Το πανελλήνιο πρωτάθλημα ημιμαραθωνίου διεξήχθη την Κυριακή 20/9 το πρωί στις εγκαταστάσεις του Ολυμπιακού κωπηλατοδρομίου (κυκλική διαδρομή 4971μ.) με περιορισμένες, λίγες συμμετοχές και πολύ αέρα.

-> Αποτελέσματα

Στην κούρσα των ανδρών, που ξεκίνησε στις 7:30πμ, διατήρησε τον τίτλο του ο Παναγιώτης Καραίσκος, τερματίζοντας σε 1:09.33. Ο 32χρονος αθλητής του Πανελληνίου ΓΣ πριν τα μισά της κούρσας είχε ήδη σαφές προβάδισμα το οποίο και διεύρυνε.
Ο Γιώργος Τάσσης βρισκόταν στη δεύτερη θέση όμως εγκατέλειψε μετά τα 3/4 της απόστασης. Ο Γιάννης Ζερβάκης ανέβηκε τελικά στη 2η θέση, ενώ ο Χριστόφορος Μερούσης υποχώρησε στην 3η και αρκετά κοντά ακολούθησε ο Χαράλαμπος Πιτσώλης.

Στις γυναίκες, που είχαν εκκίνηση 10 λεπτά αργότερα, νικήτρια ήταν η Κατερίνα Ασημακοπούλου με 1.19.20.
Μέχρι τα μισά της κούρσας, οπότε και η 38χρονη αθλήτρια του ΑΟ Μυκόνου άρχισε να ξεφεύγει, μαζί της ήταν η Μοσχούλα Μανούσου-Παρασκευοπούλου που παρέμεινε 2η και η Αναστασία Καρακατσάνη που εγκατέλειψε. Στην 3η θέση τερμάτισε η Γιώτα Βλαχάκη, με τις Δημάκη και Τσεκίνη να ακολουθούν στην κατάταξη.

Ειδικές περιστάσεις

Ο αγώνας είχε μεταφερθεί από τον Μάρτιο για Σεπτέμβριο όμως τελικά λόγω των μέτρων covid ο Ημιμαραθώνιος Αθήνας ματαιώθηκε κι έγινε (μεταφερόμενο στον Σχοινιά και με αυστηρό υγειονομικό πρωτόκολλο) μόνο το πανελλήνιο πρωτάθλημα, που ήταν και το τελευταίο της χρονιάς όσον αφορά αυτά που αξιολογούνται.

Από φέτος αποφασίστηκε να ενταχθεί και ο ημιμαραθώνιος στα αγωνίσματα που αξιολογούνται για τα πανελλήνια Α/Γ (οι αθλητές δικαιούνται συμμετοχής σε δύο ατομικά αγωνίσματα κάτι που επηρέασε και τις συμμετοχές) ενώ τα 10χλμ ματαιώνονται και ο Μαραθώνιος ανήκει στην επόμενη αγωνιστική περίοδο.
Φυσικά το αν τελικά θα γίνει τον Νοέμβριο η διοργάνωση του Μαραθώνίου ή/και του πανελληνίου πρωταθλήματος είναι το μεγάλο ερώτημα στην παρούσα περίοδο…