Ο Κώστας Φιλιππίδης είναι ο πρώτος Έλληνας αθλητής που εξασφάλισε τη συμμετοχή του στον τελικό του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος, που ξεκίνησε στο Νταεγού. Ο αθλητής του Δημήτρη Κυτέα, ξεπέρασε στο επί κοντώ τα 5,65 μ. και δεν χρειάστηκε να δοκιμάσει στα 5,70 μ., που ήταν το όριο που είχαν θέσει οι διοργανωτές για συμμετοχή στον τελικό. Ο Φιλιππίδης, ξεκίνησε τον αγώνα από τα 5,35 μ. και πέρασε διαδοχικά με την πρώτη προσπάθεια τα 5,50, 5,60 μ. και 5,65 μέτρα. Ο Στιβ Χούκερ, αυτή τη φορά δεν κατάφερε να αντεπεξέλθει καθώς προερχόταν από σοβαρά προβλήματα τραυματισμών και έτσι έμεινε εκτός τελικού, καθώς είχε τρεις άκυρες προσπάθειες στα 5,50 μ., ύψος από το οποίο ξεκίνησε. Κάπως έτσι δεν θα μπορέσει να υπερασπιστεί το χρυσό μετάλλιο που κατέκτησε στο Βερολίνο. Συνολικά την πρόκριση για τον τελικό εξασφάλισαν 16 άτομα, με πέντε από αυτους να το επιτυγχάνουν με προσπάθειες στα 5,50 μ.

«Ολα πήγαν καλά. Δεν έχουν σημασία οι κλιματολογικές συνθήκες γιατί είναι για όλους ίδιες. Τη φετινή χρονιά επέλεξα να κάνω πολλούς αγώνες στο εξωτερικό για να εγκλιματιστώ σε δύσκολες συνθήκες και μου βγήκε σε καλό. Τώρα μπροστά μου είναι ο τελικός της Δευτέρας κι εκεί θα προσπαθήσω για το καλύτερο», είπε ο 25χρονος.

Κακή εμφάνιση από την Ειρήνη Κοκκιναριου και αποκλεισμός από τον τελικό των 3.000 μ. στιπλ, του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος. Η Ελληνίδα τερμάτισε στην 11η θέση της τρίτης προκριματικής σειράς με 10.15.18, επίδοση που απέχει πολύ από τις δυνατότητες της.
«Μέχρι τα μισά της κούρσας ήμουν μέσα στην πρόκριση. Μετά τα δύο χιλιόμετρα όμως μου βγήκε κούραση. Ήταν η 3η παρουσία μου σε παγκόσμιο πρωτάθλημα και ήθελα ένα τελικό, ήθελα να τα πάω καλά. Είμαι στενοχωρημένη για την εξέλιξη της κούρσας. Μου πέρασε από το μυαλό να εγκαταλείψω όταν έχασα κάθε ελπίδα, αλλά συνέχισα απλά για να τερματίσω. Δεν έχει ζέστη πολλή, αλλά αυτή η υγρασία σε πνίγει. Τώρα ξεκούραση και μετά δουλειά, αφού δεν θα κάνω πιθανότατα άλλους αγώνες. Μπροστά μας πλέον έχουμε το 2012 τους Ολυμπιακούς του Λονδίνου, υγεία να υπάρχει και όλα θα πάνε καλά», είπε η Κοκκιναρίου μετά την κούρσα της.

Τα πρώτα μετάλλια της διοργάνωσης, πήγαν στην Κένυα, που είχε τρεις αθλήτριες στο βάθρο του Μαραθωνίου. Νικήτρια η Εντνά Κιπλάγκατ με 2.28.43, που μάλιστα είχε πτώση στο 37ο χιλιόμετρο, ενώ προσέγγιζε πάγκο για να πάρει υγρά. Ακολούθησαν οι Τζέπτου (2.29.00) και Τσέροπ (2.29.14).
Αυτή ήταν μια γλυκιά εκδίκηση για τους Κενυάτες καθώς δύο χρόνια πριν στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Βερολίνου δεν είχαν καμία αθλήτρια στην πρώτη 10άδα του μαραθωνίου.

Πρώτη εφαρμογή των σειρών πρόκρισης στα 100μ με τη συμμμετοχή μόνο των αθλητών με χαμηλότερες επιδόσεις. (Αμφίβολη η επιτυχία της νέας διαδικασίας). Η συνέχεια με το σύνολο των αθλητών, το απόγευμα για τους άνδρες και αύριο το πρωί για τις γυναίκες