Σε μια ευθεία διαδρομή από τα ανάκτορα του Buckingham κατά μήκος του St.James park, κυκλική 2χμ, διεξάγονται τα αγωνίσματα βάδην το πρωινό της τελευταίας ημέρας των αγώνων.

Στα 20χλμ υπήρχαν και 3 ελληνικές συμμετοχές

Σο 20αρι των γυναικών που κρίθηκε στο τέλος, στα 10χλμ. 10 αθλήτριες βρίσκονταν στο προπορευόμενο γκρουπ, σε 44.10. Η Αντιγόνη Ντρισμπιώτη πέρασε 22η σε γρήγορο ρυθμό, 45.14 και η Δέσποινα Ζαπουνίδου 40η σε 46.09.

Στα τελευταία χιλιόμετρα ξεχώρισαν η Μεξικανή Maria Guadalupe Gonzalez και οι Κινέζες Jiayu Yang και Xiuzhi Lyu.
Η Yang στα τελευταία μέτρα πήρε ένα προβάδισμα και τερμάτισε πρώτη σε 1:26.18 κι 1 δευτερόλεπτο διαφορά από τη Gonzalez, ενώ τη Lyu αφού δέχθηκε κόκκινη κάρτα αλλά συνέχιζε, τη σταμάτησαν 20μ. πριν τον τερματισμό. Τρίτη έτσι ήταν η Ιταλίδα Antonella Palmisano.

Η Ντρισμπιώτη τερμάτισε 24η σε 1:32.03 ενώ η Ζαπουνίδου εγκατέλειψε πριν το 15ο χλμ.

Στη συνέχεια στο αγώνισμα των ανδρών, η κατάσταση άργησε να ξεκαθαρίσει. Νικητής ήταν ο Κολομβιανός Eider Arevalo σε 1:18:53 (ηταν παγ.πρωταθλητής εφήβων πριν 5 χρόνια) και ακολούθησε 2 δευτερόλεπτα πίσω του ο έφηβος “ανεξάρτητος” Sergei Shirobokov, που ήταν παγκ.πρωταθλητής παίδων το 2015, ενώ 3ος ήταν ο Βραζιλιάνος Caio Bonfim με 1:19.04.

Ο Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ είχε περάσει στα 10χλμ 52ος σε 51.23 και τερμάτισε 42ος σε 1:23.56.

Νωρίς το πρωί προηγήθηκαν τα 50χλμ, με τον 40χρονο Γάλλο Yohann Diniz να είναι ασυναγώνιστος και να κερδίζει με ρεκορ αγώνων 3:33.12 πανηγυρίζοντας έξαλλα, ενώ τα άλλα μετάλλια πήγαν στην Ιαπωνία, στους Arai και Kobayashi.
Ο κάτοχος του παγκ.ρεκόρ με 3.32.33 από το ευρωπαικό του 2014, ήταν 2ος πριν 10 χρονια , ενώ πέρυσι στους Ολυμπιακούς Αγώνες είχε έντονα γαστεντερικά προβλήματα ενω ειχε μεγάλο προβάδισμα στην κούρσα με ενάμιση λεπτό στα 30χλμ.

Στο πρόγραμμα εντάχθηκε και αγώνισμα γυναικών, που έγινε παράλληλα, με συμμετοχή 7 αθλητριιών εκ των οποίων 2 δεν τερμάτισαν και μία ακυρώθηκε.
H Ines Henriques από την Πορτογαλία κέρδισε σε 4:05.56 και ακολούθησαν οι Κινέζες Yin και Yang.
Η Henriques βελτίωσε και το παγκ.ρεκόρ (4:08:26) που είχε στο νέο αγώνισμα, που ξεκίνησε αναγνωριστικά το 2016 στο παγκόσμιο κύπελλο και ήταν το τελευταίο Ολυμπιακό αγώνισμα στίβου που οι γυναίκες δεν είχαν παρουσία.

-> Όλα για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα

Στο Στάδιο γίνονται οι τελικοί σε ύψος ανδρών με τον Barshim, δισκοβολία γυναικών με την Perkovic, 5αρι γυναικών με Ayana και Obiri, 800αρι γυναικών με τη Semenya, 1500αρι ανδρών σε μια πιο ανοικτή κούρσα με τους Κενυάτες να ξεχωρίζουν και ακολούθως οι σκυταλοδρομίες 4χ400μ. με τις ΗΠΑ φαβορί

Προηγούμενο άρθροLondon2017: Φινάλε με τραυματισμό ο Bolt – Θρίαμβος Βρετανών στην 4χ100μ. με ρεκορ Ευρώπης
Επόμενο άρθροLondon2017: Ο Barshim θα πάει νικητής στη Ντόχα – H Semenya με ατομικό τα 800μ. – Η Obiri το 5αρι