Αγωνιστικό καλεντάρι : 2022

Ακολουθούν οι κορυφαίες διοργανώσεις και οι αγώνες, εγχώριοι και διεθνείς με κατηγοριοποίηση σε κλειστό, ανοικτό, εκτός σταδίου (ανά κατηγορία μπορείτε να ανοίγετε ή κλείνετε την ανάπτυξη)
-το θέμα ανανεώνεται-

Για τον προγραμματισμό από ΣΕΓΑΣ δείτε ->εδώ
Για πληροφορίες των πιο βασικών event, δείτε στο ->ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ

  • Πανελλήνιο κλειστού 26-27/2
  • Παγκόσμιο κλειστού, 18-20/3 Belgrade/SRB
  • Πανελλήνιο Α/Γ, 25-26/6 Θεσσαλονίκη
  • Μεσογειακοί, 25/6 -5/07 Oran/ALG (από 2021)
  • Ευρωπαϊκό Κ18, 4-7/7 Jerusalem/ISR
  • Παγκόσμιο πρωτάθλημα, 15-24/7 Eugene/USA (από 2021)
  • Κοινοπολιτειακοί, 27/7 -7/8 Birmingham/GBR
  • Παγκόσμιο Κ20, 1-6/8 Cali/COL
  • Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, 15-21/8 Munich/GER
  • Παγκόσμιο Road Running, 30/9-1/10 Riga/LAT
  • Ολυμπιακοί Νεότητας, 22/10 -9/11 Dakar/SEN
  • Παγκόσμιο Ημιμαραθωνίου, 13/11 (από 27/3) Yangzhou/CHN
  • Ευρωπαϊκό ανωμάλου, 11/12 Torino/ITA

Εγχώριοι αγώνες

  • ημερίδες (ΣΕΦ) : 05/02 & 13/02
  • 26-27/02 Πανελλήνιο Πρωτάθλημα, ΣΕΦ

Βαλκανικοί

  • 12/02 Κ20, Belgrade /SRB
  • 05/03 Α/Γ, Κωνσταντινούπολη

Διεθνείς διοργανώσεις

  • 18-20/03 Παγκόσμιο πρωτ Belgrade/SRB

Κυριότερα meetings

  • I 22/01 Manchester /GBR
  • I 22/01 Paris /FRA
  • I 26/01 Cottbus /GER
  • I 27/01 Cladno /CZE
  • G 28/01 Karlsruhe /GER
  • G 29/01 Millrose Games, NewYork /USA
  • I 30/01 Kirchberg /LUX
  • I 04/02 Miramas /FRA
  • I 04/02 Berlin /GER
  • I 05/02 Glasgow /GBR (DNA)
  • I 05/02 Hustopece /CZE
  • I 05/02 NewYork /USA 
  • G 06/02 NewBalance, NewYork /USA
  • I 08/02 Trinec /CZE
  • I 09/02 Ostrava /CZE
  • I 09/02 Mondeville /FRA
  • I 09/02 Athlone /IRL
  • I 11/02 Lodz /POL
  • I 12/02 Dortmund /GER
  • I 12/02 Metz /FRA
  • I 14/02 Val-de-Reuil /FRA
  • I 15/02 BanskaBystrica /SVK
  • G 17/02 Lievin /FRA
  • I 19/02 Aubiere /FRA
  • I 19/02 Louvain-la-Neuve /BEL
  • G 19/02 Birmingham /GBR
  • I 20/02 Duesseldorf /GER
  • G 22/02 Torun /POL
  • G 02/03 Madrid /ESP
  • I 05/03 Rouen /FRA
  • I 07/03 Beograd /SRB

Διεθνή πρωταθλήματα

  • 25-27/2 RUS/Moscow
  • 26-27/2 USA/Spokane
  • 26-27/2 GBR/Birmingham
  • 26-27/2 FRA/Miramas
  • 26-27/2 GER/Leipzig
  • 05-06/3 POL/Torun

ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ

Διασυλλογικοί:

  • Α/Γ : 29-30/4 (ή 30/4 – 1/5)
  • Κ18 : 7-8/5
  • Κ16 : 16-17/4
  • Κ14 (Πολύαθλα) : 2ή9/4 & 14/5 & 4/6

Πανελλήνιοι:

  • 07/05 10.000μ.
  • 18-19/06 Κ18 (Βόλος)
  • 25-26/06 Α/Γ & Κ23 (Θεσσαλονίκη)
  • 27/06 (από 04/06) σκυταλ. Κ23 (Θεσσαλονίκη)
  • 02-03/07 Κ16 (όμιλοι)
  • 09-10/07 Κ20 (Σέρρες)

Παγκύπριοι:

