Αθλητές Ελλάδος και Κύπρου

Τελικοί:

3. Ηλιάνα Κοροσίδου, Σφυροβολία – 63,67μ. (προκρ. 62,68μ #4)
6. Ζαχαρίας Τσαμουδάκης, 10.000 μ. βάδην – 40.35.89
7. Γιάννης Κυριαζής, Ακοντισμός – 70,38μ (προκρ. 69,19μ #6)
11. Γιώργος Τεσσαρομάτης, Ύψος – 2,10μ. (προκρ. 2,10μ #12)
12. Γεωργία Στεφανίδη, Επί κοντώ – 3,95μ. (προκρ. 4,00μ #12)
23. Μάρκος Γκούρλιας, 10.000μ. – 31.09.95
x. Γιάννης Βαίτσης, 10.000 μ. βάδην – άκυρος

Προκριματικοί

14. Αναστασία Μαρινάκου, 1500μ. – 4.20.50
20. Βαλεντίνος Νταμοτσίδης, Επί κοντώ – 5,00μ.
21. Κυριάκος Ζώτος, Δισκοβολία – 53,88μ
27. Ελευθερία Τερζάκη, Δισκοβολία – 44,15μ.

27. Φιλιππα Φωτοπούλου, Μήκος – 5,72μ. / -1,0
30. Ολίβια Φωτοπούλου, 100μ. – 11.92 / +0,3
32. Παίσιος Δημητριάδης, 200μ. – 21.47 / -0,2
33. Ναταλία Χριστοφή, 100μ.εμπ. – 14.27 / +1,5
34. Σκεύη Ανδρέου, 100μ. – 11.97 / -0,6
x. Κύπρος 4Χ100μ. νεανίδων – άκυρη

Νικητές αγωνισμάτων

ΕΦΗΒΟΙ

* 100m (-0,6)
1 Kendal Williams USA 10.21 / 0.149 PB
2 1524 Trayvon Bromell USA 10.28 / 0.121
3 925 Yoshihide Kiryu JPN 10.34 / 0.141

* 200m (+2,3)
1 Trentavis Friday USA 20.04 / 0.174
2 Ejowvokoghene Divine Oduduru NGR 20.25 / 0.177
3 Michael O’Hara JAM 20.31 / 0.164

* 400m
1 Machel Cedenio TTO 45.13 / 0.204 WJL
2 Nobuya Kato JPN 46.17 / 0.178
3 Abbas Abubakar Abbas BRN 46.20

* 800m
1 Alfred Kipketer KEN 1:43.95 WJL
2 Joshua Tiampati Masikonde KEN 1:45.14 PB
3 Andreas Almgren SWE 1:45.65 NJR

* 1500m
1 Jonathan Kiplimo Sawe KEN 3:40.02
2 Abdi Waiss Mouhyadin DJI 3:41.38
3 Hillary Cheruiyot Ngetich KEN 3:41.61

* 5000m
1 Yomif Kejelcha ETH 13:25.19 PB
2 Yasin Haji ETH 13:26.21 PB
3 Moses Letoyie KEN 13:28.11

* 110m H (+0,5)
1 Wilhem Belocian FRA 12.99 / 0.144 WJR
2 Tyler Mason JAM 13.06 / 0.163 AJR
3 David Omoregie GBR 13.35 / 0.148

* 400m h
1 Jaheel Hyde JAM 49.29 / 0.169 WJL
2 Ali Khamis Khamis BRN 49.55 / 0.172 NJR
3 Tim Holmes USA 50.07 / 0.200

* 3000m st.
1 Barnabas Kipyego KEN 8:25.57
2 Titus Kipruto Kibiego KEN 8:26.15
3 Evans Rutto Chematot BRN 8:32.61 PB

* HJ
1 Mikhail Akimenko RUS 2.24 PB
2 Dzmitry Nabokau BLR 2.24 PB
3 Sanghyeok Woo KOR 2.24 PB

