Πρωταθλήτρια: Πολωνία
Superleague : Ελλάδα (10η – υποβιβάστηκε)
2η κατηγορία: Κύπρος (9η – υποβιβάστηκε)

Ακολουθούν ανά κατηγορία οι βαθμολογίες και αποτελέσματα:

Βαθμολογία

  1. Poland 345
  2. Germany 317.5
  3. France 316.5
  4. Italy 316
  5. Great Britain 302.5
  6. Spain 294.5
  7. Ukraine 225
  8. Czech Republic 219.5
  9. Sweden 210.5
  10. Greece 197
  11. Finland 190
  12. Switzerland 175

Αποτελέσματα Ελλήνων αθλητών & Νικητές τελικών

Α΄ημέρα

ΑΝΔΡΕΣ

100μ. προκριματικός
11. Ζήκος Κώστας – 10.82/+0,5

200μ. προκριματικός
9. Τριβυζάς Πάνος – 21.20/+0,7

400μ. προκριματικός
11. Παππάς Μιχάλης – 47.47

110μ. εμπ. προκριματικός
Q Δουβαλίδης Κώστας – 13.47/+0,6

400μ. εμπ. προκριματικός
9. Νάκος Κώστας – 50.67 PB

Ακόντιο
1. Weber Julian GER 86,86μ.
11. Τσίτσος Δημήτρης – 69,00μ.

ΓΥΝΑΙΚΕΣ

100μ. προκριματικός
Q Σπανουδάκη Ραφαέλα – 11.40/+0,6 SB

200μ. προκριματικός
Q Σπανουδάκη Ραφαέλα – 23.29/-0,9 SB

400μ. προκριματικός
10. Μουρτά Δέσποινα – 53.99

110μ. εμπ. προκριματικός
Q Πεσιρίδου Ελισάβετ – 13.20/+0,4

400μ. εμπ. προκριματικός
12. Κιάφα Άννα – 59.61

Δίσκος
1. Vita Claudine GER 61,09μ.
3. Αναγνωστοπούλου Κρίστυ – 59,02μ. SB

Β’ ημέρα

ΑΝΔΡΕΣ

100μ. τελικός
1. Vicaut Jimmy FRA 10.35/-1,4

400μ. τελικός
1. Re Davide ITA 45.35

1500μ.
1. Lewandowski Marcin POL 3.47.88
11 Δημητράκης Ανδρέας – 3.54.36

5000μ.
1. Crippa Yemaneberhan ITA 13.43.30
8. Γκούρλιας Μάρκος – 14.15.45

400μ. εμπ. τελικός
1. Dobek Patryk POL 48.87

Ύψος
1. Sancho Miguel-Angel ESP 2,26μ.
8. Μπανιώτης Κώστας – 2,12μ.

Μήκος
1. Τεντόγλου Μίλτος – 8,30μ./+1,8

Σφαίρα
1. Haratyk Michal POL 21,83μ. CR
10. Σκαρβέλης Νικόλας 19,17μ.

Σφύρα
1. Nowicki Wojciech POL – 78,84μ.
3. Αναστασάκης Μιχάλης – 75,77μ.

4χ100μ.:
1. GBR 38.73 (FRA 38.29 DQ)
8. GRE [Ζήκος-Δουβαλίδης-Τριβυζάς-Γκαραγκάνης] 39.36 SB

ΓΥΝΑΙΚΕΣ

100μ. τελικός
1. Zahi Carolle FRA 11.31/-2,5
7. Σπανουδάκη Ραφαέλα – 11.84/-2,5

400μ. τελικός
1. Swiety-Ersetic Justyna POL 51.23

800μ.
1. Lamote Renelle FRA 2.01.21
12. Γιαννοπούλου Κωνσταντίνα 2.09.12

3000μ.
1. Ngarambe Yolanda SWE 9.07.67
10. Μαρινάκου Αναστασία – 9.22.15 SB

400μ. εμπ. τελικός
1. Hejnova Zuzana CZE 55.10

3000μ. στ.
1. Krause Gesa – Felicitas GER 9.36.67
11. Κοτσαχείλη Ισαβέλλα – 10.22.66 PB

Επί κοντώ
1. Στεφανίδη Κατερίνα – 4,70μ.

Τριπλούν
1. Παπαχρήστου Βούλα – 14,48μ./+1,8

Ακόντιο
1. Alais Alexie FRA 63,46μ. PB
5. Υφαντίδου Σοφία – 55,52μ.

