Το παγκύπριο πρωτάθλημα ανωμάλου δρόμου, που έιχε μετατεθεί κατά 3 εβδομάδες σε σχέση με τον αρχικό προγραμματισμό, διεξήχθη την Κυριακή 25 Ιανουαρίου στο Πάρκο Αθαλάσσας στη Λευκωσία.

-> Αποτελέσματα

Στις μεγάλες κατηγορίες, στα 10χλμ ανδρών νικητής ήταν ο Μάριος Αποστολίδης (ΓΣΕ) και στα 4χλμ γυναικών η Μερόπη Παναγιώτου (ΓΣΠ) ενώ στη δεύτερη θέση ήταν η Νταγκμάρα Χάντζλικ.

Στα ομαδικά επικράτησε ο ΓΣΠ τόσο σε άνδρες όσο και σε γυναίκες.

Όπως αναφέρει η ΚΟΕΑΣ, το πρωτάθλημα ανωμάλου δρόμου ήταν αφιερωμένο στη μνήμη  και τη θυσία του Ταγματάρχη Γεώργιου Κατσάνη, διοικητή της 33 ΜΚ, ο οποίος έπεσε ηρωϊκώς μαχόμενος την 21η Ιουλίου του 1974, κατά τη διάρκεια της τουρκικής εισβολής, μαχόμενος με τους καταδρομείς του στον Πενταδάκτυλο και δη στο κάστρο του Αγίου Ιλαρίωνα. Ο ήρωας αξιωματικός των ΛΟΚ ήταν επί 45 και πλέον χρόνια και μέχρι προ ολίγων ημερών αγνοούμενος.  Ο Κατσάνης υπήρξε στα νιάτα του διαπρεπής αθλητής του Ηρακλή Θεσσαλονίκης, πρωταθλητής στους δρόμους ταχύτητας.