τελικοί

1. Δημήτρης Χονδροκούκης – Ύψος: 2,33μ.
4. Κώστας Μπανιώτης – Ύψος: 2,31μ.
6. Λούης Τσάτουμας – Μήκος: 7.88 (πρ. 8.00μ, 4ος)
7. Κώστας Φιλιππίδης – Επικοντώ: 5.70

προκριμ.

9 . Ελένη Φιλάνδρα – 2.02.67 – 800μ.
11. Νίκη Πανέττα – 13.98 – Τριπλούν
17. Κ.Δουβαλίδης – 60μ εμπ: 7.83

22. Δ.Αραχωβίτη – 60μ. εμπ.: 8.49
26.Αλ.Σταυρίδης – 60μ εμπ

Τελικοί αγωνισμάτων

Ανδρες

60m
1 Justin Gatlin USA 6.46 (SB) 0.149
2 Nesta Carter JAM 6.54 . 0.143
3 Dwain Chambers GBR 6.60 . 0.131
4 Trell Kimmons USA 6.60 . 0.145
5 Marc Burns TRI 6.62 . 0.148
6 Emmanuel Biron FRA 6.63 . 0.161
7 Justyn Warner CAN 6.65 . 0.139
8 Aziz Ouhadi MAR 6.72 . 0.168

400m
1 Nery Brenes CRC 45.11 (CR) 0.216
2 Demetrius Pinder BAH 45.34 (SB) 0.228
3 Chris Brown BAH 45.90 (SB) 0.162
4 Tabarie Henry ISV 45.96 (SB) 0.195
5 Pavel Maslak CZE 46.19 . 0.219
6 Kirani James GRN 46.21 . 0.219

800m
1 Mohammed Aman ETH 1:48.36 .
2 Jakub Holusa CZE 1:48.62 .
3 Andrew Osagie GBR 1:48.92 .
4 Adam Kszczot POL 1:49.16 .
5 Jan van den Broeck BEL 1:50.83 .
6 Michael Rutt USA 1:51.47 .

1500m
1 Abdalaati Iguider MAR 3:45.21 .
2 Ilham Tanui Ozbilen TUR 3:45.35 .
3 Mekonnen Gebremedhin ETH 3:45.90 .
4 Aman Wote ETH 3:47.02 .
5 Ayanleh Souleiman DJI 3:47.35 .
6 Silas Kiplagat KEN 3:47.42 .
7 Matthew Centrowitz USA 3:47.42 .
8 Francisco Javier Abad ESP 3:48.14 .
9 Amine Laalou MAR 3:49.14

3000m
1 Bernard Lagat USA 7:41.44 (SB)
2 Augustine Kiprono Choge KEN 7:41.77 .
3 Edwin Cheruiyot Soi KEN 7:41.78 .
4 Mohamed Farah GBR 7:41.79 .
5 Dejen Gebremeskel ETH 7:42.60 .
6 Lopez Lomong USA 7:44.16 (PB)
7 Moses Ndiema Kipsiro UGA 7:44.59 .
8 Arne Gabius GER 7:45.01 .
9 Yenew Alamirew ETH 7:45.15 .
10 Yoann Kowal FRA 7:47.81 .
11 Craig Mottram AUS 7:48.23 (SB)
12 Elroy Gelant RSA 7:48.64 (NR)

60m H
1 Aries Merritt USA 7.44 . 0.135
2 Xiang Liu CHN 7.49 . 0.167
3 Pascal Martinot-Lagarde FRA 7.53 (PB) 0.141
4 Andrew Pozzi GBR 7.58 . 0.155
5 Konstantin Shabanov RUS 7.60 . 0.202
6 Emanuele Abate ITA 7.63 . 0.155
7 Lehann Fourie RSA 7.69 . 0.147
8 Artur Noga POL 7.74 . 0.157

