Στις 19-20 Ιουνίου διεξάγεται το Ευρωπαικό πρωτάθλημα εθνικών ομάδων για τις 3 κατηγορίες (εκτός superleague) με την Ελλάδα μετά και την αναδιάρθρωση της προηγούμενης διοργάνωσης να έχει υποβιβαστεί από τη Superleague στην 1η κατηγορία που θα γίνει στο Cluj της Ρουμανίας και μία από τις 2 πρώτες θέσεις θα είναι μια δύσκολη αλλά εφικτή αποστολή.

-> Πρόγραμμα/πληροφορίες

Η ομοσπονδία ανακοίνωσε την αντιπροσωπευτική μας ομάδα των 20+20 αγωνισμάτων (όπου η κατάταξη θα δίνει και αντιστρόφως ανάλογους βαθμούς) με βασικό κριτήριο το πανελλήνιο πρωτάθλημα – και με ορισμένους αναπληρωματικούς για δυνατότητα για αλλαγές της τελευταίας στιγμής, πριν η ομάδα αναχωρήσει.

Η ομάδα

Άνδρες

100μ.: Γιάννης Νυφαντόπουλος (ΓΣ Ελ.Βενιζέλος Χ.)
200μ.: Γιάννης Καρυοφύλλης (ΓΑΣ Σκάλας)
400μ.: Μιχάλης Παππάς (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας)
800μ.: Χρήστος Κοτίτσας (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας)
1500μ.: Χρήστος Παπούλιας (Παναθηναϊκός ΑΟ)
3000μ.: Ανδρέας Δημητράκης (Πανναξιακός ΑΟ)
5000μ.: Μάριος Αναγνώστου (Αναγέννηση Λαμίας)
3000μ. στ.: Γιώργος Σταμούλης (ΑΟ Παλαιού Φαλήρου)
110μ. εμπ.: Κώστας Δουβαλίδης (ΓΣ Ελ.Βενιζέλος Χ.), Μιχάλης Κιάφας (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας) αναπληρωματικός
400μ. εμπ.: Κώστας Νάκος (ΓΣ Τρικάλων)

Ύψος: Κώστας Μπανιώτης (Ολυμπιάδα Κομοτηνής)
Επί κοντώ: Εμμανουήλ Καραλής (Απόλλων Πύργου)
Μήκος: Μίλτος Τεντόγλου (ΓΣ Κηφισιάς)
Τριπλούν: Ανδρέας Πανταζής (ΑΟ Μεγάρων)
Σφαιροβολία: Κυριάκος Ζώτος (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας), Νικόλας Σκαρβέλης (ΓΣ Τρικάλων) αναπληρωματικός
Δισκοβολία: Ιάσωνας Θανόπουλος (ΓΣ Ελ.Βενιζέλος Χ.)
Σφυροβολία: Χρήστος Φραντζεσκάκης (ΓΣ Ελ.Βενιζέλος Χ.)
Ακοντισμός: Δημήτρης Τσίτσος (ΓΣ Ελ.Βενιζέλος Χ.)

4Χ100μ.: Νυφαντόπουλος, Ζήκος (ΓΕΑ Τρικάλων), Τριβυζάς (Ολυμπιακός ΣΦΠ), Βροντινός (ΠΑΟΚ), Βοσκόπουλος (ΑΟ Δρομέας Βάρης)
4Χ400μ.: Παππάς, Ντέτσικας (ΑΟ Ρόδου Σταματίου), Νάκος, Κοτίτσας, Λαμπρόπουλος (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας), Δουκατέλης (Κερκυραϊκός ΓΣ)

