Αγωνιστικό καλεντάρι : 2019

Μεγάλες Διοργανώσεις – Major Events

  • 01-03/03 Ευρωπαικό κλειστού – European Indoor Championships, Glasgow/GBR
  • 30/03 Παγκόσμιο ανωμάλου – World Cross Country Championships, Aarhus/DEN
  • 11-12/05 Παγκόσμιο σκυταλοδρομιών – World Relays, Jokohama/JPN
  • 23-28/06 Ευρωπαικοί Αγώνες – European Games, Minsk/BLR
  • 11-14/07 Ευρωπαικό Νέων – European U23 Championships, Gaevle/SWE
  • 18-21/07 Ευρωπαικό Ε/Ν – European U20 Championships, Boras/SWE
  • 20-28/07 Ευρωπαικό Φεστιβάλ Νεότητας – European Youth Olympic Festival, Baku/AZE
  • 27-28/07 Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Α/Γ – National Champ., Patra
  • 09-11/08 Ευρωπαικό εθνικών ομάδων – European Team Championships (4 κατηγορίες) superleague: Bydgoszcz/POL
  • 29/08 & 06/09 τελικοί Diamond League – Zurich/SWI & Brussels/BEL
  • 02-03/09 Βαλκανικό πρωτάθλημα – Balkan Championships, Pravets/BUL
  • 27/09-06/10 Παγκόσμιο Πρωτάθλημα – World Championships, Doha/QAT
  • 10/11 Athens Authentic Marathon

[Ακολουθούν οι αγώνες , εγχώριοι και διεθνείς
με κατηγοριοποίηση σε ανοικτό, κλειστό, εκτός σταδίου.
-το θέμα ανανεώνεται-
Για Ελλάδα δείτε και -> Καλεντάρι ΣΕΓΑΣ

Για πληροφορίες βασικών event δείτε στο ->ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ]

Κλειστός στίβος – Indoor

Εγχώριοι αγώνες

  • Πανελλήνιο πρωτάθλημα : 9-10/02 (ΣΕΦ)

Ημερίδες :

  • ΣΕΦ, κεντρική ημερίδα : 25/1
  • Αγ.Κοσμάς : 12/1 (μικρές κατηγορίες) , 19/1 , 27/1 , 3/2
  • Θεσσαλονίκη “Τ.Κελεσίδου” : 19/1 , 2/2
  • Πάτρα: 2/2
  • Ηράκλειο : 2/2 (αλμάτων)
  • Ιεράπετρα : 26/1

Διεθνείς διοργανώσεις

  • Μεσογειακοί Νέων: 18-19/01 (Miramas /FRA) 
  • Βαλκανικοί Ε/Ν: 10/02 (Κωνσταντινούπολη)
  • Βαλκανικοί Α/Γ: 16/02 (Κωνσταντινούπολη)
  • Ευρωπαικό πρωτ.: 1-3/3 (Glasgow /GBR)

Κυριότερα meetings:

  • WIT 26/01 Boston /USA
  • EPM 27/01 Paris /FRA
  • EPM 01/02 ValdeReuil /FRA
  • WIT 02/02 Karlsruhe /GER
  • EPM 03/02 Reykjavik /ISL
  • EPM 04/02 Lodz /POL
  • EPM 04/02 Stockholm/SWE
  • WIT 06/02 Torun /POL
  • WIT 08/02 Madrid /ESP
  • EPM 09/02 Linz /AUT
  • EPM 09/02 Ghent /BEL
  • EPM 09/02 Banska Bystrica/SVK
  • EPM 10/02 Lievin /FRA
  • EPM 10/02 Metz /FRA
  • EPM 12/02 Ostrava /CZE
  • EPM 13/02 Athlone /IRL
  • WIT 16/02 Birmingham /GBR
  • EPM 17/02 Istanbul /TUR
  • EPM 20/02 Belgrade /SER
  • WIT 20/02 Duesseldorf /GER
  • EPM 24/02 (PV) Clermont Ferrand /FRA

