Νικητές ευρωπαϊκών κλειστού

Οι νικητές των αγωνισμάτων ανά διοργάνωση – από το 1986 που έγινε στο ΣΕΦ 1990.
Η διοργάνωση είχε ξεκινήσει το 1966 στο Dortmund ως European Indoor Games και επίσημα το 1970 στη Βιέννη και γινόταν ως το 1990 ανά έτος και μετά σε διετή βάση.


1985 – Piraeus/GRE
1986 – Madrid/ESP
1987 – Lievin/FRA
1988 – Budapest/HUN
1989 – Hague/NED
1990 – Glasgow/GBR
1992 – Genoa/ITA
1994 – Paris/FRA
1996 – Stockholm/SWE
1998 – Valencia/ESP
2000 – Ghent/BEL
2002 – Vienna/AUT
2005 – Madrid/ESP
2007 – Birmingham/GBR
2009 – Turin/ITA
2011 – Paris/FRA
2013 – Gothenburg/SWE
2015 – Prague/CZE
2017 – Belgrade/SRB
2019 – Glasgow/GBR
2021 – Torun/POL

60m./200m./400m.


1985 McFarlane GBR 6.61 / Tilli ITA 20.77 / Bennett GBR 45.56
1986 Desruelles BEL 6.61 / Christie GBR 21.10 / Schoenlebe GDR 46.98
1987 Woronin POL 6.51 / Marie-Rose FRA 20.36 WR / Bennett GBR 46.81
1988 Christie GBR 6.57 / Razgonov RUS 20.62 / Carlowitz GDR 45.63
1989 Berger AUT 6.56 / Mafe GBR 20.92 / Comet ESP 46.21
1990 Christie GBR 6.56 / Floris ITA 21.01 / Dobeleit FRG 46.08
1992 Livingston GBR 6.53 / Antonov BUL 20.41 / Brankovic YUG (SRB) 46.33
1994 Jackson GBR 6.49 / Sangouma FRA 20.68 / Ladejo GBR 46.53
1996 Blume GER 6.62 / Wijmeersch BEL 21.04 / Ladejo GBR 46.12
1998 Pavlakakis GRE 6.55 / Osovych UKR 20.40 / Mashchenko RUS 45.90
2000 Gardener GBR 6.49 / Malcolm GBR 20.54 / Dzhivondov BUL 46.63
2002 Gardener GBR 6.49 / Urbas POL 20.64 / Gillick IRL 46.30
2007 Gardener GBR 6.51 / — / Gillick IRL 45.52
2009 Chamber GBR 6.46 / — / Wissman SWE 45.89
2011 Obikwelu POR 6.53 / — / Djhone FRA 45.54
2013 Vicaut FRA 6.48 / — / Maslak CZE 45.66
2015 Kilty GBR 6.51 / — / Maslak CZE 45.33
2017 Kilty GBR 6.54 / — / Maslak CZE 45.77
2019 Volko SVK 6.60 / — / Warholm NOR 45.05 =ER
2021 Jacobs ITA 6.47 / — / Husillos ESP 46.22

800m./1500m./3000m.


1985 Harrison GBR / Gonzalez ESP / Verbeeck BEL
1986 Braun FRG / Gonzalez ESP / Millonig AUT
1987 Druppers NED / Kulker NED / Gonzalez ESP
1988 Sharpe GBR / Suhonen FIN / Gonzalez ESP
1989 Heard GBR / Phelippeau FRA / Baumann FRG
1990 McKean GBR / Herold GDR / Dubus FRA
1992 Gonzalez ESP / Yates GBR / di Napoli ITA
1994 Loginov RUS / Strang GBR / Bauermeister GER
1996 Parra ESP / Canellas ESP / Jimenez ESP
1998 Schumann GER / Silva POR / Mayock GBR
2000 Borzakovskiy RUS / Redolat ESP / Carroll IRL
2002 Czapiewski POL / Silva POR / Garcia ESP
2005 Bogdanov RUS / Heshko UKR / Cragg IRL
2007 Okken NED / Higuero ESP / Caliandro ITA
2009 Borzakovskiy RUS / Silva POR / Farah GBR
2011 Kszczot POL / Olmedo ESP / Farah GBR
2013 Kszczot POL / Mekhissi FRA / Ibrahimov AZE
2015 Lewandovski POL / Holusa CZE / Kaya TUR
2017 Kszczot POL / Lewandovski POL / Mechaal ESP
2019 deArriba ESP / Lewandovski POL / J.Ingebrigtsen NOR
2021 Dobek POL / J.Ingebrigtsen NOR / J.Ingebrigtsen NOR