  • 15/04 10.000μ. (Λεμεσός)
  • 28-29/04 K20 (Λεμεσός)
  • 28-29/06 Κ23
  • 04/06 ΕΣΥΑ
  • 18-19/06 Κ18
  • 25-26/06 Α/Γ
  • 02-03/07 Κ16

Βαλκανικοί:

  • 12/06 Κ18 Pozarevax/SRB
  • 18-19/06 Α/Γ Craiova/ROU
  • 16-17/07 Κ20 Denizli/TUR
  • ? σκυταλοδρομιών Erzurum/TUR

Ευρωπαϊκές διοργανώσεις:

  • 28/05 Ευρωπαικό 10.000μ., Pace-Rennes/FRA
  • 04-07/07 Ευρωπαϊκό Κ18, Jerusalem/ISR
  • 24-30/07 Φεστιβάλ Νεότητας, BanskáBystrica/SVK
  • 15-21/08 Ευρωπαικό πρωτάθλημα, Munich/GER

Παγκόσμιες διοργανώσεις:

  • 15-24/07 Παγκόσμιο πρωτάθλημα, Eugene/USA
  • 01-06/08 (αντί 2-7/8) Παγκόσμιο Κ20, Cali/COL
  • 22/10 -09/11 Ολυμπιακοί Νεότητας, Dakar/SEN

Άλλες διοργανώσεις:

  • 07/05 Τριεθνείς Κ20 Λεμεσός
  • 14-22/05 Γυμνασιάδα, Normandy/FRA 
  • 11/06 ΑΜΚΕ στίβου, Malta/MLT
  • 25/06 -05/07 Μεσογειακοί, Oran/ALG (εξ αναβολής από 2021)
  • 26/06 -07/07 Πανεπιστημιάδα, Chengdu/CHN
  • 20-21/07 συνάντηση Κ18 Ελλάδα-Κύπρος, ? Ελλάδα
  • 27/07 -07/08 Κοινοπολιτειακοί, Birmingham/GBR
  • 10-11/09 Μεσογειακοί στίβου Κ23, Pescara/ITA

Διεθνή πρωταθλήματα:

  • 09-11/06 POL/Suwałki
  • 24-26/06 GBR/Manchester
  • 24-26/06 FRA/Caen
  • 25-26/06 GER/Berlin

ΑΓΩΝΕΣ/MEETING

Κορυφαία διεθνή meetings (εξωτερικό) :

  • SM 26/03 Queensland Track Classic, Brisbane /AUS
  • GM 09/04 Bermuda Games, Devonshire /BER
  • SM 30/04 Drake Relays, DesMoines /USA
  • GM 07/05 Kip Keino Classic, Nairobi /KEN
  • SM 07/05 Jamaica International invitational, Kingston /JAM (ματαιώθηκε)
  • GM 08/05 Seiko Golden Grand Prix, Tokyo /JPN
  • DL 13/05 Doha /QAT
  • SM 20/05 Garden City International Grand Prix, PortHarcourt /NGR
  • DL 21/05 Birmingham /GBR
  • DL 28/05 Eugene /USA
  • SM 28/05 New Life Invitational, Nassau /BAH 
  • GM 31/05 Golden Spike, Ostrava /CZE
  • SM 02/06 Meeting Montreuil /FRA
  • SM 03/06 WACT, Manchester /GBR
  • GM 03/06 Irena Szewinska Memorial, Bydgoszcz /POL
  • GM (από SM) 05/06 Janusz Kusocinski Memorial /POL
  • DL 05/06 Rabat /MAR
  • GM 06/06 FBK Games, Hengelo /NED
  • DL 09/06 Rome /ITA
  • SM 10/06 P-T-S meeting, Samorin /SVK
  • GM 12/06 New York Grand Prix, New York /USA
  • GM 14/06 Paavo Nurmi Games, Turku /FIN
  • SM 15/06 Meeting Marseille /FRA
  • DL 16/06 Oslo /NOR
  • DL 18/06 Paris /FRA
  • SM 18/06 Meeting Madrid /ESP
  • DL 30/06 Stockholm /SWE
  • SM 01/07 Spitzen Leichtathletik, Luzern /SUI
  • DL 30/07 Shanghai /CHN (ματαιώθηκε)
  • DL 06/08 Silesia /POL (αντί Shenzhen /CHN)
    (upgrade από GM 04/09 Kamila Skolimowska Memorial, Chorzow /POL)
  • GM 08/08 Gyulai István Memorial, Székesfehérvár /HUN
  • DL 10/08 Monaco /MON
  • DL 26/08 Lausanne /SUI 
  • SM 30/08 Palio Città della Quercia, Rovereto /ITA
  • SM 30/08 Gala dei Castelli, Bellinzona /SUI
  • DL 02/09 Brussels /BEL 
  • SM 04/09 ISTAF, Berlin /GER
  • DL final 07-08/09 Zurich /SUI
  • GM 11/09 Memorial Borisa Hanžekovića, Zagreb /CRO

