Άδειες συμμετοχής Ρώσων αθλητών σε διοργανώσεις ως ανεξάρτητοι – ANA

Οι παρακάτω αθλητές έχουν πάρει άδεια από την IAAF να συμμετέχουν ανεξάρτητα (“ANA” : Authorised Neutral Athletes) σε διεθνείς διοργανώσεις

01/07/2016
Yuliya Stepanova (ημιαντοχή)

09/07/2016
Darya Klishina (μήκος)

23/02/2017
Anzhelika Sidorova (επικοντώ), Kristina Sivkova (σπριντ), Aleksei Sokirskii (σφύρα)

11/04/2017
Maria Kuchina-Lasitskene (ύψος), Illia Mudrov (επικοντώ), Olga Mullina (επικοντώ), Sergey Shirobokov (βάδην), Sergey Shubenkov (εμπόδια/σπριντ), Daniil Tsyplakov (ύψος), Yana Smerdova (βάδην)

31/05/2017
Kseniya Aksyonova (400μ.), Vera Rebrik (ακόντιο), Vera Rudakova (400μ. εμπ.)

29/06/2017
-για παγκόσμιο Π/Κ:
Ekaterina Gorshenina (βάδην), Salavat Ilkaev (βάδην), Elvira Khasanova (βάδην), Sergey Kozhevnikov (βάδην), , Varvara Nasibulina (σπριντ), Danila Tundykov (ημιαντοχή), Valentina Ulyanova (ύψος)
-και για όλες τις διοργανώσεις από 09/07/2017:
Aksana Gataullina (επικοντώ), Polina Miller (σπριντ)

03/07/2017
-για ευρωπαικο Νέων:
Klavdiia Afanaseva (βάδην)

09/07/2017
Viktor Butenko (δίσκος), Timofey Chalyy (400μ. εμπ.), Danil Danilov (σφύρα), Alexey Fedorov (τριπλούν), Irina Gemeniuk (τριπλούν), Irina Gordeeva (ύψος), Viacheslav Kolesnichenko (σπριντ), Alexsandr Lesnoi (σφαίρα), Konstantin Lyadusov (σφαίρα), Iuliia Maltseva (δίσκος), Alena Mamina (σπριντ), Alexsandr Menkov (μήκος), Viktoriia Prokopenko (τριπλούν), Ilya Shkurenev (10θλο), Valentin Smirnov (ημιαντοχή)
-για Ευρωπαικό Ε/Ν:
Olga Eliseeva (βάδην)

19/07/2017
Ilia Ivaniuk (ύψος) Sergej Litvinov (σφύρα), Alena Lutkovskaia (επι κοντώ), Danil Lysenko (ύψος), Sofia Palkina (σφύρα), Valery Pronkin (σφύρα), Vladislav Saraykin (βάδην), Ekaterina Sokolenko (στηπλ)

25/01/2018
-για κλειστό στίβο & χειμερινές ρίψεις 2018:
Viktor Butenko (δίσκος), Danila Danilov (σφύρα), Alexsey Fedorov (τριπλούν), Irina Gumenyuk (τριπλούν), Vyacheslav Kolesnichenko (σπριντ), Mariya Lasitskene (ύψος), Aleksandr Lesnoy (σφαίρα), Alyona Lutkovskaya (επι κοντώ), Danil Lysenko (ύψος), Alaina Mamina (σπριντ), Yuliya Maltseva (δίσκος), Polina Miller (σπριντ), Ilya Mudrov (επί κοντώ), Olga Mullina (επί κοντώ), Sofiya Palkina (σφύρα), Viktoriya Prokopenko (τριπλούν), Anzhelika Sidorova (επί κοντώ), Aleksei Sokyrskii (σφύρα)

03/02/2018
Ilya Shkurenyov (σύνθετα)

21/02/2018
Maksim Afonin (σφαίρα), Anna Krylova (τριπλούν)

12/04/2018
Sergey Shubenkov (110μ. εμπόδια), Kseniya Aksyonova (σπριντ),
Klavdiia Afanaseva (βάδην), Olga Eliseeva (βάδην), Yuliya Lipanova (βάδην), Vasiliy Mizinov (βάδην), Sergey Sharypov (βάδην), Sergey Shirobokov (βάδην), Yana Smerdova (βάδην)

