 1h30:06
8 Wang Liping CHN 1h30:16
9 Elena Ginko BLR 1h30:22
10 Athina Papayianni GRE 1h30:37
11 Rossella Giordano ITA 1h30:39
12 Kjersti Plaetzer NOR 1h30:49

2004-08-24 400 m Women

1 Tonique Williams-Darling BAH 49.41
2 Ana Guevara MEX 49.56
3 Natalya Antyukh RUS 49.89
4 Monique Hennagan USA 49.97
5 DeeDee Trotter USA 50.00
6 Sanya Richards USA 50.19
7 Christine Amertil BAH 50.37
8 Natalya Nazarova RUS 50.65

2004-08-24 100 m Hurdles Women

1 Joanna Hayes USA 12.37s
2 Olena Krasovska UKR 12.45s
3 Melissa Morrison-Howard USA 12.56s
4 Mariya Koroteyeva RUS 12.72s
5 Lacena Golding-Clarke JAM 12.73s
6 Angela Whyte CAN 12.81s

2004-08-24 Pole vault Women

1 Yelena Isinbayeva RUS 4.91m
2 Svetlana Feofanova RUS 4.75m
3 Anna Rogowska POL 4.70m
4 Monika Pyrek POL 4.55m
5 Thorey Edda Elisdottir ISL 4.55m
6 Vanessa Boslak FRA 4.40m
7 Naroa Agirre SPA 4.40m
8 Dana Ellis CAN 4.40m
9 Anzhela Balakhonova UKR 4.40m
10 Stephanie McCann CAN 4.40m
11 Pavla Hamackova-Rybova CZE 4.40m
12 Katerina Badurova CZE 4.20m
13 Silke Spiegelburg GER 4.20
13 Alejandra Garcia ARG 4.20
f Dana Cervantes ESP NM

2004-08-25 200 m Women

1 Veronica Campbell-Brown JAM 22”05
2 Allyson Felix USA 22”18
3 Debbie Ferguson-Mckenzie BAH 22”30
4 Aleen Bailey JAM 22”42
5 Ivet Lalova BUL 22”57
6 Kim Gevaert BEL 22”84
7 Muna Lee USA 22”87
8 Abiodun Oyepitan ENG 22”87

2004-08-25 400 m Hurdles Women

1 Fani Halkia GRE 52.82
2 Ionela Tirlea-Manolache ROM 53.38
3 Tetiana Tereschuk-Antipova UKR 53.44
4 Sheena Johnson USA 53.83
5 Jana Pittman AUS 53.92
6 Yekaterina Bikert RUS 54.18
7 Brenda Taylor USA 54.97
8 Yuliya Pechonkina RUS 55.79

2004-08-25 Hammer throw Women

1 Olga Kuzenkova RUS 75,02m
2 Yipsi Moreno CUB 73,36m
3 Yunaika Crawford CUB 73,16m
4 Betty Heidler GER 72,73m
5 Kamila Skolimowska POL 72,57m
6 Olga Tsander BLR 72,27m
7 Wenxiu Zhang CHN 72,03m
8 Iryna Sekachova UKR 70,40m
9 Candice Scott TRI 69,94m
10 Yuan Gu CHN 69,76m
11 Andrea Bunjes GER 68,40m
12 Alexandra Papageorgiou GRE 66,83m

2004-08-27 10000 m Women

1 Huina Xing CHN 30:24.36
2 Ejegayehu Dibaba ETH 30:24.98
3 Derartu Tulu ETH 30:26.42
4 Werknesh Kidane ETH 30:28.30
5 Lornah Kiplagat NED 30:31.92
6 Yingjie Sun CHN 30:54.37
7 Jelena Prokopcuka LAT 31:04.10
8 Lidiya Grigoryeva RUS 31:04.62
9 Lucy Wangui KEN 31:05.90
10 Helena Javornik SLO 31:06.63

2004-08-27 Long jump Women

1 Tatyana Lebedeva RUS 7.07m
2 Irina Simagina RUS 7.05m
3 Tatyana Kotova RUS 7.05m
4 Bronwyn Thompson AUS 6.96m
5 Marion Jones USA 6.85m
6 Anju Bobby George IND 6.83m
7 Jade Johnson GBR 6.80m
8 Tunde Vaszi HUN 6.73m
9 Bianca Kappler GER 6.66m
10 Grace Upshaw USA 6.64m
11 Carolina Klueft SWE 6.63m
12 Yelena Kashcheyeva KAZ 6.53m

2004-08-27 Javelin throw Women

1 Osleidys Menendez CUB 71.53m
2 Steffi Nerius GER 65.82m
3 Mirela Manjani GRE 64.29m
4 Nikola Brejchova CZE 64.23m
5 Sonia Bisset CUB 63.54m
6 Laverne Eve BAH 62.77m
7 Noraida Bicet CUB 62.51m
8 Tetyana Lyakhovych UKR 61.75m
9 Savva Lika GRE 60.91m
10 Taina Kolkkala FIN 60.72m
11 Felicia Tilea-Moldovan ROM 59.72m
12 Barbara Madejczyk POL 58.22m

2004-08-27 4×100 m relay Women

1 Jamaica (Tayna Lawrence, Sherone Simpson, Aleen Bailey, Veronica Campbell-Brown) JAM 41.73
2 Russia (Olga Fedorova, Yuliya Tabakova, Irina Khabarova, Larisa Kruglova) RUS 42.27
3 France (Veronique Mang, Muriel Hurtis-Houairi, Sylviane Félix, Christine Arron) FRA 42.54
4 Bahamas (Timicka Clarke, Chandra Sturrup, Shandria Brown, Debbie Ferguson-Mckenzie) BAH 42.69
5 Belarus (Yuliya Nesterenko, Natallia Safronnikava, Alena Neumiarzhytskaya, Oksana Dragun) BLR 42.94
6 Belgium (Katleen De Caluwe, Lien Huyghebaert, Elodie Ouedraogo, Kim Gevaert) BEL 42.11
7 Nigeria (Gloria Kemasuode, Mercy Nku, Oludamola Osayomi, Endurance Ojokolo) NGR 42.42
f United States (Angela Williams, Marion Jones, Lauryn Williams, LaTasha Colander) USA DNF

2004-08-28 1500 m Women

1 Kelly Holmes GBR 3’57”90
2 Tatyana Tomashova RUS 3’58”12
3 Maria Cioncan ROM 3’58”39
4 Natalya Yevdokimova RUS 3’59”05
5 Daniela Yordanova BUL 3’59”10
6 Lidia Chojecka POL 3’59”27
7 Anna Jakubczak POL 4’00”15
8 Hewan Abeylegesse TUR 4’00”67
9 Carmen Douma-Hussar CAN 4’02”31
10 Natalia Rodriguez SPA 4’03”01
11 Olga Yegorova RUS 4’05”65
12 Hasna Benhassi MAR 4’12”90

2004-08-28 High jump Women

1 Yelena Slesarenko RUS 2.06m
2 Hestrie Cloete RSA 2.02m
3 Viktoriya Styopina UKR 2.02m
4 Amy Acuff USA 1.99m
5 Iryna Mykhalchenko UKR 1.96m
6 Anna Chicherova RUS 1.96m
7 Oana Pantelimon ROM 1.93m
8 Monica Iagar ROM 1.93m
9 Inha Babakova UKR 1.93m
10 Marta Mendia ESP 1.93m
11 Blanka Vlasic CRO 1.89m
12 Tia Hellebaut BEL 1.85m

2004-08-28 4×400 m relay Women

1 United States (DeeDee Trotter, Monique Henderson, Sanya Richards, Monique Hennagan) USA 3:19.01
2 Russia (Olesya Krasnomovets, Natalya Nazarova, Olesya Zykina, Natalya Antyukh) RUS 3:20.16
3 Jamaica (Novlene Williams, Michelle Burgher, Nadia Davy, Sandie Richards) JAM 3:22.00
4 Great Britain (Donna Fraser, Catherine Murphy, Christine Ohuruogu, Lee McConnell) GBR 3:25.12
5 Poland (Zuzanna Radecka, Monika Bejnar, Malgorzata Pskit, Grazyna Prokopek) POL 3:25.22
6 Romania (Angela Morosanu, Alina Rapanu, Maria Rus, Ionela Tirlea-Manolache) ROM 3:26.81
7 India (Satti Geetha, K. Mathews Beenamol, Chitra K. Soman, Rajwinder Kaur) IND 3:28.51
8 Greece (Hariklia Bouda, Hrisoula Goudenoudi, Dimitra Dova, Fani Halkia) GRE 3:45.70

M

2008-08-15 Men’s Shot put

1 Tomasz Majewski POL 21.51
2 Christian Cantwell USA 21.09
xxx Andrei Mikhnevich BLR 21.05
3 Dylan Armstrong CAN 21.04
xxx Pavel Lyzhyn BLR 20.98
4 Yuriy Bilonoh UKR 20.63
5 Reese Hoffa USA 20.53
6 Pavel Sof’in RUS 20.42
7 Rutger Smith NED 20.41
8 Yury Bialou BLR 20.06
9 Ivan Yushkov RUS 19.67
f Adam Nelson USA NM

2008-08-16 Men’s 100 m

1 Usain Bolt JAM 9.69
2 Richard Thompson TRI 9.89
3 Walter Dix USA 9.91
4 Churandy Martina ANT 9.93
5 Asafa Powell JAM 9.95
6 Michael Frater JAM 9.97
7 Marc Burns TRI 10.01
8 Darvis Patton USA 10.03

2008-08-16 Men’s 20 km walk

1 Valeriy Borchin RUS
2 Jefferson Perez ECU
3 Jared Tallent AUS
4 Hao Wang CHN
5 Ivano Brugnetti ITA
6 Luke Adams AUS
7 Francisco Javier Fernandez SPA
8 Rob Heffernan IRL
9 Luis Fernando Lopez COL
10 Yafei Chu CHN
11 Yuki Yamazaki JAP
12 Juan Manuel Molina SPA

2008-08-17 Men’s 10000 m

1 Kenenisa Bekele ETH 27:01.17
2 Sileshi Sihine ETH 27:02.77
3 Micah Kogo KEN 27:04.11
4 Moses Ndiema Masai KEN 27:04.11
5 Zersenay Tadesse ERA 27:05.11
6 Haile Gebrselassie ETH 27:06.68
7 Martin Irungu Mathathi KEN 27:08.25
8 Ahmad Hassan Abdullah QAT 27:23.75
9 Fabiano Joseph Naasi TAN 27:25.33
10 Boniface Kiprop Toroitich UGA 27:27.28
11 Selim Bayrak TUR 27:29.33
12 Kidane Tadesse ERA 27:36.11

2008-08-17 Men’s Hammer throw

1 Primoz Kozmus SLO 82.02
2 Vadim Devyatovski BLR 81.61
3 Ivan Tsikhan BLR 81.51
4 Krisztian Pars HUN 80.96
5 Koji Murofushi JAP 80.71
6 Olli-Pekka Karjalainen FIN 79.59
7 Szymon Ziolkowski POL 79.22
8 Libor Charfreitag SVK 78.65
9 Markus Esser GER 77.10
10 Andras Haklits CRO 76.58
11 Dilshod Nazarov TAD 76.54
12 James Steacy CAN 75.72

2008-08-18 Men’s 400 m Hurdles

1 Angelo Taylor USA 47.25
2 Kerron Clement USA 47.98
3 Bershawn Jackson USA 48.06
4 Danny McFarlane JAM 48.30
5 Louis Jacob Van Zyl RSA 48.42
6 Marek Plawgo POL 48.52
7 Markino Buckley JAM 48.60
8 Periklis Iakovakis GRE 49.96

2008-08-18 Men’s 3000 m Steeplechase

1 Brimin Kiprop Kipruto KEN 8:10.34
2 Mahiedine Mekhissi-Benabbad FRA 8:10.49
3 Richard Kipkemboi Mateelong KEN 8:11.01
4 Yakob Jarso ETH 8:13.47
5 Bouabdallah Tahri FRA 8:14.79
6 Youcef Abdi AUS 8:16.36
7 Ezekiel Kemboi KEN 8:16.38
8 Abubaker Ali Kamal QAT 8:16.59
9 Benjamin Kiplagat UGA 8:20.27
10 Mustafa Mohamed SWE 8:20.69
11 Tareq Mubarak Taher BRN 8:21.59
12 Ion Luchianov MDA 8:27.82
13 Anthony Famiglietti USA 8:31.21
14 Ruben Ramolefi RSA 8:34.58
15 Abdelkader Hachlaf MAR 9:02.06

2008-08-18 Men’s Long jump

1 Irving Jahir Saladino PAN 8.34
2 Khotso Mokoena RSA 8.24
3 Ibrahim Camejo CUB 8.20
4 Ngonidzashe Makusha ZIM 8.19
xxx Wilfredo Martinez CUB 8.19
5 Ndiss Kaba Badji SEN 8.16
6 Luis Felipe Meliz SPA 8.07
7 Roman Novotny CZE 8.00
8 Gable Garenamotse BOT 7.85
9 Greg Rutherford ENG 7.84
10 Hussain Taher A Al Saba KSA 7.80
f Louis Tsatoumas GRE xxx

2008-08-19 Men’s 1500 m

x Ramzi Rashid BHR 3:32.94
1 Asbel Kipruto Kiprop KEN 3:33.11
2 Nicholas Willis NZL 3:34.16
3 Mehdi Baala FRA 3:34.21
4 Juan Carlos Higuero SPA 3:34.44
5 Abdelati Iguider MAR 3:34.66
6 Juan Van Deventer RSA 3:34.77
7 Belal Mansoor Ali BRN 3:35.23
8 Andrew Baddeley ENG 3:35.37
9 Augustine Kiprono Choge KEN 3:35.50
10 Daham Najim Bashir QAT 3:37.68
11 Christian Obrist ITA 3:39.87

2008-08-19 Men’s High jump

1 Andrey Silnov RUS 2.36
2 Germaine Mason GBR 2.34
3 Yaroslav Rybakov RUS 2.34
4 Stefan Holm SWE 2.32
5 Raul-Roland Spank GER 2.32
6 Jaroslav Baba CZE 2.29
7 Tomas Janku CZE 2.29
8 Tom Parsons ENG 2.25
9 Martyn Bernard GBR 2.25
10 Filippo Campioli ITA 2.20
10 Jesse Farias De Lima BRA 2.20
12 Rozle Prezelj SLO 2.20

2008-08-19 Men’s Discus throw

1 Gerd Kanter EST 68.82
2 Piotr Malachowski POL 67.82
3 Virgilijus Alekna LTU 67.79
4 Robert Harting GER 67.09
5 Yennifer Frank Casanas SPA 66.49
6 Bogdan Pishchalnikov RUS 65.88
7 Rutger Smith NED 65.39
8 Robert Fazekas HUN 63.43
9 Mario Pestano SPA 63.42
10 Rashid Shafi Al-Dosari QAT 62.55
11 Frantz Kruger FIN 61.98
12 Aleksander Tammert EST 61.38

