Την ώρα που στην Ελλάδα γιορταζόταν η ημέρα του Πάσχα με αρκετό φαγητό και άφθονο αλκοόλ, στην Ολλανδία έξι Ελληνες αθλητές και αθλήτριες έδιναν την μάχη τους, προκειμένου να εξασφαλίσουν συμμετοχή στο κορυφαίο γεγονός της σεζόν.

Στο Ρότερνταμ παραδοσιακά γίνεται ένας από τους καλύτερους μαραθωνίους της Ευρώπης, κάτι που έγινε και φέτος και αποδεικνύεται από τις επιδόσεις των νικητών. Από ελληνικής πλευράς, η Πόπη Αστροπεκάκη πραγματοποίησε την καλύτερη εμφάνιση, έστω κι αν τελικά δεν κατάφερε να πιάσει το χαμηλό όριο (2.43.00) συμμετοχής στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου. Η αθλήτρια του Πανιωνίου και της Καρολίνας Σκούρτη, τερμάτισε 23η με 2.43.55 (2.43.50 καθαρος χρονος) και βελτίωσε το ατομικό της ρεκόρ, το οποίο ήταν 2.51.23 από το 2010 και έγινε η ένατη κορυφαία Ελληνίδα όλων των εποχών στο αγώνισμα. Στον ίδιο αγώνα η Ντενίζ Δημάκη (ΓΑΣ Ιλισσός) τερμάτισε 25η με 2.46.51 και βελτίωσε το ατομικό της ρεκόρ το οποίο ήταν 2.50.21 από το 2011 στο Μιλάνο.

“Αλλος ένας μαραθώνιος έφτασε στο τέλος του με μεγάλο ατομικό ρεκόρ. Είμαι πολύ χαρούμενη που κατάφερα να ξεπεράσω όλα τα προβλήματα που παρουσιάστηκαν στη διαδρομή και να τερματίσω δυνατή”, έγραψε στην προσωπική της σελίδα στο Facebook η Πόπη Αστροπεκάκη, λίγο μετά τον τερματισμό.

Στους άνδρες, από τους τέσσερις Ελληνες που στάθηκαν στην γραμμή της εκκίνησης, μόνο οι δύο κατάφεραν να τερματίσουν. Ο Χριστόφορος Μερούσης (ΦΟ Βροντάδων) , στο ντεμπούτο του στο αγώνισμα, τερμάτισε 35ος σε 2 ώρες 22.07 και έδειξε πως στο μέλλον θα είναι σε θέση να τρέξει ακόμη γρηγορότερα. Μακριά από το στόχο του, που ήταν να βελτιώσει το 2.21.44 που έχει από πέρυσι, έμεινε ο Βασίλης Πουλιόπουλος. Ο αθλητής του Φίλιππου Βέροιας έμεινε στην 52η θέση με 2.26.55. Αντίθετα δεν κατάφεραν να περάσουν την γραμμή του τερματισμού, ο Κώστας Πούλιος και ο Δημήτρης Θεοδωρακάκος. Ο Πούλιος, ο οποίος έχει από πέρυσι το χαμηλό όριο συμμετοχής στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου εγκατέλειψε λίγο πριν το 30ο χιλιόμετρο, ενώ ο Θεοδωρακάκος, ο οποίος προερχόταν από τραυματισμό στο ισχίο στο 26ο. Νικητής του αγώνα, όπου έγινε με αρκετό αέρα, ήταν ο Γεμάν Αντάνε (Αιθιοπία) με 2.04.48 και ακολούθησαν οι Φελέκε (Αιθιοπία – 2.04.49) και Μοσόπ (Κένυα – 2.05.02).

Στις γυναίκες νικήτρια με 2.18.57 ήταν η Τίκι Γκελένα (Αιθιοπία), που στα 27 της χρόνια, κατάφερε να γίνει η τέταρτη καλύτερη όλων των εποχών στο αγώνισμα και να βελτιώσει το εθνικό ρεκόρ της χώρας της. Στη δεύτερη θέση επίσης με εθνικό ρεκόρ ήταν η η Στρανέο (Ιταλία – 2.23.43) και τρίτη η Χασέν (Αιθιοπία – 2.25.47).

Ελληνική εκπροσώπηση υπήρχε και στον μαραθώνιο του Μιλάνου, εκεί οπου πήρε μέρος ο Μιχάλης Παρμάκης (ΑΟΤ Χαλκίδας). Οι κακές καιρικές συνθήκες και η έντονη βροχή που έπεφτε από το βράδυ του Σαββάτου ανάγκασαν τον αθλητή να εγκαταλείψει την κούρσα στο 28ο χιλιόμετρο. ‘Ηταν σε καλή κατάσταση, όμως, οι συνθήκες ήταν κακές. Θα προσπαθήσουμε να βρούμε έναν άλλο αγώνα, καθώς δείχνει σε θέση να κυνηγήσει το όριο’, είπε ο προπονητής του Δημήτρης Θεοδωρίδης.
Νικητές οι Kiprugut με 2:08’39 και Jerotich με 2:31’07, αμφότεροι απο την Κένυα

Μαραθώνιος έγινε και στο Παρίσι όπου νικητής ήταν ο Κενυάτης Biwott με 2:05.12 και η Beyene απο την Αιθιοπία με 2:21.40

Προηγούμενο άρθρο25 χρόνια μετά το θάνατο της Dressel…