60m.H./ SP


1985 Bakos HUN 7.60 / Machura TCH 21,74
1986 Moracho ESP 7.67 / Guenthoer SUI 21,51
1987 Bryggare FIN 7.59 / Timmermann GDR 22,19
1988 Hoffer TCH 7.56 / Machura TCH 21,42
1989 Jackson GBR 7.59 / Timmermann GDR 21,68
1990 Kazanovs URS 7.52 / Bodenmueller AUT 21.03
1992 Kazanovs LAT 7.55 / Bagach EUN (UKR) 20,75
1994 Jackson GBR 7.41 / Bagach UKR 20,66
1996 Kazanovs LAT 7.59 / dal Soglio ITA 20,50
1998 Kazanovs LAT 7.54 / Buder GER 21,47
2000 Olijars LAT 7.50 / Aaltonen FIN 20,62
2002 Jackson GBR 7.40 / Martinez ESP 21,26
2005 Doucoure FRA 7.50 / Olsen DEN 21,19
2007 Sedoc NED 7.63 / Konopka SVK 21,57
2009 Doucoure FRA 7.55 / Majewski POL 21,02
2011 Svoboda CZE 7.49 / Bartels GER 21,16
2013 Shubenkov RUS 7.49 / Kolasinac SRB 20,62
2015 Martinot-Lagarde FRA 7.49 / Storl 21,23
2017 Pozzi GBR 7.51 / Bukowiecki POL 21,97
2019 Trajkovic CYP 7.60 / Haratyk POL 21,65
2021 Belocian FRA 7.42 / Stanek CZE 21,62

LJ / TJ


1985 Paloczi HUN 8,15 / Markov BUL 17,29
1986 Emmiyan URS 8,32 / Bruziks URS 17,54
1987 Emmiyan URS 8,49 / Helan FRA 17,15
1988 Maas NED 8,06 / Sakirkin URS 17,30
1989 Mellaard NED 8,14 / Musiyenko URS 17,29
1990 Haaf FRG 8,11 / Lapshin URS 17,14
1992 Bagryanov EUN (RUS) 8,12 / Voloshin EUN (RUS) 17,35
1994 Haaf GER 8,15 / Voloshin RUS 17,44
1996 Sunneborn SWE 8,06 / Bruziks LAT 16,97
1998 Lukashevich UKR 8,06 / Edwards GBR 17,43
2000 Dachev BUL 8,26 / Friedek GER 17,28
2002 Fernandez ESP 8,22 / Olsson SWE 17,54
2005 Martinez ESP 8,37 / Spasovkhodskiy RUS 17,20
2007 Howe ITA 8,30 / Idowu GBR 17,56
2009 Bayer GER 8,71 ER / Donato ITA 17,59
2011 Bayer GER 8,16 / Tamgho FRA 17,92 WR
2013 Menkov RUS 8,31 / Greco ITA 17,70
2015 Torneus SWE 8,30 / Evora POR 17,21
2017 Smajlaj ALB 8,08 / Evora POR 17,20
2019 Tentoglou GRE 8,38 / Babayev AZE 17,29
2021 Tentoglou GRE 8,35 / Pichardo POR 17,30