Ανοικτός στίβος – Outdoor

ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ

Διασυλλογικοί:

  • Ανδρών/Γυναικών – 04/05 & 18/05
  • Παίδων/Κορασίδων – 06/04
  • ΠΠ/ΠΚ Α’ – 20/04
  • ΠΠ/ΠΚ Β’ – 13/04 & 11/05 & 05/10 (ή παραπλήσιες ημ/νιες)

Σχολικοί:

  • 16-17/04 – Β’ φάση
  • 08-09/05 – Τελική φάση

Πανελλήνιοι:

  • 24/04 – 10.000μ. , Μέγαρα
  • 22-23/06 – Ε/Ν , Κατερίνη
  • 29-30/06 – Νέων , Λάρισα
  • 04-05/07 – Π/Κ , Τρίκαλα [νέα ημερομηνία, αντί 6-7/7]
  • 13-14/07 – ΠΠ/ΠΚ , Καβάλα & Χαλκίδα 
  • 27-28/07 – Α/Γ , Πάτρα

Παγκύπριοι:

  • 02-03/05 – Ε/Ν , Λεμεσός
  • 4/5 Αναπτυξιακοί ΕΣΥΑΑ, Λευκωσία
  • 18-19/05 – Εαρινοί “Μάτσεια” , Λευκωσία
  • 15-16/06 – Α/Γ , Λευκωσία
  • 29-30/06 – ΠΠ/ΠΚ ,
  • 04-05/07 – Π/Κ , Λάρνακα

Βαλκανικοί:

  • 02-03/07 Ε/Ν, Κλουζ (Ρουμανία) [νέα ημερομηνία, αντί 5-6/7]
  • 14/07 Π/Κ, Κων/πολη (Τουρκία) [νέος ορισμός, αντί για 13/7 Κράγιεβο (Σερβία)]
  • 27-28/07 Σκυταλοδρομιών, Ερζερούμ (Τουρκία)
  • 02-03/09 Α/Γ Πράβετς (Βουλγαρία)

Ευρωπαικές διοργανώσεις:

  • 09-10/03 Χειμερινό ευρωπαικό ρίψεων, Samorin /SVK
  • 23-28/06 Ευρωπαικοί Αγώνες – European Games, Minsk /BLR
  • 06/07 Ευρωπ. κύπελλο 10.000μ. – European 10.000m. cup, London /GBR
  • 11-14/07 Ευρωπαικό Νέων – European U23 Championships, Gaevle /SWE
  • 18-21/07 Ευρωπαικό Ε/Ν – European U20 Championships, Boras /SWE
  • 20-28/07 Ευρωπαικό Φεστιβάλ Νεότητας – European Youth Olympic Festival, Baku /AZE
  • 09-11/08 Ευρωπαικό εθνικών ομάδων – European Team Championships (4 κατηγορίες) superleague: Bydgoszcz /POL

Παγκόσμιες διοργανώσεις:

  • 11-12/05 Παγκόσμιο σκυταλοδρομιών – World Relays, Jokohama/JPN
  • 03-14/07 Πανεπιστημιάδα, Naples/ITA

Άλλες διοργανώσεις:

  • 27/5-1/6 18οι Αγώνες Μικρών Κρατών Ευρώπης, Budva/MNE
  • 7-8/8 συνάντηση Π/Κ Ελλάδος-Κύπρου, Βόλος
  • 9-10/9 The Match, Europe vs USA

Διεθνή πρωταθλήματα:

  • 24-27/07 RUS (Cheboksary)
  • 25-28/07 USA (DesMoines,IA)
  • 26-28/07 FRA (Saint-Etienne)
  • 03-04/08 GER (Berlin)
  • 23-25/08 POL (Radom)
  • 24-25/08 GBR (Birmingham)

ΑΓΩΝΕΣ/MEETING

Εγχώριοι αγώνες (εκτός διεθνών & γκραν-πρι)