22/06/2018
– για ευρωπαικό Π/Κ & παγκόσμιο Ε/Ν
Diana Adasko (τριπλούν), Ilya Dolbin (επί κοντώ), Aleksei Fadeev (ύψος), Aksana Gatauillina (επί κοντώ), Elizaveta Kamenets (σύνθετα), Stepan Kekin (σύνθετα), Aleksei Kislitsa (δίσκος), Polina Knoroz (επί κοντώ), Polina Miller (σπριντ), Nikolay Orlov (ακόντιο), Alina Sharkova (400μ. εμπ.), Anastasiia Shkuratova (σφύρα), Olga Viktorova (400μ. εμπ.), Valentina Ulianova (ύψος)
Oleg Braiko (άλματα), Viktoriya Gorlova (μήκος), Maria Kochanova (ύψος), Elena Kulichenko (ύψος)
Dzhennifer Akiniimika (σπριντ), Irina Boldyreva (σπριντ-εμπόδια), Valeria Chehovich (400μ. εμπ.), Arseniy Elfimov (σύνθετα), Violetta Ignateva (ρίψεις), Dmitriy Kachanov (επί κοντώ), Adelina Khalikova (ύψος), Alexander Komarov (σύνθετα), Vilena Komarova (σύνθετα), Sergey Kozlov (δίσκος), Iana Melnikova (δίσκος), Maria Privalova (άλματα), Olesia Soldatova (400μ.), Anastasiia Zui (400μ. εμπ.), Sergey Zverev (σφύρα), Valeria Yakimenko (σφύρα)

03/07/2018
Mariya Aglitskaya (100μ. εμπ.), Timofey Chalyy (400μ. εμπ.), Georgiy Gorokhov (επί κοντώ), Ilya Ivanyuk (ύψος), Timur Morgunov (επί κοντώ), Vera Rudakova (400μ. εμπ.), Yevgeniy Rybakov (αντοχή), Fyodor Shutov (αντοχή)

13/07/2018
Rinas Akhmadeev (αντοχή), Artem Alekseev (αντοχή), Artem Denmukhametov (400μ.), Denis Lukyanov (σφύρα), Elizaveta Tsareva (σφύρα)

27/07/2018
Yegor Nikolayev (1500μ.), Aleksandr Skorobogatko (400μ.)

21/01/2019
Diana Adasko (triple jump), Maxim Afonin (shot put), Dzhennifer Akiniimika (sprints), Mariia Aglitckaia (100m hurdles), Rinas Akhmadeev (long distance), Elizaveta Bondarenko (pole vault), Oleg Braiko (jumps), Viktor Butenko (discus), Timofey Chalyy (400m hurdles), Danila Danilov (hammer), Alexey Fedorov (triple jump), Aksana Gatauillina (pole vault), Georgiy Gorokhov (pole vault), Illia Ivaniuk (high jump), Maria Kochanova (high jump), Viacheslav Kolesnichenko (sprints), Alexander Komarov (combined events – European U20 Championships only), Vilena Komarova (combined events), Elena Kulichenko (high jump), Anna Krylova (triple jump), Maria Lasitskene (high jump), Aleksandr Lesnoi (shot put), Denis Lukyanov (hammer), Alena Lutkovskaia (pole vault), Alena Mamina (sprints), Polina Miller (sprints), Vasiliy Mizinov (race walks), Timur Morgunov (pole vault), Ilia Mudrov (pole vault), Olga Mullina (pole vault), Egor Nikolaev (1500m), Sofia Palkina (hammer), Viktoriia Prokopenko (triple jump), Vera Rudakova (400m hurdles), Fedor Shutov (long distance), Illia Skkurenev (combined events), Anastasiia Shkurutova (hammer), Sergey Shubenkov (110m hurdles), Anzhelika Sidorova (pole vault), Olesia Soldatova (400m), Yana Smerdova (race walks), Elizaveta Tsareva (hammer)

21/02/2019
– για Ευρωπαικό κλειστού
Nikita Andriyanov (ύψος), Kirill Chernkhin (σπριντ), Yana Glotova (400μ), Adelina Khalikova (ύψος), Valeriya Khramova/Andreeva (400μ), Evgeniy Kunts (1500μ), Dmitriy Lopin (σπριντ), Artem Makarenko (σύνθετα), Igor Obratsov (σπριντ), Mariia Pavlova (σύνθετα), Sergey Polianski (μήκος), Elena Sokolova (μήκος), Irina Takuntcheva (400m), Irina Gumeniuk (τριπλούν)
-για ευρωπαικό κύπελλο ρίψεων
Alena Beliakova (δίσκος), Anastasiya Borodulina (σφύρα), Aleksey Khudyakov (δίσκος), Yevgeniy Korotovskii (σφύρα), Natalya Pospelova (σφύρα), Aleksey Sokirskii (σφύρα), Polina Sokolova (δίσκος)