LJ
1 Mauro Vinicius da Silva BRA 8.23 .
2 Henry Frayne AUS 8.23 (AR)
3 Aleksandr Menkov RUS 8.22 .
4 Will Claye USA 8.04 .
5 Ndiss Kaba Badji SEN 7.97 (SB)
6 Louis Tsatoumas GRE 7.88 .
7 Ignisious Gaisah GHA 7.86 .
8 Luis Felipe Meliz ESP 7.50

TJ
1 Will Claye USA 17.70 (WL)
2 Christian Taylor USA 17.63 (SB)
3 Lyukman Adams RUS 17.36 (PB)
4 Fabrizio Donato ITA 17.28 (SB)
5 Daniele Greco ITA 17.28 (PB)
6 Benjamin Compaore FRA 17.05 .
7 Alexis Copello CUB 16.92 .
8 Bin Dong CHN 16.75

HJ
1 Dimitrios Chondrokoukis GRE 2.33 (PB)
2 Andrey Silnov RUS 2.33 .
3 Ivan Ukhov RUS 2.31 .
4 Guowei Zhang CHN 2.31 (NR)
4 Konstadinos Baniotis GRE 2.31 (SB)
6 Robert Grabarz GBR 2.31 .
6 Jesse Williams USA 2.31 .
8 Trevor Barry BAH 2.31 (SB)
9 Raul Spank GER 2.28 .
9 Mutaz Essa Barshim QAT 2.28

PV
1 Renaud Lavillenie FRA 5.95 (WL)
2 Bjoern Otto GER 5.80 .
3 Brad Walker USA 5.80 .
4 Malte Mohr GER 5.75 .
5 Lázaro Borges CUB 5.70 .
5 Steven Lewis GBR 5.70 .
7 Konstadinos Filippidis GRE 5.70 .
8 Romain Mesnil FRA 5.50 .
9 Dmitry Starodubtsev RUS 5.50 .
x Scott Roth USA NM

SP
1 Ryan Whiting USA 22.00 (WL)
2 David Storl GER 21.88 (PB)
3 Tomasz Majewski POL 21.72 (NR)
4 Reese Hoffa USA 21.55 .
5 Maksim Sidorov RUS 20.78 .
6 German Lauro ARG 20.38 .
7 Rutger Smith NED 20.30 .
8 Ivan Yushkov RUS 20.10

7thl
1 Ashton Eaton USA 6645 WR (6.79 8.16 14.56 2.03 7.68 5.20 2:32.77
2 Oleksiy Kasyanov UKR 6071 (6.87 7.68 15.24 1.97 8.39 4.80 2:42.41)
3 Artem Lukyanenko RUS 5969 (7.07 7.38 14.35 1.97 8.13 5.00 2:44.82)
4 Ilya Shkurenev RUS 5898 (7.39 7.50 13.39 2.03 8.10 4.90 2:41.66)
5 Adam Sebastian Helcelet CZE 5878 (7.19 7.24 14.04 2.06 8.16 4.70 2:43.05)
6 Andrei Krauchanka BLR 5746 (7.46 7.36 14.90 2.03 8.21 4.80 2:53.83)
7 Yordani Garcia CUB 5704 SB (7.02 6.64 14.18 2.06 8.13 4.60 2:50.21)
x. Mikk Pahapill EST -DNF (7.27 6.74 14.54 1.94 DNF)

4×400
1 USA 3:03.94 (SB)
(Frankie Wright; Calvin Smith; Manteo Mitchell; Gil Roberts)
2 GBR 3:04.72 (SB)
(Conrad Williams; Nigel Levine; Michael Bingham; Richard Buck)
3 TRI 3:06.85 (NR)
(Lalonde Gordon; Renny Quow; Jereem Richards; Jarrin Solomon)
4 RUS 3:07.35 (SB)
(Sergey Petukhov; Valentin Kruglyakov; Semen Golubev; Vladislav Frolov)
5 ESP 3:10.01 (SB)
(Mark Ujakpor; David Testa; Samuel García; Xavier Carrión)
6 POL 3:11.86
(Jakub Krzewina; Marcin Marciniszyn; Grzegorz Sobinski; Lukasz Krawczuk) .

