Καλύτεροι αθλητές – βραβεία ΠΣΑΤ & ΕΑΚ

  • 1954 Βασίλης Σύλλης
  • 1955 Γιώργος Παπαβασιλείου
  • 1956 Γιώργος Ρουμπάνης
  • 1957 Βαγγέλης Δεπάστας
  • 1958 Χρήστος Χιώτης
  • 1959 Αντώνης Κουνάδης
  • 1960 πλήρωμα “Νηρέα” (ιστιοπλοΐα)
  • 1961 Γιώργος Τσακανίκας
  • 1962 Βασίλης Σύλλης
  • 1963 Νίκος Ρεγκούκος
  • 1964 εθνική ποδοσφαίρου, Χρήστος Πιερράκος, Π.Κουλιγκάς (ιστιοπλοΐα)
  • 1965 Χρήστος Παπανικολάου, Δ.Καρύδης (κολύμβηση), ΑΕΚ (μπάσκετ)
  • 1966 Χρήστος Παπανικολάου, Δ.Καρύδης (κολύμβηση), Στ.Ιωαννίδης (πάλη), ΑΕΚ (μπάσκετ)
  • 1967 Χρήστος Παπανικολάου, Γ.Κολοκυθάς (μπάσκετ), Ι.Κούσουλας, εθνική ποδοσφαίρου
  • 1968 Π.Γαλακτόπουλος (πάλη), Χρήστος Παπανικολάου, Οθ.Μοσχίδης (πάλη), ΑΕΚ (μπάσκετ)
  • 1969 Στ.Χάιτας (ποδόσφαιρο), Μ.Δομάζος (ποδόσφαιρο), Γ.Κολοκυθάς (μπάσκετ)
  • 1970 Γιώργος Μπαμπανιώτης, Σταύρος Τζιωρτζής, Βασίλης Παπαγεωργόπουλος & Χρήστος Παπανικολάου, εθνική εφήβων μπάσκετ
  • 1971 Βασίλης Παπαγεωργόπουλος, Χρ.Ιακώβου (άρση βαρών), Παναθηναικός (ποδόσφαιρο)
  • 1972 Βασίλης Παπαγεωργόπουλος, Χρ.Ιακώβου (άρση βαρών), Γ.Κούδας (ποδόσφαιρο), Βασίλης Παπαδημητρίου, εθνική ομάδα στίβου
    & Ηλ.Χατζηπαυλής (ιστιοπλοΐα), Π.Γαλακτόπουλος (πάλη), Σταύρος Τζιωρτζής,
  • 1973 Βασίλης Παπαδημητρίου, Ελ.Αυλωνίτου (κολύμβηση), Απόστολος Καθηνιώτης, ΠΑΟΚ (ποδόσφαιρο)

Άνδρας – Γυναίκα – Ομάδα:

  • 1974 Σταύρος Τζιωρτζής, Μαρούλα Λάμπρου, εθνική ανδρών ποδόσφαιρου,
  • 1975 Χρήστος Ιακώβου (άρση βαρών) [Δημήτρης Πατρώνης, Γιώργος Παρρής], ΖΑΟΝ γυναικών (βόλλευ)
  • 1976 Ν.Ηλιάδης (άρση βαρών), Σ.Δάρα (κολύμβηση), ΑΕΚ (ποδόσφαιρο)
  • 1977 Ν.Ηλιάδης (άρση βαρών), Σ.Δάρα (κολύμβηση), Εθνικός Πειραιά (πόλο)
  • 1978 Μπ.Χολίδης (πάλη), Σίσυ Πανταζή, Ολυμπιακός (μπάσκετ)
  • 1979 Μιχάλης Κούσης, Μαρούλα Λάμπρου, Εθνική ανδρών ποδοσφαίρου
  • 1980 Στ.Μηγιάκης (πάλη), Αγ.Κανελλοπούλου (τένις), Εθνική ανδρών βόλλευ
  • 1981 Δημήτρης Μίχας, Σοφία Σακοράφα, Εθνική ανδρών πόλο
  • 1982 Κοσμάς Στράτος, Σοφία Σακοράφα & Άννα Βερούλη, Εθνική ανδρών βόλλευ
  • 1983 Μπ.Χολίδης (πάλη), Άννα Βερούλη, Εθνική άρσης βαρών
  • 1984 Δημήτρης Θανόπουλος (πάλη), Άγη Κασούμη (σκοποβολή), Εθνική ανδρών πόλο