  • 23/03 Χειμερινό κύπελλο ρίψεων, Θεσσαλονίκη
  • 13/04 Φωτιάδεια, Πάτρα
  • 14/04 “Κ.Γιαταγάνας”, Αθήνα (ματαιώθηκαν)
  • 21/04 “Χατζηαδαμίδεια 2019”, Κιλκίς
  • 24/04 “Αλ.Σιούλη”, Πάτρα
  • 24/04 Μιραμπέλο, Αγ.Νικόλαος
  • 11/05 Φεστιβάλ ρίψεων “Μ.Μανωλόπουλος”, Τρίπολη
  • 11/05 Βεργώτεια, Αργοστόλι
  • 24/05 Αλεξάνδρειοι δρόμοι, Θεσσαλονίκη
  • 25/05 Αμεινίας Παλήνεύς, Παλλήνη
  • 25/05 Ιόνιοι Αγώνες, Λευκάδα
  • 25/05 Αχίλλεια, Γρεβενά
  • 29/05 “Ευ.Δεπάστας”, Σχηματάρι
  • 01/06 Θώδεια, Λουτράκι (νέα ημερομηνία)
  • 01/06 Γιτάνεια, Ηγουμενίτσα
  • 01/06 Ηράκλεια, Ηράκλειο
  • 01/06 Μάχη Κρήτης, Χανιά (νέα ημερομηνία)
  • 01/06 Χειμωνίδεια, Θεσσαλονίκη
  • 05/06 “Γ.Ζδράγκας”, Λάρισα
  • 08/06 Ζαχαριάδεια, Θεσσαλονίκη
  • 08/06 Καποδίστρεια, Κέρκυρα
  • 08/06 Αιγιάλεια, Αίγιο
  • 08-09/06 Παπαναστάσεια, Αθήνα
  • 09/06 “Ρ.Ευσταθιάδης”, Θεσσαλονίκη
  • 09/06 Κραχτίδεια, Δράμα
  • 12/06 Πανιώνια, Ν. Σμύρνη
  • 15/06 Αγώνες ρίψεων “Κ.Σπανίδης”, Θεσσαλονίκη
  • 15/06 “Δ.Βραϊμάκης”, Χαλκίδα
  • 15/06 Βιλαέτεια, Πύργος
  • 15/06 Πεσάνδρεια, Κάμειρος Ρόδου
  • 15/06 Βασαρμίδεια, Ιεράπετρα
  • 16/06 Ορσίππεια, Μέγαρα (νέα ημερομηνία)
  • 16/06 Αέτεια/Κοτσίδεια, Θεσσαλονίκη
  • 16/06 Πανθρακικοί, Αλεξανδρούπολη
  • 19/06 “Τ.Ξένος”, Χολαργός
  • 22/06 αγώνες Δυτ.Κρήτης, Χανιά
  • 26/06 “Χρ.Βουδούρης”, Θήβα (νέα ημερομηνία)
  • 29/06 Κνώσεια, Ηράκλειο
  • 28/09 Μπεκιάρεια
  • 05-06/10 Αιγαιοπελαγίτικοι Αγώνες, Ικαρία
  • 12/10 Κωνσταντινίδεια, Νάουσα
  • 12/10 Δήλεια, Μύκονος

Γκραν πρι:

  • 29/05 Αλεξάνδρεια, Έδεσσα
  • 10/07 Αργος Ορεστικό (νέα ημερομηνία)
  • 10/07 Τοφάλεια, Πάτρα
  • 17/07 Δαβιτζόγλεια, Καβάλα

Ελληνικά διεθνή meetings:

  • 05/06 meet. Αλμάτων, Καλλιθέα [κατ. E]
  • 08/06 meet. Συνθέτων, Νάξος
  • 09/06 “Βενιζέλεια- Χανιά”, Χανιά [κατ. C]
  • 12/06 Women Gala, Φιλοθέη [κατ. C]
  • 19/06 Παπαφλέσσεια, Καλαμάτα [κατ. E]
  • 25/06 Athens Street Pole Vault, Αθήνα (νέα ημερομηνία) [κατ. C]
  • 20/07 Δρόμεια, Βάρη [κατ. E]
  • 06/09 Σιθώνεια, Νικήτη Χαλκιδικής [κατ. E]