28/03/2019
Elizaveta Kamenets (7θλο), Alexander Komarov (10θλο), Rail Kutuev (μήκος), Liliia Mendaeva (1500/3000μ)
– για ευρωπαικό Ε/Ν
Aleksey Shevchuk (βάδην)

14/06/2019
– για European Games
Ekaterina Starygina (ακόντιο)

17/06/2019
– για Ευρωπαικό Νέων και παγκόσμιο φοιτητικό
Victor Bakharev (1500μ), Aleksei Fadeev (ύψος), Aleksei Kislitsa (δίσκος), Kristina Klescheva (100μ. εμπ.), Illia Krasnov (400μ), Valeria Kuchina (ακόντιο), Andrei Kukharenko (200/400μ), Ivan Loginov (400μ. εμπ.), Vladimir Lysenko (400μ εμπ.), Marina Maksimova (100/200μ.), Nikolay Orlov (ακόντιο), Tamara Slastnikova (100/200μ), Ekaterina Tiurina (400μ. εμπ.), Nikolay Verbitckii (800μ)

05/07/2019
Ilya Dolbin (επί κοντώ), Dmitriy Kachanov (επί κοντώ)
– Για Ευρωπ.Κ20 & EYOF:
Vladislav Aleksandrin (τριπλούν), Natalya Spiridonova (μήκος)
– Για Ευρωπ.Κ20
Nadezdha Andryukhina (high jump), Irina Boldyreva (100m hurdles), Valeria Chehovich (400m hurdles), Artem Chermoshanskii (long jump), Sergey Demidov (discus), Anastasiia Eremiants (800m), Evgeniy Ermakov (high jump), Violetta Ignateva (discus), Evgeniy Karavaev (long jump), Stepan Kekin (combined events)
Ruslan Kislykh (sprints), Vladena Komarova (combined events), Anna Korobova (hammer), Daria Kushnir (long jump), Nikita Mateev (400m), Dmitrii Nikitin (long jump)
Viktor Pintusov (pole vault), Artem Popov (1500m), Maria Privalova (triple jump), Andrey Rodikov (combined events), Savelli Savlukov (800m), Irinia Shipitsyna (3000m st.), Yulia Sokhatskaya (combined events), Ksenia Trubinova (combined events), Dmitriy Zyuzin (long distance), Sergey Zverev (hammer)
– Για EYOF:
Semen Borodaev (discus), Viktoria Cherviakova (javelin), Fedor Ivanov (400m hurdles) Stepan Rukhov (discus), Daria Shinkevich (shot put), Maria Tarabanskaya (400m hurdles), Olga Topolskova (400m hurdles)

10/07/2019
Kseniya Aksyonova (400m)
Mikhail Akimenko (High Jump)
Irina Ivanova (Pole Vault)
Vladislav Panasenkov (Javelin)
Dmitriy Sorokin (Triple Jump)
Sardana Trofimova (Marathon)
Anna Tropina (3000m steeplechase)
Yuliya Turova (20km race walk)
Nataliya Aksenova (High Jump)
Anatoliy Rybakov (5000/10000m)
Konstantin Shabanov (110mH)

*

Σημείωση: Μέχρι 10 αθλητές/-τριες θα δικαιούνται συμμετοχής στους Ολυμπιακούς Αγώνες.

30/04/2021

  • Aksana Gataullina (Pole Vault)
  • Ilia Ivaniuk (High Jump)
  • Mariya Lasitskene (High Jump)
  • Anzhelika Sidorova (Pole Vault)

(Αιτήσεις για το ευρωπαϊκό βάδην ήταν ληξιπρόθεσμες)

22/05/2021

  • Mikhail Akimenko (high jump)
  • Semen Borodayev (shot put, discus)
  • Timofey Chalyy (400m hurdles, 400m)
  • Kirill Frolov (race walking)
  • Darya Golubechkova (race walking)
  • Dmitriy Gramachkov (race walking)
  • Irina Ivanova (pole vault)
  • Yuliya Khalilova (race walking)
  • Elvira Khasanova (race walking)
  • Kseniya Labygina (100m hurdles)
  • Denis Lukyanov (hammer)
  • Alyona Lutkovskaya (pole vault)
  • Vasiliy Mizinov (race walking)
  • Olga Onufriyenko (800m)
  • Maksim Pyanzin (race walking)
  • Sergey Polyanskiy (long jump)
  • Artem Primak (long jump)
  • Mariya Privalova (triple jump)
  • Valeriy Pronkin (hammer)
  • Yelena Sokolova (long jump)
  • Sardana Trofimova (marathon)
  • Anna Tropina (3000m steeplechase, 1500m, 5000m)
  • Yuliya Turova (race walking)

