Ελληνικές συμμετοχές

Τελικοί

  • 5. Πηγή Δεβετζή, τριπλούν – 14,64μ. , προκρ. 14.72
  • 17. Ρούλα Στρατάκη, 7αθλο – 5884β. (13.96 1,73 13,05 25.56 – 5,93 44,10 2.16.77)
  • χ Αθανασία Τσουμελέκα DQ

Ημιτελικά

  • 13. Περικλης Ιακωβάκης, 400μ. εμπ. – 49.28 , προκρ. 49.22
  • 10. Μαρία Καρασταμάτη, 100μ. – 11.20 , προημιτ. 11.28 , προκρ. 11.40
  • 17. Χριστίνα Χαντζή, 400μ. εμπ. – 57.11 , προκρ. 56.15

Προκριματικά

  • 13. Κώστας Φιλιππίδης, επί κοντώ – 5,45μ.
  • 13. Αλέξανδρος Παπαδημητρίου, σφύρα – 74,99μ.
  • 21. Χρήστος Μελέτογλου, τριπλούν – 16,35μ.
  • 27. Κώστας Ζαλαγκίτης, τριπλούν – 15,72μ.
  • 40. Αλέξανδρος Θεοφανώφ, 110μ. εμπόδια – 14.73
  • 17. Μαρία Πρωτόπαππα, 5000μ. – 15.32.04
  • 19. Στέλλα Παπαδοπούλου, σφύρα – 64,34μ.
  • 21. Νάντια Εφεντάκη, 1500μ. – 4.15.00
  • 21. Γιαννούλα Καφετζή, μήκος – 6,31μ.
  • 22. Αφροδίτη Σκαφίδα, επί κοντώ – 4,15μ.
  • 22. Σάβα Λίκα, ακόντιο – 55,03μ.
  • 26. Δήμητρα Ντόβα, 400μ. – 52.29
  • 28. Φλώρα Ρεντούμη, 100μ. εμπ. – 13.65
  • χ Αθανασία Πέρρα, τριπλούν – NM
  • χ Μιρέλα Μανιάνι – NM

Νικητές αγωνισμάτων

  • 100m: Justin Gatlin USA 9.88 / Lauryn Williams L. USA 10.93
  • 200m: Justin Gatlin USA 20.04 / Allyson Felix USA 22.16
  • 400m: Jeremy Wariner USA 43.93 / Tonique Williams-Darling BAH 49.55
  • 800m: Rashid Ramzi BRN 1.44.24 / Zulia Catalayud CUB 1.58.82
  • 1500m: Rashid Ramzi BRN 3.37.88 / Tatyana Tomasova RUS 4’00,35
  • 5000m: Benjamin Limo KEN 13.32.55 / Tirunesh Dibaba ETH
  • 10.000m: Kenenisa Bekele ETH 27.08.33 / Tirunesh Dibaba ETH
  • 110/100m H.: Ladji Doucoure FRA 13.07 / Michelle Perry USA 12.66
  • 400m h.: Bershawn Jackson USA 47.30 / Yuliya Pechonkina RUS 52.90
  • 3000m st.: Saif Shaheen QAT 8.13.31 / Dorcus Inzikuru UGA 9.18.24
  • HJ: Yuriy Krymarenko UKR 2,32 / Kajsa Bergqvist SWE 2,02
  • PV: Rens Blom NED 5,80 / Yelena Isinbayeva RUS 5,01
  • LJ: Dwight Phillips USA 8,60 / Tianna Madison(-Bartoletta) USA 6,89
  • TJ: Walter Davis USA 17,57 / Trecia Smith JAM 15,11
  • SP: Adam Nelson USA 21,73 / Olga Ryainkina RUS 19,64 (DQ Ostapchuk BLR 20,51)
  • DT: Virgilijus Alekna LIT 70,17 / Franka Dietzsch GER 66,56
  • HT: Vadim Devyatovski BLR 82,60 (DQ Tsikhan BLR 83,89) / Yipsi Moreno CUB 73,08 (DQ Kuzenkova BLR 75,10)
  • JT: Andrus Varnik EST 87,17 / Osleidis Menendez CUB 71,70
  • CE: Bryan Clay USA 8732 / Carolina Klueft SWE 6887
  • Marathon: Jaouad Gharib MAR 2:10.10 / Paula Radcliffe GBR 2:20.57
  • 20km RW: Jefferson Perez ECU 1:18.35 / Olimpiada Ivanova RUS 1:25.41
  • 50km RW: Sergey Kirdyapkin RUS 3:38.08 / –
  • 4x100m: FRA [Doucoure, Pognon, Lepine, Dovy] 38,08 / USA [Bowen, Lee, Barber, Williams] 41,78
  • 4x400m: USA [Rock, Brew, Williamson, Wariner] 2’56,91 / RUS [Pechonkina, Krasnomovets, Antyukh, Pospelova] 3’20,95
Προηγούμενο άρθροΠανελλήνιο πρωτάθλημα 2005 (ΟΑΚΑ)
Επόμενο άρθρο1ος Μαραθώνιος “Μέγας Αλέξανδρος” 2006

ΑΦΗΣΤΕ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

εισάγετε το σχόλιό σας!
παρακαλώ εισάγετε το όνομά σας εδώ