2008-08-20 Men’s 200 m

1 Usain Bolt JAM 19.30
x Churandy Martina ANT 19.82 DQ
x Wallace Spearmon USA 19.95 DQ
2 Shawn Crawford USA 19.96
3 Walter Dix USA 19.98
4 Brian Dzingai ZIM 20.22
5 Christian Malcolm GAL 20.40
6 Kim Collins SKN 20.59

2008-08-21 Men’s 400 m

1 Lashawn Merritt USA 43.75
2 Jeremy Wariner USA 44.74
3 David Neville USA 44.80
4 Christopher Brown BAH 44.84
5 Leslie Djhone FRA 45.11
6 Martyn Rooney GBR 45.12
7 Renny Quow TRI 45.22
8 Johan Wissman SWE 45.39

2008-08-21 Men’s 110 m Hurdles

1 Dayron Robles CUB 12.93
2 David Payne USA 13.17
3 David Oliver USA 13.18
4 Ladji Doucoure FRA 13.24
5 Artur Noga POL 13.36
6 Maurice Wignall JAM 13.46
7 Richard Phillips JAM 13.60
8 Jackson Quinonez SPA 13.69

2008-08-21 Men’s Triple jump

1 Nelson Evora POR 17.67
2 Phillips Idowu GBR 17.62
3 Leevan Sands BAH 17.59
4 Arnie David Girat CUB 17.52
5 Marian Oprea ROM 17.22
6 Jadel Gregorio BRA 17.20
7 Onochie Achike GBR 17.17
8 Viktor Kuznyetsov UKR 16.87
9 Igor Spasovkhodskiy RUS 16.79
10 Yanxi Li CHN 16.77
11 Momchil Karailiev BUL 16.48
12 Hector Fuentes CUB 16.28

2008-08-22 Men’s Pole vault

1 Steve Hooker AUS 5.96
2 Evgeny Lukyanenko RUS 5.85
xxx Denys Yurchenko UKR 5.70
4 Derek Miles USA 5.70
5 Dmitry Starodubtsev RUS 5.70
6 Danny Ecker GER 5.70
7 Jerome Clavier FRA 5.60
8 Raphael Holzdeppe GER 5.60
9 Igor Pavlov RUS 5.60
10 Jan Kudlicka CZE 5.45
11 Przemyslaw Czerwinski POL 5.45
f Giuseppe Gibilisco ITA NM
f Leonid Andreev UZB NM

2008-08-22 Decathlon

1 Bryan Clay USA 8791
2 Andrei Krauchanka BLR 8551
3 Leonel Suarez CUB 8527
xxx Aleksandr Pogorelov RUS 8328
5 Romain Barras FRA 8253
6 Roman Sebrle CZE 8241
7 Oleksiy Kasyanov UKR 8238
8 Andre Niklaus GER 8220
9 Maurice Smith JAM 8205
10 Michael Schrader GER 8194
11 Mikk Pahapill EST 8178
12 Aleksey Drozdov RUS 8154
13 Andres Raja EST 8118
14 Eugene Martineau NED 8055

2008-08-22 Men’s 4×100 m relay

xxx Jamaica (Nesta Carter, Michael Frater, Usain Bolt, Asafa Powell) JAM 37.10
1 Trinidad and Tobago (Keston Bledman, Marc Burns, Emmanuel Callender, Richard Thompson) TRI 38.06
2 Japan (Naoki Tsukahara, Shingo Suetsugu, Shinji Takahira, Nobuharu Asahara) JAP 38.15
3 Brazil (Vicente Lima, Sandro Viana, Bruno De Barros, Carlos Moreira Jose) BRA 38.24
4 Germany (Unger Tobias, Till Helmke, Alexandre Kosenkow, Martin Keller) GER 38.58
5 Canada (Hank Palmer, Anson Henry, Jared Connaughton, Pierre Browne) CAN 38.66
f Netherlands (Maarten Heisen, Guus Hoogmoed, Patrick Van Luijk, Caimin Douglas) NED DQ
f PR of China (Yongyi Wen; Peimeng Zhang; Bin Lu; Kai Hu) CHN DQ .

2008-08-22 Men’s 50 km walk

1 Alex Schwazer ITA 03:37:09
2 Jared Tallent AUS 03:39:27
3 Denis Nizhegorodov RUS 03:40:14
4 Jesus Angel Garcia SPA 03:44:08
5 Erik Tysse NOR 03:45:08
6 Horacio Nava MEX 03:45:21
7 Yuki Yamazaki JAP 03:45:47
8 Rafal Fedaczynski POL 03:46:51

2008-08-23 Men’s 800 m

1 Wilfred Bungei KEN 1:44.65
2 Ismail Ahmed Ismail SUD 1:44.70
3 Alfred Kirwa Yego KEN 1:44.82
4 Gary Reed CAN 1:44.94
5 Youssef Saad Kamel BRN 1:44.95
6 Yeimer Lopez CUB 1:45.88
7 Nabil Madi ALG 1:45.96
8 Nadjim Manseur ALG 1:47.19

2008-08-23 Men’s 5000 m

1 Kenenisa Bekele ETH 12:57.82
2 Eliud Kipchoge KEN 13:02.80
3 Edwin Cheruiyot Soi KEN 13:06.22
4 Moses Ndiema Kipsiro UGA 13:10.56
5 Abreham Cherkos ETH 13:16.46
6 Tariku Bekele ETH 13:19.06
7 Juan Luis Barrios MEX 13:19.79
8 James Kwalia C”kurui QAT 13:23.48
9 Bernard Lagat USA 13:26.89
10 Kidane Tadesse ERA 13:28.40
11 Alemayehu Bezabeh SPA 13:30.48
12 Thomas Pkemei Longosiwa KEN 13:31.34
13 Matthew Tegenkamp USA 13:33.13
14 Jesús Espana SPA 13:55.94

2008-08-23 Men’s Javelin throw

1 Andreas Thorkildsen NOR 90.57
2 Ainars Kovals LAT 86.64
3 Tero Pitkamaki FIN 86.16
4 Tero Jarvenpaa FIN 83.95
5 Teemu Wirkkala FIN 83.46
6 Jarrod Bannister AUS 83.45
7 Ilya Korotkov RUS 83.15
8 Uladzimir Kazlou BLR 82.06
9 Vadims Vasilevskis LAT 81.32
10 Scott Russell CAN 80.90
11 Magnus Arvidsson SWE 80.16
12 Vitezslav Vesely CZE 76.76

2008-08-23 Men’s 4×400 m relay

1 United States (Lashawn Merritt, Angelo Taylor, David Neville, Jeremy Wariner) USA 2:55.39
2 Bahamas (Andretti Bain, Michael Mathieu, Andrae Williams, Christopher Brown) BAH 2:58.03
xxx Russia (Maksim Dyldin, Vladislav Frolov, Anton Kokorin, Denis Alekseyev) RUS 2:58.06
3 Great Britain (Andrew Steele, Robert Tobin, Michael Bingham, Martyn Rooney) GBR 2:58.81
4 Belgium (Kevin Borlee, Jonathan Borlee, Cedric Van Branteghem, Arnaud Ghislain) BEL 2:59.37
5 Australia (Sean Wroe, John Steffensen, Clinton Hill, Joel Milburn) AUS 3:00.02
6 Poland (Rafal Wieruszewski, Piotr Klimczak, Piotr Kedzia, Marek Plawgo) POL 3:00.32
7 Jamaica (Michael Blackwood, Ricardo Chambers, Sanjay Ayre, Lansford Spence) JAM 3:01.45

2008-08-24 Men’s Marathon

1 Samuel Kamau Wanjiru KEN 02:06:32
2 Jaouad Gharib MAR 02:07:16
3 Tsegay Kebede ETH 02:10:00
4 Deriba Merga ETH 02:10:21
5 Martin Lel KEN 02:10:24
6 Viktor Rothlin SWI 02:10:35
7 Gashaw Asfaw ETH 02:10:52
8 Yared Asmeron ERA 02:11:11
9 Dathan Ritzenhein USA 02:11:59
10 Ryan Hall USA 02:12:33
11 Mike Fokoroni ZIM 02:13:17
12 Stefano Baldini ITA 02:13:25
13 Tsuyoshi Ogata JPN 02:13:26 SB
14 Grigoriy Andreyev RUS 02:13:33
15 Ruggero Pertile ITA 02:13:39
16 Jose Manuel Martinez ESP 02:14:00

W

2008-08-15 Women’s 10000 m

1 Tirunesh Dibaba ETH 29:54.66
2 Hewan Abeylegesse TUR 29:56.34
3 Shalane Flanagan USA 30:22.22
4 Linet Chepkwemoi Masai KEN 30:26.50
5 Mariya Konovalova RUS 30:35.84
xxx Inga Abitova RUS 30:37.33
6 Lucy Kabuu Wangui KEN 30:39.96
7 Lornah Kiplagat NED 30:40.27
8 Kimberley Smith NZL 30:51.00
9 Kara Goucher USA 30:55.16
10 Kayoko Fukushi JAP 31:01.14
11 Joanne Pavey GBR 31:12.30
12 Sabrina Mockenhaupt GER 31:14.21
13 Ejegayehu Dibaba ETH 31:22.18
14 Hilda Kibet NED 31:29.69

2008-08-16 Women’s Shot put

1 Valerie Vili NZL 20.56
xxx Natallia Mikhnevich BLR 20.28
xxx Nadzeya Ostapchuk BLR 19.86
2 Misleydis Gonzalez CUB 19.50
3 Lijiao Gong CHN 19.20
4 Anna Omarova RUS 19.08
5 Nadine Kleinert-Schmitt GER 19.01
6 Meiju Li CHN 19.00
7 Olga Ivanova RUS 18.44
8 Mailin Vargas CUB 18.28
9 Christina Schwanitz GER 18.27
10 Jillian Camarena-William USA 18.24
11 Chiara Rosa ITA 18.22
12 Ling Li CHN 17.94
13 Michelle Carter USA 17.74

2008-08-16 Heptathlon

1 Nataliya Dobrynska UKR 6733
xxx Lyudmila Blonska UKR 6700 DQ
2 Hyleas Fountain USA 6619
3 Tatiana Chernova RUS 6591
4 Kelly Sotherton GBR 6517
5 Jessica Zelinka CAN 6490
6 Anna Bogdanova RUS 6465
7 Karolina Tyminska POL 6428
8 Lilli Schwarzkopf GER 6379
9 Jolanda Keizer NED 6370
10 Kylie Wheeler AUS 6369
11 Jennifer Oeser GER 6360
12 Marie Collonville FRA 6302

2008-08-17 Women’s 100 m

1 Shelly-Ann Fraser JAM 10.78
2 Sherone Simpson JAM 10.98
2 Kerron Stewart JAM 10.98
4 Lauryn Williams USA 11.03
5 Muna Lee USA 11.07
6 Jeanette Kwakye GBR 11.14
7 Debbie Ferguson-Mckenzie BAH 11.19
8 Torri Edwards USA 11.20

2008-08-17 Women’s 3000 m Steeplechase

1 Gulnara Galkina-Samitova RUS 8:58.81
2 Eunice Jepkorir KEN 9:07.41
xxx Ekaterina Volkova RUS 9:07.64
3 Tatiana Petrova RUS 9:12.33
4 Cristina Casandra ROM 9:16.85
5 Ruth Bisibori Nyangau KEN 9:17.35
6 Zemzem Ahmed ETH 9:17.85
7 Wioletta Frankiewicz-Janowska POL 9:21.76
8 Jennifer Barringer USA 9:22.26
9 Anna Willard USA 9:25.63
10 Elena Romagnolo ITA 9:30.04
11 Zulema Fuentes-Pila SPA 9:35.16
12 Habiba Ghribi TUN 9:36.43
13 Roisin McGettigan IRL 9:55.89

2008-08-17 Women’s Triple jump

1 Francoise Mbango Etone CMR 15.39
2 Tatyana Lebedeva RUS 15.32
xxx Hrysopiyi Devetzi GRE 15.23
3 Olga Rypakova KAZ 15.11
4 Yargelis Savigne CUB 15.05
5 Marija Sestak SLO 15.03
6 Victoria Gurova RUS 14.77
7 Anna Pyatykh RUS 14.73
8 Olga Saladukha UKR 14.70
9 Kaire Leibak EST 14.13
10 Tricia-Kaye Smith JAM 14.12
11 Limei Xie CHN 14.09

2008-08-17 Women’s Marathon

1 Constantina Tomescu ROM 2:26:44
2 Catherine Ndereba KEN 2:27:06
3 Chunxiu Zhou CHN 2:27:07
4 Xiaolin Zhu CHN 2:27:16
5 Martha Komu KEN 2:27:23
6 Mara Yamauchi GBR 2:27:29
7 Irina Timofeeva RUS 2:27:31
8 Lidia Elena Simon ROM 2:27:51
9 Salem Souad Ait ALG 2:28:29
10 Salina Kosgei KEN 2:29:28
11 Zivile Balciunaite LTU 2:29:33
12 Kum-Ok Kim PRK 2:30:01
13 Yurika Nakamura JPN 2:30:19
14 Anna Incerti ITA 2:30:55
15 Dire Tune ETH 2:31:16
16 Nina Rillstone NZL 2:31:16

2008-08-18 Women’s 800 m

1 Pamela Jelimo KEN 1:54.87
2 Janeth Jepkosgei Busienei KEN 1:56.07
3 Hasna Benhassi MAR 1:56.73
4 Svetlana Klyuka RUS 1:56.94
5 Maria de Lurdes Mutola MOZ 1:57.68
6 Kenia Sinclair JAM 1:58.24
7 Yuliya Krevsun UKR 1:58.73
8 Tatyana Andrianova RUS 2:02.63

2008-08-18 Women’s Pole vault

1 Yelena Isinbayeva RUS 5.05
2 Jennifer Stuczynski USA 4.80
3 Svetlana Feofanova RUS 4.75
4 Yulia Golubchikova RUS 4.75
5 Monika Pyrek POL 4.70
6 Carolin Hingst GER 4.65
7 Silke Spiegelburg GER 4.65
8 April Steiner-Bennett USA 4.55
9 Vanessa Boslak FRA 4.55
10 Fabiana Murer BRA 4.45
10 Anna Rogowska POL 4.45
12 Shuying Gao CHN 4.45

2008-08-18 Women’s Discus throw

1 Stephanie Brown-Trafton USA 64.74
xxx Yarelis Barrios CUB 63.64
2 Olena Antonova UKR 62.59
3 Aimin Song CHN 62.20
4 Vera Cechlova CZE 61.75
5 Ellina Zvereva BLR 60.82
6 Yanfeng Li CHN 60.68
7 Melina Robert-Michon FRA 60.66
8 Dani Samuels AUS 60.15
9 Aretha Thurmond USA 59.80
10 Irina Yatchenko BLR 59.27
11 Nicoleta Grasu ROM 58.63

2008-08-19 Women’s 400 m

1 Christine Ohuruogu GBR 49.62
2 Shericka Williams JAM 49.69
3 Sanya Richards USA 49.93
4 Yulia Gushchina RUS 50.01
xxx Anastasiya Kapachinskaya RUS 50.03
xxx Tatiana Firova RUS 50.11
5 Rosemarie Whyte JAM 50.68
6 Amantle Montsho BOT 51.18

