Η 8η διοργάνωση του Ημιμαραθωνίου της Αθήνας και παράλληλα και το πανελλήνιο πρωτάθλημα στην απόσταση έγινε το πρωί της Κυριακής 17 Μαρτίου σε μια κάτι παραπάνω κι από ανοιξιάτικη ημέρα.

-> Αποτελέσματα
-> Άλμπουμ φωτογραφιών

Ο Παναγιώτης Καραίσκος ήταν αυτός που τερμάτισε 1ος, με ρεκόρ διαδρομής, με 1:08.04 (βελτιώνοντας κατά 26″ την επίδοση που έκανε πέρυσι ο Γκελαούζος!)
Ο αθλητής του Πανελληνίου και του Στ.Καρρέ είχε εξαρχής την πρωτοπορία μαζί με τον Άκη Αναγνώστου για τα 2/3 της διαδρομής και μετά μπόρεσε να αποσπαστεί λίγο. Σε εκείνο το χρονικό διάστημα ο Χαράλαμπος Πιτσώλης πήρε και το προβάδισμα για την 3η θέση από τον (νικητή πρόπερσι) Γιάννη Ζερβάκη. Να σημειωθεί πως ο Αναγνώστου πέτυχε επίδοση 1:08.30, όσο το προηγούμενο ρεκόρ διαδρομής!

Στις γυναίκες η Στεφανία Λεοντιάδου κέρδισε στις γυναίκες σε 1:20.43. Η αθλήτρια του Δρομέα Αμαρουσίου, που γυμνάζεται με τον Αναγνώστου, από την αρχή είχε πάρει διαφορά και έφτασε μάλλον εύκολα στη νίκη.
Η Mierzlikin από την Πολωνία ήταν 2η και η Σόνια Τσεκίνι τερμάτισε 3η (2η στο πανελλήνιο πρωτάθλημα) και στην επόμενη θέση ήταν η Ειρήνη Τσουπάκη, που ήρθε για λίγες μέρες από Γερμανία όπου κάνει μεταπτυχιακό.

Η Λεοντιάδου ήταν 2η στην προηγούμενη διοργάνωση του Μαραθωνίου ενώ ο Καραίσκος 3ος. Την απονομή μάλιστα του την έκανε ο Κώστας Γκελαούζος, που όπως και η Ελευθερία Πετρουλάκη ήταν νικητές πέρυσι σε Μαραθώνιο και Ημιμαραθώνιο αλλά ετοιμάζονται για αγώνες στο εξωτερικό επιδιώκοντας καλή επίδοση.

Οι υπόλοιπες κούρσες

Στο 5αρι το μεσημέρι, νικητής ήταν σε 16.03 ο Χρήστος Παπούλιας (γιός του Νότη). Ο αθλητής του Παναθηναικού, που τερμάτισε δείχνοντας το έμβλημα του συλλόγου στη φανέλα του, έχει επιστρέψει Ελλάδα διακόπτοντας τις σπουδές στις ΗΠΑ.
Στις γυναίκες νικήτρια σε 18.45 και μάλιστα με πάνω από μισό λεπτό διαφορά ήταν η 14χρονη Ηλιάνα Χατζηπαναγιώτη της Σχολής Μωραίτη.
Η ακόμα ένα χρόνο μικρότερή της (συναθλήτριά της στο γκρουπ του Π.Χαραμή) Γλυκερία Σκάρκου ήταν 2η στα 3χλμ, όπου νικήτρια ήταν η Ζωή Ανδρικοπούλου του ΓΣ Ηλιούπολης με 10.24.
Στους άνδρες, στον πρώτο τερματισμό της ημέρας, επικράτησε ο Νίκος Σάκης του Ερμή 1877, σε 8.53, με τον Γιώργο Σταμούλη να ακολουθεί 4″ μετά.

Να σημειωθεί ότι στα 5χλμ στην τρίτη θέση ήταν ο Κώστας Πούλιος που ήταν νικητής του Ημιμαραθωνίου πριν 6 χρόνια, ενώ στις γυναίκες μεταξύ των συμμετοχών ήταν και η Μαρία Μπελιμπασάκη (που έτρεξε για ευχαρίστηση, από το τελευταίο μπλοκ – σε 23μιση λεπτά.)

Αρκετοί μικροί σε ηλικία αθλητές-τριες βρέθηκαν πολύ ψηλά στην κατάταξη.

Έγιναν επίσης παιδικοί αγώνες 1000μ. αλλά και αγώνας ΑμεΑ.
Ως προς τα Special Olympics, η πλειονότητα βρίσκεται στα World Games στο Abu Dabhi.