Στην 32η διοργάνωση του Μαραθωνίου των Αθηνών – του “Αυθεντικού” όπως τονίζεται στον χαρακτηρισμό του από φέτος, ο Felix Kipchirchir Kandie κατέρριψε το ρεκόρ διαδρομής 10 χρόνια μετά το 2.10.55 του Baldini στους Ολυμπιακούς Αγώνες. Ο Κενυάτης τερμάτισε σε 2:10.37, ενώ νικητής του Πανελληνίου Πρωταθλήματος ήταν ο Χριστόφορος Μερούσης που υπερασπίστηκε τον τίτλο του τερματίζοντας πρώτος σε 2:25:15.
Ο πρωταθλητής από τη Χίο πανηγύρισε τη νίκη του με την αντίστοιχη εμφάνιση στην οποία μάλιστα είχε τοποθετήσει και φωτογραφία του νεογέννητου παιδιού του. Δεύτερος ήταν ο Δημήτρης Θεοδωρακακος που στην τελική ευθεία στο Παναθηναικό Στάδιο έσπευσε να πάρει στην αγκαλιά του την κόρη του. Τρίτος τερματισε ο Γιώργος Καραβίδας ενώ τέταρτος ήταν ο Κώστας Πούλιος.

Στις γυναίκες νικήτρια ήταν η Σοφία Ρήγα που επανήλθε στην κορυφή μετά το 2011. Η αθλήτρια του Ελ.Βενιζέλου Χανίων σημείωσε 2:45.38 και άφησε στη δεύτερη θλεση τη νικήτρια των δυο προηγούμενων διοργανώσεων, Μάγδα Γαζέα, ενώ τρίτη ήταν η αθλήτρια που ειδικεύεται στα 5.000 και 10.000μ, Ράνια Ρεμπούλη και τέταρτη η Ντενίζ Δημάκη.

Προηγήθηκαν του Μαραθωνίου οι αγώνες των 5000μ και 10000μ όπως και αγώνες μικρών παιδιών αλλά και Special Olympics.

Στα 5000μ νικητής ήταν για μια ακόμη φορά ο Κώστας Νακόπουλος, ενώ στο τέλος πήρε τη δεύτερη θέση ο Ανδρέας Δημητράκης αφήνοντας τρίτο τον Γιώργο Μίνο, ενώ ακοούθησαν οι Ανέστης και Χρήστος Παπούλιας.
Στις γυναίκες η Ελένη Θεοδωρακοπούλου επικράτησε, με δεύτερη την Πόπη Αστροπεκάκη και τρίτη τη Μαρία Ζωγραφάκη.

Στα 10.000μ οπως αναμενόταν τη νίκη διεκδίκησαν ο Κώστας Γκελαούζος που ήταν ο νικητής και ο Δημος Μαγγίνας που τερμάτισε δεύτερος ενώ την τρίτη θέση πήρε ο Χρήστος Βοτσος. Στις γυναίκες η Αναστασία Καρακατσάνη ήταν και πάλι η νικήτρια, ενω τη δεύτερη θέση πήρε η Παναγιώτα Βλαχάκη και τρίτη ήταν η Έλενα Λεβεντάκη.

Ο καιρός ήταν το μεγάλο άγχος τις τελευταίες ημέρες, τελικά ήταν με το παραπάνω καλός, ιδιως βέβαια για τους φιλάθλους και τους δρομείς των μικρότερων αποστάσεων καθώς η υγρασία και η λίγο παραπάνω ζέστη στο τέλος δεν ευνόησαν τον Μαραθώνιο.

Ο πρόεδρος του ΣΕΓΑΣ κος Παναγόπουλος που αρχικά παρέδιδε και ο ίδιος μετάλλια στα μικρά παιδία μετά τον αγώνα τους, αφού περίμενε και τον τελευταίο δρομέα του Μαραθωνίου να τερματίσει -με 10.480 να το καταφέρνουν τελικά- δήλωσε:
«Η Αθήνα έζησε σήμερα μια πραγματικά πολύ μεγάλη γιορτή αθλητισμού και πολιτισμού, μια αυθεντική γιορτή ζωής, αυτή που μόνο ο Αυθεντικός Μαραθώνιος μπορεί να προκαλέσει. Είχαμε πολλά και σημαντικά ρεκόρ. Ρεκόρ συμμετοχών, δρομέων που τερμάτισαν, εθελοντών, θεατών και ένα πολύ μεγάλο ρεκόρ, όχι μόνο αγώνα, αλλά και διαδρομής μετά από δέκα χρόνια.
Θέλω να πιστεώ πως όταν τελειώσει ο αγώνας θα είμαστε σε θέση να ανακοινώσουμε ένα ακόμη ρεκόρ κοινωνικής προσφοράς με βάση όλες τις δράσεις και ενέργειες που έγιναν αυτές τις ημέρες με όχημα τον κοινωνικό μαραθώνιο της Αθήνας. Θέλω να ευχαριστήσω όλους όσοι εργάστηκαν, προκειμένου να έχουμε έναν άρτιο αγώνα, θέλω να ευχαριστήσω όσους βρέθηκαν στο Παναθηναϊκό στάδιο και κατά μήκος της διαδρομής. Θέλω βεβαίως να ευχαριστήσω και να συγχαρώ τους 35.000 δρομείς, που πέτυχαν τους αγωνιστικούς τους στόχους και τερμάτισαν όλοι νικητές στο Παναθηναϊκό στάδιο. Η ευθύνη όλων μας είναι να κάνουμε ότι πρέπει ώστε ο 33ος Μαραθώνιος να είναι ακόμη καλύτερος, ακόμη μεγαλύτερος προκειμένοι να μπορούμε να υποδεχθούμε ακόμη περισσότερους δρομείς με ασφάλεια και με την υψηλή ποιότητα των υπηρεσιών που ο ΣΕΓΑΣ έχει καθιερώσει τα τελευταία χρόνια»

Προηγούμενο άρθρο32ος Μαραθωνιος Αθηνών – ο αυθεντικός
Επόμενο άρθροΠλ. Σαρασλανίδης:Το πρόβλημα της καλύτερης αξιοποίησης των παιδιών στην βιολογικά προεφηβική περίοδο