HJ / PV


1985 Sjoberg SWE 2,35 / Bubka URS 5,70
1986 Moegenburg FRG 2,34 / Tarev BUL 5,70
1987 Sjoberg SWE 2,38 / Vigneron 5,85
1988 Sjoberg SWE 2,39 / Gataullin URS 5,75
1989 Moegenburg FRG 2,33 / Yegorov URS 5,75
1990 Partyka POL 2,33 / Gataullin URS 5,80
1992 Sjoberg SWE 2,38 / Bochkaryov EUN (RUS) 5,85
1994 Grant GBR 2,37 / Bochkaryov RUS 5,90
1996 Topic YUG (SRB) 2,35 / Markov BUL 5,85
1998 Partyka POL 2,31 / Lobinger GER 5,80
2000 Voronin RUS 2,34 / Averbukh ISR 5,75
2002 Strand SWE 2,34 / Lobinger GER 5,75
2005 Holm SWE 2,40 / Pavlov RUS 5,90
2007 Holm SWE 2,34 / Ecker GER 5,71
2009 Ukhov RUS 2,32 / Lavillenie FRA 5,81
2011 Ukhov RUS 2,38 / Lavillenie FRA 6,03
2013 Mudrov RUS 2,35 / Lavillenie FRA 6,01
2015 Tsyplakov RUS 2,31 / Lavillenie FRA 6,04
2017 Bednarek POL 2,32 / Lisek POL 5,85
2019 Tamberi ITA 2,35 / Wojciechowski POL 5,90
2021 Nedasekau BLR 2,37 / Duplantis 6,05

4x400m. / CE


1992 — / Plaziat FRA 6418 WR
1994 — / Plaziat FRA 6268
1996 — / Nool EST 6188
1998 — / Chmara POL 6415
2000 CZE 3.06.10 / Dvorak CZE 6424
2002 POL 3.05.50 / Sebrle CZE 6280
2005 FRA 3.07.90 / Sebrle CZE 6232
2007 GBR 3.07.04 / Sebrle CZE 6196
2009 ITA 3.06.68 / Pahapill EST 6362
2011 FRA 3.06.17 / Krauchanka BLR 6282
2013 GBR 3.05.78 / Sintnicolaas NED 6372
2015 BEL 3.02.87 ER / Shkurenyov RUS 6353
2017 POL 3.06.99 / Mayer FRA 6479
2019 BEL 3.06.27 / Urena ESP 6218
2021 NED 3.06.06 / Mayer FRA 6392

60m./200m./400m.


1985 Cooman NED 7.10 / Koch GDR 22.82 / Busch GDR 51.35
1986 Cooman NED 7.00 / Koch GDR 22.58 / Busch GDR 51.40
1987 Cooman NED 7.01 / Emmelmann GDR 23.10 / Pinigina URS 51.27
1988 Cooman NED 7.04 / Kasprzyk POL 22.69 / Mueller GDR 50.28
1989 Cooman NED 7.15 / Perec FRA 23.21 / Gunnell GBR 52.04
1990 Sarvari FRG 7.10 / Sarvari FRG 22.96 / Shmonina URS 51.22
1992 Tarnopolskaya (-Pintusevich) EUN (UKR) 7.17 / Stepicheva EUN (RUS) 23.18 / Myers ESP 51.21
1994 Cooman NED 7.17 / Malchugina RUS 22.41 / Goncharenko RUS 51.62
1996 Thanou GRE 7.15 / Myers ESP 23.15 / Breuer GER 50.61
1998 Paschke GER 7.14 / Goncharenko RUS 22.46 / Breuer GER 50.45
2000 Thanou GRE 7.05 / Hurtis FRA 23.06 / Pospelova RUS 51.66
2002 Gevaert BEL 7.16 / Hurtis FRA 22.52 / Antyukh RUS 51.65
2005 Gevaert BEL 7.16 / Lalova BUL 22.91 / Pospelova RUS 50.41
2007 Gevaert BEL 7.12 / — / Sanders GBR 50.02
2009 Polyakova RUS 7.18 / — / Krivoshapka RUS 51.18
2011 Povh UKR 7.13 / — / Rosolova CZE 51.73
2013 Ryemyen UKR 7.10 / — / Shakes-Drayton GBR 50.85
2015 Schippers NED 7.05 / — / Pyhyda UKR 51.96
2017 Philip GBR 7.06 / — / Guei FRA 51.90
2019 Swoboda POL 7.09 / — / Sprunger SUI 51.61
2021 del Ponte SUI 7.03 / — / Bol NED 50.63

800m./1500m./3000m.


