Ο 7ος και τελευταίος αγώνας της φετινής σειράς Run Greece που διεξήχθη για 5η χρονιά, έγινε την Κυριακή 8 Οκτωβρίου στην Πάτρα. Πάνω από 4000 δρομείς έλαβαν μέρος στους αγώνες 5χλμ και 10χλμ – όπου έγινε για πρώτη φορά και πανελλήνιο πρωτάθλημα σε δρόμο.

-> Αποτελέσματα

Ο Κώστας Γαλανόπουλος (ΓΣ Αμαρουσίου) ήταν ο νικητής σε 31.37 και ακολούθησαν ο Παναγιώτης Καραίσκος και ο -42 ετών- Άκης Αναγνώστου.
Στις γυναίκες μετά από μεγάλη προσπαθεια, πρώτη τερμάτισε η 21 ετών Βασιλική Κωνσταντινοπούλου (ΣΑΠΚ Νεάπολης) σε 36.03 με τη Μάγδα Γαζέα 3 δευτερόλεπτα μετά, ενώ τρίτη ήταν η Σόνια Τσεκίνι.

Ένας τελικός αγώνας 3χλμ με νικητές των Run Greece θα γίνει κατά τη διοργάνωση του Αυθεντικού Μαραθωνίου Αθηνών στις 12/11.

Το Σ/Κ ήταν πλούσιο σε αγώνες δρόμου, αφού στη Νέα Σμύρνη με σχεδόν 6000 συμμετοχές έγινε ο 3ος Αγώνας Ιστορικής Μνήμης, ενώ μεγάλες αθλητικές διοργανώσεις με πολύ κόσμο έγιναν σε Σπέτσες και Σαντορίνη.