Ο Δημήτρης Χονδροκούκης και η Νικόλ Κυριακοπούλου αναδείχθηκαν κορυφαίοι αθλητές τη σεζόν που πέρασε, ύστερα από σχετική ψηφοφορία που έκανε ο ΣΕΓΑΣ μέσα από το site του.
Η διαδικασία για την ανάδειξη των κορυφαίων πραγματοποιήθηκε στα περσινά πρότυπα μέσω της επίσημης ιστοσελίδας του ΣΕΓΑΣ και λήφθηκαν υπόψη το 1/3 των ψήφων από το κοινό, το 1/3 από τους εκπροσώπους του Τύπου και το 1/3 από την Επιτροπή Υψηλού Αθλητισμού.

Στην πρώτη θέση αναδείχθηκε λοιπόν ο αθλητής του Ολυμπιακού, πρωταθλητής του ύψους Δημήτρης Χονδροκούκης ο οποίος ήταν 5ος στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Νταεγού με άλμα στα 2,32 μ. και 5ος στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κλειστού στο Παρίσι ενώ στη Ζυρίχη με 2,32 μ. έγινε ο πρώτος Έλληνας που νικάει σε αγώνα Diamond League.

H Νικόλ Κυριακοπούλου (ΑΟ Μεγάρων) ήταν 8η στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα και 9η στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κλειστού.
Την δεύτερη θέση στους άνδρες πήρε ο πρωταθλητής του επί κοντώ Κώστας Φιλιππίδης (ΓΣ Βόλου) που κατέκτησε την 6η θέση στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα – Νταεγού 27/8-4/9, με επίδοση 5,75 μ., ενώ ήταν 5ος στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κλειστού και πρώτος στο Dianond League των Βρυξελλών με άλμα στα 5,72 μέτρα. Τρίτος στην προτίμηση του κοινού ήταν ο Λυκούργος-Στέφανος Τσάκωνας (ΕΑ Ρεθυμνιακού).

Στις γυναίκες η δεύτερη θέση πήγε στην πρωταθλήτρια Ευρώπης στη κατηγορία Νέων στο τριπλούν, Βούλα Παπαχρήστου (ΑΕΚ) και η τρίτη στην Κατερίνα Στεφανίδη (ΑΟ Φιλοθέης), η οποία ήταν δεύτερη στην ίδια διοργάνωση στο επί κοντώ