Στην πλέον ξεχωριστή και αντιπροσωπευτική για ανώμαλο δρόμο πίστα, με πολλές εναλλαγές σε κλίση και μορφολογία εδάφους, έγινε η 43η διοργάνωση του παγκοσμίου πρωταθλήματος στο Aarhus, με τις χώρες της Αφρικής και κυρίως Αιθιοπία-Κένυα-Ουγκάντα να κυριαρχούν.

-> Αποτελέσματα

Το 10αρι των ανδρών ήταν το τελευταίο αγώνισμα του προγράμματος με την εκκίνηση να δίνει ο πρόεδρος της IAAF, Seb Coe.

Η κούρσα είχε επίκεντρο 3-4 αθλητές, τους Kiplimo και Cheptegei από την Ουγκάντα, και τον Kamworor από την Κένυα ενώ κοντά ήταν και ο Kigle από την Ερυθραία, με τους Αιθίοπες να μένουν πιο πίσω.

Στην τελευταία στροφή ο Kiplimo έκανε προσπάθεια να αποσπαστεί χωρίς τελικά να τα καταφέρει. Το δίδυμο της Ουγκάντα τελικά ξέφυγε και ήταν δική τους υπόθεση.
Ο 23χρονος Joshua Cheptegei που ήταν 2ος στο 10αρι στο παγκόσμιο πρωτάθλημα, στην προηγούμενη διοργάνωση μπροστά στο κοινό του αν και είχε μεγάλη διαφορά δεν τα κατάφερε, όμως τώρα ήταν με 31.40 ο μεγάλος νικητής, με τον πρωταθλητή στους εφήβους εκεί, Jacob Kiplimo να τερματίζει 2ος. Ο νικητής των προηγούμενων 2 διοργανώσεων καθώς και μιας πριν στους εφήβους (όπως και 3 φορές στον Ημιμαραθώνιο) Geoffrey Kamworor ήταν αυτή τη φορά 3ος.

Ο Cheptegei τόνισε τη δυσκολία της πίστας και τη χαρά του που 2 χρόνια μετά την αποτυχία του τελικά στην Ουγκάντα τώρα τα κατάφερε – και έφερε το πρώτο χρυσό στη χώρα του στη μεγάλη κατηγορία.

Η Ουγκάντα κέρδισε και το ομαδικό (επίσης για πρώτη φορά), ενώ ως τότε η Αιθιοπία είχε κερδίσει όλα τα υπόλοιπα ομαδικά.

Η 30χρονη Κενυάτισσα Helen Obiri ήταν με 36.14 η θριαμβεύτρια στην κούρσα των γυναικών. Οδήγησε στο μεγαλύτερο μέρος της και δύο αθλήτριες της Αιθιοπίας έμειναν κοντά της, με την Dera Dida να την πιέζει μέχρι και την τελευταία ανηφόρα. Μετά η Obiri δεν είχε αντίπαλο και έγινε η πρώτη με παγκόσμιο τίτλο σε ανώμαλο δρόμο, ανοικτό στίβο (2017 στα 5000μ.) και κλειστό στίβο (2012 στα 3000μ).
Ήταν η πρώτη της παρουσία -και μάλλον η τελευταία όπως δήλωσε- στη διοργάνωση.

Συγκλονιστικό φινάλε είχε η κούρσα των νεανίδων, με 5 αθλήτριες να μάχονται στην τελική ευθεία για τη νίκη. Επικράτησε τελικά η παγκόσμια πρωταθλήτρια νεανίδων των 5000μ, η Κενυάτισσα Beatrice Chebet (που ήταν και ιδιαίτερα συγκινημένη στην απονομή) ενώ ούτε 1μ. μετά τερμάτισαν οι αθλητριες της Αιθιοπίας Alemitu Tariku και Tsigie Gebreselama.

Στους εφήβους, στην τελευταία στροφή ξέφυγε ο Αιθίοπας Milkesa Mengesha, ενώ λίγο πιο πίσω στη μάχη της 2ης θέσης ο συμπατριώτης του, Tadese Worku, επικράτησε του Oscar Chelimo από την Ουγκάντα.

Ο Jakob Ingebrigtsen δεν μπόρεσε στην τελευταία στροφή να ανέβει παραπάνω από τη 12η θέση – ήταν πάντως ο καλύτερος εκτός Αφρικής τόσο στην κούρσα αυτή όσο και στη διοργάνωση γενικότερα.

Στη σκυταλοδρομία 4χ2000μ. στην αρχή του προγράμματος, η τελευταία αλλαγή ήταν υπόθεση γυναικών. Η Fantu Worku από την Αιθιοπία πήρε ελάχιστα μπροστά από την Mbithe από την Κένυα η οποία μετά πέρασε επικεφαλής, όμως μετά το χιλιόμετρο η αθλήτρια της Αιθιοπίας ξέφυγε.
Η Arafi από το Μαρόκο κάλυψε διαφορά πάνω από 100μ. και τερμάτισε μπροστά από την Κενυάτισσα, στη 2η θέση. Αρχικά η ομάδα της ακυρώθηκε για …αλλαγή εκτός ζώνης και στην 3η θέση ανέβηκαν οι ΗΠΑ, τελικά όμως δεν ίσχυσε. Για την Κένυα έτρεξαν και δύο μεγάλα ονόματα, ο Ολυμπιονίκης και παγκ.πρωταθλητής των στηπλ Conseslus Kipruto (αλλά και ο El Bakkali από το Μαρόκο) και ο παγκόσμιος πρωταθλητής των 1500μ. Elijah Manangoi.

Τα αγωνίσματα του πρωταθλήματος ακολούθησαν στην ίδια διαδρομή 3 κούρσες για αθλητές σωματείων κ.α.

Προηγούμενο άρθροΤο παγκόσμιο ανωμάλου στις 30/3 στο Aarhus και με …λαική συμμετοχή
Επόμενο άρθροΠαγκόσμιο ανωμάλου 2019 (Aarhus)