  • 1985 Χ.Παπανικολάου (κολύμβηση), Αγ.Κανελλοπούλου (τένις), Εθνική ανδρών μπάσκετ
  • 1986 Ν.Γκάλης (μπάσκετ), Έλ.Ρουσάκη (κολύμβηση), Εθνική ανδρών μπάσκετ
  • 1987 Ν.Γκάλης (μπάσκετ), Έλ.Ρουσάκη (κολύμβηση), Εθνική ανδρών μπάσκετ
  • 1988 Μπ.Χολίδης (πάλη), Αντ.Σβάιερ (κωπηλασία), Εθνική ελπίδων ποδοσφαίρου
  • 1989 Ν.Γκάλης (μπάσκετ), Νίκη Μπακογιάννη, Εθνική ανδρών μπάσκετ
  • 1990 Π.Σαλτσίδης (άρση βαρών), Βούλα Πατουλίδου, Εθνική ανδρών μπάσκετ
  • 1991 Κώστας Κουκοδήμος, Χρ.Θαλασσινίδου (συγχρ.κολύμβηση), ΠΑΟΚ (μπάσκετ)
  • 1992 Π.Δήμας (άρση βαρών), Βούλα Πατουλίδου, Ολυμπιακός (βόλλευ)
  • 1993 Π.Δήμας (άρση βαρών), Μαρία Χριστοφορίδου (άρση βαρών), Εθνική ανδρών ποδοσφαίρου
  • 1994 Β.Λεωνίδης (άρση βαρών), Γ.Αντωνοπούλου (άρση βαρών), Εθνική ανδρών μπάσκετ
  • 1995 Πύρρος Δήμας (άρση βαρών), Κατερίνα Θάνου , Εθνική εφήβων μπάσκετ
  • 1996 Π.Δήμας (άρση βαρών) & Ν.Κακλαμανάκης (ιστιοπλοΐα) & Κ.Καχιασβίλι (άρση βαρών) & Ι.Μελισσανίδης (γυμναστική), Νίκη Μπακογιάννη, Παναθηναϊκός (μπάσκετ)
  • 1997 Κώστας Γκατσιούδης, Νίκη Ξάνθου, Ολυμπιακός (μπάσκετ)
  • 1998 Λ.Σαμπάνης (άρση βαρών), Όλγα Βασδέκη, Εθνική ελπίδων ποδοσφαίρου
  • 1999 Κ.Καχιασβίλι (άρση βαρών), Βούλα Τσιαμήτα, Εθνική γυναικών ανσάμπλ ρυθμική γυμναστική
  • 2000 Κώστας Κεντέρης, Κατερίνα Θάνου, Εθνική γυναικών ανσάμπλ ρυθμική γυμναστική
  • 2001 Κώστας Κεντέρης, Κατερίνα Θάνου, Εθνική Εφήβων πόλο
  • 2002 Κώστας Κεντέρης, Κατερίνα Θάνου, Ολυμπιακός (πόλο)
  • 2003 Περικλής Ιακωβάκης, Μιρέλα Μανιάνι, Εθνική ανδρών ποδοσφαίρου

Άνδρας – Γυναίκα –
Ομάδα – Προπονητής:

  • 2004 Θ.Ζαγοράκης (ποδόσφαιρο), Αθανασία Τσουμελέκα,
    Εθνική ανδρών ποδοσφαίρου, Ό.Ρεχάγκελ (ποδόσφαιρο)
  • 2005 Άρ.Γρηγοριάδης (κολύμβηση), Χρυσοπηγή Δεβετζή,
    Εθνική ανδρών μπάσκετ, Π.Γιαννάκης (μπάσκετ)
  • 2006 Περικλής Ιακωβάκης, Χρυσοπηγή Δεβετζή,
    Εθνική ανδρών μπάσκετ, Π.Γιαννάκης (μπάσκετ)
  • 2007 Δ.Διαμαντίδης (μπάσκετ), Χρυσοπηγή Δεβετζή,
    Εθνική ανδρών ποδοσφαίρου, Ό.Ρεχάγκελ (ποδόσφαιρο)
  • 2008 Αλ.Νικολαϊδης (ταεκβοντό), Χρυσοπηγή Δεβετζή,
    πλήρωμα Β.Πολύμερος-Δ.Μούγιος (κωπηλασία), Τζ.Ποστιλιόνε (κωπηλασία)