Γυναίκες

100μ./200μ.: Ραφαέλα Σπανουδάκη (ΓΣ Ηλιούπουλης)
400μ.: Ειρήνη Βασιλείου (Αμεινίας Μεσογείων)
800μ.: Έλλη Δεληγιάννη (ΣΑ Κολλεγίου Αθηνών)
1500μ.: Ανθή Κυριακοπούλου (ΓΣ Γλυφάδας)
3000μ.: Αναστασία Μαρινάκου (ΓΕΑ Τρικάλων)
5000μ.: Αναστασία Καρακατσάνη (Παναθηναϊκός ΑΟ)
3000μ. στ.: Ισαβέλλα Κοτσαχείλη (Πανιώνιος ΓΣΣ)
100μ. εμπ.: Ελισάβετ Πεσιρίδου (ΑΟ Κάλλιστος)
400μ. εμπ.: Δήμητρα Γναφάκη (ΑΟ Κύδων Χ.)

Ύψος: Τατιάνα Γκούσιν (ΓΣ Κηφισιάς), Ιωάννα Ζάκκα (ΑΟ Φιλοθέη) αναπληρωματική
Επί κοντώ: Ελένη Πόλακ (ΑΟ Φιλοθέης), Νικόλ Κυριακοπούλου (ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009) αναπληρωματική
Μήκος: Έφη Κολοκυθά (ΓΑΣ Αλεξάνδρειας), Βούλα Παπαχρήστου (ΑΟ Κάλλιστος), Σπυριδούλα Καρύδη (Κερκυραϊκός ΓΣ) αναπληρωματικές
Τριπλούν: Σπυριδούλα Καρύδη (Κερκυραϊκός ΓΣ)
Σφαιροβολία: Αναστασία Ντραγκομίροβα (ΑΣ Κένταυρος)
Δισκοβολία: Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου (ΓΣ Ηλιούπολης)
Σφυροβολία: Σταματία Σκαρβέλη (ΓΣ Τρικάλων)
Ακοντισμός: Ελίνα Τζένγκο (ΑΣ Κένταυρος)

4Χ100 μ. Εμμανουηλίδου (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας), Γάτου (ΠΑΟΚ), Πεσιρίδου, Σπανουδάκη, Δαλάκα (ΑΕΚ)
4Χ400 μ.: Βασιλείου (Αμεινίας Μεσογείων), Γναφάκη, Πολίτη (ΓΣ Χαϊδαρίου), Φέρρα (Ολυμπιακός ΣΦΠ), Καρκαλατου (ΣΔΥ Αργολίδας)

Οι κατηγορίες

Στην 1η κατηγορία, με επιπλέον τη διοργανώτρια και τις Τσεχία, Σουηδία, Φινλανδία, Ελβετία, Λευκορωσία, Νορβηγία, Ολλανδία, Τουρκία, Βέλγιο, Ιρλανδία, Εσθονία, οι 13 ομάδες θα προσπαθήσουν άλλες για τις 2 πρώτες θέσεις που θα δώσουν άνοδο, μεταξύ τους ελπίζουμε και η εθνική μας, ενώ άλλες για την αποφυγή των 3 τελευταίων του υποβιβασμού.

Η 2η κατηγορία γίνεται στη Stara Zagora της Βουλγαρίας και η 3η στη Λεμεσό.

Η Superleague διεξήχθη ξεχωριστά, στα τέλη Μαίου, με την Πολωνία ξανά διοργανώτρια και πρωταθλήτρια (->εδώ)

Το European Team Championships (που είχε καθιερωθεί ως Ευρωπαικό κύπελλο Βruno Zauli) αλλαξε ριζικά το 2009 με ενιαία βαυμολοίια ανδρών-γυναικών ενώ πλέον γίνεται σε διετή βάση.

Προηγούμενο άρθροΛεμεσός: 15ο τίτλο ο Παρέλλης, παγκύπριο Κ20 η Σάββα – προβλήματα στα 100μ. γυναικών
Επόμενο άρθροελλην. παρουσίες στο εξωτερικό (βάδην) 2021

ΑΦΗΣΤΕ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

εισάγετε το σχόλιό σας!
παρακαλώ εισάγετε το όνομά σας εδώ