Ηταν μια διοργάνωση που δεν επιφύλασσε φοβερές συγκινήσεις. Ισως γιατί δεν βοηθούσαν οι αποστάσεις που επέλεξαν να βάλουν στο πρόγραμμα των αγώνων, οι διοργανωτές.

Παρόλα αυτά στο μίτινγκ της Νέας Υόρκης συμμετείχαν ορισμένοι από τους κορυφαίους αθλητές του πλανήτη. Για παράδειγμα ο Ασάφα Πάουελ, στην πρώτη του κούρσα σε κλειστό στίβο από το 2004.

Ο Τζαμαϊκανός ήταν νικητής στα 50 μ. με 5.64, με δεύτερο τον Νέστα Κάρτερ (5.67) . «Γλίστρησα στον βατήρα, ως ότου να μπω δυνατά στην κούρσα, αυτή τελείωσε», είπε ο Τζαμαϊκανός, ο οποίος εκτιμά πως στο βάθρο των νικητών στην κούρσα της μιας ανάσας στο Λονδίνο, θα ανέβουν τρεις Τζαμαϊκανοί. Στο αντίστοιχο αγώνισμα των γυναικών η Βερόνικα Κάμπελ επικράτησε με 6.08, ενώ η παγκόσμια πρωταθλήτρια κλειστού στίβου Λόλο Τζόουνς ήταν πρώτη στα 50 μ. εμπ. με 6.78.

«Για εμένα η νίκη σε αυτή την κούρσα είναι τεράστια τόνωση της αυτοπεποίθησης μου. Πριν από μερικούς μήνες, μετά από την επέμβαση, δεν μπορούσα ούτε να περπατήσω. Και σήμερα τρέχω γρήγορα», είπε η Λόλο. Στην ίδια κούρσα η Τόφανι Πόρτερ ακολούθησε με 6.83 και η Κέλι Γουέλς με 6.84. Στα 50 μ. εμπ. νικητής ήταν ο Τέρενς Τράμελ (6,45) ενώ στο ύψος ο παγκόσμιος πρωταθλητής του Νταεγού, Τζέσε Γουίλιαμς ξεκίνησε τη χρονιά με άλμα στα 2,29 μέτρα.