Στη Ζυρίχη στον πρώτο από τους δύο τελικούς των Diamond League, επέλεξε ο Κώστας Φιλιππίδης να βάλει ….τελεία σε μια γεμάτη χρονιά. Ο 26χρονος άλτης του επί κοντώ κατέλαβε την πέμπτη θέση στο επί κοντώ έχοντας καλύτερη προσπάθεια στα 5,40 μ. ύψος από το οποίο ξεκίνησε τον αγώνα του και χρειάστηκε μία προσπάθεια για να υπερβεί.

Ο Έλληνας άλτης στη συνέχεια απέτυχε στα 5,55 μ., σε αντίθεση με τους Κουντλίκα, Λιούις και Οττο. Νικητής με άλμα στα 5,70 μ. και τρεις αποτυχημένες προσπάθειες στα 5,80 μ. ήταν ο ολυμπιονίκης και πρωταθλητής Ευρώπης Ρενό Λαβιλενί, ο οποίος κατέκτησε την πρώτη θέση στην συνολική βαθμολογία. Ο Φιλιππίδης, ο οποίος συμμετείχε σε πέντε από τους 14 συνολικά αγώνες Diamond League, ολοκλήρωσε στην έβδομη θέση με δύο βαθμούς.
Να τονιστεί πως από τους 12 άλτες που πήραν μέρος στον αγώνα, μόλις οι πέντε κατάφεραν να καταταχθούν, επηρεασμένοι από τον κακό καιρό.
Ο Φιλιππίδης την περασμένη εβδομάδα βελτίωσε το δικό του πανελλήνιο ρεκόρ με 5,80 μ., ενώ νωρίτερα στην χρονιά κατέλαβε την έβδομη θέση στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κλειστού της Κωνσταντινούπολη, την ίδια στους Ολυμπιακούς του Λονδίνου, ενώ ήταν πέμπτος στο Ευρωπαϊκό του Ελσίνκι.
Ο Φιλιππίδης στην διάρκεια της θερινής σεζόν πήρε μέρος σε 15 διοργανώσεις, ξεκινώντας από τον περασμένο Μάιο και το δεύτερο Diamond League της χρονιάς στη Σαγκάη.

Στα 800μ έγινε η έκπληξη καθώς ο Aman κρατήθηκε σχετικά κοντά στον Rudisha για να τον κερδίσει στα τελευταία 50μ κάνοντας μάλιστα ρεκορ Αιθιοπίας με 1’42″53 σε ένα βαρύ απο τη βροχή ταρτάν.

Στα 200μ με 19″66 ο Bolt ηγήθηκε των Τζαμαικανών που κυριάρχησαν απόλυτα, με τον Ashmeade να τρέχει σε 19″85 κάνοντας ατομικό ρεκορ αλλά και κατακτώντας την πρώτη θέση στην συνολική κατάταξη, κερδίζοντας έτσι και το διαμάντι

Στα 100μ ανδρών, αγώνισμα κτός προγράμματος Diamond League, ο Blake ήταν και πάλι εντυπωσιακός κερδίζοντας σε 9″76. Ακολούθησαν με 9″95 ο Carter και 9″97 ο Bailey. Σε 10″07 έτρεξε ο Lemaitre, ενώ πιο πριν ο Gay έκανε άκυρη εκκίνηση.

Στα 100μ γυναικών η Fraser και πάλι στον αγώνα που χρειάστηκε ήταν η νικήτρια, κάνοντας 10″83 έναντι 10″97 της Jeter.
Στα 400μ γυναικών η Richards επικράτησε με 50″21, αλλά η Montsho που τερμάτισε 2η με 50″33 πήρε το διαμάντι.
Στα 100μ εμπόδια, η Harper επικράτησε με 12″59 στον αγώνα αλλά και τη σειρά.

Στα 3χλμ στηπλ η Κενυάτισσα Chemos έμεινε πίσω μετά τα 2χλμ, και η Assefa απο την Αιθιοπία (αρχικά) κέρδισε τον αγώνα και το διαμάντι, καθώς την ακολούθησαν 2 συμπατριώτισσές της με τις οποίες έκανε καλή τακτική στην κούρσα, όμως μετά ακυρώθηκε γιατί είχε πατήσει εσωτερικά του στίβου!

Στο ύψος ο Ukhov πέρασε με την τρίτη προσπάθεια τόσο τα 2,28μ όσο και τα 2,31 μ και ήταν ο νικητής, με 2ο -αλλά νικητή στη συνολική κατάταξη- τον Grabarz.

Στα 400μ εμπόδια ανδρών αρκετά κοντά τερμάτισαν οι 5 πρώτοι αθλητές, με τον Taylor νικητή σε 48″29. Στην 4η θέση ήταν ο χρυσός Ολυμπιονίκης Sanchez που είχε σήμερα γενέθλια για τα οποία οι διοργανωτές του έπαιξαν πριν το happy birthday και του είχαν μια μικρή τούρτα μετά τον τερματισμό.

Προηγούμενο άρθροΤελικός νο1 στη Ζυρίχη με Φιλιππίδη και όλα τα αστέρια του στίβου