07/06/2021

  • Rinas Akhmadeyev (3000m, 5000m, 10,000m, half marathon)
  • Dina Alexandrova (800m, 1500m, 5000m)
  • Nikita Anishchenkov (high jump)
  • Svetlana Aplachkina (1500m, 3000m, 5000m)
  • Aleksandr Asanov (high jump)
  • Aleksandr Buyanovskiy (400m)
  • Artom Chermoshanskiy (long jump)
  • Anastasiya Eremyants (800m, 1500m)
  • Tatyana Ermachenkova (high jump)
  • Maksim Fedyayev (400m)
  • Alexey Fyodorov (triple Jump)
  • Aleksandra Gulyayeva (800m, 1500m)
  • Alisa Ivanova (sprints)
  • Natalya Karpova, nee Shirobokova (discus)
  • Adelina Khalikova (high jump)
  • Mariya Kochanova (high jump)
  • Aleksandr Komarov (decathlon)
  • Nikita Kurbanov (high jump)
  • Alyona Mamina (400m)
  • Liliya Mendayeva (1500m, 3000m, 5000m)
  • Ilya Mudrov (pole vault)
  • Olga Mullina (pole vault)
  • Ildar Nadyrov (steeplechase, cross country)
  • Nikolay Orlov (javelin)
  • Viktor Pintusov (pole vault)
  • Yelizaveta Porotikova (javelin)
  • Igor Rashchupkin (800m, 1500m)
  • Olga Rodioshkina (800m)
  • Matvey Rudnik (high jump)
  • Nadezhda Sergeyeva (race walking)
  • Fyodor Shutov (half marathon, marathon)
  • Olesya Soldatova (sprints)
  • Natalya Spiridonova (long jump, high jump)
  • Svetlana Uloga (800m)
  • Nikita Yevseyenkov (400m hurdles)

26/06/2021

  • Maksim Afonin (shot put)
  • Vladislav Aleksandrin (triple jump)
  • Valeriia Andreeva (400m hurdles)
  • Nadezhda Andriukhina (high jump)
  • Milena Anokhina (200m, 400m)
  • Veronica Arkhipova (sprints)
  • Irina Boldyreva (100m hurdles)
  • Elizaveta Bondarenko (pole vault)
  • Anton Buldov (triple jump)
  • Amina Chochaeva (sprints)
  • Taisiya Dmitrieva (long jump)
  • Ivanov Fedor (400m, 400m hurdles)
  • Victoria Gorlova (long jump, triple jump)
  • Anastasiia Grigoreva (hammer)
  • Diana Grineva (combined events)
  • Irina Gumeniuk (triple jump)
  • Violetta Ignateva (discus)
  • Aleksandr Iurchenko (triple jump)
  • Leonid Karasev (sprints)
  • Stepan Kekin (combined events)
  • Konstantin Kholmogorov (800m)
  • Kristina Khorosheva (100m, 200m)
  • Aleksei Khudiakov (discus)
  • Polina Knoroz (pole vault)
  • Kristina Koroleva (high jump)
  • Kseniya Korotchenko (400m)
  • Evgenii/Yevgeniy Korotovskii (hammer)
  • Anastasiia Kukushkina (long jump)
  • Polina Lukyanenkova (long jump)
  • Vladimir Lysenko (400m hurdles)
  • Artem Makarenko (110m hurdles)
  • Anton Markov (triple jump)
  • Polina Miller (400m)
  • Kirill Mitrofanov (1500m, 5000m, 3000m steeplechase)
  • Sofia Palkina (hammer)
  • Polina Parfenenko (high jump, combined events)
  • Vitalii Pavlov (triple jump)
  • Ekaterina Petrova (5000m race walk, 10,000m race walk)
  • Violetta Razbeiko (long jump)
  • Stepan Rukhov (discus)
  • Roman Ryakhovskiy (javelin)
  • Anatoly Ryapolov (long jump)
  • Alsu Sagdeeva (pole vault)
  • Evgeny Sarantsev (combined events)
  • Konstantin Shabanov (60m hurdles, 110m hurdles)
  • Daria Shinkevich (shot put)
  • Ilia Shkurenev (combined events)
  • Sergey Shubenkov (110m hurdles)
  • Iuliia Sokhatskaia (combined events)
  • Aleksei Sokirskii (hammer)
  • Aleksandr Solovyev (pole vault)
  • Oleg Spiridonov (60m hurdles, 110m hurdles)
  • Mariia Tarabanskaya (400m hurdles)
  • Iaroslav Tkalich (sprints)
  • Olga Topolskova (400m hurdles)
  • Matvey Tychinkin (high jump)
  • Viktroiia Vaseikina (combined events)
  • Valeriia Volovlikova (long jump, triple jump)
  • Olga Vovk (1500m, 3000m, 3000m steeplechase)
  • Dmitrii Zheliabin (pole vault)
  • Artem Zmeikin (800m)