κορυφαία διεθνή meetings (εξωτερικό) :

  • WC 28/04 Grande Premio, BragancaPaulista/BRA
  • DL 03/05 Doha/QAT
  • WC 04/05 Jamaica International Invitational, Kingston/JAM
  • DL 18/05 Shanghai/CHI
  • WC 19/05 Golden Grand Prix, Osaka/JPN
  • WC 21/05 Nanjing CHN
  • DL 30/05 Bauhaus-Galan, Stockholm/SWE
  • CM 03/06 Memorial Josefa Odlozila Praha/CZE
  • CM 04/06 Clean Air Games Oslo/NOR
  • DL 06/06 Golden Gala Pietro Mennea, Roma/ITA 
  • WC 09/06 FBK Games Hengelo/NED
  • CM 11/06 19th European Athletics Festival Bydgoszcz/POL
  • CM 11/06 Montreuil/FRA
  • WC 11/06 Paavo Nurmi Games, Turku/FIN
  • DL 13/06 Bislett Games, Oslo/NOR
  • CM 15/06 65th Janusz Kusocinski Memorial Chorzow/POL
  • CM 15/06 AtletiCA Geneve/SUI
  • CM 15/06 P-T-S Meeting Samorin/SVK
  • DL 16/06 Meet.International Mohammed VI, Rabat/MAR
  • CM 18/06 Athletics Games Copenhagen/DEN
  • CM 18/06 Sollentuna GP Sollentuna/SWE
  • WC 20/06 58th Golden Spike, Ostrava/CZE
  • CM 21/06 Meeting Iberoamericano Huelva/ESP
  • CM 22/06 Kuortane/FIN
  • CM 22/06 Meeting Stanislas Nancy/FRA
  • CM 22/06 Soundtrack meeting Tuebingen/GER
  • DL 30/06 Prefontaine Classic, Eugene/USA
  • CM 30/06 Resisprint La Chaux-de-Fonds/SUI
  • CM 02/07 Marseille/FRA
  • CM 03/07 GP Karlstad/SWE
  • DL 05/07 Athletissima, Lausanne/SUI
  • PM 06/07 Madrid/ESP
  • PM 09/07 Spitzen Leichtathletik Luzern/SUI
  • CM 09/07 Gyulai Istvan Memorial Szekesfehervar/HUN
  • DL 12/07 Herculis, Monaco/MON
  • CM 14/07 Irena Szewinska Memorial Lubin/POL
  • CM 16/07 Sotteville-Rouen/FRA
  • CM 16/07 Citta di Padova/ITA
  • CM 17/07 Liege/BEL
  • CM 20/07 Nacht van de Atletiek Heusden/BEL
  • DL 20-21/07 Mueller Anniversary Games, London/GBR
  • CM 24/07 Meeting de Joensuu/FIN
  • CM 16/08 Gothenburg Athletic GP Goeteborg/SWE
  • DL 18/08 Birmingham/GBR 
  • DL 24/08 Paris/FRA
  • PM 27/08 55. Palio Citta della Quercia Rovereto/ITA
  • DL 29/08 Weltklasse, Zuerich/SUI
  • CM 01/09 Gala dei Castelli Bellinzona/SUI
  • WC 01/09 ISTAF, Berlin/GER
  • WC 03/09 IWC, Zagreb/CRO
  • CM 04/09 Guadalajara/ES
  • CM 06/09 Memorial Francisco Ramon Higueras, Jaen-Andujar/ESP
  • DL 06/09 AG Memorial Van Damme, Brussels/BEL 
  • PM 08/09 Rieti/ITA
  • CM 14/09 Kamila Skolimowska Memorial Meeting Chorzow/POL

ΣΥΝΘΕΤΑ- COMBINED EVENTS

  • 06-07/07 Ευρωπαικό ομάδων (κατηγορίες)
  • 03-04/08 Πανελλήνιο συνθέτων, Θεσσαλονίκη