Ελληνικά αξιολογημένα meetings:

  • 21/05 Παπαφλέσσεια, Καλαμάτα (D)
  • 25/05 meeting αλμάτων, Καλλιθέα (C)
  • 29/05 Βενιζέλεια-Χανιά (C)
  • 01/06 Women Gala, Φιλοθέη (C)
  • 02/06 (από 08/06) Δρόμεια, Βάρη (C)
  • 12/06 Fly Olympia (D)

άλλοι εγχώριοι αγώνες

  • 05/03 χειμερινό κύπελλο ρίψεων, Ηράκλειο
  • 04/05 Πανιώνια, Ν.Σμύρνη
  • 07/05 αγώνες ρίψεων Κ.Σπανίδης, Θεσσαλονίκη
  • 13/05 Kalamata street pole vault
  • 14/05 Βεργώτεια, Κεφαλλονιά
  • 15/05 φεστιβάλ ρίψεων Μ.Μανωλόπουλος, Τρίπολη
  • 18/05 Αλεξανδρινό μίτινγκ, Αλεξάνδρεια
  • 21/05 αγώνες Αμεινία, Παλλήνη
  • 21/05 Ιόνιοι αγώνες, Λευκάδα
  • 22/05 Ορσίππεια, Μέγαρα
  • 25/05 Αλεξάνδρεια, Έδεσσα
  • 24/05 αγώνες Χρ.Βουδούρης, Θήβα
  • 28/05 (από 21/05) Αιγιάλεια, Αίγιο
  • 28/05 αγώνες Ν.Ζαχαριάδης, Θεσσαλονίκη
  • 29/05 φεστιβάλ δρόμων, Βύρωνας
  • 29/05 Αχίλλεια, Γρεβενά
  • 29/05 ? Θώδεια, Λουτράκι
  • 04/06 (από 11/06) Σιθώνεια, Νικήτη Χ.
  • 04/06 Χειμωνίδεια, Θεσσαλονίκη
  • 04/06 Γιτάνεια, Ηγουμενίτσα
  • 04/06 Ελευθέρια, Κιλκίς
  • 05/06 Λ.Τζήμας, Ορεστικό
  • 05/06 αγώνες Ν.Μπακογιάννη, Λαμία
  • 11/06 αγώνες ρίψεων Κ.Σπανίδης, Θεσσαλονίκη
  • 11-12/06 Παπαναστάσεια, Αθήνα 
  • 12/06 Athens Sprint Men’s Gala, Αθήνα
  • 12/06 Gala αποστάσεων, Χαλκίδα
  • 12/06 Fly Olympia street pole vault, Ολυμπία
  • 15/06 αγώνες Τ.Ξένος, Χολαργός
  • 23/07 (από 31/07) Τοφάλεια, Πάτρα
  • 27/07 διεθνείς αγώνες στίβου Θεσσαλονίκης
  • 08-09/10 Αιγαιοπελαγίτικοι, Λήμνος

αγώνες στην Κύπρο

  • 04/03 χειμερινό κύπελλο ρίψεων, Λευκωσία
  • 25/03 αγώνες 25ης Μαρτίου 
  • 16/04 Λανίτεια, Λεμεσός
  • 10/05 διεθνές meeting, Λεμεσός
  • 21-22/05 Μάτσεια  

ΣΥΝΘΕΤΑ- COMBINED EVENTS

Αγώνες σε Ελλάδα & Κύπρο

  • 19-20/04 Παγκύπριο συνθέτων, Λεμεσός
  • 19-20/04 διασυλλογικοί Α/Γ & Κ18
  • 29-30/04 (ή 30/04-01/05) διασυλλογικοί Κ16
  • 21-22/05 meeting Portarathlon, Νάξος (C)
  • 04-05/06 Πανελλήνιο Κ23 & Κ18
  • 27-28/06 Πανελλήνιο Κ20 & Κ16
  • 30-31/07 Πανελλήνιο Α/Γ & φεστιβάλ 

Challenge:

  • 30/04- 01/5 Multistars, Grosseto/ITA
  • 07-08/05 Stadtwerke, Ratingen/GER
  • 21-22/05 Wiesław Czapiewski Memorial, Inowroclaw/POL
  • 28-29/05 Hypo-Meeting, Goetzis/AUT
  • 28-29/05 CEC Birmingham/GBR
  • 04-05/06 internat.meeting, Arona/ESP
  • ?? Decastar, Talence/FRA

ΑΝΩΜΑΛΟΣ ΔΡΟΜΟΣ – CROSS

ελληνικές διοργανώσεις:

  • περιφερειακοί: 23/01, 30/01, 05-06/02
  • 20/02 Πανελλήνιο πρωτάθλημα ανωμάλου (Τρίκαλα)
  • 17/04 Πανελλήνιο πρωτ. βουνού (Δεσκάτη)

