Το πανελλήνιο πρωτάθλημα 20χλμ βάδην για την κατηγορία νέων διεξήχθη την Κυριακή 24 Μαρτίου στα Μέγαρα, με την Ευσταθία Κουρκουτσάκη να ξεχωρίζει πετυχαίνοντας το όριο για το ευρωπαικό της κατηγορίας. Παράλληλα έγιναν και αγωνίσματα εκτός πρωταθλήματος.

-> Αποτελέσματα

Η Κουρκουτσάκη, αθλήτρια του Ιλισσού, τερμάτισε σε 1:41.03, σχεδόν 1 λεπτό καλύτερα από το όριο των 1:42. Μπόχωρη και Κελεμένη πήραν τη 2η και 3η θέση αντίστοιχα. Η περσινή πρωτθλήτρια της κατηγοριάς Σοφία Αλικανιώτη που αγωνίστηκε εκτός συναγωνισμού, εγκατέλειψε.

Στους νέους ο Γιώργος Τζατζιμάκης, που πέτυχε πριν μια εβδομάδα το όριο στο Lugano, κέρδισε εύκολα, σε μια κούρσα μόλις 2 αθλητών, με 1:31.18 ενώ ο δεύτερος ήταν ο Στάμος.

Εκτός του πρωταθλήματος, στο 20αρι ανδρών ο Ζαχαρίας Τσαμουδάκης έκανε 1:27.16 ενώ στις γυναίκες η πρωταθλήτρια των 50χλμ έκανε 1:45.02

Αυτή τη χρονιά έγινε ξεχωριστά πρωτάθλημα για τους Νέους, ενώ το πρωτάθλημα Α/Γ είναι προγραμματισμένο για τις 20 Απριλίου, οπότε και θα γίνει και το βαλκανικό πρωτάθλημα, στην Αλεξανδρούπολη.

Προηγούμενο άρθροΜαραθώνιος Λεμεσού 2019
Επόμενο άρθροΙωάννου και Χριστοφόρου οι νικητές στο παγκύπριο Μαραθωνίου στη Λεμεσό