4χ100μ.:
1. FRA 43.09
11. GRE [Γάτου-Πεσιρίδου-Σαμάνη-Σπανουδάκη] 44.40 SB

Γ’ ημέρα

ΑΝΔΡΕΣ

200μ. τελικός
1. Kilty Richard GBR 20.66/-1,0

800μ.
1. Kszczot Adam POL 1.46.97
10. Κοτίτσας Χρήστος – 1.49.24

3000μ.
1. Mechaal Adel ESP 8.02.51
11. Αναγνώστου Μάριος – 8.27.85 PB

110μ. εμπ. τελικός
1. Ortega Orlando ESP 13.38/-1,8
5. Δουβαλίδης Κώστας – 13.71/-1,8

3000μ. στ.
1. Carro Fernando ESP 8.27.26
10. Σάκης Νίκος – 9.10.85

Επί κοντώ
1. Lisek Piotr POL 5,81μ.
4. Φιλιππίδης Κώστας – 5,66μ.

Τριπλούν
1. Williams Ben GBR 17,14μ./+1,4 PB
6. Τσιάμης Δημήτρης – 16,25μ./+1,8

Δίσκος
1. Malachowski Piotr POL 63,02μ.
9. Τρέμος Γιώργος – 56,81μ.

4χ400μ.:
1. ITA 3.02.04 EL
8. GRE [Ντέτσικας, Κυριακίδης, Νάκος, Παππάς] 3.08.17 SB

ΓΥΝΑΙΚΕΣ

200μ. τελικός
1. Kambundji Mujinga SUI 22.72/-1,0
5. Σπανουδάκη Ραφαέλα – 23.27/-1,0 SB

1500μ.
1. Ennaoui Sofia POL 4.08.37
12. Γιαννοπούλου Κωνσταντίνα – 4.35.64

5000μ.
1. Klein Hanna GER 15.39.00
χ Τσόλη Βικτώρια – DNF

100μ. εμπ. τελικός
1. Bogliolo Luminosa ITA 12.87/-1,2
7. Πεσιρίδου Ελισάβετ – 13.27/-1,2

Ύψος
1. Levchenko Yuliya UKR 1,97μ.
6. Γκούσιν Τατιάνα – 1,85μ.

Μήκος
1. Mihambo Malaika GER 7,11μ./+2,2
6. Κολοκυθά Έφη – 6,43μ./+1,2

Σφαίρα
1. Schwanitz Christina GER 18,93μ.
11. Σοφάνη Ευαγγελία – 15,35μ.

Σφύρα
1. Tavernier Alexandra FRA 72,81μ.
11. Σκαρβέλη Σταματία – 63,14μ.

4χ400μ.:
1. POL 3.24.81 EL
8. GRE [Πολίτη, Μουρτά, Καρκαλάτου, Ειρ.Βασιλείου] 3.33.01 SB

Βαθμολογία

  1. Portugal 302
  2. Belarus 281
  3. Norway 269
  4. Netherlands 259
  5. Turkey 245
  6. Belgium 241
  7. Ireland 227
  8. Romania 225.50
  9. Hungary 223
  10. Slovak Republic 186
  11. Lithuania 173.50

(Η Ρωσία παραμένει σε διαθεσιμότητα και υποβιβάστηκε)

Βαθμολογία

  1. Estonia 336.5
  2. Slovenia 321
  3. Denmark 313
  4. Latvia 306
  5. Croatia 306
  6. Bulgaria 298
  7. Austria 275
  8. Israel 272.5
  9. Cyprus 260
  10. Luxembourg 180
  11. Georgia 141
  12. Malta 96

Αθλητές Κύπρου (α’ & β’ ημέρα)

Άνδρες

100μ.: Τραικοβιτς Μιλαν – 10.78/-2,4 PB (3ος) α’
ε.σ.: Χατζηθεωρής Ανδρέας – 10.81/-2,0 α’
200μ.: Μπίτσευ Αλεξ – 21.48/+0,5 (7ος) β’
400μ.: Χρήστου Κωνσταντίνος – 49.87 (11ος) α’
800μ.: Σπύρου Σταύρος – 1.53.05 (7ος) β’
1500μ.: Παπαϊωάννου Στέλιος – 4.01.12 (10ος) α’
3000μ.: Φράγκου Νίκολας – 8.40.28 SB (11ος) β’
5000μ.: Φράγκου Νίκολας – 15.04.41 (9ος) α’