* PV
1 Axel Chapelle FRA 5.55 WJL
2 Daniil Kotov RUS 5.50 PB
3 Oleg Zernikel GER 5.50 PB

* LJ
1 Jianan Wang CHN 8.08 / +1.5
2 Qing Lin CHN 7.94 / +1.6
3 Shotaro Shiroyama JPNJ 7.83 / +2,4

* TJ
1 Lazaro Martínez CUB 17.13 / +0,7 CR
2 Max Hess GER 16.55 / +1,4 PB
3 Mateus de Sa BRA 16.47 / +1,5 NJR

* 10.000m
1 Joshua Kiprui Cheptegei UGA 28:32.86
2 Elvis Kipchoge Cheboi KEN 28:35.20
3 Nicholas Mboroto Kosimbei KEN 28:38.68

* SP
1 Konrad Bukowiecki POL 22.06 WJL
2 Denzel Comenentia NED 20.17 PB
3 Braheme Days USA 20.01

* DT
1 Martin Markovic CRO 66.94 WJL
2 Henning Pruefer GER 64.18 PB
3 Sven Martin Skagestad NOR 63.21

* HT
1 Ashraf Amgad Elseify QAT 84.71 WJL
2 Bence Pasztor HUN 79.99
3 Ilya Terentyev RUS 76.31

* JT
1 Gatis Cakss LAT 74.04 PB
2 Matija Muhar SLO 72.97
3 Andrian Mardare MDA 72.81

* 10.000m W
1 Daisuke Matsunaga JPN 39:27.19 CR
2 Diego Garcia ESP 39:51.59 NJR
3 Paolo Yurivilca PER 40:02.07 NJR

* 10thlon
1 Jiri Sykora CZE CZE 8135 CR
(10.92 7.35 15.50 1.94 49.00 14.23 48.55 4.40 60.56 4:42.10)
2 Cedric Dubler AUS 8094 AJR
(10.80 7.74 13.02 2.09 48.75 14.08 38.25 4.80 53.63 4:39.81)
3 Tim Nowak GER 7980 NJR
(11.09 7.16 14.47 2.03 49.60 14.14 42.42 4.70 59.74 4:46.19)

* 4x100m
1 United States USA 38.70 / 0.154 WJL
2 Japan JPN 39.02 / 0.157
3 Jamaica JAM 39.12 / 0.174

* 4x400m
1 United States USA 3:03.31 / 0.173 WJL
2 Japan JPN 3:04.11 / 0.151 AJR
3 Jamaica JAM 3:04.47 / 0.188

ΝΕΑΝΙΔΕΣ

* 100m (-1,0)
1 Dina Asher-Smith GBR 11.23 / 0.147
2 Angela Tenorio ECU 11.39 / 0.164
3 Kaylin Whitney USA 11.45 / 0.145

* 200m (+2,4)
1 Kaylin Whitney USA 22.82 / 0.182
2 Irene Ekelund SWE 22.97 / 0.190
3 Angela Tenorio ECU 23.15 / 0.167

* 400m
1 Kendall Baisden USA 51.85 / 0.250
2 Gilda Casanova CUB 52.59 / 0.207
3 Olivia Baker USA 53.00 / 0.210

* 800m
1 Margaret Nyairera Wambui KEN 2:00.49 PB
2 Sahily Diago CUB 2:02.11
3 Georgia Wassall AUS 2:02.71

* 1500m
1 Dawit Seyaum ETH 4:09.86
2 Gudaf Tsegay ETH 4:10.83
3 Sheila Chepngetich Keter KEN 4:11.21 PB

* 3000m
1 Mary Cain USAUSA 8:58.48 PB
2 Lilian Kasait Rengeruk KEN 9:00.53
3 Valentina Chepkwemoi Mateiko KEN 9:00.79 PB

