Μετά από ένα χρόνο απουσίας, το… μεγάλο μήλο έτρεξε ξανά. Έπειτα από την περσινή ματαίωση- εξαιτίας του τυφώνα που χτύπησε την πόλη- και με αυξημένα μέτρα ασφαλείας αφού ακόμη δεν έχουν ξεχαστεί τα όσα συνέβησαν στη Βοστώνη, ο μαραθώνιος της Νέας Υόρκης επιβεβαίωσε το «θρύλο» της διοργάνωσης στην οποία πήραν μέρος 50.740 δρομείς που αποτελεί νέο ρεκόρ!

Η Κένυα τα πήρε όλα, με την Priscah Jeptoo να αποδεικνύεται η δρομέας που καμία δεν μπορεί να ησυχάσει όταν την ακολουθεί και τον Geoffrey Mutai να υπερασπίζεται τον τίτλο του.

Η Jeptoo ακολουθούσε την Buzunesh Deba, έχοντας μείνει πίσω κατά 3,5 λεπτά στα μισά της διαδρομής. Από εκείνο το σημείο όμως άρχισε την αντεπίθεση και πέρασε τη δρομέα από την Αιθιοπία περίπου 2 χλμ. πριν από τον τερματισμό.

Η «αργυρή» Ολυμπιονίκης κέρδισε τον αγώνα με 2ωρ.25.07- αφήνοντας 48 δευτερόλεπτα πίσω της την αντίπαλό της- για να πάρει 500.000 δολάρια- το μπόνους για το νικητή της βαθμολογίας των World Marathon Majors- πέρα από το πριμ της νίκης και της επίδοσης για τη Ν. Υόρκη (100.000 δολάρια). Τρίτη ήταν η Jelena Prokopcuka με 2ωρ.27:47.

Στους άνδρες, ο Mutai ήταν ξανά ο πρώτος που έφτασε στον τερματισμό σε 2ωρ.08.24, αφήνοντας 52 δευτερόλεπτα πίσω του τον Αιθίοπα Tsegaye Kebede. Παρόλα αυτά ο δεύτερος ήταν σαφώς ευτυχισμένος, καθώς πήρε τα 500.000 δολάρια της βαθμολογίας των κορυφαίων μαραθωνίων. Τρίτος ήταν ο Lusapho April με 2ωρ.09:45.

Προηγούμενο άρθροΠρώτη αυτοψία στη Ζυρίχη-Τα δεδομένα για την ελληνική ομάδα στο Ευρωπαϊκό
Επόμενο άρθροΗ Pamela Anderson, ο Ιησούς και οι πιο τρελοί φίλαθλοι στο μαραθώνιο της Νέας Υόρκης (photos)