2008-08-19 Women’s 100 m Hurdles

1 Dawn Harper USA 12.54
2 Sally Mclellan AUS 12.64
3 Priscilla Lopes-Schliep CAN 12.64
4 Damu Cherry USA 12.65
5 Delloreen Ennis-London JAM 12.65
6 Brigitte Foster-Hylton JAM 12.66
7 Lolo Jones USA 12.72
8 Sarah Claxton GBR 12.94

2008-08-20 Women’s 400 m Hurdles

1 Melaine Walker JAM 52.64
2 Sheena Tosta USA 53.70
3 Tasha Danvers GBR 53.84
4 Anastasiya Rabchenyuk UKR 53.96
5 Anna Jesien POL 54.29
6 Yekaterina Bikert RUS 54.96
7 Zuzana Hejnova CZE 54.97
8 Tiffany Ross-Williams USA 57.55

2008-08-20 Women’s Hammer throw

xxx Aksana Miankova BLR 76.34
1 Yipsi Moreno CUB 75.20
2 Wenxiu Zhang CHN 74.32
xxx Darya Pchelnik BLR 73.65
3 Manuela Montebrun FRA 72.54
4 Anita Wlodarczyk POL 71.56
5 Clarissa Claretti ITA 71.33
6 Martina Hrasnova SVK 71.00
7 Betty Heidler GER 70.06
8 Yelena Priyma RUS 69.72
9 Stiliani Papadopoulou GRE 64.97
f Kamila Skolimowska POL NM

2008-08-21 Women’s 200 m

1 Veronica Campbell-Brown JAM 21.74
2 Allyson Felix USA 21.93
3 Kerron Stewart JAM 22.00
4 Muna Lee USA 22.01
5 Marshevet Hooker USA 22.34
6 Sherone Simpson JAM 22.36
7 Debbie Ferguson-Mckenzie BAH 22.61
8 Cydonie Mothersill CAY 22.68

2008-08-21 Women’s Javelin throw

1 Barbora Spotakova CZE 71.42
xxx Mariya Abakumova RUS 70.78
2 Christina Obergfoell GER 66.13
3 Goldie Sayers GBR 65.75
4 Steffi Nerius GER 65.29
5 Osleidys Menendez CUB 63.35
6 Barbara Madejczyk POL 62.02
7 Katharina Molitor GER 59.64
8 Mercedes Chilla SPA 58.13
9 Li Zhang CHN 56.14
10 Sinta Ozolina LAT 53.38
11 Felicea Moldovan-Tilea ROM 53.04

2008-08-21 Women’s 20 km walk

1 Olga Kaniskina RUS 1:26:31
2 Kjersti Tysse Platzer NOR 1:27:07
3 Elisa Rigaudo ITA 1:27:12
4 Hong Liu CHN 1:27:17
5 Maria Vasco SPA 1:27:25
6 Beatriz Pascual SPA 1:27:44
7 Olive Loughnane IRL 1:27:45
8 Ana Cabecinha POR 1:27:46
xxx Athanasia Tsoumeleka GRE 1:27:54 – DQ
9 Vera Santos POR 1:28:14
10 Ryta Turava BLR 1:28:26
11 Tatiana Sibileva RUS 1:28:28

2008-08-22 Women’s 5000 m

1 Tirunesh Dibaba ETH 15:41.40
2 Hewan Abeylegesse TUR 15:42.74
3 Meseret Defar ETH 15:44.12
4 Sylvia Jebiwott Kibet KEN 15:44.96
5 Vivian Cheruiyot KEN 15:46.32
6 Lilia Shobukhova RUS 15:46.62
7 Alemitu Bekele TUR 15:48.48
8 Meselech Melkamu ETH 15:49.03
9 Kara Goucher USA 15:49.39
10 Shalane Flanagan USA 15:50.80
11 Priscah Jepleting Cherono KEN 15:51.78
12 Gulnara Galkina-Samitova RUS 15:56.97
13 Fei Xue CHN 16:09.84
14 Jennifer Rhines USA 16:34.63
15 Megan Metcalfe CAN 17:06.82

2008-08-22 Women’s Long jump

1 Maurren Higa Maggi BRA 7.04
2 Tatyana Lebedeva RUS 7.03
3 Blessing Okagbare NGR 6.91
4 Chelsea Hammond JAM 6.79
5 Brittney Reese USA 6.76
6 Oksana Udmurtova RUS 6.70
7 Jade Johnson GBR 6.64
8 Grace Upshaw USA 6.58
9 Carolina Klueft SWE 6.49
10 Tabia Charles CAN 6.47
11 Keila Costa BRA 6.43
12 Funmilayo Jimoh USA 6.29

2008-08-22 Women’s 4×100 m relay

xxx Russia (Evgeniya Polyakova, Aleksandra Fedoriva, Yulia Gushchina, Yuliya Chermoshanskaya) RUS 42.31
1 Belgium (Olivia Borlee, Hanna Marien, Elodie Ouedraogo, Kim Gevaert) BEL 42.54
2 Nigeria (Franca Idoko, Gloria Kemasuode, Halimat Ismaila, Oludamola Osayomi) NGR 43.04
3 Brazil (Rosemar Maria Coelho Neto, Lucimar De Moura, Thaissa Presti, Rosangela Santos) BRA 43.14
4 Germany (Annett Mollinger, Verena Sailer, Cathleen Tschirch, Marion Wagner) GER 43.28
x Poland (Ewelina Klocek; Daria Korczynska; Dorota Jedrusinska; Joanna Kocielnik) POL DQ
f Jamaica (Shelly-Ann Fraser; Sherone Simpson; Kerron Stewart; Veronica Campbell-Brown) JAM DNF
f Great Britain (Jeanette Kwakye; Montell Douglas; Emily Freeman; Emma Ania) GBR DNF

2008-08-23 Women’s 1500 m

1 Nancy Jebet Langat KEN 4:00.23
2 Iryna Lishchynska UKR 4:01.63
3 Nataliya Tobias UKR 4:01.78
4 Lisa Dobriskey GBR 4:02.10
5 Maryam Yusuf Jamal BRN 4:02.71
6 Natalia Rodriguez SPA 4:03.19
7 Shannon Rowbury USA 4:03.58
8 Iris Maria Fuentes-Pila SPA 4:04.86
9 Anna Mishchenko UKR 4:05.13
10 Siham Hilali MAR 4:05.57
11 Anna Alminova RUS 4:06.99
12 Btissam Lakhouad MAR 4:07.25

2008-08-23 Women’s High jump

1 Tia Hellebaut BEL 2.05
2 Blanka Vlasic CRO 2.05
xxx Anna Chicherova RUS 2.03
xxx Yelena Slesarenko RUS 2.01
xxx Vita Palamar UKR 1.99
3 Chaunte Howard USA 1.99
4 Ariane Friedrich GER 1.96
5 Ruth Beitia SPA 1.96
6 Emma Green-Tregaro SWE 1.96
7 Marina Aitova KAZ 1.93
8 Antonietta Di Martino ITA 1.93
9 Iva Strakova CZE 1.93
10 Vita Styopina UKR 1.93
11 Svetlana Shkolina RUS 1.93
12 Romana Dubnova CZE 1.89

2008-08-23 Women’s 4×400 m relay

1 United States (Sanya Richards, Monique Henderson, Allyson Felix, Mary Wineberg) USA 3:18.54
xxx Russia (Anastasiya Kapachinskaya, Tatiana Firova, Liudmila Litvinova, Yulia Gushchina) RUS 3:18.82
2 Jamaica (Novelene Williams, Rosemarie Whyte, Shereefa Lloyd, Shericka Williams) JAM 3:20.40
xxx Belarus (Sviatlana Usovich, Ilona Usovich, Iryna Khliustava, Anna Kozak) BLR 3:21.85
3 Great Britain (Nicola Sanders, Marilyn Okoro, Kelly Sotherton, Christine Ohuruogu) GBR 3:22.68
4 Cuba (Indira Terrero, Susana Clement, Zulia Calatayud, Roxana Diaz) CUB 3:23.21
5 Nigeria (Amechi Eze Joy, Folashade Abugan, Oluoma Nwoke, Muizat Ajoke Odumosu) NGR 3:23.74
6 Germany (Valesca Tilgner Jonna, Sorina Nwachukwu, Florence Ekpo-Umoh, Claudia Hoffman) GER 3:28.45

M

*100m (+1.5m/”)
1 Usain Bolt JAM 9.63 (OR) / 0.165
2 Yohan Blake JAM 9.75 (=PB) / 0.179
3 Justin Gatlin USA 9.79 (PB) / 0.178
xxx Tyson Gay USA 9.80 / 0.145
4 Ryan Bailey USA 9.88 (=PB) / 0.176
5 Churandy Martina NED 9.94 / 0.139
6 Richard Thompson TRI 9.98 / 0.160
7 Asafa Powell JAM 11.99 / 0.155

*200m (+0,4m/”)
1 Usain Bolt JAM 19.32 / 0.180
2 Yohan Blake JAM 19.44 / 0.172
3 Warren Weir JAM 19.84 (PB) / 0.162
4 Wallace Spearmon USA 19.90 / 0.165
5 Churandy Martina NED 20.00 / 0.157
6 Christophe Lemaitre FRA 20.19 / 0.153
7 Alex Quinonez ECU 20.57 / 0.185
8 Anaso Jobodwana RSARSA 20.69 / 0.216

*400m
1 Kirani James GRN 43.94 (NR) / 0.163
2 Luguelin Santos DOM 44.46 / 0.185
3 Lalonde Gordon TRI 44.52 (PB) / 0.159
4 Chris Brown BAH 44.79 / 0.166
5 Kevin Borlee BEL 44.81 / 0.151
6 Jonathan Borlee BEL 44.83 / 0.173
7 Demetrius Pinder BAH 44.98 / 0.153
8 Steven Solomon AUS 45.14 / 0.143

*800m
1 David Lekuta Rudisha KEN 1:40.91 (WR) [lap:49.28]
2 Nijel Amos BOT 1:41.73 (WJ)
3 Timothy Kitum KEN 1:42.53 (PB)
4 Duane Solomon USA 1:42.82 (PB
5 Nick Symmonds USA 1:42.95 (PB)
6 Mohammed Aman ETH 1:43.20 (NR)
7 Abubaker Kaki SUD 1:43.32 
8 Andrew Osagie GBR 1:43.77 (PB)

*1500m
1 Taoufik Makhloufi ALG 3:34.08
2 Leonel Manzano USA 3:34.79
3 Abdalaati Iguider MAR 3:35.13
4 Matthew Centrowitz USA 3:35.17
5 Henrik Ingebrigtsen NOR 3:35.43 (NR)
6 Mekonnen Gebremedhin ETH 3:35.44
7 Silas Kiplagat KEN 3:36.19
8 Ilham Tanui Ozbilen TUR 3:36.72
9 Nicholas Willis NZL 3:36.94
10 Belal Mansoor Ali BRN 3:37.98
11 Nixon Kiplimo Chepseba KEN 3:39.04
12 Asbel Kiprop KEN 3:43.83

*5000m
1 Mohamed Farah GBR 13:41.66
2 Dejen Gebremeskel ETH 13:41.98
3 Thomas Pkemei Longosiwa KEN 13:42.36
4 Bernard Lagat USA 13:42.99
5 Isiah Kiplangat Koech KEN 13:43.83
6 Abdalaati Iguider MAR 13:44.19
7 Galen Rupp USA 13:45.04
8 Juan Luis Barrios MEX 13:45.30
9 Hayle Ibrahimov AZE 13:45.37
10 Lopez Lomong USA 13:48.19
11 Hagos Gebrhiwet ETH 13:49.59
12 Yenew Alamirew ETH 13:49.68
13 Mumin Gala DJI 13:50.26
14 Cameron Levins CAN 13:51.87
15 Moses Ndiema Kipsiro UGA 13:52.25

*10.000m
1 Mohamed Farah GBR 27:30.42
2 Galen Rupp USA 27:30.90
3 Tariku Bekele ETH 27:31.43
4 Kenenisa Bekele ETH 27:32.44
5 Bedan Karoki Muchiri KEN 27:32.94
6 Zersenay Tadese ERI 27:33.51
7 Teklemariam Medhin ERI 27:34.76
8 Gebregziabher Gebremariam ETH 27:36.34
9 Polat Kemboi Arikan TUR 27:38.81 (PB)
10 Moses Ndiema Kipsiro UGA 27:39.22
11 Cameron Levins CAN 27:40.68
12 Moses Ndiema Masai KEN 27:41.34

*Marathon
1 Stephen Kiprotich UGA 2:08:01
2 Abel Kirui KEN 2:08:27
3 Wilson Kipsang Kiprotich KEN 2:09:37
4 Mebrahtom Keflezighi USA 2:11:06
5 1226 Marilson dos Santos BRA 2:11:10
6 Kentaro Nakamoto JPN 2:11:16
7 Cuthbert Nyasango ZIM 2:12:08 (PB)
8 Paulo Roberto Paula BRA 2:12:17
9 Henryk Szost POL 2:12:28
10 Ruggero Pertile ITA 2:12:45
11 Viktor Roethlin SUI 2:12:48
12 Oleksandr Sitkovskyy UKR 2:12:56 
13 Franck de Almeida BRA 2:13:35
14 Aleksey Reunkov RUS 2:13:49
15 Wirimai Juwawo ZIM 2:14:09 SB
16 Michael Shelley AUS 2:14:10
17 Emmanuel Kipchirchir Mutai KEN 2:14:49

*110m H. (-0,3m/”)
1 Aries Merritt USA 12.92 (PB) / 0.143
2 Jason Richardson USA 13.04 / 0.194
3 Hansle Parchment JAM 13.12 (NR) / 0.172
4 Lawrence Clarke GBR 13.39 / 0.169
5 Ryan Brathwaite BAR 13.40 / 0.163
6 Orlando Ortega CUB 13.43 / 0.135
7 Lehann Fourie RSA 13.53 / 0.136
f Dayron Robles CUB DQ / 0.159

*400m h.
1 Felix Sanchez DOM 47.63 / 0.158
2 Michael Tinsley USA 47.91 (PB) / 0.184
3 Javier Culson PUR 48.10 / 0.196
4 David Greene GBR 48.24 / 0.150
5 Angelo Taylor USA 48.25 / 0.158
6 Jehue Gordon TRI 48.86 / 0.165
7 Leford Green JAM 49.12 / 0.194
8 Kerron Clement USA 49.15 / 0.148

*3000m steeple
1 Ezekiel Kemboi KEN 8:18.56 
2 Mahiedine Mekhissi-Benabbad FRA 8:19.08 
3 Abel Kiprop Mutai KEN 8:19.73
4 Roba Gari ETH 8:20.00
5 Brimin Kiprop Kipruto KEN 8:23.03
6 Evan Jager USA 8:23.87
7 Hamid Ezzine MAR 8:24.90
8 Donald Cabral USA 8:25.91
9 Tarik Langat Akdag TUR 8:27.64
10 Ion Luchianov MDA 8:28.15
11 Brahim Taleb MAR 8:32.40
12 Nahom Mesfin ETH 8:35.12
13 Yuri Floriani ITA 8:40.07
f Benjamin Kiplagat UGA DQ
f Jukka Keskisalo FIN DNF