Challenge:

  • 27-28/04 32τη Multistars, Lana/ITA
  • 25-26/05 45th Hypo-Meeting, Goetzis/AUT
  • 22-23/06 Decastar, Talence/FRA
  • 29-30/06 23rd Stadtwerke, Ratingen/GER

Εκτός Σταδίου – XC & road races

ΑΝΩΜΑΛΟΣ ΔΡΟΜΟΣ – CROSS

  • 03/02 Ευρωπαικό συλλόγων – Albufeira /POR
  • 24/02 Πανελλήνιο πρωτάθλημα ανωμάλου, Τρίκαλα
  • 30/03 Παγκόσμιο ανωμάλου – Aarhus/DEN
  • 14/04 Πανελλήνιο ορεινού, Δεσκάτη
  • 05/05 Βαλκανικό Βουνού, Campulung Moldovenesc /ROM
  • 09/06 Πανελλήνιο πρωτ. ορεινού δρόμου
  • 09/11 Βαλκανικό ανωμάλου – Berane /MNG
  • 08/12 Ευρωπαικό ανωμάλου – Lisbon /POR

αναπτυξιακά:

  • 16/12 Ανατολικής Στερεάς Εύβοιας – Αλίαρτος
  • 13/01 Πειραιά & ΝΔ Αττικής -Νέα Σμύρνη
  • 20/01 Αθήνας – Σχινιάς Μαραθώνας
  • 20/01 Δυτικής Μακεδονίας – Άργος Ορεστικό
  • 20/01 Ανατολικής Μακεδονίας & Θράκης – Ξάνθη
  • 20/01 Κυκλάδων – Νάξος & Μύκονος
  • 27/01 Κεντρικής Μακεδονίας – Γιαννιτσά
  • 27/01 Ηπείρου – Ιωάννινα
  • 27/01 Κρήτης – Άγιος Νικόλαος
  • 27/01 Χίου & Σάμου – Χίος
  • 02/02 Δωδεκανήσου – Κως
  • 03/02 Βόρειας Πελοποννήσου – Πάτρα
  • 03/02 Θεσσαλονίκης – Θεσσαλονίκη
  • 03/02 Θεσσαλίας -Τρίκαλα
  • 03/02 Λέσβου – Λέσβος

ΒΑΔΗΝ

  • 20/01 Πανελλήνιο 50χλμ, Σχινιάς
  • 24/03 Πανελλήνιο 20χλμ Νέων, Μέγαρα
  • 20/04 Βαλκανικό & Πανελλήνιο 20χλμ Α/Γ, Αλεξανδρούπολη
  • 19/05 Ευρωπαικό κύπελλο βάδην, Alytus /LTU

ΜΑΡΑΘΩΝΙΟΙ και αγώνες σε δρόμο

Major Marathons :

  • 03/03 Τόκυο
  • 15/04 Βοστώνη
  • 28/04 Λονδίνο
  • 29/09 Βερολίνο
  • 13/10 Σικάγο
  • 03/11 Νέα Υόρκη

Ελληνικές διοργανώσεις & πρωταθλήματα :

  • 17/03 Ημιμαραθώνιος Αθήνας & Π.Πρ.
  • 14/04 Μαραθώνιος Θεσσαλονίκης
  • 12/05 Πανελλήνιο 10χλμ, Καστοριά
  • 10/11 Athens Authentic Marathon & Π.Πρ.