διεθνείς διοργανώσεις:

  • 02/07 Ευρωπαϊκό βουνού 
  • 11/12 Ευρωπαϊκό ανωμάλου, Torino/ITA

Cross country Tour:

  • 06/01 Legnano/ITA
  • 09/01 Elgoibar/ESP
  • 16/01 Serradilla/ESP

βαλκανικοί

  • 14/05 βουνού, Campulung-Moldovenesc/ROU
  • 06/11 ανωμάλου, Uzhhorod/UKR

ΒΑΔΗΝ

ελληνικές διοργανώσεις:

  • 23/01 Πανελλήνιο 35χλμ (Μέγαρα)
  • 08/05 Πανελλήνιο 20χλμ Α/Γ & Κ23

βαλκανικοί

  • 03/04 (Γλυφάδα)

διεθνείς διοργανώσεις:

  • 04-05/03 Παγκόσμιο κύπελλο (Muscat/ΟΜΑ)

Challenge:

  • 02/04 Poděbrady/CZE
  • 09/04 Dudince/SVK
  • 23/04 Taicang/CHN
  • 07/05 BanskáBystrica/SVK
  • 07/05 RioMaior/POR
  • 20/05 Alytus/LTU
  • 28/05 LaCoruña/ESP
  • 04/06 BorskyMikulás/SVK

ΜΑΡΑΘΩΝΙΟΙ και αγώνες σε δρόμο

Διοργανώσεις

  • 13/11 (από 27/3) Παγκόσμιο Ημιμαραθωνίου, Yangzhou/CHN
  • 11/12 Ευρωπαϊκό ανωμάλου, Torino/ITA

Major Marathons :

  • 06/03 Τόκυο
  • 18/04 Βοστώνη
  • 25/09 Βερολίνο
  • 02/10 Λονδίνο
  • 09/10 Σικάγο
  • 06/11 Νέα Υόρκη

elite platinum road running :

Βαλκανικοί

  • 10/04 ημιμαραθώνιος Tirana/ALB
  • 10/6 Karlovak/CRO ή 25/09 Konjice/SLO
  • 18/09 Μαραθώνιος Kystendil/BUL

Ελληνικές διοργανώσεις & πρωταθλήματα :

  • 20/03 Ημιμαραθώνιος Αθήνας & Π.Πρ.
  • 10/04 πανελλήνιο 10χλμ, Λάρισα
  • 12-13/11 Athens Authentic Marathon & Π.Πρ.

Run Greece

  • 10/04 Ηράκλειο 
  • 15/05 Καστοριά
  • 25/09 Αλεξανδρούπολη
  • 02/10 Ιωάννινα
  • 09/10 Πάτρα
  • 09/10 (από 03/04) Λάρισα

(δεν θα γίνει: 02/10 Ρόδος)

Social Media

22,273ΥποστηρικτέςΚάντε Like
4,035ΑκόλουθοιΑκολουθήστε
1,296ΑκόλουθοιΑκολουθήστε

αγώνες ρίψεων Ι.Φραγγογλου (Σέρρες) 25.5.2022

0
ΑΝΔΡΩΝ ΜΟΥΖΕΝΙΔΗΣ ΟΔΥΣΣΕΑΣ 1999 ΑΣ ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ 19,24ΛΑΤΙΦΛΛΑΡΙ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ 1996 ΑΣ ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ 19,18ΓΕΝΝΙΚΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ 2002 ΟΦΚΑ ΣΕΡΡΕΣ 17,55ΛΑΜΠΙΔΗΣ ΧΟΧΡΕΚ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ 1995 Π.Α.Ο.Κ 16,25ΝΙΚΟΛΑΙΔΗΣ ΕΥΣΤΡΑΤΙΟΣ 1985 Α.Σ.Σ....

Καλλιθέα: Μεγάλα άλματα – Όρια Φλώρου και Φωτοπούλου

0
Το διεθνές meeting αλμάτων διεξήχθη την Τετάρτη 25/5 στην Καλλιθέα με αρκετές καλές συμμετοχές και επιδόσεις ιδίως στα οριζόντια άλματα. -> Αποτελέσματα Ο Μίλτος Τεντόγλου δεν...

Διεθνές meeting αλμάτων (Καλλιθέα) 25.5.2022

0
ΥΨΟΣ Α FABIAN DELRYD SWE 2.21ANTONIS MERLOS GRE 2.21TIHOMIR IVANOV BUL 2.18FILIP MRCIC  CRO 2.05DIMITRIS KOUTSIKAS GRE 1.90CHRISTOS PAPASTAVROS GRE 1.80 Γ JIAWEN LU CHN 1.91URTE BAIKSTYTE LTU 1.91MAJA...

 

 

You're currently offline