*20km W
1 Ding Chen CHN 1:18:46 (OR)
2 Erick Barrondo GUA 1:18:57
3 Zhen Wang CHN 1:19:25
4 Zelin Cai CHN 1:19:44
5 Miguel Angel Lopez ESP 1:19:49 (PB)
6 Eder Sanchez MEX 1:19:52 
7 Jared Tallent AUS 1:20:02 
8 Bertrand Moulinet FRA 1:20:12 (PB)
9 Robert Heffernan IRL 1:20:18 
10 Irfan Kolothum Thodi IND 1:20:21 (NR)
11 Joao Vieira POR 1:20:41 
12 Dzianis Simanovich BLR 1:20:42 (PB
13 Inaki Gomez CAN 1:20:58 (NR)
14 Erik Tysse NOR 1:21:00 
15 Alexandros Papamihail GRE 1:21:12 (NR)
16 Ivan Trotski BLR 1:21:23 
17 Hyunsub Kim KOR 1:21:36 
18 Isamu Fujisawa JPN 1:21:48
19 Dawid Tomala POL 1:21:55
20 Eider Arevalo COL 1:22:00

*50km W
xxx Sergey Kirdyapkin RUS 3:35:59 (OR)
2 Jared Tallent AUS 3:36:53 (PB)
3 Tianfeng Si CHN 3:37:16 (PB)
4 Robert Heffernan IRL 3:37:54 (NR)
5 Igor Erokhin RUS 3:37:54 (PB)
xxx Sergey Bakulin RUS 3:38:55 
7 Jianbo Li CHN 3:39:01 (PB)
8 Matej Toth SVK 3:41:24

*LJ
1 Greg Rutherford GBR 8.31 (-0.4)
2 Mitchell Watt AUS 8.16 (-0.2)
3 Will Claye USA 8.12 (-0.2)
4 Michel Torneus SWE 8.11 (-0.7)
5 Sebastian Bayer GER 8.10 (+0.4)
6 Christopher Tomlinson GBR 8.07 (+0.2)
7 Mauro Vinicius da Silva BRA 8.01 (-0.1)
8 Godfrey Khotso Mokoena RSA 7.93 (-2.3)
9 Henry Frayne AUS 7.85 (-0.3)
10 Marquise Goodwin USA 7.80 (+0.2)
11 Aleksandr Menkov RUS 7.78 (-0.9)
12 Tyrone Smith BER 7.70 (+0.9)

*TJ
1 Christian Taylor USA 17.81 (+0.6)
2 Will Claye USA 17.62 (+0.6)
3 Fabrizio Donato ITA 17.48 (+0.6)
4 Daniele Greco ITA 17.34 (+0.9)
5 Leevan Sands BAH 17.19 (+0.2)
6 Benjamin Compaore FRA 17.08 (0.0)
7 Tosin Oke NGR 16.95 (+0.7)
8 Alexis Copello CUB 16.92 (+0.5)
xxx Lyukman Adams RUS 16.78 (+0.2)
10 Bin Dong CHN 16.75 (+0.3)
11 Samyr Laine HAI 16.65 (+0.8)
12 Dzmitry Platnitski BLR 16.19 (-0.7)

*HJ
xxx Ivan Ukhov RUS 2.38 
2 Erik Kynard USA 2.33 
3 Derek Drouin CAN 2.29 
3 Robert Grabarz GBR 2.29 
3 Mutaz Essa Barshim QAT 2.29
6 Jamie Nieto USA 2.29
7 Bohdan Bondarenko UKR 2.29
8 Michael Mason CAN 2.29
9 Wanner Miller COL 2.25
9 Andriy Protsenko UKR 2.25
9 Jesse Williams USA 2.25
12 Andrey Silnov RUS 2.25
13 Kyriakos Ioannou CYP 2.20
14 Mickael Hanany FRA 2.20

*PV
1 Renaud Lavillenie FRA 5.97 (OR)
2 Bjoern Otto GER 5.91
3 Raphael Holzdeppe GER 5.91 (PB)
xxx Dmitry Starodubtsev RUS 5.75
5 Evgeniy Lukyanenko RUS 5.75 
5 Steven Lewis GBR 5.75
7 Konstadinos Filippidis GRE 5.65
8 Jan Kudlicka CZE 5.65
9 Romain Mesnil FRA 5.50
9 Malte Mohr GER 5.50
11 Lukasz Michalski POL 5.50
12 Igor Bychkov ESP 5.50
f Brad Walker USA NM
f Steven Hooker AUS NM

*SP
1 Tomasz Majewski POL 21.89
2 David Storl GER 21.86
3 Reese Hoffa USA 21.23
4 Christian Cantwell USA 21.19
5 Dylan Armstrong CAN 20.93
6 German Lauro ARG 20.84 (NR)
7 Asmir Kolasinac SRB 20.71
8 Pavel Lyzhyn BLR 20.69 
9 Ryan Whiting USA 20.64
10 Dorian Scott JAM 20.61
11 Maksim Sidorov RUS 20.41
12 Ming-Huang Chang TPE 19.99

*DT
1 Robert Harting GER 68.27 
2 Ehsan Hadadi IRI 68.18 
3 Gerd Kanter EST 68.03
4 Virgilijus Alekna LTU 67.38
5 Piotr Malachowski POL 67.19
6 Martin Wierig GER 65.85
7 Yennifer Frank Casanas ESP 65.56
8 Vikas Gowda IND 64.79
9 Benn Harradine AUS 63.59
10 Erik Cadee NED 62.78
11 Jorge Y. Fernandez CUB 62.02
12 Lawrence Okoye GBR 61.03

*HT
1 Krisztian Pars HUN 80.59
2 Primoz Kozmus SLO 79.36 
3 Koji Murofushi JPN 78.71 
4 Olexiy Sokyrskiyy UKR 78.25
xxx Kirill Ikonnikov RUS 77.86
6 Lukas Melich CZE 77.17
7 Szymon Ziolkowski POL 77.10
8 Nicola Vizzoni ITA 76.07
9 Kibwe Johnson USA 74.95
10 Dilshod Nazarov TJK 73.80
11 Valery Sviatokha BLR 73.13
12 Alexander Smith GBR 72.87

*JT
1 Keshorn Walcott TRI 84.58 (NR)
xxx Oleksandr Pyatnytsya UKR 84.51 
3 Antti Ruuskanen FIN 84.12
4 Vitezslav Vesely CZE 83.34
5 Tero Pitkamaki FIN 82.80
6 Andreas Thorkildsen NOR 82.63
7 Spiridon Lebesis GRE 81.91
8 Tino Haber GER 81.21
9 Stuart Farquhar NZL 80.22
10 Roderick Genki Dean JPN 79.95
11 1725 Ari Mannio FIN 78.60
12 2322 Julius Yego KEN 77.15

*10thlon
1 Ashton Eaton USA 8869
2 Trey Hardee USA 8671 
3 Leonel Suarez CUB 8523 
4 Hans van Alphen BEL 8447
5 Damian Warner CAN 8442 (PB)
6 Rico Freimuth GER 8320
7 Oleksiy Kasyanov UKR 8283
8 Sergey Sviridov RUS 8219
9 Willem Coertzen RSA 8173
10 Pascal Behrenbruch GER 8126
11 Eelco Sintnicolaas NED 8034
12 Brent Newdick NZL 7988

*4x100m
1 Jamaica 36.84 (WR)
(Nesta Carter; Michael Frater; Yohan Blake; Usain Bolt)
xxx United States 37.04 (NR)
(Trell Kimmons; Justin Gatlin; Tyson Gay; Ryan Bailey)
3 Trinidad and Tobago 38.12
(Keston Bledman; Marc Burns; Emmanuel Callender; Richard Thompson)
4 France FRA 38.16
(Jimmy Vicaut; Pierre-Alexis Pessonneaux; Christophe Lemaitre; Ronald Pognon)
5 Japan JPNJ 38.35
6 Netherlands NED 38.39
7 Australia AUS 38.43
f Canada CAN DQ

*4x400m
1 Bahamas 2:56.72 (NR)
(Chris Brown; Demetrius Pinder; Michael Mathieu; Ramon Miller)
2 United States 2:57.05
(Bryshon Nellum; Joshua Mance; Tony McQuay; Angelo Taylor)
3 Trinidad and Tobago 2:59.40 (NR)
(Lalonde Gordon; Jarrin Solomon; Ade Alleyne-Forte; Deon Lendore)
4 Great Britain & N.I. GBR 2:59.53 
xxx Russia RUS 3:00.09
6 Belgium BEL 3:01.83
7 Venezuela VEN 3:02.18
8 South Africa RSA 3:03.46 SB
f Cuba CUB DNF

W

*100m (+1.5m/”)
1 Shelly-Ann Fraser-Pryce JAM 10.75 / 0.153
2 Carmelita Jeter USA 10.78 / 0.153
3 Veronica Campbell-Brown JAM 10.81 / 0.143
4 Tianna Madison Bartoletta USA 10.85 (PB) / 0.171
5 Allyson Felix USA 10.89 (PB) / 0.176
6 Kelly-Ann Baptiste TRI 10.94 / 0.128
7 Murielle Ahoure CIV 11.00 / 0.156
8 Blessing Okagbare NGR 11.01 / 0.165

*200m (-0,2m/”)
1 Allyson Felix USA 21.88 / 0.174
2 Shelly-Ann Fraser-Pryce JAM 22.09 (PB) / 0.169
3 Carmelita Jeter USA 22.14 / 0.167
4 Veronica Campbell-Brown JAM 22.38 / 0.176
5 Sanya Richards-Ross USA 22.39 / 0.171
6 Murielle Ahoure CIV 22.57 / 0.161
7 Myriam Soumare FRA 22.63 / 0.157
8 Semoy Hackett TRI 22.87 / 0.150

*400m
1 Sanya Richards-Ross USA 49.55 / 0.189
2 Christine Ohuruogu GBR 49.70 / 0.174
3 Deedee Trotter USA 49.72 / 0.167
4 Amantle Montsho BOT 49.75 / 0.198
5 Novlene Williams-Mills JAM 50.11 / 0.258
xxx Antonina Krivoshapka RUS 50.17 / 0.175
6 Francena McCorory USA 50.33 / 0.196
7 Rosemarie Whyte JAM 50.79 / 0.184

*800m
x Mariya Savinova RUS 1:56.19
2 Caster Semenya RSA 1:57.23
3 Ekaterina Poistogova RUS 1:57.53 (PB)
4 Pamela Jelimo KEN 1:57.59
5 Alysia Johnson Montano USA 1:57.93
xxx Elena Arzhakova RUS 1:59.21
7 Francine Niyonsaba BDI 1:59.63
8 Janeth Jepkosgei Busienei KEN 2:00.19

*1500m
xxx Asli Cakir Alptekin TUR 4:10.23
xxx Gamze Bulut TUR 4:10.40
3 Maryam Yusuf Jamal BRN 4:10.74
4 Tatyana Tomashova RUS 4:10.90
5 Abeba Aregawi ETH 4:11.03
6 Shannon Rowbury USA 4:11.26
xxx Natallia Kareiva BLR 4:11.58
8 Lucia Klocova SVK 4:12.64
xxx Ekaterina Kostetskaya RUS 4:12.90
10 Lisa Dobriskey GBR 4:13.02
11 Laura Weightman GBR 4:15.60
12 Hellen Onsando Obiri KEN 4:16.57
f Morgan Uceny USA DNF

*5000m
1 Meseret Defar ETH 15:04.25 
2 Vivian Jepkemoi Cheruiyot KEN 15:04.73 
3 Tirunesh Dibaba ETH 15:05.15
4 Sally Jepkosgei Kipyego KEN 15:05.79
5 Gelete Burka ETH 15:10.66
6 Viola Jelagat Kibiwot KEN 15:11.59
7 Joanne Pavey GBR 15:12.72
8 Julia Bleasdale GBR 15:14.55
9 Olga Golovkina RUS 15:17.88
10 Shitaye Eshete BRN 15:19.13
11 Molly Huddle USA 15:20.29
12 Tejitu Daba BRN 15:21.34
13 Elena Nagovitsyna RUS 15:21.38
14 Julie Culley USA 15:28.22
15 Elena Romagnolo ITA 15:35.69

*10.000m
1 Tirunesh Dibaba ETH 30:20.75
2 Sally Jepkosgei Kipyego KEN 30:26.37 (PB)
3 Vivian Jepkemoi Cheruiyot KEN 30:30.44 (PB)
4 Werknesh Kidane ETH 30:39.38 
5 Belaynesh Oljira ETH 30:45.56
6 Shitaye Eshete BRN 30:47.25 (NR)
7 Joanne Pavey GBR 30:53.20 (PB)
8 Julia Bleasdale GBR 30:55.63 (PB)
9 Hitomi Niiya JPN 30:59.19 (PB)
10 Kayoko Fukushi JPN 31:10.35 
11 Amy Hastings USA 31:10.69 (PB)
12 Janet Cherobon-Bawcom USA 31:12.68 (PB)
13 Lisa Uhl USA 31:12.80 (PB)
14 Sara Moreira POR 31:16.44 (PB)

*Marathon
1 Tiki Gelana ETH 2:23:07 (OR)
2 Priscah Jeptoo KEN 2:23:12
3 Tatyana Petrova Arkhipova RUS 2:23:29 (PB)
4 Mary Jepkosgei Keitany KEN 2:23:56
5 Tetyana Gamera-Shmyrko UKR 2:24:32 (NR)
6 Xiaolin Zhu CHN 2:24:48
7 Jessica Augusto POR 2:25:11
8 Valeria Straneo ITA 2:25:27
9 Albina Mayorova RUS 2:25:38
10 Shalane Flanagan USA 2:25:51
11 Kara Goucher USA 2:26:07
12 Helalia Johannes NAM 2:26:09 (NR)
13 Marisa Barros POR 2:26:13
14 Irina Mikitenko GER 2:26:44
15 Kimberley Smith NZL 2:26:59
16 Ryoko Kizaki JPN 2:27:16
17 Lisa Jane Weightman AUS 2:27:32 (PB)
18 Isabellah Andersson SWE 2:27:36
19 Yoshimi Ozaki JPN 2:27:43
20 Edna Ngeringwony Kiplagat KEN 2:27:52

*100m H. (-0.2m/”)
1 Sally Pearson AUS 12.35 (OR) / 0.137
2 Dawn Harper USA 12.37 (PB) / 0.156
3 Kellie Wells USA 12.48 (PB) / 0.137
4 LoLo Jones USA 12.58 SB / 0.163
xxx Nevin Yanit TUR 12.58 NR / 0.161
6 Phylicia George CAN 12.65 (=PB) / 0.152
7 Jessica Zelinka CAN 12.69 / 0.145
8 Beate Schrott AUT 13.07 / 0.156

*400m h.
1 Natalya Antyukh RUS 52.70 (PB) / 0.167
2 Lashinda Demus USA 52.77 / 0.170
3 Zuzana Hejnova CZE 53.38 / 0.163
4 Kaliese Spencer JAM 53.66 / 0.191
5 Georganne Moline USA 53.92 (PB) / 0.177
6 T’erea Brown USA 55.07 / 0.201
7 Denisa Rosolova CZE 55.27 / 0.244
8 Muizat Ajoke Odumosu NGR 55.31 / 0.270