* 5000m
1 Alemitu Heroye ETH 15:10.08
2 Alemitu Hawi ETH 15:10.46 PB
3 Agnes Jebet Tirop KEN 15:43.12

* 100m H (+1,9)
1 Kendell Williams USA 12.89 / 0.184 CR
2 Dior Hall USA 12.92 / 0.148 PB
3 Nadine Visser NED 12.99 / 0.167 NJR

* 400m h.
1 Shamier Little USA 55.66 / 0.213
2 Shona Richards GBR 56.16 / 0.192 NJR
3 Jade Miller USA 56.22 / 0.174 PB

* 3000m st.
1 Ruth Jebet BRN 9:36.74
2 Rosefline Chepngetich KEN 9:40.28 PB
3 Daisy Jepkemei KEN 9:47.65 SB

* HJ
1 Morgan Lake GBR 1.93
2 Michaela Hruba CZE 1.91 NJR
3 Irina Ilieva RUS 1.88

* PV
1 Alena Lutkovskaya RUS 4.50 CR
2 Desiree Freier USA 4.45 AJR
3 Eliza McCartney NZL 4.45 NJR

* LJ
1 Akela Jones BAR 6.34 / -2.7
2 Nadia Akpana Assa NOR 6.31 / -0.4
3 Maryse Luzolo GER 6.24 / -1.5

* TJ
1 Rouguy Diallo FRA 14.44 / +3.3 (14.20 / +1.8) X +2.6 13.98 +1.1
2 Liadagmis Povea CUB 14.07 / +3.3 (14.02 +1.2)
3 383 Xiaohong Li CHN 14.03 / +2.6

* SP
1 Tianqian Guo CHN 17.71
2 Raven Saunders USA 16.63
3 Emel Dereli TUR 16.55

* DT
1 Izabela da Silva BRA 58.03 WJL
2 Valarie Allman USA 56.75
3 Navjeet Kaur Dhillon IND 56.36 PB

* HT
1 Al’ona Shamotina UKR 66.05
2 Reka Gyuratz HUN 64.68
3 Iliana Korosidou GRE 63.67

* JT
1 Ekaterina Starygina RUS 56.85
2 Sofi Flink SWE 56.70
3 Sara Kolak CRO 55.74

* 10.000m W
1 Anezka Drahotova CZE 42:47.25 WJR
2 Na Wang CHN 44:02.64 PB
3 Yuanyuan Ni CHN 44:16.72 PB

* 7thlon
1 Morgan Lake GBR 6148 PB
(14.29, 1.94, 14.17, 24.64, 5.90, 41.66, 2:21.06)
2 Yorgelis Rodriguez CUB 6006
(14.18, 1.82, 13.16, 25.22, 6.19, 43.36, 2:21.39)
3 Nadine Visser NED 5948
(13.24, 1.73, 12.68. 24.15, 5.99, 38.76, 2:21.26)

* 4x100m
1 United States USA 43.46 / 0.171 WJL
2 Jamaica JAM 43.97 / 0.199
3 Germany GER 44.65 / 0.177

* 4x400m
1 United States USA 3:30.42 / 0.253 WJL
2 Great Britain & N.I. GBR 3:32.00 / 0.165
3 Germany GER 3:33.02 / 0.205

Μετάλλια
(->αναλυτικά)

1 UNITED STATES 11 5 5 total 21
2 KENYA 4 5 7 total 16
3 ETHIOPIA 3 3 0 total 6
4 GREAT BRITAIN & N.I. 3 2 1 total 6
5 RUSSIA 3 1 2 total 6
6 FRANCE 3 0 0 total 3
7 PR OF CHINA 2 2 2 total 6
8 CZECH REPUBLIC 2 1 0 total 3

Προηγούμενο άρθροΞεκίνημα στο Eugene για Εφήβους-Νεάνιδες
Επόμενο άρθροΤερματικός σταθμός: Θήβα