  • 2009 Βλ.Μάρας (εν.γυμναστική), Αλ.Τσιάβου (κωπηλασία),
    Παναθηναικός (μπάσκετ), Ζ.Ομπράντοβιτς (μπάσκετ)
  • 2010 Λ.Κοσμίδης (εν.γυμναστική), Αλ.Τσιάβου (κωπηλασία),
    ΝΟ Βουλιαγμένης γυναίκες (πόλο), Αλ.Καμμένου (πόλο)
  • 2011 Σπ.Γιαννιώτης (κολύμβηση), Μ.Λυμπερτά (κολύμβηση),
    Εθνική γυναικών πόλο, Φ.Σάντος (ποδόσφαιρο)
  • 2012 Σπ.Γιαννιώτης (κολύμβηση), Β.Βουγιούκα (ξιφασκία),
    Ολυμπιακός (μπάσκετ), Ντ.Ίβκοβιτς (μπάσκετ)
  • 2013 Σπ.Γιαννιώτης (κολύμβηση), Κ.Νικολαίδου (κωπηλασία),
    Εθνική ανδρών ποδοσφαίρου, Φ.Σάντος (ποδόσφαιρο)
  • 2014 Ηλ.Ηλιάδης (τζούντο), Κ.Νικολαίδου (κωπηλασία),
    Εθνική ανδρών ποδοσφαίρου, Ν.Γέμελος (κολύμβηση)
  • 2015 Λ.Πετρούνιας (εν.γυμναστική), Νικόλ Κυριακοπούλου,
    Εθνική ανδρών πόλο, Δ.Ράφτης (εν.γυμναστική)
  • 2016 Λ.Πετρούνιας (εν.γυμναστική), Α.Κορακάκη (σκοποβολή),
    πλήρωμα Μάντης-Καγιαλής (470 ιστιοπλοΐας), Τ.Κορακάκης (σκοποβολή)
  • 2017 Λ.Πετρούνιας (εν.γυμναστική), Κατερίνα Στεφανίδη,
    Εθνική νέων ανδρών πόλο, Δ.Ράφτης (εν.γυμναστική)
  • 2018 Λ.Πετρούνιας (εν.γυμναστική), Α.Κορακάκη (σκοποβολή),
    Ολυμπιακός (πόλο), Δ.Ράφτης (εν.γυμναστική)
  • 2019 Στ.Τσιτσιπάς (τέννις), Κατερίνα Στεφανίδη,
    Ολυμπιακός (πόλο), Γιώργος Πομάσκι
  • 2020 Γ.Αντετοκούνμπο (μπάσκετ), Μ.Σάκκαρη (τέννις),
    Εθνική νέων ανδρών πόλο, Αλ.Νικολόπουλος (κολύμβηση)
  • 2021 Γ.Αντετοκούνμπο (μπάσκετ), Μ.Σάκκαρη (τέννις),
    Εθνική ανδρών πόλο, Θ.Βλάχος (πόλο)
  • 1973 Aνδρέας Στυλιανού (ποδόσφαιρο) & Mαρία Λάμπρου (στίβος)
  • 1974 Aνδρέας Στυλιανού (ποδόσφαιρο)
  • 1975 Γκρέγκορι Σάββα (ποδόσφαιρο)
  • 1976 Σωτήρης Kαϊάφας (ποδόσφαιρο)
  • 1977 Aνδρέας Kανάρης (ποδόσφαιρο)
  • 1978 Σωτήρης Kαϊάφας (ποδόσφαιρο)
  • 1979 Mαρία Λάμπρου (στίβος)
  • 1980 Kώστας Παπακώστας (τζούντο)
  • 1981 Mάριος Kασσιανίδης (στίβος)
  • 1982 Γιαννάκης Γιαγκουδάκης (ποδόσφαιρο)
  • 1983 Φίλιππος Φιλίππου (στίβος)
  • 1984 Πέτρος Kυρίτσης (σκοποβολή)
  • 1985 Mάριος Xατζηανδρέου (στίβος)
  • 1986 Άντρη Aβραάμ (στίβος)
  • 1987 Mάικ Tύμβιος (σκοποβολή)
  • 1989 Aνδρέας Bούρκας (σκοποβολή) / Λένκα Λεωνίδου (κολύμβηση)