*3000m steeple
xxx Yuliya Zaripova RUS 9:06.72 (PB)
1 Habiba Ghribi TUN 9:08.37 (NR)
2 Sofia Assefa ETH 9:09.84
3 Milcah Chemos Cheywa KEN 9:09.88
4 Hiwot Ayalew ETH 9:12.98
5 Etenesh Diro ETH 9:19.89 (PB)
6 Antje Moeldner-Schmidt GER 9:21.78 
7 Gesa Felicitas Krause GER 9:23.52 (PB)
8 Emma Coburn USA 9:23.54 (PB)
9 Mercy Wanjiku Njoroge KEN 9:26.73
10 Clarisse Cruz POR 9:32.44
11 Marta Dominguez ESP 9:36.45
12 Polina Jelizarova LAT 9:38.56
13 Bridget Franek USA 9:45.51
f Gulnara Galkina RUS DNF

*20km W
1 Elena Lashmanova RUS 1:25:02 (WR)
xxx Olga Kaniskina RUS 1:25:09 (SB)
3 Shenjie Qieyang CHN 1:25:16 (AR)
4 Hong Liu CHN 1:26:00
5 Anisya Kirdyapkina RUS 1:26:26 
6 Xiuzhi Lu CHN 1:27:10
7 Elisa Rigaudo ITA 1:27:36 
8 Beatriz Pascual ESP 1:27:56 
9 Ana Cabecinha POR 1:28:03 
10 Maria Vasco ESP 1:28:14 
11 Masumi Fuchise JPN 1:28:41 
12 Maria Jose Poves ESP 1:29:36
13 Olive Loughnane IRL 1:29:39 
14 Eleonora Giorgi ITA 1:29:48 PB
15 Ines Henriques POR 1:29:54 SB

*LJ
1 Brittney Reese USA 7.12 (+0.8)
2 Elena Sokolova RUS 7.07 (+0.5) (PB)
3 Janay DeLoach USA 6.89 (+0.2)
xxx Ineta Radevica LAT 6.88 SB (+1.2)
xxx Anna Nazarova RUS 6.77 (+0.5)
6 Lyudmila Kolchanova RUS 6.76 (0.0)
xxx Nastassia Mironchyk – Ivanova BLR 6.72 (0.0)
8 Eloyse Lesueur FRA 6.67 (-0.2)
9 Shara Proctor GBR 6.55 (+0.2)
10 Veronika Shutkova BLR 6.54 (+1.4)
11 Ivana Spanovic SRB 6.35 (+0.9)
f Karin Mey Melis TUR DNS

*TJ
1 Olga Rypakova KAZ 14.98 (-0.4)
2 Caterine Ibarguen COL 14.80 (+0.4)
3 Olha Saladuha UKR 14.79 (+0.5)
4 Hanna Knyazyeva UKR 14.56 (-0.1)
5 Yamile Aldama GBR 14.48 (-0.6)
6 Kimberly Williams JAM 14.48 (+0.3)
7 Trecia Smith JAM 14.35 (-0.2)
xxx Victoria Valyukevich RUS 14.24 (-0.7)
8 Yargeris Savigne CUB 14.12 (-0.2)
9 Tatyana Lebedeva RUS 14.11 (-0.7)
10 Marija Sestak SLO 13.98 (-0.7)
11 Dana Veldakova SVK 11.92 (-0.5)

*HJ
1 Anna Chicherova RUS 2.05
2 Brigetta Barrett USA 2.03 (PB)
??? Svetlana Shkolina RUS 2.03 (PB)
4 Ruth Beitia ESP 2.00 
5 Tia Hellebaut BEL 1.97 
6 Chaunte Lowe USA 1.97
7 Svetlana Radzivil UZB 1.97
8 Emma Green Tregaro SWE 1.93
9 Melanie Melfort FRA 1.93
10 Irina Gordeeva RUS 1.93
11 Airine Palsyte LTU 1.89
12 Burcu Ayhan TUR 1.89

*PV
1 Jennifer Suhr USA 4.75
2 Yarisley Silva CUB 4.75 (=NR)
3 Elena Isinbaeva RUS 4.70
4 Silke Spiegelburg GER 4.65
5 Martina Strutz GER 4.55
6 Lisa Ryzih GER 4.45
6 Jirina Ptacnikova-Svobodova CZE 4.45
6 Holly Bleasdale GBR 4.45
9 Becky Holliday USA 4.45
10 Vanessa Boslak FRA 4.30
11 Alana Boyd AUS 4.30
f Anna Rogowska POL NM

*SP
x Nadzeya Ostapchuk BLR 21.36
1 Valerie Adams NZL 20.70
xxx Evgeniia Kolodko RUS 20.48 (PB)
3 Lijiao Gong CHN 20.22
4 Ling Li CHN 19.63
5 Michelle Carter USA 19.42
6 Xiangrong Liu CHN 19.18
7 Geisa Arcanjo BRA 19.02 PB
8 Irina Tarasova RUS 19.00
9 Natalia Duco CHI 18.80 NR
10 Christina Schwanitz GER 18.47
11 Natallia Mikhnevich BLR 18.42

*DT
1 Sandra Perkovic CRO 69.11 (NR)
xxx Darya Pishchalnikova RUS 67.56
2 Yanfeng Li CHN 67.22
3 Yarelys Barrios CUB 66.38
4 Nadine Mueller GER 65.94
5 Melina Robert-Michon FRA 63.98 SB
6 Krishna Poonia IND 63.62
7 Stephanie Brown Trafton USA 63.01
8 Zinaida Sendriute LTU 61.68
9 Anna Rueh GER 61.36
10 Xuejun Ma CHN 61.02
11 Dani Samuels AUS 60.40

*HT
xxx Tatyana Lysenko RUS 78.18 (OR)
2 Anita Wlodarczyk POL 77.60
3 Betty Heidler GER 77.13
4 Wenxiu Zhang CHN 76.34
5 Kathrin Klaas GER 76.05 PB
6 Yipsi Moreno CUB 74.60
7 Aksana Miankova BLR 74.40
8 Zalina Marghieva MDA 74.06
9 Stephanie Falzon FRA 73.06 SB
10 Joanna Fiodorow POL 72.37
xxx Mariya Bespalova RUS 71.13
11 Sophie Hitchon GBR 69.33

*JT
1 Barbora Spotakova CZE 69.55
2 Christina Obergfoell GER 65.16 
3 Linda Stahl GER 64.91
4 Sunette Viljoen RSA 64.53
5 Huihui Lu CHN 63.70
6 Kathrina Molitor GER 62.89
7 Martina Ratej SLO 61.62
8 Madara Palameika LAT 60.73
9 Kathryn Mitchell AUS 59.46
10 Maria Abakumova RUS 59.34
11 Asdis Hjalmsdottir ISL 59.08
12 Elizabeth Gleadle CAN 58.78

*7thlon
1 Jessica Ennis GBR 6955 (NR)
2 Lilli Schwarzkopf GER 6649 (PB)
xxx Tatyana Chernova RUS 6628
4 Lyudmyla Yosypenko UKR 6618 (PB)
5 Austra Skujyte LTU 6599 (PB)
6 Antoinette Nana Djimou Ida FRA 6576 (PB)
7 Jessica Zelinka CAN 6480
8 Kristina Savitskaya RUS 6452
9 Laura Ikauniece LAT 6414 PB
10 Hanna Melnychenko UKR 6392
11 Brianne Theisen CAN 6383
12 Dafne Schippers NED 6324
13 Nadine Broersen NED 6319 PB
14 Jessica Samuelsson SWE 6300 PB
15 Katarina Johnson-Thompson GBR 6267 PB
16 Sharon Day USA USA 6232

*4x100m
1 United States 40.82 (WR)
(Tianna Madison; Allyson Felix; Bianca Knight; Carmelita Jeter)
2 Jamaica 41.41 (NR)
(Shelly-Ann Fraser-Pryce; Sherone Simpson; Veronica Campbell-Brown; Kerron Stewart)
3 Ukraine 42.04 (NR)
(Olesya Povh; Hrystyna Stuy; Mariya Ryemyen; Elyzaveta Bryzgina)
4 Nigeria NGR 42.64 SB
5 Germany GER 42.67
6 Netherlands NED 42.70
7 Brazil BRA 42.91
f Trinidad and Tobago TRI DNF

*4x400m
1 United States 3:16.87 
(Deedee Trotter; Allyson Felix; Francena McCorory; Sanya Richards-Ross)
xx Russia 3:20.23
(Yulia Gushchina; Antonina Krivoshapka; Tatyana Firova; Natalya Antyukh)
3 Jamaica 3:20.95
(Christine Day; Rosemarie Whyte; Shericka Williams; Novlene Williams-Mills)
4 Ukraine UKR 3:23.57 
5 Great Britain & N.I. GBR 3:24.76 
6 France FRA 3:25.92
7 Czech Republic CZE 3:27.77
f Nigeria NGR DQ

M

Men’s 100m – 14.08.2016 Final, Wind:+0,2

1. Usain BOLT JAM 86 9.81 SB
2. Justin GATLIN USA 82 9.89
3. Andre DE GRASSE CAN 94 9.91 PB
4. Yohan BLAKE JAM 89 9.93 SB
5. Akani SIMBINE RSA 93 9.94
6. Ben Youssef MEITE CIV 86 9.96 PB
7. Jimmy VICAUT FRA 92 10.04
8. Trayvon BROMELL USA 95 10.06

Men’s 200m – 18.08.2016 Final, Wind: -0.5

1. Usain BOLT JAM 86 19.78 SB
2. Andre DE GRASSE CAN 94 20.02
3. Christophe LEMAITRE FRA 90 20.12
4. Adam GEMILI GBR 93 20.12
5. Churandy MARTINA NED 84 20.13
6. LaShawn MERRITT USA 86 20.19
7. Alonso EDWARD PAN 89 20.23
8. Ramil GULIYEV TUR 90 20.43

Men’s 400m – 14.08.2016 Final

1. Wayde VAN NIEKERK RSA 92 43.03 WR, AR
2. Kirani JAMES GRN 92 43.76 SB
3. LaShawn MERRITT USA 86 43.85 SB
4. Machel CEDENIO TTO 95 44.01 PB
5. Karabo SIBANDA BOT 98 44.25 PB
6. Ali Khamis KHAMIS BRN 95 44.36 PB
7. Bralon TAPLIN GRN 92 44.45
8. Matthew HUDSON-SMITH GBR 94 44.61

Men’s 800m – 15.08.2016

1. David RUDISHA KEN 88 1:42.15 WL
2. Taoufik MAKHLOUFI ALG 88 1:42.61 PB
3. Clayton MURPHY USA 95 1:42.93 PB
4. Pierre-Ambroise BOSSE FRA 92 1:43.41 SB
5. Ferguson Cheruiyot ROTICH KEN 89 1:43.55
6. Marcin LEWANDOWSKI POL 87 1:44.20
7. Alfred KIPKETER KEN 96 1:46.02
8. Boris BERIAN USA 92 1:46.15

Men’s 1500m – 20.08.2016

1. Matthew CENTROWITZ USA 89 3:50.00
2. Taoufik MAKHLOUFI ALG 88 3:50.11
3. Nick WILLIS NZL 83 3:50.24
4. Ayanleh SOULEIMAN DJI 92 3:50.29
5. Abdelaati IGUIDER MAR 87 3:50.58
6. Asbel KIPROP KEN 89 3:50.87
7. David BUSTOS ESP 90 3:51.06
8. Ben BLANKENSHIP USA 88 3:51.09

Men’s 5000m – 20.08.2016

1. Mo FARAH GBR 83 13:03.30
2. Paul CHELIMO USA 90 13:03.90 PB
3. Hagos GEBRHIWET ETH 94 13:04.35
4. Mohammed AHMED CAN 91 13:05.94
5. Bernard LAGAT USA 74 13:06.78 SB
6. Andrew BUTCHART GBR 91 13:08.61 PB
7. Albert ROP BRN 92 13:08.79
8. Joshua CHEPTEGEI UGA 96 13:09.17

Men’s 10,000m – 13.08.2016

1. Mo FARAH GBR 83 27:05.17
2. Paul Kipngetich TANUI KEN 90 27:05.64 SB
3. Tamirat TOLA ETH 91 27:06.26
4. Yigrem DEMELASH ETH 94 27:06.27
5. Galen RUPP USA 86 27:08.92 SB
6. Joshua CHEPTEGEI UGA 96 27:10.06 PB
7. Bitan KAROKI KEN 90 27:22.93 SB
8. Zersenay TADESE ERI 82 27:23.86

Men’s 110mH – 16.08.2016 Final, Wind: +0,2

1. Omar MCLEOD JAM 94 13.05
2. Orlando ORTEGA ESP 91 13.17
3. Dimitri BASCOU FRA 87 13.24
4. Pascal MARTINOT-LAGARDE FRA 91 13.29
5. Devon ALLEN USA 94 13.31
6. Jonathan CABRAL CAN 92 13.41
7. Milan TRAJKOVIC CYP 92 13.41
– Ronnie ASH USA 88 DQ

Men’s 400mH – 18.08.2016

1. Kerron CLEMENT USA 85 47.73 WL
2. Boniface Mucheru TUMUTI KEN 92 47.78 PB
3. Yasmani COPELLO TUR 87 47.92 PB
4. Thomas BARR IRL 92 47.97 PB
5. Annsert WHITE JAM 87 48.07 PB
6. Rasmus MAGI EST 92 48.40 PB
7. Haron KOECH KEN 90 49.09
– Javier CULSON PUR 84 DQ

Men’s 3000mSC – 17.08.2016

1. Conseslus KIPRUTO KEN 94 8:03.28
2. Evan JAGER USA 89 8:04.28 SB
3. Mahiedine MEKHISSI BENABBAD FRA 85 8:11.52 SB
4. Soufiane EL BAKKALI MAR 96 8:14.35 PB
5. Yoann KOWAL FRA 87 8:16.75 SB
6. Brimin Kiprop KIPRUTO KEN 85 8:18.79 SB
7. Hillary BOR USA 89 8:22.74 PB
8. Donald CABRAL USA 89 8:25.81

Men’s High Jump – 16.08.2016

1. Derek DROUIN CAN 90 2.38 SB
2. Mutaz Essa BARSHIM QAT 91 2.36
3. Bohdan BONDARENKO UKR 89 2.33
4. Andriy PROTSENKO UKR 88 2.33 SB
4. Robbie GRABARZ GBR 87 2.33 SB
6. Erik KYNARD USA 91 2.33
7. Majed Aldin GHAZAL SYR 87 2.29
7. Donald THOMAS BAH 84 2.29
7. Kyriakos IOANNOU CYP 84 2.29 SB