1985 Kovacs ROU / Melinte ROU / Possamai ITA
1986 Ludwigs GDR / Kitova URS / Bibernell GDR
1987 Wachtel GDR / Gasser SUI / Murray GBR
1988 Zwiener FRG / Melinte ROU / van Hulst NED
1989 Melinte ROU / Ivan ROU / van Hulst NED
1990 Gurina URS / Melinte ROU / van Hulst NED
1992 Kovacs ROU / Podkopayeva EUN (RUS) / Keszeg ROU
1994 Stanislavovna-Dukhnova BLR / Podkopayeva RUS / Ribeiro POR
1996 Djate-Taillard FRA / Sacramento POR / Ribeiro POR
1998 Formanova CZE / Kiesl AUT / Szabo ROU
2000 Graf AUT / Szekely ROU / Szabo ROU
2002 Ceplak SLO / Puzanova RUS / Dominguez ESP
2005 Chzhao RUS / Iagar ROU / Chojecka POL
2007 Zbrozhek RUS / Chojecka POL / Chojecka POL
2009 Savinova RUS / *Rodriguez ESP / Bekele TUR
2011 Meadows GBR / Arzhakova RUS / Clitheroe GBR
2013 Lupu UKR / Aregawi SWE / Moreira POR
2015 Buechel SUI / Hassan NED / Korobkina RUS
2017 Buechel SUI / Muir GBR / Muir GBR
2019 Oskan-Clarke GBR / Muir GBR / Muir GBR
2021 Hodgkinson GBR / Vanderelst BEL / Neale-Markovc GBR

*DQ 2009: 1500m. Alminova RUS

60m.H./ SP


1985 Oschkenat GDR 7.90 / Fibingerova TCH 20,84
1986 Oschkenat GDR 7.79 / Losch FRG 20,48
1987 Donkova BUL 7.79 / Akhrimenko URS 20,84
1988 Oschkenat GDR 7.77 / Losch FRG 20,39
1989 Donkova BUL 7.87 / Storp FRG 20,30
1990 Narozhilenko (-Engquist) URS 7.74 / Losch FRG 20,64
1992 Narozhilenko (-Engquist) EUN (URS) 7.82 / Lisovskaya EUN (URS) 20,70
1994 Donkova BUL 7.85 / Kumbernuss GER 19,44
1996 Girard-Leno FRA 7.89 / Kumbernuss GER 19,79
1998 Girard-Leno FRA 7.85 / Korzhanenko RUS 20,25
2000 Ferga FRA 7.88 / Peleshenko RUS 20,15
2002 Ferga FRA 7.96 / Pavlysh UKR 19,76
2005 S.Kallur SWE 7.80 / Astapchuk BLR 19,37
2007 S.Kallur SWE 7.87 / Legnante ITA 18,92
2009 Berings BEL 7.92 / Lammert GER 19,66
2011 Nytra-Dietrich GER 7.80 / Avdeyeva RUS 18,70
2013 *Talay BLR 7.94 / Schwanitz GER 19,25
2015 Talay BLR 7.85 / Marton HUN 19,23
2017 Roleder GER 7.88 / Marton HUN 19,28
2019 Visser NED 7.87 / Mavrodieva BUL 19,12
2021 Visser NED 7.77 / Dongmo POR 19,34

