Η Θεσσαλονίκη ήταν στο επίκεντρο την Κυριακή 21/11 με τις δύο μεγάλες της δρομικές διοργανώσεις, τον 15ο Μαραθώνιο και τον 9ο Ημιμαραθώνιο, μετά από αναβολές να γίνονται τελικά διαδοχικά.

-> Μαραθώνιος Μ.Αλέξανδρος
-> Νυχτερινός ημιμαραθώνιος

Πρώτος στο άγαλμα του Μ.Αλεξάνδρου έφτασε από τους αθλητές που ξεκίνησαν στις 8 το πρωί τη διαδρομή από την Πέλλα, μετά από 2:27.33 ο Ιάσων Ιωαννίδης.

Η Σόνια Τσεκίνι, εν μέσω χημειοθεραπειών, μια εβδομάδα μετά τον Αυθεντικό Μαραθώνιο έτρεξε και με 2:54.16 ήταν νικήτρια όπως και στην προηγούμενη διοργάνωση του 2019.
[φώτο: ΜΟΤΙΟΝΤΕΑΜ / Γιώργος Κωνσταντινίδης]

Στα 5χλμ αγωνίστηκε η Αναστασία Μαρινάκου και τερμάτισε σε 16.36 – απείχε μάλιστα μόλις 2″ και από την πρώτη θέση της γενικής κατάταξης. Η 17χρονη Βασιλική Καλλιμογιάννη έτρεξε σε 18.16.

Στη μνήμη της πρόσφατα αδικοχαμένης Δήμητρας Ιορδανίδου έγιναν τα 10χλμ. με εκκίνηση το Δημοτικό Στάδιο Αμπελοκήπων.

Ξεχώρισε η Ρία Μιχαλά με 17.23. Το απόγευμα στις κυκλικές διαδρομές της διοργάνωσης του Ημιμαραθωνίου η Καλιόπη Σκαρπέτη έκανε 17.33 στο 10άρι ενώ η Κατερίνα Κουτλή 18.25 στο 5άρι – όπου ο Χρήστος Παπούλιας τερμάτισε πρώτος με 15.06.

Στον Ημιμαραθώνιο νικητές ήταν ο Κώστας Σταμούλης σε αρκετά καλή επίδοση 1:06.14 και η Ισμήνη Παναγιωτοπούλου σε 1:22.17.