Γυναίκες

60m
1 Veronica Campbell-Brown JAM 7.01 (WL) 0.155
2 Murielle Ahoure CIV 7.04 (NR) 0.171
3 Tianna Madison USA 7.09 . 0.170
4 Barbara Pierre USA 7.14 . 0.140
5 Chandra Sturrup BAH 7.19 (SB) 0.160
6 Gloria Asumnu NGR 7.22 . 0.186
7 Aleen Bailey JAM 7.24 . 0.199
8 Ivet Lalova BUL 7.27 . 0.174

400m
1 Sanya Richards-Ross USA 50.79 . 0.244
2 Aleksandra Fedoriva RUS 51.76 . 0.279
3 Natasha Hastings USA 51.82 . 0.226
4 Vania Stambolova BUL 51.99 . 0.288
5 Shana Cox GBR 52.13 (PB) 0.187
6 Denisa Rosolová CZE 52.48 . 0.301

800m
1 Pamela Jelimo KEN 1:58.83 (WL)
2 Nataliia Lupu UKR 1:59.67 (PB)
3 Erica Moore USA 1:59.97 (PB)
4 Fantu Magiso ETH 2:00.30 (PB)
5 Elena Kofanova RUS 2:00.67 .
6 Yuliya Rusanova RUS 2:01.87

1500m
1 Genzebe Dibaba ETH 4:05.78 .
2 Mariem Alaoui Selsouli MAR 4:07.78 .
3 Asli Çakir Alptekin TUR 4:08.74 (NR)
4 Natallia Kareiva BLR 4:10.12 .
5 Hind Dehiba Chahyd FRA 4:10.30 .
6 Tizita Bogale ETH 4:10.98 .
7 Elena Arzhakova RUS 4:13.04 .
8 Angelika Cichocka POL 4:14.57 .
9 Isabel Macias ESP 4:22.40

3000m
1 Hellen Onsando Obiri KEN 8:37.16 .
2 Meseret Defar ETH 8:38.26 .
3 Gelete Burka ETH 8:40.18 .
4 Sylvia Jebiwott Kibet KEN 8:40.50 (PB)
5 Shitaye Eshete BRN 8:51.88 .
6 Lidia Chojecka POL 8:56.86 .
7 Helen Clitheroe GBR 8:59.04 .
8 Sara Hall USA 8:59.95 .
9 Nataliya Tobias UKR 9:00.78 .
10 Svitlana Shmidt UKR 9:03.99 .
11 Jackie Areson USA 9:12.50 (SB)
12 Alia Saeed Mohammed UAE 9:15.74

60m H.
1 Sally Pearson AUS 7.73 (WL) 0.136
2 Tiffany Porter GBR 7.94 . 0.237
3 Alina Talay BLR 7.97 (SB) 0.237
4 Sonata Tamosaityte LTU 8.03 (NR) 0.183
5 Eline Berings BEL 8.08 . 0.145
6 Nikkita Holder CAN 8.09 . 0.208
7 Beate Schrott AUT 8.12 . 0.252
8 Seun Adigun NGR 8.33 . 0.155

LJ
1 Brittney Reese USA 7.23 (CR)
2 Janay DeLoach USA 6.98 (SB)
3 Shara Proctor GBR 6.89 (NR)
4 Darya Klishina RUS 6.85 .
5 Nastassia Mironchyk – Ivanova BLR 6.64 .
6 Veronika Shutkova BLR 6.63 .
7 Viorica Tigau ROU 6.34 .
8 Bianca Stuart BAH 4.71

TJ
1 Yamile Aldama GBR 14.82 (SB)
2 Olga Rypakova KAZ 14.63 .
3 Mabel Gay CUB 14.29 .
4 Yargeris Savigne CUB 14.28 .
5 Kimberly Williams JAM 14.27 .
6 Anna Krylova RUS 14.21 .
7 Yanmei Li CHN 14.02 .
8 Dana Veldaková SVK 13.97