12/08/2021

  • Vera Chalaia (400m hurdles, 400m)
  • Iurii/Yuri Chechun (marathon)
  • Nikita Pavlov (5000m)
  • Valeria Putilina (javelin)

27/10/2021

  • Stepan Kiselev (marathon)
  • Anna Minullina (3000m)
  • Vladyslav Podzvezdov (800m-1500m)

Σημείωση: Μέχρι 20 αθλητές/-τριες συνολικά θα δικαιούνται συμμετοχής στις κορυφαίες διοργανώσεις του 2022.

22/01/2022

  • Dina Aleksandrova (800m, 1500m, 5000m) 27.1.22
  • Svetlana Aplachkina (1500m, 3000m, 5000m) 31.1.22
  • Yelizaveta Bondarenko (pole vault) 28.1.22
  • Aleksandr Buyanovskiy (400m) 3.2.22
  • Vera Chalaya (400m hurdles, 400m) 28.1.22
  • Timofey Chalyy (400m hurdles, 400m) 28.1.22
  • Alexey Fyodorov (triple jump) 27.1.22
  • Ilya Ivanyuk (high jump) 25.1.22
  • Polina Knoroz (pole vault) 5.2.22
  • Mariya Kochanova (high jump) 27.1.22
  • Aleksandr Komarov (decathlon, heptathlon) 27.1.22
  • Kseniya Labygina (60m hurdles) 28.1.22
  • Mariya Lasitskene (high jump) 28.1.22
  • Artyom Makarenko (combined events, 60m hurdles, 110m hurdles) 3.2.22
  • Polina Miller (400m) 27.1.22
  • Vasiliy Mizinov (race walking) 28.1.22
  • Valeriy Pronkin (hammer) 28.1.22
  • Anzhelika Sidorova (pole vault) 28.1.22
  • Oleg Spiridonov (60m hurdles, 110m hurdles) 27.1.22
  • Natalya Spiridonova (long jump, high jump) 7.2.22
  • Yaroslav Tkalich (sprints, 400m or less) 27.1.22
  • Anna Tropina (3000m steeplechase, 1500m, 5000m, cross country) 28.1.22

17/02/2022

  • Veronika Arkhipova (400m or less)
  • Rinas Akhmadeyev (3000m, 5000m, 10,000m, half marathon)
  • Semen Borodayev (shot put, discus)
  • Iurii (Yuri) Chechun (marathon)
  • Elvira Chepareva (Khasanova) (race walk)
  • Aksana Gataullina (pole vault) 
  • Darya Golubechkova (race walk)
  • Dmitriy Gramachkov (race walk) – U20 only
  • Konstantin Kholmogorov (800m)
  • Stepan Kiselev (marathon) 
  • Kristina Koroleva (high jump)
  • Mikhail Kulkov (marathon)
  • Aleksandr Lesnoy (shot put)
  • Denis Lukyanov (hammer)
  • Alena Lutkovskaia (pole vault) 
  • Alena Lysenko (hammer)
  • Kristina Makarenko, née Sivkova (50m, 100m, 200m) 
  • Timur Morgunov (pole vault) 
  • Olga Mullina (pole vault)
  • Sofiya Palkina (hammer)
  • Yekaterina Petrova (5000m race walk, 10,000m race walk) – U20 only
  • Mariya Privalova (triple jump, long jump)
  • Andrey Romanov (hammer)
  • Yelena Sborets (race walk) – U20 only
  • Nadezhda Sergeeva (race walk) 
  • Konstantin Shabanov (60m hurdles, 110m hurdles)
  • Fedor Shutov (marathon, half marathon) 
  • Kirill Shutov (race walk)
  • Yelena Sokolova (long jump)
  • Snezhana Trofimets (shot put)
  • Yuliya Turova (race walk)
  • Matvey Tychinkin (high jump)
  • Viktoriya Vaseykina (heptathlon, pentathlon)