Men’s Pole Vault – 15.08.2016

1. Thiago BRAZ BRA 93 6.03 WL, AR
2. Renaud LAVILLENIE FRA 86 5.98 SB
3. Sam KENDRICKS USA 92 5.85
4. Jan KUDLICKA CZE 88 5.75
4. Piotr LISEK POL 92 5.75 SB
6. Changrui XUE CHN 91 5.65
7. Konstantinos FILIPPIDIS GRE 86 5.50
7. Michal BALNER CZE 82 5.50
7. Daichi SAWANO JPN 80 5.50

Men’s Long Jump – 13.08.2016

1. Jeff HENDERSON USA 89 8.38 +0.2 SB
2. Luvo MANYONGA RSA 91 8.37 -0.3 PB
3. Greg RUTHERFORD GBR 86 8.29 +0.3
4. Jarrion LAWSON USA 94 8.25 -0.5
5. Jianan WANG CHN 96 8.17 -0.5
6. Emiliano LASA URU 90 8.10 -0.6
7. Henry FRAYNE AUS 90 8.06 -0.5
8. Kafetien GOMIS FRA 80 8.05 0.0 SB

Men’s Triple Jump – 16.08.2016

1. Christian TAYLOR USA 90 17.86 +0.7 WL
2. Will CLAYE USA 91 17.76 +0.4 PB
3. Bin DONG CHN 88 17.58 -0.2 PB
4. Shuo CAO CHN 91 17.13 -0.2 SB
5. John MURILLO COL 84 17.09 0.0 PB
6. Nelson EVORA POR 84 17.03 +0.1 SB
7. Troy DORIS GUY 89 16.90 -0.2
8. Lazaro MARTINEZ CUB 97 16.68 -0.5

Men’s Shot Put – 18.08.2016

1. Ryan CROUSER USA 92 22.52 WL, PB
2. Joe KOVACS USA 89 21.78
3. Tom WALSH NZL 92 21.36
4. Franck ELEMBA CGO 90 21.20 PB
5. Darlan ROMANI BRA 91 21.02 PB
6. Tomasz MAJEWSKI POL 81 20.72
7. David STORL GER 90 20.64
8. O’Dayne RICHARDS JAM 88 20.64

Men’s Discus Throw – 13.08.2016

1. Christoph HARTING GER 90 68.37 PB
2. Piotr MALACHOWSKI POL 83 67.55
3. Daniel JASINSKI GER 89 67.05
4. Martin KUPPER EST 89 66.58
5. Gerd KANTER EST 79 65.10
6. Lukas WEISSHAIDINGER AUT 92 64.95
7. Zoltan KOVAGO HUN 79 64.50
8. Apostolos PARELLIS CYP 85 63.72

Men’s Hammer Throw – 19.08.2016

1. Dilshod NAZAROV TJK 82 78.68
2. Ivan TIKHON BLR 76 77.79
3. Wojciech NOWICKI POL 89 77.73
4. Diego Alan DEL REAL GALINDO MEX 94 76.05
5. Marcel LOMNICKY SVK 87 75.97
6. Ashraf Amgad EL SEIFY QAT 95 75.46
7. Krisztian PARS HUN 82 75.28
8. David SODERBERG FIN 79 74.61

Men’s Javelin Throw – 20.08.2016

1. Thomas ROEHLER GER 91 90.30
2. Julius YEGO KEN 89 88.24 SB
3. Keshorn WALCOTT TTO 93 85.38
4. Johannes VETTER GER 93 85.32
5. Dmytro KOSYNSKYY UKR 89 83.95
6. Antti RUUSKANEN FIN 84 83.05
7. Vitezslav VESELY CZE 83 82.51
8. Jakub VADLEJCH CZE 90 82.42

Men’s Marathon – 21.08.2016

1. Eliud KIPCHOGE KEN 84 2:08:44 1184
2. Feyisa LILESA ETH 90 2:09:54 1163
3. Galen RUPP USA 86 2:10:05 1160 PB
4. Ghirmay GHEBRESLASSIE ERI 95 2:11:04 1143
5. Alphonce Felix SIMBU TAN 92 2:11:15 1139
6. Jared WARD USA 88 2:11:30 1135 PB
7. Tadesse ABRAHAM SUI 82 2:11:42 1131
8. Solomon MUTAI UGA 92 2:11:49 1129 SB

Men’s 20km Race Walk – 12.08.2016

1. Zhen WANG CHN 91 1:19:14
2. Zelin CAI CHN 91 1:19:26 SB
3. Dane Alex BIRD-SMITH AUS 92 1:19:37 PB
4. Caio Oliveira DE SENA BONFIM BRA 91 1:19:42 PB
5. Christopher LINKE GER 88 1:20:00
6. Tom BOSWORTH GBR 90 1:20:13 PB
7. Daisuke MATSUNAGA JPN 95 1:20:22
8. Matteo GIUPPONI ITA 88 1:20:27 PB

Men’s 50km Race Walk – 19.08.2016

1. Matej TOTH SVK 83 3:40:58 SB
2. Jared TALLENT AUS 84 3:41:16 SB
3. Hiroki ARAI JPN 88 3:41:24 SB
4. Evan DUNFEE CAN 90 3:41:38 PB
5. Wei YU CHN 87 3:43:00
6. Robert HEFFERNAN IRL 78 3:43:55 SB
7. Havard HAUKENES NOR 90 3:46:33 PB
8. Yohann DINIZ FRA 78 3:46:43

Men’s Decathlon – 18.08.2016

1. Ashton EATON USA 88 8893 WL
2. Kevin MAYER FRA 92 8834 PB
3. Damian WARNER CAN 89 8666 SB
4. Kai KAZMIREK GER 91 8580 PB
5. Larbi BOURRADA ALG 88 8521 AR
6. Leonel SUAREZ CUB 87 8460 SB
7. Zachery ZIEMEK USA 93 8392
8. Thomas VAN DER PLAETSEN BEL 90 1170 PB

Men’s 4x100m – 19.08.2016

1. Jamaica JAM 37.27 WL
2. Japan JPN 37.60 AR
3. Canada CAN 37.64
4. China CHN 37.90
5. Great Britain & NI GBR 37.98
6. Brazil BRA 38.41
– Trinidad and Tobago TTO DQ
– United States USA DQ

Men’s 4x400m – 20.08.2016

1. United States USA 2:57.30 WL
2. Jamaica JAM 2:58.16
3. Bahamas BAH 2:58.49
4. Belgium BEL 2:58.52
5. Botswana BOT 2:59.06
6. Cuba CUB 2:59.53
7. Poland POL 3:00.50
8. Brazil BRA 3:03.28

W

Women’s 100m – 13.08.2016 Final, Wind: +0,5

1. Elaine THOMPSON JAM 92 10.71
2. Tori BOWIE USA 90 10.83
3. Shelly-Ann FRASER-PRYCE JAM 86 10.86 SB
4. Marie-Josee TA LOU CIV 88 10.86 PB
5. Dafne SCHIPPERS NED 92 10.90
6. Michelle-Lee AHYE TTO 92 10.92
7. English GARDNER USA 92 10.94
8. Christania WILLIAMS JAM 94 11.80

Women’s 200m – 17.08.2016 Final, Wind: -0,1

1. Elaine THOMPSON JAM 92 21.78 WL
2. Dafne SCHIPPERS NED 92 21.88
3. Tori BOWIE USA 90 22.15
4. Marie-Josee TA LOU CIV 88 22.21 PB
5. Dina ASHER-SMITH GBR 95 22.31 SB
6. Michelle-Lee AHYE TTO 92 22.34
7. Deajah STEVENS USA 95 22.65
8. Ivet LALOVA-COLLIO BUL 84 22.69

Women’s 400m – 15.08.2016 Final

1. Shaunae MILLER BAH 94 49.44 WL, PB
2. Allyson FELIX USA 85 49.51 SB
3. Shericka JACKSON JAM 94 49.85
4. Natasha HASTINGS USA 86 50.34
5. Phyllis FRANCIS USA 92 50.41
6. Stephenie Ann MCPHERSON JAM 88 50.97
7. Olha ZEMLYAK UKR 90 51.24
8. Libania GRENOT ITA 83 51.25

Women’s 800m – 20.08.2016 Final

1. Caster SEMENYA RSA 91 1:55.28 WL, PB
2. Francine NIYONSABA BDI 93 1:56.49
3. Margaret Nyairera WAMBUI KEN 95 1:56.89 PB
4. Melissa BISHOP CAN 88 1:57.02 PB
5. Joanna JOZWIK POL 91 1:57.37 PB
6. Lynsey SHARP GBR 90 1:57.69 PB
7. Marina ARZAMASOVA BLR 87 1:59.10
8. Kate GRACE USA 88 1:59.57

Women’s 1500m – 16.08.2016 Final

1. Faith KIPYEGON KEN 94 4:08.92
2. Genzebe DIBABA ETH 91 4:10.27
3. Jenny SIMPSON USA 86 4:10.53
4. Shannon ROWBURY USA 84 4:11.05
5. Sifan HASSAN NED 93 4:11.23
6. Meraf BAHTA SWE 89 4:12.59
7. Laura MUIR GBR 93 4:12.88
8. Dawit SEYAUM ETH 96 4:13.14

Women’s 5000m – 19.08.2016 Final

1. Vivian Jepkemoi CHERUIYOT KEN 83 14:26.17 SB
2. Hellen OBIRI KEN 89 14:29.77
3. Almaz AYANA ETH 91 14:33.59
4. Mercy CHERONO KEN 91 14:42.89
5. Senbere TEFERI ETH 95 14:43.75
6. Yasemin CAN TUR 96 14:56.96
7. Karoline Bjerkeli GROVDAL NOR 90 14:57.53 PB
8. Susan KUIJKEN NED 86 15:00.69 PB

Women’s 10,000m – 12.08.2016 Final

1. Almaz AYANA ETH 91 29:17.45 WR, AR
2. Vivian Jepkemoi CHERUIYOT KEN 83 29:32.53 PB
3. Tirunesh DIBABA ETH 85 29:42.56 PB
4. Alice Aprot NAWOWUNA KEN 94 29:53.51 PB
5. Betsy SAINA KEN 88 30:07.78 PB
6. Molly HUDDLE USA 84 30:13.17 AR
7. Yasemin CAN TUR 96 30:26.41 PB
8. Gelete BURKA ETH 86 30:26.66 PB

Women’s 100mH – 17.08.2016 Final, Wind: -0,0

1. Brianna ROLLINS USA 91 12.48
2. Nia ALI USA 88 12.59
3. Kristi CASTLIN USA 88 12.61
4. Cindy OFILI GBR 94 12.63 SB
5. Cindy ROLEDER GER 89 12.74
6. Pedrya SEYMOUR BAH 95 12.76
7. Tiffany PORTER GBR 87 12.76
8. Phylicia GEORGE CAN 87 12.89

Women’s 400mH – 18.08.2016 Final

1. Dalilah MUHAMMAD USA 90 53.13
2. Sara PETERSEN DEN 87 53.55 PB
3. Ashley SPENCER USA 93 53.72 PB
4. Zuzana HEJNOVÁ CZE 86 53.92 SB
5. Ristananna TRACEY JAM 92 54.15 PB
6. Leah NUGENT JAM 92 54.45 PB
7. Janieve RUSSELL JAM 93 54.56
8. Eilidh DOYLE GBR 87 54.61

Women’s 3000mSC – 15.08.2016 Final

1. Ruth JEBET BRN 96 8:59.75 PB
2. Hyvin KIYENG KEN 92 9:07.12
3. Emma COBURN USA 90 9:07.63 AR
4. Beatrice CHEPKOECH KEN 91 9:16.05 PB
5. Sofia ASSEFA ETH 87 9:17.15 SB
6. Gesa Felicitas KRAUSE GER 92 9:18.41 PB
7. Madeline HILLS AUS 87 9:20.38 PB
8. Colleen QUIGLEY USA 92 9:21.10 PB

Women’s High Jump – 20.08.2016 Final

1. Ruth BEITIA ESP 79 1.97
2. Mirela DEMIREVA BUL 89 1.97 PB
3. Blanka VLASIC CRO 83 1.97 SB
4. Chaunte LOWE USA 84 1.97
5. Alessia TROST ITA 93 1.93
6. Levern SPENCER LCA 84 1.93
7. Sofie SKOOG SWE 90 1.93
7. Marie-Laurence JUNGFLEISCH GER 90 1.93

Women’s Pole Vault – 19.08.2016 Final

1. Katerina STEFANIDI GRE 90 4.85
2. Sandi MORRIS USA 92 4.85
3. Eliza MCCARTNEY NZL 96 4.80 PB
4. Alana BOYD AUS 84 4.80
5. Holly BRADSHAW GBR 91 4.70 SB
6. Nicole BUECHLER SUI 83 4.70
7. Yarisley SILVA CUB 87 4.60
7. Jennifer SUHR USA 82 4.60

Women’s Long Jump – 17.08.2016 Final

1. Tianna BARTOLETTA USA 85 7.17 +0.6 PB
2. Brittney REESE USA 86 7.15 +0.6
3. Ivana SPANOVIC SRB 90 7.08 +0.6 PB
4. Malaika MIHAMBO GER 94 6.95 +0.6 PB
5. Ese BRUME NGR 96 6.81 +0.5
6. Ksenija BALTA EST 86 6.79 -0.2 SB
7. Brooke STRATTON AUS 93 6.74 +0.7
8. Jazmin SAWYERS GBR 94 6.69 +0.5

Women’s Triple Jump – 14.08.2016 Final

1. Caterine IBARGUEN COL 84 15.17 +0.4 WL
2. Yulimar ROJAS VEN 95 14.98 +0.8
3. Olga RYPAKOVA KAZ 84 14.74 +0.3 SB
4. Keturah ORJI USA 96 14.71 0.0 PB
5. Hanna KNYAZHEVA-MINENKO ISR 89 14.68 +0.5 SB
6. Patricia MAMONA POR 88 14.65 +0.1 PB
7. Kimberly WILLIAMS JAM 88 14.53 +0.4
8. Paraskevi PAPACHRISTOU GRE 89 14.26 +0.4

Women’s Shot Put – 12.08.2016

1. Michelle CARTER USA 85 20.63 WL, PB
2. Valerie ADAMS NZL 84 20.42 SB
3. Anita MARTON HUN 89 19.87 PB
4. Lijiao GONG CHN 89 19.39
5. Raven SAUNDERS USA 96 19.35 PB
6. Christina SCHWANITZ GER 85 19.03
7. Cleopatra BOREL TTO 79 18.37
8. Aliona DUBITSKAYA BLR 90 18.23

Women’s Discus Throw – 16.08.2016

1. Sandra PERKOVIC CRO 90 69.
2. Mélina ROBERT-MICHON FRA 79 66.73 PB
3. Denia CABALLERO CUB 90 65.34
4. Dani SAMUELS AUS 88 64.90
5. Xinyue SU CHN 91 64.37
6. Nadine MUELLER GER 85 63.13
7. Yang CHEN CHN 91 63.11
8. Bin FENG CHN 94 63.06

Women’s Hammer Throw – 15.08.2016

1. Anita WLODARCZYK POL 85 82.29 PB
2. Wenxiu ZHANG CHN 86 76.75 SB
3. Sophie HITCHON GBR 91 74.54 PB
4. Betty HEIDLER GER 83 73.71
5. Zalina MARGHIEVA MDA 88 73.50
6. Amber CAMPBELL USA 81 72.74
7. Hanna MALYSHIK BLR 94 71.90
8. DeAnna PRICE USA 93 70.95