*DQ 2013: 60m.H. Yanit TUR 7.89

LJ / TJ


1985 Chistyakova URS 7,02 / —
1986 Drechsler GER 7,18 / —
1987 Drechsler GER 7,12 / —
1988 Drechsler GER 7,30 / —
1989 Chistyakova URS 6,98 / —
1990 Chistyakova URS 6,85 / Chistyakova URS 14,14
1992 Berezhna EUN (UKR) 7,00 / Kravets EUN (UKR) 14,15
1994 Drechsler GER 7,06 / Lasovskaya BUL 14,88
1996 Nielsen DEN 6,76 / Prandzheva BUL 14,54
1998 May ITA 6,91 / Hansen GBR 15,16 WR
2000 Johansson SWE 6,89 / Lebedeva RUS 14,68
2002 Xanthou GRE 6,74 / Marinova BUL 14,71
2005 Gomes POR 6,70 / Gurova RUS 14,74
2007 Gomes POR 6,89 / Castrejana ESP 14,64
2009 Balta EST 6,87 / Taranova-Potapova RUS 14,68
2011 Klishina RUS 6,80 / LaMantia ITA 14,60
2013 Klishina RUS 7,01 / Saladuha UKR 14,88
2015 Spanovic SRB 6,98 / Koneva RUS 14,69
2017 Spanovic SRB 7,24 / Gierisch GER 14,37
2019 Spanovic SRB 6,99 / Peleteiro ESP 14,73
2021 Bekh-Romanchuk UKR 6,92 / Mamona POR 14,53

HJ / PV


1985 Kostadinova BUL 1,97 / —
1986 Reichstein-Bienias GDR 1,97 / —
1987 Kostadinova BUL 1,97 / —
1988 Kostadinova BUL 2,04 / —
1989 Astafei ROU 1,96 / —
1990 Redetzky (-Henkel) FRG 2,00 / —
1992 Henkel GER 2,02 / —
1994 Kostadinova BUL 1,98 / —
1996 Astafei GER 1,98 / Flosadottir ISL 4,15
1998 Iagar ROU 1,96 / Balakhonova UKR 4,45 WR
2000 Bergqvist SWE 2,00 / Hamackova CZE 4,40
2002 Kuptsova RUS 2,03 / Feofanova RUS 4,75 WR
2005 Chicherova RUS 2,01 / Isinbayeva RUS 4,90 WR
2007 Hellebaut BEL 2,05 / Feofanova RUS 4,76
2009 Friedrich GER 2,01 / Golubchikova RUS 4,75
2011 diMartino ITA 2,01 / Rogowska POL 4,85
2013 Beitia ESP 1,99 / Bleasdale-Bradshaw GBR 4,67
2015 Kuchina (-Lasitskene) 1,97 / Sidorova 4,80
2017 Palsyte LTU 2,01 / Stefanidi 4,85
2019 Lasitskene ANA (RUS) 2,01 / Sidorova ANA (RUS) 4,85
2021 Mahuchikh UKR 2,00 / Moser SUI 4,75

4x400m. / CE


1992 — / Nastase ROU 4701
1994 — / Turchinskaya RUS 4801
1996 — / Lebedenko RUS 4685
1998 — / Wlodarczyk POL 4808
2000 RUS 3.32.53 / Ertl-Specht GER 4671
2002 BLR 3.32.24 / Prokhorova RUS 4622
2005 RUS 3.28.00 / Klueft SWE 4948
2007 BLR 3.27.83 / Klueft SWE 4944
2009 RUS 3.29.12 / Bogdanova RUS 4761
2011 RUS 3.29.34 / Djimou FRA 4723
2013 GBR 3.27.56 / Djimou FRA 4666
2015 FRA 3.31.61 / Johnson-Thompson GBR 5000
2017 POL 3.29.94 / Thiam BEL 4870
2019 POL 3.28.77 / Johnson-Thompson GBR 4983
2021 NED 3.27.15 / Thiam BEL 4904

* Οι ακυρώσεις “DQ” αφορούν περιπτώσεις doping, είτε ελέγχου από τον αγώνα είτε από επανέλεγχο άλλης διοργάνωσης και επιβολής ποινής

Σημείωση: Από το 1985 έως και το 1994 γίνονταν και αγωνίσματα βάδην 5000μ. Α & 3000μ. Γ.