Μέχρι τώρα στην καριέρα του τα είχε κάνει όλα! Παγκόσμια ρεκόρ, χρυσά μετάλλια σε μεγάλες διοργανώσεις… Η αλήθεια είναι ότι δεν είχαμε δει τον Γιουσέιν Μπολτ απογοητευμένο σε μια μεγάλη διοργάνωση! Κι όμως ο Τζαμαϊκανός στον τελικό των 100 μ. στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Νταεγού έδειξε ότι έχει και άλλη πλευρά το νόμισμα… Ο σούπερ σταρ του παγκόσμιου στίβου έφυγε από τον βατήρα πολύ πριν ακουστεί το πιστόλι του αφέτη! (Αντίδραση: -0.104) Το κατάλαβε αμέσως πριν καν επιστρέψουν όλοι οι αθλητές στους βατήρες, είχε βγάλει ήδη την μπλούζα του και έδειχνε αμήχανος για το πως πρέπει να αντιδράσει!

Τελικά το χρυσό μετάλλιο πήγε σε Τζαμαϊκανό και μάλιστα σε συναθλητή του Γιουσέιν Μπολτ. Ο Γιόχαν Μπλέικ είναι ο νέος παγκόσμιος πρωταθλητής καθώς τερμάτισε σε 9.92, με αντίθετο άνεμο -1.4μ/”. Στη δεύτερη θέση ήταν ο Αμερικανός Γουόλτερ Ντιξ με 10.08 και τρίτος ήταν ο παγκόσμιος πρωταθλητής του 2003, ο Κιμ Κόλινς με 10.09. Τέταρτος ήταν ο Γάλλος Λεμετρ με 10.19.

Οπως ήταν λογικό όμως τα βλέμματα όλων είχαν στραφεί στον Γιουσέιν Μπολτ και στην πρώτη άκυρη εκκίνηση της καριέρας του. «Ψάχνετε για δάκρυα; Οχι δεν θα δείτε! Είμαι ΟΚ!», ήταν το πρώτο σχόλιο που έκανε ο Μπολτ στη μικτή ζώνη του σταδίου του Νταεγού. Τα σχόλια όμως στο διαδίκτυο αμφισβητούσαν το κατά πόσο η άκυρη εκκίνηση του Γιουσέιν Μπολτ ήταν… αυθόρμητη!

Αμήχανα όμως αισθάνονταν και ο νικητής των 100 μ. Γιόχαν Μπλέικ. «Δεν μπορώ να βρω τα λόγια για να περιγράψω αυτό που συμβαίνει. Είμαι ο νεότερος παγκόσμιος πρωταθλητής και είναι υπέροχο συναίσθημα. Οταν είδα τον Μπολτ να κάνει άκυρη εκκίνηση είχα μείνει έκπληκτος γιατί είχαμε συζητήσει για αυτό στις προπονήσεις και τώρα συνέβη. Μετά από την άκυρη εκκίνηση του Μπολτ ήξερα ότι έπρεπε να μείνω συγκεντρωμένος και να κάνω τη δουλειά και για αυτόν! Προσπάθησα να προσέξω στην εκκίνηση αλλά το ξέρω ότι δεν είμαι και ο καλύτερος στον κόσμο στις εκκινήσεις. Είμαι πολύ λυπημένος με αυτό που συνέβη στον Γιουσέιν αλλά την ίδια στιγμή προσπαθώ να απολαύσω αυτό που έχει συμβεί»

Συγκλονιστικό ήταν το φίνις στον τελικό των 10.000 μέτρων. Ο Μο Φάρα αν και ήταν μπροστά δεν κατάφερε να κρατήσει τη διαφορά με τον Ιμπραχίμ Τζεϊλάν από την Αιθιοπία να τερματίζει πρώτος με 27.13.81. Ο Βρετανός τελικά τερμάτισε στη δεύτερη θέση με 27.14.07 και το βάθρο συμπληρώθηκε με τον – επίσης από την Αιθιοπια – Ιμάνε Μέργκα (27.19.14). Ο Κενενίσα Μπεκέλε που φέτος δεν είχε αγωνιστεί (τελευταία κούρσα του ήταν τον Ιανουάριο του 2010) μετά από το 7ο χιλιόμετρο εγκατέλειψε την προσπάθεια του λόγω του τραυματισμού που ακόμη τον ταλαιπωρεί! «Είναι συγκλονιστικό να περνάς πρώτος τη γραμμή του τερματισμού αλλά δυστυχώς δεν την έζησα. Προσπάθησα να χαλαρώσω όταν είδα τον Ιμπραχίμ δίπλα στον ώμο μου, αλλά ήταν δύσκολο», σχολίασε ο Φάρα.

