Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Κώστας Φιλιππίδης στο Ντεσάου. Ο πρωταθλητής μας ξεπέρασε τα 5,71 μ., βελτίωσε το φετινό του ρεκόρ στη σεζόν (είχε κάνει 5,70 μ. στο μίτινγκ της Ορλεάνης) και κατέλαβε την δεύτερη θέση στο μίτινγκ. Στη συνέχεια είχε πολύ καλές προσπάθειες στα 5,81 μ., ύψος το οποίο αν και δεν κατάφερε να το περάσει στο συγκεκριμένο αγώνα έδειξε πως στη συνέχεια θα μπορέσει να τα καταφέρει.

Ο παγκόσμιος πρωταθλητής κλειστού στίβου του 2014 θα κάνει τον επόμενο αγώνα του στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα στο ΣΕΦ, όπου θα επιδιώξει να ανέβει ακόμη υψηλότερα.

Στο τέλος του αγώνα, τα καλά νέα για τον Κώστα Φιλιππίδη και τον προπονητή του ήταν ότι δεν υπήρξαν καθόλου ενοχλήσεις στον προσαγωγό του αθλητή, παρόμοιες με αυτές που είχε αισθανθεί κατά την διάρκεια του αγώνα του στο Πότσναμ.

Νικητής του αγώνα ήταν ο Πολωνός Piotr Lisek, ο οποίος με 5,87 μ. πέτυχε νέο ρεκόρ Πολωνίας και έδειξε πως θα είναι ένα από τα φαβορί στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κλειστού στίβου στο επί κοντώ ανδρών.