Πέρα από τον Μαραθώνιο της Θεσσαλονίκης αρκετοί ακόμα αγώνες έγιναν την Κυριακή ανά την Επικράτεια.
Σε συνεργασία με το Δήμο Θεσσαλονίκης και τον Μαραθώνιο «Μέγας Αλέξανδρος» και με σχεδόν ταυτόχρονη εκκίνηση διεξήχθη στον Μαραθώνα ο 2ος Ημιμαραθώνιος, όπου νικητής ήταν ο Κώστας Πούλιος σε 1:09.57 -και η Ελένη Λεβεντάκη στις γυναίκες σε 1:29.25. Περίπου 350 δρομείς αγωνίστηκαν ενώ άλλοι τόσοι πήραν μέρος σε αγώνες 5 και 10 χιλιομέτρων.

Ο 2ος Ημιμαραθώνιος ήταν αφιερωμένος στον Κενυάτη Samuel Kamau Wanjiru, τον χρυσό Ολυμπιονίκη στο Πεκίνο που δεν βρίσκεται πια εν ζωή, ενώ ο Δήμαρχος Μαραθώνα κος Ηλίας Ψηνάκης (που το όνομά του …αναγράφεται στην πίσω όψη των μεταλλίων) λίγο πριν την εκκίνηση αφιερώσε τον αγώνα στα θύματα της τρομοκρατικής επίθεσης στο πανεπιστήμιο Γκαρίσα της Κένυας, ενώ απένειμε τιμητικές πλακέτες στην παραολυμπιονίκη Δήμητρα Κοροκίδα και στον Κενυάτη Moses Tanui που έδωσε και την εκκίνηση. Στον Μαραθώνα ήταν και ο εθνικός προπονητής της Κένυας David Letting, όπως και κυβερνήτης της περιοχής αλλά και η πρόξενος της Κένυας.

«Για μένα ο αγώνας ήταν μια προπόνηση, ένα πέρασμα εν όψει του Μαραθωνίου στο Αμβούργο, όπου στοχεύω στο όριο για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στο Πεκίνο. Είμαι ευχαριστημένος από τον αγώνα μου. Ήταν βατή η διαδρομή, τη γνωρίζω. Ήταν λίγα μέτρα παραπάνω, αλλά δεν πειράζει. Αυτό που ήθελα ήταν ένα τεστ και όλα πήγαν καλά. Συγχαρητήρια στους διοργανωτές» δήλωσε ο Πούλιος.

Στην Καλλιθέα διεξήχθη το “Kallithea Run” όπου νικητής στα 10χλμ ανδρών ήταν ο Γιώργος Βαλαβάνης και ξεχώρισε η αγωνιστική επανεμφάνιση της Αθηνάς Κοίνη η οποία και κέρδισε τα 10χλμ στις γυναίκες. Δύο ακόμα αθλητές του Χρήστου Παπαχρήστου, η Αναστασία Μαρινάκου και ο Κώστας Νακόπουλος, ήταν οι νικητές στα -θεωρητικά- 5χλμ, καθώς οι δρομείς έπρεπε να ..μαντέψουν το σημείο αναστροφής.
Με προπορευόμενους τους Νακόπουλο και Δρόσο οι δρομείς ακολουθούσαν συνεχώς το αυτοκίνητο της αστυνομίας το οποίο όμως δεν έδωσε ειδοποίηση ούτε υπήρξε κάποιος στη διαδρομή να ενημερώσει για την αναστροφή που θα γινόταν νωρίτερα σε σχέση με τα 10χλμ κι έτσι οι αθλητές αρχισαν μόνοι τους πια να στρίβουν πολύ μετά και ειδικά οι πρώτοι έκαναν καπου 2χλμ παραπάνω.

Στην Ύδρα έγινε το Hydra’s Trail Event, με αγώνες σε 5 διαδρομές. Οι συμμετοχές ήταν σχεδόν διπλάσιες από πέρυσι και ξεπέρασε τις 1000. Η βασική ήταν το Eros mountain trail μια ορεινή διαδρομή των 25,6 χλμ με θετική υψομετρική 1050μ, όπου νικητής ήταν ο “μετρ” τέτοιων αγώνων, ο Δημήτρης Θεοδωρακάκος, βελτιώνοντας το δικό του ρεκόρ διαδρομής, τρέχοντάς την σε σχεδόν 2 ώρες. Στον αγώνα των 10χλμ κέρδισε ο Γιώργος Καραβίδας, ενώ έγινε και αγώνας downhill – ο μοναδικός αγώνας κατάβασης στην Ελλάδα με νικητή τον Νικο Πάλλη, όπως επίσης έγιναν και αγώνες μικρών ηλικιών.

Προηγούμενο άρθροΕίκοσι χιλιάδες δρομείς στην επετειακη διοργάνωση του Μαραθωνίου της Θεσσαλονίκης