Women’s Javelin Throw – 18.08.2016

1. Sara KOLAK CRO 95 66.18 PB
2. Sunette VILJOEN RSA 83 64.92
3. Barbora SPOTAKOVA CZE 81 64.80
4. Maria ANDREJCZYK POL 96 64.78
5. Tatsiana KHALADOVICH BLR 91 64.60
6. Kathryn MITCHELL AUS 82 64.36
7. Huihui LYU CHN 89 64.04 SB
8. Christina OBERGFOELL GER 81 62.92

Women’s Marathon – 14.08.2016

1. Jemima Jelagat SUMGONG KEN 84 2:24:04
2. Eunice Jepkirui KIRWA BRN 84 2:24:13
3. Mare DIBABA ETH 89 2:24:30
4. Tirfi TSEGAYE ETH 84 2:24:47
5. Volha MAZURONAK BLR 89 2:24:48
6. Shalane FLANAGAN USA 81 2:25:26 SB
7. Desiree DAVILA USA 83 2:26:08 SB
8. Rose CHELIMO BRN 89 2:27:36

Women’s 20km Race Walk – 19.08.2016

1. Hong LIU CHN 87 1:28:35
2. Maria Guadalupe GONZALEZ ROMERO MEX 89 1:28:37
3. Xiuzhi LU CHN 93 1:28:42
4. Antonella PALMISANO ITA 91 1:29:03 SB
5. Shenjie QIEYANG CHN 90 1:29:04
6. Ana CABECINHA POR 84 1:29:23
7. Erica ROCHA DE SENA BRA 85 1:29:29
8. Beatriz PASCUAL ESP 82 1:30:24

Women’s Heptathlon – 13.08.2016

1. Nafissatou THIAM BEL 94 6810 WL, PB
2. Jessica ENNIS-HILL GBR 86 6775 SB
3. Brianne THEISEN-EATON CAN 86 6653
4. Laura IKAUNIECE-ADMIDINA LAT 92 6617
5. Carolin SCHAEFER GER 91 6540
6. Katarina JOHNSON-THOMPSON GBR 93 6523 SB
7. Yorgelis RODRIGUEZ CUB 95 6481 PB
8. Gyorgyi ZSIVOCZKY-FARKAS HUN 85 6442 PB

Women’s 4x100m – 19.08.2016

1. United States USA 41.01 1276 WL
2. Jamaica JAM 41.36 1260
3. Great Britain & NI GBR 41.77 1242
4. Germany GER 42.10 1228
5. Trinidad and Tobago TTO 42.12 1227
6. Ukraine UKR 42.36 1216
7. Canada CAN 43.15 1182
8. Nigeria NGR 43.21 1179

Women’s 4x400m – 20.08.2016

1. United States USA 3:19.06 WL
2. Jamaica JAM 3:20.34
3. Great Britain & NI GBR 3:25.88
4. Canada CAN 3:26.43
5. Ukraine UKR 3:26.64
6. Italy ITA 3:27.05
7. Poland POL 3:27.28
8. Australia AUS 3:27.45

M

100m

1 ITA JACOBS Lamont Marcell 9.80 ER
2 USA KERLEY Fred 9.84
3 CAN de GRASSE Andre 9.89
4 RSA SIMBINE Akani 9.93
5 USA BAKER Ronnie 9.95
6 CHN SU Bingtian 9.98
x NGR ADEGOKE Enoch DNF
x GBR HUGHES Zharnel DQ

200m

1 CAN de GRASSE Andre 19.62
2 USA BEDNAREK Kenneth 19.68
3 USA LYLES Noah 19.73
4 USA KNIGHTON Erriyon 19.93
5 LBR FAHNBULLEH Joseph 19.98
6 CAN BROWN Aaron 20.20
7 JAM DWYER Rasheed 20.21
8 TTO RICHARDS Jereem 20.39

400m

1 BAH GARDINER Steven 43.85
2 COL ZAMBRANO Anthony Jose 44.08
3 GRN JAMES Kirani 44.19
4 USA CHERRY Michael 44.21
5 USA NORMAN Michael 44.31
6 JAM TAYLOR Christopher 44.79
7 BOT MAKWALA Isaac 44.94
8 NED BONEVACIA Liemarvin 45.07

800m

1 KEN KORIR Emmanuel Kipkurui 1:45.06
2 KEN ROTICH Ferguson Cheruiyot 1:45.23
3 POL DOBEK Patryk 1:45.39
4 AUS BOL Peter 1:45.92
5 ESP BEN Adrian 1:45.96
6 BIH TUKA Amel 1:45.98
7 FRA TUAL Gabriel 1:46.03
8 BOT AMOS Nijel 1:46.41
9 USA MURPHY Clayton 1:46.53

1500m

1 NOR INGEBRIGTSEN Jakob 3:28.32 ER
2 KEN CHERUIYOT Timothy 3:29.01
3 GBR KERR Josh 3:29.05
4 KEN KIPSANG Abel 3:29.56
5 ESP MECHAAL Adel 3:30.77
6 USA HOCKER Cole 3:31.40
7 AUS McSWEYN Stewart 3:31.91
8 POL ROZMYS Michal 3:32.67
9 GBR HEYWARD Jake 3:34.43
10 GBR WIGHTMAN Jake 3:35.09
11 AUS HOARE Oliver 3:35.79
12 LUX GRETHEN Charles 3:36.80
13 ESP FONTES Ignacio 3:38.56

5000m

1 UGA CHEPTEGEI Joshua 12:58.15
2 CAN AHMED Mohammed 12:58.61
3 USA CHELIMO Paul 12:59.05
4 KEN KIMELI Nicholas Kipkorir 12:59.17
5 UGA KIPLIMO Jacob 13:02.40
6 BRN BALEW Birhanu 13:03.20
7 CAN KNIGHT Justyn 13:04.38
8 ESP KATIR Mohamed 13:06.60
9 USA FISHER Grant 13:08.40
10 ETH MENGESHA Milkesa 13:08.50
11 GBR BUTCHART Andrew 13:09.97
12 GUA GRIJALVA Luis 13:10.09
13 FRA GRESSIER Jimmy 13:11.33
14 USA KINCAID William 13:17.20
15 BRN FIKADU Dawit 13:20.24
16 UGA CHELIMO Oscar 13:44.45

10000m

1 ETH BAREGA Selemon 27:43.22
2 UGA CHEPTEGEI Joshua 27:43.63
3 UGA KIPLIMO Jacob 27:43.88
4 ETH AREGAWI Berihu 27:46.16
5 USA FISHER Grant 27:46.39
6 CAN AHMED Mohammed 27:47.76
7 KEN KWEMOI Rodgers 27:50.06
8 ETH KEJELCHA Yomif 27:52.03
9 KEN KIPRUTO Rhonex 27:52.78
10 FRA AMDOUNI Morhad 27:53.58
11 ITA CRIPPA Yemaneberhan 27:54.05

110m H

1 JAM PARCHMENT Hansle 13.04
2 USA HOLLOWAY Grant 13.09
3 JAM LEVY Ronald 13.10
4 USA ALLEN Devon 13.14
5 FRA MARTINOT-LAGARDE Pascal 13.16
6 ESP MARTINEZ Asier 13.22
7 GBR POZZI Andrew 13.30
8 FRA MANGA Aurel 13.38

400m H

1 NOR WARHOLM Karsten 45.94 WR
2 USA BENJAMIN Rai 46.17
3 BRA dos SANTOS Alison 46.72
4 IVB McMASTER Kyron 47.08
5 QAT SAMBA Abderrahman 47.12
6 TUR COPELLO Yasmani 47.81
7 EST MAGI Rasmus 48.11
8 ITA SIBILIO Alessandro 48.77

3000m st

1 MAR EL BAKKALI Soufiane 08:08.90
2 ETH GIRMA Lamecha 08:10.40
3 KEN KIGEN Benjamin 08:11.50
4 ETH WALE Getnet 08:15.00
5 ERI HAILESELASSIE Yemane 08:15.30
6 CAN HUGHES Matthew 08:16.00
7 JPN MIURA Ryuji 08:16.90
8 FIN RAITANEN Topi 08:17.40
9 ITA ZOGHLAMI Ala 08:18.50
10 KEN KIBIWOT Abraham 08:19.40
11 USA KETER Benard 08:22.10
12 FRA PHELUT Alexis 08:23.10
13 MAR TINDOUFT Mohamed 08:23.60
14 ITA ABDELWAHED Ahmed 08:24.30
15 CAN GAY John 08:35.40

20km RW

1 ITA STANO Massimo 1:21:05
2 JPN IKEDA Koki 1:21:14
3 JPN YAMANISHI Toshikazu 1:21:28
4 ESP MARTIN Alvaro 1:21:46
5 GER LINKE Christopher 1:21:50
6 ESP GARCIA Diego 1:21:57
7 CHN WANG Kaihua 1:22:03
8 CHN ZHANG Jun 1:22:16
9 SWE KARLSTROM Perseus 1:22:29
10 GBR WILKINSON Callum 1:22:38
11 MEX OLIVAS NUNEZ Andres Eduardo 1:22:46
12 ECU PINTADO Brian Daniel 1:22:54

50km RW

1 POL TOMALA Dawid 3:50:08
2 GER HILBERT Jonathan 3:50:44
3 CAN DUNFEE Evan 3:50:59
4 ESP TUR Marc 3:51:08
5 POR VIEIRA Joao 3:51:28
6 JPN KAWANO Masatora 3:51:56
7 CHN BIAN Tongda 3:52:01
8 AUS COWLEY Rhydian 3:52:01
9 FIN PARTANEN Veli-Matti 3:52:39
10 IRL BOYCE Brendan 3:53:40
11 COL MONTANA Jose 3:53:50
12 POL BRZOZOWSKI Artur 3:54:08
13 COL RUIZ Jorge 3:55:30
14 SVK TOTH Matej 3:56:23
15 MEX LEYVER Jose 3:56:53

Marathon

1 KEN KIPCHOGE Eliud 2:08:38
2 NED NAGEEYE Abdi 2:09:58
3 BEL ABDI Bashir 2:10:02
4 KEN CHERONO Lawrence 2:10:02
5 ESP LAMDASSEM Ayad 2:10:16
6 JPN OSAKO Suguru 2:10:41
7 TAN SIMBU Alphonce Felix 2:11:35
8 USA RUPP Galen 2:11:41
9 MAR EL GOUMRI Othmane 2:11:58
10 BEL NAERT Koen 2:12:13
11 MAR EL AARABY Mohamed Reda 2:12:22
12 FRA NAVARRO Nicolas 2:12:50

HJ

1 QAT BARSHIM Mutaz Essa 2.37
1 ITA TAMBERI Gianmarco 2.37
3 BLR NEDASEKAU Maksim 2.37
4 KOR WOO Sanghyeok 2.35
5 AUS STARC Brandon 2.35
6 ROC AKIMENKO Mikhail 2.33
7 USA HARRISON Juvaughn 2.33
8 CAN LOVETT Django 2.30
9 ROC IVANYUK Ilya 2.30
10 NZL KERR Hamish 2.30
11 GBR GALE Tom 2.27
12 USA McEWEN Shelby 2.27
13 JPN TOBE Naoto 2.24

PV

1 SWE DUPLANTIS Armand 6.02
2 USA NILSEN Christopher 5.97
3 BRA BRAZ Thiago 5.87
4 GRE KARALIS Emmanouil 5.80
4 USA LIGHTFOOT Kc 5.80
6 POL LISEK Piotr 5.80
7 GBR COPPELL Harry 5.80
8 FRA LAVILLENIE Renaud 5.70
9 GER ZERNIKEL Oleg 5.70
10 TUR SASMA Ersu 5.70
11 GER LITA BAEHRE Bo Kanda 5.70
11 PHI OBIENA Ernest John 5.70
13 NED VLOON Menno 5.55
x AUS MARSCHALL Kurtis NM

LJ

1 GRE TENTOGLOU Miltiadis 8.41
2 CUB ECHEVARRIA Juan Miguel 8.41
3 CUB MASSO Maykel 8.21
4 ESP CACERES Eusebio 8.18
5 USA HARRISON Juvaughn 8.15
6 JPN HASHIOKA Yuki 8.10
7 SWE MONTLER Thobias 8.08
8 ITA RANDAZZO Filippo 7.99
9 FIN PULLI Kristian 7.92
10 CHN HUANG Changzhou 7.72
11 JAM GAYLE Tajay 7.69
12 GER HEINLE Fabian 7.62

TJ

1 POR PICHARDO Pedro 17.98
2 CHN ZHU Yaming 17.57
3 BUR ZANGO Hugues Fabrice 17.47
4 USA CLAYE Will 17.44
5 ALG TRIKI Yasser Mohamed 17.43
6 TUR ER Necati 17.25
7 USA SCOTT Donald 17.18
8 CHN FANG Yaoqing 17.01
9 ITA DALLAVALLE Andrea 16.85
10 CUB NAPOLES Cristian 16.63
11 ITA IHEMEJE Emanuel 16.52
12 FRA RAFFIN Melvin NM

SP

1 USA CROUSER Ryan 23.30
2 USA KOVACS Joe 22.65
3 NZL WALSH Tomas 22.47
4 BRA ROMANI Darlan 21.88
5 ITA WEIR Zane 21.41
6 SA BLIGNAUT Kyle 21.00
7 SRB SINANCEVIC Armin 20.89
8 EGY HASSAN Mostafa Amr 20.73
9 NZL GILL Jacko 20.71
10 USA OTTERDAHL Payton 20.32
11 BIH PEZER Mesud 20.08
12 NGR ENEKWECHI Chukwuebuka 19.74

DT

1 SWE STAHL Daniel 68.90
2 SWE PETTERSSON Simon 67.39
3 AUT WEISSHAIDINGER Lukas 67.07
4 AUS DENNY Matthew 67.02
5 SLO CEH Kristjan 66.37
6 LTU GUDZIUS Andrius 64.11
7 COL ORTEGA Mauricio 64.08
8 USA MATTIS Sam 63.88
9 JAM WRIGHT Chad 62.56
10 GER JASINSKI Daniel 62.44
11 GER PRUFER Clemens 61.75
12 NOR STUNES ISENE Ola 61.18

HT

1 POL NOWICKI Wojciech 82.52
2 NOR HENRIKSEN Eivind 81.58
3 POL FAJDEK Pawel 81.53
4 UKR KOKHAN Mykhaylo 80.39
5 FRA BIGOT Quentin 79.39
6 GBR MILLER Nick 78.15
7 USA WINKLER Rudy 77.08
8 ROC PRONKIN Valeriy 76.72
9 TUR APAK Esref 76.71
10 ESP CIENFUEGOS Javier 76.30
11 USA HAUGH Daniel 76.22
12 MDA MARGHIEV Serghei 75.24