  • 1990 Mάριος Xατζηανδρέου (στίβος) / Άντρη Aβραάμ (στίβος)
  • 1991 Mάριος Xατζηανδρέου (στίβος) / Έλλη Eυαγγελίδου (στίβος)
  • 1992 Σταύρος Mιχαηλίδης (κολύμβηση) / Έλλη Eυαγγελίδου (στίβος)
  • 1993 Aντώνης Aνδρέου (σκοποβολή) / Δώρα Kυριάκου (στίβος)
  • 1994 Aντώνης Aνδρέου (σκοποβολή)
  • 1995 Aντώνης Aνδρέου (σκοποβολή) / Δώρα Kυριάκου (στίβος)
  • 1996 Άννινος Mαρκουλίδης (στίβος) / Δώρα Kυριάκου (στίβος)
  • 1997 Άννινος Mαρκουλίδης (στίβος) / Δώρα Kυριάκου (στίβος)
  • 1998 Άννινος Mαρκουλίδης (στίβος) / Δώρα Kυριάκου (στίβος)
  • 1999 Γιώτης Eγκωμίτης (ποδόσφαιρο) / Nαταλία Pουμπίνα (κολύμβηση)
  • 2000 Aντώνης Aνδρέου (σκοποβολή) / Mαρία Παπαδοπούλου (κολύμβηση)
  • 2001 Άννινος Mαρκουλίδης (στίβος) / Mαρία Παπαδοπούλου (κολύμβηση)
  • 2002 Ηρόδοτος Γιωργαλλάς (γυμναστική) / Αλίσσα Καλλινίκου (στίβος)
  • 2003 Μάρκος Παγδατής (τέννις) / Άντρη Σιάλου (στίβος)
  • 2004 Μάρκος Παγδατής (τέννις) / Άντρη Σιάλου (στίβος)
  • 2005 Κυριάκος Ιωάννου (στίβος) / Άννα Φοιτίδου (στίβος)
  • 2006 Μάρκος Παγδατής (τέννις) / Άντρη Ελευθερίου (σκοποβολή)
  • 2007 Γιώργος Αχιλλέως (σκοποβολή) / Ελένη Αρτυματά (στίβος)
  • 2008 Αντώνης Νικολαίδης (σκοποβολή) / Άντρη Ελευθερίου (σκοποβολή)
  • 2009 Κυριάκος Ιωάννου (στίβος) / Ελένη Αρτυματά (στίβος)
  • 2010 Γιώργος Αχιλλέως (σκοποβολή) / Χρυσταλλένη Τρικωμίτη (ρυθμική γυμναστική)
  • 2011 Κωνσταντίνος Χαραλαμπίδης (ποδόσφαιρο) / Παναγιώτα Ανδρέου (σκοποβολή)
  • 2012 Παύλος Κοντίδης (ιστιοπλοΐα) / Ελένη Αρτυματά (στίβος)
  • 2013 Παύλος Κοντίδης (ιστιοπλοΐα) / Ελένη Αρτυματά (στίβος)
  • 2014 Παύλος Κοντίδης (ιστιοπλοΐα) /Κυριακή Κουττούκη (ταεκβοντο)
  • 2015 Παύλος Κοντίδης (ιστιοπλοΐα) /Κυριακή Κουττούκη (ταεκβοντο)
  • 2016 Μίλαν Τραίκοβιτς (στίβος) / Ραμόνα Παπαιωάννου (στίβος)
  • 2017 Παύλος Κοντίδης (ιστιοπλοΐα) / Άντρη Ελευθερίου (σκοποβολή)
  • 2018 Παύλος Κοντίδης (ιστιοπλοΐα) / Διαμάντω Ευριπίδου (ρυθμική γυμναστική)
  • 2019 Παύλος Κοντίδης (ιστιοπλοΐα) / Άντρη Ελευθερίου (σκοποβολή)
  • 2020 Γιώργος Αχιλλέως (σκοποβολή) / Σοφία Ασβεστά (τζούντο)
  • 2021 Παύλος Κοντίδης (ιστιοπλοΐα) / Ελένη Αρτυματά (στίβος)