Όμιλοι διασυλλογικών & πρωταθλημάτων

Τα διασυλλογικά πρωταθλήματα δίνουν το 24% της αξιολόγησης (πριν το 2022 ήταν 26%)

Όμιλοι Α/Γ 2022

  • 1 ΑΝΑΤΟΛΙΚΗ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ & ΘΡΑΚΗ – ΠΕΛΛΑ / ΚΙΛΚΙΣ
  • 2 ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ – ΗΜΑΘΙΑ
  • 3 ΗΠΕΙΡΟΣ – ΔΥΤΙΚΗ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ – ΚΕΡΚΥΡΑ
  • 4 ΘΕΣΣΑΛΙΑ – ΠΙΕΡΙΑ -ΦΘΙΩΤΙΔΑ-ΕΥΡΥΤΑΝΙΑ
  • 5 ΒΟΡΕΙΑ ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ – ΠΕΡΙΦ. ΠΕΛΟΠΟΝ. – ΔΥΤ.ΣΤΕΡΕΑ
  • 6 ΠΕΙΡΑΙΑΣ & ΔΥΤΙΚΗ ΑΤΤΙΚΗ – ΒΟΙΩΤΙΑ-ΕΥΒΟΙΑ
  • 7 ΑΘΗΝΑ (& ΑΝΑΤΟΛΙΚΗ ΑΤΤΙΚΗ)
  • 8 ΚΡΗΤΗ
  • 9 ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΑ
  • 10 ΚΥΚΛΑΔΕΣ
  • 11 ΧΙΟΣ – ΣΑΜΟΣ-ΙΚΑΡΙΑ
  • 12 ΛΕΣΒΟΣ – ΛΗΜΝΟΣ

Οι αγώνες διεξάγονται σε ένα διήμερο (και για αυτό τον λόγο δεν θα διεξαχθούν προκριματικοί αγώνες στα 100μ & 200μ.)

Διασυλλογικό συνθέτων Α/Γ & Π/Κ 2022

Σε 2 ομίλους,
Βόρειος: Μακεδονία, Θράκη, Θεσσαλία, Ήπειρος, Ιόνιο
Νότιος: Αθήνα-Αττική, Πειραιάς, Ανατ.Στερεά, Δυτ.Στερεά (Βοιωτία&Εύβοια), Αιγαίο, Κρήτη

Όμιλοι Π/Κ 2022

1 ΑΝΑΤΟΛΙΚΗ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ & ΘΡΑΚΗ
2 ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ
3 ΗΠΕΙΡΟΣ – ΚΕΡΚΥΡΑ
4 ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
5 ΔΥΤΙΚΗ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ
6 ΒΟΡΕΙΑ ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ
7 ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΥ
8 ΑΝΑΤΟΛΙΚΗ ΑΤΤΙΚΗ (πρώην) – ΒΟΙΩΤΙΑ / ΕΥΒΟΙΑ (πρώην)
9 ΑΘΗΝΑ – ΠΕΙΡΑΙΑΣ / ΝΟΤΙΟΔΥΤΙΚΗ ΑΤΤΙΚΗ
10 ΘΕΣΣΑΛΙΑ – ΑΝΑΤΟΛΙΚΗ ΣΤΕΡΕΑ (πρώην)
11 ΛΕΣΒΟΣ
12 ΧΙΟΣ / ΣΑΜΟΣ
13 ΚΥΚΛΑΔΕΣ
14 ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΑ
15 ΚΡΗΤΗ

Όμιλοι ΠΠ/ΠΚ Α’ (Κ16)

Οι αγώνες διεξάγονται σε ένα όμιλο για κάθε Ε.Α.Σ. (τα σωματεία της Τ.Ε. Κέρκυρας συμμετέχουν στον ίδιο όμιλο με τα σωματεία της Ε.Α.Σ. Ηπείρου) Σε εξαιρετικές περιπτώσεις και μετά από αίτημα μίας Ε.Α.Σ. και έγκριση του Σ.Ε.Γ.Α.Σ.  μπορούν να διεξαχθούν δύο όμιλοι σε μία Ε.Α.Σ.