110μ.εμπ.: Τραικοβιτς Μιλαν – 13.73/-1,1 (1ος) β’
400μ.εμπ.: Γεωργίου Νεόφυτος – 54.39 (9ος) α’
3000μ.στ.: Πιτταλης Φάνης – 9.33.35 SB (9ος) β’

Ύψος: Ιωάννου Κυριάκος – 2,10μ. (3ος) α’
Επί κοντώ: Στυλιανού Νίκανδρος – 5,50μ. SB (2ος) β’
Μήκος: Παντελίδης Χρήστος – 7,40μ./+0,5 (6ος) α’
Τριπλούν: Αχιλλέως Λογγίνος – 15,24μ./+0,6 (8ος) β’

Σφαιροβολία: Κονιαράκης Γεώργιος – 16,41μ. PB (9ος) α’
Δισκοβολία: Παρέλλης Απόστολος – 62,48μ. (3ος) β’
Σφυροβολία: Πουρσανίδης Αλέξανδρος – 71,06μ. SB (1ος) β’
Ακοντισμός: Σάββα Σπύρος – 63,50μ. (7ος) α’

4χ100μ.: Αυγουστίνου, Μπίτσευ, Ανδρέου, Χατζηθεωρής – 40.90 (7οι) α’
4χ400μ.: Χριστοφόρου, Δημητριάδης, Χρήστου, Χρυσοστόμου – 3.16.65 (7οι) β’

Γυναίκες

100μ.: Φωτόπουλου Ολίβια 11.81/-1,9 (4η) α’
ε.σ.: Παπαιωάννου Ραμόνα 11.64/-2,2 α’
ε.σ.: Πισιάρα Μαριάννα 12.62/-2,7 α’
200μ.: Παπαϊωάννου Ραμονα – 37.34 (12η) β’
400μ.: Αρτυματά Ελένη – 51.93 (1η) α’

800μ.: Ευαγγελιδου Ναταλία – 2.08.21 (5η) α’
1500μ.: Ευαγγελιδου Ναταλία – 4.21.22 (5η) β’
3000μ.: Παναγιωτου Μερόπη – 9.29.48 PB (7η) α’
5000μ.: Παναγιωτου Μερόπη – 16.40.37 SB (7η) β’

100μ.εμπ.: Αθανασόπουλου Αγγελική – DQ β’
400μ.εμπ.: Κατσαρή Χριστιανα – 63.90 (9η) α’
3000μ.στ.: Χατζηπολυδωρου Χρυσταλλα – 11.07.12 (4η) α’

Υψος: Χαραλάμπους Δέσποινα – 1,77μ. (6η) β’
Επί κοντώ: Αριστοτέλους Μαρία – 3,75μ. (6η) α’
Μήκος: Παναγή-Λούκα Νεκταρία – 6,32μ./0,0 (2η) β’
Τριπλούν: Χριστοδούλου Μαρία – 11,94μ./+1,5 (12η) α’

Σφαιροβολία: Κυριακίδου Στυλιανα – 13,22μ. (11η) β’
Δισκοβολία: Λαδά Ανδρονικη – 54,08μ. (4η) α’
Σφυροβολία: Κυριάκου Χρυσταλλα – 57,20μ. (5η) α’
Ακοντισμός: Παπαδόπουλου Γεωργία – 39,08μ. (9η) β’

4χ100μ.: Ο.Φωτοπούλου, Παπαιωάννου, Φ.Φωτοπούλου, Αρτυματά – 44.15 SB (1ες) α’
4χ400μ.: Κολομείτεβα, Κατσαρή, Πισιάρα, Κουντούρη – 3.49.00 (8ες) β’

Βαθμολογία

  1. Iceland 430
  2. Serbia 427
  3. Bosnia & Herzegovina 385
  4. Moldova 377
  5. Montenegro 283
  6. Armenia 273
  7. FYR Macedonia 263
  8. San Marino 228.5
  9. Kosovo 181.5
  10. Albania 172.5
  11. Azerbaijan 149
  12. Andorra 108.5
  13. Small States of Europe 72

Αθλητές ελληνικών σωματείων

Κεραμάς (ALB) 800μ. – 1.49.12 (4ος)

Προηγούμενο άρθροETCh, Bydgoszcz – 1st place for Tentoglou, Papachristou, Stefanidi
Επόμενο άρθροBydgoszcz: Η Πολωνία τα σκήπτρα

ΑΦΗΣΤΕ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Please enter your comment!
Please enter your name here