Η Ομοσπονδία ανακοίνωσε την ομάδα για το Παγκόμιο Κ20 που γίνεται 1-6 Αυγούστου στο Cali της Κολομβίας (που είχε φιλοξενήσει το προτελευταίο παγκόσμιο Κ18 το 2015)

-> Πρόγραμμα / πληροφορίες

Η ομάδα συγκροτήθηκε από αθλητές-τριες που είχαν τα όρια και μάλιστα υπήρξαν και αγωνίσματα όπου το είχαν περισσότεροι από 2 που είναι ο περιορισμος ανά αγώνισμα.

Στη σφυροβολία όπου 4 είχαν το όριο, οι Πολυχρονίου και Κορακίδης έχουν τη 2η και 3η καλύτερη επίδοση παγκοσμίως φέτος.
Στη δισκοβολία το είχαν επίσης, ενώ κι εκεί υψηλά στην κατάταξη είναι οι Παυλίδης, Μπουζάκης.
Σε αυτές τις περιπτώσεις ήταν ξεκάθαρα τα πράγματα για τους 2 καλύτερους βάσει επίδοσης, αγώνων κριτηρίων και παρουσίας στο πανελλήνιο.

Στο επί κοντώ το θέμα ήταν περίπλοκο, καθώς ήταν η Ρέτσα, νικήτρια του πανελληνίου που είχε το όριο από κολλεγιακό αγώνα, η Φλώρου-Δημητριάδου, 2η με ιδια επόδοση στο πανελλήνιο και με την καλύτερη επίδοση φέτος που έκανε στο βαλκανικό Κ20 (και τελικά δεν είναι στην ομάδα) και η 17χρονη Τριανταφύλλου, 3η στο πανελλήνιο Κ20 κατευθείαν μετά το ευρωπαiκό Κ18 όπου κέρδισε.

(Ο ορισμός των προϋποθέσεων της Ομοσπονδίας μάλλον δεν ήταν ξεκάθαρος πάντως – και χωρίς επιπλέον διευκρινίσεις)
-> όρια/ προυποθέσεις

Η ομάδα Κ20:

Έφηβοι

110μ. εμπ.: Χρήστος Ρούμτσιος (ΟΦΚΑ Σέρρες)
10.000μ. βάδην: Ανδρέας Παπαστεργίου (ΣΟΑ Φωκιανός Καρδίτσας), Ανδρέας Μπαχός (ΑΣ Αιγίου Αθηνόδωρος)
Ύψος: Γρηγόρης Χάσος (ΓΣ Ελ. Βενιζέλος Χ.)
Μήκος: Νίκος Σταματονικολός (ΓΣ Ηλιούπολης)
Σφαιρα: Θεοφάνης Μαυροδόντης (ΓΑΣ Χολαργού)
Δισκος: Δημήτρης Παυλίδης (ΑΙΑΣ Κιλκίς), Κώστας Μπουζάκης (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος)
Σφυρα: Νίκος Πολυχρονίου (ΑΕΚ), Γιάννης Κορακίδης (ΓΣ Μανδρών)

Νεάνιδες

100μ./200 μ.: Πολυνίκη Εμμανουηλίδου (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας)
3.000μ./5.000 μ.: Μαρία Κάσσου (Πανναξιακός)
100μ. εμπ.: Χαβά Ντελίου (ΟΦΚΑ οι Ροδιονίκες)
400μ. εμπ.: Βασιλική Μητσιούλη (Ζευς Τρικάλων)
3000μ. στ.: Βασιλική Καλλιμογιάννη (ΝΓΣ Ηρακλής)
10.000μ. βάδην: Αναστασία Αντωνοπούλου (Ικαρος Ν. Ιωνίας)
Επί κοντώ: Αναστασία Ρέτσα (Αμεινίας Μεσογείων), Ηλιάννα Τριανταφύλλου (ΓΣ Σέρρες ’93)
Μήκος: Κωνσταντίνα Μπερτσιμά (Ερμής Σχηματαρίου), Μικαέλα Λυρή (ΟΦΚΑ Οδυσσέας)
Τριπλούν: Σωτηρία Ράπτη (ΑΓΣ Ιωαννίνων)
Σφαιρα/7αθλο: Αναστασία Ντραγκομίροβα (ΑΣ Κένταυρος)
Σφαιρα: Μαρία Ανδρεάδη (ΓΣ Κερατσινίου)
Δισκος: Αρετή Φιλιππίδου (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας)

Προηγούμενο άρθροΜέσα στον αγώνα, παίζει ρόλο η καλή ψυχολογία
Επόμενο άρθροΕπιστολή από την Αλίνα Φλώρου-Δημητριάδου για άδικο αποκλεισμό της

ΑΦΗΣΤΕ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

εισάγετε το σχόλιό σας!
παρακαλώ εισάγετε το όνομά σας εδώ