Οι ΕΑΣ:

  • ΑΝ.ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ-ΘΡΑΚΗΣ 
  • ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
  • ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ
  • ΔΥΤ.ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ
  • ΚΕΡΚΥΡΑΣ
  • ΗΠΕΙΡΟΥ
  • ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ
  • ΛΕΣΒΟΥ
  • ΔΥΤ ΣΤΕΡΕΑΣ
  • ΑΝ.ΣΤΕΡΕΑΣ-ΕΥΒΟΙΑΣ
  • ΑΘΗΝΑΣ
  • ΠΕΙΡΑΙΑ-ΝΔ ΑΤΤΙΚΗΣ
  • ΧΙΟΥ-ΣΑΜΟΥ
  • ΒΟΡ.ΠΕΛΟΠ/ΝΗΣΟΥ
  • ΠΕΡΙΦ.ΠΕΛ/ΝΗΣΟΥ
  • ΚΥΚΛΑΔΩΝ
  • ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ
  • ΚΡΗΤΗΣ

(Οι διασυλλογικοί αγώνες ΠΠ/ΠΚ Α ́ μετά από πρόταση των Ε.Α.Σ. και των σωματείων που συμμετέχουν σε ένα όμιλο και απόφαση του Σ.Ε.Γ.Α.Σ., μπορούν να διεξάγονται μαζί με τους διασυλλογικούς αγώνες Α/Γ.)

Πρωτάθλημα ΠΠ/ΠΚ Α’

Σε 2 ομίλους,
Βόρειος: Μακεδονία, Θράκη, Θεσσαλία, Ήπειρος, Αν.Στερεά (Ευρυτανία, Φθιώτιδα, Φωκίδα), Ιόνιο
Νότιος: Αθήνα-Αττική, Πειραιάς, Δυτ.Στερεά (Βοιωτία&Εύβοια), Πελοπόννησος, Αιγαίο, Κρήτη

ΠΠ/ΠΚ Β’

Σε μορφή 4θλων, σε 3 αγωνιστικές ημέρες:
ΔΡΟΜΙΚΟ: 60μ – 1200μ. – Μήκος – Μπαλάκι ή vortex
ΑΛΤΙΚΟ: 60μ. εμπ. (50εκ.) – Ύψος – Μήκος – Σφαίρα 3κ.
ΡΙΠΤΙΚΟ: 60μ. – Μήκος – Σφαίρα 3κ. – Μπαλάκι ή vortex
Προκηρύσσονται και οργανώνονται με ευθύνη των κατά τόπους Ε.Α.Σ. σε περιορισμένο αριθμό ομίλων.

Διασυλλογικά συνθέτων:

Σε 2 ομίλους,
Βόρειος: Μακεδονία, Θράκη, Θεσσαλία, Ήπειρος, Ιόνιο
Νότιος: Αθήνα-Αττική, Πειραιάς, Αν.Στερεά, Δυτ.Στερεά (Βοιωτία&Εύβοια), Αιγαίο, Κρήτη

Όμιλοι σχολικών

1ος όμιλος (Α’-Β’-Γ’-Δ’ Αθήνας, Αν.&Δυτ.Αττική,Εύβοια)
2ος όμιλος (Πειραιάς, Κυκλάδες, Χίος, Λέσβος, Σάμος, Δωδεκάνησα)
3ος όμιλος (Πελοπόννησος, Αιτωλοακαρνανία, Ζάκυνθος, Κεφαλληνία)
4ος όμιλος (Ήπειρος, Κέρκυρα, Λευκάδα, Γρεβενά, Καστοριά, Φλώρινα, Κοζάνη, Ημαθία)
5ος όμιλος (Α’-Β’ Θεσσαλονίκης, Χαλκιδική, Πέλλα, Κιλκις, Σέρρες, Δράμα, Καβάλα, Θράκη)
6ος όμιλος (Θεσσαλία, Φθιώτιδα, Ευρυτανία, Φωκίδα, Πιερία)
7ος όμιλος (Κρήτη)

Προκηρύσσονται και οργανώνονται με ευθύνη των κατά τόπους Ε.Α.Σ. σε περιορισμένο αριθμό ομίλων.