Οι συμμετοχές είχαν δώσει μία… ιδέα για το τι θα γινόταν στα Μέγαρα και οι αθλητές φρόντισαν να επιβεβαιώσουν τις προβλέψεις. Έτσι, το Πανελλήνιο πρωτάθλημα 20 χλμ. βάδην Ανδρών/ Γυναικών και Νέων, αλλά και ημερίδα για τις μικρότερες κατηγορίες που έγινε παράλληλα, έφερε καλές επιδόσεις.

Καλύτερη κούρσα ήταν εκείνη των γυναικών, αφού υπήρχε ανταγωνισμός. Έπειτα από 18 χλμ. στα οποία… συμβάδιζαν η Αντιγόνη Ντρισμπιώτη και η Δέσποινα Ζαπουνίδου, στα τελευταία δύο χιλιόμετρα η πρώτη αποσπάστηκε και κέρδισε με 1ωρ.37.21. Η Ζαπουνίδου– που όπως και η Ντρισμπιώτη έχει πιάσει το όριο για το Παγκόσμιο πρωτάθλημα- ήταν δεύτερη με 1ωρ.37.52, ενώ την τρίτη θέση πήρε η Σπυριδούλα Σταύρου (1ωρ.47.41). Αντίθετα η Παναγιώτα Τσινοπούλου εγκατέλειψε στις αρχές τις κούρσας (περίπου στο 6ο χλμ.), καθώς ταλαιπωρείται από ίωση τις τελευταίες ημέρες.

Η Ντρισμπιώτη δεν έκρυψε την έκπληξή της, καθώς μόλις πριν από μερικές ημέρες έκανε την κούρσα που της έδωσε το εισιτήριο για τη Μόσχα, στο Λουγκάνο. «Δεν πίστευα πως θα πάει τόσο καλά. Ήμουν αρκετά κουρασμένη και από τον αγώνα του ορίου και από την προπόνηση. Ήθελα να ακολουθήσω το ρυθμό μου κι έτσι έκανα και τελικά μου βγήκε», είπε η Ντρισμπιώτη, που είναι εν αναμονή για το Ευρωπαϊκό Κύπελλο βάδην, το Μάιο, όπως και η Ζαπουνίδου. «Βρίσκομαι στο βασικό στάδιο της προετοιμασίας μου και δεν είχα φορμαριστεί γι’ αυτή τη διοργάνωση. Παρόλα αυτά περίμενα καλύτερη εμφάνιση», δήλωσε η Ζαπουνίδου.

Έναν… περίπατο για την πρώτη θέση έκανε ο Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ στους άνδρες. Ο κάτοχος του πανελληνίου ρεκόρ κέρδισε με 1ωρ.26.52, δείχνοντας πως είναι σε καλό δρόμο για την προετοιμασία του για τη Μόσχα. «Για μένα αυτός ο αγώνας ήταν μια προπόνηση. Οπότε είναι πολύ σημαντικό που σε προπόνηση σημειώνω τόσο καλή επίδοση. Θα είμαι έτοιμος να κάνω δυνατούς αγώνες, τον Μάιο. Είχε αρκετή ζέστη στη διάρκεια του αγώνα και αυτό δε μας βοήθησε», είπε ο Παπαμιχαήλ.

Ο Κώστας Ντεντόπουλος, που είναι έφηβος, έκανε τη δεύτερη κούρσα του στα 20 χλμ. βάδην και ήταν νικητής στους Νέους με 1ωρ.31.42.

Πολύ καλή κούρσα έγινε και στους παίδες. Εκεί όπου πλέον έγιναν τρεις οι αθλητές που έχουν πετύχει επίδοση καλύτερη από το όριο για το Παγκόσμιο πρωτάθλημα της κατηγορίας. Αυτός που πρόσθεσε το όνομά του στη σχετική λίστα ήταν ο Στράτος- Γιώργος Κελεπούρης, ο οποίος τερμάτισε δεύτερος σε 44.46, πίσω από τον Ζαχαρία Τσαμουδάκη (43.11) και μπροστά από τον Σάββα Κραβαριώτη (45.22), οι οποίοι ήδη το είχαν καταφέρει και στους αγώνες της Πάτρας.

Τα αποτελέσματα

Προηγούμενο άρθροΠανελλήνιο πρωτάθλημα 20 χλμ. βάδην Α/Γ, Νέων, Ημερίδα Ε/Ν, Π/Κ
Επόμενο άρθροΤο Ρίο ντε Τζανέιρο σε… ρυθμούς Bolt!