JT

1 IND CHOPRA Neeraj 87.58
2 CZE VADLEJCH Jakub 86.67
3 CZE VESELY Vitezslav 85.44
4 GER WEBER Julian 85.30
5 PAK NADEEM Arshad 84.62
6 BLR KATKAVETS Aliaksei 83.71
7 MDA MARDARE Andrian 83.30
8 FIN ETELATALO Lassi 83.28
9 GER VETTER Johannes 82.52
10 BLR MIALESHKA Pavel 82.28
11 SWE AMB Kim 79.69
12 ROU NOVAC Alexandru Mihaita 79.29

10thlon

1 CAN WARNER Damian 9018
2 FRA MAYER Kevin 8726
3 AUS MOLONEY Ashley 8649
4 USA SCANTLING Garrett 8611
5 CAN LEPAGE Pierce 8604
6 USA ZIEMEK Zachery 8435
7 GRN VICTOR Lindon 8414
8 ROC SHKURENYOV Ilya 8413
9 ESP URENA Jorge 8322
10 USA BASTIEN Steven 8236
11 EST ERM Johannes 8213

4×100

1 Italy 37.50
2 Great Britain 37.51
3 Canada 37.70
4 China 37.79
5 Jamaica 37.84
6 Germany 38.12
7 Ghana 38.40
x Japan DNF

4×400

1 USA 2:55.70
2 Netherlands 2:57.18
3 Botswana 2:57.27
4 Belgium 2:57.88
5 Poland 2:58.46
6 Jamaica 2:58.76
7 Italy 2:58.81
8 Trinidad and Tobago 3:00.85

W

100m

1 JAM THOMPSON-HERAH Elaine 10.61
2 JAM FRASER-PRYCE Shelly-Ann 10.74
3 JAM JACKSON Shericka 10.76
4 CIV TA LOU Marie-Josee 10.91
5 SUI del PONTE Ajla 10.97
6 SUI KAMBUNDJI Mujinga 10.99
7 USA DANIELS Teahna 11.02
8 GBR NEITA Daryll 11.12

200m

1 JAM THOMPSON-HERAH Elaine 21.53
2 NAM MBOMA Christine 21.81
3 USA THOMAS Gabrielle 21.87
4 JAM FRASER-PRYCE Shelly-Ann 21.94
5 CIV TA LOU Marie-Josee 22.27
6 NAM MASILINGI Beatrice 22.28
7 SUI KAMBUNDJI Mujinga 22.30
8 BAH MILLER-UIBO Shaunae 24.00

400m

1 BAH MILLER-UIBO Shaunae 48.36
2 DOM PAULINO Marileidy 49.20
3 USA FELIX Allyson 49.46
4 JAM McPHERSON Stephenie Ann 49.61
5 JAM McLEOD Candice 49.87
6 GBR WILLIAMS Jodie 49.97
7 USA HAYES Quanera 50.88
x CUB GOMEZ Roxana DNF

800m

1 USA MU Athing 1:55.21
2 GBR HODGKINSON Keely 1:55.88
3 USA ROGERS Raevyn 1:56.81
4 GBR REEKIE Jemma 1:56.90
5 CHN WANG Chunyu 1:57.00
6 ETH ALEMU Habitam 1:57.56
7 GBR BELL Alexandra 1:57.66
8 JAM GOULE Natoya 1:58.26

1500m

1 KEN KIPYEGON Faith 3:53.11
2 GBR MUIR Laura 3:54.50
3 NED HASSAN Sifan 3:55.86
4 ETH GEBREEZIBEHER Freweyni 3:57.60
5 CAN DEBUES-STAFFORD Gabriela 3:58.93
6 AUS HALL Linden 3:59.01
7 UGA NANYONDO Winnie 3:59.80
8 JPN TANAKA Nozomi 3:59.95
9 ESP PEREZ Marta 4:00.12
10 USA PURRIER ST. PIERRE Elinor 4:01.75
11 AUS HULL Jessica 4:02.63
12 USA McGEE Cory Ann 4:05.50
13 CZE MAKI Kristiina 4:11.76

5000m

Rank Country Name Time
1 NED HASSAN Sifan 14:36.79
2 KEN OBIRI Hellen 14:38.36
3 ETH TSEGAY Gudaf 14:38.87
4 KEN TIROP Agnes Jebet 14:39.62
5 ETH TAYE Ejgayehu 14:41.24
6 ETH TEFERI Senbere 14:45.11
7 ITA BATTOCLETTI Nadia 14:46.29
8 TUR CAN Yasemin 14:46.49
9 JPN HIRONAKA Ririka 14:52.84
10 ISR TEFERI Selamawit 14:54.39
11 USA SCHWEIZER Karissa 14:55.80
12 KEN RENGERUK Lilian Kasait 14:55.85
13 USA CRANNY Elise 14:55.98
14 NOR GROVDAL Karoline Bjerkeli 15:09.37
15 CAN SECCAFIEN Andrea 15:12.09

10000m

1 NED HASSAN Sifan 29:55.32
2 BRN GEZAHEGNE Kalkidan 29:56.18
3 ETH GIDEY Letesenbet 30:01.72
4 KEN OBIRI Hellen 30:24.27
5 BDI NIYONSABA Francine 30:41.93
6 KEN CHEPTAI Irine 30:44.00
7 JPN HIRONAKA Ririka 31:00.71
8 GER KLOSTERHALFEN Konstanze 31:01.97
9 GBR McCOLGAN Eilish 31:04.46
10 USA SISSON Emily 31:09.58
11 TUR CAN Yasemin 31:10.05
12 USA SCHWEIZER Karissa 31:19.96
13 USA MONSON Alicia 31:21.36

100m H

1 PUR CAMACHO-QUINN Jasmine 12.37
2 USA HARRISON Kendra 12.52
3 JAM TAPPER Megan 12.55
4 NGR AMUSAN Tobi 12.60
5 NED VISSER Nadine 12.73
6 BAH CHARLTON Devynne 12.74
7 USA CUNNINGHAM Gabriele 13.01
8 JAM ANDERSON Britany 13.24

400m H

1 USA McLAUGHLIN Sydney 51.46 WR
2 USA MUHAMMAD Dalilah 51.58
3 NED BOL Femke 52.03 ER
4 JAM RUSSELL Janieve 53.08
5 UKR RYZHYKOVA Anna 53.48
6 UKR TKACHUK Viktoriya 53.79
7 PAN WOODRUFF Gianna 55.84
x USA COCKRELL Anna DSQ

3000m st

1 UGA CHEMUTAI Peruth 9:01.45
2 USA FRERICHS Courtney 9:04.79
3 KEN KIYENG Hyvin 9:05.39
4 ETH ABEBE Mekides 9:06.16
5 GER KRAUSE Gesa Felicitas 9:14.00
6 SLO MISMAS-ZRIMSEK Marusa 9:14.84
7 KEN CHEPKOECH Beatrice 9:16.33
8 ETH WONDEMAGEGN Zerfe 9:16.41
9 GBR BIRD Elizabeth 9:19.68
10 BRN YAVI Winfred Mutile 9:19.74
11 CAN LALONDE Genevieve 9:22.40
12 USA CONSTIEN Valerie 9:31.61
13 ALB GEGA Luiza 9:34.10
14 ESP ROBLES Carolina 9:50.96
x USA COBURN Emma DQ
x AUS GREGSON Genevieve DNS

20km RW

1 ITA PALMISANO Antonella 01:29:12
2 COL ARENAS Sandra Lorena 01:29:37
3 CHN LIU Hong 01:29:57
4 ESP PEREZ Maria 01:30:05
5 MEX GONZALEZ Alegna 01:30:33
6 AUS MONTAG Jemima 01:30:39
7 CHN QIEYANG Shijie 01:31:04
8 GRE NTRISMPIOTI Antigoni 01:31:24
9 ECU PEREZ Paola 01:31:26
10 POL ZDZIEBLO Katarzyna 01:31:29
11 BRA SENA Erica 01:31:39
12 CHN YANG Jiayu 01:31:54
13 JPN FUJII Nanako 01:31:55
14 ESP GONZALEZ Raquel 01:31:57
15 JPN OKADA Kumiko 01:31:57
16 ROC KHASANOVA Elvira 01:31:58

Marathon

1 KEN JEPCHIRCHIR Peres 2:27:20
2 KEN KOSGEI Brigid 2:27:36
3 USA SEIDEL Molly 2:27:46
4 ETH DEREJE Roza 2:28:38
5 BLR MAZURONAK Volha 2:29:06
6 GER KEJETA Melat Yisak 2:29:16
7 BRN CHUMBA Eunice Chebichii 2:29:36
8 JPN ICHIYAMA Mao 2:30:13
9 CAN ELMORE Malindi 2:30:59
10 AUS DIVER Sinead 2:31:14
11 NAM JOHANNES Helalia 2:31:22
12 SUI SCHLUMPF Fabienne 2:31:36
13 CAN WODAK Natasha 2:31:41

HJ

1 ROC LASITSKENE Mariya 2.04
2 AUS McDERMOTT Nicola 2.02
3 UKR MAHUCHIKH Yaroslava 2.00
4 UKR GERASHCHENKO Iryna 1.98
5 AUS PATTERSON Eleanor 1.96
6 UZB SADULLAYEVA Safina 1.96
6 USA CUNNINGHAM Vashti 1.96
8 UKR LEVCHENKO Yuliya 1.96
9 MNE VUKOVIC Marija 1.96
10 GER JUNGFLEISCH Marie-Laurence 1.93
11 POL LICWINKO Kamila 1.93
12 BUL DEMIREVA Mirela 1.93
13 SWE NILSSON Maja 1.84
x GBR LAKE Morgan DNS

PV

1 USA NAGEOTTE Katie 4.90
2 ROC SIDOROVA Anzhelika 4.85
3 GBR BRADSHAW Holly 4.85
4 GRE STEFANIDI Katerina 4.80
5 UKR KYLYPKO Maryna 4.50
5 SLO SUTEJ Tina 4.50
5 FIN MURTO Wilma 4.50
8 CUB SILVA Yarisley 4.50
8 CHN HUIQIN Xu 4.50
8  GRE KYRIAKOPOULOU Nikoleta 4.50
8 VEN PEINADO Robeilys 4.50
8 BLR ZHUK Iryna 4.50
13 SWE BENGTSSON Angelica 4.50
x USA LeLEUX Morgann NM
x CAN NEWELL Anicka NM

LJ

1 GER MIHAMBO Malaika 7.00
2 USA REESE Brittney 6.97
3 NGR BRUME Ese 6.97
4 SRB SPANOVIC Ivana 6.91
5 UKR BEKH-ROMANCHUK Maryna 6.88
6 USA DAVIS Tara 6.84
7 AUS STRATTON Brooke 6.83
8 GBR SAWYERS Jazmin 6.80
9 SWE SAGNIA Khaddi 6.67
10 TTO GITTENS Tyra 6.60
11 GBR IROZURU Abigail 6.51
12 IVB MALONE Chantel 6.50

TJ

1 VEN ROJAS Yulimar 15.67 WR
2 POR MAMONA Patricia 15.01
3 ESP PELETEIRO Ana 14.87
4 JAM RICKETTS Shanieka 14.84
5 CUB POVEA Liadagmis 14.70
6 ISR MINENKO Hanna 14.60
7 USA ORJI Keturah 14.59
8 JAM WILLIAMS Kimberly 14.51
9 FRA DIALLO Rouguy 14.38
10 COL IBARGUEN Caterine 14.25
11 FIN MAKELA Kristiina 14.17
12 DMA LAFOND Thea 12.57

SP

1 CHN GONG Lijiao 20.58
2 USA SAUNDERS Raven 19.79
3 NZL ADAMS Valerie 19.62
4 POR DONGMO Auriol 19.57
5 CHN SONG Jiayuan 19.14
6 NZL WESCHE Maddison-Lee 18.98
7 SWE ROOS Fanny 18.91
8 GER GAMBETTA Sara 18.88
9 BLR DUBITSKAYA Aliona 18.73
10 CHN GAO Yang 18.67
11 TTO WARREN Portious 18.32
x USA RAMSEY Jessica NM

DT

1 ALLMAN Valarie USA 68.98
2 PUDENZ Kristin GER 66.86
3 PEREZ Yaime CUB 65.72
4 PERKOVIC Sandra CRO 65.01
5 CA Liliana POR 63.93
6 KAUR Kamalpreet IND 63.70
7 LAWRENCE Shadae JAM 62.12
8 STEINACKER Marike GER 62.02
9 VITA Claudine GER 61.80
10 CHEN Yang CHN 61.57
11 DA SILVA Izabela BRA 60.39
12 OSAKUE Daisy ITA 59.97

HT

1 POL WLODARCZYK Anita 78.48
2 CHN WANG Zheng 77.03
3 POL KOPRON Malwina 75.49
4 FRA TAVERNIER Alexandra 74.41
5 CAN ROGERS Camryn 74.35
6 ROU GHELBER Bianca Florentina 74.18
7 POL FIODOROW Joanna 73.83
8 USA PRICE Deanna 73.09
9 NZL RATCLIFFE Julia 72.69
10 USA ANDERSEN Brooke 72.16
11 USA BERRY Gwen 71.35
12 ITA FANTINI Sara 69.10

JT

1 CHN LIU Shiying 66.34
2 POL ANDREJCZYK Maria 64.61
3 AUS BARBER Kelsey-Lee 64.56
4 TUR TUGSUZ Eda 64.00
5 CHN LYU Huihui 63.41
6 AUS MITCHELL Kathryn 61.82
7 LTU JASIUNAITE Liveta 60.06
8 AUS LITTLE Mackenzie 59.96
9 GER HUSSONG Christin 59.94
10 USA MALONE Maggie 59.82
11 LAT PALAMEIKA Madara 58.70
12 JPN KITAGUCHI Haruka 55.42

7thlon

1 BEL THIAM Nafissatou 6791
2 NED VETTER Anouk 6689
3 NED OOSTERWEGEL Emma 6590
4 BEL VIDTS Noor 6571
5 USA WILLIAMS Kendell 6508
6 USA KUNZ Annie 6420
7 GER SCHAFER Carolin 6419
8 AUT DADIC Ivona 6403
9 USA BOUGARD Erica 6379
10 CHN ZHENG Ninali 6318
11 AUT MAYR Verena 6310

4×100

1 Jamaica 41.02
2 United States 41.45
3 Great Britain 41.88
4 Switzerland 42.08
5 Germany 42.12
6 China 42.71
7 France 42.89
x Netherlands DNF

4×400

1 United States 3:16.85
2 Poland 3:20.53
3 Jamaica 3:21.24
4 Canada 3:21.84
5 Great Britain 3:22.59
6 Netherlands 3:23.74
7 Belgium 3:23.96
8 Cuba 3:26.92

X

4×400

1 Poland 3:09.87 ER
2 Dominican Republic 3:10.21
3 United States 3:10.22
4 Netherlands 3:10.36
5 Belgium 3:11.51
6 Great Britain 3:12.07
7 Jamaica 3:14.95
8 Ireland 3:15.04
x Germany DNF

Προηγούμενο άρθροΟι κορυφαίες επιδόσεις των Ολυμπιακών Αγώνων Rio2016
Επόμενο άρθροΟλυμπιακοί Αγώνες, Ρίο 2016: Απολογισμός και ξεχωριστές στιγμές.