Με τον καλύτερο τρόπο ολοκληρώθηκε την Τετάρτη το Πανελλήνιο σχολικό πρωτάθλημα. Ενα πανελλήνιο ρεκόρ στους Παίδες και ένα εισιτήριο για συμμετοχή στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Εφήβων – Νεανίδων, στη Βαρκελώνη, ήταν ο απολογισμός της διοργάνωσης στο ΟΑΚΑ.

Το πανελλήνιο ρεκόρ σημείωσε ο Ζαχαρίας Τσαμουδάκης στα 10.000 μ. βάδην, ο οποίος διένυσε την απόσταση σε 44.28.53 και άφησε στην ιστορία το 45.21.95 του Κώστα Ντεντόπουλου από τις 28/5/2011. Ο Τσαμουδάκης κατέλαβε την δεύτερη θέση στο αγώνισμα, καθώς νικητής ήταν ο προκάτοχος του ρεκόρ.

Ο Ντεντόπουλος τερμάτισε σε 42.42.37 και εξασφάλισε τη συμμετοχή του στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Εφήβων – Νεανίδων που θα γίνει στην Βαρκελώνη (10-15/7) . Το όριο για συμμετοχή στο κορυφαίο γεγονός της σεζόν για την κατηγορία των Εφήβων ήταν 43.15, γεγονός που δείχνει το υψηλό αγωνιστικό επίπεδο του αθλητή. Αυτό ήταν το δεύτερο 10άρι του αθλητή μέσα σε μία εβδομάδα, καθώς είχε προηγηθεί ο αγώνας της τρίτης φάσης της διοργάνωσης όπου και πάλι είχε πετύχει επίδοση καλύτερη από το όριο για Βαρκελώνη.

Προηγούμενο άρθροΣχολικό 1η ήμερα – απόγευμα: Ρεκόρ και όριο η Κοροσίδου