Ο Μάριος Τάτσης του ΓΣ Αλμυρού στους άνδρες και η Πόπη Αστροπεκάκη του ΟΦΚΑ Οδυσσέα στις γυναίκες κατέκτησαν τις πρώτες θέσεις στους αγώνες επί δημοσίας οδού της Χίου που διεξήχθησαν σήμερα στο «Νησί της Μαστίχας» με μεγάλη αγωνιστική και οργανωτική επιτυχία.

Πρόκειται για τον τον 5ο και τελικό αγώνα της σειράς «Γύροι των Πόλεων» που διοργάνωσε ο Νομαρχιακός Αθλητικός Οργανισμός Χίου και η Ε.Α.Σ. Χίου Σάμου με την υποστήριξη του Σ.Ε.Γ.Α.Σ.

Στην τελική βαθμολογία της σειράς πρώτευσαν ο Χριστόφορος Μερούσης του Εφηβου Χίου με 60 βαθμούς και στις γυναίκες η Ελένη Δόντα του Ηρακλή Θεσσαλονίκης με 46β.

Οι οργανωτές του Γύρου της Χίου, σε ειδική τελετή τίμησαν την Ελληνίδα πρωταθλήτρια των δρόμων μεσαίων και μεγάλων αποστάσεων Μαρία Πρωτόπαππα, για τις επιτυχίες της και την προσφορά της στον Ελληνικό Κλασικό Αθλητισμό.

Η συμμετοχή στους αγώνες, ήταν ιδιαίτερα μεγάλη, αφού αγωνίσθηκαν περισσότεροι από 600 νεαροί αθλητές και αθλήτριες των Δημοτικών σχολείων, Γυμνασίων και τοπικών σωματείων του ΣΕΓΑΣ δίνοντας το πραγματικό νόημα του αθλητισμού.

Τον αγώνα, που παρακολούθησαν εκατοντάδες κάτοικοι της Χίου που βγήκαν στους δρόμους για να χειροκροτήσουν τους Έλληνες πρωταθλητές και τους νεαρούς ντόπιους αθλητές, τίμησαν με την παρουσία τους η Βουλευτής Χίου κ. Ελπίδα Τσουρή, ο Νομάρχης κ. Πολύδωρος Λαμπρινούδης ο Αντιπρόεδρος του ΣΕΓΑΣ κ. Βόσσος , ο Πρόεδρος της ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ ΧΙΟΥ-ΣΑΜΟΥ κ. Πέτρος Φλάμος, Νομαρχιακοί Σύμβουλοι, ό Πρόεδρος του ΝΑΟΧ κ. Στεφ. Φαρατζής, ο Πρόεδρος της Οργανωτικής Επιτροπής Αναστάσιος Ποδιάς αρκετοί Δήμαρχοι Καποδιστριακών Δήμων, και το σύνολο των εκπροσώπων των τοπικών φορέων της πόλης.

Αμέσως μετά τη λήξη των αγώνων οι αθλητές πήραν και τα χρηματικά έπαθλα, που έχει θεσπίσει ο ΣΕΓΑΣ, τόσο για το Γύρο της Χίου, όσο και για την τελική κατάταξη – βαθμολογία όλων των αγώνων 2006 – 07.

Τα αποτελέσματα στο Γύρο Χίου:

6.000μ ανδρών
1. Μάριος Τάτσης (ΓΣ Αλμυρού) 17.56.0
2. Πανίκος Κυπριανού (Ολυμπιάδα Κομ) 18.10.0)