HJ
1 Chaunte Lowe USA 1.98 .
2 Antonietta Di Martino ITA 1.95 (SB)
2 Anna Chicherova RUS 1.95 .
2 Ebba Jungmark SWE 1.95 (SB)
5 Tia Hellebaut BEL 1.95 .
6 Ruth Beitia ESP 1.95 (SB)
7 Esthera Petre ROU 1.92 .
8 Svetlana Radzivil UZB 1.92

PV
1 Elena Isinbaeva RUS 4.80 .
2 Vanessa Boslak FRA 4.70 (NR)
3 Holly Bleasdale GBR 4.70 .
4 Silke Spiegelburg GER 4.65 .
5 Lacy Janson USA 4.65 (SB)
6 Jirina Ptacnikova CZE 4.55 .
7 Yarisley Silva CUB 4.55 .
8 Nicole Buechler SUI 4.55 (NR)
9 Alana Boyd AUS 4.55 .
10 Anastasia Savchenko RUS 4.45 .
11 Jillian Schwartz ISR 4.45 .
12 Kristina Gadschiew GER 4.30 .
12 Hanna Shelekh UKR 4.30 .
14 Mary Saxer USA 4.30 .
x Caroline Bonde Holm DEN NM .
x Katie Byres GBR NM

SP
1 Valerie Adams NZL 20.54 (AR)
2 Nadzeya Ostapchuk BLR 20.42 .
3 Michelle Carter USA 19.58 (SB)
4 Jillian Camarena-Williams USA 19.44 .
5 Nadine Kleinert GER 19.29 .
6 Xiangrong Liu CHN 18.63 (SB)
7 Evgeniia Kolodko RUS 18.57 .
8 Irina Tarasova RUS 18.54

5thl
1 Natallia Dobrynska UKR 5013 WR (8.38, 1.84, 16.51, 6.57, 2:11.15)
2 Jessica Ennis GBR 4965 NR (7.91, 1.87, 14.79, 6.19, 2:08.09)
3 Austra Skujyte LTU 4802 NR (8.57, 1.90, 16.26, 6.24, 2:19.99)
4 Karolina Tyminska POL 4725 (8.52, 1.72, 14.68, 6.49, 2:08.25)
4 Tatyana Chernova RUS 4725 (8.29, 1.84, 13.90, 6.25, 2:13.23)
6 Ekaterina Bolshova RUS 4639 (8.62, 1.87, 12.07, 6.52, 2:14.43)
7 Hanna Melnychenko UKR 4623 (8.45, 1.84, 13.29, 6.27, 2:15.53)
8 Yana Maksimava BLR 4601 (8.80, 1.90, 14.85, 5.80, 2:14.25)

4×400
1 GBR 3:28.76 (WL)
(Shana Cox; Nicola Sanders; Christine Ohuruogu; Perri Shakes-Drayton)
2 USA 3:28.79 (SB)
(Leslie Cole; Natasha Hastings; Jernail Hayes; Sanya Richards-Ross)
3 RUS 3:29.55 (SB)
(Yulia Gushchina; Kseniya Ustalova; Marina Karnaushchenko; Aleksandra Fedoriva)
4 ROU 3:33.41 (SB)
(Angela Morosanu; Alina Panainte; Adelina Pastor; Elena Mirela Lavric)
5 BLR 3:33.73 (SB)
(Hanna Tashpulatava; Yulyana Yushchanka; Iryna Khliustava; Sviatlana Usovich)
x UKR DQ
(Elyzaveta Bryzgina; Iuliia Olishevska; Olha Zemlyak; Nataliya Pyhyda)

Προηγούμενο άρθροΕλλάδα είναι μέχρι την… Κωνσταντινούπολη!
Επόμενο άρθροΚων/πολη – Α’ απ.: Τελικό ο Τσάτουμας