Με τον καλύτερο τρόπο ολοκλήρωσε την… σκληρή δουλειά που είχε αναλάβει την Παρασκευή το πρωί ο Τρέι Χάρντι. Ο Αμερικανός πρωταθλητής συμπλήρωσε 8.607 βαθμούς στο δέκαθλο και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο. Η αλήθεια είναι ότι αυτή είναι η χαμηλότερη βαθμολογία που έχει σημειωθεί ποτέ σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα αλλά αυτό λίγη σημασία έχει… Για τους Αμερικανούς όμως το δέκαθλο είχε μια ακόμη χαρά. Ο Αστον Ιτον που μέχρι το 7ο αγώνισμα δικδικούσε το χρυσό αλλά μετά το 9ο φάνηκε να χάνει και το αργυρό, βελτιώνοντας το ατομικό του ρεκόρ στα 1500 μ. κατάφερε να πάρει τη δεύτερη θέση με 8.505 βαθμούς. Ο Κουβανός Λιονέλ Σουαρέζ ήταν τρίτος με μόλις τέσσερις βαθμούς λιγότερους από τον Ιτον (8.504 βαθμούς).

ʽΕνα άλμα ήταν αρκετό για την Μπρίτνεϊ Ρις να υπερασπιστεί τον τίτλο της παγκόσμιας πρωταθλήτριας. Η Αμερικανίδα ξεκίνησε στον τελικό του μήκους με άλμα στα 6,82 μ. και στη συνέχεια είχε πέντε άκυρα άλματα. Η Ρωσίδα Ολγα Κουτσερένκο κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο (6,77 μ.) και η Λετονή Ινέτα Ραντέβιτσα ήταν τρίτη με 6,76 μέτρα. Μακριά από τα μέτρα που έχει βγάλει έμεινε η νεαρή Ντάρια Κλίσινα που περιορίστηκε στην έβδομη θέση (6,50 μ.).

Στη δισκοβολία των γυναικών η Κινέζα Γιανφένγκ Λι με 66,52 μ. πήρε το χρυσό μετάλλιο με τη γερμανίδα Ναντίν Μίλερ να είναι δεύτερη με 65,97 μέτρα. Το χάλκινο μετάλλιο πήρε η Κουβανή Γιαρέλις Μπάριος με 65,73 μέτρα.

Στον ημιτελικό των 800 μ. ο Ντειβιντ Ρουντίσα δεν είχε κανένα πρόβλημα να πάρει την πρόκριση για τον τελικό καθώς σημείωσε τον καλύτερο χρόνο με 1.44.20. Αυτός που ταλαιπωρήθηκε ήταν ο Αμπουμπάκερ Κάκι που τερμάτισε τέταρτος στην σειρά του και τελικά πήρε την πρόκριση με τον δεύτερο καλύτερο χρόνο (1.44.62). Το ίδιο συνέβη και με τον Αλφερντ Γιέγκο (1.44.82).

Σε εφιάλτη εκτυλίχθηκε ο ημιτελικός των 400 μ. για την Σάνια Ρίτσαρντς. Αν και η Αμερικανίδα ξεκίνησε καλά στην τελική ευθεία έχανε συνεχώς έδαφος και τελικά έμεινε τέταρτη στην σειρά της με 50.66. Η Ρίτσαρντς πήρε το εισιτήριο για τον τελικό με τον τελευταίο χρόνο κάτι που σημαίνει ότι δεν θα αγωνιστεί από καλό διάδρομο. Τον ταχύτερο χρόνο στον ημιτελικό σημείωσε η Αμάντλε Μόντσο με 50.13. Μάλιστα η Ρίτσαρντς θέλοντας να δείξει ότι θα είναι διαφορετική στον τελικό έγραψε στο twitter μετά τον ημιτελικό: «αφήνω τα δάκρυα στον στίβο! Αύριο θα είναι μια νέα μέρα!» ενώ λίγο πριν είχε δηλώσει: «Δεν είχα τίποτα να δώσω στα τελευταία 100 μέτρα. Ελπίζω στον τελικό να μην το πληρώσω αυτό».