Αν και οι καιρικές συνθήκες δεν βοήθησαν ιδιαίτερα τους αθλητές, από το Σχολικό πρωτάθλημα των Λυκείων δεν έλειψαν οι καλές επιδόσεις.

Στους αγώνες που φιλοξενήθηκαν στο ΟΑΚΑ και ολοκληρώνονται την Τετάρτη, αρκετοί αθλητές- μαθητές έδειξαν τις δυνατότητές τους. Μία από αυτές ήταν και η Μαρία Φακιδάρη, η οποία με 12.19 βελτίωσε το ατομικό της ρεκόρ για να κερδίσει στα 100 μ. και έδειξε ότι ίσως και να αποτελέσει απειλή για το πανελλήνιο ρεκόρ των κορασίδων (12.00). Η σπρίντερ από το Ρέθυμνο άφησε στη δεύτερη θέση την Ελένη Πίτσαβου (12.47).

Καλά άλματα έγιναν στο επί κοντώ των αγοριών, όπου ο Πέτρος Χατζίου πέρασε τα 4,80 μ. για να κερδίσει, ενώ ατομικό ρεκόρ σημείωσε ο Γιώργος Τριανταφύλλου (4,75 μ.), ο οποίος πήρε τη δεύτερη θέση.

Ο Γιάννης Γιαζιτζόγλου στον πρωινό τελικό του τριπλούν κατέλαβε την πρώτη θέση με άλμα στα 15,12 μέτρα σε μια ακόμη σταθερή εμφάνιση στη σεζόν. Εξίσου καλή παρουσία στη σφαιροβολία από τον Αναστάσιο Λατιφλάρι, που ήταν πρώτος με 20,00 μέτρα.

Ο Γιώργος Φράγγογλου ήταν νικητής στο ύψος με 2,00 μ., ενώ στα κορίτσια η 16χρονη Ελευθερία Χριστογεώργου πέρασε τα 1,72 μ., αφήνοντας δεύτερη την Χάιδω Καρανίκου (1,70 μ.).

Ο άνεμος ταλαιπώρησε τους αθλητές των 400 μ., όπου ο Νίκος Εμπέογλου αποδείχθηκε ο πιο γρήγορος μια και κέρδισε με 48.65, κερδίζοντας στον τερματισμό τον Κύπριο Μιχάλη Χρυσοστόμου (48.70). Στα 400 μ εμπ. ο Δημήτρης Λεβαντίνος έφτασε εύκολα στη νίκη με 53.41, η Νεφέλη Ράμμου επικράτησε στα 100 μ, εμπ. με 14.58, ενώ στο αντίστοιχο αγώνισμα των αγοριών ταχύτερος ήταν ο Μανώλης Κουκουρογιαννάκης με 14.61.

Η Κύπρος πήρε τη νίκη στα 200 μ., με τον Δημητριάδη να κερδίζει στα αγόρια με 21.81 και τον Καρούσο να ακολουθεί (22.26), ενώ στα κορίτσια κέρδισε η Δήμητρα Κυριακίδου (24.91), με δεύτερη την Πολυξένη Συμεωνίδου (25.84).

Συνέχεια στις καλές εμφανίσεις της περσινής σεζόν έδωσε ο Αλέξης Προδανάς. Ο παίδας αθλητής της σφυροβολίας κατέκτησε την πρώτη θέση με καλύτερη βολή με 73,08 μέτρα.
Πολύ καλός αγώνας έγινε στο τριπλούν των κορασίδων με την Κωνσταντίνα Ρωμαίου να καταλαμβάνει την πρώτη θέση με 12,46 μ. και την Αρτεμισία Μπίλιου να ακολουθεί με 12,44 μέτρα.