Run Greece :

  • 31/03 Λάρισα
  • 07/04 Ηράκλειο
  • 12/05 Καστοριά
  • 19/05 Ιωάννινα
  • 22/09 Αλεξανδρούπολη
  • 06/10 Πάτρα
  • 13/10 Ρόδος

(αρχικά ήταν για 21/4 τα Ιωάννινα ενώ η σειρά θα έκλεινε στη Ρόδο στις 6/10)

Βαλκανικοί:

  • 21/04 Ημιμαραθωνίου, Κίεβο (Ουκρανία)
  • 03/11 Μαραθωνίου, Βελιγράδι (Σερβία)

Άλλοι αγώνες δρόμου:

  • 01/01 – SNF Run, ΚΠΙΣΝ
  • 05/01 – 20ος αγώνας δρόμου στο Άλσος Δαφνίου
  • 27/01 – Κυριακίδεια, Φιλοθέη
  • 27/01 – 8ος αγώνας “Ι.Καποδίστριας”, Αίγινα
  • 03/02 – 20ος δρόμος βουνού “Υμηττός”
  • 03/02 – Loutraki Run
  • 16/02 – 14ος αγώνας 100χλμ & 9ος 50χλμ, παραλία Ψάθας
  • 17/02 – 4ος Εύκλειος αγώνας Ν.Υμηττού
  • 03/03 – 42ος αγώνας ΣΔΥΑ – 21,1χλμ
  • 10/03 – 5ος Lycabettus Run
  • 17/03 – 12ος Ημιμαραθώνιος Καλαμπάκα-Τρίκαλα
  • 23-24/03 – Μαραθώνιος Λεμεσού
  • 24/03 – 14ος Μαραθώνιος Μεσσήνης
  • 30-31/03 – 5ος Μαραθώνιος Ολυμπίας
  • 31/03 – Kifisia Run
  • 07/04 – Kallithea Run
  • 14/04 – 6ος διεθνής Μαραθώνιος Ρόδου
  • 21/04 – 10ος Ποσειδώνιος δρόμος, Φάληρο
  • 04/05 – Pedion Areos Park run series #1 (αναβλήθηκε)
  • 04/05 – νυχτερινός Ημιμαραθώνιος Ιωαννίνων
  • 05/05 – 8ος δρόμος Σειχ-Σου
  • 05/05 – 8ος Μητροπολιτικός αγώνας, Ελληνικό
  • 12/05 – αγωνας δρόμου Αγρινίου
  • 12/05 – Ειρηνοδρομία, Αγ.Δημήτριος
  • 19/05 – Τρέχω για τη Μνήμη, 100 χρόνια γενοκτονίας, Καλαμαριά
  • 21/07 – Αγώνας Τιμής και Μνήμης, Μάτι
  • 25/08 – 8ος Ημιμαραθώνιος Χίου
  • 31/08 – Pedion Areos Park run series #1
  • 08/09 – Στα ίχνη της Ιεράς Οδού
  • 08/09 – Ορειβατικός Μαραθώνιος Ολύμπου
  • 22/09 – 1ος ημιμαραθώνιος Καλλιθέας
  • 22/09 – Under Armour Kifisia city challenge
  • 22/09 – 13ος γύρος Λίμνης Ιωαννίνων
  • 29/09 – Race for the Cure & Γύρος Αθήνας
  • 29/09 – Στα τείχη της Αρχαίας Λάρισας
  • 06/10 – Αγώνας ιστορικής μνήμης Ν.Σμύρνης
  • 06/10 – Στις γειτονιές των Μικρασιατών προσφύγων, Ν.Ιωνία
  • 06/10 – Santorini Experience
  • 06/10 – Spetses mini marathon
  • 13/10 – 12ος ημιμαραθώνιος “Μ.Κούσης”, Αγρίνιο
  • 13/10 – 33ος Βαρτζάκειος δρόμος, Πειραιάς
  • 13/10 – Navarino Challenge
  • 19/10 – 8ος διεθνής νυχτερινός Ημιμαραθώνιος Θεσσαλονίκης
  • 19/10 – 4ο Kallithea Night Run
  • 20/10 – 8ο Ladies Run, Βουλιαγμένη
  • 20/10 – Open Door Run, Αργυρούπολη
  • 20/10 – Ξενοδάμειος δρόμος, Αντίκυρα
  • 24/11 – 37ος αγώνας δρόμου Υγείας 10χλμ, Αγ.Κοσμάς
  • 24/11 – Παλαμήδειος Άθλος / Castle run, Ναύπλιο
  • 21/12 – Pedion Areos Park run series #5